De Gaulle versnelt zijn Algerijnse plannen EXCLUSIEF INTERVIEW MET HABIB BOURGUIBA Dames FRANS OFFENSIEF TEGEN HET ALCOHOLISME Alphenaar 5 Joegoslavische minister op bezoek in Wenen Tunesische president krijgt opnieuw vertrouwen in generaal De Gaulle Referendum vervroegd, Joxe minister van Staat, Delouvrier vervangen Wildwest in rechtzaal Kind tijdens operatie gedood door explosie van narcosegas Sport moet café's verlaten, reclame, verkoop en vergunning aan banden Hoge prijzen bij Sotheby's u proeft tabak en geen papier! Met de haren Verschrikkelijke sneeuw man een grappenmaker? handen Fréjus loopt weer onder Naar Algerije 16.500 doden GRAMMOFOONPLATEN oO IN DERDAG 24 NOVEMBER 1960 (Van onze correspondent) WENEN De Joegoslavische minister van Buitenlandse Zaken, Koca Popovics wordt vandaag in Wenen verwacht om en kele vraagstukken te bespreken en in het algemeen de goede betrekkingen tussen de beide landen te versterken. Dit bezoek, dat drie dagen zal duren, betekent een verandering ten goede, want na de eerste wereldoorlog maakte Joegoslavië aan spraak op een gedeelte van de Oostenrijk se provincie Zuid-Karinthië. Ofschoon dit gebied op grond van een volksstemming bij Oostenrijk bleef, wilde Joegoslavië zich hierbij niet neerleggen. Na 1945 eiste het opnieuw een gedeelte van Zuid-Karinthië op, maar het moest deze eis laten val len, omdat Tito een eigen nationaal-com- munistische koers had ingeslagen, en daarmee de steun van de Sovjet-Unie, ook tegenover Oostenrijk verloor. Op het ogenblik zijn er geen territoria le vraagstukken tussen Joegoslavië en Oostenrijk. Belgrado wil echter de rech ten van de kleine, Sloveense minderheid in Karinthië ter sprake brengen, en ver der de economische en culturele betrek kingen versterken. Oostenrijk heeft reeds onderhandelingen aangeknoopt met verte genwoordigers van deze minderheid en Belgrado heeft hierover zijn tevredenheid uitgesproken, want het wil niet anders dan dat de rechten van de Sloveense minder heid als volksgroep gehandhaafd blijven. Tenslotte wenst men in Belgrado veel- vuldiger bezoeken van ministers en voor al een staatsbezoek van de Oostenrijkse president dr. Scharf, gevolgd door een te genbezoek van Tito aan Oostenrijk. Hier uit blijkt wel dat er een einde is gekomen aan de gespannen verhouding van vroe ger. Advertentie Alleen Roxy combineert edele tabakken met het dunste papier. Elfin NIEUW KLAAR-OP (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) TUNIS „De Gaulle's plannen tot stichting van een Algerijnse republiek be tekenen een geweldige stap vooruit naar de oplossing van het Algerijnse conflict. Ik wens hem alle succes toe." Dat zei Habib Bourguiba, de Tunesische president gisteren tegen mij tijdens een intervieuw dat hij mij samen met een Duitse collega toestond. Bourguiba, die na de mislukte onderhandelingen in Melun tussen de Fran se regering en de afgezanten van Ferhat Abbas met grote bitterheid jegens De Gaulle vervuld was geraakt, bleek na de beslissende rede van 4 november van de generaal te zijn teruggekeerd tot de over tuiging dat het Franse sta-atshoofd de enige is die Frankrijk tot een aanvaard bare oplossing van het Algerijnse conflict kan brengen. Bourguiba zei dat De Gaulle van grote moed blijk heeft gege ven door nu in het openbaar als zijn over tuiging uit te spreken dat het zelfbeschik kingsrecht nooit tot integratie van Algerije in. Frankrijk, maar integendeel tot een Algerijnse onafhankelijkheid zal leiden. „Geen enkele andere Franse politicus zou die moed ooit hebben getoond." Maar aan de lof die Bourguiba de Fran se president toezwaaide omtrent de open baring van diens bedoeling, paarde hij ern stig voorbehoud inzake De Gaulle's stil zwijgen ten aanzien van de weg die hij naar dat doel wil bewandelen. „Hoe kan men van het Algerijnse Bevrijdingsfront verlangen dat het positief reageert op De Gaulle's verklaringen, wanneer het volle dig in het duister wordt gelaten omtrent het tijdschema, de vormen en instituten van de toekomstige Algerijnse republiek, wanneer het geen garanties krijgt omtrent een onpartijdig toezicht op het referendum waardoor Algerije uiteindelijk over zijn toekomst gaat beslissen. Wie garandeert het F.L.N. dat Frankrijk niet doende is een Algerijnse schijnrepubliek met een schijnonafhankelijkheid te stichten?" Dit alles deelde Bourguiba mij mede en de implicaties van zijn betoog waren zeker vaak duidelijker dan de woordenvloed zelf 'waarin Tunesië's hartstochtelijke president zijn denkbeelden openbaarde. Bourguiba, bevreesd voor internationalisering van de Algerijnse oorlog door Russisch- Chinese interventie, wil, voordat het te laat is, het uiterste doen om een Frans Alge rijnse overeenstemming te bewerkstelligen. In feite richtte hij. over onze hoofden heen, enerzijds een beroep op de Algerijn se leiders, die in Tunesië gastvrijheid ge nieten en die hij vertrouwen in De Gaulle's persoon aanbeval, en, anderzijds, een smeekbede tot De Gaulle om zijn pad duidelijker uit te stippelen, het FLN rede lijke garanties te geven, en met Ferhat Abbas opnieuw onderhandelingen te ope nen. Bourguiba, wiens concrete bemidde lingskansen uiterst beperkt zijn, wekte de indruk beide partijen wel met de haren bij elkaar te willen slepen. Hij zei: „De Gaulle en Abbas zijn het nu eens over het zelfbeschikkingsrecht en over het feit dat er een Algerijnse republiek zal komen. De Algerijnse oorlog heeft daardoor groten deels zijn reden van bestaan verloren. Het gaat nu om de regeling van onderdelen en niet meer om het principe. Waarom dus voortgaan met. schieten?" Het spook van de aankomst van Chine se en Russische vrijwilligers en oorlogs materiaal benauwt Bourguiba kennelijk. Hij zei „We zijn nog niet zo ver, maal ais die wapens in een Tunesische - haven aankomen, zal het voor ons zeer moeilijk worden, hun ontscheping te weigeren. Waarom maakt het Westen Frankrijk niet duidelijk dat het de oorlog moet beëindi gen, voordat het zover is. Ik kan het de Algerijnen niet kwalijk nemen dat zij hulp aanvaarden. De dreiging van die Chinese hulp heeft in ieder geval al invloed op de Franse houding uitgeoefend." Bourguiba heeft duidelijk haast met de oplossing van het Algerijnse probleem. Hij zei „Ik begrijp De Gaulle's interne moei lijkheden zeer goed, maar hij mag er zich liet door laten afhouden van het door- lakken van de knoop. Zo gauw de interne Franse fase van het conflict, na het re- fernd'um in januari is afgelopen, moet hij handelen. Iedereen moet hem daarbij hel pen. De Gaulle's minister van Voorlich ting heeft dezer dagen gezegd dat Frank rijk de dekolonisatie tot het eind wil door voeren. Dat is een moedige verklaring die President Habib Bourguiba een spoedige verwezenlijking verdient." Bourguiba bleek ook optimistisch toen hij besloot met de volgende woorden: „De Algerijnse affaire gaat zijn beslissende fa se in; 1961 wordt het jaar van de Alge rijnse republiek. Frankrijk heeft altijd de neiging gehad, wanneer de verlening van onafhankelijkheid onafwendbaar bleek, te zeggen: goed, wij geven onafhankelijkheid aan Tunesië, maar niet aan Bourguiba, aan Indochina, maar niet aan Ho Tsji Minh. Aan Marokko, maar niet aan Ben Joessef. Dan krijgen we de periode van Ben Arafa en van Bao Dai. Goed, nu krijgen we in Algerije eerst een soort re gering zonder het FLN Die zal echter geen lang leven beschoren zijn. Het FLN. hoeft zich niet ongerust te maken, zijn doel is nabij. Reden te meer om het FLN zo snel mogelijk in dit proces te betrek ken." Ziedaar de woorden van Tunesië's „op perste strijder", die de onafhankelijkheid van zijn eigen land veeleer aan de groene tafel dan op het slagveld heeft bevoch ten. Bourguiba, de pro-westelijke neutra list, de geslepen onderhandelaar, de ge matigde nationalist, is geprikkeld door de starheid van het FLN en de hooghartig heid waarmee De Gaulle iedere bemidde ling tot dusver heeft afgewezen. Maar met zijn verklaring van gisteren heeft hij op nieuw willen laten blijken dat hij beschik baar blijft om een einde te helpen maken aan de Algerijnse oorlog, die ook zijn eigen kleine Tunesië bedreigt. De „verschrikkelijke sneeuwman" is on geveer 2 meter 40 lang en weegt 150 kg., of anders is er een grappenmaker van die lengte en van dat gewicht, die op de Himalaya rondzwerft en onderzoekers voor de gek houdt. Een van de meest deskundige Himalaya- beklimmers, L. W. Davies, heeft de af metingen vergeleken met sporen, welke hij op een van zijn zeven tochten rond de top van de Himalaya heeft gevonden. Davies behoort tot diegenen, die in het bestaan van de verschrikkelijke sneeuw man of yeti geloven. Volgens berichten, die dinsdag uit Kathmandoe in Londen zijn ontvangen, zou Sir Edmund Hillary toestemming hebben gekregen om de schedel, welke volgens de inwoners van Nepal aan een Yeti behoort, mee te ne men voor wetenschappelijke onderzoekin gen. Hillary, dë overwinnaar van de Mount Everest, leidt een expeditie, die wil aantonen dat de sneeuwman niet bestaat. Russische geleerden, die met grote be langstelling de jacht op de „Yeti" heb ben gevolgd (Russen hebben verleden jaar in het Pamirgebied eveneens onderzoekin gen ingesteld) geloven, dat een papieren masker is gevonden, dat gemaakt is naar het gemummificeerde hoofd van een ver schrikkelijke sneeuwman. Dr. S. M. Uspenski zei, dat het Boed- distische masker, gevonden in het mario nettenmuseum in Moskou, niet louter een produkt kan zijn van de verbeelding van zijn maker. Het masker zou 150 jaar oud zijn en waarschijnlijk uit Tibet afkomstig. Davies heeft op 12 juni 1955 in gezel schap van een vriend, de sporen gevolgd van „een zeer groot tweebenig dier", die gevonden waren op de ijsvlakte van Kul- ti in Centraal-Himalaya. Het dier zou ver scheidene snelstromende rivieren zijn overgezwommen op zijn tocht dwars door de sneeuwvallei. (UPI) siuverte7f-tz nr,agliA.ir. f Advertentie ruw of schraal HAMEA.GFLPIlTub.9scl Voor de tweede maal in een jaar tijd wordt de Franse Riviera-plaats Fréjus door over stromingen bedreigd. Het is nog geen jaar geleden om precies te zijn op 2 decem ber 1959 dat de grote Malpassetdam bij Fréjus doorbrak, waardoor vierhonderd mensen het leven verloren. Dinsdag werd in een van de dijken, die Fréjus omgeven, door de Reyran rivier, die tengevolge van de zware regenval in de laatste dagen sterk gezwollen was, een gat geslagen. Het water stroomde de stad binnen. In de stra ten staat het water nu bijna ll/z meter hoog. Volgens de burgemeester van Fréjus bestaat er geen onmiddellijk levensgevaar. Iedereen, die in het meest kritieke gebied woont, het centrum van de stad, is reeds geëvacueerd, in sommige gevallen met rubberboten. (Telefoto) (Van onze correspondent PARIJS Ofschoon het grote gewicht van de inhoud van het interview dat onze reisredacteur president Bourguiba heeft afgenomen en dat ons in de vorm van een telegram bereikte zeker niet nadruk kelijk onderstreept behoeft te worden, mo gen wij hierbij aantekenen dat de motie ven van de Tunesische vrees in Parijs ze ker geenszins worden ontkend of maar ge ringschat. Alle tekenen wijzen er integen deel op dat De Gaulle het tempo van zijn „referendum-operatie" bij de dag hoger opvoert omdat hij zich bewust is van het feit dat hij een wedloop tegen de klok is begonnen. Nadat we gisteren nog hadden bericht dat Paul Delouvrier volgens de betrouw bare bronnen in Parijs als hoge vertegen- woordiger in Algiers gehandhaafd zou blijven tot een raad van Algerijnen als potentiële Algerijnse regering zijn iaaje zal kunnen overnemen, heeft De Gaulle sedertdien al een opvolger voor hem aam- gewezen in de persoon van de 44-jax-ige superprefect in Toulouse Jean Morin. Mo rin, die zijn carrière in de kabinetten van de ministex-s Bidault en Moch en in de ho ge ambtelijke sferen heeft gemaakt, is ook voor Algerije een nieuwe figuur met een onbesmet politiek veiieden. De soms wat tweeslachtige houding, die Delouvrier in de januax-idagen jegens de barricaden- bouwers aannam, heeft het voor De Gaulle blijkbaar wenselijk gemaakt deze hoge functionaris nu al van het Algerijnse to neel te doen vex-dwijnen. Een ander teken van versnelling is dat De Gaulle reeds tussen 5 en 15 decem ber Algerije, doch niet de hoofdstad Al giers, opnieuw zal bezoeken om zijn po litiek nader toe te lichten en restex-ende obstakels op te ruimen. Oo'; het referen dum zelf is inmiddels vexwroegd en zal nu in de eerste helft van januax-i woi-den gehouden. De definitieve datum zal dooi de nieuwe minister voor Algerijnse Za ken Louis Joxe worden bepaald. En het laatste symptoom van de ernst waax-me- de De Gaulle de volgende beslissende fa se van zijn Algerijnse politiek voorbex-eidt is dat Louis Joxe, gistei-en tot Minister van Staat wex-d bevox-derd, een titel waar door hij vrijwel op een lijn wordt ge plaatst met pi-emier Michel Debi-é. Door Joxe aan het rechtstx-eekse gezag van de minister-px-esident te onttrekken wordt ge lijktijdig ook de invlqed van Debré op de Algerijnse gang van zaken krachtig ver minderd. Een invloed die, kort gezegd, in het verleden niet altijd precies ging in de richting welke het staatshoofd zelf voor ogen stond. Naast de verschalende redenen die Bour guiba ten ovei*staan van onze reisdirec- teur heeft opgesomd en die pleiten voor een vex-snelde oplossing van het Algerijn se conflict, zullen voor De Gaulle onge twijfeld ook de aanstaande debatten in de UNO over dit ontwerp hebben meegeteld. Waarschijnlijk heeft de toekomstige vice- president der Verenigde Staten Johnson De Gaulle er eergisteren ten overvloede op gewezen dat de nieuwe bewoner van het Witte Huis. Kennedy. De Gaulle's hoog hartige bejegening van de UNO, die hij onlangs nog als een „machin" of wel als „quantité négligeable" kenschetste, beslist niet kan delen. In Algiers heeft de organisatie van Fran se kolonisten de benoeming van Joxe ge- critiseerd als een verdere stap naar de vorming van een onafhankelijke Algerijn se republiek. In Amman heeft de Jordaanse regering het voox-beeld van Libië gevolgd en toege staan dat vrijwilligers zich bij de Moham medaanse opstandelingen in Algex-ije aan sluiten. De eerste gx-oepen Libiërs en Jor- daniërs vertx-ekken naar verwachting spoe dig naar Algerije. RENO (Nevada) (UPI) Een advocaat werd gedood en twee andere personen raakten gewond, toen een gedaagde woensdag in een rechtszaal in de Ameri kaanse stad Reno een pistool trok en in het wilde weg begon te schieten. Het slachtoffer was de jurist Eli Livie- rato, die kort na de schietpartij in de raadkamer van het gerechtsgebouw over leed. De gewonden, een andere jurist en een belastingdeskundige, werden naar een ziekenhuis overgebracht. De gedaagde, aannemer Bob Williams, werd overmeesterd en opgesloten. Wil liams had zich boos gemaakt over het von nis dat rechter Collins hem had opgelegd in een landverdelingskwestie tussen hem en zijn vrouw, van wie hij wil scheiden. Een meisje van zeven jaar, dat in een ziekenhuis te Parijs een oogoperatie on derging, is op de operatietafel om het leven gekomen doordat het gas waarmee zij onder narcose was gebracht door on bekende oorzaak tot ontploffing kwam. De oogoperatie was geen ongewone. Voor de narcose wex-d gebruik gemaakt van een mengsel van cyclopropaan en zuurstof. Dit mengsel is explosief en vuur is in de operatiezaal verboden. De narco- tiseur heeft niet kunnen meedelen hoe het mogelijk was dat het gas desondanks ex plodeerde. (Van onze correspondent) PARIJS - De Franse regering heeft woens dag nieuwe maatregelen bekendgemaakt ter bestrijding van het alcoholisme. De maatregelen die in hetzelfde raam ge plaatst moeten worden als die welke on langs tegen de prostitutie werden uitge vaardigd, gaan voor Franse begrippen uitermate ver en de regering mag zich dan ongetwijfeld op felle reacties uit bre de kringen voorbereiden. De voornaamste punten uit de verorde- ningen luiden als volgt: 1. In de Franse boomgaarden zullen bomen voor cidervruchten zoveel mogelijk door bomen voor tafelfruit vervangen wor den. 2. Rond ziekenhuizen, begraafplaatsen, kerken, sportvelden en grote flatgebouwen zullen tamelijk uitgestrekte zones worden „di-ooggelegd". De eigenaai-s van café's en drinkgelegenheden in die buurt zullen hun vergunningsrecht echter nooit meer kunnen verkopen en ook na hun dood niet aan nakomelingen overdragen. Wel zullen zij of hun erfgenamen, bij vertrek, van de staat een tegemoetkoming kunnen ont vangen. De belastingen op café's zullen echter van 25 tot 50 percent worden ver hoogd. 3. Er zal geen reklame meer voor alco holhoudende dranken mogen worden ge maakt via geschriften, omslagen of boe ken, die voor de jeugd zijn bestemd. 4. Bij loterijen zullen geen alcoholica meer als prijzen mogen worden uitge loofd. 5. Alle sportclubs zullen binnen zes maanden hun zetel of secretariaat vanuit de tienduizenden bistro's, waar ze nu ge vestigd zijn. moeten overbrengen naar een particulier adres. Frankrijk geniet het droeve voorrecht te behoren tot de landen waar het alcohol- verbruik per hoofd en per jaar der bevol king het hoogste is. Er zijn streken op het platteland waar arbeiders boven hun loon per dag in natura zeven liter wijn ter beschikking moet worden gesteld om te voorkomen dat ze anders hun werk gever-landbouwer verlaten. Vooral het pri vilege van bezitters van grote of verschei dene buitenhuizen met een paar vrucht bomen, die twintig liter alcohol van vijftig percent per jaar belastingvrij voor eigen gebx-uik mogen destilleren vormt een der hoofdoorzaken van het massale alcohol misbruik in Frankrijk. Een misbruik op rekening waarvan vorig jaar nog 16.500 doden moesten worden geschreven, als mede 230 miljard oude franken voor on derhoud van gespecialiseerde ziekenhui zen en krankzinnigengestichten en de ge nezing of de heropvoeding van gedegene reerde kinderen. Onder de vierde republiek en haar voorgangsters is het nooit mogelijk ge bleken enige steekhoudende poging te on- dex-nemen tegen het Franse alcoholisme, dat in het parlement altijd onder diverse demagogische voox-wendsels doelmatige verdedigers wist te vinden. Een man als Mendès-France bij voox-beeld heeft als mi nister-president vooral over dit obstakel zijn nek wel gebroken. Nu beschikt de regering over veel meer ax-mslag om daadwex-kelijk tegen deze uit wassen te kunnen optreden. Mocht De Gaulle inderdaad slagen in zijn offensief dan zou door dat succes alleen al de vijfde republiek achteraf haar bestaansrecht be wezen hebben. Doch nogmaals: de re- gering staat zonder twijfel een gx-immig tegenoffensief te wachten. Advertentie KRUISWEG 47-49 HAARLEM Op de veiling van Sotheby in Londen is woensdag voor bijna een half miljoen pond sterling omgezet in impressionisten en moderne Franse meesters. De hoogste prijzen wei-den betaald voor een doek van Cézanne „La Maison abandonnée au Tholo- net", een doek van Gauguin „Femme as sise a 1'Ombre des Palmiers" en voor een schilderij van Renoir „Baigneuse debout dans l'Eau". Elk van deze schilderijen bracht 38.000 pond sterling op. Op de veiling kwamen tweehonderd schildei-ijen onder de hamer. Vier van de duurste schilderijen gingen naar kopex-s in de V.S. Een telg van de familie Coe uit Cleveland, Ohio, kocht twee van de duux-- ste doeken, de Gauguin en de Cézanne. De Renoir ging naar de Schonman Gallery in New York en de Guggenheim Stichting in New York betaalde 37.000 pond voor een Rousseau. Vei-moedelijk is dit de hoogste prijs die ooit voor een Rousseau betaald werd.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 5