Wegenwachten van verschillende landen gaan samenwerken Ex-wethouder Van Melle: schuld ligt bij provincie Toeschouwer bij nozemrel met dolk doodgestoken S.E.R. handhaaft bezwaren tegen landbouwvoorstellen E.E.G. Meer wind en weer regen AGENDA Minister Van Aartsen terug uit Israel Tegen jeugdige dader twee jaar geëist Toeslag geëxporteerde boter omlaag Vrouw ernstig gewond na aanrijding door scooter Pseudo-onderwijzer stond 14 dagen voor de klas POTTER S ÊSÊÊÈÊkj .UN IA 2 A.N.W.B. werkt plannen uit DE BESTUURSCRISIS IN GOES Commissaris benoemde tegen advies in de verkeerde tot burgemeester" Waar de winter wég van is. Haarlem V elseti'IJ muiden Beverwijk Heemskerk WEEKABONNEMENTEN Grote bewondering voor de woningbouw KLM-concessie voor Noorwegen uitgebreid 1 O V M BE R I960 DE NEDERLANDSE WEGENWACHT van de ANWB heeft vrijdag tijdens een nternationale conferentie van hoofden van wegenwachten de opdracht gekregen een plan uit te werken tot samenwerking tussen de diverse nationale organisaties. Spe ciaal met het oog op het zomerse toeristenseizoen zal gepoogd worden reeds in 1961 een gezamenlijke dienst op druk bereden routes, voornamelijk in Zuid-Europa, in te stellen. Hoe de organisatie daarvan precies zal moeten zijn, wordt de grote puzzel, waarmee de ANWB-deskundigen geconfronteerd zullen worden. Aangezien de ge dachten voorlopig uitgaan naar drukke trajecten in Zuid-Frankrijk en Noord-Italië, zal men tenminste met een vier-talenprobleem worden geconfronteerd, nog afgezien van gezagsverhoudingen. AAN DE BESPREKINGEN, die in Den Haag werden gehouden, namen vertegen woordigers van de wegenwachten uit Bel gië, Engeland, Frankrijk, Duitsland, Grie kenland, Denemarken, Zwitserland en Ne derland deel. Met de hoofden van diensten kwamen wegenwachtpatrouilles uit enkele der lan den mee, namelijk uit België, Engeland, Duitsland en Zwitserland. Men was daar door in de gelegenheid elkanders mate rieel eens te vergelijken en op bruikbaar heid te toetsen. De Zwitsers vertoonden een volledig opvouwbaar techno-station, dat over de bergwegen gemakkelijk ver voerd kan worden. De Nederlandse wegen wacht praalde met het nieuwe materieel van de repatriëringsdienst, die al of niet defecte automobielen van leden, die we gens verwonding of ziekte van het buiten land uit Nederland niet kunnen bereiken, ophaalt. Deze dienst werkt thans ook voor de Engelse wegenwacht (A.A.), waarvoor in de loop van dit jaar reeds 180 automo bielen uit allerlei oorden in Europa naar Zestienhoven bij Rotterdam werden ge bracht Vandaar worden de defecte voer tuigen per vliegtuig naar Engeland be- bracht. Tijdens de bijeenkomst kondigde de Griekse vertegenwoordiger aan, dat in zijn land sinds kort een wegenwacht be staat, die voorlopig met zes man patrouil leert. Radioverbinding Van Engelse zijde werd gewezen op het economische nut van de radio-verbindingen van de 1700 A.A.- patrouilles, die over het algemeen binnen twintig minuten op de plaats van een ongeluk, ook ver buiten hoofdwegen kunnen zijn. Alle Engelse nachtpatrouil les gebruiken thans auto's en men heeft het voornemen ook de dagpatrouilles met auto's uit te rusten. In Nederland krijgen oudere manschappen lichte patrouille auto's. Vernomen wordt, dat het Neder landse W.W.-radiotelefoon-systeem langs rijksweg 13, met als centrum station Pauwmolen onder Delft, uitbreiding zal krijgen. Ter gelegenheid van de samenkomst van wegenwacht-chefs werd in het nieuwe A.N.W.B.-gebouw te Den Haag een ont vangst gehouden. Uit diplomatieke kring waren daar de ambassadeurs van België, West-Duitsland. Groot-Brittannië en Zwit serland aanwezig, alsmede vertegenwoor digers van de diplomatieke vertegenwoor diging te Den Haag van Griekenland. Na mens B. en W. van Den Haag was wet houder D. W. Dettmeyer aanwezig. Voorts maakten de Haagse hoofdcommissaris van politie, de procureur-generaal, vertegen woordigers van de rijkspolitie, de rijkswa terstaat, de A.N.V.V. en van tal van reis organisaties hun opwachting. Het was overigens sneu voor de verte genwoordiger van Oostenrijk, dat zijn mo tor. de laatste van de wegenwacht in zijn land, op reis naar Den Haag het in Bel gië opgaf. De Oostenrijkse W.W. gaat alleen met auto's rijden. nog In verband met een internationale bij eenkomst van vertegenwoordigers van de wegenwachten uit verschillende in Kijkduin. Europese landen is vrijdag in Den Haag een demonstratietocht gehouden. De foto toont het begin van de tocht 99 In de gisteravond gehouden ledenverga dering van de christelijk-historische kies vereniging te Goes hebben de heren J. J. van Melle, die woensdag voor het wet houderschap van de gemeente Goes be dankte in een zeer bewogen vergadering van de raad, en C. J. Buurman zeer scherpe aanvallen gedaan op het provinci- ciaal bestuur van Zeeland. De heer Buur man vroeg zich af „waar Gedeputeerde Staten van Zeeland de moed vandaan heb ben gehaald om een memorandum aan te bieden over de verschrijvingen in Goes, daar dit „memorandum", zo zei de heer Buurman, „slechts diende om een rookgordijn te leggen rondom be leidsfouten, die zowel de Commissaris der Koningin in Zeeland bij benoemingen van burgemeesters heeft gemaakt, als om de fouten die door Gedeputeerde Staten zijn gemaakt. Advertentie Capaciteit netto 9000 Kcal/uur. Prijs 310.—. NOBEL 52 VRAAG FOLDER MET ALLE NOBEL MODELLEN AAN N.V. INALFA - VENRAY: v -/ 1 -- «•- Stadsschouwburg: Vandaag 20 u.: Neder landse Comedie met „Cyprienne". Zondag 20 u.: Nederlandse Comedie met „Het kas teel in Zweden". BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Die Brücke", 18 j. Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 U-, echter zondag 14, 16.30, 19 en 21.15 u. en dinsdag 14 en 20 u.: „De prijs der zonde", 14 j. Lido Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Mein Kampf", 18 j. Zondag 11 u.: „Dwars door Afghanis tan", a.l. Luxor Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Straatjeugd van Parijs", 14 j. Minerva Theater: Vandaag en zondag 19 en 21.15 u.: „De hond van de Baskervilles", 14 j., zondag 14 en 16.15 u.: „Liever lui dan moe", a.l. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Dat doen wij nog eens over", a.l. Zondag 11 u.: „Van Algiers tot Kaapstad", a.l. Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 u., zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „De gele hel", 18 j. Maandag tot en met donderdag 14.30, 19 en 21.15 u.: „De nieuwe avonturen van captain Blood", 14 j. Studio Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Jacht op for tuin". Zondag 11 u.: „Met Peter Townsend de wereld rond", a.l. TENTOONSTELLINGEN Kunsthandel Bier (Groot Heiligland): Tot 15 dec. exposities van werken van Hol landse 17de-eeuwse meesters. Dagelijks 1017 u. Zondags 1318 u. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 dec. exposities van Fiep Westendorp en Poppe Damave. Museum Het Huis Van Looy (Kamper- 'aan): Tot 12 dec. expositie van werken •an H. F. Boot en zijn leerlingen. Dagelijks '0—12.30 en 13.30—17 u. Zondags 14—17 u. Bloemenheuvel (Overveen): Tot 3 dec. expositie bekroonde inzendingen voor Ta- 'ens Prijs 1960. Dagelijks 1017 u., zon dags 1417 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van 18 nov.). ZATERDAG 19 NOVEMBER Thalia, 19 en 21.15 u.: „De zaak M.P." Rex, 20 u.: „Freddy unter fremden Sternen". ZONDAG 20 NOVEMBER Thalia, 15 u.: „Bliksemflits"; 20 u.: „De zaak M.P." Rex, 15 u.: „Freddy unter fremden Ster nen"; 20 u.: „Freddy unter fremden Sternen". MAANDAG 21 NOVEMBER Thalia, 20 u.: „De zaak M.P." Rex, 20 u.: „Freddy unter fremden Sternen". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.30—12 en 14—16.30. ZATERDAG 19 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Hou je roer recht". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Het mys terie van het zwarte museum". W.B. Theater. 20 u.: „De blanke squaw". ZONDAG 20 NOVEMBER Kennemer Theater, 14.30 u.: „Dallas, stad der verschrikking"; 16.30, 19 en 21.15 u.: „Hou je roer recht". Luxor Theater, 14.30 u.: „Knalpotrid- ders"; 16.30, 19 en 21.15 u.: „Het mysterie van het zwarte museum". W.B. Theater, 14.30 u.: „Nattigheid"; 16.30 en 20 u.: „Gevaarlijk spel". MAANDAG 21 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Hou je roer recht". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Het mys terie van het zwarte museum". W.B. Theater, 20 u.: „Gevaarlijk spel" Marquette-theater, zaterdag 20 u., zon dag 14.30 en 20 u.: „Het einde der despe rado's". dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE c<^xcoxcc<>xc<xx>co<>!x>cx!>ccoccoy)ooyg De heer Van Melle zei, zich erover te verbazen dat het provinciaal bestuur van Zeeland zo lang gewacht heeft met het in grijpen in Goes. „Ik heb", zei de heer Van Melle, „de chef van de afdeling fi nanciën ter provinciale griffie in novem ber 1959 al gewaarschuwd dat het niet goed ging in Goes. Ik kon toen de Com missaris der Koningin niet te spreken krij gen, doch een hoofdambtenaar deelde mij mede, aan de Commissaris te zullen berichten hetgeen ik hem had meegedeeld. Er is geen enkele ambtelijke reactie ge volgd. Wel hebben enkele weken later de ze heren van de provinciale griffie in par ticuliere gesprekken verklaard dat de oor zaak van de moeilijkheden in Goes gele gen was in „vuil gekuip" van wethouder Van Melle. Deze hoofdambtenaren van de provinciale griffie hebben zonder enig be wijs zware beschuldigingen aan mijn adres gelanceerd", aldus de heer Van Melle. Waarom moest hieraan tóch zo'n grote publiciteit worden gegeven, vroeg de heer Van Melle zich af en hij meende het ant woord onmiddellijk daarop te kunnen ge ven. Hij zei dat de bedoeling ingetwijfeld is geweest, het accent te verleggen van de moeilijkheden in Goes, waarvan Gedepu teerde Staten reeds lang tevoren op de hoogte waren, naar administratieve onre gelmatigheden. Het was zuiver, aldus de heer Van Melle, een verlegging van ac centen om zichzelf te kunnen dekken. En deze actie werd door het lid van Ge deputeerde Staten mr. dr. A. J. J. M. Mes gaarne ondersteund, want de heer Mes was er, aldus nog steeds de heer Van Mel le, veel aangelegen dat een katholieke wethouderszetel in Goes behouden bleef en deze zetel bezet bleef door de heer J. H. Roose. Wat is met het memorandum bedoeld? Dit zei de heer Van Melle: men wilde het benoemingsbeleid ten aan zien van de burgemeester, dat sterk wordt beïnvloed door de Commissai-is der Ko ningin, dekken door kabaal te maken over de „verschrijvingen" en daarom moest in dit stadium van de ontwikkeling der Goese crisis het memorandum worden ver spreid. De Commissaris der Koningin is sinds het begin der burgemeestersvacature na het overlijden van de heer Ten Kate op de hoogte geweest van het feit dat voor Goes een zeer krachtige burgemeester moest worden gezocht. De heer De Casem- broot voelde echter bijzonder veel voor de heer Michaelis die toen burgemeester van Bruinisse was. „Ik heb," zei de heer Van Melle, „meermalen de Commissaris der Koningin er op gewezen dat de heer Michae lis geen geschikte persoon voor Goes was, doch de Commissaris ging zijn eigen gang. Hij meende deze benoeming te moeten bevorderen en de gevolgen zijn niet uit gebleven. Toen de heer Michaelis in op spraak kwam, meenden Gedeputeerde Staten het zo te moeten voorstellen, als of de burgemeester het slachtoffer was geworden van administratieve moeilijk heden in Goes, maar dat is niet waar aldus de preker, „De heer Michaelis had karakterfouten en men had in Goes een andere, een „normale" burgemeester moe ten benoemen dan zouden de bestaande moeilijkheden zijn opgelost en andere zijn uitgebleven Voorts zei de heer Van Melle dat er bij de dienst gemeentewerken in Goes op ernstige wijze is geknoeid. Daar wis- tenl zei hij, B. en W. niets van. Hij zei persoonlijk kennis te hebben genomen van stukken die hem de wetenschap hadden verschaft dat ook het provinciaal bestuur van Zeeland verschrijvingen toepast in een vorm zoals ze in Goes zijn gepleegd en zoals die door Gedeputeerde Staten in een memorandum ernstig zijn gelaakt. Het pro vinciaal bestuur van Zeeland maakt, al dus de heer Van Melle, dezelfde fouten en ik heb dat persoonlijk kunnen constateren. Aan het slot van de vergadering werd een motie aangenomen waarin de leden van de christelijk-historische kiesvereni ging Goes verklaarden, het vertrouwen in de heer Van Melle niet te hebben verloren. Het ligt in de bedoeling van enkele le den van de Tweede Kamer woensdag bij de behandeling van de begroting van Bin nenlandse Zaken de ontwikkeling in Goes ter sprake te brengen. De Kamerleden zullen de minister van Binnenlandse Zaken vragen zijn visie te geven op de ontwikke ling in Goes. Het is waarschijnlijk dat bij deze besprekingen tevens het beleid van het provinciaal bestuur van Zeeland ter sprake zal worden gebracht. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, mr. Van Aartsen, en zijn secretaris-generaal, mr. G. van Flier, zijn van hun bezoek aan Israel in Nederland teruggekeerd. Zij hadden grote bewonde ring voor de wijze waarop Israel, dat in 12 jaar tijds van 600.000 tot ruim 2 mil joen inwoners groeide, zijn woningpro- 'bleem bestrijdt. Op uitnodiging van de Is raëlische minister van Arbeid, dr. G. Jo- sephtal, waren zij elf dagen geleden naar Israel vertrokken om er de woningbouw in ogenschouw te nemen. Er worden per jaar 30.000 woningen gebouwd. Men is er bijna zo ver, dat de immigranten-kampen kunnen worden afgeschaft. In vroeger ja ren, toen een onafgebroken stroom van nieuwe Joodse burgers uit alle delen van Europa het land binnenkwam, werden de meesten voorlopig in kampen onderge bracht, waar ze soms jaren moesten blij ven. Van de 30.000 woningen worden er 20.000 door het rijk gesubsidieerd, de rest is particuliere bouw. Men kan in Israel vrijwel nergens huizen huren. Het zijn dus allemaal koophuizen met een kort lopen de hypotheek, want men wil dat het geld snel circuleert om er meer huizen mee te bouwen. De Israeli'sche regering poogt de groeiende bevolking te spreiden over het gehele land. Daarom wordt ook in tót dus verre onbewoonde streken, zelfs in de Negebwoestijn gebouwd. Twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest heeft de officier bij de rechtbank in Dordrecht geëist tegen de 19-jajrige sorteerder W. G. uit Gorinchem. die op 22 april een 19-jarige Sliedrechter Korstiaan Kraayeveld, met een dolkmes zou hebben doodgestoken. De officier ging bij zijn eis uit van het subsidiair ten laste gelegde: het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel, de dood tengevolge heb bende. De verdachte bekende, dat hij tij dens een gevecht, dat een onder de naam De stompers opererende nozembende uit Gorinchem in Sliedrecht had uitgelokt, in blinde woede een van de twee messen die hij bij zich had, had getrokken en daarmee K. zodanig had verwond, dat deze vrijwel onmiddellijk overleed. Op de vraag van de president, waarom hij met de no zembende mee naar Sliedrecht was gegaan, vertelde hij dat zijn neef, de 19-jarige ma gazijnbediende J. M.. die al in jjuni is ver oordeeld voor zijn aandeel in de trieste gebeurtenis, hem had gevraagd mee te gaan. Het was de bedoeling van De stom pers de boel in Sliedrecht „op stelten te zetten". Na wat kleine vechtpartijen was er een complete veldslag ontstaan, waarnaar K., die toevallig passeerde, was blijven staan kijken. Toen deze op een bepaald moment zag, dat een jongen van alle kanten werd besprongen en mishandeld, was hfj naar de vechtenden toegegaan en had tegen M. en G. gezegd: Je moet mij eens nemen. Volgens de verdachte had K. hem direct daarop tegen de straat geslagen. Weer opgekrab beld had verdachte in blinde woede een mes getrokken en daarmee in de richting van K. gestoken. Een van de steken trof de Sliedrechtse jongen in de borst. Vol gens de verdachte was hij direct hierna weggehold, maar had hij zich later weer bij zijn vrienden gevoegd en was met hen mee naar huis gegaan. De politie lichtte hem later van zijn bed. De president vulde dit relaas aan met citaten uit de processen-verbaal van de verhoren waaraan G reeds was onderwor pen. Zo deelde hij mee, dat G. had ver klaard zich diep beledigd te hebben ge voeld toen hij tegen de grond was ge slagen. Hij merkte dat hij zwakker was dan K., die hem „met betrekkelijk ge mak" had neergeslagen, maar met het mes in de hand had hij zich weer ster ker gevoeld. Wat er in hem omgegaan was, kon verdachte ook nu niet vertel len. Een 18-jarige koperslager, die als eni- Advertentie De Noorse regering heeft gisteren de aan de K.L.M. verleende concessie voor vluchten op Noorwegen voor vijf jaar ver lengd en uitgebreid. Behalve op de rou tes Amsterdam-Kristiansand-Oslo en Am- sterdam-Stavanger-Bergen zal de K.L.M. nu ook een dienst mogen onderhouden op de route Amsterdam-Kopenhagen-Oslo. Of de K.L.M. binnenkort van de toe stemming voor vluchten op laatstgenoem de route gebruik zal maken, staat nog niet vast, zo vernam het A.N.P. bij informa tie van de K.L.M. Aan de nu geldende winterdienstregeling zal een dienst op de ze route in ieder geval niet meer worden toegevoegd. De toeslag op geëxporteerde boter is gis teren door het produktschap voor zuivel met acht cent verlaagd van 75 tot 67 ct. per kilogram. Deze verlaging heeft geldig heid van maandag af. ge getuige werd gehoord, verklaarde, dat G. toen hij op de grond had gelegen, tegen K. had geroepen: Ik steek je kapot. De officier zei in zijn requisitoir dat hij de verdachte doodslag ten laste had kunnen leggen op grond van een arrest van de Hoge Raad, dat spreekt over „het waarschijnlijke gevolg van een daad." Hij wilde evenwel de voorkeur geven aan de beschuldiging „het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel de dood tengevolge heb bende." De officier nam namelijk niet aan dat verdachte het doel heeft gehad, K. te doden. Het „ik steek je kapot" was meer de uitlating van iemand die zijn laatste beetje zelfbeheersing liet verdwijnen en in dolle razernij ontsteekt. De verdediger, mr. D. Huurman uit Gorinchem vroeg of hier zelfs niet van noodweer-exces gesproken zou kunnen worden. Uitspraak op vrijdag 2 december. Een 43-jarige inwoonster van Bloemen- daal is vrijdagmiddag omstreeks half zes zeer ernstig gewond, toen zij bij het over steken van de Delftlaan in Haarlem ter hoogte van de Zaanenlaan door een scoo ter werd aangereden. Met een hoofdwond, een schedelbasis- fractuur en een gecompliceerde linker bo venbeenfractuur is zij in levensgevaarlijke toestand naar de Mariastichting vervoerd, waar zij is opgenomen. De voetgangster kwam van het houten bruggetje en stak volgens de politie par does de Delftlaan over. De scooterrijder, die met een snelheid van ongeveer dertig kilometer per uur reed, kon de vrouw niet meer ontwijken. De politie vraagt, of getuigen van dit ongeluk zich in verbinding willen stellen met de Haarlemse verkeerspolitie. Een 20-jarige jongeman uit Rotterdam heeft veertien dagen lang als tijdelijk on derwijzer in de christelijke school te Eder- veen voor de klas gestaan zonder in het bezit te zijn van enige bevoegdheid om onderwijs te geven. De jongeman had zelfs niet eens een ulo-diploma. Bij zijn sollicitatiebezoek aan Ederveen had hij het schoolbestuur verzekerd, dat hij in het be zit was van de hoofdakte. Weliswaar had hij deze akte niet bij zich, maar men ge loofde hem op zijn woord. De jongeman werd dus benoemd. Het schoolbestuur zocht een kosthuis voor hem en gaf hem een halve maand voorschot op zijn sala ris. Nadat de „onderwijzer" enige dagen voor de klas had gestaan, bleken zijn pedagogische kwaliteiten van dien aard te zijn, dat het hoofd van de school er ern stig aan ging twijfelen of het bestuur met de benoeming wel een goede greep had gedaan. Toch zou de ondernemende Rot terdammer waarschijnlijk nog wel enige tijd de schijn van onderwijzer hebben kun nen ophouden, indien niet na veertien da gen een deputatie van een schoolbestuur uit Oldebroek in Ederveen was versche nen, om de jonge onderwijzer, die ook aan hun school gesolliciteerd had, te horen. Het hoofd van de school te Ederveen maak te het gezelschap uit Oldebroek deelgenoot van de twijfel die er bij hem gerezen was, ten aanzien van de bevoegdheden van de nieuwe onderwijzer. Gezamenlijk brachten ze daarop de jongeman zodanig in het nauw dat hij door de mand viel. Pas na dat hij zekerheid had gesteld voor terug betaling van het voorschot en voor het kostgeld dat hij verschuldigd was liet men hem gaan. Een onderzoek in Rotterdam bracht nadien aan het licht dat de pseu do-onderwijzer pas zijn dienstplicht had vervuld. Daarvóór had hij inderdaad eni ge tijd een kweekschool voor onderwijzers bezocht maar van deze onderwijsinrichting was hij weggestuurd, nadat gebleken was dat hij, in strijd met zijn verklaring, niet in het bezit was van een ulo-diploma. De commissie voor internationale so- ciaal-economiscne aangelegenheden van de S.E.R. handhaaft haar bezwaren, neergelegd in het advies van 10 juni te gen de voorstellen (toen nog ontwerp-voor- stellen) van de Europese commissie be treffende een gemeenschappelijk land bouwbeleid in de E.E.G. De S.E.R.-com- missie sluit zich in het algemeen aan bij de thans in de definitieve voorstellen op genomen regeling voor de geleidelijke ver ruiming van het onderlinge handelsver keer voor de produkten granen, suiker, melk, varkensvlees, eieren en gevogelte, waarvoor een stelsel van degressieve hef fingen wordt voorgesteld ter vervanging van douanerechten en belastingen bij in voel-. Invoering van een dergelijk stelsel houdt in, dat de E.E.G.-landen in hun onderlinge verkeer afzien van kwantitatieve invoer beperkingen, alle vormen van exporthulp en de toepassing van minimumprijzen. Tot haar voldoening heeft de commissie thans geconstateerd, dat in afwijking van de ontwerp-voorstellen in de definitieve regeling onder de grondbeginselen van het gemeenschappelijke landbouwbeleid naast structuur-, markt- en handelspolitiek ook de sociale politiek voor de landbouw is be sproken. Met instemming heeft zij vastge steld, dat een conferentie zal worden ge organiseerd over de sociale aspecten van het gemeenschappelijke landbouwbeleid. De door de commissie geuite vrees voor het creëren van prijszones binnen de E.E.G. is echter niet weggenomen. De commissie blijft als ideaal zien het vast stellen van een uniforme Europese richt prijs, terwijl de producentenprijzen bin nen de gemeenschap zich op natuurlijke wijze op deze basis dienen te ontwikkelen. Met de voorstellen betreffende de heffin gen in het onderling verkeer voor varkens vlees, eieren en gevogelte kan de com missie zich niet verenigen. Zij is van me ning, dat de heffingen van het begin af aan zodanig moeten worden vastgesteld, dat zij uitsluitend dienen ter overbrug ging van grondstoffenkostenverschillen. Daarbij dient uitgegaan te worden van ef ficiënte veredelingsmethoden. Ten aanzien van de voorstellen inzake groenten en fruit wijst de commissie erop, dat haar reeds eerder geuite vrees blijft bestaan, dat landen onvoldoende medewerking aan de voorgeschreven normalisatie zullen ge ven met het doel daardoor tevens de vrij making van het handelsverkeer te belem meren. Het thans door de Europese com missie geïntroduceerde tijdschema voor de invoering van de normalisatie mag ze ker een verbetering worden genoemd doch biedt naar de mening van de commissie nog geen voldoende waarborgen. Dit advies van de commissie waarvan professor G. M. Verrijn Stuart voorzitter is, is aangeboden aan de ministers van Landbouw en Visserij, Economische Zaken en Buitenlandse Zaken. Advertentie MENTHOLPELIETS hoest en Keelpij Uitwerking frappant Het KNMI deelt mede: Een depressie op de oceaan is de afge lopen 24 uur snel opgevuld. Restanten er van gaven vandaag in ons land nog aan leiding tot enkele buien. Over de Britse eilanden nadert vervolgens een zwakke rug van hoge luchtdruk, waarbij in het binnenland de temperatuur tot om het vriespunt kan dalen. Op het westelijke deel van de oceaan heeft zich in de boven gen de wind uit het zuidwesten zal doen aanwakkeren. Het erbij behorende regen- gebied zal ons morgen kunnen passeren. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. IS Sa Zondag 20 november Zon op 8.08 uur, onder 16.43 uur. Maan op 9.26 uur, onder 18.28 uur. Maandag 21 november Zon op 8.10 uur, onder 16.42 uur. Maan op 10.32 uur, onder 19.26 uur. Maanstanden 19 november: nieuwe maan. 25 november: eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 19 november Hoog water 3.31 en 15.48 uur. Laag water 11.37 en 23.58 uur. Zondag 20 november Hoog water 4.16 en 16.30 uur. Laag water 12.18 en uur. Maandag 21 november Hoog water 4.58 en 17.13 uur. Laag water 0.39 en 12.56 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder regenbui z 10 4 Ypenburg regenbui wzw 10 12 Vlissingen regenbui zw 9 4 Eelde mist wzw 9 0,4 De Bilt half bew. zzw 10 9 1 Twente regen zw 4 Eindhoven zwaar bew. zw 9 1 Zd-Limburg zwaar bew. zzw 9 2 Helsinki geheel bew. ozo -4 0 Stockholm sneeuw O 5 2 Oslo regen nno 3 1 Kopenhagen geheel bew. no 6 0 Aberdeen regen windst. 4 1 Londen mist windst. 9 2 Amsterdam weerlicht zzw 10 7 Brussel half bew. zw 9 3 Luxemburg geheel bew. wzw 7 0,5 Parijs zwaar bew. wzw 11 0 Bordeaux half bew. O 13 11 6 Grenoble regen windst. 12 Nice regen n 15 4 Berlijn regen zw 9 5 Frankfort regen zzw 10 2 München geheel bew. z 8 0 Zürich regen ozo 10 2 Genève regen windst. 13 5 Locarno regen windst. 10 0,1 Wenen zwaar bew. z 12 0 Innsbruck geheel bew. w 9 0 Belgrado half bew windst. 10 0 Athene zwaar bew. windst. 0 Ajaccio geheel bew. no 19 0 Mallorca licht bew. windst. 21 0 Lissabon licht bew. windst. 19

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2