Nederland heeft geen bezwaar tegen onderzoek door UNO CITROEN SOCRATES - TRAGEDIE IN EEN NIEUWE FASE HET WEER Geen voetbal voor amateurs Bijna 70 percent der Fransen stelt zijn hoop op De Gaulle Ex-Nederlander verzorgde de „bekentenis" van Eichmann gW MORRIS beforeijouêuy! DIJKSTRA COIFFURES DE VRIES Beslissing over de souvereiniteit wordt niet uit handen gegeven Den Besten en Jansma in de cel Twee Haarlemmers om het leven gekomen BEMIDDELING INZAKE NIEUW-GUINEA GEERT HOOGEVEEN Af en toe regen nylons 2.95 tot 4.95: v. d. POLL's Banketbakkerij In de krant van heden: V erkeersslachtoffers Het woord is aan lijk naar tientallen stralende cadeau-ideeën (ook met teak!) op de toonzaal van lampenfa briek Aanhang voor zijn Algerije-beleid is toegenomen Oud-SS-er Wim Sassen nam deze al in 1955 op Is Jackie Kennedy werkelijk zo naïef? is nu eenmaal beter! ZATERDAG 26 NOVEMBER 1960 46e JAARGANG NUMMER 21 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, ÏJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, nk kantooruren 5080. Haarlem: hoofdrecL en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks bek zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te ÏJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mija „De Nederlandse regering is bereid om haar politiek inzake Westelijk Nieuw- Guinea te onderwerpen aan het onderzoek en oordeel van de Verenigde Naties". Dit is de belangrijkste zinsnede van het communiqué, dat gisteravond, na afloop van het overleg tussen de premier van Malaya, Tengkoe Abdoel Rahman, en de Nederlandse regering is vrijgegeven een zinsnede, die ook voorkomt in de rede, die de minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, onlangs in de algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft uitgesproken. De premier van Malaya heeft vanochtend, vóór zijn vertrek naar Koeala Loempoer, op Schiphol ver klaard, dat deze uitspraak naar zijn oordeel inhoudt, dat de Nederlandse regering bereid is om een UNO-commissie voor onderzoek in Nieuw-Guinea te ontvangen. In deze commissie zouden volgens Tengkoe landen als India. Malaya en Australië zitting kunnen nemen. Indonesië zou echter, als partij in het geschil, geen deel van de commissie kunnen uitmaken. Wat de taak van deze commissie zal zijn. is nog niet duidelijk, maar de pre mier van Malaya ziet er kennelijk een mogelijkheid in om beweging te krijgen in het vastgeroeste geschil tussen Neder land en Indonesië. Evenals minister Luns toonde de Tengkoe zich zeer tevreden over de resultaten van het in „zeer vriendschappelijke sfeer" gevoerde een- dagsoverleg. Hij legde er echter de na druk op, dat de consultaties zich nog in een voorbereidend stadium bevinden en dat hij zich eerst op de hoogte wenst te stellen van het Indonesische standpunt, alvorens de verdere mogelijkheden te on derzoeken. De premier van Malaya zei, dat een eventuele commissie van onderzoek rap port over haar bevindingen dient uit te brengen dat als basis moet dienen voor een uitspraak van de Verenigde Naties. Uit zijn gesprekken met minister-presi dent de Quay had hij begrepen dat de Ne derlandse regering in principe bereid is zich bij deze uitspraak neer te leggen. In politieke kringen in Den Haag betwijfelde men vanmorgen echter of onze regering inderdaad zo ver zal willen gaan. Op de vraag of het waar was, dat hij de Nederlandse regering niet tevoren op de hoogte had gesteld van de inhoud van zijn bemiddelingsvoorstellen, antwoordde de Tengkoe, dat hij de kwestie-Nieuw-Guinea reeds in mei, tijdens zijn officiële bezoek aan ons land, heeft besproken. Vrees voor communisme Resultaten van deze informele be sprekingen waren zo moedgevend, dat hij besloot ook dé Indonesische regering te raadplegen. De premier van Malaya heeft gisteren tijdens het overleg, duidelijk uiting gege ven aan zijn bezorgdheid over de ontwik kelingen in Zuid-Oost-Azië. Hij vreest dat na Laos en in zekere zin Vietnam ook In donesië steeds meer naar het communis me zal afglijden en het is deze vrees, die de achtergrond vormt van zijn bemidde lingspogingen. „Als wij een oplossing van de kwestie- Nieuw-Guinea willen bereiken, zullen wij offers moeten brengen," zei de premier. „Ik beschouw het als mijn heilige plicht die oplossing tot stand te brengen, maar ik weet op het ogenblik nog niet in hoe verre beide partijen bereid zijn hieraan hun medewerking te verlenen." Dat Abdoel Rahman besloten heeft zijn be middelingspogingen voort te zetten, blijkt overigens wel uit de aankondiging dat hij hoopt ons land in maart 1961, wanneer hij in Londen verblijft voor de Gemenebest conferentie, opnieuw te bezoeken. „Een regering kan haar mening steeds wijzi gen, maar zoals de kaarten nu liggen, heb ik de indruk dat de Nederlandse re gering bereid is om de zaak in handen te leggen van de Verenigde Naties", al dus Abdoel Rahman. In politieke kringen in Den Haag wijst Advertentie HOOFDAGENT SHOWROOM ZIJLWEG 26 - HAARLEM A-agent: GAR. v. DRIEL, Hoofddorp B-agent: J. J. v. KOOTEN, Haarlem Advertentie Eksklusfeve Herenkonfektie en Herenmode ZIJLSTRAAT 71 HAARLEM Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met af en toe regen. Matige tot krach tige en langs de kust krachtige tot stormachtige wind tussen zuid en west. Dezelfde tempera turen als vandaag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. men er echter op, dat deze Interpretatie van de Tengkoe in de toekomst wel eens aanleiding zou kunnen geven tot menings verschillen. De Nederlandse regering is gisteren niet verder gegaan dan de toezeg ging, dat zij zich aan het „onderzoek en oordeel" van de wereldorganisatie wil on derwerpen. „Maar dat betekent niet, dat aan onze opvattingen over de souvereini teit en het zelfbeschikkingsrecht van de Papoea's zou kunnen worden getornd", zo meent men in politieke kringen in Den Haag. Deze opvatting is door Abdoel Rah man bevestigd, die er voor zijn vertrek van Schiphol, nadrukkelijk de aandacht op vestigde dat een en ander niet bete kent, dat de Nederlandse regering bereid is de Verenigde Naties over de souvereini teit van Nieuw-Guinea te laten beslissen. Vrijdagavond heeft de Nederlandse eerste minister, prof. dr. J. E. de Quay, in hotel „Des Indes" in Den Haag zijn ambtgenoot van de Maleise Federa tie, Toenkoe Abdoel Rahman, die in Nederland verblijft ter bespreking van de kwestie Nieuw-Guinea, een diner aangeboden. Prof. De Quay voorziet de Toenkoe van vuur. (Van onze Amsterdamse redxicteur) Gisteravond om half zes is de celdeur dichtgevallen achter de hoofdpersoon in de geruchtmakende Socrates-affaire, de 50-.jarige Nicolaas den Besten. Hy heeft de nacht doorgebracht in het Huis van Bewaring aan de Weteringschans te Amsterdam. Op nog geen kilometer afstand, in het hoofdbureau van politie, werd een paar uur later een tweede belangryke figuur uit deze kring van fantasierijke financiële gooche laars ingesloten: Jolle Jansma, 41 jaar, van beroep „ambassadeur voor Majorca en regaat van Spanje van het genootschap „Die heilige Tat". In het Paleis van Justitie aan de Prinsengracht te Amsterdam speelde zich gistermiddag vrijwel ongemerkt een uiterst belangryke episode af in de zaak-Socrates. De rechtbank moest beslissen over een door de rechter van instructie mr. J. van der Esch gevraagde in bewaringstelling van de heer Nicolaas den Besten, directeur van de gefailleerde n.v. Socrates omdat deze niet bereid is gebleken voldoende in lichtingen te geven die voor de afwikke ling van het faillissement van belang zijn, een klacht die reeds lang van de curator, mr. C. D. van Vliet was gehoord. Vooralsnog is de in bewaringstelling van de heer Den Besten uitsluitend een civiel rechtelijke aangelegenheid. De raadsman van de heer Den Besten, mr. H. B. Wie- ringa is wegend een buitenlandse reis niet bij de zitting van de rechtbank aanwezig geweest. Tegen middernacht keerde hij terug in Amsterdam. Hij zei ons: „Het is mij onbegrijpelijk, ik vraag mij af welke inlichtingen de heer Den Besten zou heb ben achtergehouden. Ik zal mij morgen onmiddellijk op de hoogte stellen". Gisteren werd inmiddels een zijtak van de Socrates-geschiedenis besproken in de kamer van hoofdinspecteur H. Molenkamp, chef van de afdeling zwendel van de cen trale recherche op het hoofdbureau van politie. Om half elf gistermorgen ontving de hoofdinspecteur de heer Jolle Jansma. die donderdagavond in Amsterdam was teruggekeerd na een bezoek aan de heer M. J. J. Volraat te Zürich, de man die zich „deken van de diplomatieke dienst van „Die Heilige Tat" noemt. Plet verhoor duurde van 's morgens half elf onafgebroken tot 's avonds kwart over acht. De heer Jansma werd daarna in be waring gesteld. In de loop van vandaag zal het verhoor worden voortgezet. Inmiddels is duidelijk geworden waarom de heer Jansma zo hals over kop naar Zü rich moest. De heer Volraat bleek namelijk in' geldnood te zitten; de nota van hotel Mercur was opgelopen tot circa 3.000 gul den en hij had reisgeld nodig om naar Rome te gaan in verband met de ontken ning van het Vaticaan, dat „Die Heilige Tat" door de rooms-katholieke kerk zou zijn erkend, welke erkenning totdusver slechts in droomgedachten van een klein groepje merkwaardige lieden schijnt te be staan. Van de 350.000 duizend gulden, die de heer Den Besten voor het goede doel van „Die Heilige Tat" beschikbaar heeft gesteld, is dus kennelijk niets meer over, Advertentie ïfawui wb bza/z in de nieuwe notenkleurenI evenmin als van de andere voorschotten die goedgelovige mensen hebben verstrekt. De heer Jansma keerde na zijn missie naar Nederland terug, omdat de geldmiddelen niet toereikend waren voor een langer ver blijf. Het is te verwachten dat ook de heer Volraat binnenkort de thuisreis naar Am sterdam zal aanvaarden. Alle voor zondag 27 november door de KNVB vastgestelde wedstryden voor het amateurvoetbal met inbegrip van de wed strijden voor de eerste klassen, zijn in ver band met de weersomstandigheden en de gesteldheid van de terreinen afgelast. Ook de voor vandaag vastgestelde wed strijden voor alle afdelingen van de KNVB gaan niet door. Voor de wedstryden van het betaalde voetbal wordt de keuring van de terreinen overgelaten aan consuls en scheidsrechters. Advertentie Roomboterletters 2.50 p. st. 500 gr. Amandel marsepaln v.a. 35 ct p. st. TROMPSTRAAT 94 - TEL. 6165 vag. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 6, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3, 6, 9 Kunst 4 Kerkdiensten 5 Films 5 Uit stad en omgeving5, 7, 9 Puzzel 6 Amsterdams Allerlei6 In de Vishal en op zee7 Feuilleton 11 Horen en Zien 11 Beeldverhalen 11 Erbij13 tot 16 Beurs 17 Scheepsberichten 17 Economisch nieuws 17 Per Saldo 17 Sport 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbif' Twee Haarlemmers zijn gisteren ten gevolge van verkeersongevallen om het leven gekomen. De 20-jarige R. G. Mol die vrijdagavond om tien uur op een bromfiets reed op de KindeiTiuisvest in Haarlem, probeerde al rijdende zijn licht te herstellen. Hij zwenkte daarbij naar de linkerhelft en botste tegen een autobus van de N.Z.H.V.M. De buschauffeur rem de krachtig en de bus stond reeds stil, toen de bromfiets er aan de voorzijde te genop botste. Zwaar gewond is de man naar het Sint Elisabeths Gasthuis ver voerd, waar hij kort na aankomst is over leden. Het andere ongeluk gebeurde op de ro tonde van het Delftplein in Haarlem- Noord, waar een wielrijder, de 60-jarige heer P. van Looy, om halfzes werd aan gereden door een scooter. Hij viel, maar voelde zich, ondanks een wondje boven zijn rechteroog, in staat zijn weg te voet te vervolgen. Thuis vertelde hij dat hij een aanrijding had gehad, maar hij wei gerde echter zich onder geneeskundige be handeling te stellen. Vannacht om half drie is hij, vermoedelijk aan een hersenbloe ding, overleden. De Haarlemse verkeerspolitie vraagt de berijder van de scooter en de dame, die de heer Van Looy na zijn val zijn brood zak heeft aangereikt, zich met haar in verbinding te stellen. Politieauto tegen boom Op de Rijksstraatweg te Zwammerdam (z.h.) is een personenauto van de rijks politie door tot nu toe nog onbekende oor zaak tegen een boom gereden. De 40-ja- rige opperwachtmeester G. Oosterhoek kwam hierbij om het leven. De bestuurder van de auto, de wachtmeester Westrop werd ernstig gewond. De auto werd ge heel vernield. Mogelijk is een technische storing in de besturing de oorzaak van het ongeluk. In Utrecht is de 25-jarige chemigraaf H. J. A. de Rek met zijn scooter tegen een autobus, waaraan hij geen voorrang verleende, gebotst. Ernstig gewond werd hij naar een ziekenhuis overgebracht, waar hij is overleden. In Den Haag is het twaalfjarige meisje New York Business Calender: „Verantwoordelijkheid moet men op zijn schouders nemen; men kan haar niet onder de arm dragen". Advertentie Spaarne 65 - Haarlem (tjo de Ged. Oude Gracht) Petronella Kanters door een vracht auto overreden en gedood. Zij fietste met een zesjarig meisje op het Hobbemaplein. De chauffeur van een achterop komende vrachtauto voelde bij het passeren van drie geparkeerde auto's, dat hij ergens overheen reed. Hij stopte en vond de meisjes, waarvan de oudste op slag dood moet zijn geweest. Het jongste was vrij ernstig gewond. (Van onze correspondent PARIJS Vooruitlopend op het refe rendum, dat vermoedelijk op 8 januari in Frankrijk en Algerije zal worden gehou den, heeft het Franse instituut voor opi- nipeiling opnieuw onderzocht, hoe de Fran sen denken over generaal De Gaulle en over zijn kansen om de vrede in Alge rije te herstellen. 69 percent van het Fran se volk tegen 64 in september acht, zo men dit onderzoek mag geloven, het staatshoofd nog altijd hun vertrouwen als vredestichter in Algerye waardig. Daarentegen zijn de Gaulle's rapportcij- De man die in 1955 in een bar te Buenos- Aires toevallig Adolf Eichmann ontmoet te en nadien de door de Amerikaanse tijd schriften Time en Life gepubliceerde „be kentenis" van de beul der Joden op een magnetofoonband registreerde, heet niet Wilhelm,maar Wim Sassen. Hij is ook geen Duits journalist, maar een voormalig Nederlander, die in 1947 illegaal naar Ar gentinië emigreerde en daar enkele jaren geleden het Argentijnse staatsburgerschap verwierf, zo meldt het dagblad De Tyd/ De Maasbode. Wim Sassen is na de arrestatie van Adolf Eichmann in mei van dit jaar nog in Duitsland geweest. Hij heeft daar zijn materiaal onder andere aangeboden aan een Duits weekblad te München. Zijn echt genote die ook de Argentijnse nationaliteit bezit, heeft pas een bezoek aan Neder land gebracht. Zij is vorige week naar Buenos Aires teruggekeerd. Sassen, die geboren is in Geertruiden- berg en die voor de oorlog in Leuven stu deerde, heeft zich tijdens de Twee de Wereldoorlog berucht gemaakt door allerlei publikaties in NSB-geschriften. In oktober 1944 fungeerde hij korte tijd als hoofdredacteur van De Telegraaf. Hij trad toe tot de SS en zijn reporta ges over het oorlogsgebeuren aan het oost en westfront maakte hij als Duits „Kriegs- berichterstatter". Over de gevechten aan het oostfront verzorgde hij reportages in verscheidene talen voor de Duitse omroep. Na de bevrijding werd hij in Nederland gegrepen. Hij werd geïnterneerd in Fort Blauwkapel onder Maartensdijk in Utrecht Op 24 december 1945 heeft hij kans ge zien te ontsnappen. Zijn ontvluchting in 1947 naar Argentinië is geschied via Ne derland. waar hem het paspoort van een ander werd verschaft. Sassen heeft voor een aantal Vlaamse kranten en voor zender Brussel de cam pagne in Rusland als oorlogscorrespon dent meegemaakt. Hij was ook een der zeldzame niet-Duitse radioreporters die in 1944 de geallieerde invasie op de Norman- dische kust van dichtbij beleefden. Alhoe- President Eisenhower in de buurt van Albany in Georgia op de patrijzen jacht. Geweerdrager Preacher reikt de president zijn geweer aan. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN)' AMSTERDAM TEL. 223596 WOLLEN TWEEDJASSEN wel hij Nederlander was, werd Sassen in 1945 door een Belgische krijgsraad ter dood veroordeeld. Kort daarop speelde hij het klaar om uit de gevangenis te ont snappen. Alhoewel de Belgische krijgs raad hem een levenslang verbod had op gelegd om aan een krant mee te werken, kwam Sassen in 1953 als Argentijns cor respondent bij Time en Life in dienst. Aan de verslaggever van de Brusselse „Stan daard", Louis De Lentdecker, die in 1958 in Argentinië op reportage was, heeft Wim Sassen verteld dat hij het zelfs eenmaal heeft klaargespeeld onder een andere naam voor een Nederlandse radiozender een reportage te verzorgen. „Ik sprak met een Vlaams accent, vertelde hij, en in Nederland heeft niemand wat ge merkt. fers voor goed gedrag in het algemeen sinds twee maanden wat gedaald. In se- tember was 67 percent tevreden over de president en nu moet hij genoegen nemen met 63 percent. Intussen zal de nieuwe minister voor Al gerijnse zaken, Louis Joxe, spoedig naar Algerije vertrekken om poolshoogte van de politieke situatie te nemen. Hij legt thans op zijn beurt de Algerijnen, en de Franse colons en militairen in het bijzon der, de politieke thermometer aan en wan neer de temperatuur niet al te hoog blijkt te zijn gestegen dan zal generaal De Gaul le beslissen of hij begin december even eens een nieuw bezoek aan Algerije zal brengen. De datum van De Gaulle's eventuele vertrek zou dan omstreeks 10 december liggen. Actie tegen Juin? (AFP) Volgens welingelichte kringen in Parijs zou de Franse regering overwe gen maatregelen te treffen tegen maar schalk Juin, na diens openlijk stelling ne men tegen de Algerijnse politiek van de regering. Hij zou ontslag moeten nemen als vice-voorzitter van de hoge raad dei- strijdkrachten, terwijl hem het gebruik van zijn militaire woning zou worden ont nomen. Advertentie Kan een wild kapsel samengaan met de waardigheid van Amerika's presidentsvrouwe Deze vraag wierpen haar tegenstanders op, maar Jackie Kennedy schreef er een artikel tegen in. Zij deed alles net anders dan Pat Nixon, haar grote rivale. Maar is de nieuwe first lady van het Witte Huis zo naïef? MARY POS sprak met haar en de volgende week kunt u haar boeiend verslag lezen in Libelle, gevolgd door een even exclusief interview met Pat Nixon. Natuurlijk in Libelle, want A Advertentie Lange Nieuwstraat 497 Tel. /302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1