Muziekinstrumenten die de geboorte van de tachtigjarige oorlog begeleidden Wenken voor de jeugd tussen tien en twintig Wekelijks toegevoegd aan alle edities van Haarlems Dagblad-Oprechte Hdarlemsche Courant en IJ muider Courant WIJ LEZEN IN HAARLEM'S historieboeken, dat in het begin van de Zeventiende eeuw het klooster der Nonnen bij de Zijl (ter plaatse waar nu aan de Zijl straat het postkantoor te vinden is) bewoond werd door de Palz-gravin Amelia, hertogin van Beieren, Vrouwe en Douarière van Brederode. Dit klooster, gesticht in 1408, waarvan het sierlijke torentje een vriendelijke noot in het silhouet van het Haarlems stadsbeeld betekende, is, na het wijzigen van de wet in 1587, stadseigendom geworden en ingericht tot verblijf en hofhouding van de hoge gasten. De feiten die daartoe geleid hadden behoren tot de vaderlandse geschiedenis, maar zij brengen ons, langs een grote omweg vol verwikkelingen en hachelijke situaties, op het terrein der muziek, name- U1TGANGSPUNT van het. hier be handelde, geval is de muziek- en instru- mentcnverzameling van vrijheer Hen drik van Brederode, zoals deze ter con fiscatie geïnventariseerd werd op zijn slot te Vianen in 1567, toen hij, berooid en opgejaagd door de Spaanse troepen, met zijn gemalin Amelia van Nieutve- naet, naar het land van Kleef de wijk nam, waar hij het jaar daarop overleed. Deze collectie muziekinstrumenten enig in haar soort en omvang zou ons wellicht onbekend gebleven zijn, indien M de inventarisatie der inbeslagname haar niet documentair vastgelegd had, in plaats van het lot te ondergaan van zo vele belangrijke inboedels, die onopge merkt verdwenen, zonder enig spoor van hun bestaan achter te laten. WAAR HET instrumentarium van de muzieklievende bewoners van het hoge huis te Vianen gebleven is, weet niemand te zeggen; het „opgeruimd staat netjes" gold in die tijd niet minder en wel licht nog sterker dan nu. Maar wij Hendrik van Brederode lijk op dat van het instrumentarium van de huis- en veldmuziek der hoge adellijke heren, om en tijdens de tachtigjarige oorlog. De documentatie betreffen de muzikale aangelegenheden uit een ver verleden is in Holland doorgaans te schaars, dan dat het niet de moeite waard zou zijn een toevallige vondst op dit gebied te illustreren met historisch feitenmate riaal, dat er slechts zijdelings mee verband houdt, maar er tenslotte toch een bijzondere waarde aan verleent. Wij begeven ons daarbij niet op het drijf zand der romantische verbeelding, die zo vaak hoewel niet zonder verdienste onze cultuur geschiedenis heeft beheerst, maar knopen reële feiten aan elkaar tot een alleszins geloofwaardig geheel. pijpen". Er is zelfs sprake van „een dub bel accoordt van dertig houtpijpen daer van een basse gebreckt". Maar „op 't ver- treck van zijn Heere van Brederodes ca- p mer" vond men „Een basconter van een 'fi chantpijpe", waarschijnlijk de basfluit die M behoorde tot de fluit-orkest-bezetting hier- boven genoemd. Vermoedelijk zijn de drie f zinken, die op de lijst genoemd worden, ook tot een zogenaamd „accoordt" te re kenen. De vermelding van „twee instru menten in de manicre van blaesbaleken" wekt het vermoeden dat dit middeleeuwse draagbare orgels portatiefs betrof. Men zou ook kunnen denken aan doedelzakken, doch deze staan duidelijk aangegeven on der de naam „Luyrofte zackpijp", maar een tussenvorm, die het midden houdt tussen doedelzak en primitief orgel, is ook mogelijk. Bepaald om dienst te doen in leger zijn een vijftal tambourspijpon. waarbij ook de tromstokken vermeld stonden, dus fluitjes met de linkerhand te bespelen, terwijl met j de rechter de trom geroerd werd. Doch benevens een rijke verzameling instrumenten, werden op Batenstein te Vi anen ook gevonden „Thien geschreven mu- sucyboecke". tabulaturen, enzovoorts gevon den. En in de bibliotheek, met vooral Fran se boeken (ondermeer ook „Les Gaumes") trof men ook aan „Een salmboeck in Duytsch", heel waarschijnlijk de „Souter- liedekens", wellicht de driestemmige zet tingen van Clemens von Papa. Geuzenpenning met portret van Brederode. Brussel aangeboden werd, te midden van die cromhoorns, violen, clavecimbels, doe delzakken en blaaspijpen allerhande, op gesteld werd. DE VADERLANDSE GESCHIEDENIS vertelt de rest: hoe Brederode en Lode- wijk van Nassau met groot gevolg te Brussel arriveerden, hoe door Willem van Oranje's invloed hun verzoekschrift in enigszins gematigder termen geredigeerd wijn sprenkelde en als in ceremonieel de- werd, hoe Brederode de edelen bij elkaar clameerde: riep in het paleis van Kuilenburg om zich >Par le sel< par le pain> par besace> onder ede te verbinden en hoe op de be- L(?s guenx ne changeront quoy q'on passé" ruchte vijfde april 1566 de plechtige stoet (Bij zout bjj brood en bedeltas de geuzen. der edelen door Brussel trok, op weg naar hUjJt wat ,üj was het stadhouderlijk paleis, waar de heer van Vianen, alvorens het verzoekschrift te overhandigen van de geschrokken hertogin g^ln ëen7o<Taa"waaXwe'rkte' ais een reads'in 1559 hoofd^lworden^n een"ben van Paima, het wooid van Bailaymont macjjtjge slagzin en men kan zeggen dat de van ordonantie en zijn ervaringen op opving: n'ayez pas peur, madame, ce ne met deze betiteling de 0mwentelaars de sont que des gueux (wees niet bevreesd, 5arricaden betrokken. Het Zijlklootfer te Haarlem waar de weduwe van Hendrik van Brederode haar laatste levensdagen sleet. gewezen man om huurtroepen te ronselen en het verzet te organiseren. Aan het hof DE NAAM „GEUS" door alle aanwezi- van Karei V als page opgeleid, was hij mevrouw, het zijn slechts schooiers". Een historisch woord was geboren en Brederode aanvaardde het als een ere titel, toen hij daarna op het wilde feest gelag in het huis van Kuilenburg, bedel zak en nap in de hand hield, zout in de Kasteel Batenstein te Vianen krijgsgebied werden door Oranje en de verbondenen graag benut. Men vindt hem In hetzelfde jaar 1566 zong men reeds steeds op de brandpunten van de verzets- het eerste geuzenliedje: Slaet opten trommele van dirredomdijne organisatie, geruime tijd alzo te Antwer pen, ten laatste ook te Amsterdam, waar hij op de duur berooid vandaan moest met Slaet opten trommele van dirredomdom, zijn leger< dat hij genoodzaakt was te ont- Vive le geus is nu di loes. Of sindsdien Brederode nog vaak tus sen zijn instrumentenverzameling heeft HET HELE GEVAL hier vermeld stijgt aan betekenis, wanneer wij ons inden ken, dat in die grote zaal van Bredero- hagen kon scheppen in het tere geluid van zijn cembalen of in de stille poëtische klank weten dan toch dat het er geweest is en van een vedel. Maar dan was er ook nog waaruit het bestond en kunnen er de ge- de slotvrouwe Amalia, die wellicht de wil- volgtrekking uit opmaken, dat achter de de roes van haar tamelijk verruwde ech- v. non norse burchtmuren in de Nederlandse ge- teling afkoelde met kalmerend snarenspel, des ^ot te ianen> «aar de mstrumen- westen de zegen der muziekcultuur een wanneer hij tussen de bedrijven door van tencollect.e de wanden vers.erde de niet te onderschatten rol gespeeld heeft, zijn politieke missies en legerorganisaties f^EShiffen^KeLml^wSdendie Want al kon die verzameling ten huize van ter. bate van de opstand, luttele uren op «?he beslissingen genomen "e.den, die de Brederodes gelden als een bijzonder ge- zijn burcht van Vianen kwam doorbren- val. Zit laat toch ook niet na hetvermoe- gen. xekïï dat h profecï van het bSalde den te wekken dat zulks bij de oud-adel- HET is ECHTER niet uitgesloten dat de verzoekschrift der edelen, dat door Bre- hjke geslachten geen zeldzaamheid zal ge jnstrumentenverzameling van Hendrik van derode, in naam van de verbondenen aan weest zijn, daar de zo royaal beoefende Brederode voor een gedeelte familiebezit de landvoogdes Margaretha van Parma te muziekpraktijk der vorstelijke en kerkelij- was van yorige generaties van zijn stam- ke kapellen in die tijd (15e en 16eeeuw) huig Moeten wij dan in de eerste laats stimulerend moest werken op het dilettan- denken aan de bewoners van het slot bij tisme, instrumentaal zowel als vocaal, van Santpoorti dat in 1426 do0r de Haarlemse de heersende en leidende standen. Boven- Kabeljauwen verwoest werd? Het zou een dien, hoe had de muziekcultuur m de wat stoute veronderstelling zijn. Trou- Bourgondische landen een zo dominerende wens de hoekse heren van Brederode had hoogte kunnen bereiken, dat deze periode den reeds twaaJf jaar tevoren dit stam_ van haast twee eeuwen in de historie aan- huis van het geslacht ontruimd. Walraven gegeven wordt als het „tijdvak der Ne- Vgn Brederode had door zijn huwelijk met derlanders", indien ze geen weerklank en de erfdochter van Vianen en Ameiden het daadwerkelijke belangstelling gevonden sjQt Batenstein en de heerlijkheid aldaar had bij de bevolking van die gewesten. verworven. Maar dan is ook te denken Maar wie zou het achter de lang niet aan yorige gesiachten die daar geresi- zachtzinnige agitator van de opstand te- deerd hadden, aan de Lalaings bijvoor gen Spanje gezocht hebben, dat hij be- beeld en ten slotte ook aan de voorzaten nevens twee clavecimbels in de zaal waar yan de si0tvrouwe Amalia van Nieuwe- aan de wand tegen twee „tapeten onge- naar veer honderd muziekinstrumenten opge- De aard yan de verzameling wijst in hangen of geplaatst waren nog een cla- jeder geval meer op een toevallige cumu- vecimbel in een particulier vertrek bezat latie< dan systematische groepering, en dat in zijn huiskamer bovendien nog Dit geldt uiteraard niet voor de twee aan- een viole en een basconter gevonden wezige gitaren (giternes) of de zeven lui- werden! Zoals Hendrik van Brederode uit t want jn de boUw dezer instrumenten de vaderlandse geschiedenis voor ons op- is variatie genoeg. Maar dat er twee keer rijst als onverschrokken aanvoerder van een volledige familiegroep van vier krom- huurbenden, geschapen als t ware om de hoorns vermeldt wordt, doet daar onder donder van kanonnen als de hem liefste meer wej aan denken, muziek in de oren te horen klinken, is het al moeilijk aan te nemen, dat hij tevens be- OPVALLEND ZIJN in de collectie der gelijke groeperingen, die dan bijvoorbeeld aangegeven zijn als: „Een accoordt van Het hof van Kuilenburg te Brussel. vijff violen" of „Een accoordt van vijff slaan. Vianen zag hij niet meer terug; zijn burcht werd door Megen bezet terwijl hij met zijn vrouw over de oostergrens een -J.. jveilig heenkomen zocht, waar hij te vertoefd, is te betwijfelen. Hij was de aan- Recklinghausen overleed, nog vóór hem de tijding kon bereiken, dat de bloedraad hem ter dood veroordeeld had. En dan heeft het lot het zo gewild, dat zijn weduwe, onder de titel van Palz- gravinne vom Beieren, op rijpere leeftijd gastvrij onderdak vond in het Zijlkloos ter te Haarlem. Heeft de trek naar Ken- nemerland, de streek waar de Bredero des oorspronkelijk thuis hoorden, haar dit verblijf doen kiezen? Met deze vraag is mijn verhaal rond. Ik geef toe dat de geconfiskeerde muziek instrumenten er benauwd tussen gewron gen zitten. Kon ik nu ook nog maar naar waarheid vertellen dat de Douarière van Brederode haar dagen sleet met het zin gen van „Vive le geus is nu de leus" onder de eertijds gewijde gewelven van het Zijlklooster, terwijl ze zichzelf op spi net of luit begeleidde, dan zou het voor belletrie kunnen doorgaan. Maar daar weet ik niets van, en bepaal mij dus wijselijk tot wat historisch in de haak is. Jos. de Klerk (Van onze medische medewerker) HET IS INTERESSANT om in de jaren tussen tien en twintig te komen. Met iedere verjaardag zien de kinderen verheugd de tijd tegemoet, dat zij volwassen zullen zijn. Hoe wel de jeugd meestal mooi en zonnig is, hoopt ieder kind toch nog interessanter tijden te beleven, zodra het de jaren tussen tien en twintig bereikt heeft. Is het eindelijk zover en is de jonge mens blij met deze vooruitgang, dan stelt hij gelijk vast, dat met deze vreugde ook verschillende problemen verbonden zijn. Wat voelt het jonge meisje dat groter is dan de even oude jongen? Hoe is het een jon gen te moede, die schijnbaar slechts langzaam volwassen wordt en wiens stem zich nog niet veranderd heeft? Hoe komt het, dat een jongere, hoewel hij zich moeite geeft zich goed te gedragen, toch over het vloerkleed struikelt en ergens een bloemenvaas omgooit? Bij menig meisje vertonen de vrouwelijke vor men zich reeds met elf jaar, bij anderen daarentegen zijn ze met dertien of veertien jaar nog weinig ontwikkeld. Zal het zich langzaam ontwik kelende meisje even vrouwe lijk worden als haar vriendin, die zich vroeger ontwikkelt? Wat kan een jongere doen tegen puistjes in het gezicht? Zullen deze later verdwijnen of zal hij later steeds een ver ontreinigde huid hebben? DIT ZIJN ENIGE van de problemen waarmee een jon gere zich bezig houdt. Daar is dan in de eerste plaats het groter worden. Voor een jon gere komt vroeg of laat de tijd, dat hij in lengte toeneemt. Binnen enkele maanden groeit hij verscheidene centimeters en wordt van kind volwasse ne. Het lichaam heeft in deze jaren veel voedsel nodig, der halve is een jongere bijna al tijd hongerig. De stem van de jongen wordt diep en vol. Het meisje begint meer en meer op een jonge vrouw te lijken. Dit stadium van het vlugge opgroeien valt niet voor alle jongeren op dezelfde leeftijd. Het leven zou eentonig zijn, wanneer wij allen volgens hetzelfde schema groot wer den. Menigeen begint reeds met elf of twaalf jaar, bij an deren daarentegen begint het vlugge opgroeien pas met vijf tien of zestien jaar. de overige lichaamsdelen. Het duurt voor een jongere een zekere tijd, voordat hij er aan gewend is, zijn armen en benen met een zekere gratie te bewegen. Omdat zijn nieu we schoenen langer zijn dan zijn oude, keert hij bij het lopen de hoeken van het vloer kleed om. Zijn handen en ar men zijn plotseling langer, zodat hij, voordat hij aan zijn nieuwe maat denkt, een vaas omstoot. Armen en benen zijn niet de enige delen van het lichaam van een jongere, die Sommigen groeien snel, an deren langzamer. In het alge meen komen meisjes vroeger in dit stadium dan jongens. Het kan gebeuren, dat een jonger zusje van een jongen vlugger groter wordt dan hij. Voor meisjes ligt de tijd van de snelle groei ongeveer an derhalf jaar eerder dan voor jongens. Het meisje, dat zo groot en onbeholpen lijkt, kan er zeker van zijn dat het door haar kameraadjes spoedig wordt in gehaald en dat deze gauw gro ter zullen zijn dan zij. De jon gen, die bang is dat hij een dwerg zal blijven, moet maar geduldig wachten en weten, dat voor hem de snelle opgroei eveneens zal komen, zelfs wanneer die laat zal beginnen. De jongen of het meisje waar bij de tijd van de snelle groei laat begint, wordt, tenslotte precies zo mannelijk of vrou welijk als zij, waarbij de ont wikkeling zich op een vroeger tijdstip voltrekt. ONBEHOLPENHEID is een onderdeel van het groeiproces. Niet alle lichaamsdelen groei en even snel. Het lijkt of ar men, handen, benen en voe ten veel vlugger groeien dan snel groeien. Zijn klieren wor den plotseling zeer actief. Ook deze feiten behoren tot het proces, die het kind tot man of vrouw maakt. De klieren, die onder de huid liggen, pro duceren zweet en vet (talk). Daarin ligt de ooi-zaak, dat de jongere zo gemakkelijk met puistjes te doen heeft. De klieren in de huid van een jong iemand worden zo actief, dat de openingen waardoor lijk door het slordig wassen der huid. Een jongere moet veel baden, zo mogelijk iedere dag. Baad je met warm water en gebruik veel zachte zeep. Wrijf de hand krachtig met washand en handdoek. Heb je puistjes in het gezicht, was deze dan drie maal per dag met heet water. Druk een in heet water gedrenkte waslap zolang op het gezicht, tot deze weer begint af te koelen. Drenk de lap opnieuw in heet water en druk haar uit op het gezicht. Herhaal deze behan deling gedurende vier tot vijf minuten. EEN JONGERE is dikwijls geremd wanneer hij puistjes in het gezicht heeft. Hij wil ze zo spoedig mogelijk verwij de ren. Hij is zelfs geneigd ze uit te drukken, omdat hij ge looft, dat ze op deze manier vlugger verdwijnen. Maar dit is juist het ergste wat hij in dit geval kan doen. Want daardoor wordt niet alleen het gevaar voor infectie ver hoogd, maar er kan zelfs heel gemakkelijk een litteken blij ven, wanneer het puistje beter is. Het enige goede voorschrift is: druk het puistje nooit uit. Was het gezicht met heet wa- zweet en talk ontwijken, ver stopt kunnen raken. Geduren de de tijd van deze verhoogde activiteit van de klieren kun nen de weefsels hieromheen ontsteken. Puistjes geven geen reden tot bezorgdheid. Er bestaan verschillende dingen, die een jong mens kan doen om de toestand van zijn huid te ver beteren zodat hij weinig last van deze puistjes heeft. In de eerste plaats moet hij zijn huid zeer schoon houden. Puistjes ontstaan hoofdzake- ter en dep het puistje met iets alcohol, dit droogt de huid. Of gebruik talkpoeder of sulfo- dermpoeder, een zwavelbevat- tende poeder om de huid te drogen en nieuwe huid gezond te laten groeien. Een verkeerde voeding kan ook puistjes doen ontstaan. Spijzen, die veel vet be vatten. allerlei zoetigheden (suikerwaren gebak, cho colade) verhogen de nei ging tot een slechte huid. De meeste jongeren deden beter van zulke dingen afstand te doen of er matig mee te zijn. Het is voor jongemensen heel normaal een goede eetlust te hebben. Echter het is een „teen-ager" moeilijker zijn eetlust te bedwingen dan in welke andere tijd van zijn ontwikkeling ook. Derhalve wordt het probleem van de puistjes voor een jongere veel moeilijker. Eet voldoende, maar zorg voor gezonde kost en vermijd de vette spijzen en zoetigheden. Eet veel salade, groente, vruchten en volko renbrood. JONGEREN ZIJN GRAAG bezig. Zij hebben veel interes sen en willen veel onderne men. Hierin ligt een der be langrijkste oorzaken, waarom een jong mens zo spoedig moe wordt; hij verbruikt zijn ener- gievoorraad, omdat hij heel veel belangen naloopt. Voelt men zich moe, dan is het precies alsof een batterij ontladen is, dan moeten wij ons de tijd gunnen haar weer op te laden. Hoe kan ik nu de energie batterij van mijn lichaam op laden? Het antwoord luidt: met goede voeding en vol doende slaap. Het lichaam verzamelt gedurende de slaap een voorraad energie. Wan neer je het gevoel hebt, dat het je ontbreekt aan energie, dan heb je in werkelijkheid meer slaap nodig. Een jonger mens moet minstens iedere nacht 8 a 10 uur slaap hebben. Vee] mensen houden er niet van, zoveel hijd met slaap te verkwisten. Echter, wij win nen met slaap feitelijk meer tijd dan dat wij verliezen, want de mens, die genoeg slaap gehad heeft voelt zich frisser dan die te weinig ge slapen heeft, kan zich meer veroorloven en heeft meer vreugde in het leven. Dage lijks flinke beweging maakt dat een mens goed slapen kan, om iedere morgen voorzien van nieuwe energie te ont waken.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 13