,A(w 4 SCHIPBREUK 1000 BROEKEN! Luis Dominguin's ster als kampioen-matador dalende PANDA EN DE MEESTER-VODDENRAPER GEEF iets voor de FIETS ENGEL TccU ió hst zo V. FAMILIE VAN EEN VERKEERSSLACHTOFFER EIST EEN KIND ALS VERGOEDING Professor Zmipovsk en zijn vreemde avontuur Portugezen zijn trots op „overzeese provincies" Vermoeiend De radio geeft vrijdag T elevisiepr ogramma NIET LANGER ZOEKEN! „Meester-inbrekers" slaan nieuwe slag in Londen Kankerbestrijding Adams blijft arts-af Weer Yves Oude taalgrens J ONS VERVOLGVERHAAL DOOR RUTH ASPINALL Vertaling: Margot Bakker L ol. UBRDAG 2 4 NOVEMBER 1960 31- Door het geroezemoes dat de binnen stromende klanten maakten, werd opa eindelijk wakker. Stralend sprong hij uit zijn stoel. „Maar Panda...!" kraaide hij. „Hoe heb je me kunnen laten dutten, terwijl al die snuiters geholpen moeten worden?! Dat varkentje zullen we met ons tweetjes eens vlug wassen Nu werd het één en al bedrijvigheid in het winkeltje. Het was opmerkelijk hoe vlug de klanten tevreden te stellen waren. Haastig kozen zij iets uit de voorraad lompen, trokken hun por- temonnaie tevoorschijn en wilden dan maa weer zo ga.uw mogelijk vertrekken. Zij vonden alles even mooi en maakten geen enkele aanm.erking. Maar opa was niet zo gemakkelijk tevreden te stellen. „Ik verkoop alleen deugdelijke bullen, weet je!" riep hij zijn klanten toe. „Als je iets koopt, moet het ook passen!" Dus stond hij er op, dat. iedereen ook aantrok wat van zijn gading was. Opeens leken de ko pers lang zo tevreden niet meer. Moeilijk ademend strompelden zij door het vertrek en bekeken zichzelf met afschuw in een gebarsten spiegel. Maar ondanks alles ble ven zij bij hun keus en betaalden grif Het t.v.-programma van de N.C.R.V. viel woensdagavond in drie delen uiteen. Pi Scheffer ging voorop met zijn rubriek ,.Pas geperst", waarin hij als een père no ble, een tikje streng, maar met veel wel willendheid muzikanten, zangeressen, kortom allen, die in de wereld van de muziek hun partij meeblazen introduceert. Dat doet hij wel zo goed, dat we er steeds weer graag naar kijken. Eenzelfde soort rol vervulde Cruys Voorbergh als gids in het Toneelmuseum. Het was een beziens waardige verzameling, welke ons in dat museum werd getoond en Voorbergh lar deerde dat met spelfragmenten en inter views, waarvan de ontmoeting met Betty HoltropVan Gelder beslist gereleveerd moet worden. De 94-jarige* actrice droeg haar Julia-partij uit de „Koopman" voor met het élan der jeugd. Het enige be zwaar dat we tegen de rondleiding had den, was dat ze toch nog iets te lang duur de, omdat ze zo gedegen was. Dat de ru briek „Attentie" daarvan de weerslag zou ondervinden, kon niet uitblijven. Dat hou je niet vol: een avond lang gepraat als kijker en niets zelf kunnen zeggen. Wij hebben dan ook „Attentie" niet helemaal uitgezien. Kan bij de samenstelling van het programma al te veel causeren al is het dan op niveau niet worden ver meden? Het wordt zo vermoeiend voor oog en oor dat allemaal te verwerken. Beeldschermer HILVERSUM I. 402 m. 7.0O—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Schoolradio. 10.05 Gram. 10.30 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, lezing. 12.00 Middagklok - nood klok. 12.03 Lichte muziek. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Dansmuz, 13.45 Vraagbaak voor vrouwen. 14.00 Sopr. en gitaar. 14.50 Gram. 15.00 Schoolradio. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Viool en piano. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beursber. 17.45 Promenade-ork. en sol. 18.20 Land zonder grens: 2. Maastricht, klankb. 18.50 Regeringsuitz.: Emigratierubriek. Het emigratie praatje van H. A. van Luyk. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Polit. lezing. 19.40 Verz.progr. voor de soldaten. 20.30 Avondcollege: radiolessen. 21.00 Licht progr. 21.40 Jong - oud - eeuwig: gedachtenwisseling en muzikale vragen- beantw. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nieuws. 22.40 Een liefde, die ontrouw overwon (I), lezing. 22.50 Lichte muziek. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. en act 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. en act. 9.00 Gymn. vóór de vrouw. 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio VPRO: Dit en het andere, vraaggesprek. 10.05 Morgen wijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Voor de' kleuters. 11.15 Fluit en piano. 11.40 Gram. AVRO: 12.00 Gram. 12.20 Regeringsuitz.: Voor de landbouw. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Milit. ork. 13.55 Beurs ber. 14.00 Vrouwenkoor. 14.25 Boekbespr. 14.45 Gram. 15.00 Amus.progr. VARA: 16.00 Orgel en zang. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.53 Actual. 18.00 Nieuws. 18.15 Vlaamse notities. 18.20 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de i, praat je. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Jazzmuziek. VPRO: 19.30 Het platteland nu, gespx-ek. 19.45 VPRO-nieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Vrijheid in de opvoeding, lezing. 20.20 Kalenders, praatje. 20.25 Toneelpraatje. 20.35 Kamerkoor. 20.50 De wereld vergadert, lezing. VARA: 21.00 Gram. 21.50 Quizprogr. 22.15 Buitenl. weekovei-z. 22.30 Nieuws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Soc. nieuws in Esperanto. 23.10 Muziekrevue. 23.55—24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.50 Koersen. 13.00 Nieuws 13.15 Orgel recital. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koer sen. 16.06 Omr.oi-k. en sol. 16.55 Gram. 17.00 Gram. Nieuws. 17.10 Lichte muz. 17.45 Franse les. 18.00 Boekbespr. 18.10 Kamermuz. 18.20 Voor de solda ten. 18.50 Sportkron. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 20.00 Symf.orkest en solist. (In de pauze: Kunst- kaleidoscoop). 22.00 Nieuws. 22.15 Lezing. 22.45 Gram. 22.5523.0 Nieuws. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journ. VARA: 20.20 Actueel progr. 20.30 De dans door de eeuwen heen, licht progr. 20.55 Als mijn vrouw dat wist, speelfilm. VOOR VRIJDAG NTS: 20.00 De bezetting, documentaire. KRO: 21.05 Magazine de Paris. 21.35 Sportprogramma. 22.00 Epiloog. 'Advertentie Keuze uit meer dan OOK VOOR JONGENS Gen. Cronjéstraat 40 - 44 - Haarlem Telefoon 54679 Advertentie Scotland Yard wil een speciale afdeling scheppen, die tot taak zal krijgen af te rekenen met de meest geslepen bende brandkastkrakers, die ooit in Londen aan het werk is geweest. Men maakt zich gro te zorg over het drieste optreden van de ze bende, die postkantoren, juweliersza ken en particuliere woningen in de bui tenwijken berooft. Er bestaat bij de po litie geen twijfel, dat al deze „kraken" het werk van een en dezelfde bende zijn. Het laatste wapenfeit van de bende werd dinsdagochtend ontdekt. In Zuidoost- Londen, in de wijk Camberwell, was uit het postkantoor dertigduizend pond gesto len. Op 31 augustus was er in datzelfde postkantoor ingebroken, maar toen had men „slechts" zesduizend pond uit de brandkast kunnen roven. In beide geval len hadden de inbrekers zich op dezelfde manier toegang verschaft. Zij klommen op het dak via een spoorbrug en zaagden de tralies door, die voor een bovenlicht wa ren aangebracht. Een man is toen naar binnen geklommen en heeft voor de an deren een deur opengemaakt. Binnen heeft men de brandkast opgeblazen. Bij de in braak van maandagavond had men ech ter de explosieve kracht van de lading dynamiet onderschat, zodat niet alleen de brandkast werd vernietigd maar ook het gehele vertrek waarin deze stond. Scotland Yard vermoedt, dat achter de reeks van brandkastkraken een man staat die specialist, is op dit gebied en anderen zijn orders laat uitvoeren. Advertentie Een Russische arts. Nikolai Shapiro, heeft een stof ontdekt die de in de na bijheid van kwaadaardige gezwellen lig gende gezonde cellen immuun voor bestra ling zou maken, aldus bericht het Sovjet persagentschap Tass. Shapiro, lid van de Russische Academie van Wetenschappen, zou met deze stof, amino-ethylene-hydronite, reeds een aan tal geslaagde proeven op dieren genomen hebben. Een woordvoerder van het kankerinsti tuut in Londen merkte op dat in Engeland en de V.S. ook naar een dergelijke im muniserende stof wordt gezocht. De lei der van het instituut, prof. Alexander Haddow, zou zich sceptisch hebben uitge laten over de Russische mededeling. Advertentie Grote Houtstraat 181 Haarlem - Tel. 14444 De medische raad van Engeland heeft woensdag een tweede verzoek van dr. John Bodkin Adams om weer in het art- senregister te worden opgenomen, van de hand gewezen. Vorig jaar november had dr. Adams het eerste verzoek ingediend. In november 1957 is John Bodkin Adams uit het artsenregister geschrapt, omdat hij was veroordeeld wegens veertien geval len van vervalsing, en onregelmatigheden. Aanvankelijk was hij ervan beschuldigd welgestelde patiënten, die hem in hun tes tament hadden opgenomen, om het leven te hebben gebracht. De jury achtte hem hieraan niet schuldig, maar hij werd tot een boete van totaal 2.400 pond sterling veroordeeld op de veertien andere punten, die hij alle bekend had. De raadsman van de thans niet meer erkende arts heeft voor de raad verklaard dat Adams zeer dankbaar zou zijn voor een gelegenheid zijn schuld uit te wissen. De raad had slechts 16 minuten nódig om te komen tot een eenstemmig besluit van afwijzing. PARIJS (Reuter) Yves Saint Laurent, de 24-jarige eerste ontwerper van het mo dehuis Dior, heeft volgens zijn vrienden „een volkomen lichamelijke en geestelij ke instorting gehad en kan zelfs niet meer lopen". Hij zou zelfs familieleden niet her kennen en niet in staat zijn, zelf het eten naar zijn mond te brengen. Saint-Laurent bevindt zich nog steeds in de particuliere kliniek waarheen hij vorige maand uit een Parijs militaire ziekenhuis werd vervoerd. Een woordvoerder van Dior heeft eerder tegengesproken, dat Sant-Laurent ernstig ziek zou zijn geworden na zijn ontslag uit het Franse leger. De woordvoerder zei wel, dat hij „zeer zwak" was. De weg van Keulen, via Heerlen, Maas tricht, Tongeren en Bavaai naar de Ka- naalkust markeerde in de vierde eeuw na Christus de uiterste grens van het Romein se Rijk in het noorden. Deze weg was voorzien van talrijke versterkte steunpun ten die het overschrijden van de linie kon den beletten. Talrijke wachttorens maak ten een permanente bespieding van het omliggende gebied mogelijk en tenslotte waren er nog de plaatselijke garnizoenen die zich op elk alarmsignaal langs de heir baan konden spoeden om het betreden van Romeins gebied door kwaad- willigen te verhinderen. Bij deze weg eindigde niet alleen het Romeinse Rijk, maar ook een goed deel van datgene wat wij thans onder cultuur ver staan. Alles wat ten noorden van deze linie lag was wilder nis, waarin zich geen enkel centrum van beschaving bevond. Resten die op aanwezigheid van Romeinse cul tuur uit die tijd wijzen, zijn in het Neder- lands-Vlaamse gebied vrijwel niet aange troffen. Nederland was in die dagen een vergeten, drassige uithoek, schaars be woond door delen van Germaanse stam men die hier een primitief bestaan leidden. Hoe anders was dit aan de andere zijde van de grens, in Gallië, waar de bevolking sedert de tweede eeuw voor Christus een vrij hoge trap van beschaving had be reikt! Wel hadden vele volken zich in de loop der eeuwen in dit gebied genesteld, doch zij waren zo gering in aantal in ver gelijking tot de autochtone bevolking van dit gebied, dat zij bijna geheel werden ge absorbeerd. Na de verovering van deze streken door de Romeinen hebben de be woners na enkele eeuwen hun cultuur en taal moeten opgeven voor die der over heersers. Achter de noordelijke linie be vond zich een goed georganiseerde staat, waarvan de bewoners deel hadden aan veiligheid, be stuur szekerheid en cultuur. Het land was onderworpen aan een cen trale organisatie, beheerst door een korps van ambtenaren. Het zo genoemde „vul gair latijn" waaruit later het Frans is voortgekomen, was hier de taal. Het is duidelijk dat de noordelijke ver dedigingslinie niet alleen een staatkundige scheiding vormde, maar tevens een cul- turele en taalkundige afbake ning moet zijn geweest. En toen deze linie voor de druk der Germanen bezweek en de Franken het land binnen stroomden, had dit niet tot gevolg dat men vergeve ons de term het cultuur front bezweek, doch wél dat de Franken deel kregen aan de hier ge vestigde cultuur. Zij maakten de taal van het land tot de hunne, al hebben zij uiteraard op de vorming der taal in vloed uitgeoefend. Uiteraard zijn er nog andere omstandigheden in het spel ge weest die het voortbestaan van de Ro meins-Germaanse taallinie tot in onze tijd hebben bevorderd (o.a. het feit dat de ker kelijke bestuursindeling samenviel met de staatkundige) maar in grote trekken kan het ontstaan van de scherpe scheiding tus sen de Franse en de Nederlandse taal in België ons op deze wijze begrijpelijk zijn. Minder begrijpelijk is het verschijnsel dat er in de natuur eieren zijn die zich v e rmenigvuldigen. Daarover een volgende keer. H. Pétillon Nadruk verboden De behandeling voor de landschapsrecht bank in Hollandia van een verkeersonge luk waarbij een twaalfjarige jongen van het eiland Japen werd gedood en de chauf feur, afkomstig uit Nimboran, werd ver oordeeld tot zes weken hechtenisstraf had een bijzondere kant, aldus de Nieuw- Guinea Koerier. De familie van het slacht offer had namelijk een civiele vordering ingesteld, bestaande uiteen kind. De vader van het slachtoffer was met elf anderen speciaal voor deze rechtszaak- naar Hollandia gekomen en diende een schriftelijke vordering in, met redenen omkleed. Hij verwees naar de toestand van vóór de vestiging van het Nederlandse bewind, toch het principe gold van „een ziel voor een ziel" of wel „oog om oog, tand om tand". Werd een lid van de eigen groep ge- YV 1 I 4 i lflè l loM 3435. Goedendag! zei de professor. Als ik het teken geef, laten jullie de lijnen schieten! De mannen knikten. Goede reis, professor, en succes! zeiden ze. Professor Zmipovsk kroop door het ronde deurtje in de cabine, en maakte het stevig dicht. De mannen stonden gereed en wachtten op zijn teken. Ja! riep de voorman, toen hij achter één der patrijspoortjes de professor zag knikken. De mannen lieten de lange, gespannen lijnen schietenen het maanschip werd door de veerkrachtige lijnen met 'n geweldige kracht de lucht in geslingerd. dood door een buitenstaander, dat werd er als vergelding ook iemand van de an dere groep gedood. Dit principe van een ziel voor een ziel achtte hij nog steeds van kracht, hoewel er in het verleden nog nooit een proces tussen Seroeiers en Genj emmers was geweest. De familie van de chauffeur die ook een afvaardiging van twaalf man uit. de Nim boran had gestuurd, betwiste de eis van de Seroeiers. De landschapsrechtbank vroeg aan eisers of zij hun vordering konden baseren op een precedent, omdat men bij onderzoe kingen naar het adatrecht van een groep dient af te gaan op de rechtspraktijk en niet op de mondeling weergegeven rechts norm. De vader van het slachtoffer wist te vertellen dat enkele generaties geleden in Seroei als vergelding voor een moord een kind van de tegenpartij was geroofd en gedood. De landschapsrechtbank verklaarde de eis niet ontvankelijk en voerde als argu ment aan dat daardoor een vorm van slavernij zou worden toegestaan en dat is volgens het wetboek van strafrecht ver boden. KERKELIJK NIEUWS Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Koudekerke: A. J. On sten k te Bath men; voor Opheusden: J. Zwijnenburg te Oldebroek. Geref. Kerken Beroepen te Hi.iken: P. Melles te Maars- sen; te Schevenir.gen (vac. G. O. Donner): J. Wildschut te Zeist. LISSABON (UPI) De Portugezen heb ben de laatste weken ettelijke demonstra ties gehouden om de wereld te tonen, dat zij zich geheel verbonden voelen met Por- tugals overzeese gebieden en geen goed woord over hebben voor de critiek, die in de UNO onlangs is geuit op het Por tugese „koloniale beleid". De demonstra ties zijn zowel door de regering als door particulieren georganiseerd en men kan hier geenszins spreken van alleen maar een door de autoriteiten opgezette propa gandacampagne. Waar men ook komt, Portugezen debat teren over de toekomst van de gebieds delen in Afrika en Azië en de gewone man zal elke gelegenheid aangrijpen om de bui tenlander aan zijn verstand te brengen, dat zijn land strijdt voor een goede, recht vaardige zaak. Daarin wordt hij gesteund door vele Portugese Afrikanen, die in het „moederland" werken. In tegenstelling tot vrijwel alle andere mogendheden denkt Portugal er dan ook niet aan zich uit zijn koloniën, die hier „overzeese provincies" heten, terug te trekken. Die overzeese gebieden zijn Gui nea, Angola en Mozambiek in Afrika, te zamen met een aantal eilanden in de At lantische Oceaan, en Goa, Timor en Ma- cao in Azië. De Portugees ziet deze gebieden inder daad als „provincies" en weigert ze op één lijn te stellen met de voormalige ko loniën van Groot-Brittannië, Frankrijk, Nederland, België of enige andere mo gendheid. Met trots legt hij er de nadruk op, dat een Portugees niet eens weet, wat rassendiscriminatie is (UPI) Veertien jaar geleden zocht een jonge stierenvechter een mogelijkheid om erkenning te krijgen als de beste ma tador van Spanje. Hij ging met de beste torero van die dagen, Manolete, een aan- 29) „Dat kun je niet menen". „Het is waar", zei Paul en hij staakte het lachen even onverwacht. „In weiitelijkheid praten zulke mannen daar gewoon lijk maar al te graag over", ging hij verder. „Ik was een van de geremde naturen, die het niet doen, vrees ik. Maar ik heb me later vaak afgevraagd, hoe de wer kelijke verloren zoon die maaltijd met het gemeste kalf doorworsteld heeft. Misschien is ook bij hem de ge dachte opgekomen, dat hij beter bij zijn varkenstrog had kunnen blijven". „Was het werkelijk zo erg?" „Inderdaad", zei hij. „En waarom had ik eigenlijk over mijn belevenissen moeten praten? Mijn Oostenrijk se vrienden zouden in mijn milieu toch geen waardering gevonden hebben". „Misschien vergis je je daarin". „Nee", zei hij hard, „ik vergis me niet. Thuis ston den ze volkomen naast de werkelijkheid. Al die mensen dachten in feite alleen aan zichzelf en aan de mogelijk heid, hun voorloorlogse welvaart zo spoedig mogelijk terug te krijgen. Zij hadden allen de mond vol van on benullige gemeenplaatsen over de oorlog en de politieke toestand enfin, alle mooie zinnen, die zij uit hun lijfblad van buiten hadden geleerd. En over vrijheid hadden ze het. Lieve help, vrijheid, en dan gaan ze hun heilige huisjes bouwen en kruipen erin weg". „Heilige huisjes?" „Ja. Vier stevige wanden, en die heten „maatschap pelijke voorschriften". En daar bovenop komt een dak, en dat heet „burgerlijk fatsoen". Dan blijf je aan de veilige kant. Je hebt daarna alleen nog te zorgen voor een lijstje met namen van mensen die je op de thee kunt nodigen". Valentine zei: „Wat jij aanduidt met „burgerlijk fat soen", zou ik geen dak op een heilig huisje willen noemen. Ik zie er eerder een boom in. „Ja, dat zou het natuurlijk moeten zijn", zei Paul. „Een levende, groeiende boom. Maar is het dat voor dei-gelijke mensen? Kom nou!" Zijn stem zei het haast snauwend. Valentine ging er niet op in. Zij vroeg alleen: „Heb ben ze jou ook in een heilig huisje willen stoppen?" „Met bekwame spoed. Ik moest een keurige functie aanvaarden en tijdens de weekeinden kon 'tX thuisko men". „En dus heb je hen in de steek gelaten", zei zij met een glimlach. „Ja, maar het was dom van mij te verwachten, dat ik ergens anders iets beters zou vinden. De mensen met wie ik samenwerk en de mensen die ik interviews afneem zo wonen allemaal in heilige huisjes. Het type van huisjes verschilt, maar daarmee is alles ge zegd. Zo gaat het immers? Alles moet ingedeeld worden. Al schrijf je een opzienbarende roman, als je boek niet In een of ander kastje past vind je er nergens êen uitgever voor. Er staat een soort raad van beheer aan het hoofd van elke tak van kunst en die vertelt je precies wat je mooi hebt te vinden. Zo is er ook een raad van beheer voor de mode, die je vertelt wat je moet aantrekken. En ze ontnemen aan het leven alle opwinding, alle lust tot ontdekking, alle vreugde. In de politiek is 't immers al niet anders? Je hoort bij deze partij of je hoort bij een andere. De ene partij is in de oppositie en oefent kritiek, en morgen is de andere in de oppositie en oefent dezelfde kritiek, soms met dezelfde argumenten. Als we maar in een vakje thuis horen komt de rest er niet op aan". Het lag op haar lippen, dat het „niet in een vakje thuishoren" toch eigenlijk ook een soort maatschappe lijke keus was, maar zij hield de opmerking binnen. Het liefst had zij hem in haar armen genomen om hem te vertellen, dat hij zo eenzaam niet hoefde te zijn. En volkomen onverwacht kreeg zij een gruwelijk medelijden met de onbekende Lady Isabella Cleeve, die haar opstandige jongste zoon zo graag had vastgehou den en hem juist daardoor tot het andere uiterste had gedreven. Zij staarde afwezig naar een hoge golf, die de landtong bestormde en het water in een uit mil joenen druppels bestaande nevel om zich heen ver spreidde. „De wrede zee", zei Paul. „Zo noemen zij het, omdat zij er geen macht over hebben. De zee gaat haar eigen gang". Valentine zei: „Nee, zo noemen zij het, omdat zij er bang voor zijn. Mensen zijn dikwijls bang. Paul. Daarom zoeken zij bescherming en jij denkt, dat zij zich in heilige huisjes terugtrekken". Terwijl zij het zei drong het tot haar door, dat dit evenzeer op haar zelf sloeg als op de onbekende familieleden van Paul, over wie hij zich zo verbitterd uitliet. „Wij staan niet meer naast de werkelijkheid", zei zij nog, „zodra wij onszelf durven zijn, datgene wat wij van binnen altijd zijn. Hij keek haar haastig aan en begon te lachen. „O, maar jij en Nannie staan niet naast de werkelijkheid!" „Die familie van jou", zei Valentine, „die is vermoe delijk ook bang geweest. Vergeet niet, dat alles waar aan zij gewend waren en alles, waarmee zij gelukkig waren ge\yeest, plotseling bedreigd werd". Het bleef lange tijd stil, zonder dat er van enige ge spannenheid sprake was. Paul leek tot rust te komen. „Misschien is het dat geweest", zei hij tenslotte. En op dat ogenblik begon het te sneeuwen. HOOFDSTUK X De sneeuw leek de wagen zelf te verblinden en liet alleen twee vage ogen open, die door de ijverig slaande ruitenwissers nauwelijks helder gehouden konden wor den. Grote vlokken stormden er als opzettelijk op aan, begonnen aan de grens van het blikveld hun woeste tocht en werden groter naarmate zij naderden, zodat de ogen de neiging hadden hun warrelende beweging te volgen in plaats van op de bergen van de weg gericht te blijven. Het hele landschap ging verloren in een witachtig waas, maar die schemerachtige glinstering was nauwe lijks minder verleidelijk mooi dan het hinderlijk licht van een laagstaande zon. „Neem jij de zonnebril", bood Paul aan. „Ik kan mijn ogen zo nodig dichtdoen". Valentine zette de bril op, maar daarna had zij in het geheel geen licht meer en zij gaf Paul. zijn bril terug. „Het helpt niet. Maar ik zie het zo ook wel". Zij voelde zich eigenlijk bijzonder goed op haar ge mak. De sneeuw, hinderlijk natuurlijk, verontrustte haar niet werkelijk. Zij was ervan overtuigd, dat zij veilig thuis zouden komen. „Heerlijk weer voor een middagje uit!" zei zij lachend. „Ja, dat heb ik op mijn geweten", beschuldigde Paul zichzelf. „Ik wilde maar, dat ik het stuur van je kon overnemen". Toen moest hij lachen. „Maar je zult wel niet veel vertrouwen in mijn rijvaardigheid hebben". „Ach „Ik kan het echt welTerwijl zij een hellende bocht namen voelden zij beiden de wagen slippen. „Het gaat jou overigens ook prima af", ging Paul verder. Er klonk bewondering in zijn stem. „Maar goed, ik zou in dit weer toch liever zelf rijden. Je voelt je als man zo hulpeloos in een dergelijke situatie". „Dat begrijp ik", zei Valentine. „En ik zou het je laten doen, als je ertoe in staat was". „Dat neem ik van je aan". Hij leek ook in een opgewekte stemming te zijn, hoe wel zij hoorde dat hij moe begon te worden. Misschien zei hij daarom, misschien ook omdat hij haar aandacht, die zij volledig voor het rijden nodig had, niet wilde afleiden, daarna niet veel meer. Langzaam reden zij verder, alleen met elkaar in een onherkenbaar worden de wereld. Toen Valentine eindelijk de wagen de garage binnenreed was het, alsof zij een mensenleeftijd samen hadden doorgebracht. Met haar hand veegde zij de sneeuw van de radia- teur en ten slotte met haar hele arm. Zij merkte dat haar vingers trilden toen zij de petroleumlamp naast de wagen zette. En de plaids waren op geheimzinnige wijze plotseling te zwaar voor haar geworden. Zij moes ten beiden uitgeput zijn, dacht zij. Toch lachten zij nog, terwijl zij Paul steunde langs het inmiddels onder gesneeuwde tuinpad. Het begon donker te worden en het licht in de vesti bule brandde toen zij de voordeur openmaakte. Binnen kwam het schijnsel hen verblindend tegemoet. (Wordt vervolgd) tal gevechten „mano a mano" („hand aan hand") aan. In een programma optredend, trachtte deze jongeman, Dominguin, Manolete in waaghalzerij en kunde te overtreffen bij het bevechten van de stieren. Op 27 augustus 1947, tijdens zo'n „hand aan hand"-gevecht in de arena van Lina res (zuid-Spanje) sloeg het lot toe. Een zwarte Miura-stier „Islero" geheten, maakte aan de rivaliteit en aan het leven van Manolete een einde. Luis Miguel Do minguin was de nieuwe koning der stie renvechters. Heden ten dage verkeert Dominguin echter in dezelfde positie als Manolete des tijds. Zijn zwager Antonio Ordonez speelt nu de rol die hij veertien jaar geleden speelde. In het corrida-seizoen van vorig jaar hebben Manolete en Ordonez elkaar in menige „mano a mano" naar de kroon gestoken. Vele „aficionados" (liefhebbers) zijn ervan overtuigd dat Ordonez thans een beter matador is dan Dominguin. De laatste heeft dit seizoen in Bilbao al een „cornada", een ernstige verwonding opge lopen, maar tot een mano a mano is het dit seizoen nog niet gekomen. Maar, zeg gen de liefhebbers van het „fiesta brava", het moet er dit jaar van komen. De be slissing staat voor de deur. De jaren gaan tellen Dominguin is befaamd om zijn doods verachting. Hij „werkt" zeer dicht bij de horens en knielt soms vlak voor de stier in het zand van de arena. Ordonez is de man van de klassieke figuren, met een schoonheid van stijl waarover de critici van de Spaanse pers in vervoering kun nen raken. Dominguin en Ordonez zijn momenteel de bestbetaalde matadores van Spanje. Voor één middagvoorstelling krijgen zij een honorarium van 350.000 peseta's! (plm. 24000 gulden). Maar bij Dominguin beginnen de jaren te spreken, want er zijn al dertien jaar verlopen sedert hij in Lina res zijn erkenning als meester toegewor pen kreeg. En niet dat alleen. Enkele jaren geleden zijn door de Spaanse regering bepalingen ingevoerd die het gevecht met de stier nog gevaar lijker maken: het „scheren" van de ho rens is strafbaar gesteld. „Scheren" wil zeggen dat de punten van de horens weg- gevijld of -gezaagd worden. Daar de scherpe horens het gevaarlijkste wapen van de stier zijn, kan een matador er voordeel van hebben als zij „geschoren" zijn. Samuel Flores, een bekende fokker van vechtstieren, is dezer dagen tot een boete van 50.000 peseta's veroordeeld omdat de horens van de eer: te stier die op 1 augus tus de arena van Malaga ingezonden werd, „geschoren" waren. De matador die deze stier bevocht wasLuis Miguel Dominguin. Hij is niet gestraft, maar de boete die Flores kreeg is een duidelijke terechtwijzing voor de „numero uno" van de Spaanse matadores.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 19