Rusland en Afro-Aziatisch blok ongerust over Loemoemba's lot CITROËN Borgward - Skoda Mr. J.C. Bührmann geïnstalleerd als burgemeester Wijziging van het Nationaal Monument overwogen Overleg met Vakraad Metaal wordt dinsdag voortgezet COIFFURES DE VRIES Ex-premier aan zijn haren voortgetrokken HET WEER A. J. Rotteveel's West-Friesland heeft grote achterstand in woningbouw Mr. Van Hall pleit voor samenwerking Basis voor overeenstemming zou aanwezig zijn Rog elke DROSTE-LETTER bij HAZENBERG Automobielbedrijf Oud-minister Hofstra hoofddirecteur Verolme GEERT HOOGEVEEN Wind en regen N.V. Garage VERBEEK In de krant van heden: Het woord is aan VSV—BE QUICK Sluitingsuur van de kantoren van uw krant op maandag a.s. ZATERDAG 3 DECEMBER 1960 46e JAARGANG NUMMER 27 Kantoor: Lange Nieuwstxaat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat. 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, r& kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije NEW YORK (UPI) De Sovjet-Unie heeft vrijdagavond secretaris-generaal Hammarskjoeld en het UNO-commando in de Kongo „in hoogste instantie" ver antwoordelijk gesteld voor de veiligheid van de gevangen genomen premier Patrice Loemoemba. Voorts eiste de Sovjet-Unie „onmiddellijk uitvoerige inlich tingen over de arrestatie". Voordat de Sovjet-Unie deze verklaring aflegde, had Hammarskjoeld reeds telegrammen gezonden aan president Kasavoeboe, waarin hij aandrong op een correcte behandeling van de gevangene. Een Afro-Aziatische delegatie, die optrad namens het 46 naties tellende Afro-Aziatische blok, had reeds zijn bezorgdheid geuit tegenover Hammarskjoeld, dat Loemoemba ter dood gebracht zou worden. Tot de delegatieleden behoorden afgevaardigden van India, Cameroen, Liberia, de Verenigde Arabische Republiek, Guinea, Ghana, Marokko en Indonesië. „Een daad van openlijke geweldpleging is gepleegd tegen de eerste minister van de regering van de Kongo, op een tijd stip, dat er troepen van de UNO aanwe zig waren na een besluit van de Veilig heidsraad, met de bedoeling deze Kongo lese regering op haar eigen verzoek te helpen," zo werd in een Russische ver klaring nog gezegd. LEOPOLDSTAD (UPI) Onder scher pe bewaking is ex-premier Patrice Loe moemba van Kongo gisteren met een vliegtuig teruggebracht naar Leopoldstad. Het toestel taxiede bij aankomst naar een afgelegen hoek van het vliegveld. Daar stapte Loemoemba uit. Een groep gewa pende Kongolese soldaten nam hem tussen zich in en zo werd de voormalige leider over het reeds in duisternis gehulde ter rein gevoerd. Loemoemba was geboeid en droeg slechts een hemd en een broek. Een enkele maal trok een Kongolese soldaat hem aan zijn haren verder. In de laadbak van een vrachtwagen zittend, met naast zich zijn eveneens gearresteerde secreta ris Jerome Moetsjoengoe en twee leden van zijn kabinet, werd Loemoemba via de Afrikaanse wijk naar het legerkamp ge bracht, waar kolonel Moboetoe zijn aan komst gadesloeg. „U ziet dat de soldaten mij gehoorzamen," glimlachte Moboetoe tegen de aanwezige journalisten en foto grafen. Hij zei overigens geen woord te gen zijn gevangene. 'Advertentie Dr. D. Bakkerlaan 12 - 16 Bloemendaal, Tel. 57.500-57.501 De oud-minister van Financiën, de heer H. J. Hofstra, zal per 1 februari toetreden tot de hoofddirectie van het Verolme- concern. In verband daarmee zal hij per 1 januari voor zijn lidmaatschap van de Tweede- Kamerfractie der Partij van de Arbeid be danken, dit ten gevolge van zijn drukke beroepsbezigheden, die hem herhaaldelijk naar het buitenland roepen. Ook zal hij per 1 februari 1961 aftreden als directeur van de Centrale Arbeiders Verzekerings bank. De hoofddirectie van Vex-olme wordt daarmee een driemanschap bestaande uit de heren C. Verolme, vice-admiraal B. D. A. de Booy en de heer Hofstra. Dé be noeming van de heer Hofstra komt ook in Verolme-kring als een grote verrassing. Het (te vroeg uitgelekte) bericht is als een bom ingeslagen", zo werd gezegd. Advertentie HOOFDAGENT SHOWROOMZIJLWEG 26 - HAARLEM A-agent: GAR. v. DRIEL. Hoofddorp B-agent: J. J. v. KOOTEN, Haarlem BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 WOLLEN TWEEDJASSEN Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking met nu en dan regen. Krachtige tot stormach tige zuidwestelijke wind. Min der koude nacht, overdag onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Berechting De soldaten en gendarmen die de vroe gere premier te Port Francqui achterhaal den, moeten op het punt hebben gestaan hem neer te schieten. Kolonel Moboetoe beval hen echter telegrafisch niets te on dernemen en de gevangene te bewaken totdat een peloton parachutisten hem had afgehaald. Loemoemba bracht de afgelopen nacht door in een kleine cel, die speciaal gereed was gemaakt in een villa dicht bij het huis van Moboetoe. Een vrouw en een jongen, later geïdentificeerd als zijn echt genote en zijn zoon, werden eveneens naar de villa gebracht. Kolonel Moboetoe heeft intussen reeds laten weten, dat zijn ge vangene niet voor de rechter zal worden gebracht zolang de door aanhangers van de ex-premier in Stanleystad gevangen gehouden ministers niet worden vrij gela ten. Loemoemba wordt beschuldigd van het uitlokken van de muiterij in juli. In een UNO-verklaring over Kongo wordt een overzicht gegeven van de arres tatie in het begin van deze week in Stan leystad van duizend Europeanen door aan hangers van Loemoemba. Gezegd wordt, dat de districtscommissaris, Salumu, de opdracht had gegeven tot de aanhouding van alle Europeanen omdat hij wilde na gaan of deze in het bezit waren van een nieuw identiteitsbewijs. De UNO-troepen waren hier tussenbeide gekomen om er voor te zorgen dat de aangehoudenen een menselijke behandeling kregen. Verschei dene blanken werden echter desondanks geschopt en geslagen en moesten zeven uur achtereen in de zengende zon staan. Gifteren zijn Marokkaanse UNO-troepen ongetreden tegen Baloeba-krijgers, die een aanval deden op een politiepost in het mijngebied Loeena. ten noordwesten van Elisabethstad. 'tenminste acht negers wer den bij deze botsing gedood. In Elisabethstad zelf zijn twee protes tantse zendelingen vermoord door rebel len. De moord werd reeds op 23 novem ber gepleegd, maar eerst gisteren bekend gemaakt. Advertentie Bloemendaalseweg 1-9 - Bloemendaal Telefoon 52301 De bouwactiviteit in West-Friesland blijft ver achter bij die in andere delen van ons land, zo verklaart de stichting „Ontwikkeling West-Friesland", die 28 Westfriese gemeenten en de Kamer van Koophandel in Hoorn omvat. De stichting heeft aan de minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid een verzoekschrift gestuurd, waarin zijn medewerking wordt gevraagd voor een snelle uitbreiding van het aantal woningen in het probleemge bied West-Friesland. Het wetenschappelijk bureau van de stichting heeft berekend, dat de woning voorraad in het voormalige ontwikkelings gebied oostelijk West-Friesland in de pe riode 1947 tot en met 1959 slechts is toe genomen met 19 percent. Het landelijk cijfer is precies het dub bele, 38 percent. Het gemiddelde in alle acht Nederlandse ontwikkelingsgebieden bedraagt 34 percent. De situatie in het vroegere ontwikkelingsgebied oostelijk West-Friesland, waarop de in het verzoek schrift genoemde cijfers betrekking heb ben, is volgens de stichting niet gunstiger dan de situatie in het nu grotere probleem gebied West-Friesland. De bevolkingsdruk in dit gebied is relatief de hoogste in de provincie Noordholland. Bovendien is de woningvoorraad sterk verouderd, zo wordt in het verzoekschrift verklaard. pag. \V eer rapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 4, 8, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3, 8, 11 Kerkelijk Leven4 Amsterdams Allerlei-4 Puzzel4 Uit stad en omgeving .5, 6, 7, 9 Installatie burgemeester Bührmann5, 6 Kerkdiensten 7 Films 7 Kunst 7 In de Vishal en op zee9 Beeldverhalen 11 Feuilleton 11 Horen "en Zien 11 Economisch nieuws12 Beurs 12 Scheepsberichten 12 ErbijIS tot 18 Sport 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbif Edgar Lee Masters: Persoonlijke vrijheid is enkel vrijheid van geest, niet van lichaam. Daarom kan iedereen altijd en overal persoonlijk vrij zijn, afgezien van zijn materiële omstandigheden. Mr. J. C. Bührmann, feestelijk inge haald, op weg naar Velsens gemeente huis. Vrijdagmiddag is mr. J. C. Bührmann op het raadhuis van Velsen geïnstalleerd tot burgemeester van deze gemeente. Na een intocht per auto, waarbij hij aan de gemeentegrens door een deputatie werd opgewacht, arriveerde hij bij het raadhuis waar hem een hartelijk welkom werd be reid door afgevaardigden van vele vereni gingen en de IJmuider Harmonie. De openbare raadsvergadering werd ge opend met de voorlezing van het benoe mingsbesluit door de gemeentesecretaris. Loco-burgemeester H. de Boer sprak de installatierede ure, waarna hij mr. Bühr mann de ambtsketen omhing. Nadat de nestor van de raad, dokter A. J. van Leusen, het woord had gevoerd, hield de nieuwe burgemeester een toespraak, waar in hij het ambt van burgemeester scherp omlijnde. Hij beklemtoonde de hoogheid van het ambt en in dit verband noemde hij de gang van zaken in Goes, waar het bestuur van een gemeente belachelijk zou zijn gemaakt, een schande. Na de opbare raadsvergadering voer den verschillende sprekers het woord, waaronder de burgemeesters van Amster dam, Bussum, Beverwijk en Bloemendaal, en ir. P. van Delden, directeur van Hoog ovens. Amsterdam en Velsen „In de raadszaal van Velsen zijn wel eens dingen gezegd, die minder vriende lijk voor Amsterdam waren" zei burge meester Van Hall van Amsterdam vrijdag bij de installatie van burgemeester J. C. Bührmann. „Nu wil ik graag even mis bruik maken van de gelegenheid, al is het maar heel kort." „U zit aan de mond van het Noordzee kanaal, wij aan het andere einde, zodat het kanaal voor ons beiden van groot be lang is. Dat geldt ook voor het recreatie gebied en natuurschoon in uw gemeente, waar ook de Amsterdamse bevolking van profiteert." „We moeten gezamelijk dit gebied tot bloei brengen. Het is een misverstand te veronderstellen dat gemeenten een soort machtswellust hebben. Het gaat er alleen om van de gemeente een plaats te maken waar het goed werken en goed wonen is." Burgemeester Van Hall wees daarna op het beroemde, ofwel beruchte rapport over de havens van Amsterdam. Dit was vol gens hem geen poging de Amsterdamse invloed uit te breiden tot gebieden, die niet tot de gemeente Amsterdam behoren. „Het was slechts een visie op de uitbrei ding, zoals de dienst die zag. Het was een idee hoe de ontwikkeling van de havens zou kunnen geschieden". „Ver boven het belang van de gemeen ten uit gaat het belang van het Neder landse volk. Voor het land is het van groot belang wat wij er van maken. We kunnen onze taak niet vervullen als we niet sa menwerken maar als kemphanen tegen over elkaar staan", besloot mr. Van Hall. Het is niet uitgesloten dat er in de naas te toekomst enige veranderingen aan het Nationaal Monument op de Dam te Am sterdam zullen worden aangebracht, die het onmogelijk moeten maken, dit monu ment als zitplaats te gebruiken. Dit ont hulde burgemeester mr. G. van Hall van Amsterdam vrijdagavond in een vraagge sprek voor de televisie, waarom het pro bleem va'n de op en om het monument rondhangende jongelui ter sprake was ge komen. Sinds enkele jaren is het monu ment een verzamelplaats geworden van jongelieden die hier 's zomers in de lunch pauze hun brood komen opeten, en van no zems, die er tot laat in de avond rondhan gen. Velen en niet alleen Amsterdammers ergeren zich hieraan. Desgevraagd zei mr. Van l- lal, dat het nationaal monu ment, niet moet worden gezien als een grafmonument, maar als een gedenkteken, dat de vreugde uitbeeldt, die bij de bevrij ding in ons volk leefde. Dat is ook de ge dachte waardoor de ontwerpex*s, de beeld houwer Raedeker en architect Oud zich hebben laten leiden. Niettemin meerit Amsterdams burgemees ter, dat men mag stellen dat het monument in bepaalde gevallen wordt misbruikt. Hij heeft architect Oud (de heer Raede ker is overleden) verzocht te onderzoeken, of het mogelijk is op de uitspringende muux% waarop soms tientallen jongelui rondhangen, schuine stenen of planken aan te brengen, waardoor het zitten onmoge lijk wordt gemaakt. Voorts bleek de bur gemeester zeer geporteerd voor de sug gestie van een stadsgenoot, die voorstelt de bovenste trede van de tx-ap naar de py loon te vex-vangen door een ring water, zodat het centrale gedeelte van het monu ment onbereikbaar wordt. Bij kransleg- gingen zou het water dan tijdelijk uit dat bassin moeten worden verwijderd. „Wij hebben vx-oeger wel een doorlopende poli tiebewaking op de dam gehad, maar het stuit mij tegen de borst, opnieuw een agent bij het monument te zetten", aldus de bux'gemeester, die evenmin van een hek wilde weten. Opvoeding van de jeugd tot het respecteren van het monument, achtte hij onbegonnen werk. In de nacht van vrijdag 2 op zaterdag 3 december, om tien over één hebben de delegaties uit de ministerraad en de Vakraad voor de Metaalindustrie gemeenschappe lijk het volgende communiqué laten verstrekken: „Vrijdagavond heeft een gesprek plaats gehad tussen een delegatie uit de ministerraad en de Vakraad voor de Metaal industrie. Van regeringszijde namen aan het gesprek deel de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooij, de minister van Econo mische Laken, drs. J. W. de Pous, en de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volks gezondheid, de heer B. Roolvink. De voorzitter van het College van Rijksbemiddelaars, mr. J. A. Berger, en de directeur-secretaris van dit college, mr. R. J. Erdbrink, waren bij dit overleg aanwezig. Onderwerp van gesprek waren de loonvoorstellen die de metaalindustrie aan het College van Rijksbemiddelaars heeft voorgelegd. Het beraad zal dinsdag des middags worden voortgezet". Naar de mening van staatssecretaris Roolvink zijn beide groeperingen in het overleg vrijdagavond elkaar in niet onbe langrijke mate tegemoetgekomen. De staatssecretaris deed deze mededeling vannacht omstreeks kwart voor een nadat de journalisten, die sedert acht uur 's avonds in het gebouw van het ministerie op het vinketouw hadden gezeten, aanvan kelijk alleen met een „welterusten heren" zijnerzijds genoegen hadden moeten ne men. Staatssecretaris Roolvink verklaarde na verder aandringen dat er van de zijde van de Vakraad tijdens het overleg nieuwe suggesties ter tafel zijn gebracht. Sugges ties en geen voorstellen. Deze suggesties hebben zowel betrekking op de loonsver hoging als op de datum van ingang dier verhoging. Formeel moet de Vakraad voorstellen ter goedkeuring vooiieggen aan het College van Rijksbemiddelaars, zoals bekend is, maar daar heeft men nog geen gelegenheid voor gevonden. Staatssecretaris Roolvink meent dat er zijns inziens, blijkens hetgeen vrijdag avond is besproken, een gering verschil van mening tussen de groeperingen is overgebleven. Hij vex-klaarde er zich niet Advertentie Lange Nieuwstraai 49? lel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Advertentie Advertentie ZONDAG 14.30 UUR Voorwedstrijd 12.30 uur: VSV II—EXCELSIOR II over te willen uitlaten op welk punt dit verschil van inzicht zich voordoet en ver klaarde voorts dat beide partijen zich in eigen kring nader zullen moeten beraden. De Vakraad zou volgens de staatssecre taris bereid zijn, met geringere loonsver hogingen en andere data van ingang ge noegen te nemen. Hij zei dat de winst- delingsregeling praktisch rond was. Vol gens de heer Roolvink zou er, nu beide partijen water in de wijn hadden gedaan, nog maar een klein verschil te over bruggen zijn. Van andere zijde werd echter met klem gezegd, dat er helemaal niets vast stond, en dat er alle kans was dat dinsdag de mogelijkheid tot een compromis met één slag weer van de baan zou zijn In het gebouw van de „Metaalbond" in Den Haag kwam de Vakraad voor de Me taalindustrie na afloop van het overleg met de delegatie uit de ministerraad nog voor korte tijd bijeen. Aan werknemerszijde is dat anders: vannacht werd een bondsbestuursvergade- ring gehouden van de Nederlandse Be- drijfsbond voor de metaalnijverheid en de elektrotechniek (aangesloten bij het N.V.V.) en heden, zaterdag, is er een ver gadering van de bondsraad van die orga nisatie. De ministerraad komt maandag in ver gadering bijeen om zich te beraden over de suggesties die door de Vakraad zijn gedaan. Daarna zal een afvaardiging van het kabinet een bespreking hebben met het bestuur van de Stichting van de Ar beid. Hoewel, naar werd meegedeeld, bei de groeperingen zich hebben verbonden geen mededelingen te doen over de stand van zaken op het ogenblik, bleek dat hier en daar de indruk bestaat dat, gezien het voortzetten van het overleg, een basis aan wezig zou kunnen zijn waarop beide groe peringen elkaar zouden kunnen vinden. Het feit alleen al dat het overleg weer op gang is, wordt als een gunstig teken op gevat. Voordat vrijdagavond in het ge bouw van het ministerie van Sociale Za ken en Volksgezondheid het overleg begon, had de Vakraad voor de Metaalindustrie een bijeenkomst gehouden. Maandag 5 december a.s., Sinter klaasdag, zullen onze kantoren Grote Houtstraat 93 en Floresstraat 1 in Haarlem, en Lange Nieuwstraat 427 in IJmuiden om vier uur 's middags gesloten zijn. DE DIRECTIE

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1