Aanhang van Loemoemba verlaat Leopoldstad Dicht-het-zelf! NAAIMACHINES WERELDNIEUWS Van dag tot dog\ Lj Woeiïiönood Kamitatoe zou ook op zveg zijn naar Stanleystad in de Oost-provincie Agitatie in New Orleans duurt voort 'stzxnc EICHMANN HEEFT GEEN BEROUW (r>r raatótoel Russische minister van Landbouw gekapitteld WOENSDAG 30 NOVEMBER 1960 Zeppel in-gezag voerder Max Pruss overleden Bomaanslagen in Argentinië OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE VOORNAAM EN AANGENAAM Hij is nog steeds bereid Hitier te verdedigen Blikseminslag bij de Shell raffinaderij te Palembang Rahman brengt verslag uit over zijn reis Storm teistert de Deense basis op Groenland Wetten gelden voor allen De Groningse hoogleraar in de economie prof. J. Pen, die wel eens als het briljante „enfant terrible" van de vaderlandse eco nomische gemeenschap wordt beschouwd, heeft dezer dagen op een lezing te Am sterdam weer eens de knuppel in een Ne derlands hoenderhok gegooid, zoals hij enige jaren geleden een ander heilig huisje omtrapte toen hij, in strijd met de be staande overtuiging, verkondigde dat de Nederlandse intellectuelen naar behoren gehonoreerd werden. Prof. Pen heeft in zijn lezing een paar zaken bij de naam genoemd, waaraan men in de regel voorbijgaat. Hij stelde namelijk dat het Nederlandse volk kennelijk de op heffing van de woningnood niet wil, immers het geeft het geld liever aan luxe consumptie-goederen uit dan aan wonin gen. Prof. Pen eist nu een wetenschappe lijke eerlijkheid van de politici. Als men liever televisie en ijskasten heeft dan een eigen woning, zo redeneert hij, dan moet men ook zo eerlijk zijn daarvoor uit te komen en niet doorzeuren over de bekende volksvijand nummer één. Wij kunnen in deze opvatting een heel eind met prof. Pen meegaan, want index-- daad trekken veel Nederlanders onvol doende de consequenties uit de nijpende woningnood. Maar nu is dat heus niet toe te schrijven aan gebrek aan inzicht en goede wil van de gemiddelde Nederlander. Wanneer prof. Pen zegt dat het Deltaplan wel op nationaal niveau en door de over heid kan worden uitgevoerd, de woning bouw echter niet, dan maakt hij de fout twee volkomen verschillende aangelegen heden met elkaar te vergelijken. Het rampzalige van het woningprobleem is nu juist, dat de groep ménsen die er door wordt getroffen voortdurend wisselt van samenstelling. Wie eenmaal een woning heeft is geen lid meer van de pressiegroep! Bij het Deltaplan ligt de zaak wel even anders. De ramp van 1953 was door het ge hele Nederlandse volk intens beleefd; de bevolking van Zuidholland en Zeeland werd ernstig bedreigd en tenslotte wekt de klassieke strijd tegen het water in Neder land altijd nog extra gemeenschapszin. Het woningprobleem is van geheel andere aard. Misschien heeft prof. Pen gelijk als hij zegt, dat we er met particu liere woningbouw nooit uitkomen en daar om staatsbouwbedx-ijven behoeven, want erg gelukkig kunnen we met de particu liere bouw en zijn produkten niet zijn. Maar dan zal men toch niet mogen ver geten, dat een economisch verantwoord huurpeil een absolute voorwaax-de is voor een gezonde toestand op de woningmarkt, of de bouw nu door particulieren of dooi de staat geschiedt. Hier ligt het knelpunt van het gehele woningbouwbeleid sinds de oorlog. Als men dan zegt dat het Nederlandse volk nog niet bereid is om voor het woongenot de vereiste prijs te betalen, heeft men de kern van het probleem, dat echter des te moeilijker woi'dt doordat de huurverho gingen een belangrijke rol in de loon politiek spelen. Dergelijke verhogingen, verantwooi-d toegepast zouden echter waarschijnlijk hetzelfde bewerkstelligen als prof. Pen met door de ovei-heid (met belastinggeld) gefinancierde staatsbouw- bedrijven wil bereiken. LEOPOLDSTAD (UPI) Loemoemba is nog steeds spoorloos. Een aantal politici uit zijn party en andere volgelingen echter zijn ook uit Leopoldstad vertrokken. Vermoed wordt dat hun aller doel Stanleystad in de Oostprovincie is, het bolwerk van Loemoemba en zijn partij. Onder degenen die de premier gevolgd zijn bevinden zich volgens de Kongolese Raad van Hoge Commissarissen: Joseph Ikito, vice-voor- eitter van de Kongolese Senaat, Joseph Kasongo, vice-voorzitter van de Kamer van Afgevaardigden, en generaal Maurice M'Polo, Loemoemba's minister voor Sport- saken. Cleophas Kamitatoe, de premier van de provincie Leopoldstad, schijnt ook vertrokken te zijn. Antaine Gizenga, Victor Loendoela en Louis Loemoemba zijn reeds in Stanleystad. In de Kongolese hoofdstad circuleerden geruchten dat Loemoemba naar Accra, hoofdstad van Ghana, zou vliegen en na een bezoek aan Stanleystad, naar New Yoi-k zou vertrekken. Deze berichten druisen evenwel in tegen de bewering van Loe moemba dat hij spoedig naar Leopoldstad zou terugkei-en om daar te zijn wanneer de UNO-vei-zoeningscommissie zich aan dient. Veronderstellende dat de premier op weg is naar Stanleystad, zond kolonel Moboetoe, de militaire machthebber van Kongo, patrouilles uit naar Kenge en Kik wit, respectievelijk tweehonderd en viei-- honderd kilometer ten oosten van Leopold stad. Volgens onbevestigde berichten zou Loemoemba echter reeds gister-en Kikwit gepasseerd zijn. In Stanleystad heerst een gespannen sfeer. Onder de Loemoemba welgezinde politie en een gedeelte van het leger duurt de onrust voort. Ultimatum Intussen worden uit het noorden van Ka- tanga nieuwe ongeregeldheden gemeld. Twee dagen geleden vond hier een botsing plaats tussen Nigeriaanse UNO-soldaten en Baloebakrjjgers. Volgens de jongste in Elisabethstad ontvangen berichten, heb ben de Baloeba geëist dat alle Europese en Katangese strijdkrachten uit Kabalo, op 625 km ten noorden van de Katangese hoofdstad, worden teruggeroepen. Wan neer dit niet binnen vijf dagen zou zijn gedaan, aldus dreigden de Baloeba, dan zou Kabalo worden aangevallen. Kabalo ligt in de geneutraliseerde zone van Noord- Katanga die onder controle staat van de UNO-troepen. Het UNO-garnizoen in de stad bestaat uit Ethiopiërs. De Katangese regering overweegt het zenden van ver sterkingen naar Kabalo vanuit Kongolo bij de Noordkatangese grens. NEW YORK (UPI) In de administra tieve en begrotingscommissie van de UNO Assemblee heeft de Amerikaanse delega tie meegedeeld dat de Verenigde Staten bereid zijn de helft van het UNO-optre- den in Kongo te betalen, op voorwaarde dat dit wordt opgenomen in de normale begroting van de Volkenorganisatie. De landen van het Sovjet blok hadden aan gekondigd dat zij zullen weigeren hun aan deel in de kosten-bij te dragen; het Ame rikaanse voorstel wordt beschouwd als een poging hun delegaties van inzicht te doen vei-anderen. Maar de Russische gedele geerde wees het Amerikaanse vooi-stel van de hand. Tevens eiste hij dat Hammar- skjoeld onmiddellijk vooi-stellen zou doen voor een drastische beperking van de uit gaven van de UNO voor Kongo en het beëindigen van het UNO-opti-eden. Advertentie New Orleans, (Louisiana) (UPI) Scheldende huisvrouwen hebben gisteren in New Orleans geprobeerd een blanke do minee ervan te weei'houden zijn dochter op een geïntegreerde school te plaatsen. De politie verhinderde dat zij handtastelijk werden. „Blijf met uw handen van me af", zei ds. Andrew Foi-eman, toen een blanke vrouw het politiecordon had doorbroken om hem te molestei-en. Ds. Foreman bracht zijn vijfjai-ige dochtertje Pamela Lynn naar de kleuterklas van de William Frantz- school. Niettegenstaande de actie van de blan ke vi-ouwen, meldden zich nog twee blan ke leerlingen aan de school. Thans zijn daar vijf leerlingen, een negermeisje en vier blanke kindei-en. Maandag hadden zich maar twee blanke scholieren gemeld. Op de MCDonoghschool hadden drie ne gerkinderen het hele gebouw voor zich al leen voor de derde achtereenvolgende dag. Blanke leerlingen begeleid door hun ou ders, waren aanvankelijk de klassen bin nengegaan, maar kwamen er spoedig weer uit met rappoi'ten en andere papieren, no dig voor overschx-ijving op niet geïnte greerde scholen. Ter gelegenheid van het onafhankelijk worden van de staat Mauretanië wa ren 34 buitenlandse delegaties uitge nodigd om de feesten bij te wonen. Op nevenstaande foto: Premier Debrè van Frankrijk het hoofd van de Franse delegatie, schudt de hand van een in heemse notabel. FRANKFORT (West-Duitsland) (DPA UPI) In Frankfort is maandag overle den de 69-jarige Max Pruss, oud-gezag voerder van het Duitse luchtschip, de „Hindenburg", die in 1937 bij Lakehurst in de Verenigde Staten in brand raakte en neerstortte. Px-uss liep destijds ernstige bi-andwonden op; 34 mensen kwamen om het leven. De vooi-malige gezagvoerder heeft tot het eind van zijn leven geijvex-d voor het weer gebruiken van gx-ote lucht schepen. (DPA). Pruss nam ook deel aan de reis om de wei'eld met de „Zeppelin" in 1929. Hij was ei-elid van de Intex-national Aviation League en de Amerikaanse „Wingfoot ligh ter than air society". BUENOS AIRES (Argentinië) (Reuter) Volgens berichten die in Buenos Aires uit de gi-ote provinciestad Rosario ontvan gen zijn, heeft zich in de kazerne van het elfde infanterieregiment aldaar een gevecht voorgedaan. Men hoorde hevig machinegeweervuur. De toegang tot de ka zerne werd afgesloten. In de hoofdstad Buenos Aires ontploften acht krachtige bommen. Er vielen geen slachtoffers. Een spoorlijn werd opgebla zen. De aanslagen waren gericht tegen een militair hoofdkwartier en particuliere huizen. De politie vond vele onontplofte bommen. In de hoofdstad gaan geruchten over een op handen zijnde peronistische staatsgreep. Volgens de uit Rosario ontvangen be richten hebben ongeveer veertig personen, voor het merendeel gepensioneerde lagere officiei'en. de lccing in de kazerne over genomen. De regering heeft de troepen in de buurt opdracht gegeven naar de stad op te i-ukken. Intussen hebben grenswach ten de kazerne waar normaal negenhon derd manschappen gelegerd zijn. omsin geld. 'BaAtf-en AJSszU&c/uüS- Vloeien de St.-Nicolaasverzen U vlot uit de pen? Of vindt U dat rijmelen maar een hele taak? In het laatste geval: houd volWeersta de verleiding om naar een dichterlijke collega te stappen, of naar een pen vaardig familielid. Dicht-het-. zelf! Weet U waarom? Het is zoveel persoonlijker. Ook al is het ritme van Uw vers niet perfect, ook al rijmt U „cadeau" op „hallo" of „eens gezind" op voor de wind". Komt U er niet uit? Steek een Gladstone op - dat inspireert! Zo'n doosje Gladstone is overigens ook een aardig klein cadeautje. Want Gladstone is - met of zonder filter - de sigaret die iedereen voldoening schenkt. Wilt U eens extra in de cadeau bus blazenkoop dan de attractieve Gladstone geschenkverpakking. KING A S|2E -.} 20 STUKS F 1.- S 60 stuks in s J geschenk- verpakking F 3.» NEW YORK (Reuter) Het Ameri kaanse tijdschrift „Life" heeft de tweede aflevering van de memoires van Adolf Eichmann gepubliceerd. Eichmann zegt onder meer geen spijt te hebben dat hij de moord op zes miljoen Joden heeft gere geld. „Ik zal mij niet vernederen of op enige manier berouw tonen. Ik zou dit in de huidige gedachtensfeer te gemakkelijk kunnen doen. Het zou te gemakkelijk zijn voor te wenden dat ik plotseling van een Saulus een Paulus ben geworden". „Nee, ik moet eerlijk zeggen dat wanneer wij al le tien miljoen Joden hadden gedood die Himmlers statistici in 1933 noemden, ik zou hebben gezegd: Goed, we hebben een vijand vernietigd". „Door het boze lot is echter een groot gedeelte van de Joden die wij hebben bestreden in leven geble ven, en ik moet toegeven dat ook dit het lot heeft gewild". „Ik heb altijd gezegd dat wij streden tegen een vijand die door duizenden ja ren studie en ontwikkeling superieur aan ons was.. Voordat Rome werd gesticht konden de Joden al schrijven. Het is erg ontmoedigend voor mij te bedenken dat deze mensen al langer dan zesduizend jaar wetten hebben geschreven. Maar het zegt me ook dat dit een groot volk moet zijn, want wetgevers zijn altijd groot ge weest". Eichmann schreef tevens dat Himmler hem in 1944 toestond een miljoen Joden uit te wisselen voor tienduizend vracht wagens. Wanneer de Joodse vertegenwoor digers in Hongarije de vrachtwagens zou den afleveren zou een miljoen Joden de kans krijgen naar neutrale landen te ont snappen. „Maar geen land ter wereld was bereid de Joden op te nemen, zelfs niet dit ene miljoen". In een bijgaand hoofd artikel schrijft „Life": „Dit is, God helpe ons, juist. Het geldt de Verenigde Staten". Himmler wilde graag een miljoen Joden vrijlaten omdat hij met tienduizend vrachtwagens twee S.S.-divisies kon moto riseren. „Deze divisies waren veel belang rijker dan de levens van individuele Jo den. Wat zou hij zich een miljoen Joden aantrekken?" Eichmann zei de Joodse vertegenwoordigers in Boedapest te heb ben verteld: „wanneer tienduizend, voor de winter toegeruste vrachtwagens met op legger hier zijn zal de liquidatiemachine in Auschwitz worden gestopt". Eichmann trok zich met enkele getrou wen en voorraden in de Oostenrijkse al pen terug toen de geallieerden al in Duits land vochten. Later meldde hij zich onder een valse naam bij de Amerikanen. „Ik wist dat de geallieerden mij zochten, maar gelukkig was ik altijd net iets slim mer dan de C.I.C.-officier die mij onder vroeg." (De C.I.C. (Counter Intelligence Corps), is de Amerikaanse contra-spiona gedienst). „Hitier heeft het misschien steeds bij het verkeerde eind gehad", maar de wijze waai-op hij Fiihrer werd „is voor mij een bewijs dat ik mij aan deze man ondergeschikt moest maken. De ze man was zo buitengewoon bekwaam dat het volk dit ex-kende en met deze recht vaardiging ex-kende ik hem ook, met vreugde, en ik vex-dedig hem nog". TEL AVIV (UPI) De Israëlische mi nister van Justife. Pinhas Rosen, heeft in de Knesset (parlement) meegedeeld, dat Advertentie een Israëlische jurist bereid is de advocaat van Eichmann .'n te lichten over de wer king van de Isx-aelische rechtspraak en de gerechtelijke procedure. Rosen zei het niet eens te zijn met een afgevaax-digde dat hierdoor een blaam zou worden geworpen op de goede naam van de Isx-aeli.-che juristen. „Indien wij een onpartijdig proces voorstaan, dan moet de verdediging in staat zijn haar plicht te vervullen' aldUj. minister Rosen. „Dit is niet mogelijk wanneer zij niet wordt in gelicht over de gang.van zaken hier." De protestex-ende afgevaardigde was dr Moi-dechai Nurock van de nationale reli gieuze partij, wiens heie familie door de nazi's is vermoord. Advertentie DJAKARTA (UPI) Verscheidene mensen werden gedood, toen maandag de bliksem insloeg in een olie-opslagtank op de Shell-raffinadex-ij in Palembang. Ex- volgde een reeks ontploffingen. Aangezien gedurende he' weekeinde in Djakarta geen nadere gegevens konden wox-den verkregen, bestaat er nog geen overzicht over de omvang van de schade. Alle in Djakarta gestationeex-de vliegtui gen van de maatschappij zijn naar Palem bang vertx-okken. KOEALA LOEMPOER (Malakka) (UPI) De Maleise premier, Tengkoe Abdoel Rahman, heeft vandaag in het parlement gezegd dat hij de Indonesische regering een rapport zal voorlegen over zijn bevin dingen in het Nederlands-Indonesisch ge schil over Nedex-lands Nieuw-Guinea. Rah man sprak in antwoord op vragen van de oppositie over zijn geheim plan. Hij zei dat hij geen verdere inlichtingen kon geven. Men neemt in Koeala Loempoer aan dat Rahman gisteravond een ontmoeting heeft gehad met de Indonesische ambassadeur in Malakka, dr. Mohamed Razif, en daar bij de mogelijkheid heeft besproken van een ontmoeting tussen vertegenwoox-digers van de Nederlandse en Indonesische x-ege- x-ingen. TOKIO (UPI) Radio-Djakarta heeft dinsdagavond meegedeeld dat de onder- minister van Buitenlandse Zaken der Ver enigde Staten John M. Steeves te Djakar ta met de Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, Soebandx-io, de kwestie Nieuw-Guinea bespi-oken heeft. Soebandrio zou Steeves een uiteenzetting gegeven heb- ven van het standpunt dat de Indonesische x-egering inneemt ten aanzien van Nedex- lands Nieuw-Guinea. Soebandrio verklaarde later dat een openhax-tige gedachtenwisseling, zoals hij met Steeves had gehad, bijdraagt tot het wederzijds begrip. Volgens de Indonesi sche minister waren ook de jongste ont wikkelingen in Zuid- en Zuidoost-Azië be- spx-oken. Hij had namens de Indonesische regex-ing aanbevelingen van politieke zo wel als economische aax-d gedaan. De bespx-ekingen werden bijgewoond door Howard P. Jones, de Amex-ikaanse ambassadeur te Djakarta. KOPENHAGEN (UPI) •- De Deense marinebasis Gx-oennedal die tussen Go- thaab en Julianahaab aan de zuidkust van Gx-oenland ligt. is geteisterd door een zwa re orkaan die grote schade aanrichtte en de mensen op de basis enkele koude dagen heeft bezorgd. Genie-eenheden zijn met spoed uit Denemarken ontboden om de schade te herstellen. Het gebouw van de centrale verwarming verloor het dak en een groot deel van de isoleringsmuren in de storm. Een barak moest verlaten worden toen ook daar het dak afgewaaid was. Vele muren werden ingedrukt, alle (dubbele) ramen sneuvel den. De storm bereikte snelheden van 180 km per uur. De basis is voor het grootste deel onbewoonbaar geworden. 0p de En zij? Vraagt u zich nooit eens af of al die grote jongens, waarover we dagelijks in de kranten lezen, ook hun eigen kleine probleempjes hebben? Bijvoorbeeld Kroesj, zou hij nooit eens denken: wat zal er van mijn kleinzoon worden? Want ze kunnen per slot niet allemaal partijsecretaris wor den. En zou meneer Hammarskjoeld zijn pyama's zelf kiezen u weet, hij is niet getrouwd en zou hij dan ook van die zuurstokstrepen kiezen of een mooi blauw gevalletje met noppen? En zou meneer Soekarno bang zijn voor een spin en zou Hendrik Verwoerd er 's nachts wel eens uit moeten? Voor u en mij zijn dat belangrijke zaken, maar de bolleboffen, die dagelijks in de wereldgeschiedenis roeren, zijn misschien in huis-tuin-en-keuken-gebruik heel an ders. Je leest er ook nooit over. Zelfs niet in hun mémoires. Ze hebben altijd gedineerd (nooit een appelflap gegeten) met generaal Zus of president Zo. Nooit eens de melk boer uitgefoeterd, althans niet op papier. Doen ze dat nooit? Zou Eisenhower nooit eens een vies bakje hebben verteld aan Mamie en zou de Sjah op zijn linker of zijn rechter zij slapen? En zou Farah Dibah ooit hebben gezegd: Sjah, je snurkt? Een hoogst enkele keer, als er ergens een butler op straat wordt gemikt en hij ifil praten en dat wil hij altijd dan hoor je nog wel eens iets van achter de schermen. Maar toch weer niet, dat Chur chill bijvoorbeeld een vlo heeft gehad. Je mag van een vlo toch aannemen, dat hij zonder onderscheid des persoons zijn hand werkje verricht. Waarom dus ouwe Win- ny niet gepikt, te veel nicotine in het bloed misschien? Maar dan toch Mariene Diet rich. Het is bekend dat befaamde filmsterren zich stierlijk vervelen, want als ze zich een keer in het openbaar vertonen, moe ten ze nóg komedie spelen. Dus blijven ze thuis en zetten ze de boel op stelten: champagne in het zwembad en veel ruige feestjes. Maar zou Charles de Gaulle nou nooit eens zeggen: Vrouw femme, zegt- ie dan natuurlijk ik verveel me een puist; gaan we naar Pigalle of pikken we een terrasje op de Elysée? Doodlogisch. En Nasser, zou hij nou nooit eens met vakantie naar Londen willen, gewoon om in Harrods dat grote magazijn een mooi no-iron hemdje te kopen? En zou de freule uit de Tweede Kamer spruitjes lus ten? Het is schrijnend dat wij in een land met zoveel radio-omroepen, zoveel dag-, week- en maandbladen, van dit alles on kundig zijn. Me dunkt, er ligt een enorm terrein braak voor de journalisten. Het is toch veel belangrijker te weten of Ade nauer een keertje „rot mof" heeft gezegd tegen Ulbricht dan dat hij per communi qué laat weten, dat het westen inzake Berlijn van geen wijken weet. Natuurlijk is dat zo, maar dat wisten we al en het is al jaren saai. Kom, collega's, voor de draad met de waarheid. Er is ons jaren boeiend nieuws onthouden. Pinolckio Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE F N IS El GROTE HOUTSTRAAT 181 y E. L TEL. 14444 Wrak gevonden. In het oerwoud van het Philippijnse eiland Mindoro is het wrak gevonden van de DC-3 van de Philip pijnse luchtvaartmaatschappij, die sinds vorige week woensdag werd ver mist. Alle 29 passagiers en de vier le den van de bemanning zijn om het le ven gekomen. Opiumtransport. De Thailandse politie heeft in het noorden van het land twee ton ruwe opium ter waarde van circa 3.750.000 gulden in besla genomen. De politie onderschepte een transport uit de provincie Chieng Rai, die aan Bir ma en Laos grenst. Sunday Graphic. De Canadese kranten magnaat Roy Thomson, die vorig jaar het Britse kx-antenconcex-n Kemsley overnam, heeft meegedeeld, dat de Sunday Graphic, een rechtsgeoriënteex-d zondagsblad, binnen enkele weken niet meer zal verschijnen. Derde Franse kernontploffing. Het conser vatieve blad Paris-Px-esse schx-ijft dat de derde Fx-anse kexmontploffing voor kerstmis teweeggebracht zal worden. Volgens het blad kan het een onder- gx-ondse explosie zijn. Alles zou in ge reedheid gebracht zijn. MOSKOU (AFP) Het opperste ge- x-echtshof van ce Sovjet-Unie heeft de minister van Landbouw, Matskevitsch, eraan hermnerd dat de Russische wetten voor allen gelden en dat hij niet moet trachten deze te ontduiken, aldus bericht de „Litterat.oei-naja Gazeta". De kwestie dateert nog van de zomer van 1958, toen het Russische ministerie van Landbouw ter gelegenheid van de Expo in Brussel een mededelingenblad uitgaf, dat echter verscheidene onjuistheden bevatte. De schuldigen werden gestx-aft, maar Mats kevitsch en zijn drie plaatsvervangers ge lastten „znrder geldige reden", aldus het blad, het ontslag van Henry Oerin, onder- dii-ecteur van d" staatsuitgeverij en sinds 35 jaar verbonden aan dit bedrijf. Oerin protesteerde en schreef de minister acht brieven, die alk onbeantwoord bleven. Ten slotte beloofde Matskevitsch Oerin „licht te zullen brengen in deze zaak". Maar het duurde elf maanden voordat een commissie van het ministerie bijeenkwam, die overigens het ontslag van Oerin be vestigde. Tenslotte gelastte de procureur-generaal de ministex zijn besluit binnen tien dagen te herroepen. Dit is nu twee maanden ge leden. en het opperste geiechtshof heeft de minister eraan herinnerd dat de wet voor allen geldt. Mislukt. Voor de tweede achtereenvolgen de maal is de lancering van een Atlas- e-raket van de Amerikaanse luchtmacht geen succes geweest. De raket, is een nieuwe versie van de totnutoe gebrui kelijke. Het gevaarte is ongeveer 27 meter lang en weegt 130 ton. De eerste drie minuten had het er alle schijn van, dat de raket een voortreffelijke start gemaakt had, maar enkele seconden te vroeg hielden de motoren op. Verongelukt vliegtuig. Op ruim 1500 me ter hoogte hebben drie bergbeklimmers gisteren de stoffelijke resten ontdekt van de passagiers van een vliegtuig, dat zes maanden gelden op de berg Wilson in het Angeles National Forest (Californië) vex-ongelukte. Tot de slachtoffex-s behoort de vrouw van Geox-ge Liberace, een broer van de be faamde „kaarslicht-pianist". Luchtbases. Als gevolg van reorganisatie zullen in 1961 en 1962 drie grote lucht bases van de Amerikaanse luchtmacht in het land zelf worden gesloten; een vierde basis wordt tot reserve-basis be stemd. Hierdoor zullen ongeveer 2.300 man burgerpersoneel ontslag moeten krijgen. Staatskranten. Blijkens een mededeling in de Ceylonese staatscourant zal de mi nister van Justitie de controle verkrij gen over de Ceylonese pers, zodra de regering de twee grootste groepen van dagbladen zal hebben overgenomen en omgezet in staatsvennootschappen. De minister van Justitie is op het ogenblik doende met het opstellen van een wets- ontwei-p inzake dagbladen en de eigen dom daarvan. Ondermijnend. De hoofdredacteur, uitge vers en dix-ecteur van het anti-apart- heidsweekblad Contact in de Unie van Zuid-Afrika, zijn in Kaapstad schuldig bevonden aan schending van de bepa lingen krachtens de noodtoestand door het afdrukken van „ondermijnende ver klaringen". De hoofdredacteur van Con tact, Patrick Baker Duncan, werd ver oordeeld tot een boete van 350 pond subsidiair 350 dagen hechtenis. Joods protest. De Franse afdeling van het Joodse Wereldcongres heeft dinsdag ge- protesteei-d tegen de aanwezigheid van Westduitse troepen op Franse bodem. De ox-ganisatie ex-kent de noodzakelijk heid van een eenwording van Europa, maar de Franse regering zou toch alles moeten doen om niet in oude fouten te vervallen. Rehabilitering. De Zuidafrikaanse minister van Justitie, F. C. Erasmus, heeft in Johannesburg meegedeeld, dat in de Unie „rehabiliteringskampen" voor zwarte en blanke „leeglopers" zullen worden ingericht. De voor „rehabilite ring" in aanmerking komende personen, zullen boerenwex-k moeten verrichten, maar geen contact hebben met misda digers.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3