Minister Marijnen kwam „groene front" tegemoet Communistische topconferentie in Moskou eindelijk afgelopen Zie HAZENBERG HET WEER Vaag communiqué bemantelt de gemelde verschillen Thans voor grotere hoeveelheid melk hogere garantieprijs Deel van Tweede Kamer is nog niet tevreden L0EK ANDERSON geeft ƒ150.- cadeau Loemoemba gearresteerd „Eerlijk zullen wij alles delen Vier doden in het verkeer 46e JAARGANG NUMMER 26 van Vogelzang 295.- In de krant van heden: Ook arbeidsonrust bij Beijnes BOTERLETTER EN HAZELNOOTTAART FOTO HOBBY BRUYNZEEL keukens en kasten „DE HOUTHAL" Veranderlijk Het woord is aan ZWARTE PIET bezorgt uw boterletter Patisserie DEKKERS Adenauer niet naar Parijs Overleg inzake combinatie tussen Theater en het Rotterdams Toneel in de etalages nylons 2.95 tot 4.95: VRIJDAG 2 DECEMBER 1960 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uux. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, ni» kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije 2> KOFFERS TASSEN ByOUX BARTELJQRIS5TR. 16 H VLOTTE COLLECTIE DAMESTASSEN Van onze parlementaire redacteur) Minister Marijnen heeft gisteren in de Tweede Kamer de aanval van groene front" gepareerd door het lossen van twee schoten die samen vijftien miljoen gulden kosten. Hij heeft de garantieprijs voor de melk verhoogd met 20 cent per 100 kilogram en de gegarandeerde hoeveelheid vergroot van 5 tot 5,1 miljard kilogram. Een deel van de agrariërs bleef wel ontevreden, maar door 's ministers toezegging was het front veel minder gesloten. Een motie van de christelijk-historische landbouwer Mellema, waarin er bij de regering op wordt aangedrongen het garantiebeleid voor de zandgronden nog eens aan een ernstige beschouwing te onderwerpen, kreeg niet de handtekening van de agrarische woordvoerder van de K.V.P., mr. Brouwer die erkentelijk was voor de tegemoetkomingen. Volgende week donderdag wordt over de motie gestemd, maar het is vrijwel zeker dat zij wordt verworpen indien zij niet alsnog wordt ingetrokken. De algemene indruk was gisteravond dat minister Marijnen de slag heeft gewonnen. Enkele landbouwspecialisten waren nog heel fel in hun reactie op de naar hun mening onvoldoende tegemoetkomingen van de minister. De boeren zullen het ge schenk van Sinte Marijnen natuurlijk wel accepteren, zei de socialist E g a s, maar daarmee is de zaak natuurlijk niet opge lost. De tegemoetkomingen bevredigen mij in genen dele, zei de anti-revolutionair mr. Biesheuvel. Wat ons wordt voorge schoteld is vlees noch vis. Ik zou namens mijn fractie het kabinet-De Quay drin gend willen vragen een duidelijk beleid te voeren en niet telkens concessies te doen om daardoor bij de Kamer weer in het gevlij te komen. Achteraf bleek dat mr. Biesheuvel niet namens zijn fractie had gesproken. Het werd hem zelfs kwalijk genomen dat hij dat had gezegd. Het bezwaar van de heer Mellema was dat de boeren met de verhoging van de garantieprijs voor de melk niet alle maal worden geholpen, omdat zij op de BONT. Warm, lu xueus, rijk om te heb ben. Vele soorten zijn er. En van elke soort zijn de vellen van gega randeerd le kwaliteit. En elk model heeft de perfectie van Vogel zang, die u apart doet zijn. Lang, af f 595.-; 3/4, af f495.-; kort, Grote Houtstraat t.o. Anegang zandgronden veelal akkerbouw bedrijven. Daarom diende hij zijn motie in om het garantiebeleid voor de zandgronden nog eens te bezien. De K.V.P.-er mr. Brouwer had aan de motie geen behoefte, indien minister Ma rijnen wilde toezeggen in overleg met het landbouwschap na te gaan of het in uit zicht gestelde gemiddelde inkomen van 6580 per jaar in een gemengd bedrijf op de zandgronden, inderdaad wordt gehaald. De minister deed deze toezegging, en daardoor waren de kansen op aanneming van de motie-M e 11 e m a wel heel gering geworden, want zij droeg wel de handte kening van leden van de C.H.U., de V.V.D. de A.R. en de K.V.P., maar het oordeel over de motie in deze fracties is vei'deeld. Beweerd werd dat de K.V.P.-er, ir. Droe- sen, die de motie had ondertekend, ook de enige in zijn fractie zou zijn die er voor zou stemmen. De ondertekenaren uit andere fracties zouden van plan zijn hun handtekening te schrappen. Ook de socialistische oppositie heeft een motie ingediend, waarin het oordeel wordt uitgesproken dat het garantiebeleid te kort doet aan de boeren en landarbeiders op de minder vruchtbare gi-onden, zodat van de regering een meer doelmatig, recht vaardig en perspectief biedend geheel van voorstellen wordt verwacht. Deze motie maakt echter geen kans volgende week te worden aangenomen. (Vervolg op pag. 2) pag. Weer rapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 13 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws ......3, 4, 7 Medische verzorging 5 Uit stad. en omgeving5, 6 In de Vishal en op zee8 Weg en Wiel9 Zie Boven 13 Kunst 13 Op en om het Binnenhof13 Uitgaan in Haarlem13 Beeldverhalen 75 Feuilleton 15 Horen en Zien 15 Economisch nieuws 17 Beurs 77 Effecten en Geldmarkt 77 Scheepsberichten 77 Sport. 79 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Evenals bij zovele andere metaalindus trieën heerst sedert enige tijd ook bij Beijnes n.v. Koninklijke Wagonfabrieken te Beverwijk onrust onder de arbeiders in verband met de houding van de rege ring ten aanzien van de loonwensen. Hedenmorgen was er duidelijk een toe neming van deonrust bij Beijnes waar neembaar en er was sprake van het neer leggen van het werk voor enkele uren De ontevredenheid zou zich niet richten tegen de werkgevers, maar, zoals gezegd tegen de regering. Advertentie met Sint Nicolaas-idee tijdig bestellen bij Telefoon 6479 Advertentie EUMIG C3M 8 mm FILMCAMERA m. ingebouwde belichtingsmeter, revolverkop met 3 instelbare objectieven. 1 1,8, betrouw baar en technisch up to date van 720.voor ƒ625. TASvan ƒ120.nu 65. Kennemerlaan 87 Telefoon 5962 - 4809 Advertentie Hout - triplex - board KENNEMERLAAN 159 - TELEFOON 7770 Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 IEIDSESTRAAT <8U KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 <ANGE SUÈDE en NAPPA MANTELS Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en voornamelijk in de kustprovin cies enkele buien. Matige tot krachtige, aan de kust later har de wind tussen west en zuid west. Iets koudere nacht. Mor gen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee Joseph L. Einander: Geen woord, geen zin, geen boek, geen gebaar benadert de duidelijkheid en de welsprekendheid van een traan. LEOPOLDSTAD (Reuter) Van offi ciële Kongolese zijde in Leopoldstad is vandaag vernomen, dat oud-premier Loe moemba donderdag door Kongolese troe pen in Loeloeaburg, de hoofdstad van de provincie Kasai, is gearresteerd. Van andere zijde is de arrestatie be vestigd, doch volgens deze zegslieden zou Loemoemba zich in Port Francqui, hal verwege tussen Loeloeaburg en Leopold stad, bevinden. Volgens bedoelde officiële kringen in Le opoldstad, zouden Ghanese troepen heb ben ingegrepen, toen Loemoemba in Port Francqui was, doch zij zouden hem op last van generaal Rikhye, de bevelheb ber der UNO-troepen in Leopoldstad, weer hebben losgelaten. Hierdoor kregen de Kongolese troepen de kans Loemoemba opnieuw te arresteren. Het is nog niet bekend hoe de afgezette premier Loeloeaburg heeft bereikt. Kongolese troepen hebben Loemoemba onafgebroken nagejaagd sinds hij op 27 november uit zijn woning in Leopoldstad ontsnapte, waar hij meer dan twee maan den lang practisch een gevangene was. BRUSSEL (UPI) President Moisje Tsjom.be van Katanga zal volgende week een bezoek brengen aan Brussel, maar België is niet van plan de afgescheiden staat Katanga officieel te erkennen. Dit werd vandaag in de Belgische hoofdstad in regeringskringen vernomen. Een zegsman van de Belgische regering verklaarde, dat Tsjombe niet naar België komt als de officiële gast. De Belgische autoriteiten beschouwen zijn bezoek als strikt privé. Dientengevolge kan de komst van Tsjombe ook niet worden uitgelegd als de eerste stap op de weg naar een of ficiële erkenning, aldus de woordvoerder. Uitwijzing Intussen is de staf van de ambassade der Verenigde Arabische Republiek in Leo poldstad bezig zijn vertrek voor te be reiden. De diplomaten van de V.A.R. heb ben opdracht gekregen van president Ka- savoeboe het land te verlaten. Men inter preteert die order als een nieuwe poging om Loemoemba af te snijden van alle eventuele buitenlandse hulp. Advertentie CENTRUM GALERIJ - TELEFOON 4302 BONN (DPA) Op dringend advies van zijn arts zal bondskanselier Adenauer in het komende weekeinde niet naar Parijs vertrekken. Zijn onderhoud met president De Gaulle zal worden uitgesteld. Het bestuur van de stichting Rotter dams Toneel deelt mede besprekingen te hebben geopend met zijn eigen di rectie en met de directie van de Toneel groep Theater om na te gaan of en in hoeverre met ingang van het toneelsei zoen 1961-1962 een te Rotterdam geves tigde combinatie van beide gezelschap pen mogelijk is. Voorshands lijkt de mogelijkheid daartoe niet uitgesloten. Zodra, gelet ook op het vereiste overleg met het Rotterdamse ge meentebestuur, het mogelijk is, volgen na dere mededelingen. Prinses Beatrix helpt jonkvrouwe Renee Röell in Canada ijverig bij de voorbereidingen voor haar bruiloft die morgen wordt gehouden. Ongeduldig trekt de aanstaande bruid haar vrien din naar de wachtende auto. Advertentie Advertentie Advertentie Advertentie fawalhurt MOSKOU (Reuter en UPI) De Sovjet-Unie heeft donderdagavond voor het eerst toegegeven, dat er in november te Moskou een topconferentie van commu nistische leiders uit de gehele wereld is gehouden. Een regeringscommuniqué maakte een einde aan het officiële stilzwijgen, dat deze conferentie heeft omhuld vanaf het moment, dat zij in de eerste dagen van november begon. Blijkbaar is de conferentie gistermorgen geëindigd. De vaagheid van het communiqué dat na afloop van de conferentie is uitgegeven, heeft waarnemers in Washington in hun mening gesterkt, dat de langdurige conferentie niet heeft geleid tot een oplossing van het geschil tussen de Sovjet-Unie en communistisch China over het vreedzaam naast elkaar leven. De meeste Amerikaanse deskundigen zijn van oordeel, dat er een brede kloof tussen Moskou en Peking over deze kwestie be staat, maar zij waarschuwen, niet te verwachten dat de westelijke mogendheden ervan zullen kunnen profiteren. Sommige experts geloven dat de bewoording van het communiqué betekent, dat er op leerstellig gebied een wapenstilstand is gesloten. Het korte communiqué deelde mee, dat op de conferentie 81 communistische par tijen waren vertegenwoordigd. De afge vaardigden, aldus de officiële mededeling, hebben eenstemmig een slotresolutie aan genomen en tevens een beroep op alle vol ken ter wereld. „De bespreking van alle agendapunten verliep in een sfeer van broederlijke vriendschap en op basis van de onveranderlijke beginselen van het marxisme-leninisme en op die van het pro letarische internationalisme," aldus het communiqué. Het communiqué zegt voorts: „De deel nemers wisselden ervaringen uit en be spraken eikaars gezichtspunten en om standigheden. Zij bestudeerden actuele in ternationale problemen en de lotgevallen van communistische bewegingen, alles in het belang van de gemeenschappelijke strijd voor de gemeenschappelijke doelein den: vrede, democratie, nationale onaf hankelijkheid en socialisme." Waarnemers in de Russische hoofdstad menen, dat het „beroep op alle volken ter wereld," waarvan het communiqué ge waagt, waarschijnlijk ongeveer hetzelfde zal zijn als het „Vredesmanifest" van 1957, waaronder twaalf grote communisti sche partijen, eveneens na een conferen tie te Moskou, hun handtekening hebben gezet. Deze verklaring van 1957 legde het communistische standpunt vast inzake vrijwel alle internationale politieke proble men en ook inzake problemen binnen het communistische blok. Men neemt aan, dat de verklaring, die uit deze conferentie is voortgekomen en die waarschijnlijk langer zal zijn dan de vorige, binnen een week zal worden gepubliceerd. Het communiqué werd uitgegeven enke le uren nadat premier Kroesjtsjev op nieuw de eis had gesteld, dat China tot de UNO zou worden toegelaten. Hij zei, dat er geen overeenkomst mogelijk zou zijn over wereldontwapening of enig ander we reldprobleem, tenzij Peking een zetel in de UNO krijgt. „China moet de plaats krij gen, die het verdient," „iedereen weet, dat China een grote macht is en een steeds belangrijker rol speelt," zo zei hij. (DPA) Voor de publikatie van het communiqué was de leider van de Poolse communistische partij, Gomoelka, reeds vertrokken en had de president van de Chinese volksrepubliek, Lioe Sjao-Tsji, al een afscheidsbezoek aan Kroesjtsjev ge bracht. De ongewoon lange duur van de Moskou- se topconferentie drie weken duidt er naar het oordeel van diplomatieke waarnemers op dat het tot scherpe ge- dachtenwisselingen tussen de Russische en de Chinese afgevaardigden is gekomen. De vorige topconferentie van communisten in 1957 duurde zes dagen. Diplomatieke waarnemers zijn van oor deel dat een aantal gedragingen van de Russen en de Chinezen eveneens een aan wijzing oplevert van meningsverschillen tussen de leiders van de twee grootste communistische landen. Kroesjtsjev, zo menen zij, heeft de Finse president Kek konen en andere buitenlanders ontvangen om de juistheid van zijn coëxistentiepoli- tiek aan te tonen en tevens te laten zien dat hij voorzichtig verder doordringt in de Afrikaanse, Aziatische en Latijns-Ameri kaanse staten. De Chinese regering daar entegen liet geen gelegenheid ongebruikt revolutionaire en agressieve figuren uit die landen naar Peking uit te nodigen en hen daar hartelijk te ontvangen. Volgens berichten uit Moskou heeft de Chinese afvaardiging steun gekregen van afgevaardigden uit Latijns-Amerikaanse landen. De Chinese president en zijn medestan ders zouden Kroesjtsjev hebben verweten de revolutionaire ideeën niet meer hoog te houden. Bovendien zouden de Russen eco nomische en militaire middelen verspillen aan burgerlijke regeringen, in plaats van deze ter beschikking te stellen van de revolutionairen in die landen of van de communistische landen. Volgens andere berichten uit Moskou hebben China en enkele Balkanstaten de Russen verweten dat dezen hun lange-af- standsraketten en kernwapens als een Rus sisch monopolie beschouwen en anders doen dan de Verenigde Staten die over wegen hun bondgenoten in de NAVO kern wapens te geven. De 89-jarige mevrouw W. van Weeren- Baart uit Leiden is door een stadsbus in haar woonplaats aangereden en om het leven gekomen. De vrouw stak over, ter wijl de bus al zeer dichtbij was. Mevrouw Van Weei-en kreeg een schedelbasisfrac- tuur en overleed in het academisch zie kenhuis. In Slootdorp (gemeente Wieringermeer) schoot de 24-jarige gehuwde vertegenwoor diger J. Hoolboom uit Rotterdam met zijn kleine auto uit de bocht en botste tegen een autobus. Toen de bestuurder uit de wrakstukken van zijn auto was bevrijd, was hij al overleden. In Fijnaart passeerde op de dijk een landbouwtrekker zes meisjes die op weg naar school waren. Een der meisjes, de twaalfjarige C. M. Moerman, kwam in aanraking met de trekker en viel onder het rechterachterwiel. Korte tijd later overleed zij. In het ziekenhuis in Venlo is het vijf jarige zoontje van het gezin Korsten uit Blerick overleden. Het jongetje was in zijn woonplaats aangereden door een auto. in de nieuwe notenkieurenI

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1