LINCO LOENDERSLOOT REDDINGSACTIE Boek van het aar Laatste tuindershuis HUN HUISJE Uitdaging voor stedebouw Havenberichten VORMING PATENT super convector ƒ425.- CABrieven aan clc redactie Gaat u dan een „LiNCO" kopen „Onderling vertrouwen" in het zilver IJmondverenigingen vandaag en morgen DE PHILISHAVE LOENDERSLOOT Vijftig „Tunnelboys" geïnstalleerd S. Posthuma vraagt ontslag als geneesheer-directeur van Roode-Kruisziekenhuis Honderdste schip van bouwbureau K.N.S.M. Archimedeswerd in volle zee gedoopt GEEN DROOGPROBLEMEN MEER LOENDERSLOOT Nieuw routeringsplan voor zeescheepvaart Personeelsvereniging houdt speelgoedactie Klein korfbalprogramma LOENDERSLOOT LOENDERSLOOT H. A. Holtslag begraven Posities sleepboten bureau Wijsmuller Zware opgave voor DKV DONDERDAG 24 NOVEMBER 1960 De aanwezigheid van ook naar het uiterlijk grote bedrijven stelt bepaalde eisen aan de stedebouwkundige vormgeving van de woonwijken in de nabijheid daarvan. Velsen-Noord, uitgevoerd in laagbouw, vertoont bij voorbeeld alleen reeds daardoor, zeker vóór 1940, een oud-Zaandams karakter. Typerend voor grote delen van de Zaanstreek is immers, dat hele buurten hier het karakter hebben van belendende bebouwing van industriële bedrijven. Men leeft daar letterlijk en figuurlijk in de schaduw van de industrie. Dc imposante gebouwen van de industrie aan het Noordzeekanaal maken het nood zakelijk in de IJmond te bouwen in een schaal, die daarmee in evenredigheid is. Zeker de aangrenzende woonwijken dienen een gestalte te krijgen, die zich daarmee kan meten, wil niet de indruk worden op gedrongen van een rangorde in belang rijkheid. In dit opzicht geeft de nieuwe binnenstad van Rotterdam een duidelijk voorbeeld. Rotterdam is nu niet langer een havenstad; na de wederopbouw heeft de stad zich als woonmilieu verzelfstandigd: het is nu een stad met een havencom plex geworden. Dit is niet bereikt door de stad ruimtelijk en visueel te scheiden van de havens, maar door tegenover de afmetingen van bet imposante havencom plex even imposante stedebouwkundige ac centen te stellen, zodat niet langer de stad ondergeschikt is aan de havens, maar 'beide tesamen opgenomen zijn in een to tale conceptie van allure. Een en ander houdt de waarschuwing in, de in het streekplan voor de IJmond- Noord gegeven richtlijn tot het handha ven van een groene zone tussen industrie en stad in haar effect niet te zeer te overschatten in die zin, dat men geheel vrij zou zijn in de vormgeving van de de stad achter het scherm van de groe ne zone. Het indrukwekkende industriële gebouwencomplex aan het Noordzeeka naal, het kanaal zelf en de stedelijke be bouwing dienen te worden gezien als één geheel waarvan het eigen karakter zo goed mogelijk tot uitdrukking moet wor den gebracht. De grote bedrijven fungeren als een vor mende kracht in de IJmond-samenleving en dit doen ze op verschillende manie ren. Zo fungeren bijvoorbeeld deze bedrij ven ongewild als een voedingsbodem voor de IJmond-gedachte: zij vormen een verwijzingskader, waar men niets terug vindt van de daarbuiten in het maatschap pelijke leven telkens nog waarneembare gemeentegrenzen. Voor degenen die er werken, vertegenwoordigen zij een sfeer waar men de betrekkelijkheid ervaart van Advertentie Wilt u zuinig stoken? De nieuwste PATENT-SUPER-KOLENCONVECTOR met een totale warmtespreiding. Ideaal voor grote vertrekken. Wij geven u vrijblijvend advies, verzorgen vakkundige plaatsing en smidswerk Meer dan 50 jaar ervaring. Betaling is prettig te regelen. -ange Nieuwstraat 433 - 435 - IJmuiden Het veefonds voor Heemskerk en om- breken „Onderling Vertrouwen" heeft woensdagavond het vijfentwintigjarig be- «faan gevierd. Dit fonds is in 1935 afge scheiden van de vereniging „Noorddorper Fonds". Er heerste toen onenigheid en vele 'eden waren het niet met het gevoerde beleid eens. Er g'ngen stemmen op om een nieuw fonds te vormen. Een commissie werd gevormd bestaande uit de heren A. N. Aardenburg. J. Schoehuys, W. Roling. Tac. Strik en J. Knap. In zaal Dam werd een vergadering be- 'egd en nog diezelfde avond werd het veefonds ..Onderling Vertrouwen" opge richt. Bij de oprichting werd ruim honderd stuks vee verzekerd. Het fonds werkt thans 'n de gemeenten Heemskerk, Beverwijk. Uitgeest. Krommenie, Assendelft en Cas- tricum. Thans zijn er ruim twaalfhonderd stuks vee verzekerd. Het bestuur bestaat uit de heren A. N. Aardenburg. voorzitter Jac. Strik admini strateur en de leden J. Schoehuys. N. van Tunen, A. van Riessen. I. Huisman, P. Koper, J. Schavemaker te Assendelft en N. Duinmeyer en J. Rozemeyer te Uitgeest. Er was reden genoeg om er een groot feest van te maken en dat werd dan ook gedaan. Een groot aantal personen was woensdagavond in zaal Dam bijeengeko men. Het programma werd verzorgd door het Langeaiiker cabaretgezelschap. DONDERDAG 24 NOVEMBER Hervormd Jeugdgebouw, 20 u.: Advendo speelt „Bekentenis". Watervliet, 20 u.: Spelregelavond V.V.B. Gereformeerd Jeugdhuis „De Haven", Santpoort, 20 u.: Vergadering Anti-Revo- 'utionaire kiesvereniging. De heer H. de Ruig spreekt over „De christelijke pers". Raadhuis Heemskerk, 19.30 h.: Raads vergadering Heemskerk. Raadhuis Beverwijk, 15 en 19.30 u.: Be handeling gemeentebegroting. Vrijdag 25 november Kennemer Theater, 20 u.: „Ik ben een ,nger" voor de Keerkring. Hervormd Jeugdgebouw, 20 u.: Contact- wond C.B.C. Zaal Dam, Heemskerk. 20 u.: Voor de commissie voor katholieke culturele sa menwerking spreekt prof. dr. Zacharias over „Rusland". Over de stedebouw in de IJmond worden in het boek „De IJmond van streek tot stad", dat het resultaat is van een sociologisch onderzoek in dit ge bied, enkele behartigenswaardige din gen gezegd. We geven er hier een bloemlezing van. het probleem van de gemeentelijke inde ling. Vooral op de oriëntatie van de im migranten-werknemers kan dit niet zon der invloed zijn. De leiding van de be drijven staat zelf vrijblijvend tegenover de IJmond-gedachte. Het kan deze leiding onverschillig laten in welke gemeente haar werknemers wonen: haar interesseert slechts of deze werknemers tevreden zijn over hun woonmilieu. Belangrijk is voorts, dat de grote bedrijven niet slechts een sfeer oproepen van expansieve activiteit, doch ook met hun sfeer van techniek en organisatie hun werknemers gewennen aan een denken in termen van nuttigheid en aan een rationalistische geesteshou ding. Niet ten overvloede wordt daarom ge probeerd een en ander in verbinding te brengen met andere waarden, onder andere in het „Bedrijfsapostolaat" en in „Evangelie en Industrie". Advertentie Voor de moderne man is er maar één electrisch scheerapparaat goed genoeg: met gegolfde scheergleuven v.a. 44.50 Centrum Galerij - Lange Nieuwstraat 433-435 De r.-k. jeugdvereniging „De Tunnel- boys", die eigenlijk wegens het toetreden ook van meisjes dc naamgeving geweld aandoet, heeft woensdag in het St. Jozef huis aan de Banjaertstraat een zeer druk bezochte ouderavond gehouden, die niet alleen een demonstratie werd van wat de jeugd in de clubs wordt bijgebracht, maar waarop tevens ongeveer een vijftig meis jes en jongens werden geïnstalleerd. Ir. J. Wiertz stelde het nieuwe bestuur van De Tunnelboys voor, waarvan hijzelf voorzitter is geworden. De heren K. van Leeuwen en B. Alders zijn benoemd tot respectievelijk eerste secretaris en eerste penningmeester. Dank bracht hij aan mejuffrouw A. de Jong en de heren J. van Gooi en H. Wullings voor het vele werk, dat zij voor de jeugd hebben gedaan, werk dat nu gedeeltelijk door het nieuwe be stuur wordt overgenomep en voornamelijk zal bestaan uit leiding géven van bovenaf met zoveel mogelijk administratieve en theoretische adviezen. De heer Wiertz verklaarde, dat „De Tun nelboys" thans deel uitmaakt van het grote geheel van de r.-k. Stichting voor het Jeugdwerk te Den Haag, waardoor het mogelijk is een verder gaande uitbreiding aan het werk van de jeugdvereniging te geven. De grootste moeilijkheid blijft ech ter 't vinden van het voor het werk vereiste aantal geschikte leiders. Weliswaar zijn er over het werk van „De Tunnelboys" klachten geweest, maar ook deze zijn te wijten aan het tekort aan jeugdleiders. De heer Wiertz deed dan ook een beroep op de aanwezigen zich mede voor het wérk in te spannen. Door de diverse afdelingen van „De Tun nelboys" werd een uitgebreid programma ten beste gegeven, waarin de mondorgel club, accordeonmuziek, liedjes bij de gitaar, gymnastiek, een elfendans, leuke sketches en een gezellige qui;: voor de ouders de avond vulden. Aan aalmoezenier G. L. Limburg was de taak om met het omleggen van een blauwe halsdoek de jeugdige leden te installeren. W. J. Royaards opvolHer Dokter S. Posthuma heeft in verband met zijn steeds meer tijd vragende werk zaamheden als specialist ontheffing ge vraagd van zijn functie als geneesheer directeur van het Roode-Kruisziekenhuis in Beverwijk. Het college van regenten heeft de heer Posthuma met ingang van 1 februari het gevraagde ontslag ver leend en de heer W. J. Royaards bereid gevonden de opengekomen functie te ver vullen. De heer Royaards zal met ingang van bovengenoemde datum geneesheer directeur zijn en als gevolg daarvan zijn huisartsenpraktijk neerleggen. Woensdag kwamen In IJmuiden aan: Mcdon van Antwerpen: Plato, Le Havre: Achilles, Port Or- daz; Kevtosono, Hamburg: Dorine, Vaasa, props voor Vclsen; Reinbek. Hamburg: Hoeghst, Ham burg; Descubridor, Antwerpen, ledig IJmuiden: Oranjeborg, Domsjö; Anika. Antwerpen; Ritornel, Londen, oud papier voor Zaandam: Olaf. Rotter dam, ledig IJmuiden; Poseidon, Paramaribo; Bri tish Delender, Isle of Grain; Contina, Rotterdam; Flotbek, Rotterdam; Wilhelm Wesh, Hernösand; Irene S, Leith; Argosity, Purfleet. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Mentor van Rotterdam; Thaletas, Rotterdam; Hydra, Rot terdam; Besavier, Rotterdam; Greiswald, Gent, ledig IJmuiden: Delfinus, Rotterdam. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Jean E naar Gefle: Vera. Immingham, kunstmest van IJmui den: Cateli, Kopenhagen, cokes van IJmuiden; Draal Muritz, Rostock, walsmateriaal van IJmui den; Capella, Londen, ledig van Zaandam; Wo- landa, Antwerpen; Arje Plog, Norfolk, ledig IJ muiden; Morbihan, Rouaan; Rokin, Delfzijl; An- golakust, Hamburg; Ahoy, Karlsham, walsmate riaal van IJmuiden; Martha Ahrens, Hamburg; Audacia, Londen; Graveland, Bremen; Kreefeld, Hamburg; Deo Gratia, Rotterdam; Herringsdorf, Rotterdam, walsmateriaal van IJmuiden; Pegasus, Londen; Trito, Rotterdam; Strabo, Rotterdam; British Defender, Rotterdam: Carita, Rostock; Borkum. Hamburg; Amstelstroom, Cardiff. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Helena naar Fort de France; Hector, Antwerpen; Fiducia, Den Dolder: August Thysse, Narvik; Bram, Oxe- losund: Dusseldorf. Belawan; Talavera, IJstad. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). (Van onze Amsterdamse redacteur) Enkele tientallen mijlen buiten de Noordzeekust heeft de directie van de Koninklijke Nederlandse Stoomboot Maat schappij gistermiddag het honderdste schip dat het bouwbureau van deze maatschappij sinds 1945 heeft ontworpen en doen bou wen, van de scheepswerf Pot te Bolnes overgenomen. Dit schip, dat tijdens deze officiële proefvaart werd gedoopt met de naam „Archimedes", is het zevende in een serie 7000-tons vrachtvaarders met passa giersaccommodatie. die speciaal is bestemd voor de vaart op Chili en Venezuela. Hoewel in de wereldscheepvaart een dui delijk streven waarneembaar is naar ver groting van de schepen, meent de KNSM de omvang van haar vlooteenheden te moeten beperken De rederij meent dat het ladingaanbod ook in de komende jaren van dien aard zal zijn dat men economischer werkt met kleine schepen, die veel afvaar ten hebben dan met grote, die een lagere frequentie op de lijnen zouden hebben. Vandaar dat de KNSM zich beperkt tot de 500-tonners voor de kustvaart, de 4000 a 5000-tonners voor de West-Indië-vaart en de 7000-tonners voor de Chili-vaart. De activiteiten van het bouwbureau van de KNSM zijn voor de Amsterdamse koop vaardijvloot van grote betekenis. De hon derd schepen die na de laatste oorlog zijn gebouwd, vormen elf percent van de ge hele Nederlandse vloot. Het gezamenlijke draagvermogen van deze schepen is ruim een half miljoen ton; de bouwkosten be droegen in totaal 625 miljoen gulden. Van deze 100 schepen werden er 66 afgeleverd aan de KNSM, 26 aan de V.N.S. (Vereenig- de Nederlandse Scheepvaartmaatschappij). 7 voor de Koninklijke Hollandse Lloyd en 1 voor een buitenlandse maatschappij. De „Archimedes" die met uitzondering van het stalen profiel geheel van Neder lands fabrikaat is, werd in volle zee ge doopt door mevrouw mr. E. J. baronesse van Slingelandt-Biezeno, echtgenote van ir. J. A. baron van Slingelandt, directeur van de n.v. Scheepswerf Gebr. Pot te Bol nes. Het gezamenlijke personeel van het bouwbureau der KNSM bood een bronzen beeld van N. Nagler aan, dat in de rook- salon van dit nonderdste schip is aange bracht. De „Archimedes" is onder commando ge plaatst van kapitein J. van der Moolen. Het schip zal op 29 november vertrekken voor een kustrei- naar Bremen, Hamburg Antwerpen en Rotterdam en op 10 decem ber uitvaren voor de eerste grote reis naar Chili. Advertentie met de Principal-centrifuge v.a. 149.- Vrijblijvende demonstratie LANGE NIEUWSTRAAT 433 - IJMUIDEN Het K.N.M.I. in De Bilt onderzoekt de mogelijkheid om grote zeeschepen te voor zien van een vaarplan, dat het verzeild raken in slecht weer zoveel mogelijk moet uitsluiten. De exploitatiekosten van de scheepvaart maatschappijen ontstaan voor een zeer belangrijk deel in de havens en wanneer tevoren met zo min mogelijk kans op ver traging het tijdstip van aankomst kan worden bepaald, geeft dat aanzienlijke be sparingen. Thans staat bijvoorbeeld dikwijls een ploeg havenarbeiders wel op het afgespro ken tijdstip klaar, maar heeft het schip vertraging, dan moeten de werklui toch worden betaalfi. terwijl het de vraag is of er andere arbeiders gereed zullen staan op het moment dat de boot arriveert. Dit systeem van routering is in de lucht vaart al overbekend. Voor de scheepvaart vergt het echter een voorspelling van het weer over een aanzienlijk langere tijd. De personeelsvereniging van de melk inrichting Velsen te Velsen-Noord houdt dit jaar voor de vijfde maal een speelgoed actie ter gelegenheid van het Sint Nico- laasfeest. De zestig leden zamelden geld in, verkopen oud papier en van dit geld kopen zij speelgoed, maken het of knappen het op zodat het weer als nieuw is. Dit speelgoed gaat naar honderdvijftig kinde ren uit de twee kindertehuizen die de personeelsvereniging dit jaar heeft ge adopteerd. Deze tehuizen zijn „Het Bos huis" in Nunspeet en „Het Hoge Hout" in Elspeet. Ter gelegenheid van het lustrum wordt het speelgoed zaterdag aanstaande van 15 tot 17 uur tentoongesteld in de bovenzaal van de fabriek in Velsen-Noord. De personeelsvereniging van de melk inrichting Velsen heeft vanmiddag-de kin deren van de leden een Sint Nicolaasfeest aangeboden. Eerst trad voor de kinderen op „Hilly de Rakker", daarna kwam Sint Nicolaas zelf ook nog even. (Verkort weergegeven Sinterklaas. De „Sinterklaas-viering" ontaardt hoe langer hoe meer in een strijd tussen de grote steden en strijd tussen ge meentebestuur en middenstand, welke laatste natuurlijk er op uit is om goede zaken te doen. De Sinterklazen komen te paard, per rijtuig, per boot of per vlieg tuig, maar niet op één en dezelfde dag. In IJmuiden komt hij op 26 november met de boot aan, maar de kinderen kunnen al op 23, 24 en 25 dezer bi' hem op bezoek in Hotel Royal en misschien zal hij vóór 96 dezer ook op andere plekjes in onze ge meente opduiken. Laat Nederland toch nog een echt Sin terklaasfeest voor de jeugd hebben! R. A. C. NARDTEN, Flanetenweg 25, IJmuiden AT De bovenstaande foto toont een moment uit een redding actie, die de bemanning van de sleepboot „Noord-Hol land" van Wijsmuller heeft meegemaakt. Zeven helikop ters van het Amerikaanse vliegdekschip „Yorktown" haalden 53 opvarenden van het Britse s.s. Shun Lee", dat op een rif bij Patras Island in de Zuid-Chinese Zee was gestrand. De man nen werden afgezet op het Britse fregat „Torquay", dat in de buurt was. Op de foto, die is gemaakt door radio telegrafist A. van Weeren uit Zaandam, ziet men hoe een helikopter een man van het voorschip haalt. Waarom toch blijven som mige huisvrouwen hardnek kig hun garderobe en die van hun man en kinderen door de week en soms zelfs op zondag etaleren aan de voorkant van hun flat? In het boek „De IJmond van streek tot stad", dat wij „Het boek van het jaar" zouden willen noemen, heb ben de sociologen die heb ben meegewerkt aan de tot standkoming van dit be langrijke boek, aandacht ge wijd aan deze kwestie. In het hoofdstuk, dat het wo nen in de nieuwbouw be handelt, lezen wij, dat men in de nieuwe wijken van de IJmond-gemeenten (Velsen, Beverwijk en Heemskerk) wederzijds probeert om uit het gedrag af te leiden met wat voor soort mensen men te doen heeft. Vandaar de bijzondere aandacht voor een nette manier van op treden, voor kleding der vrouwen, voor kinderwagens enz. Daaruit is ook te ver klaren, dat het streven naar het bezit .van zogenaamde duurzame gebruiksgoederen (bromfiets,motorfiets, auto, televisie en wasmachine), dingen die sociaal aanzien verschaffen, in de nieuwe wijken versterkt tot uit drukking komt. Onder be paalde omstandigheden kan een en ander zelfs de vorm aannemen van een ware wedijver in het etaleren van materiële welstand. Waar zich dit voordoet, is het zeer moeilijk zich daar aan geheel te onttrekken. Velen willen dat ook niet omdat hun financiële draag kracht hen de mogelijkheid biedt anderen de baas te blijven en zij daarin een zekere voldoening vinden. De belangstellingsgericht heid concentreert zich dan eenzijdig op uiterlijke teke nen van welstand: In het boek wordt dan een extreem voorbeeld aange haald: „Men laat op allerlei ma nieren blijken, wanneer er iets nieuws is gekocht. Een bontjasje wordt erg veel ge lucht. Bij de schoonmaak hangen de nieuwe kleren vooraan. Een nieuwe jurk wordt buiten gehangen, zo genaamd omdat de winkel- lucht eraf moet. Koopt de een een bromfiets, dan koopt de ander er ook een. Ze ja gen elkaar op Men kan hier spreken van een „consumptieslag". Wel, de lezer kan zelf vaststellen, hoe het bij hem in de straat is. Wij menen, dat het bovenstaande niet zó „extreem" is. Maar moe ten er ook aan toevoegen, dat de hartstocht tot etale ren zich bepaald niet be perkt tot nieuwe, dure spul letjes. Maar al te vaak hangt de complete daagse was, van babyluiers tot vloermatjes die nog even mee kunnen, geflankeerd door verroeste teilen, half-vergane ragebol len en bezems, onbeschaamd aan de voorkant van de splinternieuwe flat in de brandnieuwe straat te kijk. „Consumptieslag" gaat hier dus niet op. Wel: gebrek aan respect voor z'n overburen, voorbij gangers en.de stad waar in men woont, maar eigen lijk niet verdient te mogen wonen. In het boek wordt gewag gemaakt van mensen die zich ergeren aan buren die het „ik betaal huishuur en mag in m'n huis doen en laten wat ik wil" wel erg letterlijk nemen en zij (die zich zo ergeren) vragen zich af waarom van gemeente wege toch geen „disciplinai re maatregelen" worden ge nomen. Van het oude park „Roos- wijk" en zijn naaste omge ving zal spoedig niets meer herinneren aan de tijden van weleer, toen niet alleen het fraaie park, maar ook de prachtige „Breesaap" bij uit stek de passieve recreatie dienden voor de natuurlief hebbers uit wijde omgeving. Sedert het ontstaan en de uitbreidingen van het Hoog ovencomplex met nevenbe- drijven, is er van dit alles, na de afbraak van de dub bele boerderij aan de Roos- wijkerlaan en de voormalige boerderij bij de PEN-cen- trale, zo goed als niets meer overgebleven. De herinneringen, die de jongere IJmonders geheel onbekend zijn, vervagen bij de ouderen, maar zeker niet bij het echtpaar G. Scholts- Stroucken, dat drieënvijftig jaren samenwoonde aan de Grote Hout- of Koningsweg 210, het bij ouderen overbe kende huisje met barg bij het „witte hek" van Roos- wijk. De echtelieden, van wie de heer Scholts reeds tachtig is en zijn vrouw zesenzeven tig, hebben dezer dagen hun dierbare woninkje (dat ove rigens vele gebreken kende) met weemoed verlaten, zo dat nog" enkeledagen resten voor de sloper (die in het. oude „Wijkeroog" toch al zo actief is geweest) zich met de verlaten stulp zal gaan bemoeien. De Scholtsen hebben zich inmiddels gevestigd aan de Velserduinweg in IJmuiden- Oost. Het uitbreidingsplan „De Gilden", dat niet alleen de goede bollengrond van tuin der Scholts opeiste, maar bovendien het (ondanks het Hoogoven-verkeer in de ronding van de Wenckebach- straat) zo rustige hoekje, heeft al veel kapot gemaakt. Echter niet de herinnering bij het oude echtpaar en bij vele oudere Velsen-Noorders aan het laatste tuinders huisje bij het „witte hek", eens de toegangspoort van „Wijkeroog" naar park „Rooswijk" en Wijk aan Zee. Het uitbreidingsplan „De Gilden" is nog lang niet vol tooid; in de nabije toekomst zal nog wel meer aan dit plan ten offer worden ge bracht. In het jaarverslag van de r.k. Mater Amabilisschool te Beverwijk de school die werkende meisjes gelegen heid biedt zich te verdiepen in tal van levensaangelegen heden drukt het bestuur er zijn spijt over uit, dat nog te weinig bedrijven in de bedrijvige IJmond hun jeug dige werkneemsters in staat stellen de vormingscursus sen te volgen. Het is een oud geluid, het weerklinkt al even lang als de Mater Amabilisschool bestaat, en dat is het volgend jaar al tien jaar. In de afgelopen periode is weliswaar veel verbeterd en veel bedrijven hebben hun medewerking verleend door hun werk neemsters een paar uur in de week voor de cursussen vrijaf te geven, maar het is nog niet genoeg. Naast dit vraagstuk is er nog het probleem van onvoldoende ruimte. Het bestuur heeft nu stappen gedaan om te komen tot de stichting van een eigen permanent school gebouw. Het bestuur hoopt dat dit gebouw nog voor het cursusjaar 1961-1962 begint, geopend zal kunnen worden. „Het is voor de leiding, do centen en leerlingen een on mogelijke opgave op deze wijze nog langer te blijven doorwerken", zo besluit het bestuur in het jaarverslag. Op 23 november 1905 stap te het echtpaar J. van der Kolk en C. Doesburg als jonggehuwden voor de eer ste maal de echtelijke wo ning aan de Schulpweg 98 (nu 552) binnen. Vijfenvijf tig jaar lang woont het in ditzelfde huisje. Het echtpaar heeft zijn brood altijd „langs de weg" gezocht, namelijk in de pluimveehandel en „in de olie". De heer Van der Kolk is een man van de oude stempel; iemand die nimmer, ondanks zwarte tijden voor het gezin, van steun heeft willen leven. Zijn blijmoe digheid en opgewekte hu meur dreven steeds boven als het moeilijk was, zodat het gezin hiervan nooit iets merkte. Zijn idee van: „niets nodig van een ander" ging zelfs zover, dat toen hij van regeringswege zijn wette lijke uitkeringen mocht ont vangen, de oude baas hier toe slechts met moeite kon worden overreed. En moeder Van der Kolk, al even blij moedig als haar man, deel de ten volle liefde en leed in het gezin van zes, waar onder drie zoons en drie dochters. Oma en opa Van der Kolk hebben nu dertig kleinkinderen en vier ach terkleinkinderen. Nog woont het gelukkige en gezonde echtpaar in zijn kleine bescheiden woninkje aan de „oude" Schulpweg, maar als het zover mocht komen, dat het wegens de uitbreidingsplannen van „De Gilden" toch nog zou moe ten verhuizen, dan hopen de heer en mevrouw Van der Kolk een benedenhuis in „De Gilden" te mogen be wonen. Nadat het Watervliet I is gelukt om zon dag van het sterke Groen Geel I uit Wor- mer de eerste wedstrijd in de competitie te winnen kan dit twaalftal de komende zondag al weer van een rustdag genieten. Het was de Watervlieters, nu zij eenmaal de weg hebben gevonden om tot betere resultaten te komen, liever geweest als zij zondag hadden moeten spelen. Nu gaat de belangstelling uit naar de verrichtingen van Watervliet 2, dat bij Oosterkwartier verloor met 5-2 van de Amsterdamse ploeg DTV 2, zodat er voor de groengele reserves zeker een kans in zit om in Haarlem te winnen. Watervliet 3 ontvangt op „Rooswijk" het Haarlemse Oosthoek 2. In deze wedstrijd kon het wel eens zijn, dat de gasten geen succes boeken want hoewel Sport Vereent 2 weliswaar verzwakt was won Watervliet 3 vorige week maar even met 12-3. Anders wordt het voor de benjamins van Watervliet 4, die een bezoek aan Aurora 3 gaan brengen. Hier zullen de Watervlie ters wel aan het kortste eind trekken. Voor zaterdagmiddag is vastgesteld de aspirantenwedstrijd Oosterkwartier C-Wa- tervliet B. De opstelling van Watervliet 2 is: Da mes: C. Zandbergen, L. Kloosterman, W. Nijkamp, G. Kaebisch, H. van de Ree en T. Floor; Heren: A. Verkerk, A. Redeker, T. van Ladësteijn, J. van den Berg, W. Berghuis en N.N. Advertentie NIEUW - Philips stofzuigers in verschillende moderne modellen, vanaf 120.- LANGE NIEUWSTRAAT 433 - IJMUIDEN Advertentie De complete sortering ziet u bij Lange Nieuwstraat 433 - 435 Op de begraafplaats van de rooms- katholieke begraafplaats van de Grego- riuskerk aan de Kanaalstraat te IJmuiden is woensdag het stoffelijk overschot van de op 67-jarige leeftijd te Beverwijk overleden heer A. H. Holtslag ter a^rde besteld. De uitvaart, in de parochiekerk van de H. Gregorius, werd geleid door ka pelaan Spiering. Een honderdtal belang stellenden, onder wie in Nederland wo nende familieleden, vrienden en kennissen van de overledene, die grote bekendheid genoot als amateurtoneelspeler, waren aanwezig in de kerk en aan de groeve. De plechtigheid werd onder anderen bijge woond door wethouder C. P. J. Maas en oud-burgemeester mr. M. M. Kwint en voorts velen uit de amateurtoneelwereld. De zeesleepboot „Noordholland" van Bu reau Wijsmuller te IJmuiden is op 18 no vember vertrokken van Kobe, Japan, en onderweg naar de Verenigde Staten. De „Zeeland" was op 23 november 600 mijl ten noordnoordwesten van Fayal, on derweg met een lakevessel van Quebec naar Engeland. De „Utrecht" is op 10 november ver trokken van Kobe. Japan en onderweg naar de Verenigde Staten. De „Cycloop" is op 18 november van Vlissingen naar zee vertrokken. De „Friesland" was op 23 november 450 mijl ten noordnoordoosten van Bermuda, onderweg met een libertyschip van Wil mington naar Engeland. Het eerste twaalftal van de christelijke IJmuidense korfbalvereniging DKV trekt zaterdag naar Haarlem om daar Rapid te ontmoeten. De Haarlemmers begonnen de competitie met twee nederlagen, maar heb ben daarna een indrukwekkende serie overwinningen behaald en zijn DKV nu tot op een punt genaderd. Voor beide teams is deze ontmoeting dus van veel belang en de IJmuidenaren doen er goed aan op zeer sterke tegenstand te rekenen. Het tweede twaalftal dat ook nog steeds een goede kans heeft, zal, als het zijn tegenstander niet onderschat, met CSCA III geen moeite mogen nebben. Het derde twaalftal ontvangt SDO II In sterkte zullen beide teams elkaar niet veel ontlopen. Hier kan het terreinvoordeel doorslaggevend zijn. Voor het junioren A team, dat momen teel de leiding heeft in zijn afdeling, staat er veel ov> het spel nu het tegen SDO junioren A gaat De Hillegommers staan namelijk op een nog niet kansloze derde plaats en zullen zeker proberen om via een overwinning dichterbij te komen.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 9