VAN NIEL Het is goed leven op G0C0S! Kort en bondig Morgen af en toe regen Marihuana-schandaal breidt zich steeds verder uit iOSRAM Kerkelijk jaar 1961 belooft belangrijk te worden Hoofdkwartier van bende was vrijwel zeker in Amsterdam gevestigd Officier weigert elk commentaar Belgische doaune neemt geen boterhammen meer in beslag AGENDA Op 27 november is het weer Advent 1 Ambonezen moeten normale huizen krijgen Q.^.dorituïfia „Lachwekkende poging tot misleiding" ENGELSE TAFELKLOKKEN Haarlem Velsen-IJ muiden Santpoort Velsen-Noord Beverwijk Heemskerk lampen Cocos biedt volop keuze in moderne tinten en aparte dessins. Past in elk interieur. Is sterk en beslist niet duur! ssfc te' - vvM tos |pF £an jeze onderscheiding X/ herkent u de goede cocos! Ster-cocos is het collectieve merk van de leden van de Nederlandse Cocoseonventle Militaire oogsthulp eindigt Prof. dr. T. H. Milo overleden In ons land Jonge vrouw doodde twee pasgeboren kinderen Gereformeerde studenten contra de synode Minister Klompe: Kerkelijk nieuws POTTER SjÉÉlte „LINIA'^WÜ Den Haag reageert op beweringen van Indonesië ZATERDAG 26 NOVEMBER 1960 Amsterdam is inderdaad het internatio nale hoofdkwartier van een bende mari- huanasmokkelaars. Grote hoeveelheden verdovende middelen zijn de laatste tijd van de Nederlandse hoofdstad uit in cir culatie gebracht. Dit zou o.m. blijken uit rapporten en telegrammen die Interpol aan de politie-instanties in verschillende landen heeft doen toekomen. De Kopenhaagse politie die het onder zoek in Denemarken leidt, heeft sinds de aanhouding van de Surinamer Arthur George B. zoveel materiaal verzameld dat het volgens haar vrijwel onmogelijk is dat er tussen de Deense en Nederlandse af faire geen verband bestaat. In verband hiermee zijn twee Kopenhaagse politie functionarissen' vrijdag in Nederland ge arriveerd. Zij hebben een uitvoerig rap port van hun commissaris, Jens Jersild, voor de Amsterdamse politie bij zich. De Amsterdamse substituut-officier van Justi tie mr. W. K. baron van Dedem, die don derdag de leiding heeft genomen van het onderzoek in deze affaire en de centrale recherche te Amsterdam heeft opgedra gen, zich te onthouden van het verstrek ken van mededelingen aan de pers, deel de ons mede dat hij zich over de mari huana-affaire niet nader wenst uit te la ten. „Geen nieuws" „Er is geen nieuws", zei baron Van De dem, waarna hij wegens drukke werk zaamheden het telefoongesprek trachtte te beëindigen. Toen wij hem het bovenstaan de bericht wilden voorlezen, onderbrak hij ons met de mededeling dat hij daarover niets kon zeggen. Toen wij hem wezen op het gevaar dat over deze zaak moge lijk onjuiste mededelingen in de pers wor den gedaan, liet hij ons weten „Ik zit mid den in het onderzoek en kan u helaas niet langer te woord staan." De heer Van Dedem wenste zich ook niet uit te laten over een gerucht dat de donderdagavond op het Amsterdamse Centraal Station ge arresteerde Algerijn nauwe relaties met een marihuanabende in Kopenhagen zou hebben onderhouden. Tipgeefster? Hoewel deze 28-jarige man nimmer in Kopenhagen zou zijn gesignaleerd, zou hij toch contacten hebben onderhouden met een Deens meisje, dat vorige week door de Kopenhaagse politie werd verhoord in verband met de door de Amerikaanse 'Advertentie reeds vanaf 119.75 GROTE HOUTSTR. 86 - HAARLEM Speciaalzaak sinds 1883 blues-zanger Nat Russell georganiseerde „pop-parties" in zijn woning in de Kopen haagse wijk Frederiksberg. Het 22-jarige meisje, dat als tussenhandelaarster zou zijn opgetreden, bezocht het huis van Rus- sél regelmatig in gezelschap van haar vriendin uit Randers, die een verhouding had met Russell. Toen hieraan een einde kwam, keerde het meisje naar haar ouders in Randers terug, waarna haar moeder op haar kamertje een hoeveelheid mari- huanasigaretten vond. Zij ging ër mee naar de politie die vervolgens Russell ar resteerde. Op een dergelijke wijze zou, volgens on ze informaties, de Algerijn in Amsterdam tegen de lamp zijn gelopen. Het Kopen haagse meisje zou tijdens haar verhoor de politie hebben meegedeeld, dat haar Algerijnse vriend op donderdag 24 novem ber per trein uit Parijs naar Amsterdam zou vertrekken. Het is in Amsterdam op gevallen dat de politie zo goed op de hoogte was van de aankomst van de Al gerijn en dat zijn arrestatie vrijwel on opgemerkt kon geschieden. Hij is gisteren tot diep in de nacht verhoord. Zwijgplicht Aangenomen kan worden dat de komst van de beide politiefunctionarissen uit De nemarken meer klaarheid zal brengen in deze affaire. Commissaris Andersen en zijn assistent Fallund hebben vanochtend hun opwachting gemaakt bij de Amster damse politie. Op Schiphol lag een brief op de Denen te wachten, waarin hun werd opgedragen, geen mededelingen te doen aan de pers. De Italiaanse politie is thans ook inge schakeld. Een 22-jarige Deense danseres die in Italië werkt, wordt ervan verdacht voor de gearresteerde zanger Nat Russell marihuana te hebben gesmokkeld. In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Van Meel (K.V.P.) over de verscherpte controle van Belgische zij de op de invoer van goederen uit Neder land hebben de staatssecretaris van Fi nanciën, de minister van Buitenlandse Za ken en de minister van Landbouw en Vis serij medegedeeld, dat dit verscherpte toezicht zich beperkte tot de Belgische douanekantoren in de omgeving van Maas tricht. Deze controle was niet het gevolg van een speciaal daartoe uitgevaardigde instructie, maar van het naar de letter toepassen van bestaande verouderde voor schriften. Na kennisneming van de minder ge wenste gevolgen van het verscherpte toe zicht heeft het Belgische ministerie van Financiën onmiddellijk staking hiervan ge last. Ook de voorschriften, op grond waar van de strenge controle wérd toegepast; zijn nu gewijzigd. Thans is slechts een verbod van kracht voor de invoer zon der vergunning van boter en brood, waar bij om excessen te voorkomen bo terhammen zijn uitgezonderd, aldus het antwoord van de staatssecretaris en de beide ministers. Stadsschouwburg: Vandaag 20 u.: To neelgroep Theater met „De duivel en God". Zondag 20 u.: Toneelgroep Theater met „Het hemelbed". BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondags tevens 16.15 u.: „Het broeinest van Chicago", 14 j. Frans Halstheater: Dagelijks 14, 16.30, 19 en 21.15 u. en dinsdag 14 en 20 u.: „Gevaar lijke puberteit", 18 j. Lido Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Minnespel", 18 j. Zaterdag 23.30 u.: „Onder de mantel van de nacht", 18 j. Zondag 11 u.: „De herberg van het zesde geluk", a.l. Luxor Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondags tevens 16.15 u.: „De schrik van de onderwereld", 18 j. Minerva Theater: Vandaag en zondag 19 en 21.15 u.: „Grafin Mariza", a.l. Zondag 14 en 16.15 u.: „Door dik en dun", a.l. Maan dag 20.15 u.: „Verboden spel", 14 j. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Het appar tement", 18 j. Zondag 11 u.: „Van Algiers tot Kaapstad", a.l. Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 u. en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „De blanke squaw", 14 j. Maandag tot en met donder dag 14.30, 19 en 21.15 u.: „De geheimzinnige vreemdeling", 14 j. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 u.: „La grande guerra", 14 j. Zondag 11 u.: „Met Peter Townsend de wereld rond", a.l. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag en zondag 20 u.: „La dolce vita", 18 j. Zon dag 14.30 u.: „Op glad ijs", a.l. Maandag en dinsdag 20 u.: „Ik was aan hem verslaafd", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Kunsthandel Bier (Groot Heiligland): Tot 15 dec. exposities van werken van Hollandse 17de-eeuwse meesters. Dagelijks 1017 u. Zondags 1318 u. In 't Goede Uur (Korte Houtstraat 1): Tot 1 dec. exposities van Fiep Westendorp en Poppe Damave. Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 12 dec. expositie van werken van H. F. Boot en zijn leerlingen. Dagelijks 10—12.30 en 13.30—17 u. Zondags 14—17 u. Bloemenheuvel (Overveen): Tot 3 dec. expositie bekroonde inzendingen voor Ta- lens Prijs 1960. Dagelijks 10—17 u., zondags 14—17 u. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1—3): Tot 4 dec. expositie van schil derijen en tekeningen van Greet Visser. Dagelijks 917 u., tevens ma., wo. en vr. 18—20 u. De Waag (Damstraat): Tot 12 dec. expo sitie van reisschetsen van Margaretha Verheus en W. A. van der Kolk. Dagelijks 13—17 u., zondags 14—17 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van 25 nov.). ZATERDAG 26 NOVEMBER Rex, 20 uur: ..De grote ontsnapping". Thalia, 19 en 21.15 uur: „De boekaniers". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 1416.30 uur. Sluisplein, 14.50 uur: Aankomst Sint Nicolaas. ZONDAG 27 NOVEMBER Rex, 15 uur: „Operatie Amsterdam"; 20 uur: „De grote ontsnapping". Thalia, 15 uur: ,Tarzan"s verborgen schat"; 20 uur: ..De boekaniers". MAANDAG 28 NOVEMBER Thalia, 20 uur: „Parachutisten-comman do". Rex, 20 uur: ,De grote ontsnapping". ZATERDAG 26 NOVEMBER Stationsplein, 15 uur: Aankomst Sint Nicolaas". ZATERDAG 26 NOVEMBER Noordelijk Pontplein, 15 uur: Aankomst Sint Nicolaas. ZATERDAG 26 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur „Naar het middelpunt der aarde". Luxor Theater. 19 en 21.15 uur: „Maigret en het raadsel van Saint Fiacre". W. B. Theater, 20 uur: „Piratenbloed' ZONDAG 27 NOVEMBER Kennemer Theater, 14.30 uur: „De doden rit in het spookgebergte"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „Naar het middelpunt der aarde". Luxor Theater. 14.30 uur: „De zwarte bandiet": 16.30, 19 en 21.15 uur: „Maigret en het raadsel van Saint Fiacre". W. B. Theafter, 14.30 uur: „De stad zonder wet"; 16.30 en 20 uur: „De vrouwendoder" MAANDAG 28 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur „Naar het middelpunt der aarde". Luxor Theater. 19 en 21.15 uur: „Maigret en het raadsel van Saint Fiacre". W. B. Theater, 20 uur: „De vrouwen doder". Marquette-Theater, zaterdag en zondag 20 uur: „Zij vochten als helden"; zondag middag 14.30 uur1 „Het huis van de zeven havikken" Advertentie Advertentie 'lAhV Clnr.nz hiprft vnTnn Icpivzp in mnrlpr-nr» ygammP' Anno Domini 1961 dat gaat de kerk niet pas op 1 januari schrijven, maar dat doet zij al op 27 november als het nieuwe kerkelijke jaar begint en de kerkelijke kalender over heel de wereld vervangen wordt door de nieuwe: advent 1. Op de laatste zondag van het kerkelijke jaar 1960 is achteromgekeken naar wat twaalf maanden kerkewerk gebracht hebben. Op Jaag niveau' in de eigen parochie - een Haagse hervormde dominee rekende uit: er zijn in onze grotestadskerk circa 700 diensten gehouden, ongeveer 50 ker kelijke begrafenissen hadden plaats, dat is in 20 jaar een kerk vol aan overlede nen - maar ook landelijk, internationaal. Het komende r.-k. oecumenisch concilie bleef onderwerp van vele gesprekken en middelpunt van oecumenische discussies uitmaken, de instelling van een r.-k. se cretariaat voor oecumenische aangelegen heden met de Duitse Jezuïten-kardinaal Bea en de Nederlander mgr. Willebrands aan het hoofd, werd door secretaris-gene raal dr. Visser 't Hooft van de Wereldraad van Kerken als „zeer belangrijk" aange merkt. Vooral de benoeming van mgr. Wille brands werd door dr. Visser 't Hooft toe gejuicht. De Wereldraad zelf zette een belangrijke stap, dat was in St. Andrews (Schotland), waar het centrale comité vergaderde, op de weg naar samengang met de internatio nale zendingsraad. Met de Russische kerk wei-den de banden nauwer aangehaald. Er waren Russen in St. Andrews en ze waren ook in Nyborg (Denemarken), waar de Europese kerken vergaderden. Theologen van achter het IJzeren Gordijn speelden een belangrijke rol op de christelijke vre desconferentie, die in de Tsjechische hoofdstad Praag werd gehouden. Ook Ne derlandse theologen waren hierbij aan wezig. Lausanne riep de jeugd uit de „oecu mene" bijeen. De „geest van Lausanne" werkt nog steeds door in kerkelijke ge sprekken rondom het sacrament van het H. Avondmaal. Tegen de wens van de con ferentieleiding in werd hier door een aan tal predikanten uit verscheidene reforma torische kerken een zogenoemde open avondmaalsdienst gehouden, waarin een duizendtal jongeren communiceerden, maar die bij vele honderden anderen tot een principieel „neen" leidde. Is het sacrament doel van de eenheid of middel daartoe was de kernvraag die sindsdien met steeds meer nadruk in kringen van de Wereldraad en de landelijke oecumenische raden gesteld wordt. Vlak voor het einde van het kerkjaar kwam het.bericht van Engelands primaat aan paus Joannes en Athenagoris, pa triarch van Constantinopel, symptoom van de toenemende bereidheid in de kerken te letten boven dat wat scheidt op dat wat samenbindt. Bij het begin van het nieuwe kerkjaar trekken ongetwijfeld de aandacht ener zijds het r.-k. concilie, anderzijds de ko- Na de volgende week zullen er geen mi litairen meer helpen bij de aardappeloogst in Zeeland en op d'e Zuid-Hollandse eilan den. Waren daar tot nu toe ongeveer vijf honderd militairen aan het werk, volgende week zullen het er nog slechts 350 zijn, en wel 200 man van de lichte luchtdoelartille rie en 150 van de dertiende pantser-infan teriebrigade. Er zullen negentig militairen op Goeree-Overflakkee werken, vijftig in de Hoekse Waard, 120 in Zeeuws-Vlaan- deren, dertig op Walcheren en zestig op Tholen. De militaire hulp is op 25 oktober be gonnen. Op 54-jarige leeftijd is te Leiden over leden prof. dr. T. H. Milo, hoogleraar aan de Leidse universiteit in de geschiedenis van de overzeese gebiedsdelen en het zee wezen. Hij aanvaardde op 8 mei 1946 dit ambt, nadat hij voordien een militaire loopbaan had gevolgd. Hij was van 1923 tot 1937 marineofficier, waarna hij stu deerde aan de Leidse universiteit in de geschiedenis. In 1942 promoveerde hij cum laude aan de universiteit te Gronin gen. In 1944 kreeg hij opdracht tot het bewerken van de Nederlandse marinear chieven en in 1948 tot het schrijven van de geschiedenis van de Koninklijke Neder landse Marine in de tweede wereldoorlog. In 1946 werd hij tot hoogleraar te Leiden benoemd. mende (derde) assemblee van de Wereld raad van Kerken in India, waarop onder meer de in Schotland voorgestelde uitbrei ding van de basisformule aan de orde zal komen. Anno domini 1960 bracht voor de kerken in Nederland onder andere de afsluiting van de hervormde en andere kerkbouw- acties, die miljoenen opleverde voor de bouw van honderden benodigde kerken. In de hervormde kerk bleef de „kwestie- Smits" met op de achtergrond de tucht- problematiek (1961 moet, kerkordelijk, het jaar van de justitiële leertucht worden), de gemoederen bezighouden. Opzien baarde de overgang van de oecu- menicus dr. H. v. d. Linde naar de kerk van Rome, Kerk en Wereld (apostolaat) be stond vijftien jaar, synodepreses dr. A. A. Koolhaas nam afscheid van zijn gemeente (Amersfoort) en gaat straks heen als voor zitter, Utrechts r.-k. aartsbisschop mgr. Al- frink ontving de kardinaalshoed, het be sluit viel tot oprichting van een r.-k. bijbel genootschap in Nederland, remonstranten en anderen herdachten de grote Ne derlandse theoloog Arminius, een sympo sium bracht arminianen uit verscheidene kerken naar ons land. Het hervormde synode-moderamen werd uitgebreid met een derde „vaste" secretaris, ds. Dijckmeester, in een deel der kerkelijke pers begroet als „benoemings-bisschop" in verband met het synodale pogen tot sa neren van het beroepingswerk, waarmee ds. Dijckmeester zich onder meer belast. Ook dit jaar sloten de gereformeerde kerken zich (nog) niet aan bij de Wereld raad. al werden nauwere contacten gelegd In ds. Van Andel kregen ze een „voorzich tige", deels „vrijgestelde" kerkbestuurder. De vraag naar een pastor pastorum kwam ook hier weer aan de orde, evenals de vraag naar de biecht. Het nieuwe kerkjaar plaatst de her vormde kerk voor de tuchtvraag. de afdoening van de kwestie-Smits, het 50-jarig bestaan van de liturgische be weging, dat in Den Haag gevierd gaat worden en alle Nederlandse kei-ken voor de toenemende ontkerkelijking, die ongetwijfeld duidelijk zal worden als de resultaten van de volkstelling bekend worden. Belangwekkend is ook het resultaat van de enquête die ingesteld is naar de plaats van het hervormde dienstboek in ontwerp en het te verwachten antwoord van de li turgische kring (een voorstel tot een her vormde hoofddienst in oecumenische zin) dat aan de raad voor de eredienst zal wor den voorgelegd. Anno Domini 1961 belooft kerkelijk een zeer belangrijk jaar te worden. De officier van Justitie bij de Amster damse rechtbank heeft tegen een 20-jarige ongehuwde vrouw wegens kindermoord en kinderdoodslag een gevangenisstraf geëist van twee jaar, en voorwaardelijke terbe schikkingstelling van de regering. Uit vrees voor ontdekking van haar moederschap heeft het meisje op 2 maart L959 haar eerste kind kort na de bevalling gedood. Op 22 januari van dit jaar bracht zij haar tweede onwettige kind ter wereld, dat ze eveneens door verstikking om het leven bracht. De officier achtte in het eerste geval kindermoord bewezen. In het tweede ge val meende hij dat de vrouw niet de be doeling heeft gehad het kind te doden, maar in een angsttoestand heeft gehan deld. Hij wilde rekening houden met maat schappelijke factoren en de figuur van verdachte (een onvolgroeid, onrijp meisje met het verstand van iemand van 12 jaar) en de grote eenzaamheid waarin zij altijd heeft geleefd. Zij was doodsbang voor haar moeder. De raadsman, mr. J. G. Petersen,- zag in beide gevallen geen verschil, omdat het meisje uit vrees voor ontdekking in een paniek heeft gehandeld. Hij vroeg voor zijn cliënte, die van jongsaf gedwongen werd aan de zelfkant te verblijven, de uiterste clementie. De rechtbank zal op 9 december uit spraak doen. Het studentencorps Fides quaerit intel- lectum in Kampen heeft na rijp beraad besloten zich aan te sluiten bij de oecume nische jeugdraad, om daardoor sympathie te betuigen met de Wereldraad van Ker ken. Zolas bekend is, is de synode van de Gereformeerde Kerken tegen de Wereld raad. De studenten distanciëren zich van de synodale uitspraak, omdat zij menen dat de binding die zij via de theologische hogeschool aan deze kerken hebben, niet impliceert, dat zij in het voetspoor van de ouderen moeten lopen. De minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. Klompé is het eens met de vele kamerleden, die tot grote voorzichtigheid aanspoorden bij het huisvesten van Ambo nezen in woonwijken. De minister geeft toe dat deze woonvorm waarschijnlijk geen ideale oplossing is van het vraag stuk van huisvesting. Maar er is, al thans voor de grote meerderheid der Am bonezen, in dit stadium van hun verblijf in Nederland geen alternatief. In de uit houten barakken bestaande, veelal geïso leerd gelegen woonoorden kunnen zij niet blijven. De woontoestand is in vele van deze woonoorden slecht. De ligging is vaak zodanig, dat het gezinsleven tekort komt, omdat het gezinshoofd geen werk kan krijgen in of dichtbij de plaats waar het gezin woont. De kinderen moeten soms in andere plaatsen naar school gaan. De grote afstanden naar werk en school verhinderen een verdere groei van het con tact met de Nederlandse bevolking. Voorts is het, nu aangenomen moet worden dat zij nog lange tijd in ons land zullen blij ven, nodig, dat de Ambonezen woningen krijgen gelijkwaardig aan die waarin Ne derlanders wonen. Voor het inpassen van de Ambonezen in onze samenleving zou het waarschijnlijk het beste zijn als zij te midden van de Nederlanders gingen wonen, daar, waar de belangen van het betrokken gezin het bes te tot hun recht kunnen komen. Maar het aantal Ambonezen, dat daartoe bereid is, is nog klein. Zeer veel Ambonezen willen nog bij elkaar blijven wonen. De woon wijk is een compromis tussen beide op vattingen. Tenslotte deelt de minister mee dat er bégin 1961 ongeveer 300 Ambo- nese gezinnen gehuisvest zullen zijn in stenen woningen, te weten in Winterswijk 71, in Appingedam 50, in Delfzijl 48, in Cuyk 8, in Hoogkerk 25, in Moordrecht 42, in Rijssen 22, in Barneveld 6 en in Wad- dinxveen 28. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Genemuiden G. v. Estrik te Nieuwland. 1 Beroepen door de Generale Synode als pre dikant voor buitengewone werkzaamheden (legerpredikant) J. H. van Delft Westerhof te Suameer. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Zaamslag C. Smits te Slie- drecht Geref. Gemeenten Tweetal te Dordrecht W. C. Lamain te Grand-Rapids (U.S.A.) en A. Vergunst te Rot terdam-Centrum. Advertentie MENTHOLPELIETS Tegen hoest en Keelpij- v Uitwerking frappant In het water gewaaid. De 61-jarige G. van Riessen van het Schouw (gemeente Landsmeer) is vlak bij zijn woning door een windvlaag met zijn fiets in de Broeker vaart gedrukt en verdronken. Het slacht offer was getrouwd. Minder stembureaus. Het Bureau Ver kiezingen in Amsterdam is overgegaan tot een herindeling van de stemdistricten in de hoofdstad als gevolg van de vele verhui zingen van de binnenstad naar de buiten wijken. Door een nieuwe indeling van de binnenstad kan het totaal aantal stem bureaus in Amsterdam, 577, met 65 worden verminderd. Bij verkiezingen denkt men 200 functionarissen minder nodig te hebben. Architect Gulden overleden. Na een kortstondige ziekte is te zijnen huize in Amsterdam op 85-jarige leeftijd overleden architect Z. D. J. W. Gulden. De heer Gul den was lange jaren lid van de Amster damse gemeenteraad voor de S.D.A.P. en genoot veel bekendheid in het politieke verenigingsleven. Hij ontwierp een groot aantal woningen voor woningbouwvereni gingen door het gehele land. Bezoek uit Thailand. Twee hoge func tionarissen van de Thailandse luchtmacht, luitenant-generaal Chote Shinasiri, die tevens directeur van de burgerluchtvaart in Thailand is, en majoor Uthai Boonya- chart, hoofd van de opleiding vliegers voor de luchtmacht, zijn als gast van de K.L.M. met de eerste DC-8 op de lijn naar Bangkok op de terugweg meegevlogen. Beiden komen zich in Nederland op de hoogte stellen van het luchtverkeer. Diefstallen uit bodecentrum. De Am sterdamse politie heeft met de arrestatie van vijf mannen een langdurige reeks diefstallen uit het bodecentrum opgelost. Na de aanhouding van twee chauffeurs van dit bodecentrum heeft de politie nog drie personen in arrest genomen, die ver dacht worden van heling. Op twaalf adres sen in Amsterdam heeft de politie textiel- goederen, speelgoed en andere uit het bo decentrum ontvreemde waren achterhaald. De waarde van de gestolen goederen be draagt vele duizenden guldens. Hoogleraar. Dr. F. Wensinck te Leid- schendam is genoemd tot gewoon hoog leraar in de faculteit der geneeskunde aan de rijksuniversiteit te Groningen om on derwijs te geven in de bacteriologie, de se rologic en de immunologie. Prof. Wensinck volgt prof. dr. A. B. F. A. Pondman op. Advertentie Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 Van welingelichte zijde in Den Haag is medegedeeld: „Naar aanleiding van uit latingen van officiële Indonesische zijde, dat de bevolking in Nederlands Nieuw- Guinea zich tegen het Nederlandse regime zou verzetten, tengevolge waarvan Neder land een campagne van arrestaties, on derdrukking en martelingen zou voeren, wordt uit officiële kringen in Den Haag vernomen, dat deze voorstelling van zaken getuigt van een doorzichtige en lachwek kende poging tot misleiding omtrent de feitelijke situatie aldaar. Voorts ziet men hierin een streven om de berichten om trent de recente Indonesische gewapende infiltratie in dit gebied te overstemmen. Met nadruk wordt herinnerd aan de uit spraak van minister Luns in New York voor het forum van de Verenigde Naties gedaan: „Wij hebben geen geheimen", waaruit duidelijk blijkt, dat ieder onbe vooroordeeld toeschouwer zich in Neder lands Nieuw-Guinea mag komen overtui gen van de feitelijke situatie, welke wel duidelijk de Indonesische uitlatingen lo genstraft. Van enige opwinding of verzet is geen sprake. Integendeel: de bevolking bereidt zich thans in alle vrijheid voor op het houden van vrije en geheime verkie zingen voor de Nieuw-Guinea-Raad, welke begin 1961 zal worden gevormd". Het K.N.M.I. deelt mede: Onder invloed van een depressie bij Ier land stroomde vannacht een nieuwe hoe veelheid zachte lucht naar ons land, waar bij de temperaturen opliepen tot 13 a 14 graden. Het doordringen van deze lucht ging gepaard met vrij veel regen. In het zuidwesten van het land viel 15 tot 20 mm. De depressie bij Ierland vult nu langzaam op en koerst in de richting van de Noordzee. Een kleine storing, die bij de Azoren is gelegen, trekt eveneens snel in de richting van Zuid-Engeland. In ver band met de aanwezigheid van storingen dicht in onze omgeving zal ook morgen af en toe regen vallen. De temperaturen zullen gelijk zijn aan die van vandaag of iets lager maar voor de tijd van het jaar toch belangrijk boven normaal. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. Zondag 27 november Zon op 8.19 uur, onder 16.36 uur. Maan op 14.24 uur, onder 1.28 uur. Maandag 28 november Zon op 8.21 uur, onder 16.35 uur. Maan op 14.48 uur, onder 2.40 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 26 november Hoog water 9.28 en 22.07 uur. Laag water 4.44 en 17.17 uur. Zondag 27 november Hoog water 10.50 en 23.30 uur. Laag water 6.03 en 18.37 uur. Maandag 28 november Hoog water 12.03 en uur. Laag water 7.27 en 19.53 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon half bew. regenbui regen regenbui sneeuw geheel bew. geheel bew. regen licht bew. regenbui half bew regenbui regenbui onbewolkt regen licht bew. zwaar bew. regen regen regen regen half bew. onbewolkt regen half bew. mist zwaar bew. licht bew. onbewolkt geheel bew mist half bew. 64 68 ii d co d si s O li s zw li 12,1 zw 12 13 zw 12 18 wzw 11 15 wzw 12 14 zzw 11 12,1 zw 12 11 zzw 13 6 zo 2 6,2 z 8 3 no 6 26 ono 9 8 windst. 0 zw 13 16 zw 12 14 zw 13 6 wzw 10 8 zw 15 5 zzw 18 0,5 windst. 17 1 nno 14 0 zw 11 8,6 zzw 11 9 zw 13 2,2 zzw 11 1,2 wzw 10 0,2 O 9 0 zo 10 0,5 verand. 10 0 windst. 9 9 n 18 8 windst. 16 0 O 18 0 windst. 11 0 zw 22 0 zw 19 0

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2