Ultra's bereiden in Algerije laatste wanhoopspoging voor Straaljager stortte op boerderij; zeven doden Britse verlofgangerstrein ontspoord bij Woerden Zij pogen het leger mee te slepen in een opstand HET WEER Scholier in Drachten in verkeer omgekomen Ramp in dorpje bij Franeker Twee slachtoffers, enorme ravage Dit jaar slechts 20 poliogevallen gemeld De 100.000 op 3621 ANMB wil uitspraak van het CSWV me MURMa mjoreijou vnij! in de etalages van Vogelzang 295.- Veranderlijk Prins Philip naar Nederland Het woord is aan Adenauer bij studenten Schoolgeld terug Voor particulieren met centrale verwarming wordt olie niet duurder Drie miljoen kinderen ingeënt De lonen in de metaal In de krant van heden: DINSDAG 2 2 NOVEMBER 1960 46e JAARGANG NUMMER 17 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks bek zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) ALGIERS, november. „De Gaulle's referendum is onwettig. Op onwettige daden van de regering zullen wij als het moet met alle middelen, ook onwettige, antwoorden". Ziedaar het antwoord van het „Front pour l'Algérie Frangaise" (F.A.F) op de plannen van de Franse regering om een voorlopig Algerijns uit voerend bewind in te stellen en die eerste stap op weg naar De Gaulle's „Alge rijnse republiek" in januari in een referendum door het Franse volk te doen be krachtigen. De woordvoerders van het F.A.F., de alles overkoepelende organi satie van de „ultra's" in Algerije, geven met dat antwoord in feite hun program van actie bloot. Zij willen De Gaulle's plannen tot het instellen van een Frans- mohammedaanse Algerijnse republiek, die op den duur zelf met de rebellen- regering van Ferhat Abbas tot overeenstemming zou moeten komen, torpederen, voordat de grote meerderheid van het Franse volk, en misschien van de negen miljoen mohammedanen in Algerije, die plannen goedkeurt. Er rest het F.A.F. trouwens geen an dere keus: niet alleen kan het miljoen Fransen in Algerije zich niet van het moederland isoleren door tegen een uit spraak van het Franse volk in verzet te komen, maar die redenen gelden nog veel sterker voor het Franse leger in Alge rije. En zonder de medewerking van dat leger is iedere actie van het F.A.F. tot falen gedoemd. Rest dus de conclusie dat de Franse activisten in Algerije in decem ber, uiterlijk in januari, een nieuwe po ging tot opstand zullen ondernemen en dat zij zullen proberen het leger daarin mee te slepen. De eerste van de vele krachtproeven, die De Gaulle op weg naar zijn doel zal ontmoeten, staat dus voor de deur. Of de activisten van Algerije die zullen winnen is een tweede. Maar hun kaarten liggen iets gunstiger dan een week geleden. Het leger, dat dezer dagen in alle talen zweeg, begint zich te roeren. Het bezoek dat de Franse minister van oorlog, Messmer, en de stafchef, generaal Ely, aan Algerije ge bracht hebben, heeft niet de resultaten op geleverd waarop Parijs hoopte. De be roepsofficieren..voelen weinig of niets voor De Gaulle's gedeeltelijke eenzijdige wa penstilstand. Zij zijn voorts van mening dat De Gaulle's Algerijnse republiek geen waardige bekroning is van zes jaar strijd, alle pogingen van generaal Ely om de jsaak zo voor te stellen dat het Franse leger de overwinning al heeft behaald, ten spijt. Plan-Valentine Het leger Is dus wrevelig gestemd. Het zal, met het referendum op komst, zeker niet zelf tot actie tegen De Gaulle over gaan. Maar dat hoeft ook niet. Het F.A.F. wil het leger slechts in de positie van be schermend stootkussen brengen tussen de in opstand gekomen Fransen van Algerije en de republikeinse veiligheidscompag nieën die de Franse regering heeft ge stuurd om zo'n opstand de kop in te druk ken. Welnu, volgens het plan-Valentine neemt het leger de taak van de veilig heidstroepen over, zo gauw een manifesta tie meer dan zesduizend mensen omvat. Die situatie wil het F.A.F. in de komende weken scheppen, niet alleen in Algiers zelf, maar in alle steden en dorpen van Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596. LANGE SUÈDE- EN NAPPA MANTELS Advertentie BONT. Warm, lu xueus, rijk om te heb ben. Vele soorten zijn er. En van elke soort zijn de vellen van gega randeerd le kwaliteit. En elk model beeft de perfectie van Vogel zang, die u apart doet zijn. Lang, af f 595.-; 3/4, af f 495.-; kort, Groie Houtstraat to. Anegang Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk op de meeste plaatsen droog en enkele opkla ringen, maar in de nacht en ochtend ook hier en daar mist. Morgen weer zwaar bewolkt met later van het zuidwesten uit regen. Dezelfde temperatu ren als vandaag of iets lagere. Aanvankelijk zwakke wind tus sen zuid en west, later matige tot krachtige zuidelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Algerije. Een soort 24ste januari in het groot dus. Zal die opzet lukken? Over de vraag of het F.A.F. erin zal slagen de Fransen van Algerije opnieuw op de barricades te krijgen, verschillen al le onpartijdige waarnemers van mening. Zeker is, dat de voorlopige invrijheidsstel- ling van Lagaillarde en de zijnen in het slecht voorbereide Parijse „proces van de barricaden", de ultra's van Algerije een hart onder de riem heeft gestoken. Als Lagaillarde zou terugkomen zal hij als een nationale held worden ingehaald. De smadelijke aftocht van de revolutionairen, die gezworen hadden op de barricaden te sterven, is er goeddeels door uitgewist. En toch bestaat er gerechtvaardigde twijfel aan de strijdlust van de ultra's. Het mi serabele falen van de manifestaties op 11 november is daar een aanwijzing van. Verloren zaak Een tweede, in de grond veelbeteken- der, verschijnsel is het wijdverspreide ge voel onder de „pied noirs" hetgeen zwartvoeten betekent, een scheldnaam die de in Algerije geboren en getogen Fransen nu als erenaam voor zich opeisen, net als onze voorvaderen dat met het woord Geu zen deden dat het Franse Algerije al verloren is. Ik ken een jonge advocaat, die in alle komplotten betrokken is ge weest en die nog meedoet, maar hij liet zich ontvallen dat hij voor zijn vrouw al een huisje in Frankrijk heeft gekocht. Een jonge arts en zijn vrouw, die beiden op de barricaden hebben gestaan, zeiden met. overigens grenzeloze bitterheid: „Frans Algerije is naar de maan. Het is op het praktische politieke plan niet in te zien hoe het gered zou kunnen worden". Voor het eerst beginnen die „pied noirs" hun vertrek naar Frankrijk als een tast bare mogelijkheid onder ogen te zien. Ook de kleine man en onder het mil joen Fransen in Algerije valt de over grote meerderheid onder die noemer begint zijn spaarcentjes naar Frankrijk over te maken. En zelfs in Bab El Oued, de arbeidersvoorstad van Algiers, waar niemand spaarcentjes heeft, wordt de buitenlandse bezoeker gevraagd hoe het met de arbeidsmarkt in Frankrijk staat. V ertrekspsychose Die vertrekspsychose gaat vergezeld van een grootscheepse terugval der eco nomische activiteit. Er is een zo schrik barende kapitaalvlucht dat de banken li quiditeitsproblemen vrezen. De bouwnij verheid staat stil, grote flatgebouwen-in- aanbouw blijven in hun eerste verdieping steken. De winkels beperken hun voorra den tot het uiterste. Het bewijst allemaal een ding: het vertrouwen in het Franse Algerije is verloren, de hoop om het te redden ligt niet meer op het praktische voorzienbare plan, er rest slechts een In de nachtelijke uren trachtten om wonenden de brand te blussen, doch er viel niets meer te doen voor het ongelukkige gezin, dat onder het puin was omgekomen. emotionele wanhoop die de mensen tot actie zou kunnen drijven, een actie dan onder Van Speyks motto: „Liever de lucht in". Nu hebben de „pieds noirs" altijd ge zegd, dat zij, wanneer zij voor de keus worden gesteld van „de koffer of de dood kist", zij de doodkist zouden verkiezen, maar tussen zo'n wanhoopskreet en de daadwerkelijke zelfmoord van een hele collectiviteit ligt een grote afstand. En zelfmoord zou het zijn. Zelfs al zou het plan van actie van de F.A.F. werkelijk heid worden en zou het het leger in Al gerije kunnen meeslepen, dan zou dat gezien de vastbeslotenheid van de Gaulle, waaraan ook de Algerijnse activisten niet twijfelen, niet tot een Frans Algerije lei den. De Gaulle zou in dat geval op de grote meerderheid van het Franse volk rekenen. Een isolement van Algerije, mis schien een burgeroorlog, zou er het ge volg van zijn. Zeker moet men met een mogelijke wanhoopsaad rekening houden in de komende weken. Maar het lijkt even zeker, dat het leger, vóórdat het Van Speyks motto tot het zijne maakt, zich wel twee keer zal bedenken. Op uitnodiging van Prins Bernhard zal Prins Philip, Hertog van Edinburgh, op 25 november deelnemen aan een jacht partij. Prins Philip zal in de loop van don derdag 24 november in ons land arriveren. Bij Drachten is de twaalfjarige Gerlof Hoekstra uit Garijp (Fr.) door een ver keersongeluk om het leven gekomen. De jongen was van school op weg naar huis. Met een vriendje fietste hij op de rijksweg 43 bij Drachten en wilde een vrachtauto passeren. De jongen raakte de laadbak en viel. De bestuurder van de vrachtauto, die langzaam reed, remde uit alle macht en kon voorkomen dat de jongen werd over reden. Hij was echter al zeer ernstig ge wond en overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis in Drachten. Edgar Lee Masters: Achter iedere soldaat staat een vrouw. Bondskanselier Adenauer heeft in Kexden een nieiLW tehuis voor vrou welijke studenten uit het buitenland geopend. De bondskanselier onder hield zich geruime t\jd met (van links naar rechts) Anna. Kartasesmita (In donesië), Jajoi Goto (Japan) en Par- win Gheddissl (Perzië). Toen Bjarne Pedersen veertien jaar ge leden de lagere school in het dorp Kinn in Noorwegen verliet, kon hij lezen noch schrijven. Onlangs heeft hij zijn gemeente een proces aangedaan, waarin thans uit spraak gedaan is. Bij vonnis veroordeelde de rechter het gemeentebestuur van Kinn tot het betalen van een schadevergoeding van ruim 13.000 gulden plus de rente tot het tijdstip van betaling. Toen Pedersen op school ging. meende de rechter, was er aanleiding hem als ach terlijk te beschouwen en volgens de wet had daar melding van gemaakt moeten worden bij de bevoegde instanties. Dit was verzuimd, vandaar dat Pedersens eis toe gewezen werd. (Van onze Haagse redacteur) Omdat ter zake van het duurder worden van de huisbrandolie voor centrale ver warming velen, zo is ons gebleken, zich afvragen, of met ingang van a'fgelopen maandag de ongeveer 30 percents prijsver hoging ook van toepassing is op de leveran ties aan particulieren, hebben wij ons te bevoegder plaatse georiënteerd en kunnen wy berichten dat bedoelde verhoging niét geldt voor levering aan particulieren. Hieraan kan nog worden toegevoegd, dat de prijs vGOr de categorie „grotere particulieren" zelfs iets omlaag gaat, om dat hier een besparing in de vervoerskosten mogelijk is. Zoals gemeld vond de prijsverhoging voor olie voor centrale verwarming plaats door het afschaffen van kortingen die aan niet-particulieren werden verstrekt. Der halve is alleen huisbrandolie bestemd voor niet-particulieren in prijs omhooggegaan. Met een verschrikkelijke klap heeft zich maandagavond om tien minuten voor acht een Thunderslreak-straaljager van de vliegbasis Eindhoven in de voor gevel van een boerderij in het gehucht Lutjelollum, tussen Franeker en Wels- rijp geboord. Zowel de piloot van het toestel, als het uit zes mensen bestaande gezin van de veehouder T. Postma waren bij deze ramp op slag dood. Tevens kwam de hele veestapel, bestaande uit zestien stuks klein en groot veé, om het leven. Het gezin Postma, bestaande uit de 42-jarige vader, de 41-jarige moeder en vier kinderen: de elfjarige Tineke, de tienjarige Willem, de achtjarige Ali en de vijfjarige Gerrit, verbleven op het moment van de ramp in huis. Zij vonden een plotselinge dood onder de puinhoop, die van de boerderij overbleef. De be woners van de spaarzaam verspreid staande boerderijen en woningen in de buurt van de plaats van de ramp, hoor den de geweldige klap, waarmee de straaljager de boerdij ineens wegvaagde. Zij snelden dodelijk verschrikt toe, maar stonden machteloos tegenover de ontzet tende verwoesting, die het vliegtuig had aangericht. De piloot, de 25-jarige J. A. L. M. Snijders uit Geleen, kwam even eens om het leven. Vrijwel direct na de ramp brak de brand uit, die door verscheidene brand weren, onder andere van Franeker en van de vliegbasis Leeuwarden, werd bestre den. Er viel echter niets meer te redden. Van de boerderij restte slechts een ruïne. Het vliegtuig had zich diep in de grond geboord. Waar eens het woongedeelte van de boerderij stond, is nu een krater van ongeveer 25 vierkante meter. De heer en mevrouw Postma hadden een uitnodiging gekregen voor een feest avond in Franeker, maar zij waren met het oog op de kinderen thuis gebleven. Zij hadden zelf juist deze dag hun koperen bruiloft gevierd. De straaljager was een f 84 f nachtja ger, die boven Friesland deelnam aan mi litaire navigatie oefeningen. (Zie verder pagina 5) Gisteravond om kwart over acht is in Woerden, enkele honderden meters voor bij het station, een Britse militaire verloftrein, komende van Hannover en op weg naar Hoek van Holland, ontspoord. Bij dit ongeluk zijn twee personen, de Duitse chef van het restauratierijtuig en een Britse militair, om het leven gekomen. Zwaar gewond werden drie personen. Ongeveer vijftig reizigers werden licht gewond. Er ontstond een enorme ravage. Spoorwagens werden in elkaar gedrukt en masten van de bovenleiding vernield. Even vóór het ongeluk had seinwachter P. Roering van de 300 meter voorbij het station gelegen overweg de bomen geslo ten. Hij zag de trein ontsporen. Na zijn alarm werden ongevallenploegen van de N.S. naar de plaats van het ongeval ge dirigeerd en werden ambulances opgeroe pen uit Zwammerdam, Woerden, Bodegra ven en Utrecht. Het reddingswerk werd echter zeer bemoeilijkt omdat de plaats van de ontsporing slechts te bereiken was via een modderig landweggetje, waar geen auto's konden rijden. Er ontstond onder de reizigers geen pa niek. Voornamelijk was dit te danken aan het optreden van de Ierse majoor-arts O'Dwyer van het Royal Army Medical Center. Hij verzamelde onmiddellijk het verplegend militair personeel uit de trein en liet dat eerste hulp bieden. De majoor verklaarde diep respect te hebben voor de discipline, welke de militairen aan de dag legden. Zij bleven kalm, ondanks het feit dat ze zeer waren geschrokken en onder moeilijke omstandigheden, door vernielde ruiten en uit verwrongen compartimenten, zich een weg naar buiten moesten banen. Majoor O'Dwyer was ook vol lof over het goede werk, dat de Nederlandse ver pleegsters hebben gedaan en sprak zijn grote waardering uit over de goede sa menwerking met de Nederlandse autori teiten. De gewonden werden zo spoedig moge lijk naar ziekenhuizen in de omgeving ge bracht. Er waren enkele zwaargewonden bij die chirurgisch werden behandeld. Er werden donors uit Woerden en omgeving opgeroepen om voor deze gewonden bloed af te staan. De beide mannen die bij het ongeluk de dood vonden zijn de 31-jarige matroos E. H. Miller uit Dunham en de 62-jafige Duitser Heinz Schmodta, chef van de res tauratiewagen. De trein, die op het Duitse restauratie- Op het ogenblik zijn rond drie miljoen Nederlandse kinderen ingeënt tegen de polio. Dit komt neer op ongeveer 90 per cent van alle kinderen die voor vaccinatie in aanmerking komen, aldus een bericht van het Prinses Beatrix-Poliofonds. Mis schien mede dank zij de inenting, zo be richt het fonds, is het aantal gevallen van kinderverlamming, dat dit jaar in ons land is aangegeven, aanzienlijk lager ge bleven dan dat in onze nabuurlanden. Van 1 januari tot en met 5 november 1960 zijn 20 gevallen aangemeld. Hoewel dit het viervoud is van het aantal, dat in de over eenkomstige periode van 1959 werd gecon stateerd, is het klein vergeleken bij de cijfers van België en West-Duitsland. In België, waar ongeveer 55 percent van de in aanmerking komende kinderen is ge vaccineerd, doen zich sinds september tus sen de 15 en 20 gevallen per week voor, in West-Duitsland niet minder dan ruim 200 gevallen per week. Van de Bondsre publiek is het aantal en het percentage der ingeënte kinderen niet nauwkeurig be kend. De bestrijding van de polio is daar een zaak van de afzonderlijke landen. Aangenomen mag worden, dat het percen tage aanzienlijk lager ligt dan in ons land. Bij de heden gehouden trekking van de Staatsloterij is de hoofdprijs van honderd duizend gulden gevallen op lot 3621. Een bijzonderheid is, dat geen van de series van dit lot ditmaal in een van de grote steden is verkocht. De loten zijn verkocht in Zaandam. Dordrecht, Schoorl, Arnhem, Kerkrade en Groningen. personeel na bemand was met Nederlands treinpersoneel, vervoerde 151 reizigers. Er waren ook enkele vrouwen en kinde ren bij. De Engelse militairen werden la ter met bussen naar Gouda gebracht, van waar zij per trein naar Hoek van Holland reisden. Op het terrein van de ramp was ook de president-directeur van de Nederland se Spoorwegen, ir. J. Lohman, aanwezig. Oorzaak onbekend Over de oorzaak van de ramp is nog niets met zekerheid bekend. Ter plaatse is men bezig met een tweede spoor aan te leggen, welke werkzaamheden onder deel uitmaken van het vervangen van het oude beveiligingssysteem door het nieuwe lichtensysteem. In verband hiermede was op het baanvak een maximumsnelheid van veertig km. per uur voorgeschreven. Of de trein met een hogere snelheid heeft gereden is niet bekend. (Zie verder pagina 5) Hedenmiddag om half twee is de Vak- raad Metaal aan de Nassaulaan in Den Haag in spoedzitting bijeengeroepen op verzoek van de A.N.M.B. (N.V.V.). De A.N.M.B. wil voordai het bestuur van de Stichting van de Arbeid woensdag zal be slissen over het advies dat zy naar het college van Rijksbemiddelaars over de lo nen in de metaalindustrie zal uitbrengen, eerst een uitspraak van de werkgevers in de metaalsector. Dit verzoek houdt verband met het feit dat het Centraal Sociaal Werkgevers Ver bond vorige week in de bespreking van de looncommissie van de Stichting de „coa litie" met het N.V.V. en het C.N.V. heeft vei-laten, en inplaats van het oude stand punt drie percent loonsverhoging per 1 januari en weer vijf percent per 1 juli, thans twee maal drie pet. -per 1 april en per 1 oktober- verlangt. De A.N.M.B. acht de motivering voor deze ommezwaai on duidelijk en wil daarom morgen een uit spraak in de Vakraad. Het C.S.W.V. grondt zijn nieuwe ver langens op een andere wijze van bereke ning van de ruimte. Zij wijst de produc- tiviteitstrent als grondslag voor de bere kening af en meent dat de investerings activiteit in de metaalsector meer kapitaal eist dan men aanvankelijk dacht. va 2 Weerrapporten 12 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 5 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Kunst 4 Uit stad en omgeving 67, 8 In de Vishal en op zee8 Beeldverhalen 9 Feuilleton 9 Horen en Zien 9 Boekenhoekje 9 Beurs IJ Economisch nieuws11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Dit nummer bestaat uü veertien vagina's

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1