Parfums VAN NIEL V.S. eisen genoegdoening van Cuba over aanslag Bij 't Silver Stoepke Hoor... wie? Topgeheim LOEMOEMBA ZOU GRONDGEBIED VAN ZIJN STAM NADEREN kOSRAM Brusselse wolkenkrabber in gebruik genomen Amerikaanse pacifisten overwegen wereldreis 3 Lancering mislukt in V.S. Moboetoes troepen zoeken onverdroten voort Collectivisatie wordt in Hongarije versneld Nieuwe brandstof voor paddestoel-raket Argentijnse rebellie werd spoedig onderdrukt (Op de raatótoel NU NOG 4 DAGEN vindt U het DONDERDAG 1 DECEMBER 1960 Kernwapens in Nederland opgeslagen het stond er gisteren zo nuchter en ogen schijnlijk zonder problematiek, doch als .men er over nadenkt vormt het bericht een bedenkelijke verrassing, die zeker niet een sinterklaassfeer ademt. Men kan eindeloos discussiëren over de draagwijdte van deze inschakeling van Ne derland bij de directe NAVO-gevarenzone en over de consequenties van het feit dat ons land nu pas goed frontlinie in het 'eventuele slagveld is geworden, doch de ze discussie opent weinig aspecten van verhelderend karakter. Er zit een onweer sprekelijke logica in deze nieuwe toestand, want het onvermijdelijke gevolg van een NAVO-bondgenootschap en een coördina tie van defensie en strategie is, dat men potentie en grondgebied beschikbaar stelt voor een zo efficiënt mogelijke bewape ning. Men kan niet halverwege stilstaan op de weg van de Atlantische blocvorming, door een uitzonderingspositie te eisen in het geheel aan defensieve maatregelen. Wie A van' Atlantisch Bondgenootschap heeft gezegd, moet ook B. van Bommen- schuur zeggen en bereid zijn, de rol te vervullen die het bondgenootschap in het vooruitzicht heeft gesteld. Doch dat wil niet zeggen, dat de rea liteit van het ogenblik geen huiveringen wekt. Nederland opslagplaats van kern wapens betekent: Nederland object voor kernwapens van vijandelijk makelij. Het is niet zeker dat Nederland geen object zou zijn in een onverhoopte oorlog van de toekomst, wanneer geweigerd zou zijn kernwapens in bewaring te nemen. Doch de aanwezigheid ervan op ons grondge bied militair topgeheim uit Nederlands overheidsoogpunt, de gewoonste en open- baarste zaak ter wereld voor Amerikaan se congresleden verhoogt ontegenzeg gelijk het gevaarlijke van onze positie op het moment dat de strijd zou losbreken. En nu we met dat feit rekening te hou den hebben, moeten we terugkomen op een dringende vraag van een paar dagen gele den in deze rubriek: zijn mét het gevaar ook zo doeltreffend mogelijke veiligheids maatregelen geaccepteerd? Daar is nog geen enkele controle op. Nie mand buiten de kring der ingewijden zal kunnen zeggen of onze regering mét het aanvaarden van de kernwapens de uiter ste middelen heeft toegepast om het nieu we gevaar te neutraliseren. Want onze re gering heeft gezwegen. Stil en geheimzin nig is men tewerkgegaan en geen open bare stem heeft zich kunnen verheffen om rekenschap te vragen. Karikaturaal wordt het beeld van een volksvertegenwoordiging in het patroon van het militair-strategi sche doen en laten ener regering, als zulke onmetelijk belangrijke beslis singen, die direct te maken hebben met het leven en de veiligehid van het gehele volk, onder het etiket „topgeheim" geruisloos kunnen worden genomen en uit gevoerd. Doch nu het topgeheim is uitge lekt en gebleken is dat het Amerikaanse Congres meer weet van Nederlandse om standigheden dan ons eigen parlement en onze eigen openbare mening, kan het ver langen tot volledige inlichting niet meer worden genegeerd. Wij kennen nu het ge vaar, wij willen nu ook weten wat voor on ze veiligheid is gedaan. Een Amerikaanse Congrescommissie komt openlijk op bezoek om de kern wapenopslag te inspecteren. Volgens pers berichten begeeft zij zich naar Volkel. Wat Nederland niet weten mocht, weet Ame rika en nu dus ook de Sovjet-Unie. Daar uit zou men moeten concluderen dat onze regering niet bij machte is geweest de al lereerste veiligheidsmaatregel te treffen, namelijk het bewaren van het topgeheim. Zal de Amerikaanse Congrescommissie ook meteen onderzoeken welke beveili gingsmogelijkheden er voor de Nederland se bevolking bestaan? Of neemt zij genoe gen met de wetenschap, dat Nederland volgzaam en dapper in de eerste linie heeft plaatsgenomen en bereid is zich geheel en al voor het grote, gemeenschappelijke doel op te offeren: het grote, gemeenschappe lijke doel, dat volgens sommige defaitis- ten verdacht veel overeenkomst vertoont met het Amerikaanse doel. Defaitisten! De redding van de westelijke beschaving en het voortbestaan van de westelijke mens is de inzet, kan men hen tegenwer pen. Dat de westelijke mens niet de Neder landse behoeft té zijn, kan men met dap pere realiteitszin aanvaarden. Doch dat het uiterste moet worden geprobeerd om nog enige toekomstverwachting te verbin den aan de rol van Nederland en de kleine westelijke landen in de NAVO-strategie, is toch geen onbescheiden eis. Of verplicht het NAVO-verdrag ons ook, de Amerikanen met believen te laten spe len met onze topgeheimen en onze levens? CAPE CANAVERAL (Florida) (UPI) De lancering van een tweetrapsraket, die twee Amerikaanse satellieten in een baan rond de aarde moest brengen, is gisteren mislukt. Vanaf de raketbasis op Cape Canaveral zouden een Transit III-a-navi- gatiesatelliet en een satelliet voor metingen van de radioactieve straling, in hun baan worden gebracht. Reeds kort nadat de ra ket de basis verlaten had werd echter bekendgemaakt dat een technische storing de lancering had doen mislukken. LEOPOLDSTAD (UPI) Volgens de jongste berichten die in officiële kringen in Leopoldstad werden ontvangen, zou Loemoemba gesignaleerd zijn bij Port Francqui, op 600 kilometer ten oosten van de Kongolese hoofdstad in de provincie Kasai. Loe moemba, die behoort tot de stam der Batetele, zou naar het gebied waar deze stam domicilie heeft onderweg zijn. Het land van de Batetele ligt in het noorden van de provincie Kasai. Het Kongolese leger gaat intussen onverdroten met de jacht op de voortvluchtige premier verder. Kolonel Moboetoe heeft een bataljon opdracht gegeven zich van Loeloeaburg te begeven naar Noord-Kasai. Ook de eenheden in de provincie Kivoe zijn tot oplettendheid gemaand. De mogelijkheid bestaat dat Loemoemba Stan- leystad via deze provincie zal pogen te bereiken. In officiële kringen in Leopoldstad werd er voorts op gewezen dat Loemoemba mis schien de hoop koes tert dat hij hulp zal krijgen van Ghanese UNO-troepen die in Noord-Kasai zijn ge stationeerd. In het gezelschap van Loe moemba zou zich zijn minister van Voor lichting Anicet Kasja- moera bevinden. Uit Stanleystad werd rust. gemeld. Wel heerst er nog span ning als gevolg van een aantal arrestaties onder Europeanen door Loemoemba welgezinde politie en gendarmerie. Uit de weinige berichten die in Leopoldstad ont vangen werden, viel op te maken dat de niet-Belgische Europeanen die in hechtenis genomen waren spoedig zijn vrijgelaten. Belgische burgers werden dikwijls ge durende vele uren vastgehouden. Olifant enkuilen In de Katangese hoofdstad Elisabethstad is woensdag het proces begonnen tegen 38 Kongolese muiters uit het leger. Zij wor den beschuldigd van moord, geweldpleging en pa<rtydige arrestaties tijdens de muiterij die op de avond van de negende juli los barstte. De beklaagden hebben de hulp van advocaten van de hand gewezen. Het wa ren door het hof benoemde juristen. Het proces zal naar verwachting enkele dagen duren. Uit UNO-kringen is vernomen dat Nige- riaanse UNO-trcepen langzaam vorderen op de weg naar Manono. 500 km ten noor den van Elisabethstad. De eenheid, die maandag werd aangevallen door Baloeba- krijgers, kreeg versterkingen uit Kamina en heeft thans bijna de omvang van een bataljon. Zij zal in Manono Ierse soldaten aflossen. De opmars wordt vertraagd door de olifantenkuilen en wegversperringen die de Baioeba hebben opgeworpen. Een sterk Iers contingent is per trein van Albertstad onderweg naar Kabalo, op 625 km ten noorden van Elisabethstad, om de troepen van de UNO daar te versterken Lomoemba ontvlucht uit Leopold»tod-wijkt uit noor Stanleystad Afgescheiden gebied SVe'naar Oostprovincie provincie, BOEDAPEST (Reuter) In een maand blad van de communistische partij van Hongarije zijn plannen bekendgemaakt voor een versnelling van de collectivisatie in de landbouw. Ongeveer een kwart van de cultuurgrond is nog in handen van par ticuliere boeren, die zich steeds tegen col lectivisatie hebben verzet. Volgens het aan vankelijke plan zou de collectivisatie in de loop van het vijfjarenplan 1961-1965 wor den voltooid, maar nu is het de bedoe ling er tijdens de komende winter al mee gereed te komen. Waarnemers hadden eerder een vertraging verwacht. In een resolutie van het politieke bureau van de partij wordt nadrukkelijk verklaard, dat de boeren zich vrijwillig bij de coöperaties moeten aansluiten. De president van de afgescheiden pro vincie Katanga, Moise Tsjombe, is woens dagavond uit Brazzaville in Elisabethstad teruggekeerd. Hij heeft in het voormalige Frans Kongo de viering van de eerste ver jaardag van de onafhankelijkheid bijge woond. Uii. kringen rono Tsjombe is ver nomen, dat de presideni nog steeds voelt voor een rondetafelconferentie na de ge sprekken d.\e hi.i in Brazzaville heeft gehad met Kongolese leiders, onder wie president Joseph Kasavoeboe. Advertentie onmisbaar voor de echt vrouwelijke persoonlijkheid GUERLAIN, CARON, DIOR, CARVEN, ROCHAS, LANVIN, PATOU, CHANEL, REPLIQUE v, RAPHAËLL, SORTILEGE v. LE GALION, WORTH, HOUBIGANT, COTY Uw keuze wordt moeilijk? Wil HELPEN U GAARNE Hl GROTE HOUTSTRAAT 92 TELEFOON 12160 BOSTON (UPI) Dr. Krafft Ehrickc, die indertijd met Von Braun aan de V-2 heeft gewerkt en thans de Amerikaanse nationaliteit bezit, gelooft dat binnen af zienbare tijd een raketbrandstof op che mische basis zal worden gebruikt die de kosten van een raketlancering zal vermin deren tot het 500ste deel van hetgeen de Saturnus-raketcombinatie zal kosten. De chef van de invliegdienst van de Amerikaanse luchtmacht, C. W. Schnare, deelde mee dat gewerkt wordt aan een paddestoelvormige raket waarop de nieuwe brandstof zal worden toegepast. Schnare zei dat de paddestoelvormige ra ketten een twee tot drie maal grotere nut tige last kunnen vervoeren dan de huidige kogelvormige raketten. Hij verklaarde te verwachten dat de eerste raket van dit nieuwe type over drie jaar zijn proefvlucht kan maken. Advertentie WASHINGTON (UPI) De Verenigde Staten hebben van Cuba onmiddellijke stappen geëist tegen een Cubaanse legerkapitein, die volgens de Amerikanen moed willig een lid van de Amerikaanse ambassade in Cuba heeft verwond. Volgens de Amerikaanse nota vond het incident plaats toen de 24-jarige verbindingsofficier van de Amerikaanse ambassade, Wayne Henderson, in een nachtclub in Havana zijn rekening wilde betalen met een biljet van vijf dollar. De Cubaanse kapitein, Jorge Robreno Mariegos, zat aan de bar en zei, dat het bankbiljet vals was. Hierop werd een Cubaanse agent van politie opgetrommeld, die de Amerikaan mee wilde nemen naar het bureau. Buiten gekomen trok de kapitein zijn pistool en schoot Henderson in de buikstreek. Vervolgens liep hij onverschillig weg. HAVANNA (UPI) De tegen Fidel Castro's regering gerichte ondergrondse beweging van de „30ste november" heeft gisteren op haar naamdag een reeks bom aanslagen en brandstichtingen gepleegd. De organisatie wordt verantwoordelijk ge acht voor elf aanslagen met tijdbommen in Havanna kort na middernacht, waarbij vier bommen explodeerden in de omge ving van het hoofdkwartier van de gehei me politie. Bovendien werd fosfor gewor pen in de brievenbussen van het centrale postkantoor. Berichten uit de provincie meldden dat in de provincie Matanzas een suikerriet- aanplant van bijna vijf hectare in brand werd gestoken. De beweging wordt ver antwoordelijk gesteld voor meer bomaan slagen ongeveer twintig bommen explo- deei-den vorige week vrijdagnacht maar zij had nog nimmer in de binnenstad van Havana toegeslagen. Er werd tot nu toe niemand gewond en de schade was gering. Chinese lening PEKING (AFP-Reuter) De vice-pre sident van de raad van China, Li Hsien Nien, en de leider van een Cubaanse re geringsdelegatie, Ernesto Guevara, heb ben woensdag in Peking een overeen komst voor economische samenwerking ge tekend. Later is bekendgemaakt, dat Chi na in de periode van 1961 tot 1965 Cuba een rentevrije lening van 240 miljoen roe bel (ongeveer 210 miljoen gulden) zal verstrekken. Krachtens het handelsproto col voor 1961 zal China een miljoen ton suiker en andere produkten van Cuba ko pen; Cuba zal Chinese goederen voor een zelfde bedrag invoeren. China heeft verder een uitnodiging aan vaard om een regeringsdelegatie naar Cu ba te zenden. De datum voor het bezoek is niet genoemd. ROSARIO (Argentinië) Troepen van 't tweede regiment infanterie in Rosario, Argentinië, hebben gistermorgen vroeg een aanval op hun hoofdkwartier afge slagen, waarbij een soldaat werd gedood, aldus heeft het Argentijnse leger bekend gemaakt. In een communiqué wordt gezegd, dat verscheidene personen werden gewond en 26 burgers aangehouden. De aanvallers, een groep soldaten en burgers onderleiding van generaal Iniguez waren tot de aanval overgegaan en er in geslaagd de wachtposten te overmeesteren. De regeringsgezinde troepen hebben zoals gezegd de aanval afgeslagen. Er werd geen motief opgegeven voor de actie. Verslaggevers werden geweerd en de straten rondom de kazerne afgesloten voor elk verkeer. BRUSSEL (ANP) In Brussel is woens dag het „hoogste gebouw van Europa" offi cieel in gebruik genomen. Het is de dertig verdiepingen tellende wolkenkrabber van het „Internationaal centrum Rogier" dat de afgelopen drie jaar verrezen is op de plaats waar vroeger het Brusselse Noordstation stond. Het gebouw is 118 meter hoog. Het gebouw, waar liften met een snel heid van 5.5 meter per seconde de bezoe kers van de begane grond naar de hoogste verdieping brengen, huisvest tientallen winkels, heeft zeshonderd kantoorlokalen en bevat verder naast enkele grote zalen 155 flatwoningen. Het gebouw, dat wordt vergeleken met het Rockefeller Centre in New York, heeft enkele restaurants en een overdekte par keerruimte voor duizend auto's. Indien alle ruimte in gebruik zal worden genomen zullen er vijfduizend mensen wonen en werken. Moeder doodde baby. Een 25-jarige moe der. Muriel Lilian Pillinger, is in Lon den in verzekerde bewaring gesteld, be schuldigd van moord op haar twee jaar oude zoon, Stephen. Goutvissen De wereldmening over de door ons ge sproken taal is unaniem: Moeilijk, heel moeilijk, gewoon niet te leren met al die raar uitgesproken klinkers. En die wereldmening heeft het natuur lijk bij het juiste eind, Nederlands is drom mels moeilijk, dat ondervind je iedere dag. Neem nou alleen maar eens dat geval met die goutvissen. Dat zat zo. Er was eens een opa die uitnemend, ja onberispelijk zijn moerstaal sprak. Mis schien een zuchtje té geaffecteerd, maar nou ja.En er was een neef uit een ietwat afgeweken tak van de familie. Die neef was wat je noemt een toffe jongen, de lol ligste thzds, maar hij sprak een onbe schrijflijk berispelijk Nederlands, zwaar doorgeurd met Amsterdams. Opa en neef vermaakten zich in de tuin met de kinderen en deden spelletjes tot dit iedereen begon te vervelen. Toen klom neef op de schuur met een summiere hen gel in de ene hand en klein neefje onder zijn andere arm. „Kom mei, knul", zo sprak hij, „dan gane-me in de gout vissen". En ze gingen blijmoedig in de vieze dak goot vol drijvende dingen hengelen. Maar opa die naar hij meende goed gehoord had antwoordde vriendelijk vanachter zijn krant: „Ja, mooi hè, die goudvissen", en hij boog zich minzaam uit zijn stoel over het vijvertje, waarin die gediertes zwoel ronddreven. „Nei", zei neef, „nei, me gane-in de gout vissen". „Ja, reuzemooie goudvissen", zei opa. „Ik zei: in de gout vissen", zei neef ietwat kwaad. „Jae-jae", zei opa. „Ik versta je wel heur. Die goudvissen zijn nog wat klein, maar dat betert met de tijd". En hij vond neef wel erg langdradig. Ze gingen nog een tijdje door over gout vissen en goudvissen. "Toen snapte opa het. Hij werd verontwaardigd en ging naar binnen. En neef vond hem alleen maar dom. Sporry SAN FRANCISCO (AFP) —Een tiental Amerikaanse pacifisten is voornemens van San Francisco naar Moskou te wandelen, behoudens dan de oversteek van de Atlan tische Oceaaan, die per vliegtuig zal wor den gemaakt. Tijden s hun reis zullen zij bij alle militaire installaties die zij tegen komen, demonstraties houden. De wande laars maken deel uit van het Anti-geweld- comité, waarvan de vorig week negen leden werden gearresteerd na een betoging bij de tewaterlating van een met Po- laris-raketten uitgeruste Amerikaanse on derzeeboot te New London in Connecticut. Advertentie Heeft u alle cadeautjes al gekocht Nog niet Dan geven wij nog graag enkele tips uit onze cadeaucollecties voor elck wat wils: DOUBLÉ slavenbanden colliers manchetknopen horlogebandtn HORLOGES ZILVER armbanden colliers manchetknopen lepeltjes borrelglaasjes GOUD slavenbanden colliers manchetknopen HORLOGES fant. ringen zegelringen Wij mogen wel zeggen dat u bij ons wel een buitengewone collectie vindt, en steeds het allernieuwste. De zaak met het carillon GROTE HOUTSTRAAT 49 HAARLEM TELEFOON 20049 Wanneer men mij zou vra gen welke indruk uit jongere jaren het sterkst en duidelijkst levend is gebleven in mijn her innering, zou ik moeten aar zelen tussen twee dingen: een gebeurtenis en een lied. De gebeurtenis was wonder lijk en ontstellend. Het was even voor schooltijd en ik zag hoe een van mijn klasgenootjes vóór het schoolgebouw bezig was alle ramen van de lange gevel stelselmatig en nauw keurig in te gooien met bak stenen, die netjes stonden op getast in verband met een straatherstelling. Een grote kring van roerloos toekijkende jongens stond om hem heen en door een van de reeds in scher ven gegooide ruiten stak het hoofd der school, letterlijk. De strenge en gevreesde man staarde star en met uitpui lende ogen naar de gooiende jongen, die hem tartend toe knikte en daarop zijn aandacht tot de nog af te werken ruiten bepaalde. Later hoorden we, dat de jongen naar een tuchtschool was gezonden vanwege een on telbare reeks kleinere en gro tere vergrijpen en wij hebben nooit meer iets van hem ver nomen. Waarschijnlijk is hij als geslaagd S.S.-man aan het Oostfront gesneuveld. De tweede, zeer navrante herinnering is een lied. Het lied dat men in deze dagen zeer vaak hoort zingen en spelen en dat behoort tot het oeuvre, waarmee de Zesde December wordt omkranst: „Hoor, wie klopt daar kinderen....?" Het is bijna belachelijk doch niettemin onontkenbaar dat juist dit lied zich met een ge hele aparte wereld van mys terie en raadsel heeft vastge zogen in mijn geheugen en dat het, telkens wanneer het op nieuw klinkt, met diezelfde wereld van onbekendheden binnentreedt in het heden. Hoor, wie klopt daar, kin derenIn een sfeer van binnenhuiswarmte en decem- brale beslotenheid valt plotse ling een gespannen stilte, als een van de dierbaren het hoofd luisterend scheef houdt en de handen opheft in een waar schuwend gebaar: „Hoor En in de roerloosheid van het moment klinkt het doffe tikken van een vinger tegen het ven ster. Wij weten dat het buiten koud en mistig is wij hebben ons juist deze avond zo be haaglijk bij elkander geschaard omdat zich om ons huis een bijna voelbare spanning als een nevel samentrok, oprijzend uit de donkerte, waar de ge heimen en de wonderen ge boren worden. Wij hebben ge wacht op die klop er moest iets gebeuren, er hing iets als een sluier in de lucht boven ons dak, die zich verdichtte en gestalte aannam. En die ge stalte was behoedzaam naar ons warmverlichte raam ge treden, zij had de vinger ge ruisloos geheven en klopte. Waarom? Om de kinderen te doen schrikken en dichter bij elkander te doen kruipen in angst om een dreiging van buiten? Of om te worden bin nengelaten in onze kring en het middelpunt te worden van een adembenemende verras sing? Wie zei toen: ,,'t Is een vreemdeling zeker, die ver dwaald is, zekerik zal hem even vragen naar zijn naam....". Wie was de dap pere, die meteen een verkla ring had voor de vreemde klop en ons geruststelde met een kwasi-achteloze logica? Na tuurlijk, het moest een vreem deling wezen die verdwaald was. Er was geen reden om ge heimzinnigheden of verras singen te verwachten of om de adem in te houden en warme oren te krijgen. Een doodge wone vreemdeling, die de weg wilde vragen! Maar wie was op deze avond op pad in een onbekende we reld, zoekend naar de weg, verdoold tussen de huizen die hun koude muren naar buiten keerden en als burchten van warmte en verbondenheid zich weerden tegen alles wat geen huis had? En dan kwam, na een minuut van onbeweeglijkheid en ge spannen luisteren, die jubelen de uitbarsting van welkom en vreugde, die samenvatting van ontroerde blijdschap en eer bied, juichend gezongen als een bruidskoor: Sint Nicolaas, Sint Nicolaas! De angst en de roerloosheid braken stuk als vuurwerk in een fontein van klanken en een figuur als een feest trad binnen, omhuld door glanzend fluweel en in witte watten en gewaden gewikkeld als een kostbaar juweel. Het wonder was voltrokken de kinderdromen waren vervuld, de avond had zijn vergulde lijst gekregen als één uit dui zenden. Zo ongeveer, dunkt mij, schept dit lied zijn mysterieuze to vertaf reien en zo ongeveer moet ook de dichter-musicus het „heerlijke avondje" hebben beleefd, toen hij dit bloempje toevoegde aan het boeket van Sinterklaasliederen, dat niet in alle opzichten welriekend en harmonisch gekleurd is. Doch tegelijkertijd dringt zich de ge dachte op, dat hier een vol wassen kind aan het woord ge weest is, wiens zin voor het mysterie van de verrassing uit ging boven de betekenis van het populaire kinderfeest. Het moet een volwassene zijn geweest, die zijn kinder lijke verwachting behouden had en zijn beperkte dichters- gave uitbuitte om de sfeer van kinderlijke romantiek expres sie te geven, van waaruit hij wachtte op de klop van een vinger op zijn raam op de ademloosheid van een gespan nen seconde, waarin het won der van buiten zich aandient aan de buitenzijde van een mensenleven. Men kan ironische critiek hebben op 'n eenvoudig en on beholpen liedje, doch men zal daarbij toch dienen te beseffen dat miljoenen kinderen het blijven zingen, ieder jaar weer, en dat velen dezer miljoenen het wellicht hun leven lang niet vergeten en het hun leven lang niet kunnen horen zonder die seconde van verwachting opnieuw door te maken. Hoorwie klopt daar? Het is iets vreemds en iets on verwachts, doch tegelijkertijd iets dat deze avond komen moest, omdat het er de avond voor is. Het kan een liefhebbende, troostende vin ger zijn, die vraagt om binnen gelaten te worden en te mogen strelen waar wonden pijn doen of niet te genezen blijken. Het kan de vinger zijn van een verdwaalde, die de weg wil vragen nadat hij in de koude donkerte zijn eigen fiere zelf bewustheid heeft voelen weg vloeien. Het zal een vreemdeling wezenJa, waarom zou het geen vreemdeling zijn? Er zijn massa's vreemdelingen op de wereld de wereld is een ge meenschap van vreemdelingen, waarin soms enkelen elkander leren kennen tot in eeuwigheid toe. doch waar velen elkander voorbijgaan zonder te weten dat hun wegen in elkander zouden kunnen lopen. Hoor.wie klopt daar? Er zijn huizen, waarin men nooit pleegt te luisteren naar een zachte klop van buiten, omdat men geen klop verwacht. Het is gemakkelijk en rustig, aan te nemen dat niemand buiten zwerft met zijn ziel gekwetst en bloedend onder de arm en dat iedereen zich koestert aan een warme haard en sluimert zonder zorgen onder de wand- spreuk: Ieder zorgt voor zich zelf en God voor ons allen. Toch wordt ook daar ge klopt. Een zachte, bescheiden vingerklop van iemand die hoopt in een sfeer van ver wachting het welkom te vin den dat hem tot levensbehoefte is geworden. Voor wie luisteren wil, is het geklop niet van de lucht. Het zal hem verwonderen en ont stellen, te bespeuren hoeveel vreemdelingen aarzelend aan verlichte ramen staan, zich af vragend of zij zullen durven kloppen en hoe een zachte klop kan blijven voortleven in het leven, even duidelijk en in drukwekkend vastgelegd als het gerinkel van twintig stukgesmeten ramen. Onthoofd. Een Japans gerechtshof heeft op advies van het ministerie van Jus titie besloten de auteur van een novelle niet gerechtelijk te doen vervolgen. In dit boek wordt de gehele Japanse kei zerlijke familie door revolutionairen onthoofd. Verdovende middelen. De Griekse politie heeft een Amerikaan, Roger Raney, aangehouden die beschuldigd wordt van handel in verdovende middelen op de eilanden in de Egeïsche Zee. Voorts wordt hij ervan verdacht twee Griekse zeelieden die hem zouden hebben gehol pen, uit de weg te hebben geruimd. Overvallen. Naar aanleiding van recente overvallen op postwagons op de lijn Londen-Brighton weigeren spoorwegbe ambten dienst te doen in wagons, die van andere treinstellen uit te bereiken zijn. De betrokkenen willen dat er be tere voorzorgsmaatregelen tegen over vallen worden getroffen. Poliopillen. De kosteloze inenting tegen kinderverlaming in Oostenrijk zal wor den uitgebreid. Men gaat nu de entstof in pillenvorm toedienen en dit zal een belangrijke kostenverlaging ten opzichte van de injectie-methode betekenen. Indische priesters voor Oostenrijk. Het acute gebrek aan priesters en religieu zen in Oostenrijk heeft tot gevolg dat naar aanleiding van een verzoek van kardinaal Koenig enige tientallen Indi sche kloosterzusters en seminaristen naar Oostenrijk zullen komen. De non nen worden bij zieken- en kinderverple ging te werk gesteld, de seminaristen zullen hun theologische studie voltooien en daarna in kleine parochies geplaatst worden. Geestelijke veroordeeld. Een Lutherse geestelijke van de Zweedse staatskerk is door de districtsrechtbank in Eskin- stuna beboet omdat hij verleden jaar ge weigerd1 had 't huwelijk tussen een ge scheiden man en een nog niet eerder gehuwde vrouw in te zegenen. De recht bank motiveerde het vonnis door erop te wijzen dat volgens het Zweeds bur gerlijk recht gescheiden personen mo gen hertrouwen. De geestelijke citeerde uit de bijbel, maar de rechtbank gaf de vooi'keur aan het wetboek.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3