Weer verbetering bepleit van vissershaven in Scheveningen EXQUISE ZWEEDSE KERSTDINERS A G E N O A Regen en veel wind Komt „Heilige Tat"-president naar Amsterdam? en „Atoommes" vervangt scalpel bij hersenoperaties SVENSKA RESTAURANGEN „B 0 L W E R K" Nog geen compromis tussen Socrates en A'damsche Bank Mr. Luns in Bonn Zes doden in het verkeer Nieuwe chirurgische techniek van drie Zweedse geleerden 2 TWEEDE KAMER Grieven van sportvissers besproken Weer een groep Papoea's naar Nederland Kerkelijk nieuws Reserveer tijdig uw tafel GAENDE SMORGASBORD Pacificatie Baliemvallei Gouverneur gaf geen bevel het onderzoek te staken Mechanisatie in de Oranje-Nassaumijnen Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk H eemskerk Nieuwe directeur van Handel en Nijverheid Nederland beschuldigd van kolonialisme in Z.-Amerika Nieuwe Hoge Commissaris voor de vluchtelingen Zeer natte november ZATERDAG 3 DECEMBER 1960 (Van onze parlementaire redacteur De Tweede Kamer heeft met vier mid dag- en drie avondvergaderingen, waar van er twee tot in de nacht voortduur den, een drukke en ook spannende week achter de rug. Bijna iedereen zat gister middag te geeuwen, maar manmoedig be gon men tegen half zes nog aan de be handeling van de afdeling visserij. Bijna algemeen werd aandacht besteed aan de grieven van hengelsportkringen tegen de Kamer voor de Binnenvisserij. Ofschoon de hengelaars ongeveer 60 percent bijdra gen aan de inkomsten van deze organi satie, is er vrijwel niets gebeurd voor de uitzetting van pootvis in de openbare wateren. In Oost-Flevoland wordt nu een grote viskwekerij aangelegd voor een be drag van twee miljoen gulden. De hoop werd uitgesproken dat van de daar ge kweekte pootvis een evenredige hoeveel heid zal wprden gebruikt ter verbetering van de visstand voor de sportvissers. Zo als reeds vele jaren achtereen het geval is, werd weer aangedrongen op verbete ring van de Schevenings vissershaven en gevraagd werd hoe minister Marijnen denkt over de plannen voor een eigen vissershaven van Katwijk. Er werd voorts gepleit voor financiële hulp ter vernieuwing van de visserijvloot. Nederland kan door zijn gunstige ligging de „Eurovispoort" worden. In andere lan den worden de vissersvloten opgebouwd met regeringshulp. In ons land kan het familiekapitaal de modernisering van de vloot niet meer financieren, zodat steeds meer wordt gewerkt met vreemd vermo gen. Men drong er van diverse kanten op aan de economisch gedupeerden van de Deltawerken zo veel mogelijk te hel pen. Zij moeten niet in de positie komen te verkeren van de Zuiderzeevissers, voor wie ieder jaar in het parlement moet wor den gepleit. Dat is gisteren voor het eerst niet gebeurd, omdat vorig jaar eindelijk een nieuwe regeling tot stand is gekomen. Volgende week donderdag zal minister Ma- rijnen de sprekers antwoorden. Hij kan niet eerder omdat hij belangrijke be sprekingen in het buitenland moet bijwo nen. Hij heeft over een ander onder werp, de ruilverkaveling, gezegd, dat, ten einde te komen tot een doeltreffende stem mingsprocedure de cultuurtechnische com missie thans overleg pleegt met de col leges van Gedeputeerde Staten. Minister Marijnen sprak de hoop uit dat het re sultaat van het overleg zal zijn dat voor taan schriftelijk kan worden gestemd. Zo lang het overleg niet is afgesloten, wil de hij geen voorstellen doen tot herzie ning van de stemmingsprocedure. Indien men de gewestelijke raden zou willen be trekken bij de uitvoering van cultuur technische werken om daardoor het pro vinciale element meer tot geding te doen komen, zou dat een uitholling zijn van de plaatselijke commissies. Ter verbete ring' van de structuur van het platteland is een driejarenplan voor ruilverkavelin gen .opgesteld, dat per jaar 40.000 hecta ren zal omvatten. Bij de voorbereiding van het plan kwam de cultuur-technische Advertentie TUSSIPECT hoestsiroop werkt slijmoplossend commissie op een prijs van 3400 gulden per hectare. Er is nadien echter een min der intensieve uitvoering bepleit omdat de hoge kosten voor grondverbetering dik wijls als een bezwaar worden gevoeld, ter wijl in het huidige landbouwbeleid minder mogelijkheden worden geboden de produk- tie te verhogen. De mechanisatie van cul tuur-technische werken neemt echter toe, waardoor de kosten dalen. Minister Marij nen had groot vertrouwen dat door ver dere mechanisatie de kostprijs kan dalen tot gemiddeld 2250 gulden per hectare. De ruilverkavelingen waarvoor dit jaar wordt gestemd, kosten 2750 gulden per hectare. De minister sprak de hoop uit dat in het volgende driejarenplan een prijs van gemiddeld 2250 gulden per hectare kan worden bereikt. De Papoea-leider Nicolaas Jouwe wordt volgende week voor een kort bezoek^ in ons land verwacht. Hij zal hier waarschijn lijk besprekingen voeren in verband met zijn taak een Papoea-elite te vormen met het oog op de toekomstige zelfbeschikking. Ook zal volgende week een groep van tien Papoea's in Nederland arriveren voor een oriëntatiebezoek van veertien dagen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Harkema-Opeinde (toez.) A. P. Peschar te Hollum op Ameland. Aangenomen naar Colijnsplaat R. Dijk- meijer te Giessen-Oudekerk. Beroepen te Naarden (toez.) J. Veen te Beekbergen. Gcr. Kerken Beroepen te Wissenkerke J. ter Horst, kand. te 's Gravenhage. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Murmerwoude G. J. Buys te Papendrecht. Vrfo'e Evang. Gemeenten Beroepen te Bergum (Fr.) L. Flier, voor heen zendingspredikant op Samoisir. Advertentie Wij serveren beide Kerstdagen in onze intieme bovenzaal waarbij beschaafde muziek Ook dit jaar zijn er, uitsluitend in de bovenzaal, originele Zweedse surprises voor de dames. In onze Benedenzaal serveren wij buiten onze prima diners in verschillende prijsklassen tevens De minister van Binnenlandse Zaken heeft geantwoord op vragen van het Twee de-Kamerlid de heer Welter (K.V.P.) over het optreden van een bestuursambtenaar op Nieuw-Guinea. De vragen van de heer Weiter luidden: „Is niet in Nieuw-Guinea,evenals in het voormalige Nederlands-Indië. de procureur generaal, als hoofd van het openbaar mi nisterie, ondergeschikt aan de regering, in casu de gouverneur, die hem gelasten kan vervolgen in te stellen of na te laten om redenen van binnenlandse of buiten landse politiek, zoals in het voormalige Nederlands-Indië herhaaldelijk gebeurde? Indien deze vraag bevestigend beantwoord wordt, impliceert dit dan niet, dat het oordeel van de gouverneur omtrent de op portuniteit van een strafvervolging beslis send is en dat de procureur-generaal zich daaraan zonder meer heeft te onderwer pen? Heeft de procureur-generaal zich ten aanzien van het optreden van een bestuurs ambtenaar bij de pacificatie van de Ba liemvallei dienovereenkomstig gedragen en zo niet, is hij dan ter zake terechtgewe zen? De minister heeft de eerste vraag be vestigend beantwoord. Naast de bevoegd heid van de gouverneur tot het geven van bevelen staat het toezicht van het Hof van Justitie op de behooi-lijke vervolging van alle misdrijven en de bevoegdheid van dit. hof om bij verzuim of overtredingen de procureur-generaal te gelasten daarover verslag uit te brengen en voorts om te kun nen bevelen dat een vervolging moet wor den ingesteld. Aanvankelijk is nog een voorbehoud ge maakt voor een mogelijk schriftelijk bevel van de gouverneur om een vervolging te gen te houden. Deze mogelijkheid is la ter vervallen. Het reglement op de rech terlijke organisatie bevat nu een artikel dat zich verzet tegen tussenkomst van de zijde van de gouverneur in geval van een bevel van het hof. De gouverneur heeft geen bevel gege ven het onderzoek te staken. Sinds enkele dagen geschiedt in de mij nen Oranje-Nassau II en IV de kolendel- ving volkomen mechanisch, een primeur in de Nederlandse mijnindustrie. Tot voor kort moesten de kolen door de houwers uit de kolenwand worden gehakt. Hier voor gebruikt men nu schaafinstallaties. De multischaaf is de recordhouder van het mechanisch kolendelven. Samengesteld uit een serie kleine schaafjes doorsnijdt zo'n apparaat snel het kolenfront. Voorts zijn er in een moderne mijn machines die oude mijngangen snel opvullen met steen. Die machine kan per uur 150 kubieke meter steen 250 meter ver in de mijngang „bla zen". Het ondergronds vervoer van de ko len geschiedt sinds kort ook door een nieuwe ondergrondse verkeersdeelnemer, de Unikar, een ondergrondse vrachtauto. Korte staking bij Beijnes Bij Beynes te Beverwijk. is vrijdagmid dag van 13.10 tot 14.10 uur gestaakt in ver band met de houding der regering met betrekking tot de lonen in de metaal industrie. Inbraak In een winkelbedrijf aan de Trawler kade te IJmuiden is ingebroken. Er is voor een bedrag van honderd gulden ont vreemd. Stadsschouwburg: Vandaag en zondag 20 u.: Toneelgroep Comedia 1960 met „Cor sica". BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Ridders van het zwaard", 14 j. (Maandagavond alleen 19 ii.). Frans Halstheater: Dagelijks 14 19 en 21.15 u., echter zondag 14, 16.30, 19 en 21.15 u. en dinsdag 14 en 20 u.: „Zolang er men sen zijn", 14 j. Maandag gesloten. Lido Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Hier is Lemmy Caution13 j. Zondag 11 u.: „De herberg van het zesde geluk", a.l. Luxor Theater: Vandaag 19 en 21.15 u en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Het loon van de angst', 18 j. Maandag tot en met woensdag 14, 19 en 21.15 u. „Zij die van de zonde leven", 18 jaar. Minerva Theater: Vandaag en zondag 19 en 21.15 u.: „Rivalen zien niet om", 14 j. Zondag 14 en 16.15 u.: „Hopla Conny" a.l. Maandag gesloten. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „Paradies der Matrosen", 14 j. Zondag 11 u.: Jan P. Strijbos met „Van Canada naar Mexico a.l. Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 u., zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „De grote bluf", 14 j. Maandag 14.30 en 19, dinsdag en woensdag 14.30, 19 en 21.15 u.: „Het licht aan de overkant", 18 j. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 u., zondag echter 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Nachttrein", 14 j. Zondag 11 u.: „Met Peter Townsend de wereld rond", a.l. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag en zondag 20 u.: „The Glenn Miller Story", a.l. Zondag 14.30 u.: „De melkboer", a.l. TENTOONSTELLINGEN Kunsthandel Bier (Groot Heiligland): Tot 15 dec. exposities van werken van Hollandse 17de-eeuwse meesters. Dagelijks 1017 u. Zondags 1318 u. Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 12 dec. expositie van werken van H. F. Boot en zijn leerlingen. Dagelijks 10—12.30 en 13.30—17 u. Zondag 14—17 u. De Waag (Damstraat): Tot 12 dec. expo sitie van reisschetsen van Margaretha Verheus en W. A. van der Kolk. Dagelijks 1317 u., zondags 1417 u. In 't Goede Uur: Tot 1 januari expositie van schilderijen, tekeningen en aquarellen van Dik van Gulik. Dagelijks 1022 u. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 13): Tot 1 jan. expositie van werken van Hans van Wijk. Dagelijks 9—17 u. tevens ma., wo. en vr. 1820 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van 2 december). ZATERDAG 3 DECEMBER Thalia-theater. 19 en 23.15 uur: „Genade- oze jeugd". Rex-theater, 20 uur: „Angst" ZONDAG 4 DECEMBER Thalia-theater, 15 uur: „Tornado", 20 u.: .Genadeloze jeugd". Rex-theater, 15 uur: „Met dodelijke af loop". 20 uur: ..Angst". MAANDAG 5 DECEMBER Thalia-theater. 20 uur: „De pelsjagers van de slangenrivier". Rex-theater, uur: „Angst". Pieter Verrneulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.3012 en 1416.30 uur. (Van onze Amsterdamse redacteur) Naar verluidt heeft de president van het genootschap Die Heilige Tat, de elektro technicus W. Th. Dreis uit Wiesbaden het plan in de loop van de volgende week naar Amsterdam te komen in verband met de arrestaties van zijn „ambassadeurs" J. Jansma en M. J. J. Volraat. Na deze arrestaties hoopt de officier van Justitie, mr. J. - F. Hartsuiker,--„Die.-Heilige Taf'-' te ontmaskeren als een oplichtingsaffaire. Zoals bekend, heeft de heer.N. den Besten, de gegijzelde directeur van de failliet ver klaarde n.v. Socrates 350.000 gulden aan de „ambassadeurs" verstrekt in de over tuiging dat hij, naar hij zelf heeft ver klaard, de oprichting steunde van een mondiale interkerkelijke organisatie. Hoofdinspecteur H. Molenkamp van de Amsterdamse centrale recherche, die be last is met het onderzoek naar de achter gronden van „Die Heilige Tat", wil graag een gesprek met de heer Dreis. Hij zei ons: „Ik heb ook gehoord van de plan nen van Dreis om naar Amsterdam te ko men. Hij heeft zich echter niet tot de po litie gewend. Overigens moet ik nog zien dat hij komt." Een onderzoek naar de mogelijkheden om tot een compromis te geraken tussen de n.v. Socrates en de Amsterdamsche Bank, heeft nog niet tot resultaten geleid. Wel zijn er nog steeds contacten tussen de curator mr. C. D. van Vliet en de bank, zij het dan geheel buiten de heer Den Besten om. De curator vreest dat executie van de n.v. Socrates alleen maar schadelijk zal zijn voor de crediteuren, ge zien de moeilijk verkoopbare objecten die daardoor een te lage prijs zouden opbren gen. Hij ziet meer heil in een overne ming van de bank van alle bezittingen van de n.v. voor een bedrag dat iets hoger ligt dan de vorderingen van de bank. Voor een dergelijk akkoord is echter ook over eenstemming nodig met de belastingen die enorme aanslagen hebben gestuuru; welke als gevolg van het ontbreken van gede tailleerde belastingaangiften ambtshalve zijn geschied. Advertentie ,Die ZATERDAG 3 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: Brücke". Luxor Theater 19 en 21.15 uur: „Bittere rijst". W. B. Theater 20 uur: ..De zoon van een gangster". ZONDAG 4 DECEMBER Kennemer Tlwarter, 14.30 uur: „Furie van de Congo": jf.30. 19 en 21.15 uur: „Die Brücke". Luxor Theater. 14.30 uur: „Piefke. de schrik van de compagnie"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „Bittere rijst". W. B. Theater, 14.30 uur: „Bengazi"; 16.30 en 20 uur: Opstand achter tralies". MAANDAG 5 DECEMBER Kennemer Theater, 19 uur: ,Die Brücke" (één voorstelling). Luxor Theater: Géén voorstelling. W. B. Theater. 20 uur- „Opstand achter tralies". Marquetle-theater, zaterdag en zondag 20 uur: „The Geisha boy". Voor de benoeming tot directeur-gene raal van Handel en Nijverheid bij het mi nisterie van Economische Zaken zal wor den voorgedragen mr. J. C. van Alphen de Veer, thans hoofd van de Directie Or deningsvraagstukken van het directoraat- generaal voor Handel en Nijverheid. De heer Van Alphen de Veer volgt drs. J. H. D. van der Kwast op, die de dienst van het departement zal verlaten. De heer Van Alphen de Veer was na zijn studie juridisch medewerker van de A.N.W.B. In 1942 ging hij over naar het ministerie van Economische Zaken. In ja nuari van dit jaar werd hij directeur Ór- deningsvraagstukken. BONN (Reuter/D.P.A.) De Neder landse minister van Buitenlandse Zaken mr. J. M. A. H. Luns, is vrijdagavond in Bonn aangekomen waar hij vanmorgen met zijn Westduitse ambtgenoot, dr. Von Brentano, heeft gesproken, naar verluidt voornamelijk over de voortgaande verwij dering tussen de zes landen van de Euro pese Economische Gemeenschap en de ze ven van de Europese vrijhandelsassocia tie, een kwestie van bezorgdheid van de Nederlandse regering. Van officiële zijde is niets vernomen over de onderwerpen Het initiatief tot dit gesprek is, zo werd uit Bonn vernomen, uitgegaan van de Ne derlandse regering. Mr. Luns wordt in de loop van de dag in Den Haag terugver wacht. (D.P.A.) Het uitstellen van de top conferentie van de zes landen van de Europese Gemeenschappen heeft tengevol ge, zo verluidt in Bonn, dat een ontmoeting tussen Luns en de voorzitter van de Euro pese commissie van de E.E.G., professor Hallstein, niet is doorgegaan. Professor Hallstein was vrijdagochtend in Bonn aangekomen maar hij is nog de zelfde dag naar Brussel teruggekeerd. (UPI) Over de aankomst van de minis ter in Bonn en de vraag van wie het initia tief tot de bespreking was uitgegaan heeft men de pers geruime tijd in het ongewis se gelaten. Hierdoor ontstond de indruk dat de Nederlandse regering vermoedt tegen de wensen van president De Gaulle in te gaan met deze bespreking. Met West Duitsland is Nederland overtuigd voorstan der van Brits lidmaatschap van de E.E.G waar Frankrijk echter niets voor voelt. Advertentie TUSSIPECT Hoestsiroop verlicht de ademhaling Nieuwe ambassadeur. Prof. Julio Sandoval Larromana is benoemd tot am bassadeur van Guatemala voor Nederland en België. Hij vervangt Mauricio Rosal, die op beschuldiging van het smokkelen van verdovende middelen in New York gevan gen zit. Anderhalf jaar voor joyriding. De rechtbank te Dordrecht, heeft een 18-jarige jongen veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden, wegens joy riding. De jongen had twee auto's en een fiets weggenomen Hij had geen rijbewijs en reed met een van de auto's in een sloot Dr. K Vos overleden. Dr. H. Vos, ge neesheer-directeur van het volkssanato- rium te Hellendoorn. is na een hartaanval overleden. Hij was 62 jaar. Dr. Vos had sinds 1936 toen hij zijn vader. dr. B. H. Vos. opvolgde, de leiding van het volks sanatorium. Kenner van Amsterdam. De nestor der Amsterdamse historici, de heer Anto- nie M. van de Waal, oud-archivaris van de Nederlandsche Bank, is ter ere van zijn 70ste verjaai-dag benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Dit werd hem door burgemeester Van Hall medegedeeld op een huldigingsbijeenkomst in het Ste delijk Museum. De heer Van de Waal heeft bijzonder veel gedaan voor de bevordering van de kennis over het verleden en heden van de hoofdstad. Hij bezit de grootste particuliere bibliotheek over de hoofdstad. Spaanse missie bij EEG. Ingevolge de wens der Spaanse regering heeft de Euro pese Economische Gemeenschap haar in stemming betuigd met de instelling van een Spaanse missie bij de EEG. De ge meenschap ging eveneens akkoord met de benoeming van graaf De Cassa Miranda, ambassadeur van Spanje in Relgië en Lu xemburg tot hoofd der missie. Mr. J. M. Vos overleden. In Den Haag is op 49-jarige leeftijd overleden mr. J. M. Vos. De heer Vos trad na zijn studietijd in 1940 in dienst bij het toenmalige minis terie van Handel en Nijverheid. Op 1 juni 1945 ging hij naar 't toenmalige ministerie van Scheepvaart, waar hij achtereenvol gens de functies van plaatsvervangend secretaris-generaal en directeur van de Scheepvaart bekleedde. Als hoofd van de afdeling „reconstructie koopvaardijvloot" heeft hij een werkzaam aandeel gehad in de wederopbouw en de samenstelling van de Nederlandse koopvaardijvloot. „Vier keer Z.N.". De werkzaamheden aan de bouw van het diaconessenzieken- huis te Paramaribo zijn reeds zo ver ge vorderd, dat naar alle waarschijnlijkheid begin 1961 de eerste patiënten kunnen wor den opgenomen. De gelden voor dit zieken huis werden voor het grootste deel in Ne derland door Johan Bodegraven met zijn „Vier keer Z.N.-actie" bijeengebracht. Tegen oliestook. De Nederlandse Katholieke Mijnwerkersbond heeft gepro testeerd tegen het feit, dat Gedeputeerde Staten van Limburg aan Provinciale Sta ten hebben voorgesteld, het nieuwe ge bouw van de Provinciale Waterstaat te Maastricht uit te rusten met een oliever- warmingsinstallatie. Reeds eerder is een dergelijke kwestie aan de orde geweest bij de bouw van een verpleegstershuis te Heerlen. Daar heeft men naderhand dan ook de plannen gewijzigd. Benoemd. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot lid van de commissie van advies voor het Staatsvissershgvenbedrijf te.IJmuiden,de heei;.A..van Nierop,-.direc- teur van de Visconservenfabriek Vico n.v. te IJmuiden. Bij een verkeersongeluk in Zijderveld (Utr.) is een wethouder van de gemeente Everdingen (Utr.), de 76-jarige heer G. A. de Vos, om het leven gekomen. De heer De Vos wilde per rijwiel de rijksweg Utrecht-Den Bosch oversteken. Op dat mo ment naderde een personenauto, bestuurd door dr. ir. H. J. A. de Goeij uit Over- veen. Een aanrijding was onvermijdelijk, hoewel de heer De Goeij nog zeer krach tig heeft geremd. De heer De Vos werd door de auto aangereden. Hoewel het. onge val zich aanvankelijk niet zo ernstig liet aanzien, is de heer De Vos tijdens het ver voer naar een ziekenhuis te Utrecht over leden. In Wieringerwerf is de 56-jarige landar beider P. de Graaf op een kruising met rijksweg nr. 7 om het leven gekomen. Hij kwam op zijn bromfiets in botsing met een auto en is kort daarop aan de gevolgen overleden. De bestuurder van de auto heeft de aanrijding nog door krachtig rem men en het omgooien van het stuur trach ten te voorkomen. De auto raakte hierbij van de weg en werd zodanig beschadigd dat hij niet verder kon rijden. In Lichtenvoorde is het driejarig meisje Marianne te Brake, dat plotseling de weg opliep, door een auto aangereden. Het kind was op slag dood. Op de rijksweg Apeldoorn-Deventer is het 6-jarige Jongetje P. N. Manuputty uit het Ambonezen-woonoord bij Apeldoorn aangereden door een personenauto. Het jongetje was op slag dood. In een ziekenhuis in Groningen is overle den de 73-jarige mej. J. Boerema uit Ha ren. Zij werd bij het oversteken van de rijksstraatweg in Haren door een autobus aangereden en ernstig gewond. In een ziekenhuis te Rotterdam is het 4-jarig jongetje Jac. de Vos overleden aan de verwondingen die hij op 22 november had opgelopen, toen hij was aangereden door een vrachtauto. Advertentie TUSSIPECT hoestsiroop verdrijft die „keelkriebel' Aan de universiteit van Uppsala in Zwe den wordt thans een hersenoperatie per week uitgevoerd met behulp van het zoge naamde „atoommes". Dit is geen normaal mes, maar een syn- chro-cycloiron d.ii een pcotonenstra'al naar de hersenen zendt waarmee een bloedloze operatie in het centraal zenuwstelsel mo gelijk wordt. Het wordt voornamelijk ge bruikt bij patiënten die lijden aan de ziek te van Parkinson. Het is evenwel ook met succes aangewend bij mensen die aan be paalde geestelijke afwijkingen leden. Het atoommes, waarvan men aanneemt dat het het eerste in zijn soort is in de wereld, werd voor de eerste keer gebruikt in 1958. Sindsdien is de techniek ervan zozeer verbeterd, dat het bijna een „nor maal chirurgisch hulpmiddel" geworden is. Achter de methode staan drie Zweedse geleerden, de professoren Lars Leksell, een neurologisch chirurg, Bror Rexed, ana toom, en Borje Larsson, kernfysicus. Prof. Leksell verklaarde dat de techniek van het atoommes tien jaar studie heeft vereist, en dat voor verdere vervolmaking nog wel tien jaren nodig zijn. Het cyclotron kan momenteel nog niet worden gebruikt bij behandeling van tu moren en andere gezwellen. Bij een ingreep in het centrale zenuw stelsel wordt de patiënt vastgebonden op een tafel van bijzondere constructie en wordt een protonenstraal, met een snelheid van 170.000 km per seconde naar de te be handelen plek gevoerd. De tafel draait zo dat de patiënt van verschillende zijden be straald wordt, maar altijd hetzelfde punt de zieke zenuw die vernietigd moet NEW YORK (UPI) Nederland is don derdag aan critiek onderworpen in de UNO-assemblee, omdat het nog „koloniën" zou hebben in Zuid-Amerika en het Carai- bische gebied. De afgevaardigde van de Middenamerikaanse staat Honduras, Fran cisco Milla Bermudez, zei, dat de Afro- Aziatische delegaties de indruk maakten kolonialisme te beschouwen als iets, dat tot hun landen beperkt is. „Maar zelfs in Latijns-Amerika bestaan er koloniën", al dus Bermudez. „Zullen wij nu steun krij gen van de Afro-Aziaten in onze strijd? Gisteravond heeft Nederland de beschul diging verworpen. Voor de Nederlandse delegatie sprak de heer J. E. Einaar, ver tegenwoordiger van Suriname. De heer Einaar beschreef de beschuldiging van Honduras als „een verspreking". De ingreep is volkomen pijnloos en de patiënt behoef; na behandeling slechts en kele dagen na te kuren. Prof. Leksell zei dat een hersenoperatie nooit geheel zonder risico's is, ook niet die welke met het atoommes worden uitge voerd. „Maar aangezien bij de behandeling met het synchrocyclotron geen instrumen ten met de hersenen in aanraking komen, kunnen zich al)lans geen complicaties als bloedingen of infecties voordoen," aldus prof. Leksell. NEW YORK (Reuter) Felix Schnijder, Zwitsers waarnemer bij de UNO is vrij dag benoemd tot opvolger van dr. Lindt als Hoge Commissaris der Volkenorgani satie voor het vluchtelingenwezen. De 50-jarige Schnyder is diplomaat ge weest in Moskou, Berlijn, Washington en Israel voordat hij in februari 1958 waar nemer bij de UNO werd. De benoeming is geschied door secretaris-generaal Ham- marskjoeld. Deze heeft voorgesteld de be noeming per 1 februari te doen ingaan en tot eind 1963 te laten duren. Maandag zal de Assemblee zich over de benoeming uitspreken. (Van onze weerkundige medewerker) Novembef' is eén belangrijk te zachte maanfi geu>orden. In De Bilt bleef de ge middelde etmaaltemperatuur slechts op twee dagen onder normaal. Omstreeks de negende werden enkele vorstdagen waar genomen. De gemiddelde etmaaltempera tuur kwam in De Bilt op 7,5 C tegen nor maal 5,5 0 C. Het aantal uren zonneschijn in De Bilt bedroeg 54 uren tegen normaal 53 uren. De grootste afwijking gaf de regenval te zien. In alle provincies werd november een te natte maand, al liepen de verschil len sterk uiteen. Zeer nat, meer dan 180 mm, was het evenals in oktober vooral in het westen van ons land terwijl Limburg tot de minst natte provincie behoorde. Ook de herfst (drie maanden) was uit zonderlijk nat. In de laatste honderd jaar is alleen de herfst van 1944 iets natter ge weest. Op enkele plaatsen in Noordholland en Zeeland, waar meer dan 450 mm totaal viel, kan het een record zijn geweest, al bleef het landelijke herfstrecord op naam staan van Friese Sluis (Wieringermeer) met 505 mm. in de herfst van 1944. Normaal valt er in onze omgeving in november 80 mm regen. Thans noteerden Haarlem 142, IJmuiden 152, Schiphol 126, Vijfhuizen 140 en Amsterdam 136 mm. De natste plaats was Heiloo met 209 mm. Het K.N.M.I. deelt mee: Een groot hogedrukgebied op het zuide lijk deel van de oceaan is langzaam iets naar het oosten getrokken. Het centrum ervan bevindt zich nu bij de Azoren. In het zeegebied tussen Groenland en IJs land is daarentegen een diepe depressie aangekomen. Deze heeft over de gehele breedte van de oceaan een zeer krachtige westelijke stroming doen ontstaan. Op on geveer 5000 meter hoogte kwamen daarin vanmorgen windsnelheden van 240 kilo meter per uur voor, op 9000 meter van 30C) kilometer per uur. Als gevolg hiervan bereikten de fronten van de depressie, die gisterochtend nog boven het westelijk deel van de oceaan lagen, vanochtend al de Britse eilanden, waarna het ook in Neder land spoedig begon te regenen. Doordat op de Noordzee de barometer sterk daalde, wakkerde de wind tot storm aan. Ook morgen duurt het winderige weer voort. Daar het koufront van de depressie waar schijnlijk enige tijd in de buurt van Neder land blijft liggen en er langs dit front kleine storingen bewegen, moet bovendien nu en dan regen worden verwacht. In het temperatuurverloop komt niet veel ver andering. WEERRAPPOItTEN Maximum-temperaturen e binnen- en buitenland. wP Neerslag: laatste 2A uur. l! sa ai cJ3 Zondag 4 december Zon op 8.29 uur, onder 16.31 uur. Maan op 18.03 uur, onder 9.08 uur. Maandag 5 december Zon op 8.31 uur, onder 16.30 uur. Maan op 18.51 uur, onder 9.58 uur. Maanstanden 3 dec. 5.25 uur volle maan. 11 dec. 10.39 uur laatste kwartier. 18 dec. 11.47 uur nieuwe maan. 25 dec. 3.30 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 3 december Hoog water 3.44 en 15.57 uur. Laag water 11.43 en uur. Zondag 4 december Hoog water 4.22 en 16.34 uur. Laag water 0.01 en 12.19 uur. Maandag 5 december Hoog water 4.58 en 17.09 uur. Laag water 0.38 en 12.55 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder regen zzw 10 1 Ypenburg geheel bew. zw 10 1 Vlissingen geheel bew. zzw 10 0 Eelde geheel bew. zzw 10 0 De Bilt geheel bew. zzw 10 0,4 Twente zwaar bew. zzw 7 0 Eindhoven geheel bew. zzw 10 0 Zd-Limburg zwaar bew. zzw 10 3 Helsinki regen z 5 1 Stockholm geheel bew. zw 7 0,1 Oslo mist windst. 8 3 Kopenhagen zwaar bew. zw 8 0 Aberdeen half bew. wzw 7 3 Londen regen zw 9 0,6 Amsterdam regen zzw 10 1 Brussel zwaar bew. zzw 10 0,2 Luxemburg geheel bew. wzw 7 0,6 Parijs geheel bew. z 10 0 Bordeaux licht bew. zo 13 2 Grenoble zwaar bew. windst. 9 0 Nice regen n 13 2 Berlijn zwaar bew. zw 9 0 Frankfort regen zzw 8 0,1 München regen zw 11 0,1 Zürich geheel bew. ono 2 0,1 Genève zwaar bew. windst. 7 0,2 Locarno half bew. w 6 0 Wenen mist zw 1 0 Innsbruck half bew. windst. 9 0 Athene zwaar bew. no Rome licht bew. windst. 12 0 Ajaccio zwaar bew. 0 19 0

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2