Groep studenten bezette universiteit in Caracas Het groene front liep storm op minister Marijnen HET WEER HAZENBERG EDELVINYL Den Haag ontkent voornemen zaak V-raad voor te leggen Nederland aanvaardde tactische kernwapens al in 1957 EDELH0UT Anderhalf jaar voor dronken motorrijder Drie doden in het verkeer De natte herfst Gewelddaden werden gemeld in zes Venezolaanse provincies Verse boter duurder Russen lanceerden derde ruimteschip Grote teleurstelling over het agrarische garantiebeleid Zenuwenoorlog in de wandelgangen De infiltraties op Nieuw-Guinea EEN BOTERLETTER VAN BREUKELEN Zuidwestelijke wind Ontsnapte psychopaat aangehouden Twee vermiste verpleegden aangehouden Het woord is aan ZWARTE PIET bezorgt uw boterletter Patisserie DEKKERS Hoogste brag in Europa BOTERLETTER EN HAZELNOOTTAART iÊft DEPARTEMENT VAN DEFENSIE: met luxe lederwaren en parapluies In de krant van heden: DONDERDAG 1 DECEMBER 1960 46e JAARGANG NUMMER 2. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, ni» kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V„ Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije (Van onze Haagse redacteur) Op de betrokken ministeries in den Haag is men weinig geestdriftig over de door sommige persbureaus en bladen toe gepaste berichtgeving omtrent Nieuw-Gui nea. Juist omdat Nederland zich op een ter rein vol voetangels en klemmen bevindt, heeft het er alle belang bij. dat niet al te lichtvaardig wordt geschreven over diplo matieke en militaire consequenties van de huidige stand van zaken in Nieuw Guinea. Vandaag gaat het om allerlei veronder stellingen welke worden toegeschreven aap „parlementaire kringen" en die vaak op z'n best het resultaat zijn geweest van een hard-op denken van een enkel Kamer lid. Dat geldt met name voor de door een buitenlands persbureau in omloop ge brachte berichten over het voornemen van de Nederlandse regering om de door de Indonesische infiltraties geschapen ge vaarlijke toestand aan de Zuidkust van Nieuw Guinea voor de Veiligheidsraad te brengen. Geheel afgezien van de overweging dat het om allerlei redenen voor Nederland beter kan zijn, dat een dergelijke klacht door een ander land aanhangig wordt ge maakt, kan worden vastgesteld, dat de ge dachten van de Nederlandse regering op dit moment zeker niet in die richting gaan. De daarover verschenen berichten worden De rechtbank in Rotterdam heeft een 26-jarige ijzerwerker uit Krimpen aan de IJsel wegens het veroorzaken van een do delijk ongeluk onder invloed van drank, veroordeeld tot 18 maanden gevangenis straf en ontzegging van de rijbevoegdheid voor 5 jaar. De officier van Justitie had dezelfde straf geëist, echter met een ont zegging voor vier jaar. De man had op 20 augustus, na 15 glazen bier te hebben gedronken, met zijn motor als een woesteling door de straten van Krimpen aan de IJsel gereden, hoewel hij geen rijbewijs had. Hij reed tenslotte zo ver op het linkerweggedeelte dat hij een fietsend meisje en een bromfietser „schep te". Het meisje werd zwaar gewond en de 17-jarige bromfietser kreeg een schedel- basisfractuur, waaraan hij overleed. Het woord wegpiraat is voor u nog t.e zwak was de kwalificatie van de president van de rechtbank. In Amsterdam is in de Wibautstraat de 51-jarige J. van Aesch, die van een rijden de bijwagen van lijn drie sprong, onder de wagen gekomen en op slag gedood. In het Wilhelminagasthuis in Amster dam is de 61-jarige wegenbouwarbeider J. Visscher, die vrijdag op de Hoofdweg door een tram werd aangereden, over leden. In het academisch ziekenhuis in Gro ningen is de 19-jarige dienstplichtige sol daat G. M. de Bruijn uit Rotterdam over leden die dinsdag bij Smilde zeer ernstig werd gewond, toen de drietonner, waarin hij reed, tegen een boom botste. Advertentie Er zijn vele soorten, maar voor 100% AMANDELEN 100% ROOMBOTER is er slechts één adres 1e KLAS BANKETBAKKER!] LAGERSSTRAAT 13 - TELEFOON 5362 Maarbestel vooral vroegtijdig I Het KNMI deelt mede: De drie herfstmaanden van 1960 zijn bijzonder nat geweest. Men kan spreken van de op een na natste herfst van de laatste honderd jaar. Gemiddeld over het gehele land is 335 mm regen gemeten, te gen 219 mm normaal. In de herfst van 1944 is echter gemiddeld 342 mm regen gevallen. Het tijdvak van juli tot en met november is evenwel sedert het begin der nooit zo nat geweest. Tot dusver had 1930 het x-ecord met 568 mm neerslag, maar in de afgelopen vijf maanden is ongeveer 582 mm regen gevallen. De gemiddelde temperatuur van de hei-fst bedroeg te De Bilt 10,7 graden Cel sius tegen 9,8 graden Celsius normaal. Na 1951 was de herfst niet meer zo zacht geweest. Het aantal uren zon bedroeg te De Bilt 248 tegen 307 normaal. In 1957 was de herfst evenwel nog belangrijk som berder. Verwachting tot morgenavond: Wisselend bewolkt met slechts enkele verspreid voorkomende buien. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee dan ook ten stelligste ontkend. Men be treurt het op de ministeries van- Binnen- en van Buitenlandse Zaken vooral, dat dergelijke suggesties en de grote nadruk welke steeds maar weer op alle mogelijke conflictstof wordt gelegd, slechts bijdragen vormen tot Indonesisch propagandamate riaal. Uiteraard is de situatie wel van dien aai'd dat de ministerraad op vrijwel elke vergadering daarover spreekt, ook al staat Nieuw Guinea niet uitdrukkelijk op de agenda. Het is ook duidelijk, dat er een voortdurende uitwisseling van rapporten plaats vindt tussen Hollandia en Den Haag en dat de Indonesische infiltraties daarin een belangrijke plaats innemen. Dat zijn allemaal gevolgen en aspecten van wat men de zenuwenoorlog tussen Indonesië en Nederland zou kunnen noemen. Men dient echter te waken tegen een over- dreven beeld van de feitelijke toestand en niet elk voorval dat bij wijze van spreken tot de routine van het conflict moet wor den gerekend tot een opzienbarned feit bombarderen. De Haagse politie heeft een 22-jarige man aangehouden die begin oktober is ont vlucht uit een psychiatrische inrichting in Eibergen. De man heeft daarna een in braak in Den Haag gepleegd. Ondex-zocht wordt nog of hij sinds zijn ontsnapping wellicht nog andere strafbare feiten heeft gepleegd. Door de opmerkzaamheid van een vrachtautochauffeur heeft de politie van Delfzijl twee patiënten uit de psychiatri sche inrichting in Beileroord, die daaruit zondag waren weggelopen, kunnen aan houden. Het waren een 32-jarige vrouwe lijke en een 30-jarige mannelijke vex-pleeg- de. Het paar, dat bij Onderdendam (Gr.) stond te liften, zou door de chauffeur tot Delfzijl worden meegenomen. Hij ver trouwde het echter niet en belde in Lop- persum de Delfzijlster politie op. die de man en de vrouw aanhield. Het waren in derdaad de twee vermiste verpleegden. Zij zijn later op de dag door het personeel van de inrichting in Beileroord terugge haald. Alexander Smith: Wie liefheeft keert de borst naar de onfeilbare boogschutter, de Smart. En de pijl mist nooit. Gisteravond arriveerde in Amsterdam de eerste boot geladen met graan, die als ligplaats de in aanbouw zijnde westkant van de vlothaven koos. Het schip, de „Golden Eagle", is geladen met 30.000 ton Amerikaanse tarwe. Daar de silo's nog niet klaar zijn wordt het graan nu overgebracht in lichters en kustvaarders. Advertentie CENTRUM GALERIJ TEL. 4302 De hoogste brug in Europa wordt de Europa-brug bij Innsbruck over het Zillerdal, die volgend jaar gereed moet komen. De brug wordt 820 meter lang en 1,3 meter breed. Hij komt op een hoogte van 190 meter boven de bodem van het dal, waar nu een grote teke ning staat opgesteld om de bewoners vertrouwd te maken met het toe komstbeeld. CARACAS, (Venezueli) (UPI) Com munisten en studenten hebben de univer siteitsstad van Caracas gisteren in een vesting veranderd en het leger uitgedaagd om hen er uit te gooien. De tegen de rege ring gerichte onlusten hebben zich thans over tenminste zes provincies verspreid. Drie mensen hebben gisteren het leven verloren als gevolg van de relletjes in de universiteitsstad. In 'n officieel communiqué werd gezegd dat de daden van geweld tegen de regering zich hadden voox'gedaan in de pi-ovincies Lara, Quarico, Carabobo, Cojedes, Zulia en Portuguesa. Er werden verder geen bijzondei'heden bekendgemaakt, maar wel wei-d er op gezinspeeld, dat er botsingen en demonstraties waren geweest in deze gebieden en dat op verschillende plaat sen de nationale garde in actie had moeten komen. De raad van de universiteit in Caracas heeft de ontruiming van de gebouwen be volen, maar de linkse studenten gaven hieraan gisteren geen gehoor. Zij bereid den zich voor op een periode van beleg en kregen hierbij hulp van vrienden, die hen van munitie en voedsel voorzagen. Hoe veel studenten zich nu in de gebouwen be vinden is niet bekend. Studentenpatrouil les liepen wacht over het grondgebied van de universiteit en sloten alle ingangen tot het terrein af. Er werden geen andere be zoekers toegelaten, dan personen die de beschikking hadden over een bijzondei-e pas afgegeven door de federatie van uni versiteitsverenigingen. Journalisten wer den aan de ingangen teruggestuurd. WASHINTON, (UPI) Venezuela heeft de Dominicaanse x-epubliek er van beschul digd troepen in gereedheid te brengen voor een aanval op Venezolaans grondgebied. De Venezolaanse republiek zou zich ge dwongen kunnen voelen „uit zelfverdedi ging unilaterale maatregelen te treffen" tenzij de Organisatie van Amerikaanse staten, de OAS, iets tegen de dreiging zou doen, aldus luidde een waarschuwing. Advertentie met Sint Nicolaas-idec tijdig bestellen bij Telefoon 6479 Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Het departement van Defensie heeft, in overleg met het ministerie van Buitenland se Zaken, naar aanleiding van het bezoek dat vijf leden van de Amerikaanse con grescommissie voor atoomenei-gie vandaag aan ons land brengen, een toelichting ge geven over de „NAVO-atoommacht" en het gebruik van de bestaande tactische kernwapens in NAVO-verband. Deze verklaring luidt als volgt: „De sti-ategische conceptie van de NAVO is in bondgenootschappelijk verband ook door Nederland aanvaard. In deze con ceptie vervullen de gezamenlijke strijd krachten een tweeledige functie: enerzijds dienen zij tot elke prijs een nieuwe oor log te voorkomen, anderzijds dienen zij evenzeer tot een krachtig verweer in staat te zijn, mocht de alliantie hiertoe onver hoopt worden gedwongen. Teneinde met vrucht defensieve acties, waarin ook de Nederlandse zee- en land strijdkrachten verwikkeld mochten gera ken door een doeltreffende tactische on dersteuning uit de lucht tot het gewenste einde te kunnen bi-engen, is naast een een ki-achtige conventionele strijdkracht een juiste balans met moderne middelen noodzakelijk. De prijs van een pakje verse boter wordt met ingang van 1 december drie cent hoger. Het bestuur van het produkt- schap voor zuivel besloot hedenmiddag de toeslag op verse boter met het oog op de verhouding tussen produktie en afzet van 50 cent tot 38 cent per kilogram te verminderen. Dit betekent een verhoogde verbruikersprijs van di-ie cent per pakje. De prijs van koelhuisboter blijft onge wijzigd. Advertentie YOUS ÊTES EN.... Grote Houtstraat 125-127 - Haarlem Telefoon 20889 Ook de laatste dagen voor St Nicolaas brengen wij u nog een ruime sortering vag. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het' binnenland 2, 13 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 De Kleine Wereld3 Buitenlands nieuws 3, 5 Kennemer Kruimels 7 Uit stad en omgeving7, 9, 11 In de Vishal en op zee9 Kunst 13 Toch Is Het Zo15 Feuilleton 15 Horen en Zien15 Beeldverhalen 15 Economisch nieuws17 Beurs 17 Scheepsberichten 17 Sport, 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's In dit licht heeft Nederland reeds in 1957 met andere woorden lang voordat nog sprake was van een „vierde atoom macht" in beginsel deze moderne mid delen als onderdeel van zijn uitrusting aanvaard. In dit standpunt is geen wijzi ging gekomen, bij het voortschrijden van de opbouw van onze strijdmacht is er thans nadere uitwerking aan gegeven. In tegenstelling tot hetgeen hierboven is vermeld omtrent de onder de bestaande regeling aanwezige nucleaire wapenen, zo zegt de toelichting verder, is er thans spra ke van een geïntegreex_de NAVO-nucleaire strijdmacht. Onlangs heeft generaal Nor- stad bijvoorbeeld in een redevoering tot NAVO-parlementariërs zijn persoonlijke visie op dit vi-aagstuk gegeven. Hiei'bij zou uiteraard bovendien een re geling moeten worden getroffen met be trekking tot de gezamenlijke zeggenschap over dé inzet van de bewuste nucleaire NAVO-wapenen. Ten aanzien van deze laatste twee pun ten dient gesteld te worden dat zij zich nog in een stadium van gedachtenvoi'ming bevinden. Officiële voorstellen terzake heb ben de Nederlandse regering niet bereikt. De leden van de Amerikaanse congres commissie zullen over deze twee punten dan ook geen besprekingen voeren," aldus het depai'tement van Defensie. (Gisteren wilde de woordvoerder van het departement van Defensie uit over wegingen van militaire veiligheid geen na dere aanduiding van het doel van het be zoek van de Amerikaanse commissie ver- strekken. Vanmox-gen blijkt uit een bericht in De Volkskrant, dat de commissie, die slechts enkele uren in Nedeiiand zal ver toeven, zich naar de vliegbasis Volkel be geeft. Daar is "n squadron Thunderstreaks met Amerikaans personeel gestationeeird als onderdeel van een NAVO-eenheid met speciale slagkracht ter ondersteuning van land- en zee-operaties. Redactie). MOSKOU (UPI) Het persbureau Tass maakt bekend dat de Sovjet-Unie vandaag haar derde ruimteschip in een baan rond de aarde heeft gebracht Volgens Tass be vinden zich aan boord van het ruitmte- schip twee honden, andere dieren, insec ten en planten. De observaties van de die ren worden uitgevoerd door middel van radio-televisie apparaten en afstands meters. De laatste trap van de vervoers- vaket weegt vier en een halve ton. Voigens het Russische persbureau heten de twee honden aan boord van het nieuwe ruimteschip Petsjelka en Moesjka. Petsjel- ka betekent kleine bij" en Moesjka „klei ne vlieg". Het op 19 augustus j.l. door de Russen ge lanceerde ruimtschip woog 4,6 ton. Het kwam de volgende dag veilig op de aarde terug met de dieren die zich aan boord bevonden. Advertentie dè moderne vloerbedekking. ■Slijt vrijwel niet, is uiterst simpel in onderhoud en billijk in prijs. Verkrijg- baar in frisse kleuren, dik 1,6 of 2,5 mm. Kan los gelegd worden in banen. EDELVINYL, ook ideaal voor uw trap. Vrijblijvende voorlichting en advies aan de showroom ZIJLSTR. 96 Tel. 20340 Haarlem Mevrouw E. M. Dommech-Van Gemert uit Venlo met de „petitie der moeders" voor haar audiëntie bij minister Beer man. (Men zie voorts pag. 2) (Van onze parlementaire redacteur) De landbouwspecialisten in de Tweede Kamer, die samen gewoonlijk „het groene front'' worden genoemd, zijn woensdag met een stormvloed van critiek te hoop gelopen tegen de garantieprijzen die minister Marijnen heeft vastgesteld voor allerlei landbouwprodukten. Men sprak algemeen van grote teleurstelling en van alle kanten werd er op aangedrongen het garantiebeleid te herzien, indien de minister niet wil dat er een vertrouwenscrisis ontstaat. Achter het front, in de wandelgangen, voerden de agrariërs tegelijkertijd een zenuwenoorlog met beweringen dat zij bereid waren een ministerscrisis en zelfs een kabinetscrisis te riskeren als zij fiun zin niet zouden krijgen. De minister zal wel iets moeten doen om aan de verlangens van de Kamer tegemoet te komen, maar alvorens gisteravond nog antwoord te geven, wilde hij er eerst nog een nachtje over sla pen. Hij weet dat ook de agrariërs weten dat een andere minister of een ander kabinet nog niet hogere prijzen voor de landbouw garandeert. De garantieprijzen voor de landbouw worden altijd vastgesteld op grond van bex-ekeningen van het Landbouw Econo misch Instituut (L.E.L). Dat stelt bij een groot aantal goed geleide bedrijven een onderzoek in om voor een aantal px-oduk- ten tot een gemiddelde kostprijs voor het hele land te komen. Het landbouwschap stuurt dan een advies aan de minister, waarna deze de garantieprijzen vaststelt. Altijd wordt de garantieprijs lager dan het landbouwschap wenst. Dat is ook dit jaar weer het geval geweest. Maar ditmaal heeft het L.E.I. hogere eisen gesteld aan de bedrijven die voor het kostprijsonderzoek zijn uitgekozen. Daardoor zijn de kostprijzen lager uitge vallen. Voor tarwe, haver en gerst zijn de agrarische Kamerleden met die lagere prijzen akkoord gegaan, maar zij protes teren ertegen dat de regering de garan tieprijs voor melk en suikex-bieten lagei heeft vastgesteld dan het landbouwschap heeft gevraagd. Voor de melk heeft het landbouwschap een garantieprijs gevraagd van 28,65 per 100 kilo voor een hoeveelheid van 5,31 mil jard kilogram. Minister Marijnen heeft de garantieprijs bepaald op 28.30 per 100 kilogram (voor slechts 5 miljard kilogram precies) overeenkomstig de gemiddelde kostprijs waartoe het L.E.I. was gekomen Het landbouwschap heeft 35 cent per 100 kilogram meer gevraagd, omdat dit hei bedrag is dat volgens het L.E.I. is gewon nen door de verbetering van de produk- tiviteit in de landbouw. (Vervolg op pag. 13)

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1