SPD kiest Willy Brandt als kanselierskandidaat Televisie bij koninklijk huwelijk in Brussel r JtubeL WERELDNIEUWS NAAIMACHINES Van dag tot dag Hulp of premie In de bestuursverkiezing brengt hij het niet verder dan de 22 ste plaats Bruidspaar rijdt in een glazen auto raatótoel 5 Zwarte Kippen bewaren... 2,46 BESPAREN TSJOMBE STEMT IN MET R.T.C. OVER KONGO'S TOEKOMST 3 .J Russische onderzeeboot ter haringvisserij Groothertogin Olga van Rusland overleden Laatste telg van het Romanov-ge slacht olïehaard Noorse abortuswet voor Internationaal Hof Britten waken tegen sabotage aan Polaris Ex-rijkskanselier Brüning van Duitsland 75 jaar (*Pr öp de i Manifest tegen censuur in Spanje Kasavoeboe zal in Leopoldstad als een held worden binnengehaald EN fi F I grote houtstraat 181 ii u k fc tel. 14444 ZATERDAG 2u G UV EMBER 196 0 In de Stichting van de Arbeid ligt de tegenstelling over sociale voorzieningen uiteraard meestal tussen de werkgevers- en werknemersorganisaties, doch in som mige gevallen ziet men in dit coördinatie lichaam de grens plotseling anders lopen. Bij de besprekingen over het advies, dat aan de secretaris-generaal van Sociale Za ken moest worden uitgebracht ten aanzien van de verhoging van de kinderbijslag was die scheiding namelijk tussen confes sionele en niet-confessionele organisaties gelegen, waarbij dus de werknemers en werkgevers in gesloten formatie aan bei de zijden van de grens tegenover hun an dersdenkende medeleden stonden. Het verschil van mening was in dit geval niet zo heel belangrijk en men zal er dan ook in de Stichting van de Arbeid geen hoog lopende ruzie over krijgen, doch deze te genstelling lijkt ons toch merkwaardig ge noeg om er aantekening van te maken. Confessioneel en niet-confessioneel is meestal een tegenstelling van ideologische aard, waarbij de afwijking der meningen een principieel karakter pleegt te dra gen. De kinderbijslag is een onderwerp, dat op het eerste gezicht weinig met con fessie of onkerkelijkheid te maken kan hebben, omdat het een zuiver sociale vorm van hulp in financiële gezinsmoei lijkheden bedoelt te zijn. Deze kenschet sing is echter al meteen van twijfelach tige waarde door het ontbreken van een noodgevallen-grens, zodat ook gezinnen waar van geen financiële moeilijkheid sprake is, de kinderbijslag genieten. Afge zien van deze enigszins onlogische over daad heeft de kinderbijslag echter nog een andere, evenzeer onlogische hebbelijkheid. Namelijk, hij heeft het karakter van een premie inplaats van een bijstand. Wanneer er werkelijk alleen maar van een nood hulp sprake was, zou de bijslag moeten worden beperkt tot kinderen van oudere leeftijd in die gezinnen, waar het inko men en kindertal hulp nodig maken. Dit zal menigeen hard in de oren klinken, doch wanneer men objectief oordeelt zal men tot de conclusie moeten komen dat kinderen beneden de drie, vier jaar nog betrekkelijk weinig extra kosten meebren gen, behalve in bepaalde abnormale ge vallen. Thans kan de bijslag als een pre mie worden opgevat en daar ligt het tere punt van de tegenstelling confessioneel- niet-confessioneel. De confessionele organi saties willen de verhoging van de bij- derde kind, terwijl de niet-confessionele derde kind, terwijl de niet confessionele een veel geringere stijging voorstaan, waarbij de verhoging dus algemener zou worden genoten. De grote gezinnen zijn de confessionele organisaties dus sympathie ker dan de niet-confessionele, zou men kunnen concluderen. Doch dat is niet hele maal waar. De bestaande grote gezinnen hebben bij allen dezelfde sympathie, doch de niet-confessionelen willen niet verhe len dat ons land in de toekomst meer ge baat zou zijn met een afneming der grote gezinnen, terwijl de confessionelen die deze mening uiteraard ook moeilijk kun nen bestrijden het gevaar voor niet met hun overtuiging strokende methoden tot beperking van het kindertal vrezen en dus van twee euvels het beste kiezen. Het is een moeilijk dilemma dat zijn zwakke afspiegeling in deze kinderbijslag kwestie vindt doch in feite een veel gro ter, gecompliceerder en subtieler vraag stuk vormt dan hierbij tot uiting komt. Toch zou een diepgaande, realistische samenspraak over dit onderwerp mis schien kunnen bijdragen tot een betere re geling van de kindei-bijslag en daardoor tot een algemeen aanvaardbare opvatting over datgene wat van overheidswege kan worden gedaan met 't oog op onze zo snel uit haar keurslijf groeiende bevolking. (Van onze correspondent) HANNOVER Het socialistische mu ziek, vaandels en met marsen is te Han nover het partij-Congres geëindigd. De SPD presenteerde op deze laatste dag haar verkiezingselftal waarmee zij de strijd te gen Adenauer wil winnen. In de Oproep van Hannover srpeekt zij de hoop en de versluierde belofte uit dat nog in deze generatie de Wcstduitse levensstandaard verdubbeld zal worden onder een S.P.D.- regering. Willy Brandt, thans officieel SPD-kandidaat voor het kanseliersschap legde er nog eenmaal alle nadruk op dat hij, eenmaal regeringsleider, niet de uit voerder van partijbevelen kan zijn. Het SPD-elftal kreeg overigens lang niet het applaus dat men verwachtte. Velen der vierhonderd afgevaardigden, konden blijkbaar geen geestdrift voor Brandt en de zijnen tonen, teleurgesteld als zij waren door de debatten over de kernbe wapening. De SPD-ploeg bestaat uit West- berlijns bui'gemeester Willy Brandt, de intellectueel professor Schmid, de Ham- burgse bux-gemeester Brauex-, de econoom Deist, de defensiedeskundige Erler, de vluchtelingen vertegenwoordiger Jaksch, de financiële expert Möller, de provinci ale expex-t Steinhoff, de vakbondsleider Richter, de sociale deskundige mevrouw Strobel en de ministex--president van Hes sen Zinn. Geen schaduw-kabinet zegt de SPD, maar wel een ploeg met veel'kennis, veel invloed, veel ervaring, zij het dat er weinig idealisten en tx-aditionalisten in zijn toegelaten. Volk van bezitters De Opx-oep van Hannover, waarmee de S.P.D. de kiezers wil „pakken" belooft de Duitsex-s het eigen huis, de eigen wagen en het eigen volksaandeel, die ook in Aden- MOSKOU (Reuter) Het Russische persbureau Tass meldt dat de Russische ondex-zeeboot voor wetenschappelijk on derzoek „Severjanja" vandaag uit Moer- mansk naar de visgronden ten noorden van de Far Oer vertrekt om onderzoek te verrichten ten dienste van de haringvisse rij. Met dit schip en het oppervlakteschip voor wetenschappelijk onderzoek „Akade- mik Berg" zullen de mogelijkheden wor den bestudeerd voor treilvisserij op ver schillende diepten door middelgrote trei- lers. TORONTO (Canada) (Reuter, UPI) Gx-oothertogin Olga van Rusland, de laat ste telg van de Romanovs, is donderdag in Toronto (Canada) overleden. Zij is 78 jaar geworden. Zij was de jongste doch ter van tsaar Alexander de derde en de zuster van tsaar Nikolaas II, die in juli 1918 met zijn gezin door de bolsjewie ken werd vermoord. Gx-oothei"togin Olga heeft bij herhaling de bewering tegenge sproken van Anna Anderson dat zij Anas- tasia, Olga's nicht en de dochter van de laatste tsaar was. Olga werd in het pe~ terhof-paleis geboren, doch woonde mees tentijds te Katsjina, veertig kilometer van Petersburg. Toen zij negentien was, moest zij op familiebevel huwen met een be jaarde hertog. In 1903, twee jaar na haar huwelijk, ontmoette zij kolonel Koelikov- ski en raakte op het eerste gezicht op hem vex-liefd. Pas in 1916 slaagde zij er in ontbinding van haar eerste huwelijk te verkrijgen, waarna zij in Kiev met de kolonel huwde. Beiden wex-den door de communisten gearresteerd, maar in vrij heid gesteld door de Duitsers toen zij op de Kx-im verschenen. Zij vluchtten daarna naar Denemax-ken en vandaar in 1948 naar Canada, waar zij te Cooksville in Ontario tex-uggetx-okken leefden. Olga's man overdeed in 1958. De groothertogin genoot bekendheid als schilderes. Eens vertelde zij aan 'n ken nis: „Als ik niet zou lachen, zou ik nooit kunnen ophouden met huilen". Advertentie In onze folder vindt u hart- en huis verwarmende Nobel modellen. Capaciteit netto 12.000 Kcal/uui. Prijs 415.—. NOBEL j>2 VRAAG FOLDER MET ALLE NOBEL MODELLEN AAN NV. INALFA - VENRAY. OSLO (Reuter) De Noor Anders Gur- holt heeft een proces tegen het Koninklijk Noorwegen aanhangig gemaakt bij het in ternationale Gerechtshof voor de i-echten van de mens in Straatsburg. Hij wil dat het hof zich uitspreekt over de vraag of de wet op abortus provocatus, die kortgeleden door de Noorse storting (nationale vex-gadering) is aanvaard, al dan niet in strijd is met de ook door Noorwegen ondertekende Europese con ventie over de rechten van de mens. De wet, die het parlement onlangs heeft aangenomen, gaat verder dan de voor gaande. De artsen mogen nu ook abortus toepassen, als zij menen dat de geestelijke gezondheid van de moeder aangetast zou kunnen worden door de geboorte van het kind. (Van onze correspondent) LONDEN De Britten nemen voor zorgsmaatregelen tegen sabotage, door Russische agenten met het oog op de in richting van de Schotse basis voor Polaris kex-nonderzeeboten, welke in februari ge reed koxnt. Men houdt rekening met even tuele pogingen tot het opblazen van de Amerikaanse onderzeeboten of van het Amerikaanse depot-schip Proteus". De onderzeeboten hebben tenminste zestien kernladingen aan boord, terwijl de „Pro teus" waarschijnlijk eveneens een onbe paald aantal kex-nladingen in reserve zal houden. De Britse geheime dienst heeft een speciale functionaris benoemd, die be last is met de bescherming van de basis. auers beloften voorkomen. De S.P.D. heeft de conclusies uit de welvaart getx-okken: ook zij wil thans van de Duitsers een volk van kleine bezitters maken! Daarnaast zwijgt zij over lastige zaken als nationali sering van sleutelindustrieën. Zij belooft trouw aan de Noordatlantische Verdrags- ox-ganisatie en wil voor het leger een goe de bewapening. Tegenover de bijkans 85-jarige Aden auer stelt de S.P.D. dat „de tweede helft van de twintigste eeuw een periode van de nog niet vijftigjarigen met hun onverbruik te energieën is". Tenslotte is Brandt pas 47 jaar Brandt zelf distancieerde zich in een goede, maar al evenzeer opportunistische x-ede van het partij-gefilosofeer van de laatste dagen en viel fel de C.D.U.-leiders aan die hem zijn vei-leden hebben ver weten. Hij toonde zich trots op zijn emi- grantentijd van 1933 tot 1945 in Scandina vië en zei openlijk: „Het klopt dat ik „pas" 28 jaar Willy Brandt heet". Bij zijn geboorte heette hij naar zijn moeder Frahm. Openlijk zei hij dat zijn moeder als ongehuwde vrouw hem te Lübeck ter wereld heeft gebracht en dat hij zich zelf als onecht kind naar boven heeft moeten werken. Liberaal geluid Zijn eerste toespraak als officiële kan selierskandidaat hield een libex-aal pro gramma in: geen zelfgenoegzame wel- vaartsstatus, een buitenlands beleid met een zelfbewuste Duitse politiek tegenover het Oosten, en het gebruikelijke sparen van de kool en de geit waar het de kie- zei-sbelangen aangaat, zo als ook Ade nauer heeft gedaan. Van Brandt kan men na dit partijcongres zeggen dat hij zich met een zekere oorspronkelijkheid en on afhankelijkheid ten opzichte van zijn eigen partij heeft voorgesteld. Of dit voldoende is om Adenauer te vex-slaan, zal van Brandts komende campagne afhangen. Als 'n blok hangen evenwel nu al Ollenhauers anti-kernwapen verklaring en de recente radicale geluiden van met de S.P.D. ver bonden vakbondsleiders aan zijn been. Niet voor niets staat Brandt, met wat de op hem uitgebrachte stemmen in dit partijcongres betreft, pas op de 22ste plaats onder de slechts 29 hoofdbestuursleden van de S.P.D. De eerste S.P.D.-man is dus in feite pas nummer 22 in de partij-hiërarchie. Waax"- uit men nu juist niet kan opmaken dat alle 650.000 SPD-leden als 'n gesdloten mas sa achter „de jongeman uit Berlijn" staan. Advertentie Vele duizenden vaders kozen ARISTONA. Hun gezinnen genieten elke avond van het scherpe beeld en het goede geluid. De automatische afstemming vereist van pa geen „technische knobbel". Iedereen ziet meer in 'n ARISTONA! rEtona IN een WOORD: FANTASTISCH! radio - televisie - grammofoons - recorders (Van onze correspondent) BRUSSEL Gistermiddag heeft het secretariaat van Koning Boudewijn nog enige bijzonderheden bekend gemaakt over het vorstelijk huwelijk op 15 decem ber. 's Ochtends om half elf zal in de troonzaal van het paleis te Brussel, de grootste zaal van het gebouw, het burger lijk huwelijk worden voltrokken door bur gemeester Cooremans van de Belgische hoofdstad in vol ornaat. Hij zal worden bijgestaan door twee wethouders. De tekst van de huwelijksakte zal eerst in het Frans, daarna in het Nederlands worden voorgelezen. Omstreeks half twaalf zal de stoet uitrijden naar de kerk van Sint Goe- dele. Reeds worden langs de weg welke hij zal volgen masten opgericht, waarvan stx-aks de Belgische en Spaanse vlaggen zullen wapperen. De koninklijke auto heeft voor deze gelegenheid, zulks in navolging van die van president Eisenhower, een dak van plexiglas gekx'egen, zodat, hoe ook het december weer zal zijn, iedereen in de gelegenheid zal wezen het paar te aanschouwen. De stoet belooft luisterrijk te worden. Er komen bereden escortes, de weg zal worden afgezet door erewachten vam de verschillende onderdelen van het Belgi sche leger, in het pai-k zal een batterij saluutschoten lossen, alle kerkklokken van Brussel zullen luiden. In de kerk zijn spe ciale voorzieningen getroffen ten behoeve van de televisie. De kerk is versierd met 144.000 anjers, een geschenk van de Cata laanse bloemenexpox-teurs. Kardinaal van Roey zal het huwelijk kerkelijk bevesti gen. Die plechtigheid zal ongeveer ander half uur duren en de terugtocht naar het paleis zal niet voor een uur worden aan vaard. Ook dit huwelijk belooft een „televisie plechtigheid" te worden. De Belgische te levisie zal met ongeveer twintig camera's een verslag geven van de gebeurtenissen in het paleis en in de kerk en van het vooi-bijrijden van de stoet. In verscheide ne delen in Brussel zal men die uitzendin gen op grote schermen kunnen volgen. Het bruidstoilet van Dona Fabiola wordt vervaax-digd door de Madrileense modist Balencia uit stof, die speciaal voor de toe komstige koningin van België is geweven te Barcelona in een zijdefabriek die in 1734 werd opgericht. De kleur wordt om schreven als die van „roomkleurig sex-ge- satijn". Ten bate van het Rode Kruis zullen op 15 december gedenkpenningen met de beeltenis van Boudewijn en Fabiola woi"- den vex-kocht. Ook wox-dt een speciale postzegel voor de huwelijksdag voox-bex-eid. Volgens de laatste berichten over de ver sieringen in de Brusselse binnenstad zal de bekende winkelstraat, de Nieuwstraat, een goede kans maken de meeste belang stelling te tx-ekken. Op de dag van het hu welijk zal hier een i-egen van parfum neerdalen. De Rue Neuve krijgt ook een „dak van kunstlicht" bestaande uit tien duizend lampen. Het centrum van de stad wordt van 2 december tot 1 januari fees telijk verlicht met als middelpunt het Brouckèreqlein. Alle etalages en gevels van de gx-ote Bx-usselse winkels zullen wox-den versierd om de stad een feestelijk aanzien te geven. BONN (UPI) De Westduitse bondspre sident, dr. Henrich Lübke, heeft een felici tatie gezonden aan de vroegere rijkskanse lier Heinrich Brüning, die 75 jaar is ge worden. „Gij hebt Duitsland na de eerste wereld oorlog bevrijd van internationale discrimi natie en van de ondraaglijke lasten van een verloren oorlog", aldus het telegram van Lübke. De gewezen rijkskanselier van de Weimar-republiek woont te Norwich in Vermont (Verenigde Staten). De bomen Wat bang zijn de mensen voor de bo men! Wie verklaart de angst die zij koes teren voor deze groeisels die, met hun bladerkronen in de zomer, als de wind er in ruist en suist en de vogels er zingen en nestelen, een wereld van geuren zijn en van geluid en groene vrede. Des win ters zijn bomen sterke reuzen die stilstaan en mokken en verzetsheld zijn tegen een vijand, een overweldiger, en alle slagen die deze toebrengt, verdragen. Zij staan met opgetrokken schouders in de koude van de winter en de takken tikken tegen elkaar, de stam kraakt in de stormen en de draden van de hoogspanningen veren er hoog boven in vernederende hoogmoed. De bomen kleden de stad aan en het dorp, en de gracht is, door bomen, van het juiste olijfgroen; de kade is besloten en het kinderliedje van „onder de ho g e bomen daar ligt een En gels schip de Fransen zijn ge komen/zij zijn zo gek als i k/", dat verwerft al zijn landschappelijke sfeer rijkheid door de hoge bomen, die groen langs de kade staan en groen wuiven voor aankomende schepen uit zee. Wie op een zeereis een eiland nadert ziet eerst, aan de kim, als een vlag, de pluim van bomen die trilt tegen de lila-blauwheid van het verschiet. Bomen omkleden de hardheid van de menselijke bedrijvigheid. Bomen zijn niet alleen de voortbrengselen van een roman tische mode. Er is immers een tijd ge weest, dat het parklandschap niet bestond en geknipte hagen en zeer licht en „over dekt". De Franse kastelen tonen nog zulke tuinen. Toen de romantiek haar intrede deed, verrezen ook in de tuin, in het park- zelve, de boemen; zij vrnren tot dan nog slechts als decor gebruikt voor de open aanleg. Kasteel Schönbrunn is daarvan een voorbeeld. Bomen verzachten de hardheid van het leven. Maar men is er bang voor. Men kapt ze als razend. Aan alle kanten wordt met een wreedheid, die voortkomt uit een soort bijgelovige vrees, gekapt. Langs de grote wegen sneuvelen de bomen. Langs de grachten moeten zij weg. Overal en overal liggen de lijken van bomen. Bij huizen. Bij beken. Bij oude bruggen. Daar staan de mannen van de bomen en kap pen. De Zuiderzeestraatweg is verwoest. De kern van een plaats als Weesp is totaal kapotgeslagen; een oorlog met straatge vechten had het niet verschrikkelijker kxmnen doen. Heirwegen, die het klimaat van ons land milder maakten en veel wind opvingen en storm en koude, zijn neergeslagen. Het gaat zo door. Ontluiste ring en angst grijpen ganse stadswijken aan; West-Arnhem is kaal als een stad waar drie jaar geleden een atoombom is gevallen en benauwde burgerhuisjes, voor heen verhuld door de groene schaduw van bladeren en des winters als bekleed met de fijne tule van takken-wirwar, staan nu naakt en armzalig in hun armetierige lelijkheid in alle zon en alle regen. Boeren kappen ook graag. Boeren ook zijn bang voor bomen. Ons dorp is als had een reus er met grove hand uitgerukt wat er de rest van dorpse lieftalligheid nog van uitmaakte: alle, alle bomen. Dood en leeg ligt de markt. Dom staat de kerk en ellendig van botte hebzucht en schijn heiligheid vertonen zich de gierige dakjes en schuurtjes in elk licht. De oorlog tegen de bomen woedt. Wij wensen vrede. Duif Telefoonstaking. De employées van de telefooncentrales van Caracas, Venezu ela, zijn vrijdag in staking gegaan, waardoor de telefonische verbindin gen tussen Venezuela en de buitenwe reld zijn verbroken. Artsenstaking. Ruim 6.500 artsen, ver pleegsters en andere employées van 33 Japanse Rode-Kx-uisziekenhuizen zijn vrijdag in staking gegaan om kracht bij te zetten aan hun salariseisen. Gevecht. Op de Via Veneto in Rome is het vrijdagavond tot gevechten ge komen tussen agenten en jongelui die betoogden voor vrijheid voor Algerije. Een politieman liep verwondingen op, tien betogers werden gearresteerd. De gevechten volgden op een botsing tus sen twee groepen studenten. Noorse ruimtevaart. Noorwegen heeft het plan het volgend jaar actief deel te nemen aan de ruimtevaai-t. Het wil andere Europese landen uitnodigen ruimteraketten van de Noorse basis Andoeya, aan de noordpool, af te schieten. Verjaardag van de paus. Gisteren woei het pauselijk witgeel over Vaticaanstad wegens de 79 ste verjaardag van paus Joannes XXIII. Advertentie MADRID (AFP) 227 Spaanse intellec tuelen hebben een manifest getekend te gen de censuur zoals deze op het ogenblik in Spanje wordt toegepast. Het protest is gezonden aan het ministerie van On derwijs en dat van Voorlichting en Toe risme. De ondertekenaars van het protest rich ten hun critiek vooral tegen het „onver draagzame, besluiteloze en verwarde ka rakter van de huidige censuux-". Zij eisen, dat de censuur tenminste gex-egeld wordt. Om willekeur te vei-mijden zou de ano nimiteit van de functionarissen belast met de censuur opgeheven moeten worden. Tot. de ondertekenaars van het protest behoren zeven academici onder wie de monarchistische dramaturg Jose Max-ia Peman, de schrijvers Jose Camilo Cela en Ramon de Ayala, de regisseux-s Bar- dem en Juan Antonio, Luis Berlanga en de oud-rector van de universiteit van Ma drid Pedx-o Lain Entralgo. ELISABETHSTAD (Reuter) Officieel werd gisteren in Elisabethstad meegedeeld dat president Tsjombe van Katanga en een afvaardiging van de regering-Ileo uit Leopoldstad hebben besloten de volgende maand een rondetafelconferentie over de toekomstige politieke structuur van Kongo te houden. Daardoor zal een politiek va cuum worden vermeden dat zou ontstaan na beëindiging van de ambtstermijn op 31 december van het College van Commissarissen dat door kolonel Moboetoe in het loven werd geroepen. Volgens welingelichte kringen zal de rondetafelconferentie waarschijnlijk in Elisabethstad worden gehouden. LEOPOLDSTAD (UPI) Intussen maakt de bevolking van Leopoldstad zich op pre- sident Kasavoeboe vandaag als een held binnen te halen bij zijn terugkeer uit New York. Naar verluidt zal de px-esident samen met Bomboko, voorzitter van het College van Hoge Commissarissen, eerst een be zoek bx-engen aan het graf van luitenant kolonel Kokoio en de andere Kongolese slachtoffers van de schietpartij van maan dag bij de Ghanese ambassade. Sinds gisteren nemen de geruchten toe, dat Loemoemba aanstalten maakt stille tjes uit zijn woning te verdwijnen en naar Stanleystad te vluchten, de hoofdstad van de Oost provincie, waar de meesten van zijn aanhangers verblijven. - Een woord voerder van de UNO heeft in dit verband verklaard, dat het Loemoemba vrij staat hij daarbuiten niet kan rekenen op een UNO-escorte. SEGOU (Reutex-) President N'Kroe- mah van Ghana heeft opdracht gegeven de Ghanese politie die in Kongo dient, on verwijld terug te trekken. Dit werd bekend in Segou, welke plaats N'Kroemah vrijdag tijdens een bezoek van zes dagen aan Ma li bezocht. Van de 350 Ghanese politiemannen, die in Kongo dienst doen, zijn er tot dusver ruim zeventig naar Accra, de hoofdstad van Ghana, overgebracht. De politieman nen uit Ghana waren betrokken bij de schietpartij tussen Kongolese militairen en UNO-troepen in Leopoldstad. Volgens de UNO was het vuur geopend door de Gha nese politie. De gewone Ghanese UNO- ti-oepen, die eldei-s in Kongo zijn gelegerd, zullen voorlopig niet naar hun land terug zijn ambtswoning te verlaten, maar dat keren Kerstbomen. In Noox-wegen is men be gonnen kerstbomen te kappen om te kunnen voldoen aan de grote vraag, zowel uit Noorwegen als uit het bui tenland. Een 800.000 jonge sparren zul len de eerstkomende weken het trot se hoofd moeten buigen. Een Noorse firma heeft een order ontvangen voor 25,000 kerstbomen voor Berlijn. Matsoe. Nationalistisch Chinese kust- batterijen hebben donderdag torpedo- boten van communistisch China, die de kust van Matsoe naderden, onder vuur genomen. Een van de boten werd geraakt. De communistische kustbatte- rijen hebben later op de dag vermoede lijk bij wijze van vergelding de eilan den Quemoy en Matsoe beschoten. Elf bommen. Vijanden van premier Fi del Castro hebben gezworen, dat de baardige chef van Cuba geen rustige nacht meer zal hebben. Gister hebben zij elf bommen in de omgeving van Havana tot ontploffing gebracht. Een persoon werd gewond. De explosies be schadigden een waterleiding een schoonheidssalon en 'n benzine-station. Hasjisj. In de koffer van de Libanese ambassadeur in Amman, Mohammed Sabra, zijn 126 kilo hasjisj gevonden. De ambassadeur heeft verklaard, hier van niets te hebben geweten. Hij stel de de Jordaanse autoriteiten zelf van de vondst op de hoogte. Explosie. Een ontploffing in de buurt van de spoorlijn over de Bx-ennerpas, waar op dat moment juist de Trans- Europa Express voorbij raasde, staat in verband met nachtoefeningen in het betreffende gebied van de alpen jagersbrigade „Tridentina". Op 15 tot 20 meter afstand van de spoorbaan explodeerde tijdens deze oefening een springlading. Zweepslagen. Twee knapen van zeven tien jaar, die roofovervallen in twee banken te Adelaide hadden gepleegd, zijn veroordeeld tot twee jaar gevan genisstraf en tot geseling. Colin Ellis Loughead zal eenmaal tien en nog eens acht zweepslagen ontvangen en George John Bais krijgt er acht. Gewoonlijk wordt in gevallen van jeugdmisdaad de geseling uitgevoerd door de vader of een ander familielid. Vliegtuigwrak gevonden. Een 160 kilo meter ten zuiden van Manilla is van daag op een dichtbegroeide berghelling het wrak van een vliegtuig gevonden, dat wellicht de DC-3 is, die woensdag nacht met 33 personen aan boord werd vermist. Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN dus RUIME KEUZE

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3