Ook „verschrijvingen" bij de provincie Zeeland? Kennedy overweegt wijziging in de Amerikaanse strategie Massale vergelding wordt moeilijker uitvoerbaar HET WEER DE GAULLE LICHT NU DE PARTIJLEIDERS IN Afgetreden wethouder van Goes zegt bewijzen ervan in handen te hebben Interventie van minister Jhr. mr. D. J. de Geer overleden Arbeidsonrust bij Hoogovens Loemoemba vlucht naar Stanleystad Spreekverbod voor maarschalk Juin Frankrijk zou kernproeven voorbereiden „BOUWPAKKETTEN" o.a. Autodief reed in het water O ud-minist er •president Weerzien in Brussel Het woord is aan Conservatieve overwinning in Nieuw-Zeeland In de krant van heden: Lichte vorst MAANDAG 28 NOVEMBER 1960 46e JAARGANG NUMMER 22 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. 1 i g» «n ma Wj0^ m m s» Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. B S T|| J jg ÉT j| StsBoaM |j^ g j| Ij Ëf J| |Tj| Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. \tfT JL JL JL \iiiilfla JL JL JL lyft, JL JL franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Telef redactie 5389, a. kantooruren 5080. DAGBLAD VOOR V ELS E N - IJ M UID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Giro-rekening IJmmder Courant nol29288. Haarlem: hootdred. en alle afd. Telef. 15295. Advertentietaneven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije In de Margriethal van de Jaarbeurs in Utrecht is zondag een hondententoon stelling gehouden. „Reeuwijks Honest to Goodness' die hier met zijn eigena res, mevrouw Backx-Bennink, poseert, werd kampioen. PARIJS (UPI) Frankrijk is voorne mens een aantal kernbommen van be perkte kracht tot ontploffing te brengen om hun technische en praktische kennis van de kernwetenschappen te vergroten, zo meldt het Parijse blad „Le Monde". Volgens het blad zijn de datum en plaats van de proeven niet onthuld, maar het is heel waarschijnlijk dat de explosies in de nabije toekomst zullen plaatsheb ben. De eerste Franse kernbom is in fe bruari van dit jaar in Reggane, diep in de Sahara-woestijn, tot ontploffing ge bracht. Het provinciaal bestuur van Zeeland komt in steeds sterker mate in de pu blieke belangstelling te staan. De moei lijkheden in Goes, die geleid hebben tot het aftreden van drie wethouders en het onderzoek van Gedeputeerde Staten naar „verschrijvingen" in de financiële admi nistratie, laten het provinciaal bestuur zelf niet ongemoeid. De heer L. P. van Oorschot, lid van Provinciale Staten van Zeeland voor de P.v.d.A. heeft Gedepu teerde Staten van Zeeland gevraagd of het college op de hoogte is van het feit dat de heer J. J. van Melle, oud-wethou der van Goes, in een vergadering van de Christelijk-historische Kiesvereniging te Goes, heeft verklaard dat bij het pro vinciaal bestuur van Zeeland „verschrij vingen" plaats hebben van het soort, dat Gedeputeerde Staten in een brief aan het gemeentebestuur van Goes ernstig meen den te moeten laken. De heer Van Melle zou bescheiden kunnen overleggen, waar uit volgens hem zou blijken dat ook bij een der diensten van de provincie Zee- land„gemanipuleerd" is met begrotings posten. Maar de heer Van Melle heeft in een te lefonisch onderhoud met het college van Gedeputeerde Staten verklaard niet bereid te zijn tegenover dit college zijn beschul digingen met feiten te staven. Hij ver klaarde deze bereidheid alleen te willen tonen ten opzichte van de minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben daarop onmiddellijk contact gezocht met de minister en hem verzocht de heer Van Melle te benaderen. Minister Toxopeus heeft Gedeputeerden geantwoord dat hij bereid is zich met de heer Van Melle in verbinding te stellen. Gedeputeerde Staten wachten nu op bericht van mi nister Toxopeus en hopen dat zij daar door in staat worden gesteld een onder zoek in te stellen. Gedeputeerde Staten hebben reeds verklaard de uitlating van de oud-wethouder van Goes onbegrijpelijk te vinden. De heer Van Melle houdt vol over schriftelijke bewijzen te beschikken, die hij aan de minister wil overleggen en waaruit zou blijken dat ook bij de pro vincie „verschrijvingen" hebben plaatsge had. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 IEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Advertentie Salontafel 39. „DE HOUTHAL" HOUT - TRIPLEX en BOARD ■vENNEMERLAAN 159 - TELEFOON ITh De datum van het referendum, waarbij 32 miljoen Fransen en Algerijnen zich over De Gaulle's Algerije-politiek zullen mogen uitspreken, is nu officieel op 8 ja nuari gesteld. Nog altijd wordt de gene raal het voornemen toegeschreven om streeks 10 december een nieuwe inspectie reis door Algerije te maken bij welke ge legenheid hij misschien de campagne voor het referendum met een openbare rede voering zal openen. De rooms-katholieke kardinaal Fel tin, de voorzitter van het verbond van Franse protestanten, ds. Mare Boegner, en opper rabbijn Kaplan hebben gezien de huidige politieke toestand besloten nog niet tus senbeide te komen ter bespoediging van een wapenstilstand in Algerije. De drie kerke lijke leiders willen niet dat de „inmen ging" beschouwd wordt als een politieke daad. Zij willen zich op een zuiver reli gieus plan plaatsen wat het karakter van hun stap ook zal zijn. Zij zullen in elk geval zo spoedig mogelijk iets onderne- PARIJS Maarschalk Juin heeft zater dag op een bijeenkomst van reserve-offi cieren in het departement van Savoie de tekst van een redevoering die hij had wil len uitspreken in de binnenzak van zijn uniformjasje moeten houden. Na zijn ge ruchtmakende afwezigheid op 11 novem ber bij de wapenstilstandsplechtigheden in Parijs en de nog geruchtmakender motie ven die hij daarvoor des middags wereld kundig maakte en welke lijnrecht tegen de Algerije-politiek van generaal De Gaulle waren gericht, had de regering de maar schalk doen weten dat ze een nieuwe ma nifestatie van zijn zijde niet over haar kant zou laten gaan. De maarschalk moet zelfs door de mi nister van Oorlog zijn aangezegd dat in geval van herhaling hem een deel van zijn traktement zou kunnen worden ingehou den. De prefect van het departement en andere regeringsvertegenwoordigers was uit Parijs meegedeeld dat ze zich niet op het banket zouden mogen bevinden dat ter ere van de maarschalk op het program ma stond en dat, op het laatste ogenblik, dan ook werd afgelast. Toen de maar schalk na de maaltijd waaraan hij met een Zaterdagnacht is een Groninger met een weggenomen bestelauto ter hoogte van de Vroomsdraai in Hijkersmilde door het langs de Drentse Hoofdvaart staande ver- keershek gereden. Omwonenden werden van deze klap wakker en schoten toe om de drenkeling te redden. In de afgelopen nacht is in de ouderdom van 89 jaar in Soest overleden jhr. mr. D. J. de Geer, oud minister-president. Het stoffelijk overschot wordt donder dag in Jutphaas op de algemene begraaf plaats bijgezet in het familiegraf. Prinses Paola heeft met haar zoontje, prins Philippe, een bezoek aan Parijs gebracht. Prins Albert verwelkomde vrouw en kind op het „Gare du Midi" te Brussel. Joseph L. Einander: Soms is het of de herfstregen regel recht in het hart druipt in een duis tere afgrond, waarvan de leegte door wolken wordt bedekt. LEOPOLDSTAD (UPI) De afgezette Kongolese premier Loemoemba is zondag avond ontsnapt uit zijn zwaarbewaakte residentie te Leopoldstad en naar Stanley stad gegaan, het bolwerk van zijn politieke partij in de Oostprovincie. Loemoemba wist gisteravond de schild wachten, c!ie door kolonel Moboetoe bij zijn residentie op post waren gezet, te ontwijken en reed in een auto, bestuurd door een van zijn volgelingen, Leopoldstad uit. Hij liet de verklaring achter dat hij „niet als een vluchteling" naar Stanleystad is gegaan, maar alleen om de begrafenis bij te wonen van zijn dochtertje dat, een maand oud. op 13 november in een kliniek in Zwitserland overleden is. „Mijn af wezigheid zal van beperkte duur zijn", aldus de verklaring. „Ik ben voornemens terug te keren naar Leopoldstad, om de verzoeningscommissie van de UNO te ont vangen. Ik hoop binnenkort president Jo seph Kasavoeboe en president Tsjombe van Katanga te ontmoeten, om de voor genomen ronde-tafel-conferentie te be spreken." zo besluit Loemoemba's verkla ring. Regering Oost-provincie Er heeft zondag overigens grote conster natie geheerst in Stanleystad. Het gerucht deed de ronde dat Belgische parachutisten zouden worden ingezet voor een aanval op de troepen onder Loendoela een volgeling van Loemoemba. Kongolese parachutisten trokken de stad in en verrichtten links en rechts arrestaties. Ethiopische UNO-mili- tairen zijn er later weliswaar in geslaagd de hierbij gevangen genomen UNO-func- tionarissen te bevrijden, maar voor de overige arrestanten hebben zij niets kun nen doen. Vanochtend werd bekend dat Louis Loemoemba, een jongere broer van Patrice, zichzelf neeft uitgeroepen tot eer ste minister van de regering van de Oost provincie. (Van onze correspondent) WASHINGTON. Veranderingen in de techniek van de bewapening maken wijzigingen noodzakelijk in Amerika's strategische plannen. Onder Eisenhowers regime legde men nadruk op het massale van Amerika's vergeldingsmacht, thans denkt men er vooral aan, die macht onkwetsbaar te maken. In de luchtmacht vindt men nog steeds vrij veel voorstanders van de opvattingen, die de laatste acht jaren gegolden hebben. Bij de vloot voelt men meer voor een vrijwel on kwetsbare vergeldingsmacht, waarbij kernonderzeeërs met Polaris-raketten een belangrijke functie zouden krijgen. De wijzigingen in Amerika's strategische plannen zouden zich waarschijnlijk ook onder een nieuw Republikeins bewind hebben voltrokken, doch nu er een andere partij aan de macht komt, zal de over gang markanter zijn en de neiging tot een nieuwe aanpak sterker. Daar taak en organisatie van de Noordatlantische Verdragsorganisatie nauw samenhangen met de strategie van de sterkste partner in dit bondgenootschap, valt de decern- ber-vergadering van de NAVO te vroeg om definitief een tien-jarenplan op te stellen. Uitwisseling van gedachten, onder meer over een eigen kernwapenmacht voor de NAVO, kunnen heel nuttig zijn, maar pas op de volgende NAVO-ver- gadering, in mei, zal men spijkers met koppen kunnen slaan. Dan zal Kennedy ongeveer vier maanden aan het bewind zijn geweest en dan moet hij gelegenheid hebben gehad de hoofdlijnen vast te stellen voor Amerika's nieuwe strategie. De Amerikaanse vertegenwoordigers die half december naar de NAVO-bijeenkomst in Parijs gaan, kunnen zich tevoren enigs zins op de hoogte hebben gesteld van Ken nedy's inzichten, maar zij kunnen op de conferentie niet met gezag verklaren, hoe Kennedy tenslotte oordelen zal over even tuele reorganisatie van de NAVO. De structuur van de NAVO zal bepaald wor den door Amerika's strategie in het al gemeen en ook die strategie is geen on derwerp op zichzelf, want het al of niet stopgezet blijven van kernproeven, het al of niet slagen van een nieuwe topconfe rentie kunnen factoren zijn, die belangrij ke invloed hebben op het samenstel van grote politieke objecten. Toch kan men over dat ene onderwerp van de strategie op dit ogenblik wel iets fundamenteels zeggen. Tot dusver gold de strategie van de massale vergelding. Zou er een aanval op Amerika worden gedaan met kernwapens, dan zouden de vliegtui gen van het Strategie Air Command en raketten voor middelbare en intercontinen tale afstanden, alle vliegvelden en raket bases van de vijand radicaal vernieti gen. Men streefde er althans naar zulk een macht op te bouwen. Omdat echter de vijand over steeds meer raketten voor intercontinentale af stand gaat beschikken en vooral omdat de bases van die raketten vaak onbekend zijn, wordt een massale vergelding moei lijker. En juist daar het raket het voor naamste wapen wordt van de eventuele vijand, zijn diens kansen om in een en kele verrassingsaanval een groot deel van Amerika's vliegvelden en vaste raketba ses te vernietigen, aanzienlijk gestegen. Vandaar dat de technische ontwikkeling alleen reeds de behoefte heeft doen ont staan aan een andere strategie dan die van de massale vergelding. Dat een an dere partij thans in Amerika de kans krijgt „een nieuw begin" te maken, zal de veranderingen in de strategie slechts versnellen. Invloed op NAVO Zou er inderdaad een belangrijke wijzi ging komen in de Amerikaanse strategie, dan zouden de plannen van de NAVO daar natuurlijk op afgestemd moeten worden. Daarbij is het interessant om te weten in. welke richting men heeft gedacht en gewerkt. Bowie, ook een voormalig plan nenmaker van het State Department, thans de directeur van het centrum van internationale zaken in Harvard, heeft voor de Amerikaanse regering een rapport opgesteld met suggesties voor hervormin gen in de NAVO. Van dit rapport zijn de hoofdzaken uitgelekt. Bowie zou het met generaal Norstad (de Amerikaanse opperbevelhebber van de NAVO in Euro pa) eens zijn, dat de NAVO de „vierde kernmacht" behoort te worden. Zoals de zaken nu staan kunnen Amerika's bond genoten in Europa altijd nog het gevoel hebben: als het er op aankomt zouden de Amerikanen weieens kunnen weigeren kernwapens te gebruiken voor wat, op het eerste gezicht, een lokaal Europees con flict lijkt. Amerika heeft nog steeds het laatste woord over het wel of niet gebrui ken van deze wapens. Onder meer om dit wantrouwen weg te nemen en om te voor komen, dat sommige landen zoals Frankrijk zelf een kernzwaard gaan smeden, beveelt Bowie een kernmacht aan die geheel van de NAVO zou zijn. Hoeveel er over dit onderwerp ook al gezegd en geschreven is, niemand heeft nog helder uiteen gezet, hoe in de NAVO dan het besluit genomen zou worden voor het gebruik van die wapens. Amerika zou een deel van zijn zeggenschap moeten op geven en daarvoor zou het Congres een wetswijziging door moeten voeren. Maar dan? Moet men in de NAVO bij meerderheid van stemmen beslissen over het al of niet gebruiken van kernwapens? Zal men daar de tijd voor hebben? Vele vragen, maar geen concrete antwoorden. Het interne vervoer op het terrein van Hoogovens in IJmuiden heeft bijna twaalf uur stil gelegen, als gevolg van de toe nemende onrust over de gang van zaken omtrent de nieuwe lonen en arbeidsvoor waarden in de metaalnijverheid. De ver voerders hadden bovendien nog enkele andere grieven. Ook is in het afgelopen weekeinde enkele uren het werk in de staalfabriek neergelegd. Zaterdagavond omstreeks negen uur werd het interne vervoer hervat. Öm het transport van kolen en cokes zoveel mogelijk gaande te houden, in ver band met de gasleveranties aan Amster dam en het overgrote deel van Noordhol land, hebben opzichters en ander kader de kleine locomotieven bestuurd. Tot incidenten is het niet gekomen. Rust in Rotterdamse metaalsector De Rotterdamse metaalarbeiders hebben maandagmorgen het werk normaal hervat. Op de werf van de Rotteidamse Droogdok Maatschappij en bij Wilton-Fyenoord was het, zoals werd medegedeeld, „volmaakt rustig". Onder de arbeiders heerst noch tans spanning over het resultaat van de bespreking van het College van Rijksbe middelaars die vandaag in Den Haag wordt gehouden. WELLINGTON (Nieuw-Zeeland) (UPI) De Verenigce Nationale Partij van Nieuw-Zeeland beeft zaterdag een einde gemaakt aan het socialistische bewind van premier Walter Nash door een klinkende verkiezingsoverwinning. De nationale par tij is vrijwel zeker van het veroveren van 45 zetels in het Hui_ van Afgevaardigden. Nash, die sinds december 1957 aan het bewind was heeft toegegeven dat de con servatieven ..onmiskenbaar" gewonnen hebben. VdQ Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving 5, 7 In de Vi.shal en op zee7 Toch Is Het Zo9 Feuilleton 9 Beeldverhalen 9 Horen en Zien 9 Economisch nieuws11 Beurs H Scheepsberichten 11 Sport 13, 14. 15 Dit nummer hestaai uit zestien pagina's FLORIADE TROK 4 MLN BEZOEKERS De tentoonstelling „Floriade" te Rotterdam is door vier miljoen personen bezocht. Daar van waren 3.715.286 betalende bezoekers. (Van onze correspondent) PAKIJS. Na de ministers en andere hooggeplaatste medewerkers komen deze week alle Franse partijleiders aan de beurt om door generaal De Gaulle op het Elysée in speciale audiëntie te wor den ontvangen. Het staatshoofd heeft te kennen gegeven het wenselijk te achten ook de verantwoordelijke politici per soonlijk op de hoogte te stellen van de plannen die hij in de komende weken ten aanzien van Algerije ten uitvoer denkt te brengen. In Algerije zelf wordt het terrein verkend en voorbereid door zes hooggeplaatste „padvinders" van De Gaulle, onder wie de nieuwe minister voor Algerijnse zaken Louis Joxe en de algemene gedelegeerde in Algiers Morin. honderdtal reserve- en beroepsofficieren had aangezeten in zijn auto stapte, werd hij op straat door een groepje aanhan gers met „Leve Juin" en „Leve Frans Algerije" begroet. Frankrijks enige maarschalk heeft te genover een verslaggever van „France Soir" verklaard „de eerste te zijn die zich zal verheugen als het plan van generaal De Gaulle slaagt." Hij voegde hieraan toe geen standpunt te zullen innemen in de campagne om de volksstemming. „Ik be moei me niet met politiek en heb een afschuw van militairen die dit wel doen," aldus Juin in antwoord op een opmerking van de journalist dat hij een der leiders van de oppositie tegen De Gaulle is. Naar verluidt overweegt de Franse re gering de maarschalk te ontheffen van zijn functie van voorzitter van de hoge raad voor de strijdkrachten, een advise rende instelling. Verwachting tot morgenavond: Wisselende bewolking en slechts hier en daar een bui, voorname lijk in de kustprovincies. Zwak ke tot matige, in het noorden van het land tijdelijk krachtige wind uit westelijke richtingen. In de komende nacht in het bin nenland hier en daar mist en lichte vorst. Morgen overdag on. geveer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1