Mysticus, die gelooft in „De Heilige Daad" In oktober recordopbrengst van de rijksmiddelen Emissie converteerbare obligaties Wijers De beurs Handige oplichter of slachtoffer? Hagemeyer neemt Multitrade over Hogere ontvangsten uit vennootschaps- en inkomstenbelasting Den Besten vreest te zijn opgelicht Uitkeringen uit de agioreserve in aandelen te verwachten SCHEEPVAARTBERICHTEN DONDERDAG 1 DECEMBER 196 0 17 GESPREK MET VOLRAAT Engels-Duits overleg De Socrates-affaire Minister Heath naar Stockholm Ketjen wijzigt statuten Het Amerikaanse goud Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Van Houten zet het bedrijf van Van Campen voort (Van onze correspondent) ROME. Wij hadden kort voor dat de inmiddels in Amsterdam gearresteerde heer Volraat. uit Rome naar Nederland vertrok enige gesprekken met hem. De heer Volraat is drie dagen te Rome geweest. Hij heeft in die tijd geen contact opgenomen met de Nederlandse ambassade b\j de Heilige Stoel, hetgeen de normale weg zou zijn om een audiëntie by de Paus aan te vragen. De relaties met het Vaticaan, die de leiders van de „Heilige Daad" zeggen te onderhouden, lopen via de Duitse ingenieur Dreis en via de bisschop van Mainz. Er zou natuurlijk een mogelijkheid bestaan dat hij via de Duitse ambassade heeft getracht de Paus te benaderen, maar ook op de Duitse ambassade was hij onbekend. Uit deze gesprekken hebben we telkens de indruk gekregen dat de heer Volraat eigenlijk zelf wel degelijk in „De Heilige Daad" gelooft en misschien wel het slacht offer is van zijn goede vertrouwen in de Duitser Dreis. Hij vertelde ons hoe die re latie tot stand is gekomen, al enkele ja ren geleden. Dreis was een ingenieur die bezig was met de uitvinding van een drie dimensionale film. Die uitvinding was toen nog maar in labox-atorium-stadium en kon alleen op een heel klein doek werken. Toen heeft Den Besten een bedrag van 35.000 gulden ter beschikking gesteld om die uitvinding verder te ontwikkelen.' Dat heeft mede dank zij dat geld enig succes gehad en nu kan men drie-dimensionale kleurenfilms reproduceren op een heel groot doek. Jansma kwam op het idee om een pa tent aan te vragen en dan in de hele we reld bioscopen te bouwen waar men die drie-dimensionale films zou kunnen verto nen. Volraat wilde dat doen op een wijze welke de gehele mensheid ten goede komt. Als wij het patent hebben kunnen we ook maken dat er bepaalde films wel en an dere niet worden gemaakt en kunnen op die manier de mensheid verbeteren. Daar uit is dan voortgekomen, wat Volraat noemde, een economische, sociale, reli gieuze coördinatie tot verbetering van de mensheid, die bovenkerkelijk moet zijn maar de verschillende kerken moet bin den. Voor Volraat is ook het communis me wel degelijk een religie. De hele zaak is, volgens hem, min of meer misgelopen doordat de kerk er te vroeg van gehoord heeft. De bedoeling was om het bekend te maken tegelijk met het oecumenisch concilie in Rome. Toen de zaak in Nederlandse kranten al werd ge noemd en er twijfel werd geuit aan de solide basis van een en ander, is Vol raat naar Wiesbaden gegaan om de Duit se ingenieur Dreis te zeggen dat hij nu het document moest publiek maken waar bij het Vaticaan de onderneming erkent. Dat document dateert van de zesde maart 1960. Dreis weigerde dit te doen en zei, dit ligt helemaal niet op mijn weg en distantieerde zich min of meer van de Nederlander. Daarop is Volraat naar Ro me gekomen, naar hij zei met de bedoe ling om het Vaticaan te noodzaken iets over dat document van 6 maart 1960 te publiceren. Wij hebben gevraagd wat dat dan eigen lijk voor een document was. Het is het enige papier dat Volraat zelf gezien heeft. Hij zegt dat het geschreven is op brief papier van de maestro di camera van zijne heiligheid en verzegeld met een ze gel waarop de sleutel van Sint Pieter voorkomt. De handtekening had hij niet kunnen ontcijferen, dat zou dus waar schijnlijk wel die van de maestro di ca mera zijn. Nu is daar iets heel vreemds aan. Wanneer werkelijk het vaticaan een dergelijke orde ei-kent, dan zou dat ge beuren door de kardinaal staatssecretaris en niet door de maestro di camera, die zich slechts bezighoudt met het inwendig bestuur van de hofhouding. Daar staat tegenover dat van alle wapens die in het vaticaan gebruikt worden, dat van de maestro di camera het meest bekend is. Men kan het vinden op elke uitnodiging voor het bijwonen van grote plechtigheden in de Sint Pieter. Wij vroegen hem toen: Bent u niet wat al te goed van vertrouwen geweest tegen over die meneer Dreis? Waarop hij zei: .Nee, dat geloof ik niet. Dreis heeft via ie bisschop van Mainz wel degelijk rela tes met het Vaticaan en is verschillende :eren in Rome geweest. Ik ben genoeg 'lensenkenner om te kunnen vaststellen 'at hij daar gesproken heeft met zeer bij- mdere mensen. Zijn geestelijke inhoud •/as,' wanneer hij van die reizen terug- wam, sterk verrijkt. Dat kon niet van lemzelf uitgaan. Nu heb ik, zei hij, de indruk dat Dreis loor het Vaticaan meer of meer gebruikt s als een verzamelaar van ideeën en dat et Vaticaan hem en onze „Heilige Daad" o een zeker ogenblik zal verloochenen en op eigen gelegenheid zal gaan proberen de principes die ik wilde toepassen uit te werken. Door deze gesprekken kreeg ik wel de gelijk de indruk hier te doen te hebben met een mysticus, die gemakkelijk het slachtoffer wordt van personen die meer gehaaid zijn dan hij. Hij vertelde mij dat kardinaal Spellman een twintigtal ban kiers bijeen had geroepen, die zich bereid hadden verklaard om een miljard dollar krediet te verlenen aan ..De Heilige Daad". Kardinaal Spellman was, door tussen komst van de paus, onmiddellijk voor dit werk gewonnen. De enige twee papieren die hij mij kon laten zien waren deze: een soort diploma tieke paspoort, uitgegeven door de heer Di-eis in diens kwaliteit van president van „De Heilige Daad" waarin M. J. J. Vol raat benoemd wordt tot attaché voor Zwit serland, met zetel te Zürich. Een ander papier dat hij mij toonde was het verslag, opgemaakt door de heer Robert Eibel in Zürich, een firmant van een firma die zich bezighoudt met het verstrekken van commerciële informaties, van een vergadering die heeft plaatsge vonden op het consulaat-generaal van Is rael in Zürich en waaraan een tiental he ren hebben delegenomen, waaronder ook Volraat. Op dat consulaat-generaal werd gesproken over kredieten, te verlenen door negen verschillende banken, waaronder een Duitse, een Oostenrijkse en een Joe goslavische, eveneens tot een bedrag van een miljard dollar. Op mijn vraag waar om die bespreking juist op het consulaat- generaal in Zürich werd gevoerd zei Vol raat: Het was mijn bedoeling om ons eer ste miljard te investeren in Palestina voor verbeteringen daar, omdat Israel een zo groot aantal intellectuelen herbergt. Hagmeyer en Co's Handel Maatschap- p;i n.v. in Amsterdam is, zo deelt de direc tie mede, door overneming van het gehe le geplaatste en volgestorte kapitaal, groot 2 min, eigenaresse geworden van Mul titrade n.v. in Amsterdam. Deze maatschappij behartigt de niet- Indonesische belangen van Harmsen Ver- wey en Dunlop n.v. in Amsterdam en Maintz Produkten Maatschappij n.v. in Amsterdam. Daarnaast is Multitrade n.v. enig houdster van de aandelen in de ven nootschappen Holland-Siam met kanto ren in Amsterdam en Bangkok), Neder- landsche Verkoop Organisatie n.v. (met (kantoren in Amsterdam, Hongkong, Tokio en Osaka) en A.van de Valk n.v. in Am sterdam. Tevens heeft Multitrade n.v. nog agenten in Lagos en Singapore. De zaken van deze vennootschap zullen op de normale wijze worden voortgezet. Nadere bijzonderheden zullen in de eerst volgende aandeelhoudersvergadering van Hagemeyer en Co's Handel Maatschappij worden bekend gemaakt, zo deelt de di rectie mede. Multitrade n.v. was een 100 pet deelne ming van de Maatschappij voor Han del, Fabrieksnijverheid en Landbouw n.v. in Amsterdam, die op haar beurt een dochtermaatschappij is van de Nationale Handelsbank n.v. in Amsterdam. Dinsdagavond is in Londen een einde ge komen aan de Engels-Duitse besprekingen op officieel deskundig niveau over de vraagstukken met betrekking tot de twee Europese handelsblokken, Euromarkt en Vrijhandelsassociatie. Beide partijen in de besprekingen zullen thans hun partners in de twee handelsblokken consulteren. ADVIESKOERSEN BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bank papier, vandaag geldend in Amsterdam, zijn ongewijzigd gebleven. In oktober bereiken de ontvangsten uit hoofde van de gezamenlijke kohierbelas- lingen jaarlijks een hoogtepunt. In deze maand wordt nl een belangrijk deel van de over het lopende boekjaar opgelegde voorlopige aanslagen vennootschapsbelas ting betaald. In de verslagperiode werd uit hoofde van deze belasting 478 min geïnd tegenover in de voorgaande maand circa 218 min. Voorts werd in oktober wegens de inkomstenbelasting, de vermo gensbelasting, de grondbelasting en de personele belasting 248 min voldaan, zo dat de ontvangsten uit hoofde van de ko hierbelastingen in totaal ƒ726 min bedroe gen. Tegenover deze hoge ontvangsten stond, een betrekkelijk gering bedrag aan opgelegde aanslagen en wel 126,9 min (vorige maand 178,4 min.) Dientengevolge vertoonde het nog in te vorderen bedrag een scherpe daling, namelijk van 2.206,8 min per ultimo september tot 1.607,7 min per ultimo oktober. De ontvangsten uit hoofde van de niet- kohierbelastingen, bedroegen in de ver slagperiode in totaal 499,3 min tegenover juli 515,7 min. De loonbelasting bracht in oktober 179,3 min op. Dit bedrag ver toont slechts een gering verschil met de ontvangsten in juli die werden begun stigd door de uitkering van vakantiegel den ten bedrage van 183,7 min. Ook de opbrengst van de andere gedeeltelijk per kwartaal geheven belasting, de om zetbelasting,. gaf van juli op oktober een teruggang te zien namelijk van 139,1 min. tot 128,2 miljoen. Bij de dividendbelasting werden de ont vangsten. doordat zich daarin een toeval lige verschuiving voordeed van oktober naar november, overtroffen door de terug betalingen: het per saldo gerestitueerde bedrag beliep 1,1 min. De ontvangsten uit hoofde van invoerrechten, die in okto ber 82,9 min. beliepen, vertoonden voor de derde achtereenvolgende maand een stijging. In juli, augustus en september heeft deze belasting resp. 71,0 87,6 en 81,4 min. opgeleverd. Van september op oktober steeg de op brengst van de accijns op bier van 3,7 min. tot 4,4 min. en die van de accijns op suiker van 7,3 min. tot 7,6 min Een x'elatief grote toeneming, die mede een gevolg is van seizoeninvloeden, ver toonden de ontvangsten uit hoofde van de accijns op wijn, namelijk van 0,6 min in september tot 1,5 min. in oktober. De ontvangsten wegens de accijns op tabak en de accijns op gedistilleerd bedroegen in de verslagperiode respectievelijk ƒ41,6 en 13,2 min. en bleven daarmede eniger mate ten achter bij die over september ad respectievelijk 43,2 en 13,6 min. (Van onze Amsterdamse redacteur) De Amsterdamse Justitie, die aanvanke lijk om de hoofdfiguren van het Soerates- schandaal heeft heen gedraaid, meent thans voldoende aanwijzingen te hebben om de heren J. Jansma en Nicolaas den Besten te vervolgen. De heer Jansma, oud directeur van de n.v. Socrates en „ambas sadeur van Die Heilige Tat" is gisteren (woensdag) voor de officier van Justitie, mr. J. F. Hartsuiker geleid die daarop een gerechtelijk vooronderzoek heeft ge vraagd op grond van verduistering en op lichting. De heer Den Besten, die aan de Heilige Tat-promotors Jansma en Volraat 350 duizend gulden ter beschikking heeft gesteld, heeft de officier laten weten dat hij zich opgelicht zou voelen indien mocht blijken dat de interkerkelijke organisatie „Die Heilige Tat" waarin hij onvoorwaar delijk zou hebben geloofd, niet bestaat. Ook ten aanzien van de heer Den Besten zelf heeft mr. Hartsuiker een gerechtelijk vooronderzoek gevraagd, zij het dan slechts wegens het ontbreken van een behoorlijke boekhouding bij de n.v. Socrates. Dit delict wettigt echter geen vooarrest. Zoals be kend is de heer Den Besten niet gearres teerd doch gegijzeld wegens het achter houden van inlichtingen in het faillisse ment. De heer M. J. J. Volraat, die inmiddels door de centrale recherche uitvoerig is verhoord, zal zaterdag bij de officier van Justitie worden voorgeleid. De Grootzegelbewaarder Edward Heath, die tevens belast is met Europese aange legenheden, is op uitnodiging van de Zweedse regering gisteren voor een be zoek van drie dagen naar Stockholm ver trokken. Naar verwacht wordt zal hij met Zweedse leidende figuren besprekingen voeren over de beide handelsblokken in Europa en over de algemene internationa le toestand. Bij zijn vertrek zei minister Heath, dat over een groot aantal vraag stukken gesproken zou worden, ook over de „zes" en de „zeven". Finland en de EVA Een woordvoerder van het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken heeft giste ren in Londen verklaard, dat berichten dat Engeland bezwaar zou hebben ge maakt tegen deelneming van Finland aan de Vrijhandelsassociatie, „niet noodzake lijk juist" waren. De woordvoerder zei, dat Engeland nog niet door de Finse regering was ingelicht over haar besprekingen met de Russen. Londen moet zich om deze reden van het innemen van een bepaald standpunt ont houden, aldus de woordvoerder. Bank, Banque de Paris en Theodoor Gilis- sen de reeds aangekondigde inschrijving open op 3.700.000 4 3/4 percent 20-jarige in gewone aandelen converteerbare obli gaties J. P. Wyers' Industrie- en Handels onderneming n.v. in Amsterdam, tegen 100 percent. De inschrijving is uitsluitend voor aandeelhouders in de verhouding van twee obligaties op elke vijf aandelen. De claimhandel vangt aan maandag 5 decem ber, notering ter beurze zal worden aan gevraagd. De lening heeft een looptijd van ten hoogste 20 jaar. Behoudens vervroegde af lossing en/of conversie zullen op 1 janua ri 1967 tot en met 1976 telkens 250 en op 1 januari 1977 tot en met 1981 telkens 240 obligaties pari worden afgelost. Ver vroegde algehele of gedeeltelijke aflossing vanaf 1 februari 1962 en 1963 a 102 per cent, 1964/1966 a 101 percent, daarna a In een buitengewone vergadering op 14 december zal aandeelhouders van Ko ninklijke Zwavelzuurfabrieken v/h Ketjen n.v. in Amsterdam worden voorgesteld de statuten op enkele punten te wijzigen. Aan leiding hiertoe is, aldus een toelichting, de snelle groei van het bedrijf in de afgelopen jaren en komende wijzigingen in de be stuurssamenstelling. Tot nu toe werd het vaste salaris van de directie overeengekomen in de raad van commissarissen, terwijl de tantièmerege ling in de statuten was geregeld (ten hoog ste twintig percent uit de overwinst, met een maximum van tien percent per direc teur). Voorgesteld wordt nu de regeling van de remunerate van de directie geheel in handen te leggen van de raad van com missarissen, waarbij het de bedoeling is de directiebeloning in de toekomst ten dele afhankelijk te stellen van de behaalde be- drijfsuitkomsten. De tantièmeregeling voor commissarissen wordt in de winstverdeling gehandhaafd. Uit de overwinst zal iedere commissaris nu driekwart percent ontvangen met een maximum van 15.000 per persoon. Vol gens de huidige statuten ontvangen zij te zamen tien percent uit de overwinst. Daar naast kunnen zij statutair een vaste be loning genieten. Voorts wordt voorgesteld het maatschappelijk kapitaal te verhogen van 45.010.000 tot 100.010.500, waarvan op 1 november waren geplaatst 30.348.750 gewone aandelen (40.465 van 750) en alle tien prioriteitsaandelen van f 1.000. 100 percent. De obligaties zijn van 1 ja nuari 1962 tot en met 31 december 1966 verwisselbaar in gewone aandelen. Over het doel van de lening zegt het prospectus, dat de opbrengst zal dienen tot financiering van de nog steeds toene mende omzetten, en verder ter gedeelte lijke financiering van enige bouwplannen, die in nauw verband staan met de groei van het bedrijf. Over de gang van zaken wordt gezegd, dat de resultaten over het boekjaar 1959/1960 gunstig wax-en. Besloten is aan de jaarvergadering voor te stellen, bóven het uit de winst over 1959/1960 uit te keren dividend in contanten, uit de agio reserve een uitkering te doen van 31/3 percent in aandelen. (Over 1958/1959 werd 17 percent dividend in contanten uitge keerd). Het ligt in het voornemen bij een verdere gunstige ontwikkeling in de ko mende jaren een ovex-eenkomstige uitke ring uit de agioreserve voor te stellen. Blijkens de voorlopgie balans en winst en verliesrekening per 30 september 1960 heeft de goederenwinst (inclusief winst en verlies op deelnemingen) over 1959/1960 18.676.000 (ƒ16.164.710) bedragen. De winst, na aftrek van exploitatiekosten en afschrijvingen, was 3.628.000 2.572.934) De agioreserve beliep 1.625.000 11.312) en de dividendreserve 225.000 253.830). Op vrijdag 25 november zijn de goud- vooi-raden der Verenigde Staten verrnin- dei'd met 9.171.766 dollar. De Amerikaan se goudvoorraad was toen 17.976.846.448 dollar groot, een vex-mindering van 9.171.766 ten opzichte van het goudbezit van 17.986.018.214 op woensdag, 23 novem ber. Dondex-dag, 24 november, was Thanks giving Day. Kongolese diamant. De diamantmijnen in Kongo, die ongeveer 75 percent van de wereldbehoefte aan diamant dek ken, zullen binnenkort weer in bedrijf komen. Dit werd gezegd door functionarissen van de Amerikaanse ambassade in Leopoldstad. In okto ber werd reeds de verwachting geuit, dat de Becekamijn, die ongeveer 95 percent van de pro- duktie van het gebied van Bakwanga voor haar rekening neemt, binnen twee maanden weer in bedrijf zou zijn. Order voor Ericsson De Zweedse telefoonmaatschappij L. M. Erics son Co. heeft een opdracht van de Verenigde Arabische Republiek van tien miljoen dollar voor de bouw van automatische centrales. De opdracht omvat de aanleg van ongeveer 102.000 telefoon verbindingen, 60.000 in Cairo. 20.000 in Alexandrië en 22.000 in andere steden van de V.A.R. Aagtedijk 30 375 m. z.o. Suez n. Aden. Aardijk 30 v. Hamburg n. Rotterdam. Abida 1 bij Hoek v. Holland verw. n. Rotterdam. Acila 30 1000 m. z.w. Azoren n. Rotterdam. Acmaea 1 te Groton verwacht. Adonis 30 te Willemstad. Aegis 30 té Paramaribo. Alamak 30 te Suez. Albireo 1 te Rotterdam. Alblasserdijk 1 te Houston. Alchiba 30 te Bahrein. Alcinous 30 v. Port Swettenhani te Penang verw. Alcor 3 600 m. w. Fremantle n. Adelaide. Aldabi 30 ie Hamburg. Algorab 30 225 mijl n.n.w. St. Paulsrock n. Rio de Janeiro. Alhena 1 te Ilheus. Alioth 30 rede Accra. Alkmaar 30 v. Dunedin te Bluff verwacht. Almkerk 1 te Port Said verwacht v. Genua. Alphacca 30 v. Madras n. Rangoon. Alpherat 30 te Rotterdam. Aludra 30 5 m. w.z.w. Dakar n. Las Palmas. Amerskerk 29 v. Port Pirie, 2 te Melbourne verw. Aramon 1 te Port of Spain verwacht. Ampenan pass. 30 Algiers n. Beyrouth. Amsteldijk 30 te Antwerpen. Amstelkroon 30 70 m. z.z.o. Cocos eil. n. Italië. Amstellaan 30 110 m. n.n.w. Kaapstad n. Dakar. Amstelland 30 v. Ilheus, 1 te Bahia. Amstelmeer 3 te Avonmouth. Amstelsluis pass. 30 Bombay n. West-Australië. Amstelveld 30 615 m. z.o. Chagos eil. n. Aden. Ai-.nenkerk 1 te Mombassa. Appingedijk 30 310 m. n.n.w. B'muda n. Norfolk. Area 30 te Melbourne verwacht. Ares 30 450 m. w.z.w. Scillys n. Curasao. Argos 30 te Kopenhagen n. Amsterdam. Arkeldijk 30 te Le Havre. Arnedijk 30 v. Le Havre n. Antwerpen. Asmidiske 30 280 m. z.w. Sable eil. n. Amsterdam. Atys 30 te Curasao verwacht. Averdijk 30 te Hamburg. Bantam 30 25 m. z.o. Perim n. Suez. Bali 30 350 m. w. Berlenga n. Golf van Mexico. Barendreclit 3 te Punta Cardon verwacht. Batu 30 550 m. o. Kp. Guardafui n. Singapore. Bawean 30 te Rotterdam. Bengkalis 30v. Damman, 1 te Bahrein. Beninkust 1 te Lagos verwacht. Bennekom 30 te La Guaira verwacht. Blitar 30 v. Hamburg n. Antwerpen. Bonita 30 100 m. n.n.o. Kp. Hatteras n. La Ceiba. Bovenkerk 30 dwars Lissabon n. Port Said. Breda 30 te Guanta verwacht v. Pnuta Cardon. Calamares 1 te Santa Martha. Caltex Arnhem 30 480 m. z. Karachi n. Bahrein. Caltex Delft 30 ten anker Calcutta. Caltex Delfzijl 30 te Kopenhagen. Caltex Eindhoven.30 85 m. z. Lissab. n. Whitegate. Caltex Pernis 30 10 m. n.n.o. Noordh. n. Pt Said. Caltex Rotterdam 30 te Pernis verwacht. Caltex The Hague 30 v. Port Pirie n. Kurnell. Camerounkust 30 v. Abidjan n. Freetown. Camitia 8 te Rotterdam verwacht. Carrillo 30 te Puerto Barrios. Cartago 30 80 m. n.o. Canaveral n. New York. Casamance 30 v. Port Etienne n. Dakar. Castor 30 v. Thessaloniki n. Hamburg. Celebes 1 te Nacala verwacht. Ceres 1 te Puerto Limon. Chiron 30 500 m. w.z.w. Finisterre n. Amsterdam. Cinulia 29 350 m. z.w. Fayal n. Landsend. Cities Service Valley Forge 30 210 m. o.z.o. Saigon naar Rastanura. Concepcion 30 v. Sete te Casablanca verwacht. Congokust 30 v. Bordeaux n. Freetown. Crania 30 100 m. n.o. Terceira n. Manchester. Dahomeykust 30 nog ten anker rede Accra. Daphnis 30 te Houston verwacht. Dicmerdijk 30 v. Bermuda n. Cristobal. Diogenes 30 670 m. w.z.w. Landsend n. Le Havre. Dongedijk 30 490 m. o.z.o. Acapulco n. Cristobal. Dorestad 29 te Gefle. Doris 30 40 m. z.z.w. Wight n. Bridgetown. Duivendrecht 30 40 m. n.o. Tunis n. Wismar. Eenhoorn 30 te Beyrouth. Eos 30 v. Amsterdam n. Hamburg/Bremen. Esso Amsterdam 30 v. Suez n. Bandar Mashur. Esso Nederland 30 215 m. o.n.o. Aden n. Suez. Forest Hill 30 1000 m. n.o. P. Rico n. P. Miranda. Forest Lake 30 te Stockholm. Fravizo 30 te Malta. e Friesland KRL 30 600 m. o. Ascension n. Kaapstad. Friesland SSM 30 te Riverforth. Gaasterdijk 30 30 m. w. Scillys n. Antwerpen. Gabonkust 30 ten anker rede Monrovia. Garoet 1 te Beira. Geertje Buisman 30 180 m. z.w. Ouess. n. R'dam. Giessenkerk 30 te Genua. Groote Beer 30 40 m. n. Belawan n. Aden. Grootekerk 1 v. Rotterdam n. Amsterdam. Guineekust 30 v. Douala n. Pointe Noire. Haarlem 1 v. Cartagena n. Barranquila. Hector 3 40 m. w. Finisterre n. Ceuta. Heemskerk 1 te Durban verwacht. Helena 30 450 m. n.o. Azoren n. Fort de France. Helicon 1 te Carupano verwacht. Hestia 30 v. Ciudad Bolivar n. Puerto Ordaz. Hilversum 30 300 m. n.o. Abaco n. Houston. Hcutman 30 te Abidjan. Iberia pass. 30 Cherbourg n. Bilbao. Isis 30 v. Port Au Prince n. Kp. Haitien. Jagersfontein 30 440 m. z.w. Congoriv, n. L. Palm. Japara 30 v. Las Palmas n. Kaapstad. Jason 29 te Dordrecht n. Amsterdam. Johan v. Oldenbarnev. pass. 30 Banka n. Penang Kabylia 1 in Kielerkanaal verwacht n. Turku. Kalydon 2 te Lissabon verwacht. Kara 4 in Suezkanaal verwacht n. Landsend. Karachi 30 te Le Havre. Karakorum 30 v. Galveston, 1 te Tampico. Karimata. 29 te Singapore. Katelysia 1 te Luanda tPort. W.-Afrika) verw. Kelletia 1 te Colomob. Kenia oass. 30 Minicoy n- Perzjsche Golf Kerkdijk: 30 35Ö m. z. Kp. Race n. New York. Kerinia "30 15Difh."iif)..Socotra ti. Durban.". Khasiella 2 te Ceuta verwacht. Kieldrecht 1 te Antwerpen. Kinderdijk 30 300 m. n.w. Azoren n. Antwerpen Kopionella 9 ter hoogte Landsend verwacht. Koratia 30 v. Rotterda n. Fredericia. Korenia 1 te Dakar. Korovina 30 v. Rotterdam n. Saltend. Kosicia verm. 1 v. Curasao n. Cardon. Kreon 30 1000 m. z.w. Azoren n. Amsterdam. Kryptos 1 v. Thameshaven n. Rotterdam. Kylix 1 te Thameshaven. Labotas 3 te Amsterdam n. Rotterdam. Ladon 30 te Paramaribo. Laga 30 78 m. o.z.o. Kp. St. Vine. n. Civ. Vecchia. Langkoeas 30 v. Bugo n. Tandjong Mani. Leersum 30 840 m. w. Flores Azoren n. Italië. Leiderkerk 30 v. Port Said n. Le Havre. Lelykerk 30 te Bremen. Leonidas 30 te Amsterdam n. Lissabon. Leopoldskerk 1 v. Rotterdam n. Amsterdam. Liberiakust 1 v. Amsterdam n. West-Afrika. Liberty Bell 3 te Mena Al Ahmadi verwacht. Lindekerk 30 v. Bremen n. Hamburg. Lcppersum 30 300 m. n. Flores n. Le Havre. Lycaon 30 v. Gibraltar n. Aden. Maaslloyd 30 140 m. n.w. Djeddah n. Bombay. Marathon 30 v. Paramaribo, 1 te Nickerie. Mariekerk 30 150 m. w.z.w. Lissab. n. Duinkerken. Marnelloyd 30 90 m. n.o. Massawah n. Immingh. Maron 30 te Curasao. Mataram 30 te Penang. Meerdrecht 30 v. Rotterdam n. Houston. Meerkerk 30 v. Aden n. Karachi. Mentor 30 te Rotterdam. Merseylloyd 1 te Bislig. Merwede 30 160 m. w.z.w. K. St. Vine. n. L Palm Mississippilloyd 30 250 m. z. Kwajalein n. Chr.bal. Mitra 3 te Punta Cardon. Modjokerto 30 ten anker rede Leyxous.. Mohammed Reza Shah 30 v. Port Said n. U.K. Molenkerk 30 115 m. o.n.o. Algiers n Port Said. Montferland 1 v. Amsterdam n. Zuid-Amerika. Moordrecht 30 te Abadan verwacht. Muiderkerk 30 v. Colombo n. Madras. Musi 30 te Biak. Mijdrecht 3 te Rio de Janeiro verwacht. Naess Commander 30 dw. Kuria Muria n. Mena. Naess Lion 30 150 m. o. Gibraltar n. Antwerpen. Naess Tiger 30 v. Teneriffe n. Ceuta. Neder-Waal 30 te Kaohsiung verw. v. Dapitan. Neverita 30 540 m. o. Kp. Race n. Curagao. Noordwijk 30 168 m. z.w. Ouessant n. Rotterdam Notos 30 dwars Dover n. Antwerpen. Oldekerk 30 v. Shanghai n. Manilla. Ootmarsum 30 v. Port Redi n. Aden. Oranje 30 v. Suez n. Colombo. Oranje Nass. 30 v. Barbad., 1 te Pt. of Spain verw. Oranjestad 1 te Trinidad verwacht. Ossendrecht 10 te Antwerpen verwacht. Ouwerkerk 1 te Hongkong verwacht v. Bangkok. Overijsel 30 v. Hongkong n. Kobe. Pendrecht 3 te Banias verwacht. Philidora 30 45 m. n.o. Algiers n. Fawley. Philine 30 te Mena Al Ahmadi. Philippia 30 uit Suezkanaal n. Lavera. Prins d. Nederl. 30 95 m. n.o. Flores n. Plymouth. Prins Frederik Hendrik 30 160 m. o.n.o. Belle Isle naar Le Havre. Prins Frederik Willem 30 810 m. n.w. Scillys naar Londen. Prins Willem George Fred. verm. 5 v. Montreal. Prins Willem v. Or verm. 1 v. Montreal n. Quebec. Prins Joh. Willem Friso 30 v. La Palice n. R'dam. Prins Willem II 30 85 m. o.z.o. K. Race n. Napels. Prins Willem III 30 te Hamburg. Prins Willem IV verm. 30 v. Montreal. Prins Willem V 30 te Valencia. Proven.singel 30 650 m. n.w. Scillys n. Montreal. Pygmalion 30 v. Zeebrugge n. Tripoli. Randfontein 29 te Port Elisabeth. Ridderkerk 30 140 m. o.z.o. Port Sudan n. Suez. Roggeveen 30 60 m. n.o. Christchurch n. M'bourne. Rossum 29 260 m. n.o. Paramaribo n. Antartic. Rotte 30 370 m. n.w. Ascension n. Kaapstad. Rotterdam 30 v. Southampton n. New York. Rijndam 30 v. Southampton n. Le Havre. So la ti ga 30 210 m. z.z.w. Akyab n. Singapore. Saloum 30 te Duinkerken. Sarangan 1 te Lorenco Marques verwacht. Scherpendrecht 11 te Blackseaport verwacht. Sehie 30 v. Amsterdam, 1 te Rotterdam. Schouten 30 te Brisbane. Senegalkust 30 200 m. z.z.w. Finist. n. Amsterdam. Sibigo 2 te Singapore verwacht. Sliedrecht 9 te Rotterdam verwacht. Socrates 30 te Amsterdam n. West-Indië. Soestdijk 30 500 m. w. Fastnet n. New York. Solon 1 te Savannah. Tweelingen 30 425 m. w. Oporto n. Pto. Ordaz. Utrecht 1 te Buena Ventura. Van der Hagen 30 te Warri verwacht v. Lagos. Van Noort 27 te Auckland. Vasum 1 te Anacortes. Viana 30 in Suezkanaal verw. n. Portland (Maine). Videna 30 80 m. z.w. Finisterre n. Band. Mashur. Vivipara 30 25 m. n. Bone n. Rotterdam. Vlisl 30 450 m. n.o. Bermuda n. Amsterdam. W. Alton Jones 30 te Philadelphia verwacht. Waterland 30 150 m. z. K. Verd. eil. n. L. Palmas. Waterman 30 120 m. n.n.o. Str. v. Dièmen naar Surabaja. Weltevreden 30 63 m. z. Ras Al Hadd n. Bahrein. Westertoren 30 150 m. z.w. eil. Luzon n. Niigata. Willemstad 30 te Madeira. Wieldrecht 1 te Paulsboro verwacht. Woensdrecht 6 te El Palito verwacht. Wonosobo 30 v. Marseille te Genua. Wonosari 1 te Marseille. IJssel 1 te Izmir. Zaankerk 30 160 m. w. Guardafui n. Penang. Zafra 30 te Port Said. Zaria 6 in Suezkanaal verwacht n. Gibraltar. JZönnekerk 30.6.00 m. n.w. Fremantle n. Aden. Zwijndrecht 5. tè Havana verwacht. Zuiderkérk-30 v. Port Said n. Genua. KLEINE VAART Abel Tasman 30 te Hudiksvall. Amigo 30 v. Rotterdam te Colchester. Annie F 1 te Delfzijl verwacht. Ardeas 30 35 m. z.o. St. Vincent n. Gibraltar. Arnoudspolder 3 v. Oporto te Rotterdam verw. Arran 30 dwars Kraegero n. Huil. Atlas 30 100 m. o. Kp. Spartivento n. Rotterdam Beekbergen 2 v. Bordeaux te Rotterdam verw. Bonafide 30 v. Hamburg te Ceuta verwacht. Cornelis B 30 v. Sarpsborg te Huil. Corrie Broere 4 v. Utklippan te Dordrecht verw. Delfzijl 30 te Shipwash n. Inverkeiting. Diligentia verm. 30 v. Antwerpen n. Coryton. Dollard 30 v. Aberdeen te Newcastle. Draco 29 v. Faro n. Antwerpen. Draka 30 v. Oslo te Waye. Drie Gebroeders 30 te Abö. Duiveland 30 v. Grangemouth n. Rotterdam. Eemsmond 30 v. Helsinki n. Sk'ogby. Elsa-29 v. Karskaer n. Sundsvall. Erasmussingel 30 v. Fleetwood te Swansea verw. Eijo S 30 dw. Anvilpoint n. Antwerpen. Fiducia 30 40 m. n.w. Hoek v. Holl. n. Maassluis. Fiöucia 2 30 5 m. n.o. Zeebrugge n. Rotterdam. Flevo 30 noord Ouessant n. Rotterdam. Francina 30 rede Bougie v. Philippiville. Frans Böhmer 30 te Hamburg n. Amsterdam. Frans van Seumeren 30 te Kiel n. Hamburg. Gaasterland 30 50 m. z.o. Longstone n. Harlingen. Geestdam 30 75 m. n.w. Hk. v. Holl. n. Maassluis. Geeststroom 30 5 m. o. Goeree n. Rochester. Grebbestroom 30 te Newarp n. Huil. Heemraadsingel verm. 30 v. Boston n. Tees. Helvetia verm. 1 v. Londen n. Rotterdam. Helvetia S 29 v. Terneuzen te Antwerpen. Henrlette B pass. 30 Noordhinder n. Amsterdam. Hoogvliet 30 v. Amsterdam te Esbjerg. Julia Mary 26 v. Koumansholmen te Ornskoldsvik. Jupiter 30 150 m. z.w. Lista n. West-Hartlepool. Keizersgracht 3 v. Abö te Kiel verwacht. Kbnny M pass. 30 Terschellingerbank n. Emden Leendert Broere 1 v. Klaipeda te Dordrecht verw Leliegracht 30 dwars Vlieland n. Amsterdam. Liberty 30 v. Gent te Manchester verwacht. Lizard 30 30 m. o.n.o. Outergabberd n. Londen. Louise Emilie 3 v. Rotterdam te Boston. Marianne 30 te Rotterdam. Markab 30 v. Rotterdam n. Poole. Markelo 30 10 m. n.w. Skerries n. Dublin. Matthew-verm. 30 v. Stettin n. Londen. Merwehaven verm. 30 v. Casablanca n. Kenitar Mithras 30 v. Gandia te Rotterdam verwacht. Molensnigel 30 v. Bayönne te Carrickfergus verw Mount Everest 30 dwars Scheveningen n Malmö. Myfem verm. 1 v. Stockholm n. Rouen. Myson 1 v. Rouen te Rotterdam verwacht. Neeltje B 30 te Norstromgrund n. Skuru. Nelly pass. 30 ET-6 v. Kotka n. Milfordhavcn. Nero 30 ten anker Leixous v, Oporto. Nieuwe Waterweg 30 te South-Goodwin n. R'dam Pacific 30 dwars Casquets n. Antwerpen. Phidias 30 40 m. w. Kp. Da Gata n. Faro. Pieter Breughel 30 1 m. n. Fecamp n. D'kerken. Plato 30 90 m. z. Finisterre n. Lissabon. Regina Ida 30 60 m. v. Reykjavik n. Reykjavik. Rema 30 v. Fishguard te Den Helder verwacht. Rochab 30 10 m. n.o. Ouessant n. Hamburg. Rijnstroom 30 25 m. o. OuterGabbard n. Londen Schokland 30 30 m. z.w. Gothenburg (bestemm.) Silvaplana 30 v. Gothenburg te Malmö. Soemba verm. 3 v. Bordeaux n. Bayonne. Spaamestroom 30 v. Londen te A'dam verwacht Steenbergen pass. 30 Westhinder n. Antwerpen. Swift 1 te Haltenau verwacht. Tasmanië verm. 30 v. Bordeaux n. W.-Hartlepool. Thaletas 30 70 m. z.z.o. Finisterre n. Oran. Theodora 30 50 m. z.z.w. Hanstholm n. Goth.burg. Tilly 29 6 m. z.o. Fehmarnbell n. Zaandam. Twee Gebroeders 26 v. Lübeck n. Abö. Twint 30 25 m. z.w. Hanstholm n. Helsinki. Utkersingel verm. 30 v. Rotterdam n. Bordeaux. Vrijburgh pass. 30 Finisterre n. Casablanca. Westerdok 30 dwars Cromer n. Kingslynn. Westersingel 30 te Casquets n. Dundall. Wieb. Böhmer 30 110 m. z.o. Majorca n. Valencia. Wulp 1 v. Duinkerken te Rotterdam verwacht. IJsel 30 45 m. z.w. Kp. d'Antifer n. Antwerpen. Zuidpool verm. 2 v. Oporto n. Antwerpen. Stad Arnhem 30 v. Catania n. Sagunto. Stad Dordrecht 30 Kielerkanaal gepass. n. R'dam. Stad Utrecht 1 te Vitoria. Stanvac Benakat 30 te Singapore. Stanvac Riau 30 v. Tandjong Uban n. Buatan. Statendam 1 v. Cristobal n. Kingston. Straat van Diemen 1 te Hongkong. Straat Lombok 2 te Durban verwacht. Stad Maastricht 30 580 m. z.z.o. Kaap Race naar Baltimore. Stad Rotterdam 30 50 m. w. Casquets n. R'dam. Straat Magelhaen 1 te Montevideo. Straat Rio 30 830 m. o.n.o. D. Garcia n. Mauritius. Sunetta 30 te Stockholm verwacht. Tamara 30 56 m. o.n.o. Malta n. Landsend. Tara verm. 1 v. Bremen n. Hamburg. Telamon 30 250 m. w. Finisterre n. Pta. Del Gada. Themis 30 v. Willemstad n. Kingston. Thuredrecht 6 te Norfolk verwacht. Tjisadane 300 v. Pt. Elisabeth, 2 te Durban verw Tjitarum 30 te Sydney. Togokust pass. 30 Kp. Blanc n. Le Havre. Triton 29 v. Houston n. New Orleans. Maandag is te Alkmaar de verificatie vergadering gehouden inzake het faillisse ment van de gebrs. Van Campen c.v. Ca cao-, Chocolade- en Suikerverwerkende Industrie te Medemblik. In aansluiting hierop deelt de n.v. C. J. van Houten en Zonen te Weesp thans aan het ANP mede, dat zij met ingang van 1 december 1960 het bedrijf van Van Campen zal voort zetten. De directie van Van Houten is van me ning, dat het bedrijf te Medemblik een verlichting kan betekenen in het heersende tekort aan arbeidskrachten. Verdeelde markt De stemming was gisteren voor de hoofdfondsen verdeeld. AKU vast, Philips en Unilever onveranderd. Kon. Olie en Hoogovens lager. De handel was opnieuw gering, doch in omvang iets groter. De arbitrage nam aandelen Kon. Olie uit de markt en kocht deze stukken vóór. Niet tegenstaande deze steunorders noteerden de olie-aandelen op 124,70, circa 0,70 lager. Philips was op 1193 praktisch on veranderd. Dit was ook het geval met de Unileverwaarden die 788 noteerden. AKU noteerde circa 3 op 459. Hoogovens viel terug tot 805 (815). De scheevaartaandelen incasseerden koersverliezen van 1 tot 2 punten. De omzet was minimaal. Van de cultures lagen aandelen Amsterdam Rub ber zwakjes in de markt. Staatsfondsen stil en praktisch onveranderd. In de lokale afdelingen viel weinig te beleven. Claims Bernet en Co. werden op de incourante markt voor de eerste verhandeldag gead viseerd op circa 850 neerkomende op 185 pet voor een nieuw aandeel. De eerste ad viesprijs voor claims Spaarnestad was 650, neerkomende op 197% pet voor een 4% pet convex'teerbare obligatie. (ANP) Boeke Huidekoper van 159% op 158%. VERHANDELDE FONDSEN. 29 nov. 30 nov. Totaal 447 443 Hoger 118(26.4%) 120(27.1%) Lager 222(49.6%) 217(49%) Gelijk 107 (24%) 106 (23.9%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN. Slot A.K.U 455 455 Kon. Olie 122—124 122. 1180—1192 1180 780—790 780 Hoogovens 795 gb—802 796 VOORBEURS VAN HEDEN. Slot A.K.U453455 453 Kon. Olie121.70—122.50 121.90 Philips 1176 gb—1180 1178% Unilever 778—781 780 Hoogovens 788795 788% Vorige slotkoers Amsterd. Bank 390% Ned. Handel Mij. 303 Rotterd. Bank.... 323% Twentsche Bank. 315 A'dam Rubber. 112 H.V.A. 146% A.K.U 458% Van BerkeTs Pat. 331 Deli Mij 172.10 470 Nederl. Ford 545 Van Gelder Pap. 324 Hoogovens 802 Müller Nat. Bezit 424% Ned. Kabelfabr... 612 Philips Gem. Bez. 1192 Philips Pref 328 Unilever 786% Wilton Fijennord 208 Billiton Mij. II 429% Dordtsche Olie 579 Kon. Olie 124.40 143% K.L.M 97.50 K.N.S.M 189% Stoomv. Mij. Ned. 166 Ommeren, Phs. v. 309% N. Scheepv. Unie 147 Interunie 215.50 Robeco 234.— Unitas 485.— 1 Ver. Bezit v 1894 130.— Albert Heijn 426 Amstel Bier...... 542% Bols 598 Bührmann Papier 521 Ned. Gist- en Sp. 395 Van der Heem 382 Heineken's 637 Hooeenbosch Sch. 288 1 Indola 538 480 Kon Ned. Zout 1049 Sikkens Groep 854 Stokvis R.S 261% Thomassen Dr. 717 1 Ver. Maehinefabr. 246 Wessanen 327 7«'arpnherff-Org. 876 Aluminium Ltd... 30% American Motors 19% Anaconda 46% Bethlehem Steel.. 40 Cities Service 46% General Motors.. 41% Kennpcott Copper 78% Republic Steel 54% Shell Oil 79% U.S Steel 72% a Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) New York: inzinking Zonder dat het tot woelige tonelen kwam heeft de Newyorkse effectenbeurs giste- x-en een terugslag moeten incasseren die voor vele aandelen de zwaarste koersver liezen van november heeft opgeleverd. Slechts spoorwegen, landbouwwerktuigen, enkele aandelen-warenhuizen en versprei de specials konden zich handhaven. De storm waartegen zij moesten vechten blies de Dow-Jones gemiddelden tot voorbij de 600 omlaag. Bij de automobielfabrieken, waar alleen American Motors een dollar winst maakte, moest Ford 1 dollar afstaan. De meeste staahvaarden verloren een hal ve dollax-. Texas Instruments vex-loor 4 dol lar. Union Carbide en Dupont raakten in de groep der chemische waarden ruim 1 dollar kwijt, Jersey Standard raakte een halve dollar kwijt. De totale omzet was 3.080.000 aandelen. Van 1.218 vei'handelde fondsen sloten 353 hoger en 632 lager. Het industriegemiddelde kwam van 602,40 op 597,22, dat van spoox-wegen van 129.37 op 129,34 en dat van openbare nutsbedrijven van 95,57 op 95.19. (UPI)

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 17