Plastic geld Introductie en emissie Van Schuppen Zn 1:5 Bordenwassen De beurs Gestage groei Zeer ruime geldmarkt Critiek in vergadering Nat. Handelsbank Den Besten moet zich verantwoorden Verlaging gouddekking van dollar mogelijk F.B.I. arresteert weer een Sovjet-spion Duitse kankerkliniek wordt opgeheven SCHEEPVAARTBERICHTEN 17 DE WEEKSTAAT Circulatie betrekkelijk weinig uitgezet Nog altijd abnormale vraag naar goud Staat gaat onderhandse lening aan van ƒ200 min Besoeki hoopt over '60 dividend te betalen Handelsgesprek tussen Oost- en West-Duitsland In huis van bewaring Shell heeft concessie in Koeweit Dividendverwachtingen bij „De Kondor" Intervam tevreden Israel maakt kleine auto Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Voorschotuitkeringen op melkprijsgarantie Tanker ramt veerboot in de haven van New York WOENSDAG 30 NOVEMBER 1960 Op 9 december zal de Amsterdamsche Bank n.v., blijkens een prospectus, de in schrijving open stellen op 777.000 gewone aandelen a pari in de n.v. Koninklijke Veenendaalsche Sajet- en Vijfschachtfa- briek voorheen weduwe D. S. van Schup pen en Zoon in Veenendaal. De aandelen, aan toonder en 1.000,- groot, delen voor de helft in het dividend over het boekjaar 1 mei 1960-30 april 1961 en ten volle in het dividend over de volgende boekjaren. Hou ders van claims van 5.000,- gewone aan delen hebben recht tot inschrijving op 1.000,- nieuw gewoon aandeel. De claimhandel begint op 1 dec. Offi ciële notering ter beurze van de uitstaan de en thans uit te geven gewone aandelen zal worden aangevraagd. De stortingsda tum is 5 januari 1961. Het maatschappe lijk kapitaal bedraagt 10.003.600. Alle 36 prioriteitsaandelen van 100 zijn ge plaatst. Van de 10.000 gewone aandelen van 1.000 zijn 3.885 stuks geplaatst. Het bedrijf, waarvan de geschiedenis teruggaat tot 1799, vervaardigt sajet en handbrei-, weef- en tricotgarens. Het werd in 1945 geheel gemoderniseerd en voert het gehele proces van ruwe wol tot gereed produkt volledig zelf uit. De omzetcijfers (basis 1948-49 is 100) waren respectieve lijk naar hoeveelheid en geld voor 1959-60 en 1958-59 (207) en 230 (215). De export is de laatste vijf jaar ongeveer verviervou digd en maakt thans een niet onbelangrijk gedeelte van de totale omzet uit. In het lopende boekjaar is de bezetting van het bedrijf zeer groot en wel speciaal voor handbreigarens (scheepjeswol), waar bij de binnenlandse afzet zeer bevredigend is, terwijl ook de buitenlandse omzet zich sterk ontwikkelt. Te Londen is gisteren het jaarrapport voor 1959 verschenen van de Royal Mint, waarin de mogelijkheid, wordt ge opperd plastic te gebruiken voor mun ten van lage waarden. In het rapport wordt gezegd: „Indien men heden ten dage slechts verlangt dat er munten zijn en dat ze gemakkelijk zijn, dan is een plastic muntstuk zeker het antwoord hierop, daar zij handig zijn om op te bergen, waarschijnlijk duurzaam en bij zonder goedkoop te fabriceren zijn." Ook zou een compromis mogelijk zijn, zilveren legeringen voor munten met hogere waarden, plastic voor de lagere waarden, waarbij het gebruik van on- edede metalen zou worden uitgescha keld, hoewel „deze oplossing waar schijnlijk niet verwerkelijkt zal worden, zelfs indien deze meer dan enkele aan hangers heeft," aldus het rapport. Uit de weekstaat van de Nederlandsche Bank per 28 november 1960 blijkt, dat de opvragingen van bankbiljetten tot nu toe meevallen. De chartale circulatie zette na melijk in één week uit van 4551 min tot ƒ4706 min, een vermeerdering derhalve van 155 min. In dit bedrag moet al een zeer groot gedeelte van de gelden, beno digd voor salarisbetalingen, begrepen zijn. Ook de Sint-Nicolaasaankopen zullen tot de uitzetting hebben bijgedragen. De geldmarkt heeft van de onttrekking weinig gemerkt, daar van de zijde van de staat een bedrag van 125 min in de markt is gekomen. De banken zelf hebben met 37 min bijgedragen in de financie ring van de uitzetting. Hun tegoed bij de Nederlandsche Bank daalde van 881 min tot 844 min. Het surplus van de banken ten aanzien van de verplichte kasreserve (circa 540 min) blijft zeer hoog. De schatkist heeft thans een saldo van 445 min tegen vorige week 570 min. De goud- en deviezenvoorraad is vrijwel on gewijzigd gebleven op 5955 min. Het goud bleef op 5.204 min onveranderd. De geldmarkt blijft overvloedig ruim en kan zonder enig bezwaar de storting op 1 december op de staatslening groot 350 min verwerken. Hoewel de speculaties over een devalua tie van de dollar, die zich openbaarden in een enorme vraag naar goud, de bezeten heid van de laatste oktoberdagen heeft verloren, melden de goudhandelaren in Londen, dat de vraag naar goud nog steeds aanhoudt. De hoogste notering was woens dag 35,79 dollar per troy ounce, de laagste werd dinsdag gedaan met 35,58 dollar. Afgelopen zaterdag heeft het blad „The Financial Times" bericht, dat de goudprijs zo dicht mogelijk bij de officiële notering van 35 dollar per troy ounce wordt ge houden door de maatregelen die de Bank van Engeland en de Federale Reserve Bank hebben genomen om de markt te stabili seren. Engelse economen hebben als hun me ning uitgesproken, dat de beste methode om de prijzen constant te houden, hieruit bestond, dat men tegemoet kon komen aan de vraag op de vrije markt. Gewoonlijk kan de Bank van Engeland hieraan vol doen door de aanvoer van pas gedolven goud uit Zuid-Afrika. In het blad „The Economist" is geschat dat ongeveer de helft van het gekochte goud in opdracht van Amerikanen is verhandeld. Het ministerie van Financiën deelt me de dat, onder overeenkomstige voorwaar den als die van de onlangs uitgegeven 4'4 percent lening 1960, een onderhandse lening is aangegaan met de rijksfondsen en -instellingen tot een bedrag van 200 miljoen. De storting op deze onderhandse lening zal op 1 december a.s. geschieden ten laste van de voor-inschrijfrekening. In de toekomst zullen belangrijke bedra gen nodig zijn voor verdere modernisering en aanpassing aan nieuwe produktiemetho- den. Begonnen is met de bouw van een nieuwe ververij. Over 1959-60 bedroeg het saldo exploitatierekening 1.774.924 en de netto-winst 759.310, waaruit 12'/: pet. werd uitgekeerd. Over 1 mei-31 okt. 1960 (half jaar) beliep de exploitatiewinst 1.438.504 en de netto-winst 623.909. Op grond van de dit jaar tot nu toe behaal de resultaten en de bedrijfsbezetting ver wacht de directie ook over 1960-61 12Vs pet. uit te kunnen keren, waarin de nieuwe aandelen voor de helft zullen delen. Voor de door de Nationale Handelsbank in een buitengewone vergadering aan aan deelhouders ter goedkeuring voorgelegde statutenwijziging, inzake het stemrecht, was het vereiste quorum n i ét aanwezig Een vcrvolgvcrgadering zal worden ge houden op donderdag 8 december. Een aandeelhouder was vóór de fusie doch had scherpe kritiek op het bestuur van de Nationale Handelsbank voor de wij ze waarop genoemd bestuur de activa en de deelnemingen in de balans aan aan deelhouders had voorgesteld. Volgens aan deelhouder gaf de balans een volkomen scheef beeld van de werkelijke financië le toestand van de Nationale Handels bank. De dochteronderneming, The Mer cantile Bank of Canada is, volgens aan deelhouder een belangrijk bezit met een enorm werkterrein. Deze bank staat ech ter a pari geboekt. Er volgde een heftige discussie tussen genoemde aandeelhouder en de voorzitter waarbij laatstgenoemde zei dat er in de balans geen posten wer den verborgen en hij raadde aandeelhou der dan ook aan zich hierover geen ilus- sies te vormen. De voorzitter memoreerde dat verreweg het overgrote deel van de aandeelhouders vóór de fusie is geweest. Java-tabak steeds slechter van kwaliteit De Besoeki Tabak Maatschappij n.v. in Amsterdam hoopt over 1960 weer dividend te betalen, zo heeft het bestuur heden des gevraagd in de jaarvergadering medege deeld. De kans daartoe wordt reeds aan wezig geacht. Over de orde van grootte wenste het bestuur zich echter niet uit te spreken. Verder werd desgevraagd medegedeeld dat in Bremen van de oogst 1958/59 (5.757 pakken) der Besoeki-ondernemingen 75 pet door Besoeki werd aangekocht, waar van het grootste gedeelte begin 1960 werd verkocht. Voor het restant kunnen thans niet die prijzen gemaakt worden die de directie zich heeft voorgesteld en onder dit niveau wil zij niet gaan. Van de in Bremen aan de markt gekomen Ja va-oogst 1959/60 was de kwaliteit zeer .slecht en aanzienlijk inferieur aan die van 1958/59. Een grote concurrent is het kunstmatige omblad ge worden. Daar de kwaliteit van de Java- tabak dagelijks achteruit gaat, acht de di rectie de toekomst' van deze tabak niet gunstig. Bij de eerste verkoop in Bremen bleven dit jaar 18.500 pakken onverkocht, terwijl de onverkochte hoeveelheid in han den van handelaren getaxeerd wordt op 40.000 pakken. Besoeki werkt samen met andere maat schappijen; er is echter geen sprake van fusieplannen. Besoeki, hoewel in een pe riode van omschakeling, is in vol bedrijf. De post effecten ad 154.311, bestaande uit obligaties, is dit jaar verkocht. Vrijdag beginnen te Berlijn de bespre kingen tussen de Duitse Bondsrepubliek en Oost-Duitsland over een nieuwe inter zonale handelsovereenkomst. Naar de lei der van het Westduitse bureau voor de interzonale handel, K. Leopold, gisteren mededeelde, betreft het hier een nieu we bespreking, die hij zal voeren met vertegenwoordigers van het handelsminis terie in Oost-Berlijn. Gisteren heeft Leo pold reeds met een Oostberlijnse verte genwoordiger in West-Berlijn besprekin gen gevoerd over goederenlijsten voor het interzonale handelsverkeer. ADVIESKOERSEN BUITENLANDS BANKPAPIER Da advieskoersen voor buitenlands bank papier vandaag geldend in Amsterdam luiden: Engelse pond 10,5510,65, Ameri kaanse dollar 3,74 V23,78%, Canadese dol lar 3,823,87, Franse frank (100) 75,95 76,45, Belgische frank (100) 7,497,54, Duit se mark (100) 90,15—90,65, Zweedse kroon (100) 72,50—73,50, Zwitserse frank (100) 87,35—87,85, Italiaanse lire (10.000) 59,75— 61,75, Deense kroon (100) 54,2555,25, Noorse kroon (100) 52,4053,40, Oostenrijk se schilling (100) 14,4514,55, Portugese escudo (100) 13,15—13,30, Spaanse peseta (100) grote coupures 6,206,35. De Westduitse minister van Econo mische Zaken, Ludwig Erhard, heeft gisteren gezegd, dat de Westdiritse in dustrie de bordenwasmachine heeft verwaarloosd. De minister zei dit in een commentaar op een onderzoek naar de publieke opinie in W est-Duitsland op het terrein van de economie, dat door de Duitse radio-omroep was ingesteld. Minister Erhard zei, dat de Duitse in dustriëlen menen, dat de borden door de huisvrouiv gewassen worden, en dat er geen reden is om machines te maken, die dit werk over kunnen nemen. De Westduitse bewindsman herinnerde er aan, dat dit in Amerika anders was: daar hadden de mannen een rol in de keuken en daarom hadden de mannen een machine verzonnen die het werk kon verlichten. De Westduitse minister meende ech ter, dat ook in Duitsland de huisvrouw behoefte heeft aan een automatische bordenwasser en dat daarom de Duitse industrie het apparaat in massaproduk- tie op de markt moet brengen. Schier onoplosbare puzzels (Van onze Amsterdamse redacteur) In het huis van bewaring aan de We teringschans te Amsterdam heeft de direc teur van de gefailleerde n.v. Socrates, de heer Nicolaas den Besten, een der moei lijkste puzzels van zijn leven voorgelegd gekregen. Nadat hij vrijdag jongstleden in gijzeling werd gesteld, omdat hij naar het oordeel van de rechtbank de curator mr. C. D. van Vliet inlichtingen zou hebben onthouden, die voor de afwikkeling van het faillissement noodzakelijk zijn, is hij aan het cijferen gezet. Naar wij vernemen is hem thans ver zocht een schriftelijke verklaring te geven over de achtergrond van een aantal pos ten waarmee curator noch accountant raad weet. De belangrijkste raadsels die hij moet oplossen zijn: 1. Waar zijn de vindplaatsen van de bouwmaterialen en gereedschappen ten be drage van 257.000,- gulden? 2. Wat is tot in details de bestemming geweest van de 4,8 miljoen gulden, die on der andere door de Bank für Gemeinwirt- schaft als kredieten zijn verstrekt? 3. Welke debiteuren zouden het door Socrates opgegeven bedrag van 3.626.000.- gulden schuldig zijn en hoe zijn die vor deringen ontstaan? Gisteren (dinsdag) zei de raadsman van de heer Den Besten, mr. H. B. Wieringa, van mening te zijn dat artikel 87 van de faillissementswet, dat de mogelijkheid tot gijzeling geeft, niet juist zou zijn gehan teerd. Hier is geen sprake van duidelijke weigerachtigheid ten aanzien van het ge ven van inlichtingen, zo is zijn standpunt. De heer Den Besten wil wel inlichtingen geven, maar kan niet omdat hij het zelf niet meer weet. De Shell International Petroleum Com pany heeft van de r-egering van Koeweit een concessie verkregen voor het zoeken naar en eventueel exploiteren van olie reserves onder de zeebodem langs de kust van Koeweit. Dit is te Londen door de Ko ninklijke/Shell Groep bekend gemaakt. Na dere bijzonderheden over het concessiecon tract zullen bekend worden gemaakt na de terugkeer van de onderhandelaars der maatschappij uit Koeweit. De directie van de Aanneming-Maat schappij De Kondor n.v. in Amsterdam deelt mee, dat de resultaten van de vol tooide en de in uitvoering zijnde werken tot dusverre gunstig zijn. Onvoorziene om standigheden voorbehouden is het te ver wachten, dat het dividend over het jaar 1960 niet minder zal zijn dan dat over 1959. In financiële kringen in Washington ver wacht men, dat de Verenigde Staten bin nenkort een technische maatregel zullen nemen en de gouddekking van de munt wijzigen. Een dergelijk besluit zou begin 1961 genomen kunnen worden. Op het ogenblik kan tweederde deel van de grote Amerikaanse goudreserves volgens de wet telijke bepalingen niet gebruikt worden, omdat de geldcirculatie voor 25 percent door goud gedekt moet zijn. Aangezien de bankbiljettencirculatie bij na 50 miljard dollar beloopt, is er voort durend een bedrag van 12 miljard dollar gebonden, terwijl de totale goudreserve van de Verenigde Staten tot minder dan 18 mil jard dollar is gedaald. De Verenigde Staten beschikken dus over nog geen zes miljard dollar aan vrij goud, waarmede de inter nationale positie van de munt verdedigd kan worden en de Amerikaanse kortlopen de schulden aan het buitenland belopen on geveer 19 miljard dollar. De meeste deskundigen menen, dat een zo grote dekking van de munt geenszins noodzakelijk is en te Washington is men van mening, dat de autoriteiten reeds voor de zaak gewonnen zouden zijn. Men moet echter het gunstige tijdstip kiezen, en de regeringsoverdracht zou daartoe de ge wenste gelegenheid kunnen bieden. De directie van Intervam te Den Haag (Verenigde Aannemersbedrijf v/h Zwols- man en Verenigde Industriële- en Aan neming Maatschappij) is over de gang van zaken in het ten einde lopende jaar 1960 niet ontevreden. Naar wordt bericht, wa ren de resultaten overeenkomstig de ver wachtingen en zullen zij niet achter blijven bij die over 1959. Israel heeft vandaag de strijd aange bonden met de Amerikaanse automobiel fabrikanten, door een serie zogenaamde „compact-cars" en lichte vrachtwagens uit te brengen. De naam is „Sabra". De fabri kant is de „Autocar Ltd." in Haifa. Vol gend jaar zal een aantal „compact-car" Sedans op de markt worden gebracht. Men hoopt dan eveneens met een sportwagen te kunnen komen. De auto's hebben een kunststoffen chas sis en zijn voorzien van Britse Ford motoren. (UPI) Nieuwe koelkastenfabriek in Culemborg In een buitengewone vergadering van aandeel houders in de n.v. Technisch Bureau Marynen in Den Haag is met algemene stemmen besloten tot uitgifte van 1 700.000 aandelen a pari. Deze emis sie heeft tot doel een fabriek van bedrijfskoei- kasten op te richten in Culemborg. De totale kosten van de bouw zullen ongeveer twee mil joen gulden bedragen. Er zal een miljoen worden geleend met garantie van de gemeente Culemborg. Oliestaking op Aruba geëindigd De staking op Aruba bij de Lago is geëindigd. Op 24 dezer waren nog 84 arbeiders niet naar het werk gekomen, doch in aanmerking genomen het normaal verlet wegens ziekte- en andere redenen, mag wel geconcludeerd worden, dat de staking geëindigd is. WASHINGTON (UPI) De Amerikaan se federale recherche (F.B.I.) heeft dins dag te Orangeburg in de staat New York de 60-jarige dr. Robert Soble gearresteerd op beschuldiging van spionage. Dr. Robert Soble, een genaturaliseerd Amerikaan die geboren is in Litauen was volgens de F.B.I. lid van een Russische spionagegroep. Hij is een broer van Jack Soble, een Amerikaan die indertijd wegens spionage veroordeeld is tot zeven jaar ge vangenisstraf. Robert Soble werkte in het Rockland State-ziekenhuis te Orangeburg als inwonend arts. Hij had zich in 1941 in de Verenigde Staten gevestigd. De directeur van de F.B.I., J. Edgar Hoover, heeft meegedeeld dat Soble's ar restatie verband houdt met een optreden tegen een aantal Russische agenten die jacht maakten op Amerikaanse defensie geheimen. (United press international) De Ringberg-kankerkliniek in Rottach- Egern (Zuid-Duitsland) zal nog dit jaar opgeheven worden. Dit is bekend gewor den in een geding dat een dokter en een vrouwelijke collega van de kliniek van wege „voortijdige opzegging" van hun be trekking bij het arbeidsgerecht aanhangig hebben gemaakt. De Ringberg-kliniek, waar de zogenaamde „biologische combi natie-therapie" werd toegepast, is in 1951 met financ;ële steun van een Rotterdamse reder opgericht. De geneesheer-directeur dr. Josef Issels is medio september j.l. on der verdenking van bedrog en dood door schuld gearresteerd. Hij zou patiënten en hun familie omtrent de werkelijke aard van de ziekte misleid hebben en de zieken tot verlenging van hun verblijf in de kliniek overgehaald hebben, ook als er geen kans op genezing bestond. De dokter die bij het arbeidsgerecht be klag indiende, verklaarde dat dr. Issels door de arbeid van zijn medewerkers een vermogen had vergaard. De minister van Landbouw en Visserij heeft besloten ook in het thans lopende melkprijsjaar '960-'61 het verlenen van doorlopende voorschotten aan melkvee houders op de gelden, die zij krachtens de voor dat jaar geldende melkprijsgarantie zullen ontvangen, voort te zetten. Het voorschot is voorlopig bepaald op ongeveer 2 cent per kg melk. t.w. 1.— per 100 kg melk plus 25 cent per percent vet per 100 kg De fabrieken kunnen het z.g. .plasgedeel- te" van de voorschotuitkeringen f 1, per 100 kg melk) eventueel op basis van het eiwitgehalte van de ontvangen melk aan de veehouders doorbetalen. Aagtedijk 29 v. Suez n. Aden. Aagtekerk 29 200 m. o. Kreta n. Genua. Abbedijk 29 te Londen. Abida 1/12 bij Hoek van Holland verwacht. Acila 7/12 te Rotterdam verwacht. Acmaea 1/12 te Groton verwacht. Aegis 30 te Paramaribo. Akkrumdijk 28 te San Francisco. Alamak 29 v. Djeddah n. Port Said. Albireo 30 te Antwerpen. Aichiba pass. 29 Muscat n. Bahrein. Alcinous 30 v. Port Swettenham te Penang verw. Alcor 29 1000 m. w. Fremantle n. Adelaide. Algorab 29 250 m. z. Kp. Verd. eil. n. R10 de Jan. Alkmaar 30 v. Dunedin te Bluff verwacht. A lm kérk pass. 30 Kreta, 1 te Port Said verw. Alnati 29 v. Santos n. Buenos Aires. Ameland 29 180 m. n.w. Kp. Guardafui n. Mena. Ammon 27 te Maracaibo, 30 te Pto. Cabello verw. Ampenan 29 v. Djeddah n. Port Said. Ampenan pass. 29 Gibraltar n. Beyrouth. Amstelkroon 29 500 m. w. Geraldton n. Italië. Amstellaan 29 v. Kaapstad n. Dakar. Amstelmeer pass. 29 Lizard n. Avonmouth. Arrstelsluis 29 295 m. z.z.o. Karachi n. W.-Austr. Amstelveld 29 900 m. z.o. Chagos eil. n. Aden. Area 30 te Melbourne verwacht. Archimedes 29 v. Amsterdam n. Bremen. Ares 29 210 m. w.z.w. Scillys n. Curasao. Argos 30 te Kopenhagen. Arkeldijk 29 220 m. z.w. Bishoprock n. Le Havre. Artemis 29 te Port of Spain. Atys 30 te Curagao verwacht. A verd ijk 29 te Hamburg verwacht. Baarn 2/12 te Cardiff verwacht. Bali 29 v. Lissabon n. Golf v. Mexico. Banggai 29 te Kuwait. Bantam 29 v. Makalla n. Suez. Batjan 30 te Penang. Batu 29 10 m. n. Socotra n. Singapore. Bennekom 30 te La Güaira verwacht. Billiton 29 360 m. z. Midway n. Manilla. Boissevain 28 v. Rio de Janeiro n. Kaapstad. Bovenkerk 29 140 m. n.n.o. Finisterre n. Kobe. Breda pass. 29 Lesmaire, 30 te Guanta verwacht. Calamares 28 v. Puerto Barrios n. Santa Marta. Calt. Arnhem 29 450 m. z.z.w. Bombay n. Bahrain. Caltex Delfzijl 30 te Kopenhagen. Caltex Eindhoven 29 180 m. o.n.o. Gibraltar naar Whitegate.. Caltex Leiden 29 te Gefle. Caltex Pernis 30 v. Rotterdam n. Bahrein. Caltex Rotterdam 30 te Rotterdam. Camitia 8/12 te Rotterdam verwacht. Celebes 1/12 te Nacala verwacht. Ceres 29 te Balboa verwacht v. Buena Ventura. Charis 29 v. Willemstad n. Cumana. Chiron 29 70 m. z. Terceira n. Amsterdam. Cinulia 21 v. Curasao n. Landsend. Cities Service Valley Forge 29 450 m. z. Hongkong naar Rastanura. Colytto 29 v. New York n. Genua. Coiigokust 3 v. Bordeaux n. Freetown. Crania 2 v. Cardon n. Landsend. Daphnis 30 te Houston verwacht. Delft 29 te Hamburg verwacht v. Bremen. Dorestad 29 te Gefle. Doris 29 v. Amsterdam n. West-Indië. Duivendrecht 29 11 m. o.n.o. Malta n. Wismar. Eenhoorn 30 te Beyrouth. Eos 30 te Amsterdam. Esso Amsterdam 30 v. Suez n. Bandar Mashur.. Esso Nederland 29 170 m. o.n.o. R. Fartak n. Suez. Eumaeus pass. 29 Finisterre n. Liverpool. Forest Lake 29 v. Kiel n. Stockholm. Friesland SSM 29 23 m. o. Cromer n. Grangemouth. Geertje Buisman 29 92 m. z. Finisterre n. R'dam. Geestland 29 v. Dominico n. Preston. Groote Beer 29 v. Singapore n. Aden. Grootekerk 30 te Rotterdam. Heemskerk 30 te East-London. Helena 29380 m. n.o. Fayal n. Fort de France. Helicon 1/12 te Carupano verwacht. Hera 29 v. Kingston n. Amsterdam. Hilversum 29 v. Bermuda n. Houston. Hoogkerk 29 ten anker rede Calicut. Iberia 29 2 m. o. South Goodwin n. Bilbao. Isis 29 te Port Au Prince. Japara 29 350 m. n.o. Las Palmas n. Las Palmas. Jason 29 te Dordrecht. Johan v. Oldenbarnevelt 29 130 m. n.o. Semarang naar Penang. Kabylia 1/12 in Kielerkanaal verw. n. Turku. Kalydon pass. 29 Malta 11. Lissabon. Kamperdijk 30 te Philadelphia. Kara 4/12 in Suezkanaal verwacht n. Landsend. Karachi pass. 29 Kp. Finisterre n. Le Havre. Katelysia 1/12 te Luanda (Port. W.-Afr.) verw. Kelletia 29 v. Gan eiland n. Colombo. Kenia pass. 30 Minicoy n. Mena A1 Ahmadi. Kermia 8/12 te Durban verwacht. Khasiella 29 dwars Pantellaria n. Ceuta. Koningswaard 27 v. Thameshaven n. Liverpool. Koren ia 30 te Dakar verwacht. Kieldrecht 29 te Duinkerken. Korovina 29 te Rotterdam. Kryptos 29 te Shellhaven verwacht. Kylix 28 v. Stanlow n. Thameshaven. Laga 29 60 m. n. Berlenga n. Civita Vecchia. Lekhaven 29 v. Bahia n. Rotterdam. Lekkerkerk 29 v. Hamburg n. Bremen. Lelystad 29 v. Antwerpen n. Bremen. Liberty Bell 29 170 m. o. Aden n. Mena. Lindekerk 29 v. Bremen n. Hamburg. Lissekerk 29 te Genua. Loosdrecht 29 te Bahrein. Lcppersum 29 355 m. n.w. Flores n. Le Havre. Maasdam 30 te Rotterdam. Maashaven 30 v. Rotterdam n. Hamburg. Maaslloyd 29 v. Suez n. Bombay. Madisonlloyd 29 v. Rotterdam te Antwerpen. Mariekerk 29 140 m. o. Madeira n. Duinkerken. Medon 29 v. Bremen n. Hamburg. Meerkerk 29 te Aden. Mentor 29 te Bremen. Merseylloyd 30 te Davao. Merwede 29 70 m. w. Oporto n. Las Palmas. Mitra 30 te Cardon verwacht. Munttoren 29 v. Buenos Aires n. Curagao. M.vlady 29 v. Rouen n. Las Palmas. Naess Command. 29 40 m. z.w. R. Fartak n. Mena. Naess Lion 60 m. o.n.o. Algiers n. Antwerpen. Nanusa 29 te Basrah. Neder-Eems 29 v. Aden n. Akaba. Neder-Waal 30 te Kaohsiung. Neverita 8/12 te Curagao verwacht. Noordam 29 220 m. o.z.o. Kp. Race n. Rotterdam. Noordwijk 29 140 m. z.w. Finisterre n. Rotterdam. Notos 29 40 m. n.o. Ouessant n. Antwerpen. Oranje 30 v. Suez n. Colombo. Ossendrecht 29 v. Baltimore n. Antwerpen. Ouwerkerk 1/12 te Hongkong verwacht. Overijsel 29 te Hongkong. Peperkust 29 te Hamburg. P G. Thulin 29 v. Caldera n. Balboa. Philidora 3/12 ter hoogte Landsend verwacht. Philine 30 te Mena Al Ahmadi verwacht. Philippia 30 v. Port Said n. Lavera. Poseidon 29 te Bremen. Prins Casimir 29 te Gravesend. Prins der Nederlanden 29 340 m. w.z.w. Flores naar Plymouth. Prins Johan Willem Friso 29 te La Pallice. Prins Willem III 29 v. Rotterdam n. Hamburg. Prinses Irene 29 et Hamburg. Proven.singel 29 485 m. n.w. Scillys n. Montreal. Purmerend 29 te Invergordon. Pygmalion 29 v. Amsterdam n. Zeebrugge/Levant. Randfontein 28 v. Kaapstad n. Port Elisabeth. Ridderkerk 29 300 m. z.o. Port Sudan n. Suez. Roggeveen 29 v. Dunedin n. Melbourne. Rondo 25 v. Penang n. Colombo. Rotterdam 29 v. R'dam, 30 te Le Havre n. N. York. Rijndam 29 20 m. n.n.w. Scillys n. Southampton. Salatiga 29 v. Calcutta n. Singapore. Saloum 29 v. Poole n. Duinkerken. Scherpendrecht 29 te Wismar. Schielloyd 30 v. Rotterdam n. Bremen. Senegalkust 29 27 m, w.n.w. Casablanca n. A'dam. Sloterdijk 29 te Newport News. Socrates 30 te Amsterdam. Solon 28 330 m. o. Miami n. Jacksonville. Stad Amsterdam 29 te Las Palmas. Stad Dordrecht pass. 29 Oland n. Rotterdam. Stad Gouda 30 te Baltimore verw. v. Vlaardingen. Stad Haarlem 29 40 m. z.z.w. Majorca n. Melilla Stad Maassluis 29 180 m. w. Ct. Vine. n. Fr'town. Stad Rotterdam pass. 29 Ouessant n. Rotterdam. Stad Schiedam 29 100 m. z.w. Roest n. Narvik. Stan vac Djirak 30 te Sungeigerong. Stanvac Malacca 30 te Sungeigerong. Steenwijk 29 44 m. o. Scillys n. Antwerpen. Stentor 28 v. Piraeus n. Amsterdam. Straat Cook 30 te Sydney. Straat Lombok 29 v. Kaapstad n. Port Elisabeth. Straat Madura 28 v. Durban n. Lour. Marques. Straat Magelhaen 29 v. Santos n. Montevideo. Straat Malakka 29 820 m. z.w. Kp. Leeuwin naar Adelaide. Sunetta 30 te Stockholm. Tahama 29 100 m. n. Bahrein n. Ravenna. Tamara 29 367 m. z.o. Malta n. Landsend. Tamo 29 v. Lagos n. Takoradi. Taria 29 te Durban verwacht. Themis 29 v. Port of Spain n. Curagao. Tjiluwah 29 te Hongkong verwacht. Tjitarum 29 90 m. z.z.o. Melbourne n. Sydney. Tjitjalengka 30 te Port Louis. Togokust 29 70 m. n.n.w. Dakar n. Le Havre. Utrecht 1/12 te Buena Ventura verwacht. Van der Hagen 30 te Warri v. Lagos. Van Linschoten 29 tc Lagos v. Port Harcourt. Van Riebeeck 29 v. Kaapstad n. Durban. Vasum 1/12 te Anacortes verwacht. Viana 30 in Suezkanaal verw. n. Portland Maine. Videna 6/12 in Suezkan. verw. n. Bandar Mashur. Vivipara 29 v. La Skhirra n. Rotterdam. W. Alton Jones 28 v. Mena n. Philadelphia. Waterland 29 32 m. n.n.o. St. Paulsrocks n. Las Palmas. Waterman 29 150 m. z. Merauke n. Surabaja. Weltevreden 29 90 m. o. Rasrisut n. Bahrein. Westertoren 29 70 m. n.n.w. Jesselton n. Niigataa. Westland 29 te Santos verwacht v. Las Palmas. IJssel 30 te Rhodos. Vijfdaagse werkweek bü Enraf Delft. Bij de eerste Nederlandse Röntgenappa-' ratenfabriek Enraf-Evershed te Delft zal, met ingang van 1 januari 1961, de vijf daagse werkweek worden ingevoerd. Er zal op zaterdag niet meer worden gewerkt. Zaanland pass. 29 Rio de Janeiro n. Montevideo. Zafra 30 in Suezkanaal verw. n. Mena Al Ahmadi Zonnekerk 29 220 m. n.w. Kp. Leeuwin n. Aden. Zuiderkerk 29 v. Suez n. Port Said. KLEINE VAART Adine 30 v. Rottrdam te Lissabon verwacht. Alcetas 29 30 m. z. Balearen n. Burriana. Aldebaran 29 50 m. w.z.w. Hanstholm n. R'dam. Amigo 29 v. Rotterdam n. Colchester. Ank T 26 v. Oastrand te Domsjö. Annie F 29 v. Liverpool te Cork. Appingedam 28 n.o. Ouessant n. Lissabon. Arnoudspolder verm. 29 v. Oporto n. Rotterdam Atlantic 29 70 m. z.w. Feiestein n. Stavanger. Atlas 28 te Napels n. Rotterdam. Audacia verm. 29 v. Antwerpen n. Vannes. Bab T 27 v. Hudiksval te Zaandam. Barendsz 29 te Texel n. Cardiff. Batavier 3 29v. Rotterdam te Kingslynn. Bernina 29 v. Rotterdam te Kopenhagen. Biak 29 te Cromer n. Antwerpen. Binnenhaven verm. 29 v. Casablanca n. Safi. Bonafide 29 50 m. z.o. St. Vincent n. Ceuta. Bonanza 29 op Thames n. Londen. Casana 29 dwars Dover n. Londen. Citadel 29 15 m. z. Dover n. Letreport. Cornelis B pass. 29 Doggersbank n. Huil. Cornells Houtman 29 10 m. z.z.w. Kp. Selero n Deo Gloria 29 v. Tyne te Drammen. Diannel 29 te Downsing n. Delfzijl. Die verfje 29 v. Plymouth te Londen. Diligentia 29 v. Coryton te Antwerpen. Draco 29 30 m. w. Cadiz n. Faro. Erasmus 29 10 m. w. Bonanza n. Albufeiro. Fambo verm. 29 v. Rotterdam n. Rotterdam. Fiducia 29 v. Boston n. Maassluis. Flevoland 29 v. Harlingen te Zeebrugge. Francina verm. 29 v. Philipville n. Bourgie. Geertruid Margaretha 29 v. Rotterdam n. Dublin Geestdam 29 14 m. w.n.w. Smithknoll n. Boston. Geestdijk 29 35 m. n.w. Hk. v. Holl. n. Maassluis. Gitana 29 v. Oslo te Londen verwacht. Hado 29 op Schelde n. Antwerpen. Heemraadsingen 29 te Boston v. Newcastle. Henriette B 29 te Casquets n. Amsterdam. Hoogland 29 v. Liibeck te Stettin. Insp. Mellema 30 v. Ellesmereport te Aarhus verw. Irene S 29 te Barrowdeep n. Londen. Juno 29 dwars Borkum n. Rotterdam. Kaap Falga 28 v. Sundsvall n. Runudvik. Kastanjesingel 29 v. Sligo n. Garston. Keizersgracht 29 te Gotland n. Sharpness. Leliegracht 28 dwars Arcona n. Amsterdam. Lelystad 29 v. Wemeldinge n. Wijk. Leuvehaven 29 v. Gothenburg te Rotterdam verw Lindesingel verm. 29 v. Arklow n. Terneuzen. Looiersgracht 29 te Amsterdam. Ludo 29 150 m. z.w. Hanstholm n. Aalborg. Manto 28 v. Hamburg n. Odense. Mare Liberum 28 60 m. w. Oporto n. Dakar. Margriet Anja 29 op Thames n. Rotterdam. Markab verm. 29 v. Rotterdam n. Poole. Martinistad 29 v. Antwerpen n. Köping. Marva verm. 30 v. Rouen n. Casablanca. Mees Cremer 1/12 v. Londen te Kopenhagen verw Mercurius 29 dwars Owers n. Woolston. Merwehaven verm. 29 v. Casablanca n. Kenitra. Merwestad 29 v. Haslen. Rauma. Mithras 29 te lie de Vierge n. Rotterdam. Nassauhaven verm. 2/12 v. Gothenburgh n. R'dam. Nero 27 te Oporto n. Vigo. Olympia 30 te Rotterdam verwacht. Phidias 29 20 m. n.o. Algiers n. Faro. Pieter Breughel verm. 30 v. Rouen n. Duinkerken. Plato 28 110 m. z.z.w. Ouessant n. Lissabon. Regina Ida 29 150 m. z.o. IJsland n. Reykjavik. Rochab 29 25 m. n.n.o. Villano n. Hamburg. Scheldestroom 29 10 m. n.o. Noordhinder n. Par. Schippersgracht 29 te Scheveningen n. R'dam. Sonja D 29 v. Delfzijl te Stocka. Spaarnestroom 29 6 m. z.w. Barrough n. A'dam. Sparta pass. 29 Ameland n. Londen. Spolesto verm. 29 v. Par n. Rotterdam. Steenbergen 30 v. Hamburg te Antwerpen verw. Stephanie 29 v. Par te La Pallice. SUentje Mensinga 29 15 z.w. Texel n. IJstad. Texelstroom 29 16 m. z. Kp. Blanco n. Amsterdam. Thaletas 28 dwars Ouessant n. Oran. Thuban 29 v. Londen n. Haarlem. Tilly 28 10 m. n. Bornholm n. Zaandam. Vindicat 29 v. Venermeer te Londen verwacht. Walenburch 29 12 m. z.w. Westhinder n. R'dam. Westersingel verm. 29 v. Rouen n. Duinkerken. Westzaan 29 v. Thorshavn te Piraeus. Wickenburgh 29 v. Casablanca te Gravesend verw. Wilpo pass. 28 Borkumriff n. Gefle. Wubbina 29 te Tongue n. Londen. Zeehond 29 te Shipwash n. Delfzijl. Zus 29 20 m. o. Noordhinder n. Rotterdam. SLEEPVAART Schelde 28 100 m. n.w. Port Sudan n. Port Said. Hudson 28 180 m. w. Kota Raja n. Hongkong. Maas 28 60 m. w. Ferrol n. Antwerpen. Gele Zee 28 16 m. z.o. Ponta Del Gada n. Genua. Barentsz Zee 28 100 m. z.w. Fayal n. Halifax. Oostzee 28 220 m. n.o. Pt. of Spain n. Rio de Jan. Clyde 28 330 m. z.o. Bermuda n. Perzische Golf. Noordzee 28 120 m. n.o. Porto Alegre n. Vuurland Oceaan 26 v. Balboa n. Osaka. Mississippi 28 240 m. z. N. Orleans n. Pt. Arthur Schouwenbank 28 v. zee te Vlissingen. Zwarte Zee 28 v. Antwerpen te Vlaardingen. NEW YORK (UPI) Een veerboot die met tweeduizend passagiers van Staten Island onderweg was naar Manhattan is in dichte mist in de haven van New York aangevaren door een tankschip. Een pas sagier van de veerboot werd gewond. De veerboot, „Dongan Hills" keerde te rug naar Staten Island en alle passagiers stapten over op een andere veerboot. Het tankschip, de Noorse „Tornes" (13.449 ton) ging op de plaats van de bot sing voor anker. Afbrokkelende koersen Het Damrak toonde gisteren een afbrok kelende stemming. Hoogovens was bij ope ning zelfs flauw met een koersverlies van circa 22 punten, later werden hiervan 14 punten ingelopen. De handel had over het algemeen wederom niet veel te beteke nen. Aandelen Kon. Olie waren op 124,70 circa 1,70 beneden het vorig slot. Ge durende het verdere beursverloop trokken aandelen Kon. Olie aan tot 125.30. A.K.U. min drie punten op 455%. Unilever acht punten lager op 786. Philips steeg van 1189 tot 1193'/2 doch verloor op deze koers al tijd nog vijf punten. In de cultuursector viel weinig te beleven. Aandelen Besoeki werden op 82 (80%) geadviseerd. De laatste jaren werd het dividend door de maat schappij gepasseerd. De scheepvaartwaar den lagen goed in de markt. Staatsfondsen stil en praktisch onveranderd. De 4% per cent obligaties provincie Zuid-Holland werden voor het eerst genoteerd en gead viseerd op 98%, tegen een afgiftekoers van 99 percent. (ANP). Boom-Ruygrok van 165 op 167, Figé van 203 b op 206, Spaarnestad van 645 op 651. VERHANDELDE FONDSEN. 28 nov. 29 nov. Totaal 450 447 Hoger 189 (42%) 118(26.4%) Lager 161(35.7%) 222(49.6%) Gelijk 100 (22.3%) 107 (24%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN. Slot A.K.U Kon. Olie124.60—126 ƒ125.20 Philips 1186—1197 1195 Nnilever 783—787 787 Hoogovens 814—817 815 VOORBEURS VAN HEDEN. Slot A.K.U. 455 455 Kon. Olie124.60 gb—125 ƒ124.70 Philips 1188 gb—1193 1191 Unilever 784 Hoogovens 814 (Om administratief-technische redenen hebben wij de volgorde van de bedrijven in onze koerslijst moeten wijzigen. In het aantal koersen noch in de samenstelling van de lijst is echter verandering gekomen. Wij hopen dat onze lezers snel aan de nieuwe volgorde gewend zullen zijn. Vorige slotkoers Amsterd. Bank 398 Ned. Handel Mij." 300 Rotterd. Bank 325 Twentsche Bank. 319% A'dam Rubber 113% H.V.A 146% A.K.U 457 Van Berkel's Pat. 335 Deli Mij 172.10 470 Nederl. Ford 530 Van Gelder Pap. 328 Hoogovens 818 Müller Nat Bezit 420 Ned. Kabelfabr... 624 Philips Gem. Bez. 1195 Philips Pref 327 Unilever 789 Wilton Fijenoord 208% Billiton Mij. II 429% Dordtsche Olie 584 f 125.80 H.A.L 144% K.L.M f 98.10 K.N.S.M 191% Stoomv. Mij. Ned. 169 Ommeren, Phs. v. 309 N. Scheepv. Unie 149% Interunie ƒ216.50 Robeco 234.50 Unitas 487.— Ver. Bezit v 1894 f 130.50 Albert Heijn 422 542% Bols 599 Bührmann Papier 525 Ned. Gist- en Sp. 405 Van der Heem 385 Heineken's 637 Hoogenbosch Sch. 289% Indola 543 Ketjen 475 Kon. Ned. Zout 1053 Sikkens Groep 855 Stokvis R.S 262% Thomassen Dr. 717 1 Ver. Machinefabr. 247 Wessanen 330 Zwanerberg-Org. 860 Aluminium Ltd... 29% American Motors 20% Anaconda 46 Bethlehem Steel.. 40-% Cities Service 47% General Motors.. 41% Kennecott Copper 78% Republic Steel 54 Shell Oil 78% U.S Steel 72% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) New York: Weer verkopen De koersen brokkelden engiszins af, maar er was toch een behoorlijke behoefte aan selectieve waarden. Chemische waar den waren het zwakst. Eastman Kodak verloor ongeveer 2 dollar, de overige fond sen in deze sector moesten alle ongeveer een punt afstaan. Alle automobielwaarden waren een fractie lager, Chrysler kwam zelfs op een record-dieptepunt. De elek tronische fondsen waren onregelmatig. De olies waren gemiddeld fracties lager. Inter national Paper, dat rond 2 dollar won, hielp het Dow-Jones-gemiddelde ophouden. Revlon verloor in de groep kosmetica 3 dollar, Jersey Standard moest een fractie afstaan en kwam evenals Chrysler op een record-baisse terecht. De omzet was gis teren 3.630.000 stukken. Van totaal 1233 verhandelde fondsen, sloten er 383 hoger en 587 lager dan gisteren. Het industriege middelde kwam van 605,43 op 602,40. dat van spoorwegen van 129,58 op 129.37 dat van openbare nutsbedrijven van 95.64 ">p 95,57. (UPI).

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 17