In de vishal en op zee NIEUWE UITGAVEN VAN NELLE'S KOFFIE Garnalenvissersschepen mogen 2000 kilogram trekken „Vermenging van rassen is onchristelijk" „De Gouden Spiegel van Pierewiet" zeer goed jeugdamusement door Velser onderwijzers In de nieuwe, verbeterde verpakking Zoals men de man san zijn kleren kent HEES Co DONDERDAG 1 DECEMBER 1960 9 Aldus zegt kerkelijke commissie in Z.-Afrika kunt U nu extra genieten van Van Nelle'sGoudmerk koffie. Allerfijnste, extra krachtige en aromatische kof fie. Met zorg ge mengd en gebrand van de beste bonen uit Centraal en Zuid Amerika! 'elijk van 1.88 voor 1.63 VAN NEEJLiT kwaliteit! In dit dagblad geeft de toon aan Vanmiddag beslist bet bestuur van het Produktschap voor Vis en Visprodukten in Den Haag over een voorstel tot vaststelling van de maximum trekkracht voor garnalenvaaituigen. In de garnalenadviescommissie heeft de wijze van afstelling van de motoren van garnalenvissersvaartuigen reeds enige tijd een punt van bespreking uitgemaakt. Men zal zich ook nog herinneren, dat op de volkshoge- schoolbijeenkomst in Allardsoog uitvoerig over deze zaak is gesproken. Het maximum aantal PK's voor moto ren van vaartuigen, waarmee de garna lenvisserij wordt uitgeoefend, is sedert ja ren vastgesteld op 80 PK. De motoren van schepen, die een hoger aantal PK's hebben volgens de fabriekscatalogus wor den dan afgesteld op 80 PK door een be paalde reactie-toepassing. Door deze wijze van afstelling kan ech ter niet worden voorkomen dat het aan tal effectieve PK's van de verschillende motoren van 80 PK of daarop afgesteld nogal uiteenlopen. Een van de oorzaken hiervan vormt het verschil tussen de zo genaamde langzaam draaiende en de zo genaamde sneldraaiende motoren. De sneldraaiende motoren hebben doorgaans met name een aanzienlijk lager effectief vermogen dan de langzaamdraaiende mo toren. Voorts zijn op het effectief vermo gen van invloed de bouw van het vaar tuig, de grootte van de schroef, het aan tal omwentelingen en dergelijke. In samenwerking met deskundige tech nische instanties heeft men een oplossing gevonden, die lag in het tot uitgangs punt nemen van de trekkracht van de vaartuigen, de zogenaamde paalproeftros- sentrek. Bij een groot aantal schepen met mo toren van verschillende typen en merken is deze proef genomen, en naar aanlei ding daarvan is men tot de conclusie ge komen, dat de trekkracht per effectieve PK ovei-eenkomt met ongeveer 17 a 18 kilo. Bij de besprekingen over deze kwestie is in de garnalenadviescommissie even eens besproken, dat in de laatste tijd steeds meer garnalenschepen met sterke re (doorgaans sneldraaiende) motoren dan 80 PK worden gebouwd dan wel dat ster kere motoren worden geplaatst in bestaan de vaartuigen. Deze ontwikkeling hangt samen met het feit dat de schepen dan in tijden dat de garnalenvisserij minder aantrekkelijk voor de vissers is, gemak kelijker kunnen overschakelen op de kust visserij. Teneinde aan deze ontwikkeling tege moet te komen doch anderzijds te voor komen dat de garnalenvissers zich op den duur geheel van de garnalenvisserij zou den afwenden is de gedachte in de gar nalenadviescommissie naar voren geko men om niet meer uit te gaan van het motorvermogen van 80 PK doch van 100 a 110 PK. Volgens het resultaat van de paalproeftrostrek betekent dit dat een aan tal effectieve PK's van 100 a 110 onge veer overeenkomt met een trekkracht van 1800 1900 kilo. Daarom is in de gar nalenadviescommissie toen de gedachte naar voren gekomen aan de schepen, waarmee de garnalenvisserij wordt uitge oefend, een maximumtrekkracht te stellen van 2000 kilo. Vaartuigen met langzaamdraaiende mo toren, die een continuvermogen van 120 PK of hoger kunnen leveren bij toeren tallen tot en met 900 per minuut, en vaartuigen met sneldraaiende motoren, die een continuvermogen van 150 PK of hoger kunnen leveren bij toerentallen van 1000 per minuut of meer kunnen niet meer in aanmerking komen voor een garnalen- vergunning, ook niet indien de motoren van deze schepen een trekkracht zouden blijken te hebben van minder dan 2900 ki lo dan wel door afstelling tot 2000 kilo zouden worden teruggebracht. De commissie wenst echter wel een overgangsregeling, omdat er momenteel reeds enkele garnalenkotters in aanbouw zijn, die onder de „verboden" categorieën vallen. Dan zal echter een afstelling tot 2000 kilo moeten geschieden. De over gangsregeling zou moeten gelden tot 1 juli 1961. Wereldvisvangst De wereldvisvangst is in 1959 35.330.000 ton geweest, meer dan ooit tevoren. De lei ders in het klassement zijn Japan en Com munistisch China, respectievelijk met 5.875.000 en 5.000.000 ton. Daarna volgen U.S.A. (2.890.000), Rusland (2.756.000), Peru (2.000.000) en Noorwegen (1.607.000). IJM 10 f 14.000. IJM 15 f 24.600, IJM 33 f 23.170. KW 80 f 15.320, KW 81 11.500, HD 87 9830, IJM 154 10.640, KW 163 Aanvoer van woensdag De totale aanvoer van kisten vis in IJmuiden was v oensdag 4210 kisten, waar van 147 tong en tarbot, 4 heilbot. 5 tong- De Nederduits Hervormde Kerk in Zuid- Afrika heeft dinsdag scherpe critiek ge leverd op dr. Robert Bilheimer, een van de secretarissen van de Wereldraad van Kerken, omdat deze morgen het woord zal voeren over het onderwerp „De Wereld raad van Kerken en de verhoudingen tus sen de rassen", zo meldt het Algemeen Handelsblad. Tevens oefende de Zuidafrikaanse kerk critiek uit op een deel van haar eigen dienaren wegens „misleiding van de kud de.' 'Dr. Bilheimer is thans in Johannes burg ter bijwoning van een conferentie van protestantse kerken, die op 7 decem ber begint. De kerk-commissie nam stelling tegen een groep predikanten, die het oneens zijn met de apartheidspolitiek van de Zuidafri kaanse regering. „Met nadruk" aldus de kerk-commissie „willen wij onze afkeuring uitspreken over deze groep en hun stand punt verwerpen. De commissie is ervan overtuigd dat de activiteiten van deze groep onherroepelijk moeten leiden tot de aanvaarding van integratie en vermenging van rassen. De vermenging van rassen is immoreel en onchristelijk, ze moet onvermijdelijk leiden tot prostitutie van de menselijke waardigheid van het Bantoe-ras", aldus de verklaring der kerk-commissie van de Nederduits Hervormde Kerk. schar en schartong. 50 schol, 5 schar, 1190 haring, 375 makreel, 840 schelvis, 700 wij ting, 240 kabeljauw en gul, 90 leng. 47 haai, 7 ham, 43 poon, 445 koolvis, 200 diversen. Prezen van woensdag Per kilo. heilbot 3,602,40. grote tong 4,50, grootmiddel tong 3,703,50, kleinmidde] tong 2.802,60, kleine tong l 2,50, kleine tong 2 1.621,52, tarbot 1 4,50 —f 3,50. Per 50 ktlo: urbot 2 122, tarbot 3 100 92, tarbot 4 9070. schartong 26, grote schol 55 grootmiddel schol 60 52, kleinmidde! schol 62. kleine schol 1 62, kleine scho". 2 6731, schar 30 21, verse haring 2717, makreel 3016. grote schelvis f 6041. groot- middel scnelvis 6141, kleinmiddel schelvis 66f 43 kleine schelvis 1 65 36 kleine schelvis 2 4613 wijting 218. grote gul 5146, middel gul 4842, kleine gul 2819 kleine leng 3127. Heine haai 2717, ham 12090, poortjes 3120, lommen f 3631. kleine koolvis zwart 27 13,50. Per 125 kilo: grote kabeljauw 220— 104, grole koolvis zwart 9072. grote koolvis wit f 1)2120. grote leng 77 72. Besommingen van woensdag f 1040. KW 70 1420. KW 130 2940. KW 70 4760. Aanvoer van donderda'g In IJmuiden werden donderdag 380 kis ten aangevoerd, waarvan 45 wijting, 5 gul en kabeljauw. 250 haring 20 schol, 10 varia, 20 stuks kabeljauw. 12.000 kilo tong. Pryzen van donderdag Binnenland: grootmiddel tong 3,60 f 3,70, kleinmiddel tong 2,702,80, tong 1 2,50 2,60, slips 1,60—1,35, tarbot 3,50—3,60. Binnenland: schol 2 8085. schol 3 50—57. sprot 1 30, braad 42, grote gul 6052. middel gul 49, torren 29, kleine regels kabeljauw 55 dichte wijting 1721. haring 19,5024. Besommingen KW 156 1600. KW 109 699. Haringvangsten KW15 3 KW37 4. KW130 4; kanaal: KW40 12, KW41 10. Op zee Om de noord heerste windkracht 6 tot 7. De vangsten wa»-en iets beter dan een dag tevoren, namelijk 150 tot 300 manden ma kreel en koolvis per etmaal. De Postboy deed een trek van 60 manden makreel: de Toronto v;ng in drie trekken 120 manden makreel: de Cornelis Den Duik boekte een dagvangst van 200 manden makreeltjes; de Amsterdam deea een trek van 50 manden haring. De loggers en kotters op de kust vingen 120 tot 250 kilo tong en 8 tot 10 manden schol per etmaal. De loggers en kotters bij de pitboei vin gen 250 tot 400 kilo tong. 10 tot 15 manden schol en wijting en 2 tot 3 manden tarbot. Bovendien werden nog tien tot vijftien stuks kabeljauw gevangen. De Stad* Enc^huysen en de Polderman zijn naar zee vertrokken Scheveningen De aanvoer in Scheveningen was 200 trekharing. 500 spanharing. 50 makreel, 40 kabeljauw en gul en 20 wijting. Breskens De aanvoer in Breskens was woensdag 200 ton haring. De prijs was 3135 gulden. Dank zij en via de hiervoor steeds ac tief werkzaam zijnde commissie, heeft de onderwijzers toneelvereniging „Kennemer- land" weer voor diverse avonden beslag kunnen leggen op het Patronaatsgebouw in IJmuiden-Oost. Zulks te- gelegenheid der jaarlijkse Sint Nicolaasfeesten voor alle leerlingen der hoogste klassen voor de Vel ser lagere scholen. Een bijzonder sympathieke tradi tie, welke deze acterende onderwijzers voor de jeugd steeds tot zulk een feestelij ke gebeurtenis weten te maken. Dit jaar is hiervan zelfs in bijzondere mate spra ke. Want regisseur Bert Pijpers, heeft als artistiek leider van vorige schoolvoorstel lingen waarschijnlijk ervaren, dat voor een dergelijk doel geschikte toneelstukken uiterst schaars voorhanden zijn. Hij heeft daarop zelf achter de schrijfmachine plaatsgenomen, zijn fantasie met prakti sche waarnemingen aangevuld en aldus het kindertoneelstuk „De gouden spiegel van Pierewiet" geschreven. Het resultaat mag stellig worden gezien en betekent een welkome aanvulling voor dit zo weinig omvangrijke répertoire. Bij een opvoering hiervan kan duidelijk worden waargenomen, dat met dit stuk een man van de praktijk aan het woord is geweest. Op zichzelf is de handeling ta melijk inherent aan soortgelijke sprook jesspelen. Aldus wordt het jeugdig publiek opnieuw geconfronteerd met een goede en een boze fee, ziet een lieftallige prinses zich met allerlei ignobele tovermiddelen en door een super-valse graaf belaagd, welke onheilen ten slotte toch weer kun nen worden afgewend en met een geluk kig prinsenhuwelijk gecompenseerd. Dit is dus alles vrij bekend en gewoon, maar het opmerkelijke van dit stuk bestaat uit de onmiskenbare vaardigheid, waarmee uit allerlei bestaande figuren en effecten zulk een tintelend sprookjesspel werd sa- Tot verrassing van vele vreemdelingen die Dublin aandoen, staan op de gevel van een zaak in het centrum van deze stad levensgrote verlichte hakenkrui sen. Het is echter anders dan men ge neigd is te denken: De tekens zijn een handelsmerk van een wasserij en wer den ontleend aan de Keltische tijd. mengesteld. Zo is Pierewiet, de titelheld, een grappig broertje van de vermaarde Puck uit Shakespeare's „Midzomernacht- droom" en werd het aanbieden van de ver giftige appel door de oude toverkol, regel recht aan het klassieke „Sneeuwwitje" ontleent. Zelfs schroomde Pijpers niet, de oude circustruc van de twee zwoegende mannen in een paardehuid nog eens in toepassing te brengen; een en ander uiter aard tot daverend plezier van de opgeto gen schooljeugd. De grootste verdienste van de auteur bestaat echter uit het ox*i- ginele slot, waarmee hij zijn stuk een ge heel onverwachte climax wist te verschaf fen. Het was dan ook een alleraardigst idee, de bruiloft van prins en prinses te la ten opluisteren door een toneelvoorstel ling aan het hof, welke door het keuken- personeel wordt verzorgd. Dit tafereel werd een waarlijk kostelijke parodie, ge dragen door een geestige en uit allerlei kreupelrijmen bestaande tekst, die helaas door de uitbundige lachsalvo's van jong en oud gedeeltelijk ging verloren. De regie liet een voorbeeldig tempo aanhouden en de spelers vormden geza- melijk een hecht ensemble, waarin nu wer kelijk geen enkele zwakke plek kon wor den onderkend. Geheel hiermee in over eenstemming waren de fraaie kostuums en de fleurige décors (de hofkeuken!) van Peter Warmerdam. En nu de spelers. Er waren niet minder dan zestien rollen, het geen evenzoveel knappe typeringen bete kende. Alle namen der optredenden ver melden, is ondoenlijk. Wanneer dan even wordt gewezen op de verrassend turbulen te Pierewiet van S. Mooijman, de grappig- vadsige kok van C. Mol, de sinistere Dia- bola van mevrouw Peet, de komisch stun telende Lijpie Vlaai van Fr. Kwast en de spinnige Troelina van mejuffrouw Gr. Janssen, betekent dit allerminst een ge brek aan waardering voor de talenten der overige spelers. Integendeel! De hoofdzaak is echter, dat „Kennemerland" zich weer met een voortreffelijke sprookjesopvoe ring heeft gepresenteerd, waarmee nog ve le honderden schoolkinderen een buitenge woon prettige avond in het vooruitzicht kan worden gesteld. Jan van Dam „DE WITTE HEKS" door Elizabeth Goudge (Uitg. Prisma, Utrecht). In de burgeroorlog tussen Cromwell met zijn aanhang en de koningsgezinde partij, krijgt een jong edelman het te kwaad met z'n geweten, nadat hij, binnengedrongen in het huis van een puriteins parlements lid om te spioneren, verliefd is geworden op de dochter van zijn gastheer. Een ver haal van oorlog en romantiek, vol verwik kelingen en boeiend tot en met de ont knoping. „DE ERFENIS VAN KONINGIN VIC TORIA" door André Maurois (Uitg. Pris ma, Utrecht). Het boek handelt over de laatste dagen van de oude vorstin, die langer dan zestig jaar de kroon van Enge land en het Britse Imperium heeft gedra gen, en de figuur van Edward VII en zijn tijd. „DE AVONTUREN VAN SALLY" door P. G. .Wodehouse (Uitg. Prisma, Utrecht). Een gewoon meisje raakt in een ongewo ne situatie, doordat zij een fiks bedrag erft. Brengt geld beslist ook geluk? De avonturen die zij beleeft zullen jonge men sen met belangstelling en begrip voor de Engelse levensstijl enige aangename lees- uurtjes bezorgen. „FARM IN DE GROENE BERGEN" door Alice Herdan-Zuckmayer (Uitg. Het Wereldvenster, Baarn) schetste de ervarin gen van een voor Hitier uit Oostenrijk naar Amerika gevlucht jong echtpaar en het weerzien met Europa. „LAND VOOR ONZE ZONEN" door Maxine Brandis (Uitg. Prisma, Utrecht). Het verhaal van een jong Nederlands echt paar dat, geëmigreerd naar Canada, niet zo bar veel heeft aan de universitaire opleiding die het heeft gehad, wanneer hij en zij hun ideaal: een farm, opbouwen. „ONTLUISTERD LAND", door Alexan der Cordell. (Uitg. A. W. Sythoff, Leiden). Een boeiend, goedgeschreven sociale ro man over de industriële revolutie in Wa les. Er zijn in de Prismareeks weer drie nieuwe oorlogsverhalen uitgekomen, „HET GROTE WAAGSTUK", de ontsnapping van de Duitse slagschepen Scharnhorst en Gneisenau door het Kanaal, een ge- dokumenteerd verslag van Terence Ro bertson: „OPMARS ZONDER GENADE" (A walk in the sun) van Harry Brown over een Amerikaans peleton dat in Italië een mitrailleurnest aanvalt; „Gevaar lijke kerels" van D. I. Harrison beschrijft de belevenissen van achter de frontlijn opererende Britten. „OLIE VOOR DE VLAM" door Alec Waugh in een prima vertaling van B. J. Eenhoorn (Uitg. de Fontein, Utrecht) ver plaatst de lezer naar een denkbeeldig eiland in de Chinese Zee. Het is een inge wikkelde roman met misschien iets teveel personen. De typische gemeenschap, die afhankelijk is van de olieverwerking op het eiland, leert de lezer goed kennen; hij maakt kennis met de gespannen ver houdingen tussen de leden van de blanke kolonie. Daaraan ligt een interessante mi lieuschildering ten grondslag. De liefdes intriges zijn vele. Alles bij elkaar is het een boeiende en actuele roman. „MAAR NIEMAND GELOOFT MIJ", door Martin Mons (Uitg. Sijthoff, Leiden) is een detectiveroman. Een boeiend ver haal over een directeur van een textiel fabriek, die op een kwade drg, zonder het te willen, in een ingewikkelde moord zaak wordt betrokken. Hij wordt de dupe van de sluwheid van een gewetenloze moordenaar. Zonder dat er voldoende be wijzen zijn, wordt hij veroordeeld door de rechtbank. De lezer weet dat Mylius even onschuldig is als een kind. En gelukkig v/eet ook inspecteur Perquin dat. Hij gar-t op eigen houtje de bewijzen van Mylius' onschuld verzamelen, bij welke speurtocht de inspecteur geconfronteerd wordt met nog een moord in het pension van de pro curatiehouder. De beschrijving van de ty pes is zeer knap, zo ook die van de be krompen en egostische bevolking van een klein plattelandsplaatsje met een paar fabrieken. De geschiedenis eindigt met het oprollen van een bende wapensmokkelaars. „DE SCHULDIGE PHOENIX" door Da vid Beaty (Uitg. Nieuwe Wieken, Amstel veen). Waarom maakte gezagvoerder Gort een fout? Was het eigenlijk wel zijn schuld, dat een Brits straalvliegtuig met passagiers vlak na de start verongelukte? Een boeiend verhaal over de moderne luchtvaart. THEODOR HERZL profeet van de staat Israel van Ella Edersheim-Leven- bach uitgegeven door De Bezige Bij te Amsterdam, is de eerste biografie van de grondlegger van het Zionisme, die in Ne derland is verschenen. De schrijfster heeft deze samengesteld met behulp van vele levensbeschrijvingen van Herzl in andere talen. Men vindt er ook een beschrijving in van het Joodse leven in Midden-Europa in de negentiende eeuw waarin de jonge Herzl zulke bittere persoonlijke ervarin gen heeft opgedaan. Hij vond een toe vlucht in de internationale journalistiek en werd als het ware gedreven naar het ideaal van een eigen Joodse staat, waar de Jood in een ware democratie onder zijns gelijken zou kunnen verkeren. Het boekje bevat een beknopte litteratuurop gave en is uitgegeven met medewerking en financiële steun van drie Joodse in stellingen. Vermeldenswaard zijn tenslotte de aardige foto's in dit boekje. TANKSOLDATEN (Warriors for the Working Day) van Peter Elstob, vertaald door Ton Stam, verschenen bij Hollandia te Baarn, is een boeiende oorlogsroman. De schrijver die tijdens de tweede wereld oorlog heeft gediend in een pantserregi ment, verhaalt de belevenissen van de stoottroepen bij de invasie en hun opmars door Frankrijk en België naar Duitsland. Wie van het genre houdt, kan hier zijn hart ophalen: een plaats op de eerste rij bij het oorlogstoneel, een altijd weer span nend verhaal al weet men ook dat de over winning er in zit, ongekuiste soldatentaal, waarschijnlijke en onwaarschijnlijke vrije liefdesverhoudingen en deskundige voor lichting over Shermans, Comets, Besa's, halftracks en piats aan de ene kant en Tijgers, bazooka's (bedoeld worden Pant- zerschreck en Pantzerfaust) en 88 mm ka nonnen aan de andere kant. De vlag die de lading dekt is een moedig citaat uit Shakespeare's Henry V, maar verder wordt het aan de lezer overgelaten zich voor ogen te houden waarom deze oorlog eigenlijk werd gestreden. De tankbemanningen met wie hij de verschrikkingen van de oorlog beleeft bekommeren zich daar niet om. Zij hebben maar één zeer beperkt, zij het tweeledig doel: zoveel mogelijk Duitsers buiten gevecht stellen en het er zelf levend afbrengen. Misschien heeft het boek daar om wel zo weinig geestelijke diepgang. GOUDMERK kent men de zaak aan het blad, waarin zl] adverteert. Is uw advertentie omkleed met het vertrouwen, dat dit dagblad heeft. ook In grammofoon platen geweldige sortering klassiek en amusement. Tevens debeste merken platenspelers-en wisselaars Vervolg Luidsprekers van pagina 4 Te koop Z.g.a.n. BADMIN TON RACKET hoes en klem. Trompstraat 35. Te koop gevr. ANTIEKE KLOKKEN, tafels, stoelen, kasten, schilderijen, porse lein, kristal etc. Maasstraat 7. Telef. 7425. Te koop ETNA KACHEL, bromfiets, Pluvier. Celsius- straat 52. Te koop 4 CLUBJES met ronde tafel. Te bevr. Dol fijnstraat 186, IJmuiden. Te koop z.g.a.n. PASSAP BREIMACHINE m. toeren- teller, z.g.a.n. Etna kolen- fornuis met pijpen. Hout manstraat 39. Te koop donkerbruine eiken PIANO, met prima klank, merk Gustav Fiedler, Leip zig. Pr. 750. Gaskachel voor kantoor of winkel. Pr. 95. Kon. Wilhelminakade 1. Te koop REGENPIJPEN 3.50. Inventum gasoventje 5.—. Tafeltje en stoeltje 6.—. v. Nieuwkoopstraat 28 BROEKMAN KOOPT EN VERKOOPT alle soorten meubilair, tapijten, antiek, enz. enz. Doelstraat 5, Telef. 10794, Haarlem. Te koop z.g.a.n. KLEINE MIXER 20.Velserduin- weg 278. Te koop PRIMA SOLEX 100.en wandelwagentje opvouwb. 10.—. Evertsen- straat 23. Aangeb. HEREN-, DAMES- en KINDERKLEDING. Al les als nieuw en modern. In- en verkoop. Bloemstraat 51, IJmuiden. Te koop BANKSTEL, divan, boekenkast, lichtkroontje. Min. Lelylaan 6. Te koop SOLEX en H.M.W. SN.BROMMER, in pr. staat. T ompstraat 184. Te koop z.g.a.n. driedelig KAPOK BEDSTEL 45.—. Bloemstraat 75.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 9