Bonn heropent gesprek met Oost-Duitsland Andrews OOSTENRIJK SLAAT DRIE BEDROEVENDE RECORDS Zuidafrikaanse regering sluit onrustig gebied af Dr. Fisher in Istanboel op weg naar Rome OOSTDUITSE INTELLIGENTSIA VERKIEST DE VRIJHEID Generaal Naguib volledig vrij in zijn bewegingen Talloze felicitaties door de 86-jarige Churchill Kennedy's benoemingen deze week verwacht Paus steunt de uit Haiti verbannen aartsbisschop DONDERDAG 1 DECEMBER 1960 President Eisenhower komt niet naar Parijs 9t helpt en't is lekker Als West-Duitsland niet meer levert is de Sovjet-Unie daartoe wel bereid Bittere les In Moskou Nasser voelt zich sterk Rouwbeklag van generaal Salan voor Boufarik Met alcoholmisbruik, zelfmoorden en met de vele verkeersongelukken Federale rechtbank gekant tegen rassenscheiding neem een lekker gebakjeof. ben je nog altijd bang voor de lijn? welnee! ik drink nu PRETORIA (Zuid-Afrika) (Reuter) De Zuidafrikaanse autoriteiten hebben vijf districten van Pondoland tot verboden ge bied voor bezoekers zonder een speciale vergunning verklaard. De minister van Bantoe-zaken De Wet Nel, verklaarde dat „communistische agitators hun activiteit in enkele districten hebben geconcentreerd om bruggehoofden voor penetratie in an dere gebieden te vormen". Reeds acht maanden is het onrustig in Pondoland, een vrijwel uitsluitend door Afrikanen bewoond gebied in de Kaap provincie. Om uitdrukking te geven aan hun verzet tegen de apartheidspolitiek van de regering, in het bijzonder de vorming van Bantoestan (uitsluitend door Afrika nen bewoonde gebieden) hebben de stam leden hutten in brand gestoken en aansla gen gepleegd. Volgens nieuwe regerings maatregelen moeten de bewoners hun vuurwapens binnen 43 uur inleveren. De autoriteiten hebben de bevoegdheid gekregen zonder speciale vergunning per sonen- en vrachtauto's in beslag te nemen. Het zijn vooral de handelsreizigers, die het zwaar te ver-duren hebben, omdat de Pondo's hen reeds wekenlang negeren. Velen worden bedreigd met faillissement. WASHINGTON (AFP) De woord voerder van hef Witte Huis heeft meege deeld, dat. president Eisenhower niet van plan is, zich vöór het aflopen van zijn ambtstermijn op 20 januari nog reizen naar het buitenland te maken Dit betekent dat de Amerikaanse president niet aanwezig zal zijn op de ministersbijeenkomst van de Noordatlantische Verdragsorganisatie, die in het midden van deze maand in Parijs wordt gehouden. ISTANBOEL (AFP-UPI) Dr. Geoffrey Fisher. de Anglicaanse aartsbisschop van Canterbury, is na zijn bezoek.aan het Hei lige Land dinsdag in Istanboel aangekomen waar hij door een afvaardiging van het Grieks-orthodoxe oecumenisch patriar chaat werd verwelkomd. Later bracht dr. Fisher een bezoek aan patriarch Athenago- ras. het hoofd van de Orthodoxe kerk. Na een maaltijd met de leden van de heilige synode zal hij vandaag een gesprek onder vier ogen mot de patriarch hebben. Ook brengt hij een bezoek aan de Armeens- Gregoriaanse patriarch. Morgen vertrekt hij naar Rome, waar hij door Paus Joannes XXIII ontvangen zal worden. Dr. Fisher heeft zondag in een preek te Jeruzalem gezegd te hopen, dat zijn be zoeken aan de centra van de grote wereld godsdiensten zou leiden tot een nieuwe eenheid in de cnristelijke kerken. „In vele delen van de wereld en in contacten met vele kerken heb ik gevoeld dat zich een herleving voordoet", zo zei hij. 'Advertentie RED BAND- ROOSENDAAL Advertentie *760 (Van onze correspondent) BONN Te West-Berlijn heeft morgen weer overleg plaats tussen Oost- en West- duitse handelsvertegenwoordigers over een nieuw handelsverdrag lussen Bonn en Oost-Berlijn, waarbij bekeken zal worden, of de interzonale handel tussen de bonds republiek en Oost-Duitsland ook na 31 de cember normaal kan doorgaan. Daaraan valt nu reeds niet meer te twijfelen. Dit politieke besluit viel na een kabinetszit- ting, waaraan bondskanselier Adenauer die al enige dagen ziek is niet heeft deelgenomen. De opzegging van de handelsovereen komst met Oost-Duitsland. als Westduits antwoord op het Oostduitse gesar rond Berlijn," heeft zoals allengs duidelijk is geworden, nogal wat voeten in de aar de gehad. De minister van Economische Zaken, professor Erhard en die van al- Duitse Zaken Lemmer, waren er fel tegen. Zij vreesden en achteraf hebben zij gelijk gekregen dat deze opzegging snel herroepen zou moeten wor den omdat 't staken tussen Oost- en West- Duitsland door de Oostduitsers ook zou worden toegepast op het goederenver keer tussen West-Berlijn en de Bondsre publiek, dat per. auto, trein en binnen vaartschip door Oost-Duitsland gaat. Daar mee zou voor West-Berlijn een nieuwe blokkade voor de deur staan. Erhard en Lemmer werden door verscheidene an dere ministers gesteund, maar Adenauer zette in september zijn zin door „omdat de Amerikanen de opzegging van het handelsverdrag eisten", hetgeen achteraf gezien niet helemaal juist bleek te zijn.. Regeringschef Von Eckhardt erkende gisteren dat het Oostduitse bewind te Oost- Berlijn geen van zijn maatregelen tegen (Van onze correspondent) BONN. De Oostduitse intelligentsia, zo blijkt uit een onlangs gepubliceerd over zicht van de Westduitse regering, vlucht met duizenden leraren, onderwijzers, hoogleraren en ingenieurs tegelijk uit het onvrije communistische „paradijs" naar de Bondsrepubliek. Van Westduitse zijde wordt dit niet tenvolle toegejuicht: men betreurt het namelijk dat daardoor het lot van de zeventien miljoen achterblijvende Oostduitsers verzwaard wordt. Het particuliere inlichtingenbureau uit West-Berlijn, „Informatie Bureau West", heeft dinsdag nog bekendgemaakt, dat onlangs vijf voor aanstaande Oostduitse geleerden naar het westen zijn gevlucht. Het betreft hier professor Otto Zedlitz, directeur van het mineralogische en pe troleum instituut van de Ernst Moritz Arndt universiteit te Greifswald en zijn assistent Lothar Kühn, dr. Walli Doering, assistent aan het instituut voor bodem- en plantkunde aan de „Maarten Luther uni versiteit in Halle-Wittenberg, dr. Franz Matzner, docent aan het instituut voor bodem- en plantkunde aan de Friedrich Schiller universiteit te Jena, en dr. Wer ner Plarre, directeur van het korenproef station aan de academie van landbouw kunde te Kloster Hadmersleben. Reeksen onderwijzers en leraren vlucht ten in de afgelopen jaren uit communis tisch Oost-Duitsland. In 1958: 3089. in 1959: 1252, van januari tot september j.l.: 1468, in oktober j.l. alleen al 242. Aan hoogle raren, assistenten en andere aan univer siteiten verbonden leerkrachten werd Oost Duitsland in 1958 202 krachten armer, in 1959: 188, van januari tot en met oktober j.l. 134. De vlucht der ingenieurs en tech nici blijkt uit de volgende cijfers: 1958: 2345, 1959: 1590, 1960: 2196. Tandartsen: respectievelijk 262, 169, 252; artsen: res pectievelijk 927, 570, 557; veeartsen: res pectievelijk 52. 38, 68 Men noemt dit te Bonn ontstellende cij fers, want zij houden in dat er onder de Oostduitse bevolking een steeds groter wordende angst en steeds meer zorgen zijn ontstaan. De Westduitse regering heeft het standpunt ingenomen dat artsen en andere intellectuelen, die ook maar enigszins in Oost-Duitsland kunnen blijven dat moeten doen. Universitaire hervorming Deze, wat men in West-Duitsland noemt „vlucht van de geest" is vooral een gevolg van de in 1958 door het Oostduitse com munistische regime afgekondigde „Sovjet- hervor-ming" der universiteiten en hoge scholen. Men wilde daarmee alle natuur- en geesteswetenschappen op marxistisch- leninistische leest schoeien. Iedere student wordt sedertdien verplicht bij zijn studie uit te gaan van de marxistische schijn- wetenschap- of hij nu mijningenieur, mu sicoloog of veearts wil worden. Vele hoog leraren, wetenschappelijke assistenten, art sen en ingenieurs die het jarenlang onder de communistische druk wisten uit te hou den, zagen zich na 1958 voor onoverkome lijke politieke moeilijkheden, zowel in hun werk als ten aanzien van hun kinderen, geplaatst. Zij vluchten dan ook. Deze intellectuele vluchtelingen uit Oost- Duitsland zijn niet de enigen. Vorige week vluchtten bijvoorbeeld in totaal 3553 men sen uit communistisch Oost-Duitsland. de week daarvoor waren het er 4692. Per jaar komt men zo al gauw tot 150 a 200 duizend Oostduitse vluchtelingen, die in West-Ber lijn en West-Duitsland om asiel vragen. Deze, in het algemeen in de westelijke we reld nauwelijks opgemerkte vlucht, van mensenmassa's komt in de grond van de zaak neer op een ontvolking van Oost- Duitsland; ieder jaar met. de bevolkings grootte van een stad als Groningen. West-Berlijn heeft ingetrokken. De jure bestaan zij nog altijd, de facto evenwel nauwelijks. Bonn twijfelt er dan ook niet aan, dat Oost-Duitsland bereid zal zijn tot nieuw overleg over een handelsovereen komst. Niets wijst er echter op dat de Oost duitse regering de maatregelen tegen West-Berlijn, welke'in strijd zijn met de Russische westelijke verdragen voor ge heel Berlijn, formeel zal terugnemen. Bonn moet thans dan ook de zegekreten aan Oost-Duitsland laten. Daar kraait men thans victorie omdat er officieel con tact is gelegd, en het Oostduitse bewind wordt erkend. Daar is men tevreden om dat de voor de Oostduitse industrie zo be langrijke Westduitse investeringsgoederen ook na 31 december zullen blijven toe stromen. Een bittere les voor de regering Adenauer. Inzake West-Berlijn zitten de communisten nog altijd aan de langste hefboom MOSKOU (UPI) Radio-Moskou heeft meegedeeld dat de Sovjet-Unie bereid en in staat is de levering op zich te nemen van produkten die Oost-Duitsland uit West Duitsland betrekt. Radio-Moskou deelde mede dat de Oostduitse vice-premier Wal ter Ulbricht in het Kremlin door premier Kroesjtsjev ontvangen is voor een bespre king van politieke en economische kwes ties, onder andere de handel met West- Duitsland. Minister van Buitenlandse Za ken, Gromyko, de Russische ambassadeur in Oost-Berlijn Pervoekin, alsmede een aantal leidende figuren uit regering en partij van de Sovjet-Unie, woonden de besprekingen bij. De Oostduitse delegatie die door Ulbricht geleid werd. omvatte on der andere Heinrich Rau, minister van Handel, en Bruno Leuschner, vice-pre mier. CAIRO (Reuter, UPI) Generaal Mo hammed Naguib, de voormalige „sterke man" van Egypte, die de, revolutie leidde tegen ex-koning Farouk, is op vrije voeten gesteld. De gevangenhouding van de ge neraal hield overigens slechts huisarrest in. De generaal was tot tien jaar huisar rest veroordeeld, op beschuldiging van een komplot tegen de Egyptische regering in 1.954. Van gezaghebbende zijde is vernomen, dat 't beperkte toezicht op de bewegingen van Naguib al op 23 juli werd opgeheven. Naguib woont in een villa in een van de buitenwijken van Cairo. Hij schuwt publiciteit en zijn naam zal men nooit te genkomen in de Egyptische bladen. Dat aan Naguib volledige vrijheid is ver leend wordt in Cairo beschouwd als een bewijs voor Nassers vertrouwen in de sta biliteit van zijn regime. Ook ziet men er een gebaar van goede wil in tegenover Soedan, dat altijd veel belangstelling heeft getoond voor het wel en wee van Naguib, wiens moeder van Soedanese afkomst is. (Van onze correspondent) LONDEN Vele mensen stroomden gisteren de gehele dag naar Sir Winstons Londense woning in het nauwe dorpsachti- ge zijstraatje van de grote verkeersweg langs Hyde Park, waar de „Grand Old Man" zijn 86ste verjaardag vierde. Voort durend werden telegrammen bezorgd af komstig uit alle delen van de wereld en vele afgezonden door staatshoofden. Nu Churchill lijdt aan de gevolgen van een ongeval en gedurende het grootste deel van de dag het bed moest houden, leeft men alom meer dan ooit met hem mee. Bovendien weet niemand, ofschoon zijn gezondheid uitstekend is, of deze ver jaardag niet de laatste zal zijn. Churchill, hoe oud of hij ook mag worden, blijft al tijd voor iedereen het symbool van de uni versele strijder voor de menselijke vrij heid. Uit alle lagen van de bevolking is hem hulde gebracht. Ook het Lagerhuis deed dit aan het be gin van de zitting. De oppositie-spreker Fred Lee feliciteerde Chruchill onder alge meen gelach namens alle tegenwoordige en toekomstige leden van de metselaars- bond. Churchill, die vroeger vaardig met de troffel kom omspringen, is nog altijd 'een officieel lid van de vakbond van'met selaars. rtg. op zijn dokter stond hem toe om op te staan voor de familie-lunch. Hij verklaar de dat Sir Winston er uitstekend uitzag. Lady Churchill nam aan de deur talrijke betuigingen van aanhankelijkheid in ont vangst. Bloemen werden onder andere ge bracht door de jeugdige leden van een Londense rijclub die te paard hun goede wensen kwamen aanbieden. Lady Church ill verscheen voor het raam en hief lachende een glas champagne naar de menigte op, die dit gebaar met luid ge juich beantwoordde. Men zong ook het lied „Happy birthday to you" (het Engelse: lang zal hij leven). ALGIERS (UPI) Genei-aal Raoul Sa lan, de vroegere opperbevelhebber van de Franse troepen in Algerije, heeft zijn rouw beklag overgemaakt aan de Algerijnse stad Boufarik, voor de bomaanslag van zater dagavond, waarbij zeven Fransen, onder wie twee broertjes van een en acht jaar, werden gedood. Salan telegrafeerde zijn rouwbeklag aan de burgemeester van Boufarik vanuit Spanje, waarheen hij een maand geleden als „gewoon toerist" is vertrokken. Bij een gewapende overval, die zondag door vijftig soldaten van het F.L.N. is uit gevoerd, zijn vijftig vrouwen en kinderen uit het Algerijnse grensdorp Bordj M'Raou ontvoerd naar Tunesië. De aanval was vanaf Tunesisch grondgebied ingezet, na dat hij was ingeleid met mortiervuur vanaf Tunesisch gebied. In het dorp werden vijf moslims, die zich verzetten gedood. De aan vallers lieten twaalf doden achter. (Van onze correspondent) WASHINGTON Alles wijst erop dat Kennedy deze week zijn kaarten op tafel zal leggen en enkele belangrijke benoe mingen bekend zal maken. De grote vraag is nog steeds: wie wordt minister van Buitenlandse Zaken? Vandaag zou Kennedy een bespreking hebben met Lovett, de 65-jarige republi kein, die onderminister van Buitenlandse Zaken en minister van Defensie is geweest. Hij zou opnieuw Defensie kunnen krij gen. Verder komt Ribicoff bij Kennedy op bezoek. De 50-jarige gouverneur van Connecticut wordt waarschijnlijk minister van Gezondheid. Onderwijs en Sociale Za ken. Het 45-jarige Democratische Congres lid Udall maakt kans minister van Bin nenlandse Zaken te worden, terwijl Wil liams, de gouverneur van Michigan, ge noemd wordt als assistent-minister van Buitenlandse Zaken voor Afrikaanse en Aziatische kwesties. Ook beide laatstge noemden zouden vandaag bij Kennedy komen. David Bell wordt het meest ge noemd als directeur voor de begroting. De vakbeweging dringt erop aan 'n sterke vertegenwoordiger te krijgen in 't kabinet, doch 'n besluit daartoe is nog niet genomen. Voor minister van Buitenlandse Zaken noemt men de Democraten Bowles, Steven son, Bruce, Rusk, Fulbright en nog altijd Black, de president van cïe Wereldbank, en boven twee Republikeinse pretendenten: Lovett en McCloy. Het heerlijke avondje zal spoedig komen, waarop men zal weten wie de koek krijgt. (Van onze correspondent) WENEN. Een van da redenen waarom Sigmund Freud zich op de psychiatrie en de psycho-analyse toelegde, was het grote aantal zelfmoorden in Wenen, welk ver schijnsel vooral na de ondergang van de monarchie en wegens de twee economische depressies tussen 1920 en 1938 schrikbarend toenam. Ook de huidige psychotherapie in Wenen houdt er zich mee bezig, maar te vens met twee andere sociale wantoestan den, waaronder Oosteniijk en vooral Wenen lijd' In dit land komen nog altijd de mee&le zelfmoorden voor en bovendien telt het relatief genomen de meeste verkeersongelukken en het grootste aantal alcoholisten. Niet mir.der alarmerend dan het grote aantal zelfmoorden is he* alcoholisme. Ter wijl de bevolking klaagt, dat zij hogere belastingen onder meer voor sterke drank -moet fhetaien,- cer-geet zij dat in Oostenrijk per jaar'vijf miljard schilling voor sterke drank wordUfcutaegevertiDat is meer dan een tiende van de totale staatsuitgaven Het is dan ook niet te verwonderen, dat Wenen de internationale „recordhouder" voor verkeersongelukken is, want deze worden het meest door alcoholmisbruik veroorzaakt. Wenen telt 1500 alcoholisten in de hoogste graad, terwijl de gevallen van delirium tremens door onmatig drank misbruik hier driemaal meer voorkomen dan in New York. Psychotherapie Bovendien zijn de verpleegden in het grootste Weeme krankzinnigengesticht voor de heift alcoholist. De geneeskundigen zijn echter ook hier van mening, dat op sluiting in een gesticht, achter tralies, in kleine kamertjes of gesloten zalen psy chisch een averechtse uitwerking heeft op alcoholisten. Daarom werd er in Kalks- burg, niet ver van Wenen, een tehuis voor dergelijke ernstige patiënten opgericht. Hier worden voorlopig zestig mannen en vrouwen opgemmen, die zich echter vrij kunnen bewegen, wandelen en zelfs, wan neer zij het willen, een glas wijn kunnen gaan drinken. Het is namelijk gebleken dat de meesten niet meer in hun fout terugvallen alleen al uit schaamte tegenover hun medepatiën ten. De gevolgde methode is voornamelijk van psychologische aard. omdat men heeft geconstateerd dat drankzucht in de meeste gevallen het gevolg is van een psychisch conflict. Daarom verloopt de behandeling in een viervoudige fase. Men begint met het geven van medi cijnen. waardoor de patiënt een walging krijgt voor elk soort van sterke drank. Dan word! hij psychotherapeutisch behan deld, doordat men hem van zijn psychische noden en conflicten tracht te bevrijden. Dit gebeurt voornamelijk door middel van gesprekken en soms ook door toepassing van de psvcho-analytische methode. Ver volgens krijgt de patiënt een taak. Hij moet iets presteren op dat gebied dat hem ligt, zodat hij door de bereikte resultaten weer een besef van eigenwaarde krijgt. Daarvoor r.ienen de uitstekend ingerichte werkplaatsen. Wanneer de patiënt wordt ontslagen, blijft hij in contact met de art sen van het tehuis en deze steunen hem ook op de weg naar de algehele her- socialisatie. Drankzucht doet zich na de laatste oor log voornamelijk voor onder mannen en vrouwen trssen de twintig en veertig jaar oud. Eigenlijk zijn ze waardevolle werk krachten, voor het merendeel met een aan genaam en prettig karakter. In normale toestand blijken ze goede huisvaders of New Orleans (UPI) Een federale rechtbank te New Orleans in de Ameri kaanse staat Louisiana heeft gisteren ge last dat de integratie van de openbare scholen in deze stad dient te worden voort gezet. Zeventien door de staat Louisiana uitgevaardigde wetten en vijf resoluties van het Congres van Louisiana werden door de drie rechters ongrondwettig en daarom nietig verklaard. De gemeente- en staatspolitie werd verder verboden beve len op te volgen die op rassenscheiding in de scholen gericht zijn. De gouverneur van Louisiana mag zich niet meer men gen in het beleid van de bestuursraad voor de openbare scholen in New Orleans. huismoeders te zijn. Voor de laatste oorlog was dit anders, omdat toen de meeste drankzuchtigen in de kringen van onsociale ongeschoolde arbeiders voorkwamen. Het grootste gedeelte van de huidige alcoholis ten merkt het gevaar te laat, omdat ze in het eerste stadium alleen het gevoel hebben „dat zij steeds meer kunnen ver dragen". Naast de psychische conflicten en com plexen. die zij door onmatig drinken te boven trachten te komen of te verdringen, is ook de vervel'ng een van de meest voor komende oorzaken van drankzucht. Wie zijn belangstelling voor lezen, ontwikkeling of een liefhebberij begint te verliezen loopt gevaar, omdat hij met zijn vrije tijc geen raad weet en daarom „uit verveling" gaat drinken. Hier moet dus ook een ar- beidstherapie voor de vrije tijd worden toegepast. Advertentie Ja, dat is 'n ontdekking: het regel matig gebruik van een theelepel Andrews Gezondheidszout op een glas water. Dat verdrijft overtollig vet. Dat stimuleert de spijsvertering en heft verstopping op. Dat geeft levenslust, veerkracht cn energie. Met Andrews gaat alles vlotter. Kor male bus f 1,75 <"r.-v Dubbele bus f 2.90 VATIKAANSTAD (UPI) Paus Joan nes XXIII heeft gisteren verklaard dat de uitwijzing uit Haïti van de Franse aarts bisschop van Port au Prince, mgr Fran- Qois Poirier, een „schending is van de hei lige wetten van de kerk". Zegslieden in het Vatikaan zeiden dat de woorden van de Paus het bewijs leve ren, dat de president van Haïti Frangois Duvalier en andere verantwoordelijke re geringsfunctionarissen, ex-communicatie riskeerden. De uitwijzing van mgr. Poirier heeft in Port au Prince reeds gele'r1 »ot ongeregeld heden tegen het hestdandt bewind.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 5