Goncourtwinnaar Horia op ernstige gronden van antisemitisme beticht Richard Wright te Parijs overleden ^De negen Muzen Controverse Theater-Arnhems gemeentebestuur J. J. Jurrissen kreeg gouden medaille van stad Haarlem Vier zwaargewonden door dronken autobestuurder 13 Directie-wisseling bij de NACO Sittards meisje van 16 spoorloos Minister Korthals op receptie Militair omgekomen bij verkeersongeluk ANAB wil hoger loon in zuivelindustrie WOENSDAG 30 NOVEMBER 1960 Insigne voor raadsleden Drentse industrie heeft landbouw overvleugeld Mr. W. H. Dollekamp volgt J. Kistemaker op Onlusten in Venezuela Pieter Goemans brengt via Albert Hoijn iedere twee weken een paar platen Werk van Dirk Harting Twaalfde erepenning Kort nieuws Een jaar gevangenisstraf en tien jaar niet-rijden geëist De winnaars van twee der voornaamste letterkundige prijzen, de Prix Goncourt en ie Prix Fémina, zijn van antisemitisme beschuldigd en indirect worden nu ook de jury's die beide onderscheidingen nog maar enkele dagen geleden hebben toegekend, /an verregaande lichtzinnigheid zo niet van medeplichtigheid beticht. Een lid van het damesgezelschap dat ieder jaar de Prix Fémina uitdeelt, de romancière en voormalige Goncourt-winnares Beatrix Beek heeft zich uit protest tegen de toekenning van de Fémina-onderscheiding aan Louise Bellocq voor haar roman „La Porie Retombée" de dichtgevallen deur) uit het comité teruggetrokken. De Joodse presidente van de Fémina-jury, madame Simone, heeft het argument van Beatrix Beek onzinnig ge- loemd. Wel is buiten de jury iedereen het er wel zo ongeveer over eens dat de roman van Louise Bellocq een tamelijk prullig schriftuur is, dat de onderscheiding zeker allerminst verdiende. De aanklacht van anti-semitisme tegen de Goncourt-prijswinnaar,Vintila Horia, een Roemeen die in werkelijkheid Caftan Gioglou blijkt te heten, is ongetwijfeld op degelijker gronden gebaseerd. Nadat vo rige week door zijn landgenoot Virgil Gheorghiu de bekende auteur van de best seller „Het vijfentwintigste uur", in Paris- Presse was onthuld dat de heldhaftigheden die Horia door zijn uitgever werden toe gedicht hij zou een actief aandeel aan het Roemeense verzet hebben gedragen en derhalve in Duitse concentratiekampen geïnterneerd zijn geweest geenszins met de waarheid strookten, kwam gister morgen de communistische „L'Humani- té" met citaten van artikelen die door de Goncourt-prijswinnaar geschreven waren in Roemeense kranten, voor de dag, die er op het stuk van anti-semitische vuil spuiterij inderdaad niet om logen. Horia had tijdens de oorlog, zo bleek nu on weersprekelijk, Duitsland en Italië onstui mig toegejuicht omdat in die landen „de oude geestelijke waarden in ere waren hersteld en de geest van Vrijmetselarij en Jodendom was uitgebannen". In een ander artikel werd de Führer even geest driftig bejubeld en werd met blijdschap geconstateerd dat „de ganse mensheid die naar vrijheid haakt, zich nu achter Hitier had geplaatst, die Napoleon als histori sche figuur dan ook definitief heeft over vleugeld". Met „droefenis" moest de Roe meense schrijver in juni 1940 voorts vast stellen dat Frankrijk, waar hij zich later vestigen zou, „in een poel van decadentie verkommerde, waaruit alleen de neder laag het misschien nog zou kunnen doen verrijzen". Vintila Horia heeft desgevraagd gisteren niet ontkend dat hij al dit fraais inder daad geschreven kon hebben. Hij had al- lijd rechtse idealen aangehangen, zo merk te hij op, maar hij begreep ook niet waar om al die oude koeien nu zo nodig uit de sloot moesten worden gehaald. De secretaris-generaal en woordvoerder van de Goncourt-jury, Gerard Bauer heeft van zijn kant gisteren gezegd dat hem tevoren bij de informatie bij de Roemeen se ambassade in Parijs en bij het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken, niet gebleken was dat Horia' onwaardig voor de onderscheiding geacht-zou moeten wor den. Volgens de statuten van het genoot schap moet de prijs in de decembermaand worden uitgereikt en die uitreiking van een cheque van 5000 oude franken zal maandag aanstaande dan ook gewoon ge schieden, tenzij zo opperde Bauer listig, Horia zelf van die ceremonie af zou willen zien. De bekroonde schrijver die eerst had gezegdniet te zullen ver schijnen, heeft gisteren weer meegedeeld dat men voor die plechtigheid of'die "for maliteit zeker op hem-mag rekenen! De letterkundige waqrde van Horia's werk wordt over het algemeen maar ta melijk laag aangeslagen zodat voor hem en voor zijn uitgever gevreesd mag worden dat de laatste Goncourt-de gebrui kelijke oplagecijfers die tussen de_ honderd en de vierhonderdduizend exemplaren lig gen na deze jongste gebeurtenissen ver moedelijk wel niet zal weten te bereiken. Tengevolge van de onthulling van zijn an ti-semitisme dreigt Vintilia Horia dus als schrijver tot zijn werkelijke en beschei den rang te zullen worden teruggedron gen, een resultaat waarover-men zich op litteraire en op morele gronden, dan alleen maar zal mogen verheugen. De Amerikaanse negerschrijver Richard Wright is maandagavond overleden aan een hartaanval. Hij is 51 jaar geworden. Wright die vele jaren in Parijs heeft ge woond, werd zaterdag in een ziekenhuis opgenomen. Richard Wright heeft in het bijzonder bekendheid verkregen door zijn roman „Black Boy" waarin de jeugd van een neger in de Verenigde Staten wordt beschreven en „Native Son". Kort geleden is te Parijs het boek „Fishbelly" van hem verschenen dat aan het negerprobleem is gewijd. Wright werd zaterdag in het zie kenhuis opgenomen wegens een maag kwaal. Wright is in 1909 geboren op een plan tage te Natchez in Mississippi. Hij was vijf toen zijn vader het gezin in de steek liet. Zijn moeder werd verlamd en Richard bracht een tijdje door in een weeshuis; na enkele baantjes als ongeschoolde werk kracht te hebben gehad, werd hij postbe ambte. Op 15-jarige leeftijd verliet hij zijn ouderlijk huis. Hij kwam, na allerlei baantjes gehad te hebben, in Chicago te recht, smeltkroes van alles wat Amerika te bieden had. Dit contact met een mil joenenstad is beslissend geworden voor zijn schrijverschap. Hij ontmoette er het type van de neger-in-de-grote-stad, die hij in „Native Son" (1940) onvergetelijk ge stalte gaf in de figuur van Rigger Zomas, wiens leven op de elektrische stoel ein digt. Op grqnd van het plan voor schrijvers dat deel uitmaakte van president Roose- velts „New Deal", werd hij geholpen en hij kreeg in 1938 een prijs van vijfhonderd dollar voor zijn verhaal „Uncle Tom's Children". Kort daarop dus verscheen „Native Son". Wright kreeg in 1940 de Spingarn Me daille, de hoogste onderscheiding voor prestaties op het gebied van de beharti ging van. de belangen - van negers. Men kende hem deze onderscheiding toe voor de beschrijving vën 'de' rassenscheiding en achterstelling van de Amerikaanse negers Andere boeken van Wright zijn onder meer: „The Outsider"; „Black Power", „Savage Holiday", „The Coloured Cur tain", „Pagan Spain" en „White Man, Lis ten". In „Erbij" van 30 juni 1956 publiceerden wij een uitvoerige samenvatting van Wrights „Black Power", toen in het Ne derlands.bij A. W. Sijthoff verschenen on der de titel „Zwarte Kracht". Wij schre ven toen „dit boek is de hartekreet van een gepijnigd man, zelf slachtoffer van de rassen-discriminatie in zijn geboorteland die bij zijn broeders in Afrika toestanden aantrof, nog vele malen erger en verne derender dan die, waarin de geciviliseer de neger in het zuiden van Amerika moet leven". Zelfstandig. Binnenkort zal een zelf standige vestiging van de K.L.M. in Suri name worden ingesteld. Tot dusverre was het agentschap der K.L.M. ondergebracht bij de Curagaosche Handelmaatschappij in Paramaribo. De raadsleden van Gorkum zullen voortaan by officiële gelegenheden aan dit insigne kenbaar zijn. Het vergulde speldje toont het stadswapen. Burge meester mr. Ridder van Rappard heeft het idee in Frankrijk opgedaan, waar, zo zei hij, dergelijke insignes gemeen goed zijn. Totaal zullen 31 van deze insignes worden aangeschaft. Nieuw werk van Schubert. Het Schu- bertfestival, dat thans in de universiteit van Nottingham in Engeland gehouden wordt, zal worden opgeluisterd met de uit voering van een nimmer gepubliceerde fan tasie in c mineur voor piano. Het manus cript, dat meer dan een eeuw zoek is ge weest, is door de eigenaar, Otto Taussig uit Malmö uitgeleend aan de organisatoren. Men gelooft dat de Fantasie in 1813 werd geschreven. Schenking aan Van Abbemuseum. De kunstenaar Jean Debuffet uit Vence in Frankrijk, aan wiens grafisch werk ge durende de periode van 24 september tot 30 oktober in het stedelijk Van Abbemu seum te Eindhoven een tentoonstelling werd gewijd, heeft een map van zijn litho grafieën „Etendues, ParOis" bah "dit mu seum ten geschenke gegeven. De gemeente raad heeft het voorstel om deze map te aanvaarden, met dank aan de schenker, aangenomen. Stadsmonument voor 'Zutphen. De beeldhouwer Titus Leëseï" ih Ommen heeft in opdracht een groot- monument voor de stad Zutphen vervaardigd, dat omstreeks mei van het volgend jaar in de omgeving van de IJselbrug in deze stad zal worden onthuld. Het 8 meter hoge en 4 meter brede gedenkteken bestaat uit een liggen de en een staande vrouwenfiguur, een symbool van verleden en toekomst van de stad. De Ommense beeldhouwer heeft met deze groep een van zijn grootste werken van de laatste jaren vervaardigd. Ensemble lanceert eenakters. Ensemble heeft de hand kunnen leggen op eenakters van Edward Albee, jong Amerikaans toneelschrijver, namelijk „The Death of Bessie Smith" en „The Zoo Story", welke in dit seizoen beide in de voornaamste Europese theatercentra worden uitge bracht. Deze zullen worden gespeeld in de serie „Middagpauze eenakter", die gedu rende de maanden januari, februari en maart in het Nieuwe de la Mar Theater zal worden gespeeld en waarbij zes eenakters, ieder met een speeltijd van twee weken, gegeven worden. Naast de twee stukken van Albee brengt Ensemble twee andere noviteiten, te weten Madame devan Jean Anouilh en De Keuze van Bea trice van Luisa Treves. Over Die Sieben Todsünde van Brecht/Weil wordt nog on derhandeld (dit stuk stelt technisch bijzon der zware eisen, onder andere een volledig orkest), terwijl thans reeds vast staat, dat de serie wordt afgesloten met Literatur van Arthur Schnitzler. Veiling in Parijs. Op een veiling in Parijs heeft een exemplaar van Parallele- ment van Paul Verlaine, geïllustreerd met originele lithografieën van Pierre Bonnard, 30.000 n.f. (ca 24.000 gulden) opgebracht. Een- histoires Naturelles van Jules Renard met lithografieën van de Toulouse Lautrec ging weg voor 20.500 n.f. (ruim 16.000 gul den). B. en W. van Arnhem en het stichtings bestuur van de Toneelgroep Theater ver klaren gezamenlijk, dat in onderling over leg, waarbij ook de directie van Theater wordt betrokken, op de kortste termijn zal worden nagegaan welke verlangens van de Toneelgroep Theater op korte ter mijn kunnen worden vervuld en welke ver langens later gerealiseerd kunnen worden, uiteraard met overweging en inachtneming van financiële consequenties voor de ge meente Arnhem. Uitdrukkelijk wordt vast gesteld, dat met de meerste ernst naar een bevredigende oplossing zal worden ge streefd. Dat in summiere bewoordingen gestel de communiqué, dat ons van de zijde van het gemeentebestuur heden is toegezonden, zegt niets over de controverse die er is tussen enerzijds het stichtingsbestuur en de directie van de Toneelgroep Theater en anderzijds het gemeentebestuur. Zowel op bijeenkomsten van de stichting „Vrien den van Theater" als op persbijeenkom sten van Theater is meer dan eens naar voren gebracht, dat de Toneelgroep Thea ter zich ruimer wenst te ontplooien en dat met name de wens uitging naar een théatre-en-rond, dat bij de schouwburg in Arnhem zou moeten worden gebouwd voor repetities. Voorts zou Theater gaarne een afschaffing willen van het abonnementen stelsel in Arnhem en in plaats daarvan een couponsysteem. Ook wil Theater de zogenaamde bedrijfsvoorstellingen ge heel in eigen hand houden. Van de zijde van het gemeentebestuur is al eens opgemerkt dat aan de accom modatie van de schouwburg in de loop van de jaren de nodige verbeteringen zijn aangebracht en ook op andere wijze heeft men steeds getracht Theaters wensen zo goed mogelijk te vervullen. Van de zijde van de schouwburgdirectie is meer dan eens betoogd, dat afschaffing van het abonnementenstelsel, mede met het oog op het speelplan van de toneel groepen, minder eenvoudig is dan wel wordt gedacht. Van schouwburgzijde heeft men betoogd dat Theater allereerst heeft te zorgen voor de verzorging van de toneelspreiding in oost-Nederland en dat Theater nu slechts een deel van alle voorstellingen, ongeveer een derde van de 460, in het oosten geeft en de rest in het westen. Er is een spe ciaal Thea! er-abonnement ingesteld in Arn hem, maar, zo is al eens opgemerkt, ook de andere toneelgezelschappen wil men naar oude traditie in Arnhem laten ko men. „De Vrienden van Theater" zeggen dat de toneelgroep subsidies ontvangt van het rijk, van de provincies Gelderland en Overijsel en van een aantal gemeenten in het gewest. De handicap voor Theater wordt veroorzaakt door het feit, dat door de vele reizen die moeten worden gemaakt de kosten hoog liggen en de hele sprei dingsgedachte daardoor gevaar loopt. De bekende litterator en criticus de heer Johan van der Woude, heeft ons mede gedeeld, dat hij midden oktober ontslag heeft ingediend voor het uitvoerend secre tariaat van het stichtingsbestuur van de Toneelgroep Theater en dat hy het secre- BESPELING EENENDERTIGTOONS ORGEL De organist Anton de Beer bespeelt zondag 4 december in het Teylersmuseum te Haarlem het éénendertigtoons orgel. De violoncelliste Anner Bijlsma begeleidt hem tijdens dit concert waarop werken worden uitgevoc-id van Sweelinck, De Fesch, Ridout en Badings. tariaat van de Stichting Vrienden van Theater eveneens disponibel heeft gesteld aangezien hy de opvattingen deelt, die er heersen in de boezem van de schouwburg commissie te Arnhem. De heer Van der Woude is een van de initiatiefnemers geweest tot de oprichting van de Toneelgroep Theater. In 1961 zullen in Drente meer werk nemers in de industriële sector werkzaam zijn dan in de agrarische sector. Het aan tal werknemers in de Drentse industrie wordt thans op 20.000 geschat. Men ver wacht dat dit aantal in 1962 reeds 25.000 zal zijn zo verklaarde gisteren mr. dr. H. K. de Langen, lid van het college van Ge deputeerde Staten van Drente. Hij zei voorts dat sinds de aanwijzing van pri maire en secundaire industriekernen in de provincie Drente, anderhalf jaar geleden, zich 49 industrieën in deze provincie heb ben gevestigd. De verhouding van de Drentse industriële groei ten opzichte van die van de provincies Groningen en Fries land ligt vrijwel gelijk. Gelet op het feit, dat de provincie Drente de kleinste van de drie noordelijke gewesten is, is de groei in Drente relatief hoger. Tot directeur van de autobusonderneming de n.v. NACO te Alkmaar is met ingang van 1 maart 1961 benoemd mr. W. H. Dolle kamp. De huidige directeur de heer J. Kis temaker zal op die datum met pensioen gaan wegens het bereiken van de 65-jarige leeftyd. De heer Dollekamp is 41 jaar. Na vol tooiing van zijn rechten-studie en enkele jaren overheidsdienst vertrok hij in 1947 naar het toenmalige Nederlands-Indië. Hij was werkzaam bij de n.v. Handelsvereni ging „Amsterdam", het laatst als secreta ris van het hoofdkan toor te Djakarta. Na zijn terugkeer uit In donesië in 1958 trad hij in dienst van de n.v. Nederlandse Spoorwegen in een functie, welke hem in nauwe aanraking bracht met de proble matiek van autobusbedrijven. Naar pas thans door de politie te Sittard bekend is gemaakt, wordt sinds 12 novem ber aldaar het zestienjarige meisje Aleida Bouwmeester vermist. Het meisje is ver moedelijk geschaakt door een meerderja rige man uit het in de omgeving van Sit tard gelegen woonwagenkamp. Sinds de zelfde datum is deze man ook niet meer in het woonwagenkamp geweest. De politie te Sittard vermoedt dat beiden over de Duitse grens zijn verdwenen. De hulp van Interpol is ingeroepen. In de Venezolaanse hoofdstad Caracas hebben zich gisteren weer ongeregeld heden voorgedaan waarbij twaalf mensen werden gewond. Groepen extremisten sta ken twee autobussen en enige personen auto's in brand. Maandag demonstreerde een grote groep studenten in de straten van Caracas tegen de regering in het algemeen en tegen Betancourt in het bijzonder. Op hun demonstratietocht door de stad ver nielden zij een aantal winkels. Vijftig per sonen werden gewond, toen de politie met vuurwapens ingreep. Drie personen ver loren het leven. Bij een serie invallen in communistische en andere linkse centra heeft de politie dinsdagavond een hoeveel heid wapens, documenten en propaganda materiaal in beslag genomen. De politie heeft de drukkerij van het communistische dagblad „Tribuna Popular" bezet. Het blad mag niet meer verschijnen, evenals het linkse weekblad „Izquierda". In de kantoren van het communistische dagblad en van het linkse toeekblad werden wa pens gevonden. Hier en daar werd gescho ten in het stadsdeel waar de universiteiten staan. In Maracaïbo werd een bom ge worpen in het gebouw van het blad „Panorama"waar grote schade werd aan gericht. Ter gelegenheid van zijn afscheid als directeur van deNoord-Zuid-HolIandse Ver voermaatschappij is dinsdagmiddag ty- dens een massale receptie in restaurant Brinkmann in Haarlem aan de heer J. J. Jurrissen de erepenning in goud van de stad Haarlem aangeboden. Burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers overhandigde hem de erepenning. Hij was daartoe vergezeld door het voltallige col lege van B. en W., alsmede door gemeen tesecretaris mr. H. E. Phaff, die de weke lijkse vergadering van B. en W. daarvoor moesten onderbreken. Ver over de duizend mensen hebben de receptie bezocht. Onder hen bevonden zich de minister van Verkeer en Waterstaat, drs. H. A. Korthals, de directeur-generaal van het verkeer, mr. C. J. G. J. Vinke- steyn, die tevens staatssecretaris Stijkel vertegenwoordigde, de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen, vele burgemeesters van ge meenten, die door de N.Z.H. worden be diend, tal van politieautoriteiten, onder wie hoofdcommissaris F. van der Molen van Amsterdam en hoofdcommissaris A. L. de Boer van Haarlem, afgevaardigden van Nederlandse Spoorwegen, alle directeuren van de dochterondernemingen van de N.S., tal van vertegenwoordigers van overheid, bedrijven en organisaties, waarmee de heer Jurrissen gedurende zijn loopbaan bij de vervoersonderneming nauwe contacten heeft gehad, alsmede tal van gebruikers van bus en blauwe tram. Onder laatstgenoemden rekende zich ook minister Korthals, die, zoals hij zei, meer dan achttien jaar dag in dag uit van de blauwe tram van Voorschoten naar Den Haag en omgekeerd heeft gebruik ge maakt. „Als wij moesten wachten mopper den wij wel eens en wij waren heus niet altijd enthousiast", aldus drs. Korthals. Toch wilde de minister hulde betuigen aan de man, die heeft bewezen zijn tijd te hebben verstaan. Een dynamische persoon lijkheid die met grote voortvarendheid zijn bedrijf heeft geleid en daarnaast toon de over een warm hart te beschikken. Daarvoor wilde de minister de heer Jur rissen dankzeggen. Burgemeester Cremers bracht eveneens dank aan de afscheidnemende directeur voor alles wat hij voor Haarlem heeft ge daan. „In de oorlogstijd hebt U de kra kende wagen op gang gehouden en na de oorlog hebt U hem uit het moeras gesleept. U hebt Haarlem een vervoersapparaat ge schonken, waar menige gemeente ons om heeft benijd.", aldus mr. Cremers, die ver volgens de gouden erepenning van de stad Haarlem overhandigde. Vuist op tafel Vervolgens sprak mr. Cremers als ver tegenwoordiger van de burgemeesters van 26 gemeenten die door de N.Z.H. worden bediend en die tezamen een inwonertal van 2.107.995 zielen hebben. Burgemeester Cre mers wees ook hierbij op het goede ver voersapparaat dat dank zij de heer Jur rissen is tot stand gekomen. „Tijdens on derhandelingen- is- wel eens met de vuist „Toen een damesweekblad grammofoon platen begon te verkopen tegen prijzen, die ver beneden die van de erkende de tailhandel lagen, werd dat zo'n succes, dat ik de knoop heb doorgehakt. Ik was reeds lang van mening dat de platen te duur waren. Ik vond Albert Heyn bereid om door mij te leveren platen in zijn kruidenierswinkels te verkopen, en deze week zijn de eerste paar duizend stuks uitgezet. Zaterdag hoop ik tachtig zaken te hebben bevoorraad met de drie pla ten die ik tot nog toe heb uitgebracht, volgende week komt er een Kerstplaat uit en daarna wordt het repertoire met twee of drie platen per veertien dagen uitge breid". Pieter Willem Goemans heeft met zijn grammofoonplatenmaatschappij enige opschudding veroorzaakt door het platen- kartel te doorbreken met prijsverlagingen van dertig tot veertig percent. Hij is een jonge, rusteloze, maar inventieve Amster dammer, wiens naam in de amusements wereld geen onbekende is. Hij studeerde rechten, kwam in de reclamebranche te recht, maakt, sedert enkele jaren een in gewikkelde puzzel voor een dagblad, is zeer produktief als vertaler in en uit het Engels, componeerde aan aantal schla gers en schreef er teksten voor. Zijn be kendste lied is wel: „Aan de Amsterdam se Grachten", waarvoor hij tekst en mu ziek schreef, en dat zo'n succes werd, dat er zes verschillende grammofoonpla ten van werden gemaakt. Toen Pieter Goemans een maand gele den zijn eigen platen ten verkoop liet aan bieden door de portier van Americain op het Leidseplein, vond men dat wel een leuke grap. Men wist toen nog niet wel ke pijlen de enthousiaste ondernemer op zijn boog had. Vorige week kreeg Pieter Goemans de orderbevestiging van Albert Heyn en sindsdien heeft hij niet stil ge zeten. In een paar dagen tijd voorzag hij twintig winkels, waaronder diverse super-markets, van elk honderd platen. Toen hij de laatste zaak bevoorraad had, was de eerste al bijna uitverkocht. De perserij in Zandvoort, die platen fabriceert voor diverse firma's, werkt op volle toeren, evenals een tweetal drukkerijen, waar de de hoezen worden vervaardigd. In het televisiejournaal heeft de heer J. van Praag, de secretaris van de Ne derlandse Vereniging van Detailhandela ren, dinsdag over de verkoop van goed kope grammofoonplaten gezegd: „Belache lijk, dit kan geen stand houden, het pu bliek heeft deskundige voorlichting nodig". Pieter Goemans stelt daartegenover „Ik breng platen met liedjes die al populair zijn, die de mensen al kennen, men heeft dus bij de koop geen voorlichting nodig, trouwens ieder, die de plaat bij het draai en thuis tegen valt kan zijn geld terug gaan halen". De jonge ondernemer ziet de toekomst vol vertrouwen tegemoet: „Ik verwacht een hoge omzet en ik neem een kleine winst, desondanks kan ik de dub bele royalties dan de gebruikelijke uit betalen, en de handelarenwinst voor Al- bert Heyn is niet minder dan die van de erkende platenhandelaar". Hij heeft geen reclameapparaat nodig, vrijwel geen op slagruimte, en geen representatief kan toorgebouw. „Ik geloof niet dat de pla- tenhandelaren bezorgd hoeven te zijn, maar misschien zullen ze wat actiever moeten worden, de meesten zitten ge woon te wachten tot er klanten komen". Zaterdagmiddag 10 december om 3 uur zal drs. H. Prenen een expositie in Bloe- menheuvel te Bloemendaal openen van werk van de graficus Dirk Harting. De expositie blijft geopend tot 30 december. Dinsdag is voor de twaalfde keer de gouden erepenning van de stad Haar lem uitgereikt. Het was de afscheid nemende directeur van de N.Z.H., de heer J. J. Jurrissen, die deze onder scheiding te beurt viel. De eerste Is toegekend aan de toen malige directeur van de gemeenterei niging, de heer G. Boerkoel. Na hem volgden mevrouw Savrij Droste en de heren ir. W. C. G. H. van Mourik Broekman, ir. J. A Reus, J. A. A. Ochtman. E. H. Tenckinck, mr. Th. A. Wesstra, A. van Driel. Vernout en de Grafische Inrichting Joh. Enschedé en Zoon. Het ontwerp van de medaille is van de 70-jarige graveur H. van Walsem sr en toont aan de ene zijde de opdracht en aan de andere kant het wapen van de gemeente Haarlem en vier emblemen betrekking hebbend op de loopbaan van de onderscheidene. op tafel geslagen, maar U bewaarde altijd Uw goede humeur. U hebt bijgedragen tot de economische welvaart van deze streek". Ter herinnering bood mr. Cremers de heer en mevrouw Jurrissen een tapijt aan. De heer D. J. A. Geluk bracht de dank van de Stichting Haarlems Bloei over en bood een boekwerk aan. Voorts spraken nog een vertegenwoordiger van de Reizi gersvereniging Katwijk en de heer J. de Later namens de drie erkende vakorgani saties. Laatstgenoemde prees in de heer Jurrissen de steeds aanwezige wil tot over leg en zijn sociale gevoel. „Wij hebben twee geschenken voor U: de vakbeweging heeft voor u de A.O.W. bevochten en U me vrouw Jurrissen schenken wij Uw man. Nu zal hij eindelijk meer tijd voor zijn gezin krijgen", aldus de heer De Later. De heer Jurrissen dankte alle sprekers op bewogen toon voor de hem betoonde hulde. De N.Z.H. had voor een vlotte aan- en afvoer van de meer dan duizend gasten gezorgd door het inleggen van een pendel dienst van de Dreef naar de Grote Markt. Een militair heeft het leven verloren en een werd ernstig gewond doordat een mi litaire vrachtwagen op de Zuurmondseweg in Smilde tegen een boom reed. De chauf feur van de vrachtwagen, een drietonner, de 19-jarige soldaat De Bruin afkomstig uit Hilversum, werd zwaar gewond naar het militair hospitaal in Assen overge bracht, maar was bij aankomst al over leden. De bijrijder, de 19-jarige soldaat De Bruin uit Rotterdam, kreeg een zeer ern stige schedelbasisfractuur en werd ver voerd naar het academisch ziekenhuis in Groningen. Beide militairen behoren tot tot het 45ste infanterie-bataljon, gelegerd in Assen. Zij zijn geen familie van elkaar. Het ongeluk gebeurde bij het passeren van enkele geparkeerde boerenwagens. De chauffeur heeft bij de uitwijkmanoeuvre vermoedelijk de macht over het stuur ver loren. De drietonner kwam tegen een boom tot stilstand en werd zwaar beschadigd. Op een vakgroepsvergadering van de Algemene Nederlandse Agrarische Be drijf sbond (N.V.V.) in Utrecht, is dinsdag meegedeeld dat de samenwerkende werk nemersbonden in de agrarische sector menen dat er ruimte is voor een loonsver hoging in de zuivelindustrie. Zij zullen deze in het voorjaar van 1961 aan de orde stellen. De juiste grootte van de ruimte was nog niet becijferd. De heer S. van der Ploeg, voorzitter van de A.N.A.B., deelde mee, dat ook de winst deling aanhangig zal worden gemaakt. Hij zei, dat er beneden de grote rivieren in de zuivelfabrieken nog geen enkele winst- delingsregeling bestaat. In de vergadering werd sterk geprotesteerd tegen de ge meen te-klassificatie. Nieuwe Comets. De British European Airways hebben nog vier Cornet 4b-straal- vliegtuigen met een totale waarde van 40 a 50 miljoen besteld. De toestellen zullen het volgend jaar worden afgeleverd. De B.E.A. heeft al een vloot van zeven Cornets. Spoedig worden er nog drie verwacht. Archeologische vondst. Amerikaanse oudheidkundigen hebben in Zuid-Irak vijftig beelden van meer dan 4.000 jaar oud gevonden. De beelden, waarvan enkele met goud zijn ingelegd, werden opgegra ven in Nippoer. Een jaar gevangenisstraf zonder aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk en ontzegging van de rijbevoegdheid voor tien jaar, heeft de officier van Justitie bij de Haagse rechtbank geëist tegen de 22-jarige Leidse timmerman J.V. die in de nacht van 14 op 15 juni met een gehuurde auto stomdronken door de smalle Leid se straten raasde waar tientallen voetgan gers, komende van een feestje, gillend probeerden opzy te springen. Vijf van hen wisten de aanstormende wild-slin- gerende auto niet te ontwijken en op een na werden zij ernstig gewond. De timmerman was met zijn vrouw ook naar het feest geweest. Hoewel hij goed wist dat zijn zwakke maag niet veel alcoholhoudende drank kan verdragen, ge bruikte hij ondermeer een groot aantal glazen bier. Toen hij volslagen dronken was hij kon slechts met moeite op zijn benen staan kwam hij op het rampzali ge idee een eveneens dronken vriend met zijn gehuurde auto naar huis te brengen. Zijn vrouw probeerde nog hem er van te weerhouden. Zig-zag rijdend stuurde de timmerman zijn auto met grote snelheid door de Burchtsteeg, die vol liep met festivalgan gers. Achtereenvolgens „schepte" hij met zijn auto drie wandelaars, onder wie een Leidse hartspecialist, botste tegen de voordeur van een huis in de steeg, gaf vol gas en sleurde een verloofd paar mee. De jongen viel het eerst van de auto. Hij mankeerde niets, doch het meisje bleef zeer zwaar gewond op de Korenbrug lig gen. In de Korenbrugsteeg reed de auto tenslotte tegen een muur. Verdachte werd door het publiek er uit gehaald, maar hij was zo dronken dat hij als een vaatdoek op straat viel. Op de brug en in de Burcht- steeg lagen zijn slachtoffers, de meesten bewusteloos, allen zo ernstig gekwetst dat hun herstel vele maanden duurde. Tegen een reclasseringsambtenaar had verdachte gezegd: „Ik ben zo gemakke lijk, als ik me omdraai ben ik het kwijt". De officier van Justitie wees erop dat dergelijke rampzalige gebeurtenissen nog geregeld voorkomen, ondanks gevangenis straffen voor het rijden onder invloed en de publikaties in de pers. „De straf voor deze dader zal tot het hele Nederlandse volk moeten spreken", aldus de officier waarna hij de bovenge noemde eis stelde. Uitspraak op 13 december.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 13