E CITROËN RENAULT Den Besten verdedigde „beleid maar vraagtekens blijven MORR S before ijou êuy! HET WEER Borgward - Skoda COIFFURES DE VRIES Baggermolen van de A.B.M. gekapseisd Franse „colons" dreigen met illegaal verzet FLN wijst De Gaulle's plannen af Olie voor centrale verwarming duurder Rapport „De IJmond van streek tot stad" Prof. De Quay en mr. Luns zullen Abdul Rahman ontvangen Alle bankkredieten zijn gedekt Veranderlijk In de krant van heden: Twaalf Nederlanders in India verdronken GEERT HOOGEYEEN Communistisch topgesprek in Moskou geëindigd A. J. Rotteveel's Automobielbedrijf Wat gebeurde op de verjaardag van Connie Froboess? Het woord is aan ONDINE KIP VAN HET SPIT Cafetaria SCHACEN is nu eenmaal beter! 99 VSV RCH ZATERDAG 19 NOVEMBER 1960 46e JAARGANG NUMMER 15 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. B H a» ^—^8 ha m TLffr üfB!frF iJL Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. i Ij [j| jT Jj^jf §f fill I If |j ||g 1 Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. a dm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. jj^ JIj JL Ai JÉs Jla eÉs franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Giro-rekening ITmuider Courant no. 129288. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 WOLLEN TWEEDJASSEN Verwachting tot morgenavond: Vanavond en in de komende nacht zwakke wind en opkla ringen, maar in de kustgebieden nog enkele verspreid voor komende buien. In het binnen land plaatselijk mist en tempe raturen om het vriespunt. Mor gen toenemende bewolking, tij delijk gevolgd door regen en tot krachtig, aan de kust mogelijk tot hard toenemende zuidweste lijke wind. Dezelfde of iets lagere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. pag. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 5, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 11 Puzzel4 Kunst 4 Taal-laria 5 Kerkelijk Leven5 Nederland en de West5 Kerkdiensten 7 Uit stad en omgeving7, 9, 11 Films 9 In de Vishal en op zee11 Feuilleton 13 Beeldverhalen 13 Boekefihoekje IS Horen en Zien13 Erbij15 tot 20 Beurs 21 Effecten en Geldmarkt 21 Scheepsberichten 21 Economisch nieuws 21 Sport 23 Dit nummer bestaat uit vier-en-twintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" N.V. Garage VERBEEK Bloemendaalseweg 1-9 - Bloemendaal Telefoon 52301 Lange Nieuwstraat 497 Tel. 7302 Adviezen omtrent haar. en huidbehandeling De meest interessante punten die de heer Den Besten temidden van duizend en een opmerkingen naar voren vracht wa ren de volgende: Credieten: ..Volgens onze gegevens be draagt de totale verplichting aan de Am- sterdamsche Bank 10.951.269,90, waar tegenover een bedrag van 11.409.000 aan hypothecaire zekerheid staat, hoewel de met dit laatste bedrag belaste onroerende goederen een waarde van ruim vijftien en een half miljoen gulden vertegenwoordi gen." Boekhouding: „De moeilijkheden met de n.v. Socrates en mijzelf zijn veroorzaakt door fouten, fouten van mijzelf en fouten van anderen. Hierdoor is onder meer een onoverzichtelijke situatie in de boekhou ding ontstaan." Over de heer Hoving: „Ik heb de heer Hoving leren kennen als een scherp bank man die men niets wijs kon maken en die Bij de directie van de Amsterdamsche Ballast Maatschappij is vannacht een dringend telegram binnengekomen uit Calcutta (India) met de volgende mede deling: „De cutterzuiger „Lake Fithian" is op 18 november om 20.30 uur gekap seisd. Van de Nederlandse bemanning zijn twaalf personen verdronken. Tien Nederlandse opvarenden konden wor den gered. Hoe groot het aantal slacht offers is onder de Indiase opvarenden is nog niet bekend. Evenmin is bekend wat de oorzaak is van de ramp". De „Lake Fithian" was sedert begin november 1958 met baggerwerkzaam- heden bezig op de Hooghlyrivier bij Calcutta. De maatschappij voert deze werkzaamheden uit in opdracht van de havenautoriteiten van Calcutta. Het werk werd uitgevoerd met financiële steun van de Wereldbank. Advertentie HOOFDAGENT SHOWROOM ZIJLWEG 26 - HAARLEM A-agent: GAR. v. DRIEL, Hoofddorp B-agent: J. J. v. KOOTEN. Haarlem Koning Olav (links), prinses Astrid midden) en de heer Johan Martin Fer- ner (rechts) hebben in het Nationaal Theater in Oslo een uitvoering bijge woond van het toneelstuk „The Sha dow of Mart" van de Zweedse schrij ver Stig Dagerman. Het was de eerste maal, dat prinses Astrid en haar ver loofde samen in het openbaar ver schenen, na het vaststellen van de huw elijks datum. MOSKOU (AFP) Volgens onbevestig de berichten uit goede bron in Moskou is de communistische topconferentie die op 10 november in de hoofdstad der Sovjet- Unie begon, geëindigd en kan binnenkort een communiqué of verklaring over de be sprekingen worden verwacht. Een aantal afgevaardigden zou reeds zijn vertrokken. Ter opluistering van de finale voor de wedstrijd om de „diamanten modinet- tering", die vrijdagavond in het Am sterdamse Concertgebouw aan een Ne derlands naaistertje werd toegekend, arriveerde gistermiddag op Schiphol een groepje echte Parijse „midinettes" Zij werden op de luchthaven verwel komd door een aantal Hollandse vak- zusters, die zich voor deze gelegenheid in zelf genaaide Volendamse kostuums gestoken hadden. De dame met de bloemen (rechts) is de Parijse vedette „madame Souris". Advertentie Dr. D. Bakkerlaan 12 - 16 Bloemendaal. Tel. 57.500-57.501 PARIJS (Reuter) In Parys en Algiers wordt de machtsstryd tussen president De Gaulle en de extreme nationalisten steeds heviger. Nu het vrywel vaststaat dat by de volksstemming over De Gaulle's plannen met betrekking tot Algerije de generaal een meerderheid zal behalen wordt het voor de nationalisten een wedloop met de tyd. In nationalistische kringen is men het er vrywel over eens dat niet alleen De Gaulle een meerderheid zal behalen, maar dat het na de volksstemming onmogelijk zal zijn de tegenwoordige toestand in Algerije te handhaven. Het is niet waarschijnlijk dat het leger zich tegen De Gaulle zal keren wanneer deze zich verzekerd weet van de steun van de meerderheid van het Franse volk. De nationalisten geven eveneens toe dat zij zonder de steun van het leger er niet in zullen slagen een onafhankelijke Franse regering in Algiers te vestigen of de vyfde republiek te vervangen door een ultra-nationalistische dictatuur. Zy spannen daarom al hun krachten in om te voor komen dat de volksstemming inderdaad wordt gehouden. ALGIERS (Reuter) Het „Front voor een Frans Algerije" (FAF) heeft meege deeld dat de organisatie zo nodig „illegale middelen" zal gebruiken om de aangekon digde volksstemming over de bestuursher- vormingen in Algerije te voorkomen. Een woordvoerder verklaarde dat het FAF de volksstemming als onwettig beschouwt. „Wij zullen ons er met alle ons ten dienste staande middelen tegen verzetten. Wanneer de regering onwettig optreedt door dit referendum te houden, dan zullen wij ook onwettig optreden". Het FAF zegt meer dan een miljoen leden te tellen. In kringen die in nauw contact staan met het Franse militaire commando in Algerije is vernomen dat de algemeen-gedelegeerde, Paul Delouvrier, het leger dusdanige ga ranties heeft gegeven dat het zich niet tegen de volksstemming over de bestuurs- hervormingen zal verzetten. Delouvrier zou hebben verklaard dat tot het tijdstip waar op het zelfbeschikkingsrecht van kracht wordt niets zal worden ondernomen om Al gerije van Frankrijk te scheiden, dat het leger toezicht zal uitoefenen op de stem ming over de toekomst van Algerije (in casu de toepassing van het zelfbeschik kingsrecht) en dat een stemmenmeerder- heid voor afscheiding van Frankrijk zal neerkomen op verdeling van Algerije, ter wijl integratie met Frankrijk een van de mogelijkheden van de volksstemming blijft. TUNIS (AFP) De voorlopige „Alge- rynse regering" heeft in een communiqué over de Franse plannen voor een reorgani satie van de openbare macht in Algerye gezegd dat de Franse regering een statuut tracht op te leggen dat in strijd is met het beginsel der zelfbeschikking. De openbare mening zal thans begrijpen dat het meer dan ooit nodig blykt dat onder UNO-con- trole in Algerije een zelfbeschikkingsrefc- rendum wordt gehouden, aldus het com muniqué waarin de Franse regering wordt verweten niet te willen onderhandelen. De prijzen van huisbrandolie bestemd voor centrale verwarming, worden met ingang van aanstaande maandag belang rijk verhoogd. Van de zijde van een van de oliemaatschappijen deelde men ons mede, dat alle in Nederland werkende oliemaatschappijen deze verhoging zullen berekenen en dat de verhoging omstreeks 30 percent zal bedragen. De verhoging geldt niet voor zogenaam de haardbrandolie, die op basis van pe troleum wordt vervaardigd. Een woordvoerder van het ministerie van Economische Zaken deelde mede dat de maatschappijen tot dusver belangrijke kortingen hebben toegepast op de zoge naamde basisprijs. Deze basisprijs, die is vastgesteld in overleg tussen de minis ter en de oliemaatschappijen ligt bene den de wereldmarktprijs. De prijsverho ging van huisbrandolie voor centrale ver warming zal mits deze de basisprijs niet overschrijdt het prijsbeleid van de minister niet doorkruisen. Bovengenoemde kortingen werden de af gelopen zomer onder invloed van de in ternationale druk op de oliemarkt inge voerd. Het wordt opmerkelijk geacht dat, hoewel in deze situatie nauwelijks wijziging is gekomen, tot de aangekondigde maatre gel wordt overgegaan. Het wordt voorts opvallend gevonden dat alle maatschappijen de verhoging in vrij wel gelijke mate zullen doorvoeren alhoe wel prijsafspraken zijn ontkend. Het ligt niet in de bedoeling de prijzen van andere soorten huisbrandolie, zoals haardbrand olie te wijzigen. Philips Brooks: „Karakter wordt gedemonstreerd op grote momenten, maar gevormd op kleine". Tijdens een vanmorgen in het Provincie huis in Haarlem gehouden bijeenkomst is het rapport „De IJmond van streek tot stad", een sociaal-wetenschappelijk onder- Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag beeft vrijdagavond meegedeeld dat minister president prof. De Quay, vrijdag de brief van de premier van de Maleise federatie, Abdul Rahman, heeft ontvangen, waarin deze verzoekt om overleg „over een aan tal punten van gemeenschappelijk be lang". Prof. De Quay zegt in zijn antwoord, dat hij en de minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, de premier van de Ma leise federatie gaarne zullen ontvangen. Men verwacht dat de Maleise premier in de tweede helft van de volgende week naar. Den Haag zal komen. In politieke kringen in Den Haag is men van oordeel, dat de Nederlandse regering door deze ietwat wonderlijke bemidde lingspoging in een moeilijk parket is ge bracht. Over de mogelijke resultaten van het overleg is men niet optimistisch ge stemd. Tussen het Indonesische stand punt van onmiddellijke overdracht van Nieuw-Guinea en het Nederlandse stand punt van de zelfbeschikking gaapt een kloof, die niet gemakkelijk te overbruggen zal zijn. Advertentie van heden af geëxposeerd in onze showroom. Automobielbedrijf VELSERBEEK GROENEWEG 69 - IJMUIDEN (O.) Telefoon 7271 Advertentie kip, patates frites en appelmoes 2.95 Bik en Arnoldkade 43 - 44 - Telefoon 6564 Vier vrolijke teenagers waren dank zij Libelle's Droomwensfee - gasten op de verjaardag van Connie Froboess, Europa's eerste teenager. Wat die vier daar, in Berlijn, bij Connie thuis en in de filmstudio's allemaal hebben meegemaakt en gezien?... Lees dat de komende weken in het uitgebreide en ge zellige verslag en zie de nieuwste foto's van Connie. Maar liefst 18 kleurenfoto's tonen u top-teenager Connie Froboess, zoals ze werkelijk is... natuurlijk in Libelle, want Prof. dr. Sj. Groenman (Van onze Amsterdamse redacteur) Ruim vyftig journalisten waren gistermiddag (vrijdag) in de grote ontvangstzaal van Grand Hotel Krasnapolsky aanwezig om de achtergronden van de geruchtmaken de „Socrates-affaire" te vernemen uit de mond van de man die beter dan wie ook de talloze vraagtekens in dit miljoenendrama zou kunnen wegnemen. Nicolaas den Besten, lang en schraal, van wiens gezicht de haast ondraaglijke spanning van de afgelopen dagen duidelijk valt te lezen is uren achtereen aan het woord geweest om zyn „beleid" te verdedigen. Niek den Besten heeft gesproken. Hij ging in op alle vragen die niet-voor-een-gat-te-vangen financiële redacteuren ter tafel legden. Drie uur lang rolden de cijfers met de vele nullen, de data, de brieven en de afschriften van tal van bescheiden als pepernoten door de zaal. Maar toen wy om zes uur weer in de motregen van de glimmende Dam stonden waren wij weinig wyzer. Niek den Besten heeft ondanks zijn verklaringen en argumenten de vraagtekens niet in uit roeptekens kunnen veranderen. er sterk op bedacht was ten alle tijde de belangen van zijn bank veilig te stellen. Hij beschikte over een scherp oordeel om trent situaties en gegevens, zodat slechts reële voorstellen door hem werden geac cepteerd. Ik heb de laatste tijd geen con tact met hem gehad; hij heeft zich echter bereid verklaard te willen adviseren. Onze relatie is nimmer persoonlijk, doch altijd banktechnisch geweest". Taxaties: „Wij hebben de Amsterdam sche Bank altijd taxaties getoond van ta xateurs die ons als zeer betrouwbaar be kend stonden: Onder anderen Groen uit Haarlem en Kooy, Stradmeijer en Recourt uit Amsterdam. Ik nam als vanzelfspre kend aan dat de hoofddirectie van de Am sterdamsche Bank op de hoogte was van de kredieten welke de heer Hoving ver strekte. Alle formaliteiten passeerden trouwens de juridische afdeling van de bank". Een tweede „goede heertje"? „Ik heb een vrij bewogen leven gehad, maar ik heb nooit met geld gesmeten. Wel heb ik anderen geholpen en heb ik mijn hardwer kende personeel wel eens cadeautjes ge geven. Dat alles was een kwestie van en kele honderden guldens. De kosten van de zakenreizen werden tot een minimum be perkt". De titel: „Ik ben inderdaad ingenieur. Ik heb gestudeerd in Zürich en in Boeka rest, jazeker, ook afgestudeerd; ik kan de akten tonen". Naast de heer Den Besten achter de groene tafel zat zijn raadsman mr. H. B. Wieringa, zwijgzaam, soms haast onmerk baar zijn cliënt terechtwijzend als deze te ver van zijn onderwerp dreigde af te dwa len. Gisteren zei hij slechts dit: „Het fail lissement was niet nodig geweest. Als hy potheekhouder-crediteur waren de belan gen van de Amsterdamsche Bank al zeker gesteld. Wij hebben echter te maken met grote projecten, waarvoor slechts een klei ne markt is. Alle herrie rond de verkoop is dan schadelijk. Neem de verkoop van de huizen in Heerlen. De prijs die deze woningen opbrachtén was zo laag dat de koper zei: „Zoveel kan ik in de toto niet verdienen", dat is typerend voor de zaak. Daarom willen wij die verkopen voorko men. daarom willen wij surséance van betaling. De Amsterdamsche Bank was bereid om in het geval van afwijzing van het faillis sement door de rechtbank een afspraak met ons te maken om in nauw overleg en samenwerking tot een normale afwikke ling te komen. De curator heeft echter een andere mening. Bovendien ben ik van oor deel dat gezien het feit dat de moeilijkhe den een gevolg zijn van de bankrelatie tussen Amsterdamsche Bank en „Socra tes" men het beste aan één tafel kan gaan zitten." „Ik heb fouten gemaakt," zei hij meer malen, doch telkens voegde hij eraan toe: „Ook anderen hebben fouten gemaakt. Wellicht heb ik ondergeschikten en relaties te snel beschouwd als mijn directe mede werkers en vrienden." Den Besten gaf toe dat hij wel steeds de grote lijn in zijn zaken had ontworpen maar wellicht niet bij machte was geweest daarvoor de nood zakelijke organisatie op te bouwen. De betrekkelijk veelzijdige werkzaamhe den waren in volle ontwikkeling toen in december 1959 de tot dat tijdstip uitste kende verhouding met de Amsterdamsche Bank plotseling door deze bank werd ver broken. „Wij waren hierop niet alleen niet voorbereid, maar bovendien geschiedde dit naar onze mening zonder enige reële reden. De interne wijziging in de directie van de bank door het ontslag van de heer Hoving kwam in de publiciteit en te zelf- dertijd deden zich enige moeilijkheden voor met het Cinerama-project in Rotter dam. Dat was voor ons moordend. Ik ben ervan overtuigd dat een normale bankver- houding had kunnen worden hersteld hetzij in een bespreking met de directie, hetzij door wisseling van bank indien publikaties achterwege waren gebleven Nu begonnen zakelijke partners en finan cieel geïnteresseerden een politiek te voe ren van „halen wat er te halen valt". zoek, dat de Stichting Noordholland voor Maatschappelijk Werk heeft samengesteld, aangeboden. De voorzitter van de werkcommissie, prof. dr. Sj. Groenman, heeft een korte toespraak gehouden en een toelichting op het rapport gegeven. (Men zie verder pag. 5) Advertentie ZONDAG A.S. 14.30 UUR: Advertentie Advertentie Advertentie

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1