Woningnood in gemeente Velsen spitst zich toe op minder draagkrachtigen Concentratie openbare nutsbedrijven steeds doel van B. en W. van Velsen Behoefte beslist over woningtype HOTEL ROYAL Bouw nieuwe gashouder zal tot 1962 moeten wachten Tunnel wordt aangesloten, ponten worden verplaatst Velsen heeft interesse voor cityvorming boven kanaal Voorlichtingsambtenaar in afdelingsverslag ter sprake pesifiepakjes -japonnen -rokken en -blouses Huldigende woorden en goud voor ereburger J. C. Bührmann WONINGBOUW HET DOEL Onze collectie MANTELS en MANTELCOSTUUMS is dit seizoen groter dan ooit tevoren Wethouderssalarissen en presentiegelden Gasgeysers en Gasfornuizen Velserfnoordse winkels tot 9 uur open Waardig afscheid van Weespsburgemeester EREBURGER WOENSDAG 3 0 NOVEMBER 1960 „Voor tie in de toekomst te bouwen woningtypen zal, zoals steeds het geval is geweest, de behoefte beslissen", delen Burgemeester en Wethouders van Velsen mee in hun antwoord op een vraag over dit onderwerp in het afdelings verslag van de behandeling van de begroting van Velsen. „Hierbij dient wel te worden bedacht, dat de behoefte aan een bepaalde woning in tijden van wel vaart anders blijkt te zijn dan in jaren van economische depressie". B. en W. stellen, dat de woningnood zich allengs toespitst op het financieel minder draagkrachtige deel van de bevolking. Immers, beter gesitueerden zijn veelal in staat zich een woning in eigendom te verschaffen of na een korte wachttijd een woning in hoge huurklasse te huren. Aangezien de welstand van sommige bewoners van woningwetwoningen zich in de loop van de jaren in gunstige zin heeft ont wikkeld, ontstaat volgens B. en W. de mogelijkheid dat bij verhuizing van de be trokkenen naar een eigen woning of een woning van hogere huur een woningwet woning beschikbaar komt voor de categorie van de bevolking waarvoor deze is oedoeld. „Ons beleid is hierop gericht" zegt het college. „De verkoop van gemeentegrond heeft daarom steeds plaats ten behoeve van de bouw van woningen, hetzij in eigen dom van, hetzij in huur aan ingezetenen. Als gevolg van deze gedragslijn zijn bij voorbeeld door de bouw van 104 woningen ten behoeve van de stichting „Goed Wo nen" een tachtigtal woningen in een la ge huurklasse vrijgekomen". B.en W. zeggen waar mogelijk in de wijken van de gemeente een zekere dif- fentiatie naar welstand te willen bevor deren. Zo zal bijvoorbeeld voor Driehuis worden onderzocht in hoeverre de bouw van etagewoningen aldaar mogelijk is. Daarbij zal in redelijkheid rekening wor den gehouden met de belangen van dege nen die reeds in de desbetreffende wijken wonen. Voorts ligt het in de bedoeling in Zee wijk vooral de bouw van zogenaamde volkswoningen, welke vallen onder catego rie Avan het premie en bijdragebesluit woningbouw 1960, te stimuleren. B.en W. merken hierbij op, dat voor deze woningen een huurprijs van ten hoogste 80,- per maand, exclusief de vergoedingen voor de extra voorzieningen, in rekening kan wor den gebracht. In het totale beeld van het woningbe stand in Velsen speelt de verhuizing van gezinnen naar Heemskerk en Beverwijk volgens B. en W. geen belangrijke rol. Uiteraard houden de Hoogovens bij ver trek van hun werknemers naar omliggen de gemeenten hun aanspraak op de ont ruimde woning, waarvan zij indertijd de bouw in de gemeente mogelijk hebben ge maakt. „Zijn B. en W. niet overtuigd van de 'Advertentie Zowel in de kleinere als in de grote maten heeft u een zeer goede keuze uit vele modellen, kwaliteiten en prijzen. hoek Lange Nieuwstraat/Plein 1945 Telefoon 7541 DE speciaalzaak voor dames- en kinderconfectie 's Avonds van 7.3010 uur geopend noodzaak grondig na te gaan waarom het andere gemeenten beter gelukt dan Velsen om onder de curveprys te bou wen?" wordt er gevraagd en B.en W. zeggen, dat ze dit grondig zullen onder zoeken. Hetzelfde antwoord geven ze op de vol gende vragen, ook door raadsleden ge steld. „Zijn de moeilijkheden, die Velsen ondervindt bij het bouwen onder de curve- prijs te wijten aan de eisen van de bouw verordening en/of aan de reputatie van streng toezicht op de bouw en speelt wel licht een onvoldoende aanpassingsvermo gen van de desbeti-effende architecten bok een rol, alsmede de bouwsituatie in de IJmond, welke tot zeer hoge aanne mingssommen leidt? 1960 dieptepunt B.en W.merken verder op, dat met be trekking tot het aantal in 1960 gereed te komen woningen van een dieptepunt kan worden gesproken. Zoals blijkt uit de ver leende toewijzingen voor de bouw van woningwetwoningen over 1958,1959 en 1960 namelijk 200, 170 en 145 eenheden, neemt het aantal te bouwen woningen in deze sector telkenjare af. Als gevolg hiervan wordt de sanering van bepaalde delen van de gemeente onmogelijk. Indien het bouwvolume niet mocht wor den verhoogd, kan misschien in de be staande behoefte worden voorzien door de bouw van volkswoningen, die vallen onder categorie A van het premie- en bijdra gebesluit woningbouw 1960. Gezien het peil van de salarissen van hogere ambtenaren heeft een Velsens raadslid gevraag'd of er geen aanleiding bestaat de salarissen van de wethouders in sterkere mate te verhogen dan tot het be drag van .12.000,-, waarmee de-raad zich in december 1959 heeft kunnen vereni gen. Het kómt B. en W. riiet juist voor'op deze vraag in te gaan zolang het college onvolledig is. Het door de raad geadviseer de bedrag is overigens nog steeds niet goed gekeurd. Een ander lid acht het redelijk het presentiegeld voor commissievergade ringen te verhogen tot 10,-. Ook deze vraag zal het college van B. en W. behan delen als het voltallig is. In antwoord op andere vragen bevesti gen B. en W„ dat de verminderde uit gaven voor de volkshuisvesting verband houden met de geringe bouwactiviteiten in de woningwetsector, die aan de gemeente zijn toegestaan. Zij zeggen dat bij het na deren van het einde van de mogelijkheden om te bouwen dient te worden vermeden, dat overtollig personeel in dienst is. Daar om streeft het college steeds naar een personeelssterkte, die in overeenstemming is met de bouwactiviteit. Dit heeft reeds geleid tot de vermindering van de sterkte. Toenemende mechanisatie Voorts bevorderen B. en W. een efficiën te bedrijfsvoering, hetgeen blijkt uit een toenemende mechanisatie van de admini stratie. Ook het openstellen van de moge lijkheid om de huur per maand te betalen past in het kader van de genomen maatre gelen tot vermindering van de administra tieve werkzaamheden. De toestand van het onderhoud van het nieuwe woningbezit van de gemeente ach ten B. en W. vrij gunstig. Advertentie KENNEMERLAAN 95 TEL. 7452 Sfeer en gezelligheid één begrip, ook voor uw recepties en partijen Uitzending van div. schotels Hoewel het gemeentebestuur van Velsen de winkelsluiting in de gemeente in de ko mende dagen tot en met 3 december ge steld heeft op tien uur des avonds, blijkt dat de winkeliers in Velsen-Noord van de ze regeling zijn afgeweken. Officieel is door de winkeliersvereniging „Wijkeroog" aan B. en W. van Velsen me dedeling gedaan, dat zij zich voor wat be treft het open zijn van de winkels in de Sint Nicolaasweek heeft geconformeerd aan de voor Beverwijk vastgestelde win kelsluiting, dus tot 's avonds negen uur. Het ligt in het voornemen van B. en W. van Velsen in 1961 te beginnen met het voorbereiden van de projecten voor de aansluiting van de tunnel op de Wij- kerstraatweg en voor de vrij kruisende verkeersverbinding, die langs de zuid zijde van Scheybeek over de spoorbaan moet worden gemaakt. Er is een post van 5000 gulden voor deze voorbereidingen op de lijst voor kapitaalswerken gezet. Voorts moeten nog enkele particuliere eigendommen worden aangekocht, voor dat met de uitvoering van dit project kan worden begonnen. Over het ontwerp is reeds in grote lijnen overleg gepleegd met de gemeente Beverwijk. De uitvoering van het project hangt niet af van de door de minister van Binnenlandse Zaken voorge stelde grenswijziging tussen Velsen en Be verwijk, verzekerden B. en W. het raads lid dat over deze aangelegenheid vragen had gesteld. Een lid van de raad informeerde bij het afdelingonderzoek in de begroting naai de stand van zaken bij de werkzaamhe den ten behoeve van een nieuwe aanleg plaats voor de ponten en de daarmee ge paard gaande verbetering van de Stations weg bij de spoorwegviaducten. WIJ HEBBEN ER STEEDS naar gestreefd de concentratie van openbare nutsbedrijven, en wij denken hier met name aan de gasbedrijven, zoveel mogelijk te bevorderen, aldus B. en W. van Velsen in hun antwoord op een vraag van een raadslid. Dit lid had naar aanleiding van de gemeentelijke begroting voor 1961 gevraagd of de voorgestelde uitbreidingen en investeringen van°en in open bare nutsbedrijven ook zijn bezien naar hun nuttig effect "als in de toekomst concentratie en/of coördinatie van deze bedrijven.tot stand zou komen. Volgens B. en W. wettigen de vele besprekingen over de mogelijkheden tot samen werking niet de verwachting dat binnen afzienbare tijd resultaten zullen worden bereikt. Met het doen van investeringen ten behoeve van het eigen bedrijf zal daarom moeten worden voortgegaan, als dit ter wille van een goede bedrijfsvoering nodig fc. Overigens houden deze investeringen hun nut, ook als het tot een concentratie van bedrijven mocht komen. Voorts wijzen B. en W. erop, dat zij onlangs hebben besloten met betrekking tot de bouw van een nieuwe gashouder welke bouw een grote investering vergt, waarvan het nuttig rendement bij een eventuele concentratie van bedrijven mogelijk gedeeltelijk verloren zou gaan in overleg te treden met het gemeentebestuur van Beverwijk. Met het oog op de bepalingen van het gasleveringscontract met Hoogovens zal in Velsen op korte termijn tot de bouw van .een nieuwe gashouder moeten worden overgegaan. Het is echter niet waarschijn lijk 'dat reeds ïn 1961 mét de" bouw kan worden begonnen. De gemeente Velsen gaat evenwel met de voorbereidingen tot de bouw door, eventueel in samenwerking met Beverwijk, aldus het antwoord van B. en W. van Velsen op een desbetreffende vraag van een raadslid. Een ander lid verzocht B. en W. zijn reeds eerder gedane voorstel tot verlaging „Achten Burgemeester en Wethouders van Velsen het nog wenselijk gezien de huidige situatie zich te bemoeien met de cityvorming in de gemeenten Beverwijk en Heemskerk?heeft een raadslid van Velsen gevraagd bij het onder zoek van de begroting. „De cityvorming in de gemeenten Beverwijk-Heemskerk is een probleem, dat de gehele IJmond aangaat", antwoorden B. en W. „Als zo danig moet zij een punt van bespreking uitmaken van het adviescollege voor het IJmondgebied'B. en W. menen, dat hoewel Velsen bij deze cityvorming niet rechtstreeks is betrokken, de gemeente toch ten aanzien van dit probleem de nodige belangstelling aan de dag moet leggen. Een vraag is ook gesteld naar aanlei ding van de gebruikte uitdrukking „pro bleemgebied". „Met de uitdrukking „pro bleemgebied" hebben wij niet anders be doeld dan uiting te geven aan de ver wachting dat de aanwijzing als zodanig naar het voornemen van de regering zal kunnen leiden tot een verbetering van de algemene uitkering ingevolge de komende wet, betreffende de financiële verhouding In het afdelingsverslag van de behan deling van de gemeentebegroting 1961 van Velsen is een flinke plaats ingeruimd aan de nieuw ingestelde post „Kosten van voorlichting". Vele raadsleden heb ben er hun visie op gegeven, waarbij zij allen bleken in te stemmen met de plan nen van Burgemeester en Wethouders. Wel vroeg men nadere mededelingen nver de inhoud van de voorgenomen vormen van voorlichting. De te benoemen voorlichtingsambtenaar krjjgt een tweeledige taak, namelijk voor lichting omtrent de gemeente buiten haar grenzen enerzijds en voorlichting van de burgerij anderzijds. Een raadslid meende, dat deze twee functies moeilijk in één per soon kunnen worden verenigd. Als B. en W. deze mening onderschrijven is de vraag aan welk aspect van de voorlichting de voorkeur moet worden gegeven. Er worden enkele praktische vragen ge steld: „Ligt de begroting in de leeszaal ter "nzage?". „Zou het aanbeveling verdienen -on gemeente-courant uit te geven?" „On- 'etwijfeld zal een aparte afdeling groeien. Hoe hebben B. en W. zich die gedacht?" Een lid meent dat een te nauwkeurige 'aakomschrijving ongewenst is. Ook deze arbeid moet groeien. Er wordt ook gevraagd of B. en W. het voorgestelde bedrag niet te laag achten, er van uitgaande dat een vakbekwame kracht zal worden aangetrokken. Ook wil men weten wat de taak is van de uitgever, die het boekje over de gemeente Velsen zal uitgeven. B. en W. hebben onder voorbe houd het volgende als voorlopige mening gegeven Hij moet de aangewezen man zijn voor het plaatselijk contact met de pers; hij be paalt de vorm en het juiste tijdstip van hetgeen de overheid wereldkundig wil ma ken. Hij bevordert het contact met de foto- journalistiek, radio, televisie en film. Hij verzorgt een boekje waar alles in staat over de gemeente en haar instellingen. Hij publiceert; voor de gemeentenaren, en voor de omgeving of daarbuiten, hetzij inciden teel, hetzij periodiek. Hij organiseert de deelneming van de gemeente, indien dit gewenst is, aan landelijke tentoonstellingen enzovoorts om daardoor de goede faam van de gemeente ook buiten de plaatselijke grenzen te brengen. De uitgever van het boekje over Velsen heeft de kans om door woord en beeld mede te werken om onze plaats in al haar sectoren meer bekendheid te geven. Van de medewerking van goede krachten heeft hij zich, in overleg met ons. verzekerd. Dit boekje zal de gemeente aan haar bezoekers ten geschenke kunnen geven. Ook de plaat selijke bedrijven zullen hiervan gebruik kunnen maken, terwijl het voorts in de plaatselijke boekhandel voor het publiek verkrijgbaar zal zijn. De begroting zal. als zij is vastgesteld, in de leeszaal ter inzage worden gelegd, delen B. en W. voorts nog mee. tussen het rijk en de gemeente", ant woordt het college. „Het lijkt niet onjuist te veronderstellen dat de regering de IJmond met zijn speciale groot-industrie zal beschouwen als een gebied dat daar door voor bijzondere problemen wordt ge steld". De Amsterdamse havenplannen komen ook ter sprake. „Zijn B. en W. in staat mededelingen te doen welke maatregelen van hogerhand worden getroffen met be trekking tot de Amsterdamse havenplan nen en in verband met het Noordzeeka naal?" vragen twee leden. „Het is ons bekend" zo luidt het antwoord, dat de minister van Binnenlandse Zaken omtrent deze aangelegenheid advies heeft verzocht aan de Gedeputeerde Staten van Noordhol land en dat de minister dezer dagen op spoed heeft aangedrongen". Er wordt door een lid ook nog gevraagd of B. en W. nadere mededelingen kunnen doen ten aanzien van de plannen omtrent de vorming van een IJmondgemeente. Het college antwoordt, dat slechts bekend is dat de minister van Binnenlandse Zaken zijn voorlopig standpunt heeft bepaald met betrekking tot het plan tot samenvoeging van Beverwijk en Heemskerk, gepaard gaande met een wijziging van de grens tussen Beverwijk en Velsen, en voorts, dat de minister G S heeft uitgenodigd de raad een ontwerpregeling te zenden. Stopzetting uitbreiding Een volgende vraag: „De afronding vol gens de streekplannen leidt tot een spoe dige stopzetting van de uitbreiding van de gemeente. Is dit reëel of menen B. en W. dat er nog bebouwingsmogelijkheden zijn, die niet te veel afbreuk doen aan het streek plan Kennemerland-Zuid?" B. en W. antwoorden: „De afronding van de bebouwing in de gemeente krach tens de streekplannen IJmond-Noord en Kennemerland-Zuid zal. nadat de uitbrei dingsplannen Duinwijk, Zeewijk en Zeebad zullen zijn gerealiseerd, in de toekomst leiden tot een stopzetting van de gemeen telijke uitbreiding. Dit is inderdaad reëel. Overigens worden nog bebouwingsmoge lijkheden gezocht ten oosten van het dorp Velsen voor de uitbreiding van dit dorp en 'ter compensatie van het gedeelte, dat in verband met de kanaalverbreding moet worden afgebroken". van de tarieven voor industriegas en ver- warmingsgas nog eens te bezien. In hun antwoord verklaren B. en W. dat het ta rief yoor industrie- en verwarmingsgas 14 Vu c.ent per kubieke meter bedraagt. Het verbruik boven 3000 kubieke meter per jaar werd berekend tegen 13 V2 cent per kubieke meter, met ingang van 1 ok tober 1960 echter tegen 13 cent per kubie ke meter. Dit tarief is in het algemeen van toepassing op het verwarmingsgas, dat in de winter wordt afgenomen. Tevens ligt de inkoopsprijs van dit z.g. piekgas hoger dan de gemiddelde inkoopsprijs. B. en W. achten het dan ook niet redelijk de verkoopsprijs van dit piekgas nog verder te verlagen. Verzilting bronnen De huidige toestand is voor de ge meente Velsen nog niet verontrustend, aldus B. en W. naar aanleiding van een vraag van een raadslid, dat de stand van zaken van de verzilting van de bronnen en van de lage stand van het grondwaterpeil wilde weten. Een lid had geconstateerd dat de functie van adjunct-directeur bij Openbare Wer ken nog steeds vacant is. B. en W. ver wachten thans spoedig in deze vacature te kunnen voorzien. Een ander lid uit zijn bezorgdheid over de steeds terugkerende vacatures bij Openbare Werken. Volgens B. en W. spruit dit grote aantal vacatures voort uit de grote vraag naar technische krachten en daardoor positieverbetering door solliciteren naar elders. Stagnatie kan dan ook niet uitblijven. Met Perso neelsbeheer vindt over dit probleem voort durend overleg plaats. Speelruimte Een lid vraagt of er bij het geraamde bedrag voor de aanleg van een plantsoen tussen de Dolfijnstraat, Venusstraat, Sa- turnusstraat en Eenhoornstraat rekening is gehouden met de aanleg van speelruim te voor kinderen. B. en W. zeggen dat er alleen voor de allerkleinste kinderen speel ruimte zal worden gemaakt. Het aan te leggen plantsoen heeft, omdat het in het front van de Petruskerk is gelegen, een meer representatieve functie. Een lid zag gaarne bij de banken in de parken ook tafels geplaatst en wees tevens op de grote hoeveelheid papier die 's zo mers langs de Rijksweg ter hoogte van de Bosweg ligt. Het lid vraagt of daar geen papierbakken kunnen worden geplaatst. Het plaatsen van banken met tafels heeft volgens B. en W. meer zin langs grote autowegen of bij picknick-plaatsen. In Velsen zal het te zijner tijd wellicht ge schieden in de nabijheid van de Duin- en Kruidbergerweg. In de parken zal een proef worden genomen met het plaatsen van enkele tafels bij speelweiden. De sug gestie van de papierbakken zal onder aan dacht van Rijkswaterstaat worden ge bracht. Zwembad Heerenduinen Door de verlaging van het tarief is het zwembad „De Heerenduinen" de laatste tijd zeer druk bezocht geweest. De acco- modatie was voor een zo groot aantal be zoekers niet toereikend. Verder oefende het drukke bezoek een ongunstige invloed uit op de helderheid van het water. B. en W. streven er naar dat voor het seizoen 1961 een nieuwe zuiveringsinstallatie zal zijn aangebracht. Het plan tot verbetering van de accomodatie is nog in studie, maar men hoopt dit nog in 1961 aan de raad voor te leggen, aldus B. en W. op vragen van leden. Het ondiepe gedeelte van het Velserbad is te klein gezien het sterke bezoek. Voor het lesgeven is daardoor weinig ruimte. Ook het diepe gedeelte is te klein. In dit vragen om leskaarten een achterstand van bijna een jaar ontstaan. Hiermee paralel lopen de grote wachtlijsten van de zwem- clubs, die zich met elementair zwemonder- richt bezighouden. Het bad zelf kan niet worden vergroot. Wel zijn op het ogenblik in studie plannen tot het stichten van een instructiebad om het Velserbad eniger mate van leerlingen te ontlasten. Sommi ge leden willen de Gemeentelijke Zelfwas- serij opheffen. B. en W. zijn echter van mening dat deze instelling wel degelijk in een behoefte voorziet. Advertentie P/51*00 KENNEMERLAAN X Cl CC TEL. 5271 ERKEND GAS- EN WATER FITTER B. en W. antwoordden hierop, dat ter zake van de verlegging van het pontveer naar de plaats van de voormalige Velser- brug in principe overeenstemming be staat tussen Rijkswaterstaat, de Neder landse Spoorwegen en de gemeente. In middels worden de eerste voorbereidingen getroffen tot een project voor een nieuwe onderdoorgang onder de spoorbaan tussen het Brinioplein en de Stationsweg. Ver wacht wordt dat Rijkswaterstaat in het begin van 1961 een aanvang zal maken met de waterstaatswerken ter plaatse. Over verbreding van de spoorwegover gang te Driehuis-Westerveld is reeds uit voerig overleg met de Nederlandse Spoor wegen gepleegd. Advertentie Wij hebben een ruime sortering in in modieuze stoffen en dessins en leuke practische modellen. hoek Lange Nieuwstraat'Plein 1945 Telefoon 7541 DE speciaalzaak voor dames- en kinderconfectie 's Avonds van 7.3010 uur geopend CHRONISCH ZIEKEN. B. en W. van Velsen verwachten dat de ingebruikneming van het tehuis voor chro nisch zieken nog in de eerste helft van 1961 zal kunnen geschieden, als de personeels voorziening geen moeilijkheden zal geven. Er zijn pogingen aangewend ter verkrijging van een erkenning van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Dit is van belang voor het betalen van verpleeg- kosten door de ziekenfondsen. DE GEMEENTERAAD VAN WEESP is gistermiddag, ter gelegenheid van het afscheid van burgemeester mr. J. C. Bührmann die vrijdagmiddag a.s. als burgemeester van Velsen zal worden geïnstalleerd in buitengewone openbare vergadering bijeen geweest. In de vergadering en daarop aansluitend is onder meer gezegd: door loco-burgemeester mr. F. J. M. Nass en door de nestor van :1e raad, de heer P. van den Weg, dat in de vergadering van het college en van de raad een zeer grote samenwerking heerste die was afgestemd op het belang van de gemeente en dat burgemeester Bührmann een grote stuwkracht is geweest in zijn gemeente; door de burgemeester van Hilversum, de heer J. J. G. Boot, dat :1e heer Bührmann de algemene achting en waardering geniet van zijn collega's uit de omgeving; door pastoor dr. J. M. H. van der Lugt, dat de katholieken burgemeester Bührmann met spijt uit Weesp zien vertrekken; door ds. P. H. C. G. Kok, Luthers predikant, dat de protestanten in Weesp burgemeester Bührmann als een autoriteit in de beste betekenis van het woord hebben leren kennen; door dr. ir. J. P. Du dok van Heel, voorzitter van de Kamer van Koophandel voor het Gooiland, dat burgemeester Bührmann getoond heeft volledig begrip te hebben voor bet belang van industrie en handel ook buiten zijn eigen gemeente; door de heer D. Vonk, directeur van Van Houten en Zoon n.v., en sprekende namens de in Weesp gevestigde industrieën en fabrieken, dat ondernemers en werkers burgemeester Bührmann veel dank verschuldigd zijn voor hetgeen hij in hun belang heeft gedaan. verband is in het voldoen aan de aan- Burgemeester Bührmann nam afscheid van zijn medewerkers met de woorden: „Homo sum, humani nil a me alienum puto", „ik ben een mens, niets mense lijks acht ik mij vreemd". Hij kwam tot deze schuldbelijdenis (overgenomen van de oude Terentius) na dat hij een sobere opsomming had gege ven van de werkzaamheden, moeizaam behaalde overwinningen, maar ook vele tegenslagen in de bijna tien jaar dat hij aan het hoofd van de gemeente Weesp heeft mogen staan. Hij hoopte, dat de wegen die hij heeft mogen helpen voor bereiden de gemeente uiteindelijk de be oogde doelen zouden doen bereiken. In zijn overzicht wijdde de burgemees ter veel aandacht aan politie en brand weer, waarvoor hij immer een bijzonder zwak heeft gehad. Hij vergat niet zijn grote dankbaarheid uit te spreken voor de prestaties van de gemeentesecretaris, de ambtenaren en last but not least de bode en zijn echtgenote. Tot hen sprak hij persoonlijke woorden van afscheid. Zinspelende op het feit, dat zijn nieuwe gemeente geen stadhuis, maar slechts een raadhuis heeft, zei mr. Bührmann: „Toen de geruchten over een benoeming in Vel sen de ronde gingen doen, kreeg ik hiel en daar de opmerking te horen: Kan ik niet mee? Deze mogelijkheid op dit ogen blik buiten beschouwing latende, mag ik hieruit en uit andere opmerkingen wel concluderen, dat onze band een bijzonde re is. Mijn verontschuldigingen aan de telefonistes voor mijn onhebbelijkheid om nooit aan te kondigen voor de telefoon wie er sprak, alsmede voor verzuimde geluk wensen op verjaardagen,". „Dames en heren ambtenaren, vervult in ons aloude, straks gerestaureerde, stad huis uw taak ook in- de toekomst met vreugde". „Onze geziene bode en diens echtgenote dank ik voor hun goede en trouwe dien sten. voor hun aanhankelijkheid. Een goe de bode is voor een burgemeester onbe taalbaar". „Mijnheer de directeur van gemeente werken, uw hoogst belangrijk arbeidster rein ligt nu eenmaal in de publieke be langstelling. Bedenkt, dat kritiek op uw werk opbouwend bedoeld is". U staat met uw personeel, bijgestaan door particuliere adviseurs, voor machtige creatie in de Vechtstreek. Loco-burgemeester mr. F. J. M. Nass sprak tot de scheidende burgemeester van Weesp: „Reeds op betrekkelijk jeugdige leef tijd zijt gij drager van hoge binnen- en buitenlandse onderscheidingen, u verleend eensdeels ter erkenning van uw verdiensten in het verzet tegen de vijand, anderdeels als beloning voor diensten bewezen aan HM. de Koningin en Haar Huis. Het verheugt mij u te kunnen mede delen, dat aan .deze onderscheidingen een nieuwe wordt toegevoegd, de hoog ste die onze stad kent. Bij besluit van 11 november 1960 hebben Burgemeester en wethouders zij het buiten uw tegenwoordigheid besloten u toe te kennen de erepenning dezer stad in goud, ter erkenning van uw verdien sten als burgemeester dezer stad in het tijdvak van 16 augustus 1950 tot en met 30 november 1960. Moge deze benoeming, die het Ere burgerschap dezer stad impliceert, voor u en uw gezin een motief zijn om de banden met Weesp niet te verbreken en uw belangstelling in het wel en wee van onze stad te behouden. Ik moge u dan deze penning over handigen onder het uitspreken van de ivens, dat deze u nog jaren moge sieren!" Het ga u en de uwen wel! Deze wens is ook gericht tot het personeel van de onderscheidene scholen en van de overige diensten, zoals bescherming burgerbevol king, vleeskeuring e.a." In de redevoeringen tot de scheidende burgemeester hebben de sprekers ook me vrouw Bührmann betrokken, die evenals haar man algemeen geacht en gewaar deerd wordt in Weesp. De heer en me vrouw Bührmann kregen geschenken aan geboden. Tot de aanwezigen behoorden de burge meesters van Hilversum, Nigteveght en Vreeland. Weesperkarspel, Huizen, Mui- den, Naarden, Blaricum en Diemen, de waarnemend burgemeester van Korten- hoef en de loco-burgemeester van Velsen de heer H. de Boer, die vergezeld was eenvan wethouder R. Verbeek en gemeente secretaris J. Veenstra.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 7