Laatste kans tot gesprek met Abbas als De Gaulle het referendum wint Zonderlinge verhoudingen in West-Duitsland DU Ferhat Abbas aarzelt nog Chinese vrijwilligers binnen te laten Willy Brandt vice-kanselier en Adenauer bondskanselier Moet Algerije tweede Korea worden? Ondeugdelijk serum 22 slachtoffers Valse „Hitler-dollars" in omloop Beloond, verzwegen, gestraft nazisme Tito kondigt herziening van de grondwet aan Campagne in Polen tegen godsdienstonderwijs Echt iets voor Vader MONTY-COATS iets voor de r FIETS Nieuwe fase Wijze raad Bereid tot gesprek Nieuwe situatie Kennedy naar Eisenhower Twee Zweden in arrest Suggestie van de filosoof Jaspers: Assemblagebedrijf van American Motors te Luik? Goed pensioen Zeeploze toiletzeep Goede praktijk HENSEN Internationale vak beweging gaat Spanjaarden helpen Gevangenis zonder tralies maar met een radarnet WOENSDAG 30 NOVEMBER 1960 (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma TUNIS. - Een eenzaam man zit in Tunis en telt zijn troeven voor de beslis sende manche in het Algerijnse conflict. Het is Ferhat Abbas, de „apotheker van Setif", gematigd liberaal, bourgeois, voorzitter van de „voorlopige regering der Algerijnse republiek", die het boegbeeld is geworden van de Algerijnse revolutie. De strijd om de onafhankelijkheid heeft zijn volk driekwart miljoen doden ge kost, anderhalf miljoen zijn naar „hergroeperingscentra" en concentratiekampen gesleept. Die cijfers, huiveringwekkend voor een volk van nog geen tien miljoen, branden Abbas voldoende in de ziel om vurig het einde van de Algerijnse oorlog te wensen. Maar de offers zijn zo hoog geweest, dat alleen de waterdichte ga rantie van de Algerijnse onafhankelijkheid hem tot het neerleggen van de wapens kan bewegen. hem niet verstoot, als De Gaulle zijn re ferendum wint, dan ontstaat er een nieuwe situatie. Dan wordt een Algerijnse repu bliek, en de mogelijkheid voor die repu bliek om zich van Frankrijk af te schei den, niet langer ongrondwettig. Dan is de constitutionele fictie van het „Algérie Fran- gaise" van de baan, die iedere redelijke oplossing in de weg heeft gestaan, die Frankrijk en Algerije een miljoen doden heeft gekost, die Frankrijks economie doet leegbloeden en het gevaar van een bur geroorlog in zich draagt, die in Noord- Afrika de deur voor communistische in filtratie heeft geopend, die een interna tionaal conflict kan veroorzaken en de ver houding tussen Europa en Afrika verziekt. Dat is het gewetensconflict van de man die zijn troeven telt en hertelt. Hij heeft er verscheidene: Chinese steun die de Frans-Algerijnse strijd zou internationali seren, of tot een soort Korea zou leiden of tot een internationaal afgedwongen vre de. De prijs voor die oplossing, een kans op sovjetisering van het onafhankelijke Algerije, schrikt Abbas en zijn regering -in- ballingschap nog af. Zij bepalen er zich voorlopig toe met die dreiging druk op het Westen uit te oefenen. Er is nog geen enkele Chinese of Russische vrijwil liger bij het Algerijnse Bevrijdings front FLN in Tunesië en Marokko aangekomen. Integendeel, Abbas' rebellenregering heeft alle extreem-linkse elementen in het FLN zelf weggepromoveerd naar Accra, Cona kry, Peking en Moskou. Een tweede troefkaart ligt in een Afro- Aziatische resolutie in het UNO-debat dat op 5 december begint, die om UNO-inter- ventie in Algerije zal vragen. Over de kans van slagen maakt het Gouvernement Provisoire de la République Algérienne (g.p.r.a.) zich weinig illusies. Het is een eerste toets om de vrienden te tellen en om de Afrikaanse staten uit de Franse gemeenschap, die De Gaulle's liberalisme verdedigen, voor een pijnlijke keuze te stellen. Tegenover die twee methoden om het Algerijnse conflict op het internationale plan uit te vechten, staat de mogelijkheid tot rechtstreekse onderhandelingen met Frankrijk. Na de mislukking van de be sprekingen in Melun na een daaropvolgen- Als De Gaulle zijn referendum wint, ont staat een nieuwe fase waarin liefst eerst geheime onderhandelingen mogelijk zijn misschien zelfs met deelneming van een derde partij, het voorlopige Algerijnse uit voerende bewind dat De Gaulle in Algiers wil instellen. Over het principe zijn Abbas en De Gaulle het wel eens: er zal een Algerijnse republiek komen en de Alge rijnse bevolking zal zelf beschikken over het al of niet bestaan van banden tussen die republiek en Frankrijk. Het gaat dus om details: de modaliteiten van een wa penstilstand, het tijdschema, de rechten van de minderheden, de Sahara, de garan ties omtrent onpartijdig liefst interna tionaal toezicht op de uitoefening van het zelfbeschikkingsrecht. Abbas' onderhandelingsmogelijkheden zijn beperkt door de mislukking van Mélun. Gesterkt door de Chinese beloften tot steun is het F.L.N. minder dan ooit be reid tot iets dat naar capitulatie riekt, maar er kan nog gepraat worden. De communistische infiltratie (waaraan de Sovjet-Unie deelneemt om in Afrika niet door China voorbijgestreefd te worden) wordt door niemand gewenst, niet door Abbas, Bourguiba en de koning van Ma rokko, niet door het Westen. Alleen een aantal heethoofden in het Franse leger ziet er een kans in om westelijke steun voor hun „Algérie Frangaise te krijgen. de hooghartige Franse weigering van Ab bas' discrete voorstel tot geheim overleg, heeft het FLN de deur voor verder Frans- Algerijns overleg hard dichtgeslagen. Het heeft dat gedaan om zijn poging tot in ternationalisering klemmender te maken. Het is ertoe gedwongen geweest om het moraal van de „djounouds", de tiendui zend FLN-soldaten in de Algerijnse ber gen, niet te verzwakken. De „Katiba's" (compagnieën) vechten tegen een vijftigvoudige overmacht onder onvoorstelbaar zware omstandigheden. Zelfs voor de fanatiekste Algerijnse patriot kan het vooruitzicht op nieuwe onderhan delingen remmend op de strijdlust wer ken. En toch, ondanks het recente categorisch afwijzend antwoord van het FLN op de nieuwe plannen van De Gaulle, die een Algerijnse republiek inleiden, speelt door het brein van Ferhat Abbas opnieuw de gedachte aan onderhandelingen met De Gaulle. De Tunesiërs, aanvankelijk ont goocheld door het falen van het gesprek in Mélun waartoe zij Abbas en de zijnen aan moedigden, gebruiken opnieuw al hun po litieke overredingskracht (men zie ook mijn recente interview met Bourguiba) op de Algerijnen, om gesprekskansen met De Gaulle aan te grijpen. Eenvoudig zal het niet zijn: Abbas is geen Bourguiba, geen Nehroe, geen alles overschaduwend nationaal leider, maar de voorzitter van een regerend collectief, dat gematigde elementen bevat als Boumend- jel en Jazid, maar ook harde als Krim Belkacem, Ben Tobal en Boussouf. Abbas is slechts het verbindend element in de eerste nationale revolutie, die ovex-igens, bij gebrek aan een nationale leider, op min of meer democratische wijze wordt geleid. Zeker zou het onderhandelen ge makkelijker worden, wanneer er in het FLN naar Frans voorbeeld al vast een voorlopige vijfde Algerijnse republiek met een presidentieel regime zou woi-den in gesteld. Maar zover is het nog lang niet. De sterk uiteenlopende politieke tendenties in het FLN, het Front voor de Nationale Bevrijding, worden voorlopig slechts sa- mengelijmd door Abbas. Het is zijn enige kracht en hij heeft er veel over nagedacht sinds Mao Tse Toeng tegen hem heeft gezegd, dat het FLN ten koste van alles zijn eenheid moet bewaren. Abbas, de ver persoonlijking daarvan, heeft die verkla- ing met bijzondere nadruk aan zijn ka binet doorgegeven. Inmiddels is voorals- xog geen opzienbarende wijziging in de ouding van het FLN te verwachten, be halve een gerustellende verklaring aan de 'ransen in Algerije omtrent hun minder- eidsrechten in een onafhankelijk Algerije e vermoedelijk voor het UNO-debat zal komen. Ten eerste is Abbas' regering op it ogenblik over alle windstreken ver beid: Boumendjel en Jazid zitten in New ark, Krim Belkacem is in Cairo. Dat -ft Abbas, die, met de memoires van Ferhat Abbas De Gaulle op zijn schrijftafel, bezig is zijn eigen strijdbaar bestaan op papier te zet ten, gelegenheid tot nadenken over alles wat er straks moet gebeuren. Dat „straks" betekent: na het referen dum. na afloop van wat Bourguiba nu de interne franse fase van het Algerijnse con flict noemt. Dat is de krachtpi-oef die De Gaullë te doorstaan krijgt tegen de Fran sen in Algerije en tegen zijn eigen leger. Als de Fransen in Algerije niet tegen De Gaulle in opstand komen, als het leger Daarom is het meer dan ooit tijd dat de westelijke bondgenoten Frankrijk dui delijk maken, dat zij niet in een situatie geplaatst willen worden, waarin zij onder hun NAVO-verplichtingen in Algerije zou den moeten bijspiingen, dat zij het ko mend jaar een vrede door onderhandelin gen wensen en dat zij dit jaar voor het laatst Franki-ijk in de UNO zullen steu nen. Zo'n initiatief is weliswaar niet van Den Haag, maar vermoedelijk wel van pi-esident Kennedy te verwachten. Men moet de ruimte die Abbas tot ma noeuvreren rest, niet overschatten. Het is al tragisch genoeg dat men deze evolu tionair tot revolutionair, deze bui-gei-lijke liberaal tot gast en toehoorder van Mao Tse Toeng heeft gemaakt. Met de Alge rijnse doden, gemartelden en gevangenen achter zich zal hij niet eeuwig omderwille van de lieve democratie en de westelijke beschaving de Chinese vrijwilligei-s op een afstand houden. Advertentie FORTALEZA (Brazilië) (UPI) Het aantal doden in de Braziliaanse plaats Foi-taleza is tot 22 gestegen, nadat dins dag opnieuw een kind is bezweken aan de gevolgen van een inenting met een on deugdelijk serum tegen hondsdolheid. Er werden 135 mensen met dit serum inge ënt, nadat zij door dolle honden waren ge beten. Tien mensen verkeren in levensge vaar. De doktoren hebben weinig hoop dat zij in leven zullen blijven. Enige doktoren veronderstellen, dat de slachtoffers zouden zijn bezweken aan een hersenontsteking, maar commissieleden van het staatsdepartement van gezondheid hebben vastgesteld, dat de dood is veroor zaakt door „ingeënte hondsdolheid". Niet temin is komen vast te staan, dat enkele slachtoffers, die door honden zijn gebeten geen symptomen van hondsdolheid ver toonden. Specialisten hebben meegedeeld, dat zij de doodsoorzaak van de 22 slacht offers pas over veertien dagen kunnen vaststellen. De zieken zijn later ingeënt met goed vaccin dat per vliegtuig is aangevoerd. WASHINGTON (UPI) —In Washing ton is meegedeeld dat de gekozen president John F. Kennedy dinsdag over een week op het Witte Huis een bespreking zal heb ben met de uitgaande president Eisen hower. De perschef van Eisenhower zei het mogelijk te achten dat Eisenhower en Kennedy zich door adviseurs zullen laten bijstaan. Het zal de eerste ontmoeting tussen de twee staatslieden zijn sinds Kennedy op 8 november tot president werd gekozen. Zij zullen de overdracht van de regering op 20 januari bespreken. In Zweden en West-Duitsland zyn valse biljetten van 5 en 20 dollar in omloop ge bracht, die in de laatste jaren van de twee de wereldoorlog in opdracht van Hitier door Joodse gevangenen werden vervaar digd. De Zweedse en Westduitse politie hebben in verband met deze zaak twee arrestaties verricht. Tot nu toe konden valse biljetten tot een bedrag van 350 dol lar worden achterhaald. Ze werden uitge geven door een kunstschilder en een andere inwoner van Göteborg, die in Duitsland werd gearresteerd. Alle Duitse banken en de politie in Zweden en Duitsland zijn ge waarschuwd omdat men aanneemt dat er meer biljetten in circulatie zijn of zullen worden gebracht. Het is niet onwaarschijn lijk dat in andere landen de valse Hitler- dollarbiljctten zullen opduiken. By de Am sterdamse politie is hieromtrent evenwel nog niets bekend. Na de Hongaarse opstand zijn in ons land wel een aantal uit de Hitler-drukkerijen afkomstige valse dollar- en Engelse pond biljetten gesignaleerd. Zij werden door Hongaarse vluchtelingen in omloop ge bracht, doch nadien heeft men van deze massale vervalsing geen produkten meer in Nederland gezien. In enkele Duitse concen tratiekampen werden gevangen Joodse chemigrafcn tijdens de oorlog voor de keus gesteld, hun vakmanschap te tonen bij hét vervalsen van dollar- en pondbiljetten of de gang naar de gaskamer te maken. Velen kozen de eerste weg en leverden de nazi's vervalsingen die nauwelijks van de origi nele muntbiljetten zijn te onderscheiden. BELGRADO (UPI-Reuter) President Tito van Joegoslavië heeft verklaard dat Joegoslavië in 1962 een grondwet zal krij gen, die de arbeiders groter welvaart zal garanderen door een minder sterke greep van de staat op de nationale economie. Tito sprak ter gelegenheid van de vijftien de verjaardag van de vestiging van zijn regime. Hij zei dat het nationale inkomen is gestegen met ongeveer zeven percent per jaar, de landbouwproduktie met tien percent, en de industriële produktie met vierhonderd percent in vergelijking met voor de tweede wereldoorlog. Voor de toekomst beschreef de maar schalk de rol van de staat als uitsluitend coördinerend. De nieuwe grondwet zal in de eerste plaats moeten uitdrukken het stadium in de socialistische ontwikkeling waarin de arbeid zodanig is geëmanci peerd dat de burgers het. recht hebben een volwaardige beloning voor hun prestaties te ontvangen, terwijl de gemeenschap het nodige reserveert voor onderhoud van nutsbedrijven en andere gemeenschappe lijke zaken. President Tito zei dat de grondwet van 1953 niet meer correspondeerde met het niveau dat in de sociale groei is bereikt. Hij verklaarde dat zijn land zal voortgaan op de weg van „vreedzame en logische buitenlandse politiek". Door deze politiek aldus Tito, heeft Joegoslavië „vele vriend schappelijke internationale betrekkingen" gekweekt. De Joegoslavische regering heeft aan een aantal gevangenen amnestie verleend, terwijl voor anderen de straftijden wer den verminderd. De enige belangrijke po litieke gevangenen, de vroegere vice-presi- sident Milovan Djilas zal niet. van de am nestie profiteren. Hij is wegens staatsvij- andige propaganda tot negen jaar gevan genisstraf veroordeeld. WARSCHAU (AFP) Het blad van de Poolse vakbeweging, „Gols Pracy", is een hevige campagne begonnen tegen het gods dienstonderwijs op de openbare scholen. Het blad verwijt de kerkelijke autoritei ten schending van de bestaande overeen komsten tussen de kerk en de staat op het gebied van het godsdienstonderwijs op de scholen. „De kerk", aldus het blad, maakt gebruik van deze overeenkomsten om het godsdienstige fanatisme te propa geren en de geest van verdraagzaamheid te ondeiTnijnen". (Van onze correspondent) BONN De Duitse filosoof Kaxi Jas pers, die wegens zijn opvattingen over de Duitse eenheid, de laatste tijd fel gecriti- seerd, heeft opnii-uw vat. zich doen spre ken. In een studie, getiteld „Vrijheid en hereniging", welke deze dagen zal ver schijnen, stelt Jaspers voor dat Bonds kanselier Adenauer en de sociaal-demo- ci-atische kandidaat voor het bondskanse- lierschap bij dc komende verkiezingen. Willy Brandt, na september 1961 nauw gaan samenwerken. Volgens professor Jaspers zouden Ade nauer als bondskanselier en Brandt als vice-kanselier en minister van Buitenland se Zaken de continuïteit van de Westduit se politiek kunnen waarborgen. Politiek gezien is, volgens de in Zwitserland doce rende filosoof, voor de bondsrepubliek be slissend of de persoonlijkheden, die op bui tenlands politiek terrein getoond hebben iets waard te zijn. de vooiTang zullen krij gen boven partijbelangen. Of, in dit geval Adenauer en de Westberlijnse burgemees ter, openlijk of verborgen, bondgenoten, zelfs tegen hun eigen partij in, kunnen worden. Volgens professor Jaspei-s is Adenauer er niet in geslaagd de politieke onzeker heid in de Bondsi-epubliek te overwinnen en het geloof van de gemiddelde Duitser in Adenauei-s buitenlandse politiek te ver krijgen. Professor Jaspers heeft ook cri- tiek op Adenauers pei-soneelspolitiek, op zijn bereidheid niet oirbare middelen te gebruiken voor verkiezingsdoeleinden en op hel gebrek aan kaliber van de bonds kanselier om de Westduitse oppositie wer kelijk als echte oppositie partij te zien. Advertentie De American Motors Corporation heeft een voorstel van fabrikanten in de Euro pese Economische Gemeenschap in studie voor de bouw van een assemblagebcdrijf in Luik, zo wordt medegedeeld in de „Lon don Letter", een weekblad van de Euro pean Securities Publications. De plannen werden geopperd, toen Bel gië zijn pogingen vergrootte om auto-as- semblagebedrijven aan te trekken, tenein de de uitvoer te vergroten en meer buiten landse valuta te verkrijgen. American Motors zou trachten een Euro pese maatschappij op te richten als con current van Genei-al Motors en Ford, die hun eigen fabrieken in Europa hebben. Door een dergelijke ontwikkeling zou het de eerste maal zijn dat Amerikaanse com- pactwagens direct deelnemen in de con currentie op de gemeenschappelijke markt. Wanneer, in de huidige vei-kiezingscam- pagne een man vereist is, die door het volk gekend wordt, dan schijnt dat vol gens Jaspers, buiten de bondskanselier, in de eei-ste plaats Willy Bi-andt te zijn. In de C.D.U., de partij van Adenauer, is vol gens de filosoof geen man te vinden die kan gelden als een politiek overtuigende persoonlijkheid. Zijn dergelijke figuren er toch in de C.D.U., dan heeft Adenauer hun niet de kans gegeven als zodanig in de openbaarheid naar voi-en te treden Brandt, aldus professor Jaspers, is als burgemeester van Berlijn in de gehele wereld, vooral in de Vei-enigde Staten en Groot-Brittannië, als een vertrouwenwek kende persoonlijkheid bekend geworden. Zijn buitenlandse politiek is die van Ade nauer. Hij heeft in zijn toespraken en op- ti-eden karakter getoond. In Brandts eigen partij, de S.P.D., was hij niet gewenst maar toch heeft hij zich daar weten door te zetten. Dit alles pleit volgens de filo soof voor Willy Brandt. Ki'ijgt deze zijn partij achter zich, dan is hij de man om Adenauer's poiitiek met eigen energie en inzicht voort te zetten. Als Adenauer, zo besluit Jaspers, de staatsman van het avondland is, voor wie men hem graag houdt, zou hij hiermee van harte moeten instemmen. Advertentie (Van onze correspondent) BONN Tot tien jaar tuchthuis werd gisteren te Münster de 77-jarige voorma lige hoogleraar en S.S.-arts Kremer ver oordeeld wegens schuld aan de dood van ten minste twee gevangenen in het voormalige concentratiekamp Auschwitz In de Bondsdag zal dezer dagen het rui me pensioen dat een ex-minister van Jus titie van Hitier werd toegekend ter tafel komen. In Sleeswijk-IIolstein moddert men op ergerlijke wijze met de gevallen Sawade en Oberhcuser. Het nazisme in de Bondsrepubliek is ongetwijfeld mors dood en dc veroordeling van Kremer geeft genoegdoening. Maar met de opruiming van andere nazi-geesten schijnt men hier tot Sint Juttemis te willen wachten! Het proces Kremer gold de voormalige hoogleraar dr. Paul Kremer, die van augustus tot november 1942 is geweest in Auschwitz. Deze ex-S.S.-er heeft daar negen proefnemingen op gevangenen ge nomen en deelgenomen aan het doden van vele mensen. In het proces konden slechts twee gevallen worden bewezen: daarvoor kreeg hij tien jaar tuchthuis. De man komt evenwel meteen vrij, omdat hij in Polen reeds, na uitspraak van doodstraf en levenslang, tien jaar heeft gezeten waarna hij daar begenadigd werd. In Schirnding is de 53-jarige Emil Bed- narek, voormali? „Kapo" (een tot bewaker aangestelde gevangene) van het concen tratiekamp Auschwitz, aangehouden op de beschuldiging van het doodslaan van mede gevangenen. De man werd herkend door drie Polen, die naar West-Duitsland waren gekomen als getuigen in het proces tegen de 76-jarige Kremer en die op het station kranten van hem kochten. Hij heeft wel bekend gevangeren te hebben geslagen, een noodzakelijke .dLriplinaire maatregel, maar ontkende dat als gevolg daarvan gevange nen zouden zijn overleden. Bednarek was al vijftien jaar eigenaar van het stations restaurant Vandaag begin' in Fulda het proces tegen de vroegere „Un'erscharführer" van de S.S Gottlieb Muzikant, verdacht van moord op ten minste tweehonderd gevangenen van de concentratiekampen Ravensbrück. Mauthausen en Melk. De aanklacht omvat drieduizend pagina's. Het wordt een der grootste piocessen tegen vroegere kamp bewakers die ooit in West-Duitsland zijn gevoerd. Muzikan' heeft bekend als hospitaalsol daat vijftig gevangenen door injecties of door worging te hebben vennoord, in vele gevallen om hen verdere martelingen van de S.S. te besparen. Een van de voor naamste getuigen a charge is de vroegere kamparts van Melk, Klaus Salomon. "Vol gens Salomon heeft Muzikant van midden februari tot midden april 1945 dagelijks zieke gevar.gensr gewurgd. Overal verkrijgbaar f f.3* Tegenover deze veroordeling staan e kele Sleeswijk-Holsteinse gevallen van er gerniswekkende laksheid tegenover ex-na zi's 1. Te Kiel won dezer dagen professor Schlegelberger, ex-staatssecretaris en mi nister van Justitie bij Hitier, een proces om een pensioen van DM 2894,08 (2600 gulden) per maand, dat een rechtbank hem in 1959 had ontnomen, omdat de ex-minis ter in de nazi-tijd tegen de menselijkheid zou hebben gehandeld. Dat vonnis werd nu opgeheven: de ex-naziminister beurt nu weer iedere maand goed 2600 gulden pen sioen en krijgt bovendien nog de lieve som van 23.000 mark achterstallig pen sioenSchlegelbei-ger woi'dt ondermeer verweten dat hij een Poolse Jood wegens het hamtsei-en van een paar eieren op bevel van Hitier heeft uit geleverd aan de Gestapo, die de man „li quideerde", hoewel hij maar veroordeeld was tot twee jaar gevangenissti-af. Tij dens het proces kwamen vele stukken te bei-de waaruit bleek dat Schlegelberger Hitier slaafs heeft gediend. In de Bonds dag zal zijn geval dezer dagen op verzoek van een S.P.D.-lid ter spi-ake komen. Te Stocksee bij Kiel heeft de vrouwelij ke ai-ts dr. Hertha Oberheuser een goede particuliere praktijk, ondanks het feit dat zij als arts in het concentratiekamp te Ravensbrück heeft deelgenomen aan on menselijke pi-oefnemingen op vrouwelij ke gevangenen. Vooi-al Poolse meisjes en vrouwen stierven aan de lopende band en onder ontzettende pijnen bij deze „proef nemingen". Oberheuser heeft daaraan mee gewerkt en zich op onmenselijke wijze ge dragen, zo werd in 1947 in het bekende oorlogsmisdadigersproces te Neurenberg gezegd. Zij werd in dat jaar tot twintig jaar veroordeeld. In 1952 kwam zij reeds op vrije voeten Spoedig daarna erkende het ministerie van Sociale Zaken te Bonn haar als laat uit gevangenschap teruggekeerde Duitse. In Stocksee kon zij met die ei-kenning een pi-aktijk openen. Pas nadat van Britse zijde tegen Oberheuser was geageerd greep Kiel in. De Sleeswijkholsteinse justitie tracht thans de officiële toelating als arts van Oberheuser alsnog, na acht jaar, in te ti-ekken. Weinig duidt erop dat Ober heuser het proces zal verliezen. Haar flo- rende pi-aktijk loopt voorlopig geen enkel gevaar. Daarnaast staan nog de gevallen Lautz (een voormalige nazi-officier van Justi tie die vele willekeurige doodvonnissen heeft geëist en ten uitvoer bracht en, even eens in Sleeswijk-Holstein, een ruim pen sioen heeft) en Sawade alias Heyde, ver- antwoox-delijk voör de dood van tiendui zenden zieken in de ooirlog. In het laatste geval wordt langzaam maar zeker in Sleeswijk-Holstein duidelijk dat hoge ambtenaren en vele collega's van deze arts jarenlang hebben geweten dat Sa wade identiek was met de gezochte oor logsmisdadiger Heyde. Zij zwegen even wel en zwijgen trouwens nog altijd Advertentie zeeduffel - water afstotend - winddicht Leeftijd 8 jaar 52.50 Paarlaarsteeg 1 HAARLEM BRUSSEL, (AFP) Met het oog op de situatie in Spanje heeft het bestuur van het (Internationaal Verbond van Vi'ije Vak verenigingen I.V.V.V. voor de eerste maal besloten op internationaal niveau een geza menlijke actie met de Internationale Fede ratie van Christelijke Vakbonden te on dernemen. Zo zullen ten behoeve van Spaanse vak bondsleiders voorlichtingsbijeenkomsten en reizen door West-Europa en Noord-Ameri- ka worden gegeven. Voorts zal het I.V.V.V. radio uitzendingen voor de Spaanse arbei ders verzorgen. Het zal hieiwoor gebruik maken van Westeuropese radiostations, en eventueel een eigen zender aanschaffen. LUBENHAM (Engeland) (UPI) De gevangenis van Lubenham in Engeland zal uitgerust worden met radar, om ge vangenen te beletten te vluchten. De ge vangenis is overigens nog in het stadium van constructie. Bij de bouw ervan heb ben de deskundigen naar een methode ge zocht om de hoge muren en traliehekken af te schaffen. Men meent de oplossing te hebben gevonden door de toepassing van een radarnet rond de gevangenis. In het gebouw zelf zal een gesloten net van televisiecamera's en schermen worden ge- installeerd, zodat de bewaking van de ge vangenis allen kan gadeslaan, die in de gangen en de trappenhuizen lopen, en voorts je'''-"n - - ?ich vlak Lu" i L

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 5