Felle schoolstrijd in Almelo „Gras" werd openlijk in Deense nachtclubs verkocht AGENDA Ondanks bemiddelingspoging blijft „Socrates" failliet 5 Zwarts Kippen bewaren. 2,46 BESPAREN en Zacht weer met regen Als alle plannen doorgaan komen er vier technische scholen Verdeeld advies over kinderbijslagregeling Morgen bespreking met Maleise premier in Den Haag Deense rechercheurs naar Amsterdam Verzending van zeepost Acht doden in het verkeer Verdeeldheid in Stichting over metaalionen Stichting van de Arbeid Landbouwschuur afgebrand; ruim een ton schade die lekkere shag in de handige doos Vervoersonderzoek in Den Haag Het marihuana-schandaal Haarlem V elsen-IJmidden Beverwijk Nederland geeft gegevens voor proees-Eichmann Gestegen omzet bij Vromen Papier Vragen in de Kamer over belastingschuld HENSEN J. J. Jurrissen benoemd tot commissaris der N.Z.H. Driedelig advies DONDERDAG 2 4 NOVEMBER 1960 De plannen orn in Almelo een christelij ke lagere technische school te stichten, hebben in de stad een nogal felle school strijd doen ontbranden. Hierin hebben zich de zes Nederlands Hervormde predi kanten in Almelo gemengd. Zij hebben burgemeester en wethouders laten weten, dat zij. voor zover zij op grond van de hun ter beschikking staande gegevens kunnen oordelen, van mening zijn, dat er geen enkele geestelijke noodzaak aanwezig is om in Almelo, naast de bestaande alge mene school, tot de oprichting van een christelijke technische school over te gaan. Vanavond zal Almelo's gemeente raad een voorstel van burgemeester en wethouders behandelen waarin gevraagd wordt om officieel te verklaren, dat op richting van een christelijke technische school in de gemeente nodig is. De nog niet zo lang bestaande stichting, die de bouw van deze school voorbereidt, heeft om die verklaring gevraagd. De predikanten hebben nu dringend ver zocht de behandeling van het voorstel door de gemeenteraad uit te stellen, teneinde de kerkeraden van de protestantse ge meenten in Almelo gelegenheid te geven zich met het college van B. en W. over de zaak te beraden. Het bestuur van de tot dusver enige technische school in Almelo heeft een adres aan de gemeenteraadsleden gezon den, waarin wordt gezegd, dat de bestaan de algemene technische school, die door ongeveer 900 leerlingen uit Almelo en ver daarbuiten wordt bezocht, zal worden af gebroken wanneer men de protestants- christelijke leerlingen een eigen school gaat geven. Enige tijd geleden werd reeds bekend, dat de rooms katholieken in Almelo een eigen technische school zouden stichten. Dat zal de algemene school ongeveer 360 leerlingen kosten. Het bestuur heeft zich daarbij moeten neerleggen. Het had ech ter gehoopt in het belang van het onder wijs tot overeenstemming te kunnen ko men met degenen, die thans ijveren voor een christelijke technische school, opdat verdere versnippering achterwege zou blij ven. Op de algemene school wordt ook aan leerlingen, die dat wensen, godsdienst onderwijs gegeven. De directeur van deze school is gereformeerd. Het bestuur van de algemene technische school had de stichting, die een christelij ke technische school wenst, voorstellen tot fusie gedaan. Het bestuur van de gefusio neerde scholen zou dan voor de helft pro testants-christelijk en voor de andere helft neutraal moeten zijn. Ook de verdeling der leraren voor de algemeen vormende vakken zou volgens deze percentages kun nen geschieden. Het bestuur van de chris telijke stichting heeft deze voorstellen ech ter afgewezen. Het ziet het als zijn plicht op principiële protestants-christelijke ba sis een technische school te stichten. Als de plannen inderdaad doorgaan zou Almelo dus drie kleine technische scholen krijgen. De algemene school kent veertien vakopleidingen, voor het merendeel speci aal afgestemd op de behoeften van de Twentse industrie. Volgens de bepalingen van de Nijverheidsonderwijswet moet de gemiddelde klasbezetting in een techni sche school tenminste achttien leerlingen bedragen. Drie kleine scholen kunnen dus, aldus het bestuur, wegens een tekort aan leerlingen elk slechts enkele vakopleidin gen geven. Een vertegenwoordiger van het be- bedrijfsleven heeft met nadruk verzekerd, dat de Almelose Fabrikantenkring beslist tegen de plannen is om een christelijke technische school te stichten. Indien het thans bestaande onderwijs zodanig zou worden gesplitst, dat de belangen der be drijven in gevaar komen, zouden de fa brikanten overwegen een eigen (vierde)' industrieschool in Almelo te stichten. De voorzitter van de stichting Christe lijk Technisch Lager Onderwijs, dr. D. H. Groen, heeft verklaard geen critiek te hebben op de bestaande technische school. Hij ziet het, samen met zijn bestuursle den, als plicht een school te stichten, die beantwoordt aan de verlangens der ouders, die principieel christelijk onderwijs voor hun kinderen wensen. Samengaan met de algemene school acht te dr. Groen niet mogelijk. Hij erkende, dat misschien bepaalde vakopleidingen in het gedrang zullen komen, maar dat de leerlingen, nadat zij een normale oplei ding aan een technische school hebben genoten, gespecialiseerde kennis dienen op te doen in de industrie. De Stichting van de Arbeid heeft een advies vastgesteld over de kinderbijslag regeling. Het is een gedeeld advies gewor den: de confessionele organisaties heb ben het voorstel van de staatssecretaris overgenomen, de algemene organisaties hebben zich tegen de progressie in dit voorstel verklaard en zich uitgesproken voor het beperken van het percentage der verhoging van de kinderbijslag. Een grote landbouwschuur in Borssele op Noord-Beveland is in vlammen opge gaan. De oorzaak van de brand is niet bekend. De schuur brandde af en de hele inventaris, bestaande uit alle landbouwma chines en de hele oogst ging verloren. De brandweerbrigade van Ovezande, Bors sele en 's-Heerenhoek trachtten vergeefs de schuur te redden. De schade bedraagt 100.000. De eigenaar is verzekerd. Advertentie De Zwitserse hoogleraar in verkeers- en verkeerstechnische wetenschappen prof. ir. Leibbrand uit Zürich is aan de voorberei dingen van een omvangrijk verkeers- en vervoersonderzoek in Den Haag begonnen. Hij verricht dit in opdracht van de Haag se tramwegmaatschappij H.T.M. Prof- Leibbrand hoopt in twee tot drie jaar tijds zijn bevindingen te rapporteren. Er zal een reeks verkeerstellingen zowel voor het openbare vervoer als voor het algemene vervoer worden verricht. In deze tel lingen worden Rijswijk en Voorburg be trokken. De algemene verkeerstelling zal op een vooraf niet bekend gemaakte dag op ne gentig punten in de stad worden gehouden. Daarna volgen zomerse steekproeven. Het onderzoek is bedoeld om de doelma tigheid van het H.T.M.-net te bestuderen teneinde verbeteringen te kunnen aan brengen. Met alleen maar onderzoekingen van het openbare verkeer komt men er echter niet. De relatie tussen dienstverlening van de H.T.M.het overige verkeer en het net van verbindingswegen is zo hecht, dat een eenzijdig onderzoek waardeloos zou zijn. De premier van Malakka, Abdul Rah man komt morgen uit Londen naar Den Haag, waar hij met minister-president De Quay en minister Luns besprekingen zal voeren over zijn plannen, in de kwestie Nieuw-Guinea te bemiddelen tussen Ne derland en Indonesië. De Nederlandse re gering biedt de Maleise premier na af loop van het overleg een diner aan. De premier komt morgenmiddag om half een met de regerings-Friendship op de vlieg basis Ypenburg aan. Na inspectie van een erewacht van de Koninklijke Luchtmacht zal hij zich onder politie-escorte naar Den Haag begeven. Hij vertrekt zaterdagmor gen om 10.20 van Schiphol naar Koeala Loempoer. De Deense politie heeft opnieuw een op zienbarende arrestatie verricht in het ge ruchtmakende marihuana'-complot. De ge arresteerde is de bekende jazz-zanger en „disc-jockey" Mike Russel. Russel werd in het bezit gevonden van sigaretten met marihuana. Hij verklaarde, dat hij zijn vrienden op huisfeestjes wel eens siga retten van „gras" de bijnaam die de onderwereld aan marihuana geeft had aangeboden. Concertgebouw: Vandaag 20 u.: De Christelijke Oratoriumvereniging met „Das jungste Gericht" van Buxtehude. Stadsschouwburg: Vrijdag 20 u.: Toneel groep Puck met „Pelikaaneiland". BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag 19 en 21.15 u.: „Die Brücke", 18 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Het broei nest van Chicago", 14 j. Frans Halstheater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „De prijs der zonde", 14 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u., echter zondag 14, 16.30, 19 en 21.15 u. en dinsdag 14 en 20 u.: „Ge vaarlijke puberteit", 18 j. Lido Theater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „Mein Kampf", 18 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.L5 u.: „Minne spel", 18 j. Luxor Theater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „To be or not to be", 14 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15. zondags tevens 16.15 u.: „De schrik van de onderwereld", 18 j. Minerva Theater: Vandaag 20.15 u.: „Jonas", 14 j. (Bijz. Kerkewerk Herv. Gem.). Vrijdag 20.15 u., zaterdag en zondag 19 en 21.15 u.: „Grafin Mariza", a.l. Rembrandt Theater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „Dat doen wij nog eens over", a.l. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Het appartement", 18 j. Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „De nieuwe avonturen van captain Blood", 14 j. Vrijdag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 u. en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „De blanke squaw", 14 j. Studio Theater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „Jacht op fortuin". Van vrijdag af 14.15, 19 en 21.15 u., echter zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.i „La grande guerra", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Kunsthandel Bier (Groot Heiligland): Tot 15 dec. exposities van werken van Hollandse 17de-eeuwse meesters. Dagelijks 10—17 u. Zondags 13—18 u. In 't Goede Uur (Korte Houtstraat 1): Tot 1 dec. exposities van Fiep Westendorp en Poppe Damave. Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 12 dec. expositie van werken van H. F. Boot en zijn leerlingen. Dagelijks 10—12.30 en 13.30—17 u. Zondags 14—17 u. Bloemenheuvel (Overveen): Tot 3 dec. expositie bekroonde inzendingen voor Ta- lens Prijs 1960. Dagelijks 10—17 u., zondags 14—17 u. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 13): Tot 4 dec. expositie van schil derijen en tekeningen van Greet Visser. Dagelijks 917 u., tevens ma., wo. en vr, 18—20 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van 18 nov.). DONDERDAG 24 NOVEMBER Thalia, 20 u.: „Tussen twee vrouwen". Rex, 20 u.: „Doorbraak bij Scapa Flow". VRIJDAG 25 NOVEMBER Thalia, 20 u.: „De boekaniers". Bieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.3012 en 1416.30. Rex, 20 u.: „De grote ontsnapping". DONDERDAG 24 NOVEMBER Kennemer Theater, geen voorstelling. Luxor Theater. 19 en 21.15 uur: „Straal jagers in de aanval". W. B. Theater, geen voorstelling. VRIJDAG 25 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Naar het middelpunt der aarde". Luxor Theater. 19 en 21.15 uur: „Maigret en het raadsel van Saint Fiacre". W. B. Theater. 20 uur: „Piratenbloed De zanger is volgens de Deense politie Amerikaans staatsburger. Hij woont reeds verscheidene jaren in Denemarken en is getrouwd met een Deense vrouw. Russel heeft ontkend, iets met marihuana-handel uitstaande te hebben. Twee Deense politiefunctionarissen zul len binnenkort naar Amsterdam vertrek ken voor overleg met de Nederlandse auto riteiten. Zij zijn in het bezit van een vol ledig rapport van inspecteur Jens Jer- sild, het hoofd van de afdeling van de Kopenhaagse politie die is gespecialiseerd in het bestrijden van handel in verdoven de middelen. Zij zouden voorts twee per sonen willen ondervragen die onlangs in Nederland in verband met deze affaire zijn gearresteerd. Een van hen zou een broer van de Surinamer Arthur George Baker zijn, de eerste arrestant in de mari- huanazaak in Kopenhagen. Baker heeft tot nu toe hardnekkig volgehouden, dat hij onschuldig is. De Deense politie zoekt tevens een mogelijk contact tus sen Russel en de Westindische zanger Aloysius Gordon Lincoln, die eerder de ze week werd gearresteerd, omdat hij, onder invloed van marihuana, een Zweeds meisje enkele messteken had toegebracht. Inspecteur Jersild gelooft thans, dat het niet langer een kwestie is van een bende handelaren, maar van minstens vier groe pen die naast elkaar opereren. Hij onder zoekt nog wel of er relaties bestaan tus sen de groepen, maar de gedachte, dat er een eenhoofdige leiding bestond, is inmid dels verlaten. Er zijn al twee onafhanke lijk van elkaar werkende groepen geïden tificeerd, die de sigaretten min of meer openlijk te kooo aanboden in de nacht clubs en restaurants van Kopenhagen. Ook in Stockholm zijn enkele nieuwe arresta ties verricht. Bachs Hohe Messe. Onder leiding van Piet Halsema zullen de Chr. Oratorium Vereniging „Joh. Seb. Bach" en het Gelders Orkest op 25 november in Apeldoorn een uitvoering geven van Bachs „Hohe Messe met medewerking van de organist Albert de Klerk en de solisten Annette de la Bije, Annie Hermes, Jan Waayer en Jan Hulsbos. Advertentie WIIN - ADVOKAAT LIMONADE TOT 1 JAN. VOOR 5 KIPPEN: 1 literfles Monaco en 1 fles Orana limo nade voor de halve prijs. U heeft dan een reductie van 2,46 en... 2 nieuwe kippen.. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Mont- ferland" (27 nov.), ts „Libertad" (1 dec.). Australië: ss „Orania" (28 nov.), ms „Rie- derstein" (1 dec.). Brazilië: ms „Montfer- land" (17 nov.). Brits-Oost-Afrika: ss „Eu- phrate" (28 nov.). Canada: ss „Arkadia" (27 nov.), ss „Queen Mary" (29 nov.), ss „Korendijk" (30 nov.). Chili: ms „Worms" (1 dec.). Indonesië: ss „Elpenor" (30 nov.), Ned. Antillen: ms „Sokrates" (30 nov.). Nieuw-Zeeland: ss „Southern Cross" (30 nov.). Suriname: ss „Jersbek" (1 dec.). Unie van Z.-Afrika en Z.W. Afrika: ms „Carnarvon Castle" (27 nov.), ss „Rem- pang" (29 nov.), ss „Grijsbok" (3 dec.). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpaketten geven de postkan toren. Het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumen tatie heeft een aantal gegevens verzameld over het optreden van de Jodenyervolger Eichmann tijdens de bezettingstijd in Ne derland. Deze inlichtingen zijn in de loop van de week ter beschikking gesteld van de Israëlische ambassadeur in Den Haag Desgevraagd verklaarde dr. L. de Jong: directeur van het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie dat de gegevens met veel gènoegen zijn verzameld in op dracht van de Nederlandse regering. De ze gegevens zijn samengevat in een rap port dat is opgesteld door het lid van de wetenschappelijke staf, de heer B. A Sijes. Aan de samenstelling er van is en kele maanden gewerkt. (Van onze Amsterdamse redacteur) De n.v. Socrates is niet gered. In tegen stelling tot het plan het appèl tegen het uitgesproken faillissement van deze n.v. gelijktijdig te behandelen met het hoger beroep in het persoonlijk faillissement van de heer Nicolaas den Besten heeft het Amsterdamse Gerechtshof gistermid dag (woensdag) toch de eerste zaak in be handeling genomen en na rijp beraad be sloten tot verwerping van het beroep. So crates blijft dus failliet. Het beraad van het Gerechtshof heeft ruim twee en een half uur geduurd; ook hier miste men kennelijk een duidelijk overzicht in de financiële deelhof van de ze miljoenenaffaire. In zijn vonnis over woog het Hof dat de curator in het faillis sement, mr. C. D. van Vliet, voldoende aannemelijk heeft gemaakt dat de stand van de boedel zodanig is, dat verlenging van de surséance van betaling niet ge wenst is te achten. Daarentegen overwoog het Hof dat de heer Den Besten en diens raadsman, mr. H. B. Wieringa, niet vol doende hebben kunnen duidelijk maken, dat er binnen redelijke tijd een vooruit zicht bestaat de crediteuren te bevredi gen. Het hof gaf in het vonnis voorts te kennen dat bij de n.v. Socrates niet kan worden gesproken van een behoorlijke boekhouding. Vannacht omstreeks kwart over twaalf heeft zich op ongeveer zes kilometer van Arnhem op de hoek van de Koningsweg en de rijksweg ArnhemApeldoorn een verkeerstragedie afgespeeld, waarbij twee mensenlevens zijn te betreuren. De slacht offers zijn de 29-jarige G. J. Krouwel en zyn vader de 72-jarige G. Krouwel, beiden uit Echteld. Hun auto raakte in brand en de bejaarde man verbrandde levend. Toen een Arnhemmer met zijn auto van de Koningsweg de rijksweg wilde oprij den, gaf hij geen voorrang aan een uit de richting Apeldoorn komende auto. De be stuurder hiervan was genoodzaakt naar links uit te wijken en botste tegen een zware vrachtauto. De auto vloog in brand en het vuur greep zo snel om zich heen dat de bejaarde heer Krouwel, die naast zijn zoon zat, verbrandde. De bestuurder werd uit de wagen geslingerd en moest vrijwel op slag zijn gedood. In Schimmert (L.) werd de fietser J. Huntjens op het kruispunt KerkveldBe- kerbaan door een autobusje aangereden. Ernstig gewond werd de man naar het St. Annaaalziekenhuis in Maastricht ver voerd, waar hij overleed. Op de rijksweg WeertMaarheeze bij de legerplaats Budel, kwamen een bestel auto en een vrachtwagen met elkaar in botsing. De bestuurder van de bestelauto, de 49-jarige J. Koster uit Munstergeleen werd zo ernstig gewond, dat hij kort na aankomst in het ziekenhuis in Weert over leed. Op rijksweg 56 tussen Etten en Roosen daal kwam de 22-jarige ongehuwde ma rechaussee A. Dondersteeg, die woonde in Roosendaal en was gelegerd in Breda, bij een aanrijding op slag gedood. Voor zijn motorfiets sloeg een vracht wagen rechtsaf. De vrachtwagen bleef in de zachte berm van de weg steken, waar- doof de hoofdweg niet snel genoeg vrij kwam. De motorrijder botste toen tegen de vrachtwagen. In Noordwelle reed de 28-jarige M. de Waaij uit Kerkwerve met zijn scooter tegen een voor hem rijdende bietenwagen, doordat hij verblind werd door een tegen ligger. Zwaar gewond werd de man in het ziekenhuis in Zierikzee opgenomen waar hij overleed. Het slachtoffer was getrouwd en had twee kinderen. In Amsterdam is de 79-jarige mevrouw W. KlootKnies, die op 12 november op het Frederiksplein in Amsterdam door een personenauto werd aangereden in het Weesperpleinziekenhuis overleden. Op de rijksweg Den HaagUtrecht vlak voor de brug over de Gouwe in Waddinx- veen kwamen twee personenauto's met el kaar in botsing, waarbij twee mensen zwaar werden gewond. ïn zorgwekkende toestand werden zij naar het Van Iterson- ziekenhuis in Gouda overgebracht. In de ene auto zat de 65-jarige L. Bos uit Zeist, die inmiddels is overleden; in de andere een echtpaar uit Soest, de 58-jarige kapi tein bij de luchtmacht M. Timmerman en zijn 54-jarige vrouw. Beide wagens werden vrijwel vernield. De bruto-omzet van Vromen Papier fabriek „Doetinchem" is tot op heden aan merkelijk hoger dan in 1959. Per eenheid produkt is de winstmarge echter gedaald Loonkosten en grondstoffenprijzen zijn sterk gestegen, doch konden niet worden doorberekend in de prijzen. Er liggen nog veel onuitgevoerde orders. Hoewel de heer Den Besten volhoudt dat hij zekerheden had gevonden om bin nen redelijke tijd de crediteuren tevre den te stellen, kon hij de curator geen dui delijke bewijzen in handen spelen en, ge tuige de uitspraak, ook het Hof niet over tuigen. Tijdens de behandeling van het appèl is bovendien de bemiddelingspoging van „een derde" ter sprake gekomen, waarin de bereidheid van de Amsterdam- sche Bank tot een akkoord in de Socrates- zaak zou blijken. Het hof zal het hoger beroep tegen het uitgesproken persoonlijk faillissement van de heer Den Besten eind december behan delen. De Socrates-affaire Het Tweede Kamerlid de heer Lank- horst (P.S.P.) heeft aan de minister van Financiën de volgende schriftelijke vx-agen gesteld: 1. Is het waar, dat door de n.v. Socra tes c.s. over een groot aantal jaren nim mer belastingaangiften zijn gedaan, ter- wijl ambtshalve opgelegde aanslagen nim mer zijn voldaan? 2. Indien vraag 1 be vestigend wordt beantwoord, is het dan voorts waax-, dat geen pogingen wox-den gedaan de steeds gi-oter wox-dende belas tingschuld in te vorderen? 3. Indien ook vraag 2 bevestigend wox-dt beantwoord, kan de minister dan mededelen, of meer onder-nemingen van enige omvang een be lastingschuld hebben, die zich over een groot aantal jax-en uitstrekt? 4. Zou de mi nister willen bevorderen, dat ook dex-gelij- ke ondernemingen van enige omvang hun belastingplicht nakomen en, zo betaling binnen de daarvoor gestelde tex-mijn uit blijft, ex-voor willen zorgen, dat ook die ondernemingen op dezelfde wijze worden aangepakt als het geval is met belasting plichtigen, die in gebx-eke blijven aansla gen van veel geringere omvang te vol doen. Advertentie Naar uw schoorsteen via Henseh OVERHEMDEN no-iron en poplin v.a. 10 50 ZELFBINDERS v.a. 5 95 een grote sortering MANCHETKNOPEN v.a. 5 75 een ruime keus Paarlaarsteeg 1 HAARLEM Directeur. Tot dix-ecteur van het adviescentx-um van de Rijksgebouwen dienst, tevens plaatsvervangend directeur- genex-aal van deze dienst, is benoemd ix\ J. Halm, thans hoofd van de afdeling bouw nijverheid van de Centrale Directie van de Volkshuisvesting en de Bouwnijverehid. De heer Halm zal in die functie worden opge volgd door ir. J. F. Cusell. thans hoofd- ingenieur-directeur van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid in Overijsel. De opvol ger van de heer Cusell is ii\ D. S. Visser, thans hoofdingenieur-directeur in Fries land. Afscheidsbijeenkomst van commissarissen De vergadering van commissarissen van de n.v. Noor.i-Zuid-Hollandse Vervoer maatschappij te Haarlem heeft woensdag afscheid genomen van de dix-ecteur, de heer J. J. Jurrissen, aan wie met ingang van 1 december wegens het bex-eiken van de pensioengerechtigde leeftijd eervol ont slag was verleend. De vex-gadering be noemde de heer Jurrissen tot commissa ris. De px-esident-commissaris, drs. D. J. Wansink, heeft een rede gehouden, waarin hij de kwaliteiten van de heer Jurrissen sclxetste. De thans scheidende directeur kwam bij de N.Z.H. op grond van een ad vies van de toenmalige directeur van de Spoorwegen, prof. dr. J. Goudriaan, „het enige advies, waarvan ik nooit spijt heb gehad", zoals de vroegex-e directeur der N.Z.H., ir. J. W. Burgersdijk, verklaarde. De heer Wansink zei voorts, dat de rela ties tussen de Nederlandse Spoorwegen en de heer Jurrissen al van 1933 dateren, toen hij als kapitein van de generale staf benoemd wex-d tot hoofd van de sectie spoox-wegdienst. Naar aanleiding van zijn verdiensten in de mobilisatietijd werd de heer JuiTissen in 1940 door de leiding van het N.S.-concern verzocht een functie bij de N.Z.H. te willen aanvaarden. Voorts herinnerde de heer Wansink aan de acti viteiten van de scheidende directeur in de oorlogsjax-en en aan zijn ontembare werk kracht welke hij bij de reox-ganisatie van het tram- in busbedrijf heeft ontplooid. Ook heeft hij bij de wijziging van de lijn Amsterdam-Haax-lem-Zandvoort vele moei lijkheden overwonnen. Samenvattend loof de de heer Wansink de heer Jurrissen als de man, die ondanks reorganisatie, perso- neelgebrek, enorme spits- en strandvervoer de verpersoonlijking is geworden van de continuïteit van zijn bedrijf, dat onder zijn leiding is geworden het modernste van Nedex-land. Als huldeblijk voor de tijd, waarin de heer en mevrouw Juri-issen hun beste krachten aan de N.Z.H. hebben gegeven, bood de heer Wansink een radiotoestel met platenspeler aan. De Stichting van de Arbeid heeft giste ren een advies vastgesteld over de loon- voorstellen van de Vakraad Metaal. Dit drieledig advies zal aan het College van Rijksbemiddelaars worden voorgelegd, dat op zijn beurt de regering van advies zal dienen over deze zaak. De meerderheid van de Stichting is voor het toekennen van een winstuitkering; een minderheid staat een loonsverhoging per 1 april 1961 en per 1 oktober 1961 voor, een andere minderheid is voorstander van goedkeuring der loonvoorstellen van de Vakraad. De confessionele werkgeversorganisaties en de K.A.B. blijven elk openbreken van de metaalionen afwijzen en blijven de positieverbetering zoeken in de sfeer van een winstdeling over 1961 van VA percent. Het Centraal Sociaal Werkgevers Ver bond stelt voor een loonsverhoging van 3 percent per 1 april aanstaande en nog eens 3 percent per 1 oktober daarna, naast een winstdeling van anderhalf percent over 1961. Het N.V.V. en het C.N.V. blijven op hun oude standpunt staan. Naast een winst deling van VA percent over het laatste kwartaal van 1960 en over het eerste half jaar 1961 eisen zij per 1 januari een loons verhoging van 5 percent en per 1 juli nog eens 3 percent. Dit standpunt wordt ge steund door de Vakraad Metaal (orgaan van werkgevers en werknemers in de metaalindustrie.) Het behoeft geen betoog dat deze verdeeldheid weinig kracht aan het advies verleent. Op de oceaan handhaaft zich een vrij grote depressie-activiteit. De depressie, die gisteren op de oceaan halverwege Schotland en Newfoundland was gelegen, nadert nu langzaam de Britse eilanden. Randstoringen van deze depressie veroor zaken af en toe regen, terwijl een krach tige zuidwestelijke wind voortdurend zachte lucht aanvoert. Ten noordwesten van de Azoren is een nieuwe actieve depressie tot ontwikkeling gekomen, die zich met de hoogtestroming in de komende 24 uur naar zuidwest-En- geland beweegt. Vrijdag 25 november Zon op 8.16 uur, onder 16.37 uxrr. Maan op 13.29 uur, onder uur. Maanstanden 25 november: eerste kwartier. Hoog en laag water In IJmuiden Donderdag 24 november Hoog water 7.19 en 19.43 uur. Laag water 2.52 en 15.19 uur. Vrijdag 25 november Hoog water 8.17 en 20.48 uur. Laag water 3.44 en 16.13 uux\ Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen J? binnen- en buitenland. Neerslag; laatste 24 uur. S.B Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Madrid Mallorca °c3 geheel bew zzw 10 2 regen zzw 9 1 regen zzw 10 2 geheel bew. zzw 10 1 geheel bew. zzw 10 0,5 geheel bew. zzw 10 2 half bew. zzw 11 1 regen zzw 11 1 sneeuw z 0 1 geheel bew. z 3 5 regen windst. 0 11 geheel bew. zzo 7 0,1 half bew. windst. 9 3 regen zzw 12 5 regen zzw 10 2 regen zw 9 1 geheel bew. zw 9 3 geheel bew. zzw 12 6 mist z 15 2 licht bew. windst. 11 0,6 onbewolkt n 16 0 regen zzw 5 5 regen wzw 10 2 regen wzw 8 0,1 licht bew. z 8 5 licht bew. ozo 12 0 onbewolkt windst. 12 6 geheel bew wnw 7 0 zwaar bew. wnw 9 0 regen windst. 9 0,4 regen O 19 33 zwaar bew. O 13 10 zwaar bew windst. 18 0 onbewolkt windst.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2