Wacht rustig afgelost in Algerijnse hoofdstad „DAS JÜNGSTE GERICHT" van Buxtehude zigzag-naaimachine van f 350.- Vitex Negermeisje alleen op school in New Orleans NZH-personeel schonk auto aan scheidende directeur Reina Prinsen Geerligsprijs voor Anthon P. van Hoek Delouvrier en zijn opvolger Morin ontmoetten elkaar niet Anderson vangt ook bot in Londen en Parijs Journalist veroordeeld; „Utrechtse Appie" vrijgesproken Begrotingen op enkele punten geamendeerd SOCIALISTISCH LAGERHUISLID WEIGERT LORD TE WORDEN Massale bijeenkomst in garagecomplex Joost van den Vondel prijs voor Antoon Coolen Hendrik de Vriesprijs voor Belcampo Europees Parlement Vader werd ontslagen na bedreiging door blanken Verzet tegen gedwongen overgang naar Hogerhuis Zeer positief jeugdrapport met zeer fraaie koorzang Zadkine bekroond Overleg uitgebreid Diorama .UoxJAG 2 5 NOVEMBER 196 0 ALGIERS (UPI) Geruisloos heeft londerdag in Algerije de burgerlijke com mandowisseling plaats gehad. De burgerlijke machthebber Delouvrier, die Algerije door twee moeilijke jaren had heengeloodst, vertrok met stille trom. Twintig minuten nadat zijn vliegtuig naar Parijs was vertrokken, landde dat van zijn opvolger, Jean Morin. Delouvrier heeft in een dagorder tot de Franse troepen gezegd dat „de binnen landse opstand is neergeslagen", en dat Algerije, „beschermd door onbreekbare schilden, ademt, leeft en werkt". Hij sprak voorts grote waardering uit voor „de enorme resultaten" die door de in spanning van het leger zijn bereikt. De Franse regering had het schema van de bestuurswisseling zo uitgedokterd, dat de kans zo klein mogelijk zou zijn dat deze gelegenheid door de in Algiers wonen de Fransen zou worden aangegrepen om te demonstreren. Niet alleen de bevolking van Algerije, doch ook de meeste beamb ten leken niet te weten wat er aan de hand was. Morin die pas twee dagen geleden is benoemd, reed van het vliegveld naar het stadscentrum. Daar legde hij een krans op het oorlogsgedenkteken en stak hij de vlam weer aan, hetgeen traditie is als een hoge functionaris in deze stad aankomt. Bij de plechtigheid keken maar enkele kleine groepen Europeanen van achter een sterk politiekordon toe. Kort na zijn aankomst las Morin in het regionale bestuursgebouw aan de pers een verklaring voor: „Ik ben gekomen om te verenigen, niet om te scheiden om ge rust te stellen, niet om te alarmeren kortom, om Algerije met zichzelf te ver zoenen. Ik ben van plan al mijn kracht te wijden aan het bereiken van een enke le overwinning: een nieuw Algerije dat trots is op zijn bestemming en wenst die met Frankrijk te waarborgen". Delouvrier was rechtstreeks verantwoor delijk aan De Gaulle, via het kabinet. Morin is verantwoordelijk aan de nieuwe minister voor Algerije, Louis Joxe. De functie van algemeen gemachtigde is dus minder verantwoordelijk geworden en uit ingelichte bron wordt vernomen, dat de regering overweegt de titel te wijzigen. In Algiers is een nieuwe politieke groe pering gevormd, het „progressieve front voor steun aan de president van de repu bliek". De organisatie, gevormd uit twee reeds bestaande gaullistische groeperingen stelt zich ten doel De Gaulle's Algerijnse politiek „de enige die blijvende vrede kan bx-engen" te propageren en te steunen. PARIJS (UPI) André Jacomet, die LONDEN (UPI) Terwijl in Bonn de nagalm nog klonk van de gedachtenwisse- ling die hij daar met de Westduitse rege ring had kwam de Amerikaanse minister van Financiën Anderson vanochtend met zijn 24 leden tellende missie in Londen aan. In Bonn en Parijs heeft Anderson de eerste ronden van de strijd om het tekort op de Amerikaanse betalingsbalans verlo ren en er zijn aanwijzingen dat hij in Londen een niet veel gunstiger resultaat kan hebben. In Parijs heeft men de zaken anders aangepakt dan in Bonn. Officiële woord voerders zwijgen nadrukkelijk zolang pre sident De Gaulle zijn „geheime diploma tie" voert. Desondanks is het genoegzaam bekend dat de Franse regering zich niet in staat acht de Amerikaanse kwaal te verhelpen. In Londen is de kans op succes voor Anderson even gering. Groot-Brittannië is bezig op zijn leger en zijn vloot te bezui nigen en kan voor de eigen defensie zo min als voor de gemeenschappelijke, ex tra fondsen opnemen. Londen kan niet an ders dan de Amerikaanse verzoeken af wijzen. „Walletjes"•incident berecht De Amsterdamse rechtbank heeft de 30-jarige verslaggever A.B. van de Volks krant veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van veertien dagen. Er was twee weken geleden een boete van 75 gulden tegen hem geëist. Hem was tenlas- tegelegd dat hij zich op zondag 3 juli opzettelijk als rechercheur zou hebben uit gegeven in een hotelletje op de Amster damse walletjes, toen hij voor zijn krant inlichtingen trachtte te verkrijgen over een in de nacht tevoren in dit hotel ge dane poging tot wurging van een prosti tuee. De verslaggever heeft steeds ont kend, dat hij zich aan deze overtreding heeft schuldig gemaakt. Hij zou zich heb ben voorgesteld en daarna zijn perspen ning hebben getoond. De rechtbank zegt in haar vonnis, dat de ernst van het gepleegde feit o.m. blijkt uit de omstandigheid dat B. niet alleen het werk van de politie heeft bemoeilijkt doch bovendien „een wux-ger heeft bewo gen tot het prijsgeven van informaties, waarvan de ruchtbaarheid voor hem zelf of anderen schadelijk zou kunnen zijn." De rechtbank veroordeelde voorts de 37-jarige bankwerkerlasser J.P.P. tot een boete van 50 gulden. De timmerman A.G.B., bekend als „Utrechtse Appie", werd van de hem ten laste gelegde mishande ling vrijgesproken. Er was een boete van 40 gulden of 8 dagen tegen hem geëist. Dit tweetal had zich nogal kwaad gemaakt toen zij hoorden dat de verslaggever zich in het hotel van de vader van P. als re chercheur zou hebben uitgegeven. De zoon van de hotelhouder verstrekte toen ver schillende informaties, doch zou later pas hebben gehoord dat hij met een journa- list had gesproken. Hij ging deze toen op sporen en gaf hem op straat een flink pak slaag, waarbij „Utrechtse Appie" hem zou hebben geassisteerd. De zoon van de hotelhouder P. bekende de verslaggever te hebben geschopt, maar „Utrechtse Appie" is blijven ontkennen. twee weken geleden als plaatsvervanger van de hoogste vertegenwoordiger van president De Gaulle in Algiers werd ont slagen, heeft bij de Raad van State, het hoogste gerechtshof van de Franse repu bliek, beroep tegen zijn ontslag aange tekend. Jacomet werd op 9 november ontheven van zijn post als secretaris-generaal van de Franse resident-generaal. Tevens werd hij ontslagen als lid van de Raad van State, nadat hij zich tegen de plannen van De Gaulle voor een Algerijnse republiek had uitgesproken. De Raad van State is de enige instantie, die de macht heeft bepaalde regeringsbe slissingen, zoals Jacomets ontslag, te ver nietigen. Het Europese Parlement heeft donder dag op de laatste dag van zijn novem- berzitting enige kleine wijzigingen in de begrotingen van de Europese Economische Gemeenschap en Euratoom aangebracht. Zo is het Parlement van mening dat de verblijfskosten van de leden der minis terraden van de gemeenschappen op de begroting moeten komen en het wil daar voor 225.000 uittrekken. De Ministerra den zijn organen van de gemeenschappen en door hun kosten volledig op de be groting te zetten, wil het parlement hier nog eens extra de nadruk op leggen. Het parlement heeft de begroting voor het sociale fonds (voor 1961 in totaal 1V» miljard Belgische franks, dat is 100 mil joen gulden) met een symbolische frank verhoogd. Het Parlement is van mening dat de gelden van het fonds wel eens te weinig kunnen blijken te zijn. Hoeveel er bij zal moeten, heeft het niet kunnen schat ten. De wijzigingen die het Parlement in de begroting nodig acht, moet overigens nog door de Ministerraden worden be krachtigd. Bij de stemming is nog enige strijd ge leverd over de begroting van het Parle ment zelf. De ministers hadden er in ge schrapt en de afgevaardigden menen, dat dit hun onafhankelijkheid aantast. Een ge deelte van de bezuinigingen zal ongedaan worden gemaakt, zo hebben de ministers al beloofd. Ten aanzien van het wetenschappelijk onderzoek van Euratoom sprak het Parle ment er zijn teleurstelling over uit dat er vertraging is ontstaan. Het uitte onder an- dei'e de wens dat nu spoedig ook met Nederland een overeenkomst tot stand zal komen inzake het kerninstituut dat te Pet ten wordt gebouwd. Voorts betreurden de afgevaardigden dat de Ministerraden nog steeds geen overeenstemming hebben be reikt over de oprichting van een Europe se universiteit. Advertentie BEZOEKT onze OPENBARE DEMONSTRATIE van de ELECTRISCHE op ZATERDAG 26 NOV. van 2 tot 6 uur in onze nieuwe zaak ZIJLSTRAAT 18. U bent hartelijk welkom, ook al bent u nog niet van plan een machine te kopen. Tevens laatste gelegenheid voor het invullen van uw totoformulier. NEW ORLEANS (UPI) Gezeten tussen twee sterke mannen, die een gele band om hun arm hebben met het insigne van de federale politie rijdt iedere dag het zes jarige negerinnetje Ruby Nell Bridges naar school. Bij het gebouw aangekomen, wordt zjj snel door de mannen naar binnen gebracht, terwijl blanke vrouwen en kinderen buiten boe roepen en schreeuwen. De hele dag zal Ruby Nell alleen in de klas zitten totdat de twee mannen haar weer naar huis brengen. Van de vijfhonderd leerlingen die zijn ingeschreven op de William Frantzschool, wonen slechts een vier of vijf de lessen bij. Geen enkele van hen zit bij Ruby in de klas. De schreeuwende menigte die de hele dag voor de school blijft hangen is er de oorzaak van dat de pauze is komen te vervallen. Daarom moet Ruby de hele dag binnen blijven. Zij haalt haar geruite schooltas te voorschijn en laat trots haar leesboek zien. Het boek en de schooltas zijn de enige nieuwe dingen in de armoedige vijfkamer- flat. Ruby is de oudste van vijf kin deren. Haar vader, Abon, ontkent dat hij van de Nationale Vereniging voor bevor dering van de belangen der kleurlingen (NAACP) 150 dollar in de week krijgt voor zijn aandeel in de integratie. Abon heeft zelfs zijn baan als pompbediende verloren. Zijn baas gaf hem zijn ontslag, omdat de blanke klanten dreigden zijn zaak te zullen boycotten. „Vrienden hebben ons aan etenswaren geholpen", zegt Abon. „Ik begrijp al dat tumult over integratie niet. In het leger vochten we samen, sliepen samen." Hy laat een medaille zien, die hij in Korea heeft gekregen, omdat hij een gewonde blanke heeft gered". Ruby's moeder vertelt dat haar fami lie het haar verweten heeft dat zij Ruby naar de blanke school heeft gestuurd. Haar grootvader in Mississippi heeft gemopperd en gezegd, dat Ruby's moeder „zo niet is opgevoed". Negerpolitie „Mijn moeder heeft me er een brief over geschreven, en zich er druk over ge maakt. Ruby is heel knap. Zij is vorig jaar naar een kleuterschool voor neger kinderen geweest en had daar een hele boel vrienden. Wij zullen er voor zorgen, dat zij zoveel mogelijk onderwijs krijgt. Dat hebben wij niet gehad. Aparte scholen voor negers kunnen er dan wel bestaan, maar dat bet2k ent niet dat ze even goed zijn", aldus mevrouw Bridges. Deze week, nu de scholen een week vakantie hebben, is de bewaking van federale po- (Van onze correspondent) LONDEN In Groot-Brittannië heeft een monarch meer vrijheid dan een lid van de erfelijke adel. Een koning of een vorstin kan aftreden, maar van een erfe lijke adelstoel kan niemand meer af, ook het nageslacht niet. De nieuwe burggraaf Stansgate, tot dusver het socialistische La gerhuislid Anthony Wegdwood Benn, denkt er echter ander over. Hij heeft geweigerd om de erfelijkde adeltitel van zijn overle den vader over te nemen, welke titel hem zou dwingen naar het Hogerhuis over te gaan en de ongebruikelijke stap gedaan om de documenten waarbij Lord Stansgate door koning George VI tot Peer werd ver heven terug te bezorgen bij Buckingham Palace. Tussen de jaren 1232 en 1678 kon een Peer op deze wijze nog van zijn adellijke titel af, maar sindsdien heeft het Hoger huis daar een stokje voor gestoken. De vader van de tegenwoordige Lox*d Stansga te heeft, gesteund door zijn zoon, reeds in 1954 tevergeefs getracht deze voor de ge dwongen overgang naar het Hogerhuis, waar een jonge veelbelovende politicus geen carrière kan maken, te behoeden. Hij was even onfortuinlijk als Lord Hails- ham, thans minister van Wetenschap, die in 1950 toen diens vader stierf, eveneens zonder succes gepx"obeex*d heeft de dans te ontspringen. Ook Hailsham, wiens naam toen Quintin Hogg was, leek in het Lager huis een grote toekomst tegemoet te gaan, maar hem werd de pas afgesneden door het onvei-biddelijke voorschrift dat een Peer alleen lid kan zijn van het'House of Lords. Hailsham zelf een vooraanstaand jurist, had gepoogd de wet in die zin te wijzigen dat voortaan een lid van de erfe lijke adel, indien hij zulks wenste, in het Lagerhuis zou mogen zitten, maar zulks bleek in strijd met constitutionele opvat tingen. Loi-d Stansgate, die op de volle sympa thie van zowel het Lager- als van het Ho- ger-huis kan rekenen, gelooft dat er een uitweg kan worden gevonden omdat sinds enkele jaren niet-erfelijke Peers zijn ge creëerd, die hun nageslacht niet belasten met een Hogex-huis-lidmaatschap waarvan dit niet gediend is. Ware Wedgwood Bënn's oudste broer niet in de oorlog gesneuveld, dan zou voor de jongere broer het pro bleem niet zijn gerezen. De oudste broer was geen beroepspoliticus en zou waar schijnlijk geen bezwaar hebben gehad in het Hogerhuis plaats te nemen. De 35-jarige Peer is vei'bannen uit het Lagerhuis, dat als één man zou oprijzen en hem het woord „vreemdeling" toeroe pen indien hij het zou wagen het House of Commons te betreden, hoewel hij nog steeds zijn kieskring (Bristol-Zuidoost) vertegenwoordigt. Wedgwood Benn tracht het Lagerhuis thans te bewegen om te zij nen behoeve een petitie in te dienen waar in de regering wordt verzocht een staats commissie in te stellen om zijn constitu tionele positie te bestuderen, in de hoop dat hij in zijn functie als Lagerhuislid zal worden hersteld. Wedgwood Benn is zelfs van plan, als alle andere pogingen falen, opnieuw aan de Lagerhuisverkiezingen in zijn distinct deel te nemen. Er is name lijk geen bepaling welke zulks verhindert. In elk geval zal de weerspannige Loi-d niets ongemoeid laten om aan het Hoger huis te ontsnappen. litieagenten voor hun huis opgeheven. Ne gerpolitieagenten hebben deze taak over genomen. Maandag zullen de twee grote mannen Ruby weer komen halen. Zij zal haar lessen dan wel heel goed kennen. MONTGOMERY (Alabama) (UPI) Het machtsvertoon van meer dan driehon derd politiedienaren in Montgomery in de Amerikaanse staat Alabama, heeft giste ren een dreigende rassenrel bij de jaarlijk se wedstrijd Amerikaans voetbal tussen twee neger-universiteiten voorkomen. Het gevaar van onlusten was de afgelo pen dagen gegroeid toen stencils waren vei'spreid waarin tienduizend blanken wer den opgeroepen naar het sportterrein Cramton Bowl te komen om de wedstrijd tussen het Tuskegee Institute en Alabama State te verstoren. Vele honderden personeelsleden met hun echtgenoten hebben vanmorgen in de nieu we garagehallen van de Noord-Zuid-Hol- landsche Vervoermaatschappij aan de Leidsevaart te Haarlem de eerste van de twee bijeenkomsten bijgewoond welke van daag ter gelegenheid van het afscheid van de directeur van de N.Z H., de heer J. J. Jurrissen, gehouden worden. Het hoog tepunt vormde daarbij de aanbieding van het afscheidsgeschenk van het personeel, namelijk een fraaie auto. Om even over half elf hieven de blazers van de Hai'moniekapel van de N.Z.H. ba zuingeschal aan ten teken van de aan komst van de heer en mevrouw Jurrissen- Riezebos in de feestelijk versierde en ver lichte garagehal. Nadat zij door de adjunct directeur de heer H. J. K a p t e y n op een podium waren ontvangen, hield de heer A. H o 11 i n g a als voorzitter van De Reina Prinsen Geerligsprijs 1960 is heden toegekend aan de 25-jarige stu dent Anton Pedro van Hoek uit Den Haag voor zijn toneelspel „Duitsland, nu". De heer Van Hoek studeert rechten aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Van middag is de prijs in de aula van de Gemeente Universiteit van Amsterdam voor jonge letterkundigen van 20 tot en met 25 jaar voor de twaalfde keer uitgereikt. De jury had achtenzestig inzendingen, waarvan achtendertig verzenbundels en vijf toneelstukken ter beoordeling ontvan gen. Van Hoek heeft, aldus het juryrap port „in zijn toneelspel blijk gegeven van een uitzonderlijk inzicht in de noodzake lijkheden en mogelijkheden die des toneels zijn. De auteur heeft een geladen dialoog met korte, sarcastische zinnen gepaard aan een sterke bouw en een felle afwis seling in de handeling. Hij heeft het dra matische conflict weten op te voeren tot een krachtige climax en ook daarna heeft hij in de tekst en daad de dreigende spanning weten te behouden, die zijn spel kenmerkt. Om deze zuiver dramaturgische kwaliteiten heeft de meerderheid der ju ry de heer Van Hoek de prijs toegekend". Hoewel het niet de gewoonte is in een juryrapport over een letterkundige prijs zich te verdiepen in de moraal en het ge geven van het bekroonde werk leek het de meerderheid der jury toch niet ovex'bodig dit in dit speciale geval wel te doen. „Het zou namelijk kunnen voorkomen dat de oppervlakkige lezer dit toneelspel zou be schouwen als een werk met een politieke Donderdagavond klonk in de Haarlemse Concei-tzaal „Das jüngste Gericht", de „Abendmusik" die Dietrich Buxtehude, de organist van de Mariakex-k te Lübeck, componeerde in 1683 voor zijn jaarlijkse Adventuitvoeringen. Wij danken de kennis making met dit eeuwenlang vergeten werk aan het initiatief van George Robert, die het ten gehore bracht met de Christelijke Oratorium Vereniging, bijgestaan door solisten plus koor en orkest van het Haarlems Bach-Ensemble. Na de uitvoex-ige voor bespreking die ik in „Erbij" van verleden zaterdag aan het werk en aan Buxtehude's bedoelingen met zijn „Abendmusiken" wijdde, kan ik mij wel ontslagen achten van de taak er nog eens breedvoerig op in te gaan. Alleen kan ik niet nalaten de indruk te bevestigen die ik bij kennisneming van de partituur kreeg, dat we hier met een soort geestelijk rederijkersspel te doen hebben, een late nabloeier van een genre, waarvan ons middel-Nederlandse „Elckerlyc" als het prototype kan gelden. Hier zowel als daar gaat het om het „menselijk drijven, geprojecteerd tegen het Licht van de nakende „Eeuwigheid", zoals ik het in mijn voorbespreking reeds samenvatte. Het lijkt mij dat de artistieke tendens van de Vlaming die „Elckerlyc" dichtte veel hoger te taxeren is dan die van de poëet die de tekst van „Das jüngste Ge richt" concipieerde", maar hiermee Bux tehude (blijkens de wijze waarop hij het werk muzikaal gestalte gaf) precies dat gene aan de hand deed wat hem lief en geschikt was. Het is ook niet onmogelijk dat hij het libretto zelf schreef. Het blijkt in ieder geval uit het geheel dat het er Buxtehude niet om te doen was het uiter ste van zijn kunstvaardigheid te demon- streren, maar om in alle eenvoud, zich gedragende als een volksprediker die in het vuur van zijn rede zich wel eens een paar ongepolijste woorden laat ontglippen, vooral niet over de hoofden van zijn toe hoorders heen te praten. Steeds worden wij gewaar, dat hij zichzelf terwille van deze opzet, als kunstenaar gemuilkorfd heeft. Dat heeft hem vast veel beheersing gekóst, hem kennende uit zijn fantiasierij- ke orgelcomposities, waarmee hij zo goed als zeker wel over de hoofden van zijn publiek heen praatte. Maar daarmee is niet gezegd dat Buxtehude in deze (advent- muziek, die hij voor iedereen toegankelijk wilde maken, van zijn muzikale potentie geen blijk zou hebben gegeven. Een een voudige liedvorm als het door „Die gute Seele" gezongen „Süsser Jesu du" zou al volstaan om zijn „grootheid op een klein bestek" te bewijzen, evenals menig reci tatief op een Bijbeltekst en vooral ook de koralen, die hij op zeer pei-soonlijke ma nier, dialogerend tussen vocaal- en instru mentaal koor, bewerkte. Maar de opzet blijft aldoor duidelijk: het gaat niet om de „kunst om de kunst", maar om de voorbereiding tot het kerstfeest, dat men hoort aangekondigd in de koralen. De uitvoering van dit stuk, totaal af wijkend van enig werk uit het geijkte oratoriumrepertoire, bleek zeldzaam goed voorbereid in een geest van assimilatie van solisten, koren en instrumentale be geleiding. George Robert heeft de koren laten zingen met een lenigheid en een smaakvolle dynamiek, welke tot verras sende resultaten leidden. Onder deze vele kan ik niet nalaten extra te vermelden het koraal „Jesu, mein Freund" op de gecoloreerde melodie van het „Vater un- ser in Himmelreich" en waarin Buxtehu de aan 't slot zowaar zijn anti „l'art pour l'art" intenties vergat in een ma gistraal coda. Ik vraag mij af of het zin heeft de executanten stuk voor stuk te vermelden, waar het hier een ensemble gold, dat ge heel naar de aard en de geest van het werk een compleet geheel vormde, waar in iedere medewerker een „van harte dienende" taak vervulde, volmaakt naai de opzet die Buxtehude moet bezield heb ben en niet minder naar het inzicht van George Robert, die er zich. met liefde en overgave, dienend voor ingezet heeft. Jos. de Klerk tendens. De jury is van mening dat dit onjuist zou zijn en dat de auteur zijn werk heeft gebaseerd op gewetensonder zoek, en op de menselijke eigenschappen huichelarij, wraak en onnozelheid. De schrijver heeft een sarcastische analyse gegeven van een hedendaags verschijn sel," aldus het juryrapport. Daarin staat onder meer nog de volgende zin uit een brief van een der juryleden over de be- kroonde: „Als alle auteurs van Nederland en Vlaanderen zoveel inzicht, geweten en talent hebben, dan zijn onze landen de sterkste culturele ter wereld". Een eervolle vermelding heeft de jury zonder aarzelen toegekend aan de dichter- novellist Anton Jan Muller voor zijn novel len „Met het Gezicht in de Schaduw" en zijn gedichtenbundel „Ademdimensies". „Zowel de verhalen als de gedichten hou den een belofte in, doch geven niet zo sterk blijk van een uniek talent als het werk van Anton van Hoek doet," aldus het juryrapport. De jury bestond uit Antoon Coolen, Ka- rel Jonckheei-e, W. Schulte Nordholt, Cla ra Eggink. Ook Anna Blaman maakte deel van de jux-y uit. Na haar overlijden heeft Hella Haasse een deel van haar werk op zich genomen. De door een Hamburgse stichting in het leven geroepen „Joost van den Vondel prijs", groot 10.000 mark, is voor dit jaar toegekend aan de Nederlandse auteur An toon Coolen en de Vlaamse cultuurfilosoof Max Lamberty. Coolen wex-d bekroond voor zijn streek romans en novellen en Lamberty voor zijn publikaties over de cultuur en de geschie denis van Vlaanderen. De prijs, die wordt verleend voor buitengewone culturele prestaties in het Nederlandse of Vlaamse taalgebied, zal op 8 februari 1961 aan bei de winnaars worden uitgereikt. Dit is de eerste keer dat deze prijs wordt toegekend. Burgemeester en Wethouders van Gro ningen hebben de Hendrik-de Vries-prijs voor 1960 toegekend aan mr. H. P. Schön- feld Wichers te Groningen, als schrijver bekend onder de naam Belcampo. Belcampo heeft behalve „De Zwerftocht van Belcampo" vijf bundels verhalen ge schreven, tetiteld „Verhalen", „Nieuwe Verhalen", „Sprongen in de Branding", „Liefde's Verbijstering" en „Tussen He mel en Afgrond". Burgemeester en wethouders van Gro ningen hebben door het toekennen van deze prijs Belcampo's werk als geheel wil len bekx-onen. De prijs, die bestaat uit een zilveren medaille en een bedrag van 500,- is in 1946 door de raad van de gemeente Groningen ingesteld en wordt om de twee jaren aan een vertegenwoordiger van het Groninger kunstleven op letterkundig ge bied toegekend. De eerste maal werd de naamgever, de dichter-schilder Hendrik de Vries, met de prijs begiftigd. De uitrei king van de prijs zal plaats vidnen op woensdag 21 december. De Franse Grand Prix national des Arts is toegekend aan de beeldhouwer Zadkine. het het gehele personeel vertegenwoordi gende afscheidscomité een rede, waarin hij de ontwikkeling van de N.Z.H. schetste onder de heer Jurrissen. De heer Hollinga herinnerde eraan dat aan de benoeming van de heer Jurrissen een zware tijd voor het tramwegpersoneel was voorafgegaan. Loonsvei-lagingen en reorganisaties waren elkaar op de voet gevolgd, wilde busdiensten en goedkope taxi's rezen als paddestoelen uit de grond en in vele gevallen wai*en de bedrijven niet in staat aan hun financiële verplich tingen te voldoen. Hoewel in 1939 sprake was van een zwak herstel moest de her opbloei van de tx-amwegondernemingen wachten tot de na de inmiddels uitgebro ken tweede wereldoorlog. De spreker ging vex-volgens de belang rijkste etappen na van de reorganisatie van de N.Z.H. van tram- tot busbedx-ijven en betreurde het dat de heer Jurrissen deze enorme taak niet geheel heeft kun nen voltooien. Over de verhouding tussen directeur en personeel zei de heer Hollin ga vervolgens, dat het toch al bij de N.Z.H. op goed peil staande personeels- overleg door de heer Jurrissen nog be langrijk is uitgebreid. Reeds in 1957 nam de directeur het initiatief tot het instellen van een Ondernemingsraad, welk insti tuut dank zij de deskundige en krachtige leiding door de heer Jurrissen in beteke nis is gegroeid. De heer Hollinga wees er op, dat de re- organisatie van het bedi'ijf voor de gehe le sociale positie van het personeel van het grootste gewicht is. Tevens memo reerde hij de intensieve belangstelling welke de heer Jurrissen steeds getoond heeft voor de personeelsverenigingen en met name het Onderling Ondersteunings fonds: Wat het medeleven -met het bedrijf en de daarin werkzame mensen betreft, bracht de heer Hollinga ook hulde aan mevrouw Jurrissen met het citaat: „Zij die hun talenten goed gebuiken kunnen in innerlijke blijdschap een rijk leven lei den". Met de wens da. de groei en de bloei van de N.Z.H. mogen toenemen, bood de heer Hollinga vervolgens het afscheids geschenk aan onder dankzegging voor het vele en grote werk dat door de heer Jur rissen ten behoeve van de onderneming en het personeel werd verricht. Terwijl de trommelaars van de Harmo niekapel van de N.Z.H. de garagehallen onder hun roffel deden dreunen ging het blauw-witte doek vaneen dat een door ar chitect W. Bollebakker ontwox-pen en door de N.Z.H.-schilder De Jager uitgevoerd diorama verborgen had gehouden. Temid den van een indrukwekkend berglandschap bevond zich de door personeel en gepen sioneerden geschonken automobiel. De kleine Herman Jans*en, een zoon tje van een der monteurs van de N.Z.H.- werkplaats, bood vervolgens op een kus sen de heer Jurrissen het contactsleutel tje van de wagen aan terwijl een lid van het kantoorpersoneel, mejuffrouw Ria H o 11 e m a n, mevrouw Jurrissen bloe men overhandigde. Na deze plechtigheid sprak de heer M. O c k e 1 o e n als voox-zitter van het Ju bileumfonds. De directeur kreeg zoals al le gepensioneerden met twintig of meer dienstjaren een geschenk van het fonds, namelijk een hoogtezon. Daarna kwam de chauffeur G. W. van Lunenburg op het podium, die twee door hem geteken de portretten aanbood voor de vergader zaal in het hoofdkantoor, namelijk de beeltenissen van de heer Jurrissen en van de oud-directeur ir. W. J. Burgerdijk. Beide portretten, welke verrassend goed gelijken, werden aan de aanwezigen tege lijkertijd door middel van diaprojectie ge toond. Vervolgens nam een zeer bewogen heer Jux-x'issen het woord om al zijn medewer kers van hoog tot laag te danken voor de hem gebrachte hulde. Hij zei dat het afscheid van bedrijf en medewerkex-s hem bijzonder zwaar viel. Het verheugde de scheidende directeur dat het personeel en gepensioneerden in zulk een groten getale hem dit afscheidsfeest hebben willen bereiden. De lof en erkente lijkheid die hem door de voorgaande spre kers waren toegezwaaid wilde de heer Jur rissen laten terugvallen op de vorige direc teur de heer Burgersdijk van wie hij veel heeft geleerd en op al zijn medewerkers, zonder wie een dix-ecteux-, aldus spreker, niets kan bereiken. Hij dankte allen die hem hem hebben samengewerkt voor hun trouw en plichtsbetrachting. Dankbaar was de heer Jurrissen ook voor zijn benoeming tot commissaris waardoor het hem mogelijk is het wel en wee van het bedrijf van nabij te blijven volgen. Spreker legde de nadruk op het belang van goede sociale voorwaar den voor het personeel zonder welke geen bedrijf kan groeien en bloeien. Mede na mens zijn echtgenote dankte hij voor de huldiging en geschenken en voor de vele blijken van vriendschap die zij hebben ondervonden. Hierna was er gelegenheid persoonlijk afscheid te nemen van de heer en mevrouw Jurrissen.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 5