Klinkende zege voor de Japanse regeringspartij van Ikeda Ramp op rivier in India kost 18 mensen het leven HET WEER Verschuiving naar links iri de oppositiepartijen Toestand in Stanleystad is zeer explosief Shodp -degelijke veiligheid! Zuid-Afrika wil in het Gemenebest blijven Abdoel Rahman vrijdag in Nederland Australische krant over Rahman's actie Communiqué van de A'damsche Bank Lyndon Johnson in Parijs: geen isolationisme Van de 12 Nederlandse slachtoffers kwamen twee uit Haarlem en twee uit Beverwijk Amerikaanse diplomaten door groep Kongolezen neergestoken before you êüy! Weinig verandering Het woord is aan Socrates-affaire Geruchten over aanslag op Perzische Sjah Verk eerstragedie in beeld Aanslag op politiebureau in Parijs door Algerijnen Bulgarije trekt schaker terug uit toernooi In de krant van heden: MAANDAG 21 NOVEMBER 1960 *6c JAARGANG NUMMER H Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. ff |j mm bm "S" feEa Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. B H j||gj| jg |j j| éLrexM 11 j. sf j| i 1 ij p j| Ij 1 I Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. JL A oiL JL JL Jla JL JL franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Giro-rpkfninc TTmnider CÜniirant no 129288 Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN- IJ MUIDEN. SANTPOORT, DRIEHUI S. BEVERWIJKENOMGEVING vlkrifgb^ Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES PARIJS (UPI) Een bende Algerijnse mohammedanen heeft zondagavond een politiebureau in een Parijse buitenwijk aangevallen met pistolen en machinege weren. In een kort, doch fel vuurgevecht, werd een der aanvallers gedood. Nog drie wer den door de politie gearresteerd. Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met af en toe enige regen. Matige tot krachtige wind tussen zuidoost en zuidwest. Weinig verande ring in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Comtesse Diane: Het hart zegt. tik tak. niet tactiek. TOKIO (Reuter, AFP en UPI) De (conservatieve) liberaal-democratische regeringspartij van Japan is versterkt uit de algemene verkiezingen van zondag te voorschijn gekomen. Zij heeft haar absolute meerderheid in het Huis van Af gevaardigden ruimschoots behouden, maar niet de meerderheid van tweederden bereikt, die het haar mogelijk zou maken zonder hulp van andere partijen de grondwet te wijzigen. De officiële einduitslag kent haar 297 (283 vóór de ver kiezingen) van de 467 zetels toe. De socialistische (oppositie) partij kreeg 145 (122) zetels, een vooruitgang die ten koste ging van de sociaal-democraten die 16 (40) zetels verwierven. De communisten boekten twee zetels winst en kwamen op 3. Van de beide snipperpartiien, die met vier zetels winst van 2 op 6 kwamen, is de Onafhankelijke partij met 5 zetels de grootste geworden. Naar schatting bracht 73 percent van de kiezers zijn stem uit. Bij de vorige verkiezingen in mei 1958 was dit percen tage bijna 77. In totaal waren er 940 kan didaten,onder wie 399 liberaal-democra ten en 186 socialisten. Een voormalige libei-aal-democratische afgevaardigde is evenals vier van zijn aanhangers door de politie gearresteerd wegens „schending van de kieswet". Zij zouden zich aan omkope rij hebben schuldig gemaakt. Een andere oppositiepartij, de de mocratisch socialistische partij heeft zich vorig jaar van de socialistische partij af gescheiden omdat deze te marxistisch zou zijn. De verkiezingen werden gehouden tegen een achtergrond van een grote welvaart. Ook de vooruitzichten zijn goed. De rijstoogst belooft een record te wor den en de industrie heeft de arbeiders grote gratificaties voor de jaarwisseling in het vooruitzicht gesteld. De liberaal-democraten, die een neutra- listische politiek rnet kracht afwijzen, heb ben in hun campagne gewezen op de wel vaart in het land en plannen voor econo mische expansie aangekondigd. Premier Ikeda heeft verklaard, dat hij geen om streden wetsontwerpen aan de orde wil stellen en geen poging zal doen om het Amerikaans-Japanse veiligheidsverdrag te herzien, dat de afgelopen zomer tot onge regeldheden in Tokio leidde, waardoor pre sident Eisenhower zijn voorgenomen be zoek moest afzeggen. LONDEN Dr. Verwoerd, de premier van Zuid-Afrika, heeft verklaard dat de Unie, welke binnenkort een republiek wordt, lid zal blijven van het Britse Ge menebest, Voorwaarde is echter dat Zuid- Afrika geen vernederende behandeling zal ondergaan van de overige leden van het Gemenebest, dat zoals men weet voor het merendeel uit gekleurde volken be staat. Mevrouw Kyodo Asanoema, de 56-jarige weduwe van de vermoorde voorzitter van de socialistische partij Inejiro Asanoema, zal de zetel van haar man innemen. Zij had twee en een half uur nadat de telling was begonnen, in haar district reeds meer stemmen dan zij voor verkiezing nodig had. Op Akao Bin, de voorzitter van de uiterst-rechtse partij voor een Groot-Ja pan, waarvan ook Jamagoetsji, de moor denaar van Asanoema, deel heeft uitge maakt, zijn in het kiesdistrict van Tokio, waar hij kandidaat was gesteld, slechts 150 stemmen uitgebracht. Akao Bin was met het oog op het onderzoek naar deze moord, gearresteerd. Hij was tegen borg tocht op vrije voeten gesteld, om aan de verkiezingscampagne te kunnen deelne men. Advertentie „BOUWP£KKP?TT£N" o.a. Boekenwand 79.75 „DE HOUTHAL" HOUT - TRIPLEX en BOARD KMERLAAN 159 - TELEFOON 777» De minister-president van de Maleise federatie, Abdoel Rahman, heeft de Neder landse regering laten weten dat h\j van plan is vrijdag naar Nederland te komen voor zijn voorgenomen besprekingen met de Nederlandse regering, aldus heeft een woordvoerder van het ministerie van Bui tenlandse Zaken maandagochtend meege deeld. MELBOURNE, (Reuter) In een hoofd artikel in de Melbourne Herald van van daag wordt gezegd, dat de Maleise pre mier Abdoel Rahman de openbare mening in Australië tegen zijn bemiddelingspo ging inzake Nederlands Nieuw-Guinea ge kant zal vinden, indien deze enige wijzi ging zou behelzen van de status van dit gebied, welke zou vooruitlopen op het recht der bevolking op zelfbeschikking. De directie van de Amsterdamsche Bank deelt mede: „Naar aanleiding van mededelingen die de heer N. den Besten op een persconferentie, gehouden op 18 november 1960, blijkens berichten in de pers heeft gedaan, wordt van de zijde van de Amsterdamsche Bank medegedeeld, dat de hoofddirectie de heer N. den Besten voor de eerste maal heeft ontvangen tij dens het ziekteverlof van de heer Hoving namelijk op 22 december 1959. Op 23 de cember werd aan de heer Hoving op zijn verzoek ontslag verleend. Nadien heeft de hoofddirectie de heer Den Besten nog en kele malen ontvangen, echter evenals de eerste maal steeds ten hoofdkantore van de bank". De curator van de failliete n.v. Socrates mr. C. D. van Vliet, heeft zo deelt deze mede een brief gericht aan „de hoogste autoriteiten van de r.-k. kerk in ons land" teneinde, opheldering te verkrijgen over de vraag of inderdaad en onder hun sanctie transacties zijn gedaan door de heer J. Jansma een der naaste medewerkers van de heer N. den Besten voor een zo genaamde mondiale organisatie, „de heilige daad". Deze organisatie zou ten doel hebben, een gecoördineerde aanpak van sociale, religieuze, politieke en sociale problemen. Een harer projecten zou zijn de ontwikke ling van een driedimensionaal filmsysteem. Een andere medewerker van de heer Den Besten, de heer J. Volraat noemt zich „deken van deze diplomatieke orde", de heer Jansma zou daarvan „de ambassadeur voor Nederland" zijn. Laatstgenoemde heeft aldus mr. Van Vliet optredende voor die organisatie van Socrates een be drag van minstens drie ton opgenomen, dat belegd blijkt te zijn in onroerend goed op naam van de heer Jansma privé op Ma jorca. BEIROET (AFP) Passagiers en be manningsleden van een toestel van de Pan American Airways, dat maandagmor gen uit Teheran in Beiroet is aangeko men, hebben melding gemaakt van een aanslag op het paleis in Teheran, waar de Sjah, zijn echtgenote en de pasgeboren kroonprins verblijven. De aanslag zou zon dagnacht zijn gepleegd. Het bericht is tot nu toe nog op geen enkele manier be vestigd kunnen worden. De berichten over een aanslag op het paleis waren maandagochtend een vol slagen verrassing in Teheran. Om half twaalf Nederlandse tijd was in de Per zische hoofdstad hierover nog niets be kend. Onder Ouderkerk aan de Amstel mis lukte de uitwijkmanoeuvre van een personenauto en een frontale botsing was het gevolg. Op deze foto zit een der drie inzittenden van de personen auto nog steeds bekneld in het auto wrak. Twee der inzittenden werden zeer zwaar gewond. (Men zie ook pag. 2) PARIJS (UPI) Senator Lyndon John son, de aanstaande vice-president van de Verenigde Staten, heeft de parlementaire conferentie van de vijftien NAVO-landen te Parijs vandaag de verzekering gege ven dat de stem van het isolationisme in Amerika verstomd is. Hij verklaarde dat Amerika gelooft dat de Noordatlantische Verdragsorganisatie vee! meer kan doen dan alleen de Europese defensie leiden. Ook economische en maatschappelijke vooruitgang moeten in de NAVO uitgedra gen worden. Johnson is naar Parijs gekomen aan het hoofd van een groep Congresleden uit de Republikeinse en de Democratische partij. Hij kwam als de afgezant van senator Kennedy, de aanstaande president. Wat Johnson zei had de goedkeuring-vooraf ge had van Kennedy, zo liet een lid van de delegatie weten. „De jongste verkiezingen hebben geleid tot een nieuwe leiding. Dit houdt in geen enkel opzicht een afkeuring in van presi dent Eisenhowers steun aan de middelen voor gezamenlijke verdediging van West- Europa. Een nieuwe generatie van Ameri kanen, die volwassen werd in de strijd voor de vrijheid op de slagvelden van Europa en de eilanden in de Stille Oceaan, komt aan de macht." „Deze generatie", zo vervolgde John son, „is vastbesloten de hulpbronnen van Amerika op de krachtigste wijze aan te wenden om zijn kinderen, uw kinderen en de kinderen van alle naties een leven zon der oorlog en een toekomst met vrede te garanderen. De stem van het isolationis me is verstild in Amerika." De conferentie, waaraan door tweehon derd afgevaardigden wordt deelgenomen, zal vier dagen duren. De secretaris-gene raal van de NAVO, Spaak, zal er spreken, evenals generaal Norstad en minister Hal- vard Lange van Noorwegen. De uitbreiding van de NAVO-activitei- ten tot economisch terrein, en de verhou ding tussen de NAVO-landen en de neu trale staten, zijn de voornaamste vraag stukken die in Parijs aan de orde wor den gesteld. 'Advertentie zie advertentie op pagina g Bij de ramp met de Nederlandse cutterzuiger „Lake Fithian" nabij Calcutta zijn, zoals wij reeds zaterdag berichtten, twaalf Nederlanders, vijf Indiërs en een Ceylonees om het leven gekomen. De Nederlandse slachtoffers zijn: J. Rozen- brand, Haarlem, 39 jaar, stortbaas, gehuwd; G. Holleman, Haarlem, 33 jaar, onderhoudsmonteur, ongehuwd; G. P. Schelvis, Wijk aan Zee, belast met de be diening der drijvende leiding, ongehuwd; A. van der Meij, Beverwijk, 36 jaar, elektricien, gehuwd; C. M. Harteman, Tiel, 49 jaar, stortbaas, gehuwd; M. G. N. Pronk, Warmenhuizen, 25 jaar, draglinedrijver, ongehuwd; M. G. van Vliet, Sliedrecht, 46 jaar, chef-cutterbaas, gehuwd; A. M. van der Starre, Kampen, 29 jaar, cutterbaas, gehuwd; G. van Werd, Sliedrecht, 22 jaar, belast met de be diening drijvende leiding, ongehuwd; J. G. Hummen, Bussum, 38 jaar, wacht- machinist, gehuwd; W. Bos. Breda, 37 jaar, derde machinist, gehuwd; J. M. L. Witsenburg, Amsterdam, 38 jaar, lasser, gehuwd. Duikers hebben zondagmorgen het li chaam gevonden van één van de Neder landse bemanningsleden. Een woordvoer der van de Indiase rivierinspectie ver klaarde, dat het kapseizen van de zuiger „Lake Fithian" het ergste drama was dat hij in 40 jaar op de rivier de Hoogly had gezien". Een duiker van de havenauto riteiten die het 1300 ton zware vaartuig had onderzocht, zei dat de meeste verblij ven leeg waren geweest. Hij was van me ning dat de bemanningsleden deze hadden verlaten in de paar minuten die waren verstreken voordat de „Lake Fithian" on der water was verdwenen. Maar al hadden ze uit de zuiger kunnen ontsnappen, dan had toch geen van hen levend de opper vlakte bereikt, meende hij. De totale be manning bestond uit 90 koppen, waarbij 19 Nederlanders en 31 Indiërs. Het ongeluk gebeurde om half negen plaatselijke tijd 'savonds. De zuiger zonk binnen twee mi nuten, toen een stalen kabel waarmee het vaartuig midden op de rivier verankerd lag, plotseling brak. De bemanning werd volkomen verrast. Te hulpsnellende boten, die binnen enkele minuten op de plaats des onheils waren, begonnen terstond naar overlevenden te zoeken. Kapiteitn Muler, een van de overlevenden, heeft verklaard dat de zuiger te snel zonk om iets te kun nen doen. Zelf heeft hij een uur rondge zwommen voordat hij gered kon worden. Duikers zullen nogmaals in het schip af dalen om te zoeken naar de vermisten. De overlevenden wachten in Fulta, aan de mond van de rivier, op bericht over moge lijke terugkeer naar Nederland. De „La ke Fithian" was in december 1958 in Cal cutta aangekomen en in februari 1959 be gonnen de rivier uit te baggeren en te verwijden zodat grotere schepen de rivier op zouden kunnen varen. Autoriteiten heb ben het gedeelte van de rivier waar de zuiger is gezonken, beschreven als zeer gevaarlijk, daar een in het water uitste kend stuk land draaikolken en stroomver snellingen veroorzaakt. Een vloedglof? De oorzaak van de ramp is nog niet met zekerheid vastgesteld. Volgens som mige berichten is het ongeluk veroorzaakt doordat de kabel, waarmee de zuiger was vastgelegd, brak, volgens andere meldin gen zou deze kabelbreuk veroorzaakt zijn doodat de zuiger door een vloedgolf werd meegetrokken. De cutterzuiger was voor de helft het eigen dom van de Amsterdamse Ballast Maat- De cutterzuiger „Lake Fithian" op de rivier de Hoogly bij Calcutta (India). schappij en voor de andere helft van de Franse maatschappij „Société de Draga ges et d'Entreprises de Travaux public" in Parijs. Op het ogenblik van de ramp waren er 31 Indiërs en 19 Nederlanders aan boord. Vandaag, bij laag water, zul len duikers het onderzoek voortzetten naar de lichamen van de slachtoffers, die zich naar men aanneemt nog in het vaartuig bevinden. Het stoffelijk overschot, dat zon dagmorgen werd gevonden, is dat van de heer G. P. Schelvis uit Wijk aan Zee. Twee van de Nederlandse slachtoffers woonden in Beverwijk. De heer André van der Meij, die aan de Oostertuinen 62 woon de, laat een vrouw en een kind achter. De heer G. P. Schelvis, die aan de Relweg 44 te Wijk aan Zee woonde, was onge huwd. Hij was deze zomer na een verblijf van twee jaar in Calcutta met verlof naar Wijk aan Zee gekomen. Vorige maand was hij weer vertrokken. In april van het vol gende jaar zou hij in het huwelijk zijn getreden. Advertentie Na kwestie Uhlmann Blijkens een bericht van het officiële Bul gaarse nieuwsbureau heeft Bulgarije de in ternationale meester Milko Bobotsov terug getrokken uit het zonetoernooi bij wijze van protest tegen de weigering van de Neder landse regering om een visum te verstrek ken aan de Oostduitse schaker Wolfgang Uhlmann. Hiervan is mededeling gedaan in een tele gram aan de FIDE (de internationale schaakfederatie). Het Sofiase sportblad „Na. roden Sport" spreekt in dit verband van „de schaduw van de koude oorlog, die over een sportgebeurtenis van eminente betekenis valt". Intussen heeft men in Berg en Dal nog niet alle hoop opgegeven dat een oplossing voor de moeilijkheden kan worden gevon den. Het is namelijk gebleken dat het be sluit van de FIDE, om Uhlmann rechtstreeks in het interzonale toernooi te plaatsen, nog niet in alle hoofdsteden bekend is. Men meent dat er kans is op een wijziging in de houding van de vijf protesterende landen, zodra men van dit gebaar van de FIDE op de hoogte is. Vanavond zullen in elk geval de partijen van de eerste ronde worden gespeeld, zo deelde de president van de FIDE, de Zweed Rogard mede, ongeacht het aantal deel nemende spelers. LEOPOLDSTAD (UPI) In Stanley stad, hoofdstad van de Oost-provincie in Kongo, waar de aanhang van Loemoemba het grootst is, is de toestand zeer explo sief. Pogingen die de UNO heeft onderno men om de vijfhonderd man militaire po litie te verzoenen met de ongeveer dui zend man van kolonel Moboetoe zijn mis lukt. Het Kongolese ministerie van Buiten landse Zaken heeft intussen ontkend, dat de Kongolese regering haar diplomatieke betrekkingen met Ghana zou hebben ver broken." Te Leopoldstad wacht de specia le afgevaardigde van de Ghanese rege ring. Nathaniel Welbeck, die door Mobotoe werd uitgewezen, nog op instructies van zijn regering. Twee Amerikaanse ambassadefunctio narissen, die zondagmorgen in de Kongo lese hoofdstad door een woedende groep Kongolezen met messen neergestoken werden, omdat de auto waarin zij zich bevonden, 'n Kongolese jongen van twaalf jaar had doodgereden, maken het goed New York (UPI) Een nieuw rapport over de civiele werkzaamheden van de UNO in Kongo spreekt vertrouwen uit in de mogelijkheid om dit land van de eco nomische en sociale ontbinding te redden, mits een „erkende" regering snel tot stand komt. Het rapport bestrijkt de eer ste drie maanden van de werkzaamheden der Volkenorganisatie die medio juli be gonnen. Het vermeldt, dat de ploegen van UNO-adviseurs het beheer in handen heb ben genomen over elf hoofdtaken van de ambtelijke dienst. De adviseurs hebben zich bezig gehouden met zaken als land bouw, openbare gezondheid, financiën en openbare administratie. Het rapport zegt verder, dat een groot deel van dit resultaat tot stand is gebracht dankzij de vijf miljoen dollar, die Amerika onlangs ter beschikking heeft gesteld om Kongo's ernstige tekort aan buitenlandse betaalmiddelen te helpen overbruggen. Het UNO-rapport beweert tenslotte, dal Kongo's financiële moeilijkheden niet zijn begonnen met de chaos na afkondiging der onafhankelijkheid, maar herleid kun nen worden tot 1957, toen België het be wind nog in handen had en miljoenen dollars aan liquide reserves het land uit stroomden. „Indien men feiten en cijfers bestudeert, dan blijkt, dat de onafhanke lijkheid van Kongo niet werd verkregen, toen de kolonie zich in een periode van economische expansie en welvaart be vond. In tegendeel, de economie van het land, hoewel in aanleg gezond en krach tig zoals ook thans nog het geval is, heeft de laatste tijd op een zeer onzekere wijze en ver beneden haar produktiecaonciteit gefunctioneerd," aldus het rapport. rag. Agenda van IJmond en Haarlem 2 Weerrapporten I, 2 Uit het binnenland2 Op de Praatstoel 8 Kunst 4 In de Vishal en op zee6 Uit stad en omgeving...5, 6 Beeldverhalen 7 Boekenhoekje 7 Feuilleton 7 Horen en Zien7 Toch Is Het Zo7 Buitenlands nieuws 8. 10 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Sport 11. 12, 18 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1