rv Puzzel nummer twaalf voor „beter mnm" ,,'t binnenhuis" SPEELS GEMIN, SPEELS GEWIN „DE STILLE DON'' Russische CARMEN BIJ DE OPERA ZWAK GEREGISSEERD Orkestconcert voor scholieren Inauguratie van prof. I. Samkalden „Modinette 1960" onder hels lawaai gekozen 4 Phia Berghout verlaat het Concertgebouworkest VAN MAR1VAUX IN ROTTERDAM n Begrafenis Clark Gable Prins Bernhard leidt radio-actie voor Tolten in geen uitblinker FILM, WAARIN PATHOS INNERLIJK OVERWOEKERT LIGNE PARIS A. MOLENDIJK Prof. T. H. Thung overleden Hoofdredacteur van „Het Vrije Volk" Kazernebouw bij Manokwari ZATERDAG 19 NOVEMBER 196 0 Het tweede N.Ph.O.-concert voor scho lieren had vrijdagmiddag en -avond plaats in het Haarlems Concertgebouw. Marinus Adam, die, zoals gebruikelijk, de uitvoe ring inleidde en dirigeerde, had als eerste nummer op het programma het hoofddeel van de Symphonie nr 35 van Mozart, een werk dat betrekkelijk weinig gespeeld wordt, ondanks de zeer aantrekkelijke kwaliteiten die het bezit. De karakteris tieke thematiek en de klare constructie, met een opvallend fraaie doorwerking, ma ken het intussen goed geschikt voor peda gogische doeleinden, al zou het slechts zijn om de zuivere muzieksfeer waarin het hele klankcomplex zich ontwikkelt. Na enige verklaring omtrent de aanduiding van het opusnummer en de toonaard, alsmede het vooruit laten horen van de voornaamste thema's, werd het symphoniefragment in :zijn geheel ten gehore gebracht. Het Scherzo uit de grote Sjrmphonie in C van Schubert gaf aanleiding om er op te wijzen hoe in deze romantische muziek de kleur van het orkest anders wordt, onder meer door toevoeging van klarinetten en een trombone-trio. Tenslotte werd de jeugd vergast op de „dans van koning Kastchei" uit de ballet suite ,.De Vuurvogel" van Strawinsky. Bij dei-gelijke programmamuziek hoort uiter aard een verhaaltje, wat meteen dienstig is om de jongelui tot aandacht te stemmen. Als beloning hiervoor mochten zij dan het complete orkest in werking zien en horen. Dirigent Adam zorgde dat deze verklan king vlot van de hand ging. Jos. de Klerk De soloharpiste van het Concertgebouw orkest, Phia Berghout, zal vanaf 1 sep tember 1961 geen deel meer uitmaken van dit orkest. Zij zal haar orkestwerkzaam heden geheel staken en zich in de toe komst meer gaan toeleggen op solistische activiteiten. Zij heeft bijna acht jaar bij het concertgebouworkest gewerkt. Advertentie jullanapark 58- 62 - Haarlem bij soendaplein gratis advies en begroting telefoon 54550 DE GRACIEUZE KOMEDIE „Le Jeu de I'Amour et du Hasard" ivordt sinds de première in 1730 nog altijd ten minste eens per generatie in Frankrijk op het reper toire genomen. De schrijver Marivaux {zijn naam werd een begrip, zoals die van Mozart) heeft een belangrijke rol gespeeld als verbindingsman tussen de oude com media dell'arte en de psychologische conversatiestukken. Maar in ons Nederland zon der stijltradities op het gebied van de dramatische kunst heeft men nooit goed raad met hem geweten. Enkele van zijn blijspelen werden hier weliswaar herhaaldelijk gespeeld, maar vraag niet hoe Het Rotterdams Toneel heeft nu een nieuwe en men moet ook zeggen frisse poging ondernomen tot omgang met zijn onsterfelijke figuren: als „Speels gemin, speels gewin" (de titel is een hachelijke variatie op één van Shakespeare-zoals-wij-hem-kennen) werd het bovengenoemde meesterwerk vrijdag avond in een spirituele vertaling van Dolf Verspoor en onder de muzikaal toonaan gevende regie van Luc Lutz in de Maasstad voor het eerst vertoond. Het stoffelijk overschot van Clark Gable, die woensdag na een hartaanval is over leden. is vandaag met volledig militair eerbetoon teraardebesteld. Gable is, met toestemming van zijn weduwe, begraven in een grafkelder naast zijn derde vrouw, de filmspeelster Carole Lombard, die in 1942-bij een vliegtuigongeluk om het leven kwam. De begrafenisstoet werd geëscor teerd door een afdeling van de Ameri kaanse luchtmacht, die boven het graf een eresalvo gaf. De minister voor de militai re luchtvaart liet zich bij de rouwdienst in de kerk in het Forest Lawn Memorial park in Hollywood vertegenwoordigen door luitenant-kolonel Hunter. Prins Bernhard heeft zich bereid ver klaard de actie-Tolten die de N.R.U. en de N.T.S. voeren ten bate van de getrof fenen in Chili, met een kort woord bij het Nederlandse volk aan te bevelen. De uitzending geschiedt over beide zenders Hilversum en gelijktijdig in het program ma van de Nederlandse Televisiestichting van zondagavond om 20 uur. Tijdens het bezoek, dat smaldeel V in de afgelopen dagen heeft gebracht aan Valparaiso in Chili, is reeds een bedrag van ruim 4400 overgedragen ter leniging van de nood der slachtoffers in het Chileense dorp Tolten. Dit bedrag was vrijwillig door de opvaren den van het smaldeel V en de tanker Mij drecht bijeen gebracht. Hans en Max Croiset. in „Speels ge- min, speels gewin" van Marivaux. DE ROMAN van Mikhail Sholokhov „De stille Don" heeft als gegeven gediend voor de film, waarmee Sergei Gerasimov een nieuwe proeve van Russisch filmkunnen heeft afgelegd. Dat wil evenwel nog niet zeggen van Russische filmkunst. De Ne derlandse filmliefhebber wordt weliswaar niet weinig gehinderd door het feit, dat de film in het Duits is nagesynchroni seerd, wat leidt tot een dubbelslachtigheid van karakter, omdat de autonome klank kleur van de taal in wezen wordt aange tast, maar dat is toch niet de voornaam ste reden waarom wij deze Russische film met een gevoel van teleurstelling ont vangen. Het is haar pathetiek, die haar ondermijnt, het onvermogen van scenario schrijver en regisseur om wat men in de Russische litteratuur graag vernoemt met „ziele-adel" en „groot innerlijk lijden" zichtbaar te maken buiten de expressivi teit van de tekst om, buiten de dramati sche explosies van hevige gemoedsbewe gingen, woedeuitbarstingen, felle conflic ten en aandoenlijke vertedering. DE FILM handelt om de lichtzinnige Grigory Melekhov, die tijdens de afwezig heid van zijn buurman niet vergeefs de genegenheid wint van diens vrouw. Het wordt een schandaal, dat moet worden bezworen: derhalve wordt Grigory uitge huwelijkt aan de lieftallige Nataly. Maar eens te meer komt hij in verzet. Hij vlucht met zijn geliefde en neemt als oppasser dienst bij generaal Listmitsky. Wanneer de eerste wereldoorlog uitbreekt gaat ook Grigory onder de wapenen. Hij gedraagt zich als een held. Onverwachts met ver lof terugkerend moet hij echter ervaren, dat zijn geliefde hem evenmin trouw is gebleven. De zoon van de generaal heeft haar eenzaamheid verlicht. Grigory Advertentie HAUTE COIFFURE - SALON DE BEAUTé Santpoorterplein 1 - Haarlem - Tel. 60643 Buslijn 2 MEN KAN het is een veelgeciteerde uitspraak van wijsheid geen wonderen verwachten, als men zich daarop niet heeft voorbereid. Men mag evenmin won deren verwachten van wie daarop niet zijn voorbereid, de Nederlandse toneelspelers dus. De hoe hartelijk en aanmoedigend ook bedoelde waardering blijft daardoor iets betrekkelijks behouden. Van Jean Louis Barrault en meer nog van Jean Vi- lar hebben wij voorstelling vol feestelij ker plezier en eleganter verborgen harts tocht voor ogen getoverd gekregen van Marivaux" verrukkelijke verkleedpartijen. Maar Luc Lutz heeft zich, uitgaande van de révérance, toch weten te bedienen van voldoende klassieke vormen van serieuze speelsheid om de toeschouwers met ge raffineerde eenvoud te bekoren. Bij het lezen van zijn opmerking over „de frêle dromers van Watteau" in het programma vreesde ik een hachelijke beperking tot galante pastorale. Gelukkig echter ont- VRIJDAGAVOND GING in de Stadsschouwburg te Amsterdam de eerste opvoering van de nieuwe montering van „Carmen". De Nederlandse Opera heelt er dit keer gelukkig van afgezien het meesterwerk van Bizet in zijn oorspronke lijke vorm als opera-comique met parlando s te geven; van vocalisten kan heel wat geëist worden, maar een vlotte conversatie in het Frans is voor de meeste niet-Franstaligen doorgaans een hachelijke taak. Men keerde dus terug tot de gebruikelijke versie met de recitatieven van Ernest Guiraud. Daarmee is het probleem wel niet helemaal opgelost, maar het grootste gevaar is dan toch van de baan en het zou er nu best mee doorgëkund hebben, als de beide als gast optredende zangers, de tenor Richard Martell en de bariton Jess V'alters blijk hadden gegeven met het vereiste klankidioom vertrouwd te zijn. Maar dat was wreekt zich en keert terug naar zijn ouderlijk huis, waar Natalya zich in zijn armen werpt. Zo. in het kort verteld, wijkt deze intrige niet veel af van wat men in het eenvou digste romannetje over de driehoeksver houding tegenkomt en men zou er de auteur van „De stille Don" bepaaldelijk mee tekort doen, wanneer men zijn roman als van inferieure kwaliteit zou karakteri seren. Hij graaft dieper. De film niet. De film heeft zich laten verleiden tot uiterlij ke actie, die dan wel voortkomt uit inner lijke gekweldheid, lijden en strijd, maar er die oorsprong, die herkomst niet dan alleen in een vluchtige sfeerberoering van meedeelt. We zijn dus steeds aangewezen op feiten, op gevolgen, op typeringen. En passant roert de film ook nog de commu nistische revolutie aan, zoals zij wortel schoot in de gedachten van het Russische volk, maar ook hier verzuimt zij de kans om te getuigen van wat toch eigenlijk een bezieling zou moeten heten. Men behoeft nog geen communist te zijn om de reali teit te aanvaarden van de wijze waarop Marx' denkbeelden zich meester maakten van de Russische geesten van voor de revolutie. De kenschetsing daarvan is uitermate zwak en bijzonder simplistisch. Ook dat geeft de film een tweeslachtig karakter, omdat ze zo opvallend haar best doet die histo rische ontwikkeling toch nog in beeld te brengen. Het enige, waarin zij slaagt, is de schildering van het leven der kozak ken. Men maakt inderdaad kennis met hun leefgewoonten, hun zeden en tradities en men bespeurt er een gezond brok volkscultuur in, dat zich overigens niet onderscheidt van wat wij in het westen kennen. Dit is nagenoeg het enig aantrek kelijke en poëtische in de film „De stille Don", die buiten dit en haar milde kleuren fotografie aan filmdramatische waarde niets van importantie heeft te bieden. helaas niet het geval. OVERIGENS HADDEN wij dan wel een Don José op de planken, die dramatisch met zijn stem heel wat aan kan. doch ly risch geen partij vermocht, te geven tegen over de Micaëla van Jeanette van Dijck, die van deze rol een creatie maakte welke onder alle opzichten schitterend mocht heten. Doorgaans wordt deze partij (vooral in de derde akte) een weinig gelukkig toe voegsel genoemd: doch wanneer ze zo over tuigend de zuiverende sfeer in het drama brengt als Jeanette van Dijck dit wist te verwerkelijken, dan ervaart men de be tekenis ervan als een uiterst gelukkige vondst. De Escamillo van de Amerikaan Jess Walters bleek een mislukte keuze in de bezetting: hij bezit noch de figuur, noch de markante stem. noch het temperament om ons een geloofwaardige toreador voor te toveren. Mimi Aarden was deze avond de Carmen, een partij die haar als het ware voorbe schikt is, en waarin zij in de loop der jaren gegroeid is. Om haar als Carmen te horen en te zien is deze herrribntering de gang naar de schouwburg waard. Gé Genemans en Gee Smith, als Moralis en Zuniga, waren, voor zoverre de regie hun kansen niet bedierf, voldoende. TOT DE MEEST gelukkige dingen van de avond behoorde het fameuze kwintet in II. gezongen door Nelly Burbach, Lidy van Veen, Mimi Aarden, Chris Reumer en Jos Burcksen. Burcksen manifesteerde zich trouwens als La Dancaïre doorlopend als een kracht van de bovenste plank, ook wat zijn uitspraak betreft. Vocaal goed geslaagd was ook het kaar- tentrio. maar waarom een staande Carmen, die voor zichzelf de kaart legt? Er waren meer van die verzinsels van de regie, die onlogisch voorkwamen, in de slotscène bij voorbeeld, waar José. na de moord op Car men zegt: ..vous pouvez m'arrêter". terwijl er niemand is om hem aan te houden; of zei hij het tegen een denkbeeldige politie in de zaal? Ik heb niet kunnen opmerken, dat deze voor die taak gerequireerd was. 4ïr P. W. Franse Oud-minister prof. dr. I. Samkalden heeft onder bijzonder grote belangstelling zijn ambt als gewoon hoogleraar te Leiden in het recht van de internationale organi saties aanvaard met een oratie over de structuur en de bestuurskracht van de in ternationale organisaties. Onder de vele honderden belangstellenden bevonden zich leden van de Eerste en Tweede Kamer en leden van het kabinet, waarin prof. Samkalden van 1956 tot 1958 zitting heeft gehad als minister van Justitie, o.a. de oud-minister-president dr. W. Drees en oud-minister mr. J. Algera. Prof. Samkalden stelde in zijn oratie, dat in onze samenleving de georganiseer de groep sterk in betekenis is toegenomen. Dat blijkt uit allerlei verschijnselen in het privaatrecht en in het publiekrecht. Zulke algemene verschijnselen houden niet bij de landsgrenzen op. Zij komen ook in het rechtsbestel van andere landen voor en dwingen daardoor tot een veel inten sievere beoefening van de rechtsvergelij king. In de tweede plaats doen zich deze verschijnselen ook voor in de internatio nale statenorde. Daar hebben ze geleid tot een groot aantal uiteenlopende internatio nale organisaties. Dat proces is van jonge datum. Het begon in wezen pas bij de op richting van de Volkenbond en het kwam pas na de tweede wereldoorlog tot ruime ontplooiing. De ontwikkeling van de laatste tijd heeft herhaaldelijk de vraag doen rijzen wat nu precies de aard is van het interne recht der gemeenschappen: of het zijn wortels meer vindt in het constitutioneel recht der staten, dat de structuur der organisaties inspireert, of in het volkenrecht, waaruit de organisaties zelf voortkomen. De rechtsontwikkeling van de laatste drie jaar heeft voor het bestuderen van deze vraag reeds veel materiaal geleverd. Maar de meest primaire regiefout werd gemaakt door de essentiële handeling niet voldoende los te maken van koor en figu ratie: men liep elkaar steeds voor de benen. En wat een stijf ordelijk gedoetje met het kinderkoor in I. Waren dat nu Spaanse straatrakkers!? Het gaf trouwens de in druk dat de koorfiguratie speeltechnisch onvoldoende voorbereid was, zodat er ga pingen in het verloop van de actie konden ontstaan. Ook de decors van Doeve en de kostuums van Koehne geven geen aan leiding om dc loftromnet te steken, maar dat interesseert mij minder; ik bewaar de mooiste herinneringen aan Carmen-ver toningen in de eenvoudigste decors ge geven. De balletscènes, verzorgd door het Am sterdams Ballet waren zeer bevredigend. Maar wat bij deze première wèl van su perieur gehalte bleek, het was de ver klanking van de orkestpartituur, onder leiding van Jean Fournet. Met het vocale materiaal deed de dirigent wat naar om standigheden mogelijk was, maar met het orkest kon hij zich, zonder hinderlijke fac toren, naar hartelust uitleven; en het klonk wonderlijk mooi. De spreekwoordelijke „Franse slag" bleek dit keer een toppunt van muzikaal raffinement en artistieke be zieling. Er zijn in de volgende reeds aangekon digde opvoeringen van ..Carmen" nogal wat wijzigingen in de bezetting te verwachten, onder meer met Scipio Colombo als de Toreador en met Cora Canne Meyer in de titelrol, zodat gunstige verrassingen niet uitgesloten zijn. Maar dan is tevens te ho pen en ook te verwachten, dat, na pi-ak- tisch ingespeeld te zijn, de nodige regiecor recties het geheel op het peil zullen bren gen dat wij uit Jean Fournets leiding be grepen hebben. Jos. de Klerk Mimi Aarden en Richard Martell in „Carmen". In Wageningen is plotseling overleden de 63-jarige hoogleraar in de plantenziek- tenkunde prof. dr. Tjen Hiang Thung, die van 1925 tot 1929 en daarna van 1949 af aan de Landbouwhogeschool in Wagenin gen heeft gedoceerd. De lustrumfeesten die tot en met zondag zouden worden ge houden, zijn in verband met dit overlijden alle afgelast. Prof. Thung werd op 8 mei 1897 in Bui tenzorg op Java geboren en studeerde in Wageningen en aan het Instituut Pasteur in Parijs. In 1947 werd hij hoogleraar aan de universiteit van Londen. In 1949 keerde hij naar Nederland terug, waar hij zijn functie in het Instituut voor Plantenziek- tekundig Onderzoek weer innam. brak althans in principe het aan- cynisme grenzende scepticisme daarbij niet. „Le Jeu de 1'Amour ei du Hasard" is als het. ware een tussenvorm van uiterlijke gedragingen door zich hun innerlijk be wustmakende jongemensen. met nog alle voorname kenmerken van het hoofse me nuet als gestileerde flirtpartij en reeds iets van het temperamentrijke van de wals als zwierige bevestiging van zich uit vierend gevoel. Marivaux was typisch een schrijver uit een overgangstijd: hij pre senteerde zijn personages uit voorname kringen volgens conventies van de popu laire kermiskomedianten, aldus zichzelf overleefd hebbende vormen vullend met vernieuwde natuurlijkheid. Dc hoofdperso nen van adellijke stand vermommen zich als bedienden, dus als leden van het „ge wone" volk, om langs deze omweg door het verborgene hun eigen en elkanders ware gezindheid te leren kennen. Zo ko men, zien en., verliezen zij zich. Vernuft en emotie staan in voortdurende wissel werking. GENUANCEERDE CHARME en beheer ste lichtvoetigheid bepalen het karakter van de Rotterdamse vertoning, die met een lange pauze avondvulling is gemaakt. Men is bij dit gezelschap zo gelukkig over twee actrices met aantrekkelijke kwali teiten van onderling verwisselbare soubret tes te beschikken in Lia Dorana en Ann Hasekamp. met dien verstande dat naar mijn inzicht de laatste beter voor de rol van Silvia in aanmerking had kunnen ko men door het meer artificiële van haar speeltrant. Met sierlijke welsprekendheid en onmiskenbare distinctie heeft Ton Lutz de eerste minnaar voor zijn rekening ge nomen. Werkelijk bijzonder leuk is Pie- ter Lutz als zijn komische dubbelganger. Door vrije behandeling van het tempo op plaatsen, die veel uitdrukking vragen, heeft dit kwartet de spirituele ka mermuziek welluidend vertolkt. Verras send aardig is Max Croiset's typering van de vader als ingewijde toeschouwer. De zoon der huizes is door Hans Croiset naar mijn mening met te scherpe luidruchtig heid aangezet. De fantasie van decorontwerper Corsti- aan de Vries bleef tezèér gevangen in principieel wel juiste opzettelijkheid. Zijn kostuums moeten als bijzonder fraai wor den gewaardeerd. David Koning D heer K. Voskuil, politiek hoofdredac teur van „Het. Vrije Volk", treedt volgend jaar af. Hij heeft dan de pensioengerech tigde leeftijd bereikt. Het bestuur van de Partij van de Arbeid zal op het partijcongres, dat in maart wordt gehouden, als opvolger voordragen mr. dr. Th. W. van Veen, de huidige ad junct-hoofdredacteur van „Het Vrije Volk". Amsterdams concertgebouw dreunde gis teravond op zijn oude grondvesten, toen honderden „modinettes", hun 15 collega's, die uit alle delen van het land waren ge komen om te dingen naar de titel „Modi- nette Nederland 1960", met luid gegil, ge zang en getoeter aanmoedigden. Het was de 18-jarige Henny de Vuyst uit Schiedam, die de ere-titel tenslotte in de wacht sleep te, nadat zij zich met twee andere modi nettes had weten te plaatsen voor een „quiz", die geleid werd door Letty Kos terman. De jury, bestaande uit de actrice Wiesje Bouwmeester, de auteur Simon Car- miggelt en radio-omroeper Joop Koopman kon zich in het helse lawaai dat de sup porters ontketenden nauwelijks verstaan baar maken. Het was reeds ver na mid dernacht toen de uitslag bekend werd. Mej. De Vuyst zat na haar overwinning een beet je verlegen tussen haar prijzen, waaronder een elektrische naaimachine en een draag bare radio. Van de echtgenote van de mi nister van Sociale Zaken en Volksgezond heid, mevr. M. J. van Rooij-Müller kreeg ze de officiële prijs, een ring met dia mant. Na de wedstrijd hield het Sociaal werk geversverbond van de confectie-industrie, dat de avond had georganiseerd, een re ceptie. waarbij ook vijf Franse „modinet tes", die speciaal voor deze gelegenheid uit Parijs waren gekomen, aanwezig wa ren. Op enige afstand van Manokwari is de n.v. Ir.tervam begonnen met de bouw van een officiersmess. Deze zal deel uitmaken van het kazernecomplex dat in drie jaren wordt gebouwd ten behoeve van het op te richten Papoea-vrijwilligerskorps. Het complex, waarvan de kosten l'A miljoen gulden bedragen, zal een oppervlakte be slaan van ruim IV2 hectare. Nabij de kazerne wordt een stuk grond gereserveerd voor de landbouwopleiding. Het is voorts de bedoeling dat een cursus voor houtbewerking in het leerprogram- zal worden opgenomen. Hiermede zal be reikt worden dat de Papoea-militairen na nun ontslag uit de dienst meer hebben ge leerd dan alleen zaken die in verband staan met de verdediging van hun land. Hun terugkeer in de gewone maatschap pij zal hierdoor worden vereenvoudigd. Horizontaal: 1. plant. 6. met waardigheid, 12. een beetje. 14. veel geld kostend, 15. paradijs, 17. rond voorwerp. 19. verlangen, 21. voorm. eiland in Ned.. 22. Eng. luchtv. voorn.w. boek van de bijbel, afk.„cmfw mij., afk., 24. deel van hét hoofd, 27. boek van de bijbel, afk., 28. pers. voorn.w., 29. dezelfde vorm hebbend, 32. tweeërlei (lat. voorz.). 33. wijs 'maken) 34. eveneens, 35. voorspoed. 36. bevel, 38. soort kist zonder deksel. 39, hoge akker. 40. tijdperk, 41. barbaar, 42. uitroep. 43. voor de middag (Lat. afk.). 44. bloedverwante, 46. zie 36, 48. dit is, afk., 50. Oosterse tapisserie, 51. gebed. 53. hertachtig dier, 54. voegwoord, 55. dpi. soldaat b.d.. 58. kippenprodukt, 59. techn. onderwijsinstelling (afk.), 61 ont kenning, 62. ieder. 63. stopwoord, 64. dunne, sprietige, 66. kloosterzuster, 68. afsprin gend, vochtig deeltje. 69. soort filosofie, 72. lobben (vervoegde vorm), 74. verdieping, 75. jonge koe. Vertikaal: 1. blijdschap. 2. soort vork, 3. mand, 4. elektrotechn. (afk.), 5. Nederl spoorwegen (afk.), 7. ten bedrage van, 8. uitroep van pijn 9. ongeschaafd, niet be werkt. 10. licht werpanker. 11. geween, 13. muzieknoot. 16. bedreigingen, 17. bekende kerk (Haarlem), 18. larix. 20. Babylonische koning, 22. aanwijzen, 23. zie 54 horiz 25. voorzetsel. 26. reusachtig. 29. bep. afbeel ding, 30. bloedverwant. 31. idioot. 37. soort papegaai, 38. openbaar vervoermiddel, 43. nare, 44. nakroost. 45. op grote afstand, 47. zangstem. 49. geestelijk gestoorden, 51. lichaamsdeel, 52. een moment, 56. schrik- element. 57. zie 56. 60. gedempt Zeeuws water, 63. werk (muziek) 65. bewoner van Noord-oost-Europa, 67. rund, 68. Soc. Econ. Raad, afk.. 70. zegt een (echte) ezel! 71. soortelijk gewicht, afk. 72. scheik. element. 73. deel van een mast. Inzenden vóór donderdag per briefkaart. OPLOSSING PUZZEL No. 11 Horizontaal: 1. koppelen, 5. passer, 10. pleit, 11. kakalbont, 12. ergeren, 13. oorklep. 14. hoont, 15. branieën. 19. rondtoer, 21 blond. 25. afkapen. 27. pastoor, 28. telgan ger, 29. Andes, 30. eerste. 31. invragen. Verticaal: 1. Kapoen, 2. pleegzoon. 3. en teren, 4. erkend. 6. afleren, 7. smoel. 8 rotspunt, 9. akkoord. 16 eenvoudig, 17 graantje, 18. weinige, 20. tapkast, 22. los baar, 23. sparen. 24. krijsen, 26. kaler. PRIJSWINNAARS 7,50 F. Keerwolf. Sparenbergstraat 1 Haarlem-Noord. 5. J. Fortgens, Jansweg 6. Haarlem 2.50 C. Molendijk. Marowijnenstr. 13, Santpoort-Noord.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 4