BRIL-ETUIS Handelsverruiming in E.E.G. is nog onvoldoende uitgevoerd Zuidaustralisch blad bewaart de Nederlandse taal LEGO - enorme sortering L0ENDERSL00T in de Kennemerlaan Brussels middenstand wenst omweg van de bruidsstoet Spionnenechtpaar in Godesberg gearresteerd PASSAP BREIMACHINE Souburg is kwaad op griffier van provincie f Afydiw ^ÈË&rM ito* oy* m Imkers willen zich niet aansluiten bij het Landbouwschap Adelaide: provinciale hoofdstad van een gebied zo groot als West-Europa Londense politie krijgt salarisverhoging Convair „Coronado" sneller dan de DG 8 Noord-Korea wil Rusland en China verzoenen 7 MINISTER MARIJNEN: RADIO BECKER Integratie vrijzinnig hervormden in Den Haag Speelautomaten in Vlissingen verboden Dinsdag begrafenis van Alfred van Sprang Volautomatisch parkeersysteem Twee zwaar gewonden op Schiphol Kerkelijk nieuws Projectiel ontploft op zandzuiger Eis van zes jaar wegens poging tot moord Bouwlift onder stroom; arbeider overleden In Amsterdam meer verkeersongelukken Ex-KNIL-militairen krijgen geen gelijk Moskou vraagt uitlevering van een oorlogmisdadiger Officiérszoon als lokvogel in Oost-Berlijn Nieuwe secretaris generaal van Defensie ZATERDAG 26 NOVEMBER 1960 Over de feitelijke ontwikkeling van de Nederlandse agrarische export in de af gelopen twee jaar kan in het algemeen gesproken een zekere tevredenheid be staan, met name ook binnen de E.E.G. aldus deelt minister Marijnen mee in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de landbouwbegroting 1961. Ongerustheid geeft evenwel het feit, dat aan de verplichtingen van het E.E.G.- verdrag op het gebied van de handelsver ruiming in een belangrijk aantal gevallen niet of op onjuiste wijze uitvoering is ge geven. Het agrarische handelsverkeer in de ge meenschap verkrijgt aldus niet die hechte verdragsbasis, die zowel in tijden van eco nomische voorspoed als van tegenspoed de grondslag behoort te vormen van de samenwerking tussen de lid-staten. Ook overmatige toepassing van de uitzonde ringsbepalingen en met name van het stel sel van minimumprijzen draagt tot die on gerustheid bij. De ernstige verontrusting van verschei dene kamerleden naar aanleiding van openbare publikaties, die de indruk wek ken dat de Duitse bondsregering weinig bereidheid zou vertonen inzake het tot- standbi-engen van een gemeenschappelijke landbouwmarkt, wordt door de minister ten volle gedeeld. De minister meent echter waarde te mogen hechten aan uitlatingen van de ver tegenwoordiger van de Duitse Bondsrepu bliek in het speciale comité waarbij deze duidelijk heeft gesteld, dat de bondsre gering de voorstellen geenszins verwerpt, en dat zij niet van plan is een soort tegen voorstel aan de partners voor te leggen. Door een gelijktijdige behandeling in het speciale comité van het heffingenstelsel en de concurrentieverstoringen kunnen mogelijkheden worden geschapen om de moeilijkheden in het onderlinge handels verkeer en met name geldt dit ten aan zien van West-Duitsland in het kader van het te ontwikkelen gemeenschappelijk landbouwbeleid op te lossen. Tegenover de Nederlandse welwillende houding ten op- zi.chte van de voorstellen van de Europese commissie, zijn West-Duitsland en België vooralsnog d^ mening toegedaan, dat het voorgestelde heffingenstelsel onvoldoende beschermingsmogelijkheden biedt. Advertentie De Sint heeft een hekel aan televisie De goede man krijgt het ook wel moeilijk met al die T.V.-antennes op de daken. U be hoeft zich daar echter niets van aan te trek ken, laat u er maar een op uw dak bevesti gen, maar laat het dan ook goed doen. bijv. door RADIO BECKER, want die heeft een enorme ervaring op het gebied van antenne- bouw. Aan het andere eind van de antenne bevestigen zij dan graag een prima PHILIPS, ERRES, ARISTONA of BLAUPUNKT TELEVISIETOESTEL. KOMT U EENS KIJKEN EN PRATEN BIJ TRAWLERKADE 64 - TELEFOON 6490 Speciale hoorcotntnissie benoemd Zal het in de nabije toekomst komen tot een integratie van de Haagse vrijzinnige hervormden in de plaatselijke hervormde gemeente? Die vraag is in hervormd Den Haag weer actueel geworden nu de centra le kerkeraad van de Hei*vormde gemeente aldaar met algemene stemmen het besluit genomen heeft een speciale hoorcommis- sie te benoemen. Deze hoorcommissie krijgt tot opdracht te onderzoeken' of de drie predikanten van de Vereniging van Vrijzinnige Hervorm den als predikanten met bijzondere op dracht voor het werk onder de vrijzinni gen beroepen kunnen worden. Het betreft hier de predikanten ds. Kruyt, ds. Bar- nouw en ds. Ligthelm. Naar verwacht wordt zal deze hoorcom missie binnen zes maanden rapport uit brengen aan de centrale kerkeraad. Zal de commissie, wier samenstelling nog vastgesteld moet worden, inderdaad tot een positief antwoord komen wat niet onaannemelijk genoemd mag worden dan zal dit, naar de praeses van de cen- tralekerkeraad, ds. W. Sybrandy verklaar de, inderdaad een integratie van de vrij zinnigen in de Haagse gemeente inhouden. Dr. Sybrandi zei: „Dit is een aangele genheid die in heel onze kerk aan de orde is. We kunnen niet berusten in de bestaan de situatie. Reeds geruime tijd heeft de verhouding van de Vereniging van Vrij zinnige Hervormden in Den Haag, waar van de huidige hoogleraar in Leiden prof. Smits een der voorgangers geweest is, tot de Haagse Hervormde gemeente onder werp van langdurige besprekingen uitge maakt. Pogingen om de vrijzinnigen in het hervormde gemeenteleven in Den Haag te betrekken faalden. Maar het besluit van enige tijd geleden dat integratie verhin derde, betekende niet, aldus ds. Sybrandy, dat men zich bij deze toestand wilde neer leggen". De gemeenteraad van Vlissingen heeft besloten de politieverordening te wijzigen, waardoor net verboden wordt in café's en andere voor net publiek toegankelijke plaatsen speelautomaten te hebben, tenzij B. en W. ontheffing verlenen. Men heeft dit besluit genomen om excessen tegen te gaan, waardoor vooral de jeugd gevaar loopt. In enkele lokaliteiten in Vlissingen werden wedstrijden gehouden, waarbij de prijzen veelal uit consumpties bestonden. Hierdoor dronken de jongeren vaak meer dan zij konden verdragen. De journalist en radioverslaggever Alfred van Sprang, die dezer dagen aan een hartaanval is overleden, zal dinsdag 29 november om half twee op de begraaf plaats Oud Eykenduinen in Den Haag ter aarde worden oesteld. Het stoffelijk over schot zal worden bijgezet in het familie graf. De regering betreurt het verder, aldus de memorie van antwoord, dat de Euro pese commissie haar standpunt inmiddels heeft bevestigd, dat het afsluiten van con tracten op lange termijn tussen de lid staten in plaats van het vaststellen en ver ruimen van contingenten als een verplich ting moet worden beschouwd. Indien dit niet kan worden gewijzigd, zal dit inderdaad leiden tot een ongewenst net werk van bilaterale verdragen in het ka der van een multilaterale economische samenwerking. Als niet een nieuw besluit van de raad wordt genomen, treden de bepalingen van het versnellingsbesluit, die de versnelde afschaffing van de agrarische handelsbe lemmeringen regelen} op 1 januari 1961 in werking. Advertentie NIEUW! PASSAP "12". Nu binnen ieders bereik. Autom. boorden- en patentsteek. - Vraagt gratis folder. Inlichtingen Hoofddealer: Tempeliersstr. 64 - Tel. 21164 - 36687 Bredero's Bouwbedrijf te Utrecht heeft voor Nederland de rechten verkregen voor de bouw van het volautomatische parkeer systeem „Zidpark". Het systeem bestaat uit een variabel aan tal eenheden, die ieder bestaan uit pla teaus, rollenbanen en liften. Samenge voegd vormen de eenheden een parkeer- gebouw. Dat gebouw, voorzien van een slechts door één man te bedienen elektro nisch brein, maakt het mogelijk de auto weg te zetten en terug te halen door het steken van een sleutel in een centraal schakelbord. Men zet de auto op de en- tree-rollenbaan, zet de motor af, trekt de handrem aan en sluit de wagen. Men steekt een sleutel in het slot van het be dieningspaneel en het mechanisme van liften en rollenbanen loodst de wagen naar een vrije plaats. Een auto, die in de weg staat, wordt auto matisch verreden. Het weghalen van de auto geschiedt eveneens automatisch via de rollenbanen en de liften. De „Zidpark" is gebouwd naar het idee van een Zwiterse uitvinder, André Thaon. In Londen is op het ogenblik een „Zid park" in gebruik. Volgens de ontwerpers kan de oppervlakte voor het parkeren van een normale personenauto teruggebracht worden tot 1,6 vierkante meter. Op één eenheid kunnen al naar de capaciteit 17 tot 41 auto's worden ondergebracht. Dat is een besparing van 85 pet, ten op zichte van een normaal verkeerterrein, menen de constructeurs. Het parkeersysteem kan in te bouwen kan toor- of winkelpanden worden opgenomen. De n.v. Bredero heeft berekend, dat de kosten van een stalplaats voor een auto in een „Zidpark" overeenkomt met die van de boufv van anderhalve autobox (onge veer 6.000,-). De grondprijs moet daar nog bijgeteld worden. Het gemeentebestuur van Souburg, een ruim 8000 zielen tellende gemeente tussen Middelburgsen Vlissingen, heeft zich bij zonder kwaad gemaakt op de griffier van Provinciale Staten van Zeeland, mr. J. Pilaar, die in een brief aan de Tweede Kamer over de annexatie-kwestie Vlissin- gen-Souburg blijk zou hebben gegeven van partijdigheid. De brief van de griffier was per soonlijk, meent mmen in Souburg, en is niet namens het provinciaal bestuur ge schreven. Dat de griffier partijdig zou zijn geweest, zou moeten blijken uit het feit dat hij in de omstreden brief de be volkingscijfers van Vlissingen naar boven en die van Souburg naar beneden zou hebben afgerond. Het Souburgse ge meentebestuur heeft geen afschrift gekregen van deze brief, hetgeen, zoals men te Souburg zegt. toch beleefd zou zijn geweest. De burgemeester van Souburg heeft de brief toevallig in Den Haag ter inzage gekregen. Het gemeentebestuur gaat nu bij de Tweede Kamer proteste ren tegen deze handelwijze. Gedeputeer de Staten van Zeeland ontkennen even wel dat het initiatief van de griffier per soonlijk zou zijn geweest: het is gebeurd in opdracht van Gedeputeerde Staten en het was een herhaling van een brief die reeds eerder aan de Kamerleden van de K.V.P.-fractie ter hand werd gesteld. Voorrang geven is op de luchthaven niet verplicht Op Schiphol zijn twee KLM-employées in hun auto's met zoveel snelheid tegen elkaar gebotst, dat beide wagens zwaar beschadigd werden en de bestuurders, bei den inwoners van Amstelveen naar het Wilhelminagasthuis in Amsterdam moes ten worden overgebracht. De een had een dubbele schedelbasisfractuur en de ander een zware hersenschudding en hoofdwon den opgelopen. Het ongeluk geschiedde op de parallel aan de Ringdijk lopende vrij brede Am- sterdam-Bataviaweg op het terrein van de luchthaven De ene auto reed in zuidelijke richting. Uit een zijweg van rechts draaide de andere de weg op naar het noorden. Deze botsing kan een juridisch staartje hebben, aangezien op het wegennet van de luchthaven de Wegenverkeerswet niet van toepassing is. Schiphol is namelijk geen terrein met wegen die voor het openbaar verkeer openstaan. Daaruit vloeit voort dat men op Schiphol niet verplicht is het verkeer van rechts voorrang te ver lenen. De rijkspolitie op Schiphol heeft wel pro ces-verbaal van het ongeval opgemaakt, maar er kan slechts een dagvaarding wor den opgemaakt wegens roekeloos rijden, zwaar lichamelijk letsel ten gevolge De vraag is dan echter welke van de twee bestuurders gedagvaard zou moeten worden. Voor die vraag zal straks de offi cier van Justitie zich geplaatst zien. hebbend. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Windesheim A. P. Peschar te Ballum-Hollum. In de pompkamer van de zandzuiger „Murpsy", die bij Hoek van Holland voor de Nieuwe haven ligt te zuigen, heeft zich een ontploffing voorgedaan, welke ver moedelijk is veroorzaakt door eea opgezo- gen projectiel uit de tweede wereldoorlog. De zuigbuis werd vrijwel geheel ver nield en de machinekamer liep gedeelte lijk onder water. Een bergingsvaartuig heeft de zandzuiger binnengesleept. De procureur-generaal bij het gerechts hof in Den Haag heeft tegen een 22-jarige loonploeger uit Noordwijkerhout wegens poging tot moord een gevangenisstraf ge vorderd van zes jaar. De rechtbank in Den Haag had de loonploeger, na een eis van vier jaar en terbeschikkingstelling van de regering, in september veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf en terbe schikkingstelling. De loonploeger had op 18 april van dit jaar zijn dorpsgenoot, een 59-jarige losarbeider na een woordenwis seling met een mes in de rug gestoken. Het mes ketste af op een schouderblad waardoor slechts een rugwond ontstond. De losarbeider had de loonploeger ge maand een rekening voor enkele gebroken ruiten te betalen. Enige weken tevoren had de loonploeger tijdens een inbraakpo ging namelijk enkele ruiten vernield. Op 18 april ging de loonploeger met de ar beider mee naar huis, zogenaamd om de rekening 11,50) te voldoen. Terwijl de arbeider de nota uit een kastje haalde, stak de jongeman toe. In zijn requisitoir zei de procureur-gene raal, dat het niet aan de verdachte heeft gelegen, dat zijn slachtoffer nog in leven is. De verdachte had volgens de procureur- generaal echter wel het plan de man dood te steken. Het hof zal op 12 december arrest wijzen. Advertentie LOEPEN LEESGLAZEN KIJKERS MICROSCOPEN BAROMETERS THERMOMETERS HYGROMETERS BRILLEN HOORBRILLEN HOORAPPARATEN S2WUNDRECHTGOUDAIJMUIDEM In IJMUIDEN gevestigd KENNEMERLAAN 92 - TELEF. 5072 Dit voorjaar ontving de Algemene Ne derlandse Imkersvereniging de mededeling dat de bijenhouders ki-achtens een artikel van het instellingsbesluit van het Land bouwschap 1954 bij dit Landbouwschap be horen. De A.N.I. protesteerde bij het Landbouwschap tegen deze indeling, waar mee 95 percent van haar leden niet ak koord bleek te gaan. Een groot aantal im kers verklaarde de bijenhouderij eraan te geven bij een gedwongen aansluiting bij het Landbouwschap. De imkervereniging stelt dat bijenhouden een liefhebberij is en geen beroep, zodat het lidmaatschap van een organisatie als het Landbouw schap overbodig is. De minister van Landbouw is echter van oordeel dat de bijenhouders produceren en hun honing op de markt brengen. De stichting Bedrijfs- raad voor de Bijenhouderij te Wageningen gaat wel akkoord met toetreding tot het Landbouwschap, volgens de A.N.I. echter zonder haar leden hierin gekend te hebben, ben. Op een bouwwerk in Oegstgeest heeft zich een ongeluk voorgedaan dat aan de 34-jarige N. M. Bouwmeester uit Rijpwe- tering het leven heeft gekost. Hij was met twee andere arbeiders bezig een stalen bouwlift te verwijderen. De motor was echter nog met een kabel op het elektri citeitsnet aangesloten. Toen deze kabel be kneld raakte, kwam de lift onder span ning te staan. De heer Bouwmeester kon het ijzerwerk niet meer loslaten. Zijn medearbeiders trokken hem weg. Ogenschijnlijk onder vond hij geen nadelige gevolgen, maar anderhalf uur later overleed hij. Senator John Kennedy wordt door een landgenoot gefeliciteerd, met de ge boorte van zijn zoon. Mevrouw Ken nedy ligt in het ziekenhuis van de Georgetown universitei in Washington. Het aantal verkeersongevallen in Am sterdam is in oktober hoger geweest dan in een der voorafgaande maanden van dit jaar. Uit een voorlopige telling, door het Am sterdamse bureau van statistiek blijkt dat in deze maand 2440 verkeersongevallen ter kennis van de politie kwamen tegen 2199 ongevallen in de overeenkomstige maand van 1959. Dit betekent een ver meerdering met bijna 11 percent. In ok tober werden 528 personen slachtoffer van het verkeer tegen 491 in oktober 1959. Van hen werden dit jaar in oktober 195 ge dood of ernstig gewond tegen 185 in okto ber van het vorige jaar. De Hoge Raad heeft uitspraak gedaan in het cassatieberoep van de ex-K.N.I.L.- militairen, die van de staat in een civiele procedure hadden geëist dat de uitkerings regeling Ambonezen 1956 op hen niet van toepassing zou zijn. Zij hadden zich be roepen op de algemene legerorder 1935 van de gouverneur-generaal van Nederl.- Indië waarin werd gesteld dat zij slechts uit de militaire dienst hadden mogen wor den ontslagen op de plaats hunner keuze, in dit geval Ambon. De Hoge Raad heeft dit beroep ongegrond verklaard en het cassatieberoep verworpen. ADELAIDE AustraliëIk ben er „even" tussenuit getrokken, per vliegtuig van Sydney naar Adelaide, zoiets van Amsterdam naar Warschau, 1200 kilometer, en ik leerde, dat er verschillende soorten Australië zijn. Adelaide is een grote stad. Het is de hoofdstad van de staat Zuid-Australië en telt 800.000 inwoners. De ontwerper er van, kolonel William Light, heeft een vooruitziende blik gehad, toen hij 124 jaar geledenhet plan van de aanleg ontwierp, want de avenues, die de stad doorkruisen, zijn breed, breder dan in welke Australische hoofdstad ook maar een miljoenen stad, zoals Sydney of Melbourne, is het niet geworden. Het zal nog wel ettelijke tien tallen jaren duren voor Adelaide het eerste miljoen bereikt. Op het ogenblik is Adelaide nog een lieflijke provincieplaats, ondanks zijn grootse aanleg en ondanks zijn half mil joen inwoners. Op ons, die Amsterdam, Den Haag en Rotterdam kennen en in de bijna tien jaar, die we in Sydney heb ben doorgebracht de ontzaglijk snelle groei van deze metropolis tot meer dan twee miljoen inwoners hebben meegemaakt, maakt Adelaide een rustige indruk. Er heerst niet die gejaagdheid, die Sydney kenmerkt. Sydney is op zondag een bij kans verlaten stad, maar nog altijd druk, vergeleken met Adelaide, met zijn rusti ge. brede, met prachtige bomen beplante boulevards. Immigranten In Sydney heeft echter nooit een dag- of weekblad ook maar één Nederlands woord afgdrukt. In Adelaide daarentegen brengt het grote dagblad van Zuid-Aus- tralië The Advertiser elke week een aparte rubriek voor immigranten, „nieuws voor nieuwe Australiërs geheten. Daaruit spreekt het grootse karakter van het provinciale Adelaide provinciaal, jawel, Advertentie BRUSSEL. De Brusselse middenstand is niet tevreden met het traject van de bruidsstoet van koning Boudewijn en ko ningin Fabiola, die vrijwel rechtstreeks van het koninklijk paleis leidt naar de SintGoedele, de Brusselse hoofdkerk, waar het huwelijk zal worden ingezegend. Ook de terugweg laat weinig speelruimte. „Wij verwachten duizenden en nog eens duizen den kijkers uit België en uit het buiten land" zeggen de middenstanders, „maai de stoet gaat door wijken die voornamelijk regeringsgebouwen bevatten, en waar dus geen plaats voor particulieren zal zijn". Zij vragen daarom dat de stoet na het huwelijk een grote omweg zal maken over de belangrijkste boulevards van de stad, zodat iedereen het jonge paar goed zal kunnen zien. En waarschijnlijk ook, zodat langs het traject vele plaatsen achter ven sters en balkons tegen goed 'geld kunnen worden verhuurd. Ten paleize zou men niet afwijzend staan tegenover een rit door de hoofdstad, maar nader vastgesteld is er nog niets. Het Verbond van het Vlaamse verzet heeft een verzoekschrift aan koning Bou dewijn gericht, waarin het de vorst gra tiemaatregelen vraagt ter gelegenheid van het huwelijk voor de nog in gevangenissen verblijvende politieke gevangenen uit de tweede wereldoorlog. Tevens vraagt het gratie voor bij verstek veroordeelden die in het buitenland zijn, zonder dat zij wor den gedwongen terug te keren. Dit geldt voor figuren als Degrelle, de Belgische Mussert. Het Verbond herinnert er aan, dat in Nederland ter gelegenheid van de in huldiging van koningin Juliana in 1948 en ook in 1955, tien jaar na de bevrijding, dergelijke gx-aties zijn verleend. Het Belgisch Verbond van Werkgevers heeft zijn leden voorgesteld op 15 decem ber het personeel een dag vrij met be houd van loon te geven. Daarmee zal me teen alle betekenis worden ontnomen aan de stakingsactie van de linkse vakbonden, waarvoor trouwens bij de arbeiders zelf, weinig animo schijnt te bestaaa (Van onze correspondent) LONDEN. De Londense bobbies, wier taak door het ernstige tekort aan politie personeel en de gestadige toeneming van de misdadigheid steeds zwaarder wordt, hebben reden om zich te verheugen. Een staatscommissie heeft voor hen een be langrijke salax-isverhoging aanbevolen, en de minister van Binnenlandse Zaken Butler heeft in het Lagerhuis beloofd, dat de regering spoedig een besluit zal nemen. Het topsalaris voor de politie zal, indien de voorstellen worden aanvaard, 10.000 gulden worden, een bedrag dat na negen dienstjaren kan worden bereikt. Dat ligt dertig percent boven het tegenwoordige maximum. Bij een extra groot aantal dienstjaren zal de verhoging veertig per cent worden. Daarbij komt dat het politie- pex-soneel kosteloos woont. Betere betaling wordt al jaren lang als de oplossing be schouwd om het politietekort op te heffen. Sommigen twijfelen er echter aan of het plan het gewenste gevolg zal hebben, aan gezien vele jonge mannen meer verdienen in de industrie, terwijl de ongeregelde diensturen bij de politie vaak een onover komelijk bezwaar vormen maar het is de hoofdstad van een staat, die een oppervlakte beslaat, waar Frankrijk en Duitsland samen best in passen en dat nog ruimte genoeg overlaten voor Neder land en België. Doch inplaats van miljoenen mensen wo nen er slechts achthonderdduizend. Over het Nederlands in dit blad zijn we niet ei"g te spreken. Het is hier en daar stun telig. Maar we willen echter geen zout leggen op grammaticale en spellings-slak- ken. Het belangrijkste is, dat een groot dagblad de Nederlandse taal onder de ogen brengt van onze twintigduizend landgeno ten in Zuid-Australië en daarmee een waardevolle bijdrage levert tot de bevor dering van een stuk Nederlandse cultuur aan de rand der wereld. De eei-ste Convair 990 „Coi-onado" heeft thans de montagehal van de fabriek in San Diego (Cahfornië) verlaten. Hoewel de afmetingen van het toestel juist iets beneden die van de DC-8 blijven, biedt het met 118 stoelen aan nagenoeg evenveel passagiers plaats. De kruissnelheid ligt met 1020 km per uur echter boven die van de Douglas (950 km per uur). Het vliegbereik is berekend op 7200 km. hetgeen beneden dat van de DC-3 blijft, die non-stop 8500 km kan vliegen. De Swiss Air heeft zeven van deze nieu we straaltoestellen besteld en staat daar van op grond van het samenwerkingsver drag twee machines af aan de S.A.S., die er zelf ook twee heeft besteld. Volgens geruchten overweegt ook de K.L.M. of zi' haar vloot met dit type vlieg tuigen zal uitbreiden. Een beslissing daar over is echter nog niet gevallen. De vergelijkende cijfers luiden respec tievelijk voor „Coronado" en DC-8: start- gewicht: 111.000 kg en 130.000 kg; span wijdte vleugels: 36.60 meter en 43.41 meter; romplengte: 42.46 meter en 46 meter; staartsoogte: 12 meter en 12.92 meter. De „Coronado" is uitgerust met vier dubbelströom-straalmotorên van General Electric, die. naar- verwacht wordt, econo mischer zullen zijn dan de conventionele straalturbines van Pratt and Whitney, waarmee de meeste DC-8 machines vliegen. De vleugels, dunner dan de draagvlak ken van alle tot nu toe gebouwde straal- verkeersvliegtuigen. zijr. in een achter waartse hoek van 39 graden geplaatst. Op de bovenkant van beide vleugels zijn aan de achterrand twee kegelvormige ge stroomlijnde vloeilichamen aangebracht, die tot taak hebben de luchtstroom over de vleugels bij hege snelneid te verbetex-en. Zij zijn meer dan 7 meter lang, steken dus achter de vleugp; uit en dienen tevens als tanks voor extra brandstof. De motoren rebben een aangebouwde ventilator, die een koude luchtstroom pro duceert. Deze omhult de hete gasstraal bij de uitlaat als een mantel, waardoor minder energie door wervelingen verloren gaat en de directe stuwkracht verhoogd wordt. Ook wordt het geluid door deze luchtman- tel enigszins gedempt. Het is nog niet be kend wanneer de nieuwe toestellen afge leverd zullen worden. MOSKOU (UPI) De Sovjet-Unie heeft de Verenigde Staten gevraagd om uitleve ring van de Eit Felix Velio Eelnurme, die schuldig zou zijn aan oorlogsmisdaden. Volgens het Russische persbureau Tass heeft Eelnurme, die ta Trenton in Mi chigan zou wonen, massale executies op zijn geweten van onschuldige mensen. In Estlandse bladen zijn reportages ver schenen over de daden van Eelnurme, die onder het nazi-bewind commissaris van de politieke recherche was in de stad Paide. Bij de publikaties was een fotokopie van een brief van Eelnurme gex-icht tot de chef van de Estlandse veiligheidsdiensten Mere, waarin hij zegt dat alle executies onder toezicht wax-en uitgevoerd. Ain Mere woont in Londen. De Russen hebben ook zijn uitlevering gevraagd. Me re was als chef van de S.D. in Estland de meerdere van Eelnurmi. v<AAXXXXXXXXXXCCUDO(*XXV^^*Mfc-<XXXXXXXXXX>OCOCOC03CCOCO WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE ecocc«»»:cccccccc«eoEcccco:ccco=c<xcccccoccccoccccoc>5 BONN. Te Bad Godesberg onder de rook van Bonn, is dezer dagen het echtpaar Zinken gearresteerd, dat sedert 1956 voor de commxinistische Oostduitse spionage dienst werkzaam is geweest en beschikte over een eigen geheime zender. Deze arres tatie heeft men in verband gebracht met Oostduitse pogingen om een majoor van het Westduitse leger met behulp van zyn 16-jarige zoon Dieter naar Oost-Duitsland te lokken. Dieter is inmiddels door zyn familie uit Oost-Berlyn teruggehaald. Het echt paar Zinken werd vier jaar geleden op geraffineerde wijze door de Oostduitse geheime dienst op de Bondsrepubliek losgelaten. Zyn opdracht luidde kort maar krachtig: informaties inwinnen en doorgeven over de grote Westduitse politieke partyen. Daartoe kregen zij de beschikking over een eigen zendinstallatie en veel geld. Zo veel geld dat men het echtpaar beschouwt als de hoogst betaalde agenten van de Oostduitse spionagedienst. Ondermeer kon Zinken zich de weelde van een eigen huis in Godesberg permitteren dat huis staat vlak bij een Westduits legercomman- do. Zinken zelf heeft in de loop der jaren tegenover kennissen, die niet van zijn spio- nage-activiteit wisten, gezegd dat het voor Met ingang van ldecember is aan de heer L. C. Rietveld, secretaris-generaal van het ministerie van Defensie, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd eervol ontslag verleend. Hij zal worden opgevolgd door de heer J. J. van Houten. De heer Van Houten was secre taris-generaal van het ministerie van Ma rine, totdat dit met dat van Oorlog werd samengevoegd tot het ministerie van De fensie. hem moeilijk was een goed betaalde baan te krijgen. Hij was, zo vertelde hij, mis lukt als juridisch adviseur van firma's in Oost-Duitsland en dat zou de reden zijn geweest van zijn vlucht naar het westen. In werkelijkheid bleek Zinken een geraf fineerde en goedbetaalde spion te zijn. Hij deed zich echter voor als „slakkenkwe- ker". Uit dit bedrijfje, waarbij hij door hem gekweekte wijnbergslakken aan res taurants verkocht, trok hij evenwel geen geweldige inkomsten. TOKIO (UPI) Een Noordkoreaans communistisch blad heeft woensdag een beroep gedaan op communistisch China en de Sovjet-Unie om hun ideologische ge schil bij te leggen. Het blad schrijft dat alleen door het verwerpen van dogmatisme en revisionisme het communisme onover winnelijk kan worden. Het is voor de tweede maal dat het re gime in Pyongyang een beroep op de beide grote broers doet.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 7