Opening van een aantal scholen in een speciale onderwijsweek UNCO L0ENDERSL00T Vijfenveertig-urige werkweek gaat op 7 juni '61 bij Hoogovens in Drukke dagen voor burgemeester en wethouder van onderwijs Beverwijk trekt van 9 tot en met 17 dec. extra aan de schoolbel Beambten dan elke zaterdag vrij PATENT WASHINGTON WORDT EEN STAD VAN MARMEREN EENTONIGHEID super convecfor 11 IJmondverenigingen vandaag en morgen Bromf ietsrijders CO R OLY Autodiefstallen Oplichter maakte in Santpoort 'n slachtoffer Grensoverschri j ding burgemeester Burgerlijke Stand van Beverwijk Regeringsbureaus dijen steeds verder uit DONDERDAG 1 DECEMBER 1960 Het gemeentebestuur van Beverwijk heeft gemeend aan het feit, dat een aantal scholen in die gemeente is gereedgekomen, enig reliëf te verlenen. In de week van 9 tot en met 17 december worden namelijk zes scholen geopend. Bovendien wordt het gerestaureerde en uitgebreide gedeelte van de Bisschoppelijke Kweekschool officieel in gebruik genomen, zo ook de nieuwe huisvesting voer de districts-schoolartsendienst in Midden-Kennemerland. Een concert, demonstra ties, leerlingen-uitvoeringen zullen deze onderwijsweek completeren. De week begint vrij dag 9 december des avonds om acht uur in het Ken nemer Theater, waar het Amsterdams Kunst- maandorkest voor al le onderwijzend per soneel in Beverwijk zal concerteren. Te voren zal er een rede worden uitgesproken door een deskundige op het gebied van onderwijszaken. Maandag 12 decem ber vindt de opening van de rooms-katho- lieke lagere Don Bos- co-school in het plan „Oosterwijk" plaats. Deken B. G. Hosman zal des morgens de plechtige inzegening verrichten, des mid dags om drie uur zorgt de schooljeugd voor de openingscere monie. Burgemeester J. G. S. Bruinsma opent de school offi cieel. Zo ook zal de burgemeester de hulp lokalen van de chris telijke school voor v.g.l.o. (eveneens in „Oosterwijk") in ge bruik geven. Schoolartsendienst De burgemeester zal het in die onderwijs week vrij druk krijgen. Woensdag 14 de cember opent hij het verbouwde kantoor van de districts-schoolartsendienst in Mid den-Kennemerland, gevestigd aan de Alk- maarseweg. Dat gebeurt om vijf uur des middags. Wethouder van Onderwijszaken, de heer Hermes verricht de officiële ope ning van de openbare school voor buiten gewoon lager onderwijs aan kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden, ook al in „Oosterwijk" gevestigd. Woensdagavond zal de burgemeester het onlangs gestarte gemeentelijke lyceum („Een grote gebeurtenis voor Beverwijk", meent wethouder Hermes) openen. Voor ouders en genodigden voert „Arena" ,.De Schelmenstreken van Scapin" van DONDERDAG 1 DECEMBER Patronaatsgebouw, 19.30 u.: Onderwij zers spelen „De gouden spiegel van Piere wiet". Hervormd Wijkhuis, Dijckmansstraat, Velsen-Noord, 13.30-15.00 u.: Albert Vogel met sprookjes van Andersen voor de schooljeugd. VRIJDAG 2 DECEMBER Raadhuis, 14.30 u.: Installatie burge meester. Raadhuis, 20.45-22 u.: Gelegenheid tót kennismaken met nieuwe burgemeester. Patronaatsgebouw, als donderdag. Hervormd Jeugdgebouw, 9.30 en 11 u. Albert Vogel met sprookjes van Andersen voor schooljeugd. Neugarten, Breesaapstraat, 19.30 u.: Feestavond voor personeel. PENSIONSCHIP KOMT HALF DECEMBER Het door Hoogovens te ÏJmuiden aange kochte passagiersschip, de „Arosa Sun", zal omstreeks de helft van deze maand in ÏJmuiden aankomen. Thans worden in Amsterdam bij de Nederlandse dok- en scheepsbouw maatschappij de nodige her stellingen en verbouwingen verricht. Van directiezijde van Hoogovens is er de aan dacht op gevestigd, dat het schip uitslui tend gebruik zal worden als uitbreiding van de logiesaccommodatie in de omge ving, en dat in pricipe geen werknemers die nu in kosthuizen wonen, naar het schip zullen worden overgebracht. ONTSPANNINGSGEBOUW VOOR HOOGOVENS Bij het gemeentebestuur van Velsen is een plan in studie voor de bouw van een ontspanningsgebouw voor personeel van Hoogovens te ÏJmuiden. Overlegd moet nog worden op welke wijze de exploitatie ge voerd zal worden. In Beverwijk worden in de week van 9 tot en mei 17 december enkele on langs gereedgekomen schoolgebouwen geopend. Op de foto's ziet men de nieuwe r.k. Don Bosco-school met de nogal zakelijke gevel, het aller aardigste kleuterschooltje aan de Pie- ter Verhagenlaan, en als contrast de houten noodschoot voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden. Houten schoolgebouwen ziet men in Beverwijk helaas nog veel, maar de gemeente is niet de enige! De minister is namelijk erg karig met het verlenen van bouwvergunningen voor mooie, moderne en permanente schoolgebou wen. Tot slot ziet men het oude gebouw waarin de schoolartsendienst van Midden-Kennemerland is gehuisvest. Moliëre op. De uitvoering vindt plaats in het Kennemer Theater. Dit is nog niet het einde van de reeks gebeurtenissen in de komende onderwijs week. Vrijdag 16 december om 4 uur des middags opent wethouder Hermes twee kleuterscholen, te weten de nieuwe school aan de Pieter Verhagenlaan en de ver bouwde school aan de Stumphiusstraat. De kleuters voeren een spel op. En de week wordt besloten met de of ficiële ingebruikneming van de uitbreiding van de r.k. Bisschoppelijke Kweekschool aan de Baanstraat. Op die dag worden maar dit staat los van het onderwijs in „Oosterwijk" bovendien twee verenigings gebouwen. een filiaal van „De Spaar bank" te Beverwijk en een filiaal van de algemene en r.-k. openbare leeszaal en bibliotheek geopend. Diverse van de nieuwe in die week ge opende scholen kunnen worden bezichtigd op donderdagavond 15 december van 19- 21 uur en zaterdagavond 17 december van 17 tot 22 uur. Advertentie Onvei-anderd blijft de afspraak dat de 46-urige werkweek bij het begin van het volgende jaar zal worden ingevoerd. In april van dit jaar was Hoogovens een der eerste bedrijven in de metaalindustrie, waar met arbeidstijdverkorting werd be gonnen. In drie perioden wordt de werktijdver korting doorgevoerd, neerkomend op het terugbrengen van 48 tot 45 uur per week werken. In de afgelopen maanden is gebleken dat de overgang in verschillende andere bedrijven sneller verloopt dan bij Hoog ovens in het begin van dit jaar was te voorzien. De vakoi'ganisaties hebben zich toen tot de directie gewend met het verzoek het indertijd opgestelde schema te wijzigen. Hoewel hieraan verschillende bezwaren kleefden, samenhangend met bijvoorbeeld de grote uitbreidingen, heeft de directie besloten de derde periode van werktijdver- Dit kan alleen bij COR OLY TYPHOON 1960 van 745.voor 650— PRACHT AVADA met dubbele achtertelescope 695.— van 785.voor MERKRI3WIELEN (het merk mogen wij niet noemen) compleet met lamp, slot en jasbeschermer 119.75 Doch wacht niet te lang voor deze bijzondere aanbiedingen. BREESTRAAT 108 - BEVERWIJK Van een inwoner van Beverwijk is zon dagavond een personenauto gestolen. De man, wonende aan de Baanstraat, had de wagen voor zijn bakkerij gezet. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. Tot nog toe heeft zij geen spoor kunnen ontdekken. In de gemeente Velsen heeft de politie woensdagavond een onbeheerde personen auto aangetroffen nabij de Velser tunnel. Het bleek dat de wagen in de nacht van zondag op maandag in Amsterdam was ontvreemd. Een inwoonster van Santpoort heeft bij de politie aangifte gedaan van oplichting voor een bedrag van 35. Dit had een on bekende man haar afhandig weten te ma ken door een verhaaltje op te dissen. Hij gaf namelijk te kennen, dat hij een pen sion zocht en of mevrouw er niet een voor hem wist. De Santpoorlse dame zei dat hij bij haar wel in pension kon komen. Toen dit allemaal bepraat was, kwam de man met de vraag of hij niet even 35 van me vrouw kon lenen, opdat hij even zijn auto uit Amsterdam kon ophalen. Mevrouw gaf hem het geld, de man ver dween en is niet meer gezien. Bij de poli tie is de oplichter in ieder geval bekend. Zijn naam komt in het politieblad voor. Zijn opsporing en aanhouding zijn verzocht Hij schijnt in vele plaatsen van ons land oplichtingen te hebben gepleegd. Hij is een 34-jarige man, die met. proef-verlof uit een inrichting is ontslagen. In ons blad van 29 november vermeld den wij abusievelijk dat Velsens nieuwe burgemeester vrijdag om tien voor drie verwelkomd zal worden bij de grens van de gemeente Velsen aan de Bloemendaal- sestraatweg, ter hoogte van de Kluiskcns- laan. in Santpoort. Burgemeester J. C. Bührmann en zijn echtgenote zullen om tien voor twee de grens tussen Bloe mend aal en Velsen overschrijden. GEBOREN: Arend J., z. v. J. M. Voet en F. Eits; Eefke, d. v. G. Wijtsema en D. H. van Zomeren; Willem F., z. v. A. Ruggen- berg en L. F. Kauffeld; Martha, d. v. H. de Vries en M. Dekker; Sonja M., d. v. J. J. Dam en M. M. Duin; Willy A., d. v. H. de Jong en R. Gorter; Tanja, d. v. J. Heerse- ma en C. J. Beuker; Bloys B„ z. v. T. Dek ker en T. Steen; Yvonne Y., d. v. P. de Groot en C. A. van Roode; Ronaldus J. S z. v. G. Burger en C. Kroon; Premier S. M., z. v. S. Hoope en T. U. Metselaar; René, z. v. C. Brasser en P. Bijma. ONDERTROUWD: S. P. G. Klous en E. H. C. Pels; L. P. Kalkman en M. L. Streuli; R, B. M. Rozeman en E. T. M. van der Klei; D. W. Otte en A. Ketting. GETROUWD: J. Kramers en P. Haring; J. P. Arisz en M. C. A. Beentjes; P. Rade makers en A. Oldenburg; J. Oort en T. H. van Leerdam; G. J. M. Stavenuiter en J A. M. Rozeman, C. Roovers en J. Janne- man; P. van den Born en C. E. H. Appel; F. H. Koelman en M. Schuyt; H. W. Otte en J. H. Arends; G. H. Negrijn en D. He ming. OVERLEDEN: C. Horselenberg, 57 jaar, geh. met M. van den Berg; W. Nol, 85 jaar, „Het is geen onderwijsfeest", aldus be nadrukte ons wethouder Hermes. In Be verwijk immers heeft men voor de naaste toekomst nog achtendertig scholen nodig. Hoe kan men dan feest vieren, wanneer men nog zulk een grote behoefte heeft? Tal van scholen zijn gehuisvest in houten noodgebouwen, die, ofschoon zij van een aardig kleurtje zijn voorzien, toch lang niet ideaal zijn. Dat in Beverwijk toch in de week van 9 tot en met 17 december wat extra hard aan de schoolbel wordt getrok ken, vindt zijn oorzaak in het vrijwel ge lijktijdig gereedkomen van een aantal schoolgebouwen, waarvan, helaas, maar een paar permanente schelen Advertentie Wilt u zuinig stoken? Gaat u dan een „LINCO" kopen Bij Hoogovens en aangesloten bedrijven in ÏJmuiden zal de werktijdverkorting die in verschillende fasen is gedacht versneld worden ingevoerd. Dit wordt medegedeeld in het bedrijfsblad „De Grijper". Lag het aanvankelijk in de be doeling de 45-urige werkweek op 1 januari 1962 in te voeren, thans is bekend, dat dit een half jaar vroeger zal plaats hebben, namelijk op 7 juni 1961. korting op 7 juni 1961 te doen ingaan. Meer vervangers De versnelde invoering van de werktijd verkorting en het feit dat ook de vier- ploegendienst extra vrije dagen krijgt, zullen tot gevolg hebben dat er meer ver vangers nodig zijn. Mochten er op een bepaald moment te weinig vervangers zijn, dan zal gebruik worden gemaakt van een speciale rege ling voor het verrichten van extra dien sten. Bij de ingang van de 45-urige werkweek zullen de uurlonen van alle arbeiders op 48/45ste van het dan geldende peil worden gebracht. Dit komt neer op een verhoging van het loon van circa 6,7 percent. Er is destijds afgesproken dat bij verkorting van de werkweek het inkomen gelijk zal blijven. Met ingang van 7 juni van het komende jaar zal zo mogelijk aan de beambten werkend bij Hoogovens en aangesloten be drijven op alle zaterdagen vrijaf worden gegeven. Per 14 januari zal voor de be ambten eens per twee weken een vrije zaterdag mogelijk zijn. Meer dan 50 jaar ervaring. Betaling is prettig te regelen. Lange Nieuwstraat 433 - 435 - ÏJmuiden WASHINGTON. Nooit is er zo snel, zo veel en zo duur gebouwd in Washington als in de laatste jaren en het einde van deze activiteit is nog niet in zicht. Veel ambte naren, die al jarenlang werkten in miezerige noodgebouwen, kunnen nu moderne kantoorlokalen betrekken in gloednieuwe, goed-verwarmde of goed-gekoelde kolossen van glanzend marmer. Senatoren en leden van het Huis krijgen meer ruimte voor hun staf en hun archieven, plus betere parkeergelegenheid, ook alweer in enorme marmeren paleizen. De grote moeilijkheid is Washington niet te laten verworden tot een stad vol reuzengrote, witte koektrommels. De meeste van die nieuwe kantoor gebouwen zijn erg uniform: hun oppervlak is zo groot, dat zij, ondanks hun hoogte, niet veel accent aan de stad geven en onderling verschillen zij maar heel weinig. Ook het geweldig uitgebreide State Department toont bovengenoemde trekken, maar daar is men er, door het bouwen van waarlijk monumentale ingangen, toch in ge slaagd de eentonigheid van de gevels te doorbreken. (Van onze correspondent) De machtigen, die in de laatste jaren bouw-opdrachten te vergeven hebben in Washington, schijnen van de opvatting uit te gaan, dat alleen marmer passend is voor de Amerikaanse regeringsgebouwen. Sam Rayburn, de invloedrijke leider van de democraten in het Huis, heeft bij voor beeld weten door te zetten, dat de oost gevel van het. Kapitool vernieuwd zou wor den en iets naar voren gebracht. De zandstenen zuilen werden „onsoliede" ver klaard. Daar moesten marmeren voor in de plaats komen. Die staan er nu: een glanzend replica in de stralende herfst zon. Amerika's grootste architectenorga nisatie, bekende kranten en vele histori sche verenigingen hebben geprotesteerd tegen deze verbouwing van het Kapitool, maar het heeft niet gebaat. De voorpui moest en zou naar voren worden ge bracht om wat meer kantoorruimte te maken: een ruimte, die tweehonderd dol lar per vierkante voet kostte, tien maal zoveel als normaal. En dat in een perio de, waarin de kantoren van de Congres gemeenschap toch al meer worden uitge breid dan ooit in de Amerikaanse geschie denis. De senatoren hebben er juist een gebouw bij gekregen van ruim dertig mil joen dollar en voor de leden van het Huis is men bezig een kolos te bouwen, die tegen de tachtig miljoen gaat kosten. Te glad De Hill, zoals de heuvel van het Kapi tool in Washington meestal wordt ge noemd, begint zich uit te breiden tot een heel stadsdeel. Een senator heeft tegen woordig zoveel te doen, dat men hem en zijn personeel thans een suite heeft toe gewezen van zes kamers en zelfs het gro te Senate Office Building was daarvoor niet ruim genoeg. Vandaar een nieuw ge bouw, een blok verder, en vandaar thans ook dat geweldige grote kantoorgebouw voor de leden van het Huis, met een on dergrondse garage voor ruim 1600 auto's. Men moet hopen, dat dit laatstgenoemde bouwwerk dat tussen de 73 en 82 miljoen dollar gaat kosten, niet zoveel kinderziek ten zal vertonen als het marmeren paleis waar de senatoren thans zijn ingetrokken. Daar bleken de vloeren zo glad, dat de secretaressen (op hun hoge hakken) uit gleden. En dus: 50.000 dollar extra voor tapijten. Bovendien toonden de liften in dat gebouw in het begin wilde kuren en de wijzers van de klok ideaal voor laat komers waren zo zwaar dat ze het niet verder brachten dan kwart voor negen. Toch mag, wie hier werk vindt, niet kla gen: twee grootse cafetaria's binnen het gebouw zorgen voor goed en goedkoop eten en de dorstigen kunnen zich lessen aan het ijskoude water, dat men uit 46 natuurlijk marmeren fonteintjes om hoog kan laten spuiten. Distinctie verdwijnt Op de „heuvel" vindt men ook het mar meren gebouw van Amerika's opperste gerechtshof: een Griekse tempel met mal contrasterende moderne zijvleugels. Bo vendien staat daar nog de pompeuze con gresbibliotheek, een renaissancistische ko los, waar ik geen kwaad van wil zeggen, omdat de boekenschat daarbinnen zo groot en waardevol is. Zelfs die reus is te klein geworden: er staat al jaren een grote, marmeren, achter en men heeft zo juist alweer een heel blok huizen opgekocht, zo dat de kansen gestegen zijn voor meer marmer op de „hill". Voor het Witte Huis ligt het bekoorlijke Lafayette plein, een plantsoen met prach tige, oude bomen, omgeven door meest negentiende eeuwse, bakstenen huizen van enige distinctie. Maar de wanden van dit plein zullen niet lang zo blijven. Het Witte Huis heeft behoefte aan nieuwe kan toren voor allerlei commissies en organi saties die tegenwoordig werken voor de uitvoerende macht. Men heeft er wel over gesproken om het oude State Department, naast het Witte Huis, te slopen en daar zou niets aan verloren zijn. Op de plaats van dat lelijke gebouw zouden dan nieuwe kantoren kunnen komen. Helaas ziet het er naar uit, dat men niet die lelijke kast gaat afbreken, maar de veel charmante re gebouwen rond het Lafayette plein. Advertentie De grootste kollektie WOLLEN en DRALON MARKTPLEIN De nieuwste PATENT-SUPER-KOLENCONVECTÜi met een totale warmtespreiding. Ideaal voor grote vertrekken. Wij geven u vrijblijvend advies, verzorger vakkundige plaatsing en smidswerk

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 11