GELIJKSPEL TUSSEN 2 HOTELS VAN NIEL CHIPBREUK PANDA EN DE MEESTER-VODDENRAPER Kunstveüingprijzen bij Brandt te Amsterdam Proces over het Westduitse tweede televisienet SINT IN EEN GRIJZE TABBERD? Oostduitse televisie De radio geeft donderdag Tel evisie pro gramma ik*, De geheide gebeide van Wynand Fockink Professor Zmipovsk en zijn vreemde avontuur T I S S O T HORLOGES ONS VERVOLGVERHAAL DOOR RUTH ASPINALL Vertaling: Margot Bakker ^Hoe is het ontstaan)^ Dit woord: TJOKVOL T .i(>uAU 3 0 NOVEMBER 1960 36. „We kunnen wel opkrassen, jong.." herhaalde opa mat. „Ik kan geen eer lijk handeltje drijven als ik niet weet of ik met een klant te doen heb, of met ach- lerbakse smoesjesmakers die me weg wil len hebben!" Toen viel zijn blik op het geld in Panda's hand. „Geef op!", ge bood hij. Panda aarzelde. „Maak er nu niet uw pijp mee aan.zei hij. „Dat is zonde van het geld en u. rookt toch al teveel." Opa schudde het hoofd. „Nee," antwoordde'hij. „Ik heb het nodig om de huur te betalen. We gaan Sammie zijn centen brengen en dan doeken wij de zaak hier op, weet je." Zo stonden zij even later weer voor de huisknecht van Oude Sammie. Deze had nog minder zin om hen binnen te laten dan de vorige keer, want de herrie, die opa in dat deftige huis had gemaakt, stond hem nog duidelijk voor de geest. „Laat maar, jong," zei hij. „Ik ken de weg, weet je. Hot voornaamste onderdeel van het A.V.R.O.-televisieprogramma van dinsdag avond vormde de reportage over de Oost duitse televisie. Het werd een verbijsteren de staalkaart van naargeestige politieke beïnvloeding, gekenmerkt door een vol slagen gebrek aan levensvreugde. Het was tegelijk beangstigend, wanneer men kennis nam van de ipanier waarop de jeugd werd betrokken. Wat is het verschil met de nazi methoden? De vorm is hetzelfde gebleven, 'alleen de hypocrisie heeft grotere afmetin gen aangenomen. Over de inhoud weten we zo langzamerhand al genoeg. Beeldschermer HILVERSUM I. 402 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor do vrouw. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.15 Mox-gendienst. 10.45 Gram. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gewijde rnuz, 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Pianospel. 12.25 Wij van het iand, praatje. 12.35 Land- en tuinb.medèd. 12.38 Gram. 12 50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Promenade-ork. en sol. NCRV: 14.00 Amus.muz. 14.30 Omr.ork. en solist. 15.15 Gram. 15.30 Vocaal ens. en orgel. 16.00 Verkenningen in de Bijbel. 16.20 Pianorecital. 16.50 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. 18.15 Sportrubr. 18.30 Koorzang. 18.50 Sociaal perspec tief. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Polit. lezing. 20.00 Gevar. progr. 21.30 Gram. 21.50 Pe riodiekenparade. 22.00 Orgelconcert. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespr. 23.00 Zangrecital. 23.25 Gram. 23.30 De Australische in boorling: Overblijfsel uit het verleden en pro bleem voor de toekomst, lezing. 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 De groen teman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Tussen de wal en het schip, lezing. 11.15 Gram. 11.45 Iets kolossaals, le zing. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Zang en piano. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Liederen. 14.30 Voor de vrouw. 15.05 Lichte muz. 15.30 Voordr. 15.45 Kamerork. 16.15 Mélange: act. 16.45 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Jazzmuz. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief. 19.00 13.00 Nieuws. 18.15 Voordr. 18.30 Lichte muziek. Voor de kinderen. 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nws. 20.05 Radio-filharm.ork. 21.20 Zoutwaterkout, het M.S. Ondina, hoorsp. 22.30 Nieuws, beursber. van New York en meded. 22.45 Journ. 23.00 Sportact. 23.10 Nieuwe gram. 23.55—24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Amus.muz. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.50 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.06 Fran se les. 16.21 Kamermuz. 17.00 Nieuws. 17.15 Voor de kinderen. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Sport- kron. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.50 Vrije polit. tribune. 20.00 Hoorspel. 21.00 Gram. 21.20 Gram. 21.30 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Radio-universiteit. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR WOENSDAG NTS: 17.00 Jeugdjourn. KRO: 17.10—17.30 Voor le kinderen. NTS: 2.00 Journ. en weeroverzicht. VARA20.20 Achter het nieuws. 20.35 Documen taire. 21.00 Cabaret. 21.30 Forum. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journaal. KRO: 20.20 Documentaire. 20.30 Gesprekken. 21.00 Een dag in angst (This day of fear), TV-spel. Advertentie Nu is er... —esgSSf® Een wondermiddel! Wrijf een weinig Clipp in de nog vochtige huid. Dit voor komt „afwashanden". U merkt 't na éën behandeling: de huid blijft gaaf en soepel. Uw handen zijn zacht als fluweel CLAVECIMBEL-RECITAL Voor de leden van de Heemsteedse Kunstkring wordt vrijdag 9 december in e bovenzaal van het Minerva theater een ocital gegeven, door de jonge Haarlemse 'aveciniste Marion van Harreveld. Zij ge- oot haar opleiding in Parijs bij Pauline ubert en op het Conservatoire National upérieur de Musique. Teruggekeerd in '"■derland, studeerde Marion van Harre- dd onder leiding van Gustav Leonhardt. Het programma voor dit recital in Heem- tede bestaat uit composities van Giles 'arnaby, J. Champion de chambonnières, Georg Böhm, Johann Sebastian Bach, Ni- colaas Lebègue, Frangois Couperin en Do- menico Scarlatti. Drie riviergezichten van Jan van Goyen hebben respectievelijk 28, 19 en 15 mille opgebracht op de in Arti et Amicitiae te Amsterdam begonnen twee dagen durende veiling door Paul Brandt van oude en mo derne schilderijen, meubels en antiek. Voor een opdrachtgever kocht makelaar Brandt voor 12.000 gulden „De drie Kruisen" van Pieter Brueghel de Jonge. Een Amster dams jurist werd voor 16.000 gulden eige naar van een klein schilderij van de Italiaan Francesco Guardi. „Gezicht op Venetië" van Jacopo Marieschi bracht 19.500 gulden op en een late Pieter de Hoogh 12.000 gulden. Enkele andere prijzen waren: een groot schilderij van Willem van de Velde de Jonge (Het Fregat) 15.000 gulden, een klein doek van Simon J. de Vlieger (Het Gebed) 11.500 gulden en een groot doek van Breitner (Bouwput te Amsterdam) 14.000 gulden. Twee werkjes van Karei Appel noteerden respectievelijk 750 en 525 gulden, een liefdespaar van David Bles 2.200 gulden, een vrouwenportret (half naakt.) van Th. van Rysselberghe 3.900 en een zelfportret van Jan Mankes 3.600 gulden. Alle geveilde werken blijven in Nederland. DODE-ZEEROL) EN NAAR NEDERLAND De directeuren van de Palestijnse musea hebben erin toegestemd de „Dode-Zeerol len", die in Jordanië gevonden zijn, in het buitenland tentoon te stellen. Zij zullen ook in Nederland geëxposeerd worden. Advertentie per hele liter GENEVER .-••• Wynand Fockink - Anno 1679 4445. Het was goed verlopen; het maanschip was langzaam aan het valscherm gedaald en met 'n zacht schokje op de maan terechtgekomen. Daar lag het nu op de bodem. Even bleef hel stil; toen maakte de professor het ronde luik open, stak z'n hoofd naar buiten en keek nieuwsgierig rond. Hij voelde zich trots, want hij had z'n doel bereikthij was op de maan aangekomen! Hm bromde hij voor zich heen. Het is hier wel erg rustig en stil! Ik ben toch wel benieuwd, of hier maanbewoners leven! Door de jaren heen hebben de namen van twee Londense hotels telkens weer een rol vervidd in society romans: Dorchester en Savoy. Het eerste verheft zich in al zijn (moderne) waardigheid aan Park Lane, ook al zo'n naam met een bekende klank, hoewel gedurende de laatste tientallen jaren veel peperdure flats in kan toorgebouwen zijn getransformeerd. Savoy ontdekt men midden op de Strand in een soort inham aan de Theemszijde. Welke van beide hotels is het deftigst (vaak een synoniem van duurst) en welke heeft de beroemdste gasten geherbergdEr wordt op het front van aanzien en snobisme een stille strijd uitgevochten door beide grootmachten, voorlopig met als resultaat match-nul. Beide directies letten angstvallig op elkaar; niet zodra is in een van de hotels een modernisering tot stand gekomen of in het andere wordt een binnenhuisarchitect van reputatie ont boden om nog schonere plannen te ontwerpen Het spreekt vanzelf dat zowel in het Dorchester als in het Savoy een uiter ste discretie aan het personeel is opge legd. Zelfs een (overigens zeer gewaar deerde) Nederlandse sigaar kan de por tier van Savoy niet bewegen tot enige loslippigheid. Ik mag echter zonder be zwaar noteren, dat hier als de befaamd- ste gasten worden beschouwd de oud president van de Verenigde Staten Har ry S. Truman, veldmaarschalk Mont gomery, Charly Chaplin, Maria Callas en (haar thans onafscheidelijke) Aristo- teles Onassis. Zijn collega aan Park Lane stalt hiertegenover uit: Aartsbis schop Makarios van Cyprus, Noel Co ward, Danny Kaye, Elizabeth Taylor, ex-keizerin Soraya en (niet op hetzelf de tijdstip als zijn voormalige gade de Sjah van Perzië. Maar verder willen deze hoogwaardigheidsbekleders niet gaan. Geen anecdoten dus over gasten, zelfs al zouden deze alleen maar de populariteit van die figuren verhogen. Wanneer wij de macht en de stan ding van beide groepen nauwkeurig kon den afwegen, zouden wij op dit punt mogelijk van een gelijkspel kunnen spreken. Dat blijft het wel, als ik ande re factoren in het geding ga brengen. Savoy wint het wat het aantal bedden betreft: vijfhonderd tegen de armzalige tweehonderdvijfentachtig van Dorches ter. Alle met bad en telefoon. Maar het duurste appartement van Savoy kunt u hebben voor.slechts 270.- per dag, een prijs die in het niet valt bij de 450.- in het hotel aan Park Lane. De goed koopste liggen op gelijk niveau: 75.- per dag bepaald een koopje. De wijnkelder van Savoy is met hon derdvijftigduizend flessen waarlijk be hoorlijk voorzien, maar Dorchester kan er nog een vijftigduizend meer op ta fel zetten. Als ik het goed heb bijge houden, neemt dit laatste hotel hiermee de leiding, zij het dat de voorsprong uiterst gering is. De gelijkmaker wordt dan weer gescoord door het onderwerp personeelssterkte. Mag ik nog even re leveren? Savoy vijfhonderd bedden, Dorches ter tweehonderdvijfentachtig. In het eerste hotel is het bediendenkorps (in ruime zin) vijftienhonderd koppen sterk zodat elke gast door drie mannetjes of vrouwtjes wordt nagelopen. In Dorches ter moet het met de bediening maar beroerd gesteld zijn: geteld van duvels toejager tot directeur komen we niet verder dan achthonderdvijftig, d.i. ruim vijf op elke twee gasten. De strijdpostitie waarin de hotels ver keren blijkt voor de aristocratische Sir Malcolm Mc Alpine (directeur van Dor chester) en Hugh Wontner (zijn collega van Savoy) geen beletsel te zijn elkaar als goede vrienden te beschouwen. Za kelijk staan zij fel tegenover elkaar, privé drinken zij graag samen een goed glas. Wat de heren gemeenschappelijk zorgen baart is de toenemende concur rentie van de hotelgroep, gedreven dooi de gebroeders Danziger: Claridge, Con- naught en Mayfair. In een bepaalde en zeer korte periode leidde het vertrek van drie prominente gasten uit Dorches ter: Gregory Peck, Ava Gardner en Marilyn Monroe, tot weinig minder dan een crisis. Hun bezwaren tegen Dor chester waren van dezelfde aard het is er zo'n ouderwetse, duffe boel. De eerste twee zochten en vonden onder dak in Connaught, Marilyn probeerde het met Savoy. De tegenmaatregel van de verontruste sir Malcolm was zowel groots van allure als goed van visie: binnen enkele dagen waren honderd ka mers volledig gemoderniseerd. vSavoy kon natuurlijk niet achterblij ven en de heer Wontner besloot de ca paciteit met honderd kamers te vergro ten. Er wordt momenetel nog aan ge bouwd. De gebroeders Danziger sloegen eveneens fors terug en besteedden aan „de Kleine Drie" in één jaar tijds ruim drie en een half miljoen gulden voor verbeteringen. Lag het misschien daaraan, dat Kroetsjev bij zijn bezoek aan de En gelse hoofdstad de voorkeur gaf aan Claridge? En dat vertelt „men" koningin Juliana en koning Olaf daar altijd suites hebben gereserveerd? En een ander veelzeggend feit: over 1959 behaalde Connaught van alle Londense hotels met negentien miljoen gulden de hoogste omzet. Wat er ook in de onderlinge concur rentepositie zal veranderen, het zal in de naaste toekomst nog altijd een sno bistische vreugde zijn losjes te kunnen zeggen: „Als ik in Londen ben, logeer ik altijd in het Savoy hoteL'Dorchester hotel" (doorhalen wat niet verlangd wordt). Maar de directies zullen er re kening mee moeten houden, dat er iets in de wereld veranderd is. Een oudge diende van Dorchester, overigens even gesloten als de rest, wil mij wel één sprekend voorbeeld geven. „Twintig jaar geleden werd een schat rijke Amerikaan, die met zijn lievelings diertje, een kwakende gans, door de eetzaal kuierde, discreet te verstaan ge geven zijn koffers te pakken. Moet u nou om komen! In de zomer van dit jaar gaf het Russische staatscircus voorstellingen in Londen en wij hadden de eer een danseres met slangen te her bergen. 's Avonds liep ze altijd rond met een paar slangetjes om haar hals, bij wijze van sieraad. En weet u wat er gebeurde? Er waren al een paar dames flauwgevallen bij het zien van die griezelige beesten en daarom en ook om de vrijheid van beweging van de danseres te waarborgen wees de directie drie piccolo's aan als een soort lijfwacht. Nee, we zijn zuiniger gewor den met onze gasten." (Nadruk verboden) Het Westduitse opperste gerechtshof in Karlsruhe is begonnen met de verhoren in de zaak die vier Westduitse staten met so cialistische regering hebben aangespannen tegen de federale regering over het tweede televisieprogramma in de Bondsrepubliek. De Lander Hamburg, Bremen, Hessen en Beneden-Saksen, beweren dat het besluit van Bonn om geheel alleen een tweede televisieprogramma te gaan verzorgen, in druist tegen de federale grondwet, welke het verzorgen van radio- en televisiepro gramma's aan de Lander overlaat. Bonn Advertentie reeds vanaf 105. GROTE HOUTSTR. 86 - HAARLEM Speciaalzaak sinds 1883 nodigde in het begin van dit jaar de Duit se deelstaten uit deel te nemen aan de stichting van een tweede televisiepro gramma. Regering en deelstaten zouden elk gelijke rechten genieten. Toen de Lan der weigerden op het aanbod in te gaan ging Bonn alleen op de ingeslagen weg voort. De nieuwe televisiemaatschappij heeft meegedeeld dat zij gereed is om op 1 januari 1961 in de lucht te gaan. De vier socialistische Lander maakten de zaak aanhangig bij het opperste gerechtshof. Zij hebben hét hof voorts gevraagd de rége- ring in Bonn te verbieden uitvoering aan het project te geven, zolang het hof zich niet heeft uitgesproken. Verwacht wordt dat het gerechtshof drie dagen met de zaak bezig zal zijn. Het arrest wordt eerst over enkele weken tegemoet gezien. V.Z.O.D. SPEELT „DE KAT EN DE KANARIE". De toneelvereniging „Vriendschap zij ons Doel" geeft dinsdag 6 december in de schouwburg te Haarlem een opvoering van het spel „De Kat en de Kanarie" van de Amerikaan .John Willard. De Nederlandse bewerking is van René Bosch en het spel wordt opgevoerd onder regie van H. Nib- belink. 34) Valentine, die uitgehongerd was, deed afstand van de sigaret in de artsenkamer en zocht tijdig haar spreekkamer weer op om een bewerkelijke kaart voor een van de verwachte patiënten voor dokter Bellairs in te vullen. Even later had zij daar spijt van. Er werd geklopt en toen zij opkeek stond dokter Smith al op de drempel. Hij zei: „Collega Manning. ik zou je vanavond als je klaar bent graag even willen spreken". „Goed", zei Valentine, enigszins verschrikt. Verbaasd bleef zij naar de al weer gesloten deur staren. Wat had dokter Smith opeens? Veel tijd om daarover na te denken had zij niet. Zij werkte zich door een berg administratief werk heen en juist toen zij om vijf uur klaar was en naar de artsenkamer wilde gaan, waar collega Smith haar verwachtte, werd er een ongeval binnengebracht. Een shockpatiënte, met drie gebroken ribben, die zware pijn leed. Het kostte Valentine de nodige tijd, voor zij de eerste hulp had verleend en de inmiddels enigszins tot rust gekomen vrouw naar de zaal kon laten vervoeren. Mar ofschoon het extra laat was ge worden had de erkentelijke glimlach van de patiënte, op het ogenblik dat de brancard de spreekkamer werd uit gereden, haar toch goed gedaan. Zij liep de trap op, in de hoop, dat dokter Smith het wachten moe zou zijn geworden en het onderhoud tot de volgende dag kon worden uitgesteld. Als hij er niet meer was kon zij rustig naar huis gaan en dat lokte haar meer dan zich nu in een gesprek met hem te verdiepen. Toen zij de bovenste trede had bereikt liep zij zelfs zachtjes te zin gen, maar de aanblik van de drie mensen, die juist de gang uitkwamen, deed haar verstommen. De vrouw die in het midden liep was de moeder van Geoffrey Walters. Valentine had haar 's morgens de kamer van de patiënt zien binnengaan, moedig toen nog en mis schien met een laatste rest hoop. Nu was zij kapot. Een van de hoofdzusters steunde haar en aan de andere kant liep dokter Warners met een ernstig gezicht met de beide vrouwen mee. Valentine bleef staan om hen te laten passeren. Niet. een van hen drieën sloeg zelfs maar acht op haar. Zij liep, minder vlug nu, door naai de artsenkamer. Dokter Smith was er nog wel degelijk. Hij zat onder de leeslamp met een boek in zijn hand. Toen zij binnen kwam stond hij op en zei, wat hij stellig niet van plan was geweest te zeggen: „Wat een naar geval met die Walters, hè?" „Ontzettend", zei Valentine beheerst, terwijl zij in wendig nog worstelde met de opwelling van normaal menselijk medelijden en verdriet. Zij zag zijn gezicht verstrakken en vroeg zich af, of hij verwacht had dat zij in tranen zou uitbarsten. „Je wilde me spreken?" „Ja". Valentine ging zitten, met hetzelfde gevoel, dat zij vroeger eens had ervaren, toen zij bij de rector werd geroepen wegens een of ander vergrijp tegen de ge bruikelijke gang van zaken. Om zich aan de sensatie te onttrekken maakte zij haar tas open, nam haar koker en bood dokter Smith een sigaret, aan. Hij weigerde, zodat Valentine alleen zichzelf de sigaret kon verschaf fen, waarnaar zij al uren had verlangd Dokter Smith begon: „Collega Manning, het is je stellig bekend, dat ik gewend ben 's middags in het Witte Hert te eten?" „Inderdaad". „Dat verklaart dan alles", zei hij. Valentine keek hem vlug aan, niet begrijpend wat er verder zou komen. „Toen ik daar vandaag zat te eten", vervolgde dokter Smith, kwam er een man naar me toe een journalist die me wilde interviewen". Valentine haalde diep adem om het plotseling bonzen van haar hart te bedwingen en ontspande behoedzaam haar vingers, die zich om de stoelleuning hadden ge klemd. Het was al te dwaas dat zij aan Paul dacht, zodra er maar een journalist ter sprake kwam. En als dokter Smith zich aan dezelfde dwaasheid schuldig maakte had hij daartoe niet het geringste recht. „Die man had gehoord, dat ik een Duitser zou zijn", zei de vlakke stem tegenover haar, die geen spoor van een accent liet horen. „Hij vermoedde dat ik wel een of ander belangwekkend verleden zou hebben". Een of andere onbeschaamde journalist had blijkbaar zijn neus in het verleden van collega Smith gestoken, zonder al te veel eerbied te tonen voor wat mogelijk pijnlijke herinneringen konden zijn. Hij had er een goed verhaal uit willen slaan. Dat kon zij volgen. Maar wat hadden zij of Paul daarmee te maken? Paul kon die dag nauwelijks in Lanrhyn zijn geweest en dokter Smith kende hij niet eens. Valentine wilde juist iets zeggen, toen het verband haar duidelijk werd. Paul wist wel iets van dokter Smith af. Zijzelf had hem een en ander verteld, toen zij de vo rige zondag naar de Hongerpunt waren gereden. Wat had zij gezegd? Zij kon het zich niet nauwkeurig meer herinneren, maar zij zag de strakke blik uit de lichtgrij ze ogen van dokter Smith zonder veel vriendelijkheid op zich gericht en zij sloeg de hare neer. Zij kreeg een kleur. „Wat heb ik met dit alles te maken, collega Smith". Hij moest eerst maar eens met een beschuldiging voor de dag komen. Dan pas kon zij zich verdedigen. Het was erg, dat hij haar onzeker had zien worden. Hij zou dat opvatten als een bekentenis van schuld, zowel van haar kant als van die van Paul. Maar Paul kon dit alles niet gedaan hebben. Hij kon niet in staat zijn een terloopse mededeling van haar op een zo onaanvaardbare manier te gebruiken. „Het was Paul Cleeve, de journalist die bij jou thuis logeert", zei dokter Smith. „Dat kan niet", zei Valentine. „Absoluut onmogelijk. Meneer Cleeve is na zijn ongeluk nog niet allen de deur uitgeweest. Hij moet nog altijd veel rust houden. Ik kan me niet voorstellen dat hij vandaag in de stad is ge weest". „Maar hij is er wel geweest", zei dokter Smith on barmhartig. „Hij was niet zo beleefd zijn naam te noe men, maar zijn been zat in het gips en vergeet niet, dat je hem zelf naar het ziekenhuis hebt gebracht, om dat gipsverband te laten aanleggen. Ik heb hem die dag twee maal gezien: ergens in het ziekenhuis en nog eens toen jullie 's avonds naar huis gingen". De sigaret brandde Valentines vingers. Zij liet haar vallen en bukte zich haastig om haar op te rapen. Een kille teleurstelling overviel haar. Paul kon tot zoiets on behoorlijks niet in staat zijn. Maar alles wees erop, dat hij er wel tot in staat was en dat hij haar gevoelens al evenmin had ontzien als die van dokter Smith. Om aan kopy te komen was hij blijkbaar tot alles in staat. Zij richtte zich op en wachtte af, wat er verder zou komen. Zij voelde zich zowel beschaamd en hulpeloos als woe dend. En de stem van dokter Smith ging door met be schuldigen. „Bovendien, lijkt het me onmogelijk dat deze specia le vermoedens uit andere bron dat dit ziekenhuis afkom stig kunnen zijn en jij bent het enige lid van de staf die laten we zeggen vriendschappelijk met hem omgaat. „Inderdaad". Wat moest zij anders zeggen? Dat Paul haar had verleid tot een openhartig en vriendschappe lijk gesprek, terwijl hij later misbruik had gemaakt van wat zij hem had verteld? Dat zou zij Paul wel vertellen. Dat was een kwestie tussen hem en haar. Tegenover collega Smith kon zij zich niet verdedigen er viel niets te verdedigen. Zij was schuldig aan datgene, waar van hij haar beschuldigde an als hij bovendien dacht, dat zij opzettelijk had gehandeld kon zij daaraan niets veranderen. „Omdat mijn verleden je blijkbaar boeit", ging dokter Smith verder, „kan ik je wel zeggen, dat je de heer Cleeve onjuiste inlichtingen hebt verstrekt. Ik ben geen Duitser. Toevallig ben ik in Dortmund geboren, doordat mijn vader daar woonde als vertegenwoordiger van een Britse onderneming. Ik heb tot mijn zeventiende in Duitsland gewoond misschien heeft meneer Cleeve daaraan iets." Traag en zorgvuldig maakte Valentine in de asbak haar sigaret uit. Zij stond op en keek dokter Smith recht in de ogen. En ofschoon zij het schaamtegevoel niet van zich kon afzetten en haar gezicht nog een dieprode kleur vertoonde, klonk haar stem vast. „Ik heb inderdaad tegen meneer Cleeve gezegd, dat jij een Duitser was", zei zij. „Ik heb hem ook verteld, dat jij altijd in het Witte Hert gaat eten. Daartoe had ik niet het recht. Het is onvergeeflijk ziekenhuispraatjes te verspreiden. Het spijt me buitengewoon". Daarna keerde zij hem de rug toe en probeerde zo rustig moge lijk de kamer te verlaten (Wordt vervolgd) Advertentie (Van een spaanse correspondent) Volgens - niet bevestigde - geruch ten zou de Goed-Heiligman voor nemens zijn, dit jaar een grijze in plaats van een rode tabberd te dragen. Dit niet zozeer om zich te onderscheiden van de vele z.g. hulp-sinterklazeri; dan wel om bij zijn tochten over de daken minder opvallend af te steken tegen Hol land's luchten. Hierop heeft het ontvangst-comité rechtstreeks kontakt opgenomen met de spaan- se ambassade, waarbij gebleken is, dat het hier een volkomen loos gerucht betreft. Gelukkig maar! Iedereen stelt er immers prijs op, dat St.-Nicolaas- avond een kleurig feest blijft! Maarhoe staat het met uw foto's? Legt u een kleurig feest ook kleurig vast of draagt de goede Sint op üw opnamen een grijze tabberd, zoals op zwart-wit foto's? Dat hoeft écht niet! Haal daarom bijtijds GEVACOLOR kleu renfilm en flitslampjes. Het St.- Nicolaasfeest is een unieke gele genheid om te ontdekken, hoeveel méér vreugde fotograferen in KLEUR geeft! COM 6045 BEGRAFENIS ALFRED VAN SPRANG Honderden belangstellenden hebben dinsdag op de begraafplaats Oud Eik en Duinen te Den Haag de verleden week overleden reizend journalist Alfred van Sprang op weg naar zijn laatste rustplaats begeleid. Onder hen bevonden zich col lega's uit het gehele land, afgevaardigden van de eerste divisie en van de dertiende gevechtsgroep. In de aula sprak de heer G. H. Hoek, programmaleider van de NCRV, die de overledene schetste als een eenzame figuur. Tjokvol is een jonge ontlening aan het Engels. Daar bestaat een werkwoord t o chock up: volproppen en daarnaast chock-full en choke-full voor: propvol, stampvol, stikvol, dus: volgepropt, vol- gestampt, zo vol dat men er stilet. Soms, bijvoorbeeld in het werk van Louis Couperus, vindt men de vorm tjokvol, die waarschijnlijk berust op eer vermenging van tjokvol en propvol. Een enkele maal treft men ook tjoepvol en topvol aan. Er is misschien reden de afstamminr van tjokvol uit het Engels in twijfel te trekken. Het Fries kent namelijk het woord t s j o k dik. Misschien is tjok vol dus evenals een woord als tjalk, Fries tsjalk, uit het noorden tot ons ge komen en niet uit het Engels. V.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 15