iv [^5 SCHIPBREUK keelpijn Gargilon r PANDA EN DE MEESTER-VODDENRAPER Bezwaren tegen verloving van Noorse prinses Astrid met Baby in bedje gestikt Professor Zmipovsk en zijn vreemde avontuur „Televisiebeleid en Reclame" D E i; A G i DECEMBER I960 W elbespraakt De radio geeft vrijdag T elevisie pro gramma HENSEN Eén dag in angst Proces-verbaal tegen de dichter Anton P. van Hoek TocU ia het zo PRIJSSTOP IN DE OUDHEID VJ Liberalen vrezen ontstaan van half-adel i h fy d 'më-- uk ONS VERVOLGVERHAAL DOOR RUTH ASPINALL Vertaling: Margot Bakker snel en doeltreffend N.Y. PHILIPS-DUPHAR Vragen in Italiaanse parlement over de filmcensuur 37. Meneer Roel was juist bezig zijn ■[elder te vertellen hoe dom het was om ïjn mooiste winkelpand aan een vodden- tan te verhuren, toen opa en Panda bin- 'lentolden. „Zit je daar nou nóg over te leveren, druiloor!" riep het oudje uit. ..Nou, je kunt je adem sparen, jong! Hier is je huur, Sammie: we doeken het zaakje hier op, weet je, we sluiten de tent! Deze buurt ts niet geschikt voor mijn vodden- handeltje. Bij meneer Roel brak een glimlach door. „Kijk eens aan.Blij dat u dat eindelijk inziet!" zei hij opgelucht, „ja, ja, voor een voddenhandel moet men in een achterbuurt zijn en in achterbuur ten hebben wij geen panden te huur." „Wél waar!" viel zijn vader in, „Bij de haven staat een ouwe herberg van me leeg, al jaren.Het ding is te oud en te bouwvallig om nog gehuurd te worden. Maar voor een voddenhandel is hij ge knipt. Daarmee zijn we dan allemaal ge- holpemDavid krijgt zijn voddenhandel en wij ontvangen nog wat huur voor die bouwval." „Geweldig!" kraaide opa. „Ik ga er meteen op af!" Maar vreemd ge noeg was meneer Roel helemaal niet blij met deze oplossing. „NEE!" riep hij met trillende stem. „Niet naar de herberg! Laat hem dan nog liever hier zijn vodden handel drijven!" Gevarieerd en interessant was het pro- sramma, dat de VARA ons gisteravond op het 'beeldscherm offreerde. Om te begin- len kwam dr. L. van Egeraat zijn visie geven op Groningen, Friesland en Drente n een bondige karakteristiek, waarin voor al zijn Brabantse g een merkwaardige contrastwerking teweeg bracht. Geen won der dat Seth Gaikema die aangreep om den doctor in zijn cabaretprogramma met de Groningse studenten een beetje voor het la, o te houden. Wel een geestig optre den van de Groningers. Zij staken de draak met gerenommeerde en brave va derlandse waarden en bewogen zich met zo'n gemak in ons beeldvlak, dat we er wat je noemt plezier in kregen, hetgeen precies de bedoeling was. Het forum ..Welbeschouwd" sneed ditmaal enige ons na aan het hart liggende zaken aan. De berichtgeving over moorden, aanrandingen en andere minder aangename zaken vorm den het onderwerp van een discussie, waaruit wel bleek, dat men van de pers een niet op de sensatie gerichte medede ling van feiten verwacht en dat de meeste couranten al door de lezers zijn gerubri ceerd naar de mate, waarin zij meer de sensatie dan de feiten verstrekken. Of persvrijheid identiek is met democratie en men het recht heeft de democratie in bescherming te nemen door ongewenste bladen een verschijningsverbod op te leg gen, bleek .een materie, waarover het laatste woord gisteravond niet gesproken kon worden.- Dat- houden wij dan nog van dit goed van de tongriem gesneden forum te goed. Beeldschermer Advertentie HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. 11.15 Progr. voor de oudere luisteraars. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Carillonbespeling. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muz. 13.40 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.25 Kamerork. en solist. 15.10 Gram. 15.30 Harpconc. 16.00 Bloemen en planten, lezing. 16.15 Volksmuziek. 16.40 Kamermuz. 17.00 Declamatie. 17.20 Gram. voor de jeugd. 17.40 Beurs- bei'. 17.45 Gram. 18.00 Muziekkorps. 18.20 Licht progr. 18.50 Regeringsuitz.: Actueel onderwerp. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte muziek. 20.15 Gevarieerd progr. 21.30 Samenzang. 22.00 Algerije, arena der hartstochten, lezing. 22.15 Gram. 22.30 Nieuws. 22.40 Wijd als de wereld, le zing.. 23.00 Zangrecital. 23.30 Gram. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPP.O. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.23 Gram. en act.. 8.09 Nieuws. 8.17 Gram. en act. 900 Voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Dit en het andere, lezing. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Voor de kleu ters. 11.15 Gram. 11.40 Orgelspel. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.20 Regeringsuitz.: Uitz. voor de landbouw. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Openluchtklanken. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Dansmuziek. 13.55 Beursber. 14.00 Meisjeskoor. 14.20 Boekbespr. 14.40 Gevar. progr. VARA: 16.00 Grepen uit de muziekgeschiedenis, muzik. lezing. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.53 Act. 18.00 Nws. 18.15 Polit. lezing. 18.25 Lichte muziek. 18.50 De puntjes op de i. lezing. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Kinderkoor. VPRO: 19.30 De stad nu, lezing. 19.15 Actie Kruis en Munt. 19.55 VPRO-nieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 De uitzondering en de regel, hoorsp.. VARA: 21.00 Quizprogr. 21.50 Anders dan anderen?, klankb. 22.15 Buitenl. weekoverz. 22.30 Nieuws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Soc. nieuws in Esperanto. 23.10 Ver gelijkenderwijs, gesprek over muziek. 23.5524.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12 00 Nieuws. 12.03 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.5 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel recital. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gevar. muz. 16.00 Koersen. 16.06 Gram. 17.00 Nieuws. 17.05 Grarh. 17.45 Duitse les. 18.00 Gram. 18.10 Voordr. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Sportkron. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 20.00 Orkestconc. 20.55 Kunstkaleido- scoop. 21.10 Ork.conc. (verv.). 22.00 Nieuws. 22.15 Nieuws van de Koninklijke Opera van Gent. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journaal. KRO: 20.20 Documentaire. 10.30 Gesprekken. 21.00 Een dag in angst (This day of fear), TV-spel. VOOR VRIJDAG NTS: 20.00 Weekjourn. en weeroverzicht. AVRO: 20.30 De toestand in de wereld, lezing. 20.45 Flits. 21.15 Amus.progr. van de Amerikaanse TV. 22.00 Met het oog op. Advertentie Naar uw schoorsteen via Hensen Wij hebben een grote keus in NOORSE TRUIEN SOKKEN WANTEN Paarlaarsteeg 1 HAARLEM v a. 26.75 v.a. 3.70 v.a. 2.25 In Leeuwarden is de ruim tien maan den oude baby van de familie Zondervan door verstikking in een dekentje om het leven gekomen. Het jongetje was enig kind. Een scène uit het KRO-televisiespel „Een dag in angst", dat vanavond onder regie van Fritz Butzelaar op het scherm gebracht wordt V.l.n.r. Johan Violet, Eric van Ingenen Manon Alving. Tegen de student Anton P van Hoek, die onlangs is bekroond met de Reina Prinsen Geerligsprijs, is door de Haagse politie proces-verbaal opgemaakt omdat het door hem in het studentenweekblad Propria Cu res (van 24 september j.l.) gepubliceerde gedicht „De Geroepene" beledigend zou zijn voor de rooms-katholieke geestelijk heid en tevens een pornografisch karakter zou hebben. Het proces-verbaal is opge maakt op verzoek van de officier van Jus titie te Amsterdam. Advertentie De maatregelen tot de prijsbeheersing van overheidswege achten velen een ver schijnsel van deze tijd. Maar dat is niet zo: het systeem van prijsvaststelling door lands-, stads- of gildebestuur was reeds in de middeleeuwen een der hoekpijlers van het economische leven. Maar we kunnen nog wél enkele duizenden jaren verder in de geschiedenis teruggaan, want ook in de oudheid treffen we deze overheidsbe moeiing herhaaldelijk aan. Sterker nog, vóór er in Me sopotamia sprake was van een Chaldese, Assyrische of Babylonische cultuur, kende men in deze streek, die in de Bijbel als het land Sinar wordt aangeduid, reeds samenlevin gen die strenge prijsvoor- schriften hadden. Het was de tijd der Sumerische stadstaten Ur, TJruk, Kisj, Lagasj, Esjnunna en dergelijken, die elkaar om beurten de hegemonie betwist ten. Van de stad Esjnunna is enkele jaren geleden een wetgeving ontcijferd, die ver scheidene eeuwen ouder is dan d,e tot dus ver oudste bekende wetgeving van mense lijke oorsprong, die van de Babylonische koning Hammoerabi. In de Esjnunna-wet- geving worden nauwkeurige prijsvoor- schriften gegeven voor de eerste levens behoeften, en zo weten we dat 10 mud graan één sikkel zilver mocht opbrengen, evenals 6 pond ivol en 12 liter olie. De huurprijs van een ezel was 40 liter graan, welk bedrag ook de ezeldrijver per week voor zijn arbeid mocht ontvangen. Maar niet alleen de prijzen voor levensmiddelen, lonen en diensten waren bij de wet ge regeld, óók de koopsom die de minnaar voor zijn bruid diende neer te tellen. Degenen, die vorig jaar hebben gelezen van de thuiskomst van een doodgewaande soldaat van het Franse leger, wiens vrouw inmiddels was hertrouwd, zal het weldadig aandoen te vernemen dat dergelijke gevallen 4000 jaar geleden in de Esjnunna-wet- geving reeds waren geregeld, want de wet beschermde uit drukkelijk de aanspraken van d.e getrouwde soldaat op zijn gade. Onverschillig hoe lang h[j wegbleef, zodra de soldaat huiswaarts keerde was een eventueel tweede huwelijk van zijn vrouw ongeldig en kon hij, zonder meer, alle rechten her nemen. Nu we het toch over het verleden heb ben, de schoolboekjes vertellen dat de tabak zich na de ontdekking van Amerika over de hele wereld heeft verspreid. Maar dat is niet waar. Daarover een volgende keer. H. Pétillcn (Nadruk verboden) Prinses Astrids verloving met een mid denstander heeft, in Noorwegen opschud ding veroorzaakt In conservatief-kerke- lijke kringen veroordeelt men het ronduit, dat de uitverkorene een gescheiden man is. De sociaal-democraten, die de regerings verantwoordelijkheid dragen, houden zich merendeels afzijdig. Zij keurden de trouw plannen officieel goed en gingen over tot de orde van de dag. In liberale kring heeft men echter ook grote bezwaren. Het meest gelezen links-hpprale dagblad gaf onom wonden te kennen, dat 's konings besluit om Astrid haar titel van prinses te laten behouden (hetgeen koning Haakon even eens heeft gedaan ten aanzien van prinses Ragnhild. de oudere zuster van Astrid, toen die de reder Lorentzen huwde) ge vaarlijk is. Het koningschap in Noorwegen is een iets minder vanzelfsprekende zaak als in Nederland. Reeds in 1815 was er een grote groep, die voorkeur voor de republikeinse 1 4647. Professor Zmipovsk stapte uit het maanschip; nu stond hij dus met z'n voeten op de maan, als eerste van alle mensen! En daar was hij trots op, want zijn berekeningen waren dus goed geweest. Wal zag het er hier vreemd uit, heel anders dan op de aarde. Nergens was enige beweging te bespeuren. De professor nam z'n verrekijker en beklom een heuvel, van waar hij een beter uitzicht had: toen zette hij de kijker aan z'n ogen en tuurde daar door de omtrek af. Doch waarheen hij ook keek, nergens kon hij een levend wezen ontdekken staatsvorm aan de dag legde. De jaariijkse nationale feestdag is niet de verjaardag des konings, doch de 17de mei de dag, waarop de gekozen koning in 1815 de reeds getekende grondwet uit handen van het provisorische parlement ontving en er de eed op aflegde. Adel is er in Noorwegen al lang niet meer en daar is men trots op. Het links-liberale dagblad waarschuw) het vorstenhuis er nu niet aan mede te werken, dat er een soort half-adel ontstaat uit de gezinnen van de burgerlijk gehuwde prinsessen. Een bevoorrechting van deze aard zal men niet dulden en er zou dan wel eens helemaal geen vorsten dom meer kunnen overblijven. Men prijst de Zweedse regel dat een lid van de ko ninklijke familie bij het sluiten van een morganatisch huwelijk afstand doet van de titel en van de rechten op de troon om als gewoon burger t-> gaan leven. Pijnlijk acht men het ook. dat prinses Astrid de taak en de plichten van de koningin vervult en dat er blijk baar zelfs geen plannen bestaan deze van haar schouders te nemen als zij in januari gehuwd za1 zijn. Zij zou als prinses Astrid mevrouw Ferner de eerste dame van den lande blijven. Hieraan zou op elegante wijze een einde kunnen komen indien kroonprins Harald, die in februari 24 jaar wordt, in het huwelijk zou treden Maar de geruchten over zijn aanstaand huwelijk met de Griekse prinses Sophie zijn nog niet bevestigd. Integendeel, hij heeft pas nog verklaard voorlopig niet aan trouwen te denken. T-l-7— Adv'ërïéntie 35) De vertrouwde gangen en trappen schoven langs haar heen en daaraan merkte zij, dat zij liep. En zij bleef lo pen, maar haar omgeving leek haar onwezenlijk te zijn geworden. Toen zij Elisabeth Milner in de vestibule zag staan was het, alsof zij een figuur uit een droom ont moette. En de vrolijke opmerking dat zij Maurice nu eens hier kwam opzoeken en dat zij bij Joe was geweest, maar dat Joe absoluut niets had losgelaten, ging haar' vrijwel voorbij. Zij glimlachte tegen Elisabeth, maakte een korte opmerking (zij kon zich later niet meer her inneren wat zij gezegd had) en verliet het ziekenhuis door de vleugeldeuren. Zij stak nog een sigaret op zodra de motor van haar wagen was aangeslagen, maar al gauw kwam zij tot de ontdekking, dat zij al rokend de wagen niet op dc weg kon houden, doordat het nog bijzonder glad was. Zij reed niet al te voortreffelijk. Haar manoeu vres waren te onbeheerst gezien de geringe wrijving tussen haar banden en het bevroren wegdek. Onver wacht maakte de achterkant van de wagen een halve draai, terwijl zij een hellende bocht nam. Zij kreunde, van schrik zowel als van woede, wnat zij wist, dat dit onder andere omstandigheden niet zou zijn gebeurd. Zij had natuurlijk woedend op Paul moeten zijn, maar terwijl zij naar huis reed ging er maar één gedachte in haar om: dat het niet waar kon zijn. Het was niet mogelijk. Verder wilde zij niet doordenken, zij wil de niet wegzinken in de poel van ontgoocheling die daarachter lag. Toen zij thuiskwam liep zij dadelijk door naar de huiskamer, waar zij verwachtte Paul te zullen aan treffen. Zij had zich niet afgevraagd wat zij tegen hem wilde zeggen. Maar de huiskamer was verlaten en de eerste die zij ontmoette was Nannie. „Ik heb meneer Cleeve naar bed gestuurd," zei Nan nie dadelijk. „Die heeft vandaag een taxi laten komen en is naar de stad gereden om naar zijn wagen te kijken. Hij kwam doodmoe thuis. Hij had ook een beetje verhoging vanavond". „Ach". Paul was dus wel degelijk in Lanrhyn geweest en er was geen enkele twijfel meer mogelijk. „Ja, je kunt hem beter een slaapmiddel geven. Ik zou het licht bij hem al hebben uitgedraaid, als het me niet beter had geleken, dat je eerst nog even naar hem keek". „Ik zal dadelijk naar boven gaan", zei Valentine. De man, die haar een nederlaag en een vernedering had bezorgd, lag achterover in de kussens. Zijn donkere ogen schitterden en hij had een tamelijk hoge kleur. Er stonden diepe lijnen in zijn voorhoofd. „Dag Valentine". Hij lachte toen hij haar zag en in de eerste opwel ling had zij bijna gezegd: „Paul, hoe heb je dat kun nen doen?" Zij had hem zo graag de hand toegesto ken en hem gevraagd, haar een uitleg te geven, die haar verbittering zou kunnen wegnemen. Maar zij zei: „Ik moet eens met je praten, Paul". Een onpersoon lijke kalmte maakte zich van haar meester en vaagde alle andere gevoelens weg. „Zo". Hij keek haar verbaasd aan en Valentine kwam tot de ontdekking, dat zij nog niet wist hoe zij dit moest aanpakken. In de korte stilte die tussen hen hing kwam zij tot de overtuiging, dat zij het best openlijk kon vertellen wat er was gebeurd. „Dokter Smith wilde mij vanavond voor ik naar huis ging spreken", zei zij. Paul keek haastig op en zij betrapte de schrik in zijn ogen. „Ik neem aan, dat je weet waarover". Paul zei: „Maar hoe kon hij in vredesnaamHij zweeg. „Hoe kon hij in vredesnaam, wat?" vroeg Valentine. Hij moest zelf zijn vraag maar afmaken. „Waarom legde hij verband tussen jou en mij?" „Ben je werkelijk zo dom, dat je dat niet had voorzien?" vroeg Valentine. Hij keek haar verbluft aan en Valentine zag het niet zonder genoegen. „Zo moei lijk was dat niet voor hem", ging zij verder. „Dat gerucht kon uiteraard alleen maar uit het ziekenhuis zelf afkomstig zijn. Bovendien weet iedereen, dat ik een patiënt thuis heb met een gipsverband om zijn been het is mij van bepaalde zijde zelfs min of meer kwalijk genomen. Het lijkt ook niet zo onbekend te zijn, dat jij de rubriek met de ondertekening P.C. verzorgt in het Dagelijks Nieuws, ofschoon dit gerucht niet door mij is verspreid". Hij keek haar nog ver- bijsterdev aan en zij sloeg haar blik neer en tuurde naar haar handen. „Hij had je gezien, toen ik je na de behandeling in het ziekenhuis naar huis reed", ein digde zij. „Valentine, dit is ontzettend. Het spijt me zo. Was hij..?" „Ja, hij was razend". Ditmaal maakte zij de zin voor hem af. „En hij had gelijk. Hij dacht, dat ik over zijn particuliere aangelegenheden had gekletst en nog wel met een bekend en gewetenloos journalist. En dat had ik gedaan. Je hebt vergeten, Paul, dat jij en ik als vrienden hebben gepraat en dat ik daardoor niet al mijn woorden op een goudschaaltje heb gewogen". Zij keek Paul aan en zag dat hij iets probeerde te antwoorden. Vaag besefte zij, nu haar mond te moe ten houden om hem de kans tot uitleg te geven. Maar zij wilde niet meer zwijgen. „Ik had niet begrepen, dat je je beroep ook uitoefende terwijl je mijn gast was", ging zij verder. „Ik kan het niet erg behoorlijk van je vinden". Paul deed plotseling geen moeite meer aan het woord te komen. Hij staarde haar aan met ogen die fonkelden van woede en zijn mond was tot een smalle streep sa- mengeklemd. Valentine stond op. „Ik heb hier een slaaptablet voor je", zei zij. „Je hebt vandaag wel wat veel hooi op je vork genomen en dit zijn de gevolgen. Wil je dit dan maar innemen?" Zij vulde aan het fonteintje een glas en zette dat naast hem neer. Toen hij de tablet had ingenomen liet zij hem alleen. Zij had haar hart gelucht. Zij had gezegd wat gezegd moest worden en zij was blij, dat zij het gedaan had. Dat hield zij zichzelf tenminste vooi-, terwijl zij de trap afging. Maar zestien jaren medische opleiding en prak tijk dachten er anders over en verklaarde, dat zij over deze kwestie vanavond niet had mogen beginnen. En in haar hart was zij het daarmee volkomen eens. Zij had, als gewoonlijk wanneer zij driftig werd. te veel gezegd. Toen zij beneden stond speet het haar, dat zij Paul onbehoorlijk had genoemd. HOOFDSTUK XII De hele week had zij al tegen het bezoek aan Deryk opgezien als tegen een berg. Maar die dagen waren ver streken en toen het zover was leek Deryk nog de ge ringste moeilijkheid die zij onder ogen had te zien. Als zij goed nadacht, zei Valentine nijdig bij zichzelf ter wijl zij naar haar werk reed, had zij er geen behoefte aan, wie dan ook nog te ontmoeten. Om te beginnen had zij er geen flauw vermoeden van met wie collega Smith over het voorgevallene kon hebben gepraat en hoe hij de zaak daarbij had voorge steld. Zij kende zijn scherpe tong voldoende om te ver wachten, dat hij er achteraf een soort goede grap van zou maken, hoewel hij aanvankelijk woedend was ge weest. Het was onaangenaam collega Smith weer onder ogen te moeten komen, het was onaangenaam haar an dere collega's in het ziekenhuis te ontmoeten, zonder te weten, of zij op de hoogte waren van het gebeurde, maai de eerstvolgende ontmoeting met Paul leek haar nog de alleronaangenaamste te zullen worden. Om de een of andere reden schrikte die ontmoeting haar af, meer dan het bezoek aan Deryk, waarbij zij zou moeten proberen zijn misstap te vergeten en van een verbrijzelde vriend schap te redden wat er nog te redden viel. Toen zij 's avonds weer thuiskwam moest zij toege ven, dat de dag meegevallen was. Dokter Smith had te-, genover de collega's blijkbaar niet van haar onbeschei denheid gerept, althans nog niet Het had haar enige zelfoverwinning gekost, na de maaltijd de artsenkamer binnen te gaan, maar hoewel zij de indruk had dat dok ter Smith zich vrolijk maakte over haar verwarring, had zij niet gemerkt dat een van de anderen zich af wijkend gedroeg. Tenzij hij een spelletje van kat en muis met haar speelde was dokter Smith, naar zij moest toegeven, een heel wat behoorlijker mens dan zij in hem had gezien. Merkwaardigerwijs viel het haar nu zelfs gemakkleijker te geloven, dat hij het inderdaad was. (Wordt vervolgd) Advertentie De plaatselijke centra van het rooms- katholieke „Centrum voor staatkundige vorming" hebben verslag uitgebracht op het rappor) van de commissie-Van Doóren over „Teievisieheleid en reclame" dat in augustus van het vorig jaar is verschenen. Uitvoerig wordt ingegaan op de argu menten der commissie en de minderheids nota van het lid der commissie prof. mr. L. G. A. Schlichting, met betrekking tot de commerciële zendvereniging. waaronder de commissie verstaat een vereniging, welke televisieprogramma's brengt met behulp van Inkomsten uit televisiereclame verkregen. Men is het er vrijwel algemeen over eens dat reclame in de televisie moet wor den toegestaan. De commissie Van Doo- ren wilde de verzorging van de reclame opdragen aan de N.T.S. of aan een instel ling, die van de N.T.S. zendtijd huurt. In de plaatselijke afdelingen werden vele an dere mogelijkheden genoemd, onder ande re dus een commerciële zendorganisatie. De commissie Van Dooren heeft naar aan leiding van het verslag van de plaatselijke centra haar zienswijze verduidelijkt: De commissie is in tegenstelling tot een deel van de plaatselijke centra eerder voor inperking dan voor uitbreiding van de invloed van de overheid op het televisie- bestel. Zij kan meegaan met hen, die de tegenwoordige constellatie van de N.T.S. onbevredigend vinden, omdat deze de N.T.S. te zeer tot een overheidsinstelling maakt, die de zendverenigingen niet vol doende ruimte laat voor eigen ontwikke ling, beleid en verantwoordelijkheid. De commissie Van Dooren besluit haar ver duidelijking van het rapport „Televisiebe leid en Reclame" met de opmerking dat de concurrentie op het vlak van de pro gramma's tot vervlakking kan leiden, maar zij gelooft anderzijds, dat de Neder landse maatschappij voldoende tegen krachten kan opbrengen. „Het is de in ons land bestaande vrijheid die de uitwassen der vrijheid het effectiefst bestrijdt". Links georiënteerde leden van het Ita liaanse parlement hebben vragen gesteld aan de minister van toerisme en ontspan ning en aan de minister van justitie over de „ernstige censuur, die schadelijk is voor de vrijheid van kunstuiting, welke in de grondwet gegarandeerd wordt." Het toenemend aantal censuurmaatrege- len tegen de Italiaanse filmindustrie, dat door een zeer groot aantal overheids-in- stanties wordt genomen, heeft gedurende de laatste maanden de filmindustrie ern stig belemmerd. Sommige producenten spraken reeds van plannen hun opnamen in het buitenland te maken. De linkse socialisten staan in hun cam pagne voor de filmindustrie niet alleen, zelfs de conservatieve rooms-katholieken zijn van mening, dat er maatregelen nodig zijn om de overvloed aan censurerende in stanties te beperken.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 15