ENGELAND VAN BUITEN GEZIEN Atlantische Oceaan bakermat van alle beruchte oceaandepressies „DE BRONNEN DER TWINTIGSTE EEUW ZATERDAG 19 NOVEMBER 1960 Erbij PAGINA DRIE S. M. EXPOSITIE IN PARIJS VAN DE RAAD VAN EUROPA DE UNICEF-nieuwjaarskaarten zijn er weer. Vorig jaar werden er veertien mil joen verkocht wat de Unicef, het Kinder fonds van de Verenigde Naties, een netto winst van 3 miljoen opleverde, voldoen de om gedurende elf dagen het Unicef- werk over de gehele wereld te bekosti gen. In Nederland werden vorig jaar 425.000 kaarten verkocht, een record dat dit jaar wellicht gebroken zal worden, nu wederom kunstenaars van grote naam ontwerpen aan de Unicef hebben ge schonken: Chagall, Zabransky. Alois Ca- rigiel, Ted de Grazia en Rufino Tamayo. De kaarten worden verkocht in doosjes van tien stuks met enveloppen: per doosje 4.(Unicef, Molenstr. 15 a, Den Haag). Hierby reprodukties vam Los Ninos van Ted. de Grazia uit Arizona, „Het lelijke jonge eendje" van de Tsjech Zabransky en „Sinterklaas" van dezelfde kunstenaar. ER ZIJN OMSTANDIGHEDEN die deze depressie-ontwikkeling sterk in de hand werken, namelijk wanneer het bekende Azorenhogedrukgebied zijn plaats heeft ingenomen en ook boven Groenland de luchtdruk hoog is. Beide „maxima" stuwen lucht naar het midden van de Oceaan en wel koude lucht van Groenland en warme lucht van het zeegebied westelijk van de Azoren. Boven de Oceaan ontwikkelt zich dan een zogenaamde „westcirculatie" met vooral in de bovenlucht zeer sterke win den, niet zelden boven de '200 kilometer per uur, waarmee de depressies aan de lopende band naar West-Europa trekken. Hun snelheid haalt in sommige gevallen de 100 kilometer per uur. Komt de stormdepressie uit de richting van de Golf van Biskaje, dan gaat dit meestal met een zuider- tot zuidwester storm gepaard. Komt de depressie via Schotland naar de Noordzee dan is de storm westelijk van richting en wanneer de depressie via IJsland naar de Noordzee duikt dan zijn noordwesterstormen te ver wachten die voor ons land over het alge meen het meest gevaarlijk zijn doordat het water van de Noordzee dan tot gevaar lijke hoogte kan worden opgestuwd. DAT DE DEPRESSIES in de herfst, de winter en in het voorjaar het meest actief zijn komt doordat de temperatuurverschil len dan vaak veel groter zijn boven de Oceaan dan in de zomer. In het laatst ge noemde seizoen heeft de zon een hoge stand en stijgt ook het kwik op IJsland, Zuid-Groenland en Canada soms tot een hoge waarde. In deze tijd van het jaar be draagt het temperatuurverschil tussen bij voorbeeld de Azoren en de zuidpunt van Groenland dikwijls 20 tot 30 graden. Het is met deze Oceaandepressies vaak zo gesteld dat wanneer de eerste (moeder depressie) is gepasseerd er dikwijls een stroom van nieuwe depressies volgt. Een dergelijke periode duurt vaak een of twee weken maar kan in sommige gevallen ook het beeld van een hele zomer of herfst kenmerken. Vooral in het begin van deze maand hebben wij weer met enkele flinke oceaandepressies kennis gemaakt. Vreemd is echter dat tijdens de zeer slechte zomer van 1954 ons iedereen wist te vertellen dat de atoom- en H-bomproe- ven de oorzaak van het slechte weer wa ren. De afgelopen- zomer en ook deze herfst is minstens even slecht maar over de atoombom wordt niet meer gepraat. En de depressies zijn nog even actief. DEZE TWEE TOTAAL verschillende luchtmassa's, verschillend in temperatuur, in zwaarte en in vochtigheid, verdragen elkaar niet en het draait dan ook prompt, als wij het zo mogen stellen, op ruzie uit. De koude lucht uit het noorden is zwaar der en tilt de warme lucht uit het zuiden op, welk proces de inleiding is van een golfbeweging in het front dat deze twee machten van elkaar scheidt. De gevolgen hiervan zijn dat de luchtdruk bij de ont stane „golf" in het front sterk gaat dalen. Binnen enkele uren is vaak al een afzon- Onze tuin- en kamerplanten humanisme. Ander boeiend en karakteris tiek aspect dezer kunstenaars waarop de aapdacht wordt gericht hun universali teit. De componist Debussy was ook een prozaïst van minstens even grote beel- dingskracht, en van die andere kapitale toondichtex-, Schönberg, alsmede van de dramaturg Strindbei-g, hangen hier schil- dei-ijen die de nabijheid der doeken van de schilders-van-professie over het algemeen best verdragen kunnen. En dat zijn er met de Noor Miinch, de Nederlanders Sluyters, Wouters, Toorop, de Belgen Van de Woes- tijne en Evenepoel, die hier nog weinig bekendheid genieten, in het bijzonder voor de Franse bezoekers nog ware ontdek kingen te doen. HET IS EEN BELANGRIJKE en zeld zaam levendige manifestatie geworden waaruit Europa heel wat vitaler, actueler en volgroeider naar voren treedt dan we en we zeggen het niet om op de pia nist te schieten want hij doet zeker zijn best in de Raad van Straatsburg tot dusver ooit hebben beleefd. Tradescantia virginiana wordt vrijwel steeds de eendagsbloem genoemd en dat zal u misschien een beetje afschrikken; de bloemen die maar één dag bloeien staan over het algemeen niet zo heel erg in de geur. Toch behoeft men het aanplanten daarom niet te laten; er komen elke dag zo veel nieuwe bloemen dat deze rijk, bloeiende vaste plant de hele zomer door vol mooie blauwe bloemen zit. Er zijn ook soorten met witte en met purperkleu rige bloemen, doch de blauwe zijn wel het mooist. Deze vaste plant kan men nu nog wel bestellen en direct na ontvangst kan ze dan op de voor haar bestemde plaats ge poot worden; ze verlangt wel een goed vochtgevende grondsoort en het is nuttig om wat oude mest door de grond heen te spitten, doch indien de grond voldoen de humus bevat kan men ook heel goe de resultaten bereiken met de bekende tuin- en gazonkorrelmest. Deze Tradescan tia doet het vooral goed bij een regeton of bij een poortje of aan de voet van een stenen trapje en ook als solitair in het ga zon zullen een drietal planten het heel goed doen. G. Kromdijk voornaamste etappes dus al eerder waren belicht. In het tijdvak 1884 tot 1914, waaruit de geëxposeerde schilde rijen en andere kunstvoorwerpen stammen, ontsprongen inderdaad de meeste stromingen die de schilderkunst vandaag nog steeds beheersen, en zo is dan dus tevens de schakel met het heden gelegd. Het is de directeur van het Parijse Museum der Moderne Kunst, cle schrijver- essayist Jean Caussou, die behalve als gastheer ook nog optreedt als de voornaamste organisator van de expositie, waaraan verder de belangrijkste museumdirecteuren en collectioneurs van Europa hun medewerking verleenden. JEAN CASSOU heeft het ondex-wex-p met deskundigheid, veelzijdigheid en humor behandeld. Ook met humor: de collectie werd op vele plekken met sui-realistische gx-apjes gekruid waarvan direct bij de en tree al met een imitatie van het lelijkste meti'o-station waarmee de negentiende eeuw Pai'ijs heeft opgescheept, van Mont- parnasse dat Cassou als de bakei-mat van de modei-ne kunst beschouwt een toepasselijk voox-beeid wordt gegeven. Het jaar 1884 koos Cassou als stax-tpunt voor de moderne kunst, omdat toen de eerste salon der onafhankelijken in Parijs ge opend werd waar figux-en als Seurat, Tou louse-Lautrec, Cézanne, Gauguin en Van Gogh die hier allemaal met doeken ver- tegenwoordigd zijn het impx-essionisme als beginsel uitluidden, en de vei-schillende tendenzen en sti-omingen aankondigden die men hier verder in hun grote lijnen volgen kan. Het tijdperk dat hier wordt over- schouwd werd, in de ogen van Cassou, aan de andere zijde afgepaald door het jaar 1914, de eei'ste wereldoox-log die de „actus ti'agicus" was waai-door ook de ontwikke ling van de kunst ogenschijnlijk voox-lopig onderbroken werd. De haarden van mo derne kunst Montparnasse, Montmax-tre, München, Berlijn werden voor een deel vernietigd of althans gedoofd omdat de lei dende kunstenaars ook de lasten voor het vadex-land te dragen kregen om er in som mige gevallen Marc, Raymond Du- champ-Villon, Apollinaire aan be zweken. Doch tijdens die massaslachting drongen de gedachten en opvattingen dier stromingen niettemin ver door in de gees ten en de mentaliteit van een generatie en zo ontstond er een stijl van het kubisme bijvoox-beeld die ook de architectuur en de industriële vormgeving sterk beïnvloe den. Andere uitingen van dezelfde evolutie zijn de stijlgroep, met Mondriaan in Neder land, het Bauhaus in Duitsland, het Rus sische constx-uctivisme, het futurisme in Italië. JEAN CASSOU HEEFT, zich refererend aan de Europa-raad die deze grootse expo sitie patx-oneert, in plaats van de onder linge vex-schillen der nationale richtingen Bocconi: bewegingsvorm in de ruimte (1913) (links). Daarnaast: „La Luxure", een plastiek in hout van Gauguin uit 1890, waarmee de schilder zich kennen deed als een der vaders der moderne beeldhouw kunst. De Antwerpenaar Henri Evenepoel schilderde in 1897 zijn nicht Louise als „Dame met de witte hoed". en stromingen te belichten of te onder strepen, vooral gezocht naar de bindingen ener algemene en Eui'opese idee die deze dertig jaren toen de nieuwe tijd geboren werd domineex-de. En het is dan ook niet uit lokaal-patriotisme dat hij Parijs in het centx'um van zijn expositie plaatste, want ontegenzeggelijk bevond zich hier in de kosmopolitische artiestenkringen speciaal van Montpax-nasse en haar stamkroeg de Döme, de smeltkroes waarin de nieuwe stijl gebrouwen werd. En van al die fi guren die aan de synthese hebben bijge- dx-agen ziet men hier schilderijen hangen of sculptures staan: Vuillard, Derain, Vla- minck, Van Dongen, Dufy, Picasso, Gris, Léger, Braque, Chagall, Lipchitz, Zadkine, Modigliani, Brancusi, Kupka. DE SLEUTEL die toegang vexdeent tot deze bi'onnen der twintigste eeuw heet dus inderdaad: kosmopolitisme, een begrip dat later in veel kwadere reuk kwam te staan, doch dat hier in zijn culturele be tekenis van „supra-nationaal" wordt op gevat. De kunstenaax-s zijn de politici dus ook hier weer zo'n kleine halve eeuw vooruit geweest, en misschien mag aan het patx-onage van de Europese Raad zelfs wel een bewuste symbolische betekenis worden toegekend. Als cultuur-filosoof, en niet slechts in zijn specialiteit van expert der moderne schilderkunst, heeft Cassou zijn blik in vele en verre richtingen doen ver wijlen, en zo werden hier naast gebruiks voorwerpen, meubels en affiches ook nog de belangrijkste litteraire tijdschxdften uit die dagen uitgestald, zoals de Revue Blan che waarin bijdragen worden aangetroffen van Nietzsche, Strindberg, Tolstoi, Mallar- mé, Leon Blum, Debussy, André Gide en talloze andere paladijnen van het Europese HET BOEK dat Timothy O'Keefe ver zorgd heeft onder de titel „Alienation" is samengesteld uit bijdragen door jonge schrijvex-s uit verschillende delen van het Britse Gemenebest, die in Engeland wonen of gewoond hebben. Het onder-werp waar zij over moesten schrijven was wat hun naar Engeland gevoex-d heeft en vervol gens, naar de titel te oordelen, moesten zij ook uitleggen in hoeverre zij zich ver vreemd voelen van hun geboortelanden en toch ook weer vreemd in Engeland. Het is maar half gelukt om daar een samenhangend boek van te maken. De lectuur ex-van geeft geen algemene indruk van de beschavingsproblemen van de jon ge schx-ijvers in het Gemenebest. Het is wel geschikt om nog eens beter te doen be grijpen hoe direct de invloed van de En gelse beschaving is in allex-lei delen van de wereld, maar de toepasselijkheid van het be grip vervx-eemding of van enig ander red dend woord blijft twijfelachtig. Sommige van de medewerkers hebben het voorna melijk over de landen die zij verlaten heb ben, en lijken naar Engeland gekomen te zijn nxet om een gedefinieerd probleem op te lossen, maar alleen omdat het voor hen de natuurlijke keus was uit de Europese landen. Dat is bijvoorbeeld het geval bij Murray Sayle, die met een paar ideeën over Engeland pas aankomt nadat hij een zo troosteloze voorstelling gegeven heeft van zijn geboorteland Austx-alië dat alleen nog een ware desperado zijn reis in omge keerde richting zou willen maken. Het is ook zo bij de Indiër Victor Anant, die een korte analyse levert van de cultuur van zijn gebooi'teland voordat hij als reden om naar Engeland te komen opgeeft een ver langen om van de vervreemding op twee manieren te px-ofiteren: ten eerste door als reddeloos gespletene in Engeland algemeen medeleven te genieten, ten tweede door aan de spanning die tussen zijn gesplitste helften moet ontstaan, een nieuwe visie te ontlenen. Het tekort van de vervreemding als inspix-erend idee voor deze verzameling wordt het best aangegeven door de Zuid- afx-ikaan Dan Jacobson, wanneer hij schrijft dat hij zich wel eens vervreemd voelt maar aanneemt dat iedereen daar last van heeft op zijn tijd. Het is alweer te gewoon geworden. Iedereen weet dat wij ons niet zomaar thuis voelen in eikaars landen, zelfs al spreken wij eikaars talen. Wie de ondex-vinding ei-van wil ophelde ren, moet meer in de trant van de persoon lijke bekentenis gaan werken dan de mede werkers aan deze sociale documentatie genegen zijn te doen; wie er iets aan wil veranderen, moet een sterker geloof be zitten in de geldigheid van zo'n begrip dan zij aan den dag leggen. Anders blijft het bij een bevestiging van een algemeen ex-kende Engelse zwakte, schuwheid tegen over vreemdelingen, en bij voox-komende gelegenheden rassenvooi-oordeel. De West afrikaan Abioseh Nicol is een van degenen die met dat vooroordeel te maken gehad heeft; de Westindiër Merrill Ferguson heeft er nog iets meer over te zeggen, maar bij hem is het interessantste toch ook weer wat hij vertelt over toestanden in zijn eigen land die tot emigratie aanzetten (zo als het matriarchaat dat overgebleven is uit de slaventijd, toen vadex-s vaak afzon derlijk verkocht werden, en dat jongens belet om een mannenleven te leiden). Zo ziet dit boek, al staan er enige wetens waardigheden in en een paar goed ge schreven stukken, er uit als een nummer van een tijdschrift waarvan alle medewer kers toevallig over ongeveer hetzelfde on derwerp geschreven hebben. WAT ER NA DIT BOEK het eerst op valt aan de Four Absentees van Rayner Heppenstall, is de verlegen of opzettelijk- koude toon waarin het geschreven is, het uiterste tegenovergestelde van de nogal eens ovex-dadigde generositeit in de stijl van de jonge schrijvers van het Gemene best. Daar is dit overigens ook niet een erg bevredigend boek mee geworden, voor zover de lezer niet een veelvraat is van bijzondex-heden over aanzienlijke Engelsen van onze eeuw. De dichter Dylan Thomas en de schrijver George Orwell zullen waarschijnlijk het best geschikt zijn om de belangstelling van de buitenlandse lezer te wekken; de beeldhouwer Eric Gill en de criticus en onwerper van levensleren Middleton Murry, wiens eerste vrouw Kaherine Mansfield was, zijn het mis schien minder. De herinneringen die Hep penstall aan hen heeft vertelt hij op de zelfde manier: in het verband van zijn eigen leven, zodat hij zich af en toe moet verontschuldigen over al de aandacht die hij gedwongen is op zichzelf te richten. Wie niet al een beetje op de hoogte is van de biografieën van Murry en Gill, heeft er niet veel aan. Om deze onderneming te doen slagen als iets anders dan een „bij drage aan de kennis vanhad Hep penstall over een groter beeldend vermo gen moeten beschikken, waarmee hij iede re kleine bijzonderheid de wereld zou doen vertolken zoals een waterdruppel gezegd wordt het te doen. Wie zich door zijn stijl niet laat ontmoedigen, zal ook nu nog wel een paar van zulke bijzondex-heden vinden, maar r.iet genoeg. „Alienation", McGibbon Kee, Londen. „Four absentees",. Barrie Rockcliff, Londen. (Van onze weerkundige medewerker) DANK ZIJ DE DAGELIJKSE weerberichten die via kranten, radio en televisie dagelijks onze huiskamer binnenkomen, weet een ieder over „depressies" mee te pra ten. De zeer velen die dagelijks in hun werk of alleen maar tijdens hun vakantie met het weer te maken hebben, gaan al een stapje verder en weten u ook al te vertéllen of het een Oceaandepressie, een IJslanddepressie of een depressie uit de Golf van Biskaje is die op ons afkomt. Over het algemeen moet men weerkundigen niet te vaak vragenwaarom, daar een antwoord in veel gevallen ontwijkend moet zijn doordat zich in de atmosfeer nog te veel processen voordoen waarvan men het „waar om" niet kent. Toch is er op de vraag „Hoe ontstaan de depressies?" over het alge meen een duidelijker antwoord te geven dan op de vraag „waar komen plotseling die hogedrukgebied.cnvandaan?" IN DE METEORO LOGIE is er een keur van depressies. In feite kenmerken zij zich alelmaal door een gebied met lage luchtdruk en het centrum daarvan (de kern) wordt de de pressiekern genoemd. Zo kunnen er de pressies naar ons iand komen uit de richting van Dene marken (de „Skager- Rakdepressies") maar de meeste depressies, althans van enig for maat compleet met brede regenzones, stormwind en ge volgd door gure bui en, komen van de Oceaan. Soms berei ken ze de Noordzee via een zeer duide- (Van onze correspondent) PARIJS. Wanneer de Raad van Europa die in Straats burg zetelt zijn doelstellingen in de politieke richting nog niet totaal bereikte, dan mag men dit instituut in het do mein van de schilderkunst niettemin wel dankbaar zijn voor een aantal initiatieven waarop in Parijs nu zojuist de kroon is geplaatst. In het Museum voor de Moderne Kunst is onder auspiciën van de Europa-raad. dezer dagen een tentoonstelling geopend die onder de titel de „Bron nen der Twintigste Eeuw" het vervolg en in zekere zin de bekroning, vormt van een reeks exposities die de vijf laatste jaren in verscheidene steden Brussel, Rome, München, Londen en Amsterdam gehouden werden. De collectie die nu in Parijs ten toon wordt gesteld, be doelt een soort balans te presenteren van een historische ontwikkeling in de Europese schilderkunst waarvan de lij lie baan die be noorden de Azoren loopt en via de Golf van Biskaje naar Engeland voex-t. Vaak tx-ekken zij ook via Ierland of Schotland naar het noordoosten en soms ook berei ken zij ons uit de richting van IJsland. Uit welke hoek zij ook komen, deze Oceaan toont zich een onuitputtelijk leverancier. Het feit dat de Oceaan de bakermat van de depressies genoemd mag worden vindt zijn oorzaak in het feit dat vooral daar zeer koude luchtmassa's van Groenland en de Labradorstroom naar het zuiden stromen om ongeveer midden boven de Atlantische Oceaan in botsing te komen met veel warmere subtropische luchtmas sa's uit de omgeving van de Evenaar en Noordex'keerkring afkomstig. derlijk kerntje te ontdekken van lagedruk. Aan de achterzijde van deze kern voert een noox-delijke wind, als gevolg van deze luchtdx-ukdalingen, in versneld tempo kou de lucht aan hetgeen dit proces, namelijk een verdere zogenaamde uitdieping van de depressie, in de hand wex-kt. Ongeveer 24 tot 48 uur na de geboorte van de depressie heeft deze reeds zijn grootste kracht be reikt en trekt niet zelden als een flink uit de kluiten gewassen stoxmdepressie naar de Noordzee.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 17