Zwarte gedachten Kongolese soldaten ontwapenen Marokkaanse troepen Opschudding in Lagerhuis Wereldnieuws Rassenstrijd leidt tot verdwazing Hedenavond 8.55 uur: Als mijn vrouw dat wist. CONTRASPIONAGE EN BONDSDAG KIBBELEN OVER VEILIGHEID raatótoel ABDIJSIROOP UN O-verzoeningscommissie nog niet vertrokken Russische luchtbrug naar Laotische hoofdstad Dame Irene ging in de regeringsbank zitten Als een koekoek Japan bouwt marineschepen voor Indonesië Zweedse wilde inspecteur omverrijden Parlementariërs bevreesd voor heksenjacht Gp de DONDERDAG 24 NOVEMBER 1960 LEOPOLDSf&P (UPI) De UNO-troe- pen in Leopoldstad zijn gisteren nog in staat van paraatheid gehouden hoewel de Kongolese hoofdstad uiterlijk rustig schijnt. De Tunesische wachten bij de woningen van de UNO-vertegenwoordigers, Radjesj- war Dayal, en de militaire adviseur Indar- djit Rikye, zijn versterkt. Boven het UNO- hoofdkwartier cirkelden helikopters. Tijdens de staatsbegrafenis van luite nant-kolonel Nkokolo en drie andere Kon golese militairen die bij het gevecht van maandagavond waren gesneuveld, werden gisteren hier en daar kreten gehoord van „UNO ga heen". Volgens doorgaans goedingelichte zegs lieden zijn Marokkaanse UNO-troepen gis teren in Matadi en Inkisi door Kongolese soldaten overvallen. Naar verluidt werden de volkomen verraste Marokkanen gear resteerd maar spoedig daarna vrijgelaten, nadat de Kongolezen hen hadden ont wapend. Onbevestigde berichten meldden voorts dat kleine groepen Kongolese soldaten rondom kamp Leopold zwerven en een aanzienlijk aantal leden van het nabijge legen garnizoen van de militaire politie „op individuele actie" is uitgegaan. Tijd nodig NEW YORK (UPI) De UNO-verzoc- ningscommissie voor Kongo heeft gister avond haar plan om vandaag naar Leo poldstad te vertrekken uitgesteld. De commissie vergaderde bijna twee uur lang. Kasavoeboe nam meer dan een uur lang aan de beraadslaging deel en volgens goed ingelichte zegslieden deelde hij de com missie mee dat hij tijd nodig heeft om haar aankomst in Kongo voor te bereiden. Kasavoeboe, aldus de zegslieden, ver klaarde tegenover de commissieleden dat een verzoening tussen de verschillende po litieke groeperingen in zijn land, naar zijn mening, mogelijk is, maar dat eerst een basis zou moeten worden gelegd voor de commissie aan het werk kan gaan. Ham- marskjoeld zou eveneens van mening zijn dat verzoening „spoedig" mogelijk is. Er waren geruchten dat Kasavoeboe vandaag naar Leopoldstad zou vertrekken. VIENTIANE (Laos) (Reuter) De pre mier van Laos, prins Soevanna Phoema heeft medegedeeld, dat de Sovjet-Unie binnen drie a vier dagen een luchtbrug naar Vientiane zal instellen voor de aan voer van levensmiddelen en benzine. Van uit Hanoi, in communistisch Noord-Viet- nam, zullen de Russen een miljoen liter benzine, alsmede suiker, melk en meel per vliegtuig naar de Laotische hoofdstad over brengen. Vientiane heeft gebrek aan levensmiddelen en benzine, omdat Thai land de uitvoer naar Laos heeft verboden. Vanmorgen zou hij nog een bespreking met Hammarskjoeld hebben. OTTAWA (UPI) De Canadese minis ter van Buitenlandse Zaken, Howard Green, heeft woensdag verklaard, dat de Canadese delegatie in de UNO-assemblee zich van stemming over het toekennen van een zetel aan de Kongolese delegatie van president Kasavoeboe heeft onthouden, omdat Canada niet in de Kongolese ge zagscrisis betrokken wenst te worden. In het Lagerhuis wees Green erop dat ook Ierland en Zweden dit standpunt had den ingenomen, omdat het deze twee lan den en Canada zijn, die als enige niet- Afro-Aziatische landen troepen hebben af gestaan voor het UNO-leger in Kongo. NI5UW DELHI (Reuter) Premier Neh- roe van India heeft vandaag in het parle ment meegedeeld, dat hij in telegrammen aan de UNO uiting heeft gegeven aan zijn ernstige bezorgdheid over de mishandeling van Indiase officieren in Leopoldstad op dinsdag j.l. De Volkenorganisatie heeft hij gevraagd, wat zij hieraan denkt te doen. India zou zijn troepen uit Kongo kunnen terugtrekken, maar dit zou blijk geven van een zwakke houding. Nehroe zei dat hij kolonel Moboetoe ver antwoordelijk stelt voor het incident. Het Kongolese leger vormt zijns inziens een gevaarlijk element voor de toestand in Kongo. BATON ROUGE (Louisiana) (UPI) Het Congres van Louisiana, dat al zijn pogin gen om een einde te maken aan de ras senintegratie op twee scholen in New- Orleans zag mislukken, heeft gisteren in een resolutie president Eisenhower en de federale justitie ervan beschuldigd in een communistische samenzwering betrokken te zijn. Het Huis van Afgevaardigden, dat bij eenkwam onder de waakzame ogen van in het zwart geklede moeders en kinde ren, „rouwend" over hun geïntegreerde scholen, nam de resolutie eenstemmig aan. Het Congres onderschreef daarna nog 'n resolutie waarin bevolen wordt dat 2.535.312 dollar moet worden gedeponeerd om de leerkrachten van de betrokken scholen in New-Orleans uit te betalen. De resolutie gebiedt dat de chèques aan de leerkrachten begeleid moeten worden door een briefje waarin zij er op gewezen wor den dat het Congres en niet het schoolbe stuur hen betaalt. De voorstanders van rassenscheiding in het Congres van Louisiana zeiden dat de inspecteur van het onderwijs van New- Orleans James F. Redmond en zijn assi stent Sam Rosenberg niet mogen worden betaald. Advertentie Een gezellige film met In de hoofdrollen: Paul Douglas, Celeste Holm en Linda Darnell. (Van onze correspondent) LONDEN In Het Lagerhuis wordt soms op onverwachte wijze gebroken met eeuwenoude tradities. Woensdag heeft het Conservatieve vrouwelijke lid Dame Irene Ward, een politieke veterane die nog altijd militant is, opschudding verwekt door bij wijze van demonstratie tegen bepaalde overheidspensioenen die volgens haar te laag zijn op de ministersbank te gaan zit ten, een plaats waar nog nooit tevoren een vrouw gezeten heeft en die bovendien nog taboe is voor iemand van de achterbanken. Bij de opening van de bijeenkomst welke gedurende de eerste vier da.gen van de week altijd met het mondelinge vragen uurtje begint, nam Dame Irene tot ieders stomme verbazing en onder grote hilariteit plaats op de voorste bank, naast de zetel die door Macmïllan pleegt te worden in genomen, maar die nu wegens zijn ver blijf in Rome afwezig was. Dame Irene die thuis hoort op de laatste rij van de amfitheatersgewijze oplopende achterbanken, ging zitten naast de Lord Zegelbewaarder („Dit is een demonstra tie") en onder-minister van Buitenlandse .Zaken, Edward Heath. Heath is een goed lachse man, maar als voormalig „Chief Whip" wiens taak het is om de discipline in de fractie te handhaven, keek hij toch wat vreemd. Even later kwam Redmayne, de tegenwoordige Chief Whip, de zaal binnen. Hij liet duidelijk merken dat hij van deze grap niet erg gediend was. Hij pleegde haastig overleg met de bepruikte griffier, maar aangezien Dame Irene geen enkel reglement had overtreden was hij machteloos en liet zich met bezorgde blik naast haar neer, haar tegen wil en dank als buurvrouw accepterend. Terwijl iedereen in het Lagerhuis zich afvroeg wat het doel kon zijn van deze binnendringing in de regeringsveste zat zij daar een uur lang, onverstoorbaar als een koekoek in een vreemd nest. Iemand die een vraag stelde over paspoorten zinspeel de op het vreemde incident door te infor meren welke documenten nodig waren om naar de voorste bank te verhuizen. De mi nister antwoordde onder gelach, aan te nemen dat het eerbiedwaardige lid (namen worden in het Lagerhuis door medeleden nooit genoemd) daar zat om de Chief Whip te assisteren. Dame Irene gaf haar geheim pas prijs nadat zij na het vragenuurtje onder luide toejuichingen de zaal had verlaten. Zij onthulde dat haar ongewone aanwezigheid op de regeringsbank een poging was om uiting te geven aan haar ontevredenheid over het feit dat Macmillan zijn verkie zingsbeloften tegenover de gepensioneer den niet is nagekomen. Zij stelde Macmil- lans leus, dat men het nog nooit zo goed heeft gehad, aan de kaak door aan het lot te herinneren van allerlei groepen gepen sioneerden, zoals gewezen onderwijzers, ambtenaren, spoorwegpersoneel en wedu wen, die van een laag en onveranderd in komen onmogelijk kunnen bestaan. Dit deel van het volk heeft het nog nooit zo slecht gehad, aldus Dame Irene die enkele jaren geleden geridderd werd Dame is de vrouwelijke tegenhanger van Sir wegens haar onvermoeide strijd voor de maatschappelijk achtergestelden. Zij is een krachtige persoonlijkheid die met haar hoge stem vlijmscherpe verwijten tot de ministersbank pleegt te richten. Zij eist dat de regering een onderzoek naar de toe stand van de gepensioneerden zal in stellen. Houd het eerste teugje even langer in Uw mond. U bemerkt het direct Die voortreffelijke ZEER OUDE WF GENEVER van Wynand Fockink is beter. Fris en zacht van smaak Robuust van karakter Rijp en vol van geur f 8.35 PER HELE LITER In de handige kneepHes GENEVER WF|de geheide gebeide van Wynand Fockinlt - Anno 1679 Een woordvoerder van de Indonesische marine heeft woensdag meegedeeld, dat onlangs op Japanse scheepswerven de kiel is gelegd van oorlogsschepen voor de In donesische marine. De levering van deze schepen geschiedt onder de bepalingen van de oorlogsherstelbetalingen van Japan aan Indonesië. De woordvoerder deelde niet mee, welke klasse oorlogsschepen het betreft, doch naar wordt aangenomen betreft het lan dingsschepen voor tanks van elk 1700 ton. De woordvoerder deelde voorts mee, dat op 10 november op de werf van de Ishika- washima de bouw is begonnen van een onderzeeboot voor Indonesië. Een 37-jarige Zweedse uit Stockholm, die bij haar aanstaande 'schoonzoon in Amsterdam vertoeft, is door de politie aangehouden wegens poging tot doodslag. Zij had om drie uur 's nachts op het Dam rak op een do.or een adjunct-inspecteur van politie door middel van een rode lamp gegeven stopteken gereageerd door recht op de politieman in te rijden. Deze had onheil kunnen voorkomen door haas tig opzij te springen. Hij had het stopsein gegeven omdat hij de papieren van de wagen wilde controleren. Pas toen de in specteur een waarschuwingsschot loste stopte de wagen, omdat de toekomstige 24-jarige schoonzoon van de Zweedse die ook in de auto zat, dacht, dat er een band gesprongen was. Ook hij werd meegeno men. Het bleek bovendien dat hij vier boe tes nog niet. had betaald. Pas toen dat ge beurd was, werd hij weggestuurd. De Zweedse blijft nog in arrest. BONN (UPI) Men kan het er in het Westduitse parlement niet over eens wor den, hoe de beveiliging van geheimen kan worden bevorderd, hoewel men verleden maand toch gezien heeft, dat er nog het een en ander aan schort. Men heeft toen een lid van de Bondsdag moeten arreste ren wegens spionage. Dit lid, Alfred Wen- zei, was lid van de defensiecommissie van de Bondsdag en als zodanig had hij toe gang tot zeer geheime inlichtingen, de NAVO en de Westduitse strijdkrachten be treffende. Toen hij gearresteerd was hernieuwde de Westduitse contraspionagedienst on middellijk zijn eisen, dat de veiligheids maatregelen in de Bondsdag straffer moe ten worden. De Bondsdagleden maakten echter dui delijk, dat zij niets voelen voor een „hek senjacht a la McCarthy". Ambtenaren van het ministerie van Bin nenlandse Zaken vrezen thans, dat de za ken zullen blijven zoals ze waren. De Bondsdag heeft vijf commissies, waarvan de leden, zonder een politieke „test" te hebben ondergaan, toegang heb ben tot geheime inlichtingen. Die commis sies, die zich bez/ig houden met defensie, buitenlandse politiek, begrotingskwesties, zaken, die zowel West- als Oost-Duitsland betreffen, en binnenlandse aangelegenhe den, hebben elk 29 a 31 leden. Ieder lid, dat niet in staat is persoonlijk een com missievergadering bij te wonen, mag een plaatsvervanger sturen. Het is ook een heel gewone zaak, dat beambten van het parlement de commissiezittingen, waar geheime stukken ter tafel liggen, vrijelijk in- en uitlopen. Theoretisch gesproken, zijn in de Bondsdag tweehonderd mensen in staat inzage te krijgen van geheime stukken. Schaduwen Men heeft thans voorgesteld de omvang van de Bondsdagcommissies te verklei nen, maar daartegen heeft de contraspi onagedienst bezwaar gemaakt met het ar gument, dat daardoor het aantal „lek ken" weliswaar zou worden verminderd maar de mogelijkheid tot spionage binnen de muren van het parlement er toch niet door zou worden uitgeschakeld. Een andere oplossing zou zijn de bewegin gen van Bondsdagleden buiten het parle ment in het geheim na te gaan. Dat is in het verleden reeds gedaan, maar telkens wanneer een Bondsdaglid ontdekt had dat hij werd geschaduwd, waren de pro testen niet van de lucht. Bovendien heeft de contraspionagedienst niet eens voldoen de agenten ter beschikking om een derge lijke taak naar behoren uit te voeren. Het hoofd van de contraspionage wil nu dat alle afgevaardigden, die in een com missie zitting zullen hebben, eerst op hun politieke betrouwbaarheid worden onder zocht, voordat zij inzage krijgen van ge heime documenten. Een dergelijk onder zoek zou dan ofwel verplicht zijn ofwel vrijwillig, zoals in de Verenigde Staten het geval is. De contraspionage-dienst be toogt, dat een vrijwillig onderzoek voldoen de zou zijn. Bondsdagleden zijn er even wel van overtuigd, dat dit -zou leiden tot een politieke heksenjacht. Er zal dus in de naaste toekomste geen verandering kun nen komen in de bestaande toestand. Het is merkwaardig hoe ge makkelijk iemand zich schul dig maakt aan dezelfde euvel daad tegenover een mede mens als die, welke hij zeer kwalijk zou nemen wanneer hijzelf er het slachtoffer van zou zijn. Men kan dat ver schijnsel niet eenvoudig als hypocrisie betitelen. Veeleer lijkt mij de reden te liggen in een zó egocentrische, zelfge noegzame levensinstelling dat voor dergelijke lieden inder daad het woord van Confu cius waarheid bevat: „De we reld draait om de as die IK heet, tot genoegen en voordeel van die IK en niemand an ders." In het dagelijkse leven wordt de as IK niet zo direct en schaamteloos blootgelegd als in het spel der massa's, waarin de zelfverheerlijking en meerderwaardigheidsge- voelens op een kinder lijker. onhandiger manier tot uiting worden ge bracht. Het spel der massa's wordt gespeeld in de politiek der naties, in de strijd der rassen, in de competitie der massale bewegingen. Wanneer het waar is dat de kreten van grote volksgroeperingen het gemiddelde vormen van wat er in de individuen dezer groepen leeft, zou men echter tot de ontstellende conclusie moeten komen dat de meer derheid der individuen bar baarse denkbeelden koestert, welke door een tamelijk on beduidende minderheid nog enigszins worden afgezwakt. Doch neem die individuen apart en vraag hun op de man af wat zij denken en welke hun overtuiging is. Tel dan al die gedachten en overtuigin gen op tot één totaal en men heeft een collectie wereldbur gers van hoog gehalte, edele idealen en engelachtige hu maniteit. Waar ligt de fatale wissel werking, die deze uitkomst in de praktijk ombuigt naar de hardnekkige massale dom heden en barbarijen, waarvan rnen dagelijks getuige kan zijn? Een mens apart is een ge heel ander verschijnsel dan een mens tussen mensen oen ander wezen, met andere inhoud en andere waarden, met redelijke gedachten en een overvloed van tolerantie. Men zou geneigd zijn een strijd te beginnen tegen de samenvoeging in alle vormen tegen de op zichzelf zo idea listische acties tot eenheid en vereniging op welk gebied ook. En mij dunkt dat die strijd een gezegende zou zijn. Want zolang de mens niet in staat is volkomen zelfstandig en oordeelkundig zijn gezonde verstand te laten werken op de verschijnselen rondom hem, zolang is het gevaarlijk en nutteloos hem vast te plakken aan anderen onder een motto of een leuze. Dit alles zou van toepassing kunnen zijn op een probleem, dat zich in onze dagen her haaldelijk en nadrukkelijk manifesteert en dat zich ken merkt als een ontstellende la cune in het beschaafde den ken: de houding tegenover en relatie met het gekleurde deel der wereldbevolking, waarop de blanken zich thans nood gedwongen of vrijwillig in tens bezinnen. Reacties op de onthulling van regeringswege over een naargeestig geval op Neder lands Nieuw Guinea, waar een onzer bestuursambtena ren enkele inheemsen heeft gedood en hutten van inboor lingen heeft doen platbran den, geven een schril licht op die lacune in onze naaste om geving. Mensen die bij een burenruzie politie en justitie zouden te hulp roepen om een belediging volgens de juiste vormen van democratische rechtsorde te wreken, vragen zich verbaasd af waarom een bestuursambtenaar niet ge rechtigd zou zijn Papoea's neer te schieten, indien deze kleurlingen hem bij de uit oefening van zijn taak in de weg zouden staan. Zij begrij pen ook de vergelijking niet, die redactioneel getrokken is tussen dit geval en het on rechtmatige en willekeurige optreden der Duitse bezetting tijdens de oorlogsjaren. Zij zien niet in, op welke grond een misdaad tegen het hoog beschaafde, hoogdemocrati- sche blanke Nederlandse volk van 19401945 met dezelfde maten zou moeten worden ge meten als een ingrijpen van datzelfde volk tegen een on beschaafd, zwart volkje. Is het u niet opgevallen, dat men nooit spreekt over een volkje, wanneer men het over blanke mensengroepen heeft? De Pygmeeën, de Kaffers, de Eskimo's, de Lappen, de Bos jesmannen noemt men „Volk je", waarbij men dan hun vriendelijke of kwaadaardige eigenschappen als adjectieven voegt. De subtiele betekenis die het woord „volkje" heeft, zou van toepassing zijn ge weest ir de terminologie waarmee in de oorlogsjaren Hitler's benden over de Ne derlanders spraken, wanneer zij merkten hoe hun maatre gelen werden geboycot en hun voorschriften werden overtre den. En zoals wij blanken de verzetslieden van het zwarte volkje neerknallen en de hut ten van het zwarte volkje platbranden, zo knalden de knechten van de Europese Orde anno 1940 de verzetslie den van het Nederlandse volkje neer, zo brandden zij de huizen van het Nederland se volkje plat, omdat dat volkje zich verzette tegen de invoering van de orde dei- Arische Uebermenschen. Zonder onderzoek, zonder rechtspraak, zonder hoor en wederhoor, zonder grondwet, zonder wettige grond behalve dan die, waarop zij zichzelf hadden geplaatst: de grond hunner meerderwaardigheid en uitverkiezing. Neen, die vergelijking was niet zo misplaatst. Er zijn slechts drie Papoea's neerge schoten, doch wie zal het ge tal als factor durven nemen in de beantwoording van de vraag, wat recht en onrecht is? Eén klein, zwart meisje wordt in een der Zuidelijke Staten van Noord-Amerika uitgejouwd, getreiterd, be spuwd en dodelijk beangst door een groep blanken, die bezeten zijn door de collectie ve razernij waaraan de hele blanke wereld lijdt: de waan zin van beter en wijzer te zijn, de krankzinnige hallucinatie van te zijn uitverkoren boven anderen. Dat éne. kleine zwar te meisje vertegenwoordigde een groot deel van de mens heid. Het getal is niet van be lang, doch de tendens. En wil men toch liever getallen? Dan moet men de Nieuw Guinese bestuursambtenaren hun gang laten gaan ingeval een gehele Papoea-bevolking zich zou durven en kunnen verzetten tegen de invoering van een orde die zij niet wenst. Die zij r.iet wenst? Maar we hebben toch het beste met haar voor en we willen toch alleen maar zorgen dat ze even blij, ge lukkig en welvarend wordt als wij? Dat zal wel maar als ik een Papoea was, zou ik aan de oprechtheid van die orde be ginnen te twijfelen op het moment, dat ik mijn volksge noten dood zag neervallen door de kogels van een blan ke eenling, die geen wet, geen jurisdictie en geen recht tot doden voerde. En als ik een Neger was, zou ik twijfelen aan de waar digheid en beschaving van de blanken op het moment, dat ik mijn dochtertje van vijf jaar in handen van een schreeuwende, zinneloze ben de blanke bandieten zag. Als ik Neger was, zou ik mij ver wonderd afvragen of ik nog wel zo verlangend was, als een gelijke der blanken te worden beschouwd. Ik zou mij afvragen of de apartheid in Zuid-Afrika niet een weldaad voor mij was, omdat zij mij beschermde tegen een gelijk schakeling met dat „volkje" zonder humaan begrip en zon der deemoed, dat bleek te lij den aan hoogmoedswaanzin in een bedenkelijke graad. Als ik Neger was, zou ik niet zo verheugd zijn te kun nen eten in een restaurant te midden van blanken en te rijden in een bus naast een blanke man. Want ik zou mij moeten afvragen of ik daar door niet, inplaats van hoger, een trapje lager zou zakken op de ladder van de cultuur een cultuur waarover ik zo, als Neger zijnde, mijn eigen simpele, zwarte ge dachten zou hebben.- Brood uit een papiertje Ik lees alles over de Kennedy's. Het is ongelofelijk hoeveel feiten over het dage lijks doen en laten van deze remarkabe- le familie ons tot nu toe onthouden zijn. Tot nu toe waren die blijkbaar niet inte ressant. Maar zodra een man „in the public eye" komt, wordt alles van hem vermeldenswaard. U zoudt ervan staan te kijken, wan neer ik minister Van Rooy zou opvolgen, wat er dan over mij aan het daglicht zou worden gebracht door ijverige journalis ten. Dit is trouwens de voornaamste re den waarom ik geen ministerspost am bieer. Er zijn nu eenmaal zaken, die het daglicht slecht verdragen. Een van de meest ontroerende levens bijzonderheden omtrent ons aller nieuwe president is de onthulling, dat deze mul- ti-miljonair, nadat hij in 1953 senator was geworden, dagelijks een pakje brood meenam naar het Ka- pit ooi. Als ik dit eerder had geweten, dan had ik op hem en niet op Bob Nixon ge stemd, want in zo'n eenvoudig detail, in zo'n simpel pakje-brood-meenemen-naar kantoor zit 't 'm. Zo'n pakje brood is niet zo maar een pakje brood. In dat vetvrije papier zitten een volledig mens, een levensbeschouwing, een ziel en een karakter. Als zo'n man z'n dagelijkse boterham metje openritselt, bewijst hij, iedere dag weer, dat hij onafhankelijk is, dat hij maling heeft aan wat het verraderlijke klerkendom van hem denkt en zegt, en dat hij de zielige statussymbolen der kreeftenkokteellepelaars en tong a la meu- nière-eters niet nodig heeft voor zijn sta tus. Ik kan dit zo goed beoordelen omdat het met mij van hetzelfde laken een pak bo terhammen is; wat er overigens ook no pens mij aan het daglicht zou treden. Als ik (quod non) voor de aandrang van de heer De Quay zou zwichten om één van de zwakkertjes in zijn clubje op te volgen, niet dat ik mijn sociale heerlijkheiddan zou trachten te bewijzen door de statussym bolen der tot welstand gekomen uitspruit sels der kleine burgerij. Voor mij liever een broodje leverkaas dan een Sole a la Marcus Antonius. Voor mij is de brommert goed genoeg; de His- pano Suiza en de Rolls blijven beschei- denlijk op stal. En wie is die eenvoudige man, die daar in de tweede klas stapt? Ge hebt het geraden. Ik heb méér overeenkomsten tussen John en mij ontdekt. Bescheidenheid ver biedt mij deze hier breed uit te meten. Ge zoudt misschien denken dat ik alles op mij zelf betrok. Maar wat dat pakje boterhammen be treft: dit is geen coïncidentie. Het is (daarentegen) het staUis-symbool der werkelijk groten. Onder andere van John Kennedy en Floris Flaneur Advertentie De 23 genezende bestanddelen van Abdijsiroop (Akker-Si roop) jagen die gevaarlijke griephoest weg uit uw gezin. Illegale geldhandel. Het bureau van de Indonesische procureur-generaal heeft woensdag bekendgemaakt dat het een grote organisatie heeft ontdekt die zich bezig hield met geldmanipulaties. De organisatie, die geleid werd door bui tenlanders en Indonesische medewer kers, verrichtte illegale banktransac- ties en verkocht goud- en zilverstaven ter waarde van „tientallen miljoenen roepiahs". Vliegtuig vermist. Een Philippijns passa giersvliegtuig dat met 33 personen aan boord was vertrokken, wordt vermist en men vreest dat het is neergestort. Het toestel, een DC-3. was op weg van Iloilo naar Manilla, een afstand van on geveer 480 km. Het was woensdagmid dag om .25 uur vertrokken en werd twee uur later in Manilla verwacht. Vliegend voorwerp. Volgens een woord voerder van het Noard-hoofdkwartier (luchtverdedigingscentrum voor Noord- Amerika) heeft men woensdag bericht ontvangen, dat er in de buurt van Chi cago een UFO ongeïdentificeerd vlie gend voorwerp is waargenomen. De grootte van het rood-wit kleurige bol vormige voorwerp, dat een lange witte staart had, was niet bekend, zo werd meegedeeld. Indonesische oud-strijders. Tweehonderd Indonesische oud-strijders in Pladjoe, Zuid-Sumatra, hebben uiting gegeven aan hun bereidheid om naar Neder lands Nieuw-Guinea te worden gezon den. Wantrouwen. De Labourfractie in het Brit se Lagerhuis heeft een motie van wan trouwen ingediend tegen de minister van Binnenlandse Zaken Butler, omdat hij de Koningin niet heeft aanbevolen twee jongelui die ter dood waren veroordeeld gratie te verlenen. De achttienjarige Francis Forsyth en de 23-jarige Nor man Harris werden 10 november opge hangen wegens moord op een leeftijd genoot. Strontium. Het radiobiologisch laborato rium van de Britse raad voor land bouwonderzoek heeft vastgesteld dat er in Russisch graan minstens vijfmaal zoveel radio-actief strontium 90 zit als in Noordamerikaans graan, aldus meldt het Britse blad Daily Telegraph. Het blad trekt uit de gegevens van het la boratorium de conclusie dat er in Rus land veel meer radio-actieve neerslag is terechtgekomen dan in Noord-Ame rika. Internationaal recht. De juridische com missie van de UNO-Assemblee heeft met algemene stemmen het vraagstuk van de ontwikkeling van het internatio nale recht verwezen naar de zitting van 1961. Bij de UNO-leden is erop aangedrongen voor 1961 suggesties over deze kwestie in te dienen.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3