Dr. Fisher op audiëntie bij Paus Joannes XXIII J Met Sint Nicolaas in Parij s r Klein-Europese topconferentie in Parijs kan niet doorgaan WERELDNIEUWS Legendarisch Uwe Heiligheid wij maken geschiedenis Londen en Cairo wisselen nog geen ambassadeurs RUSSISCH RUIMTESCHIP IS IN STUKKEN UITEENGEVALLEN ZATERDAG 3 DECEMBER I960 3 Van dag tot dag zwijgen België roept ambassadeur terug uit V.A.R. Uitstel tot medio januari wegens Adenauers ziekte (Qp de <~Praatatoel V, Grote bewondering, gemengd met ver wondering, zullen vriend en vijand gevoe len ten opzichte van de vierentachtigja- rige bondskanselier van West-Duitsland, Konrad Adenauer, die zijn politieke plan nen en voornemens nog steeds zonder aar zelen richt op de lange tesmijn en van de toekomst blijkbaar nog zoveel respijt ver wacht dat hij er niet aan denkt, zijn af treden voor te bereiden. Dat zijn vijanden die in een of ander opzicht óók mensen zijn! zich ondanks hun gevoelens van irritatie, wrok mis schien, toch een zekere bewondering niet zullen kunnen ontveinzen, geldt natuurlijk het feit dat een man van zijn leeftijd fysiek en mentaal nog de kracht en de vermogensbeheersing bezit om de zware beproevingen van het kanselierschap op een bijna achteloze manier te overwinnen. Voor zijn politiek en ook voor zijn hard nekkig vasthouden aan een machtspositie zullen velen weinig goede woorden over hebben. Doch nuchter bezien vormt deze bijna legendarisch wordende rots in de wereldpolitieke branding een groter pro bleem voor zijn vrienden dan voor zijn vijanden. Zijn vrienden staan namelijk voor het grote risico, dat hij van de ene dag op de andere wegvalt uit het West- duitse politieke krachtenveld en een ont stellende leemte achterlaat. Merkwaardig is de sfeer van onsterfelijkheid, die deze man omgeeft en die niet alleen in Duits land, maar ook elders het volkomen onge motiveerde en onreële idee heeft geves tigd: „Adenauer zal er altijd zijn". Er is niets nuchters of tastbaars aan dit idee, doch het is een suggestieve werking die ervan uitgaat en die volkomen koelbloedig denkende politici en staatslieden verleidt om zelfs voor de niet nabije toekomst hun samenspel af te stemmen op de keiharde, onverzettelijke en stabiele figuur, die het middelpunt vormt van de Westduitse krachtcentrale. Aan kortsluiting wordt slechts zelden gedacht ofschoon een nuchtere over denking van jaartallen en menselijke le vensfeiten tot een onverbiddelijke conclu sie dwingt. Een onzer lezers wendde zich met een brief tot ons waarin hij critiek oefent op een beslissing van de huuradviescommis sie in Haarlem. Deze beslissing hield in dat aan een aantal bewoners van huizen van de Haarlemse Stichting voor Woning verbetering nadat zij bij genoemde commissie hadden geprotesteerd tegen de verhoging van hun huishuur over een periode van 15 weken het bedrag der huurverhoging, zijnde 1,70 per week, is terug betaald. Bewoners, zo deelt de brief schrijver mee, die zich niet tegen de ver hoging van hun huishuur hebben verzet, hebben deze restitutie echter niet ontvan gen. Hij voelt dit als een „grote onbillijk heid". „Gelijke monniken, gelijke kappen" meent hij. Ten einde ons over deze aan gelegenheid te informeren hebben wij ons telefonisch in verbinding gesteld met het bureau van de huuradviescommissie. Op ons verzoek commentaar te geven op de klacht van onze abonnee kregen wij ech ter ten antwoord dat men de order had gekregen met betrekking tot de huurver hoging geen inlichtingen aan „de pers" te verstrekken. Ook onze opmerking dat het ons niet te doen was om een juridische uiteenzetting van het al of niet recht heb ben op terugbetaling van de huurverho ging, maar slechts om ingelicht te wor den over de algemene gedragslijn van de huuradviescommissie wanneer eenmaal is vastgesteld dat de huurverhoging ten on rechte is geschied, had niet het door ons gewenste resultaat. Wel werd ons gewezen op de mogelijkheid voor de huurders om. indien zij zich niet met de beslissing van de huuradviescommissie kunnen vereni gen, in beroep te gaan bij de kantonrech ter. Wij willen hier niet treden in de vraag of het al of niet billijk is de bewoners die tegen de huurverhoging hebben gere clameerd het te veel aan huur betaalde wèl en hun die geen protest hebben la ten horen dit bedrag niet te restitueren. Meer in het bijzonder heeft ons met na me het, laten we het zo maar zeggen, verbod bevreemd dat de huuradviescom missie in Haarlem ervan weerhoudt in te gaan op een toch algemene informatie van de zijde der redactie van een courant Nu staat het uiteraard elk mens of in stantie vrij tegenover „de pers" net zo veel los te laten als men kwijt wil. In bepaalde omstandigheden zijn voor een „geen commentaar" zelfs zeer redelijke argumenten aan te voeren. Wij zijn ech ter in het onderwerpelijke geval de me ning toegedaan dat er voor een „zwijg plicht" geen reden kan zijn. In feite be treft het hier immers een zaak die het licht der openbaarheid gerust kan verdra gen en het stempel „geheim" niet van no de heeft. Integendeel, wanneer het er om gaat gerezen twijfel over de rechtvaardig heid van een beslissing weg te nemen, dan kan men niet duidelijk genoeg zijn. Zo niet, dan is de kans niet denkbeeldig dat deze twijfel aanwakkert tot zekerheid. Deze mogelijkheid te voorkomen was het doel van ons verzoek om inlichtingen aan de hum-adviescommissie. Doch deze wil het blijkbaar anders. (Van onze correspondent ROME „Uwe Heiligheid, wij maken geschiedenis", aldus zei de anglicaanse aartsbisschop dr. Fisher gisteren tegen Paus Joannes XXIII nadat hun onderhoud, dat 65 minuten had geduurd was afgelo pen. Op een persconferentie zei dr. Fisher in antwoord op een vraag of hij dacht dat zijn ontmoeting met de Paus een ver zachting in de „koude oorlog" tussen bei de christengemeenschappen teweeg had gebracht. „Goede voorbeelden worden soms nagevolgd door a*nderen. Wordt dat in dit geval gedaan, dan zou men kunnen spreken van een ontspanning in de tot op zekere hoogte koele betrekkingen welke bestonden.' In de preek die dr. Fisher donderdag middag in de Anglicaanse kerk hield naar aanleiding van Johannes 8 tfers 32: De waarheid zal vrijmaken, leek ons de vol gende passage belangrijk: De verschillen in doctrine zijn nooit alleen maar zuiver theologisch, maar hangen samen met ver schillen zoals temperament en persoonlijk heid. Het zijn zeker verschillen die hun invloed moeten hebben gehad op de verwijdering van de kerk van Engeland en Rome. Engeland en de Anglicaanse kerk zijn van nature, en bij de gratie Gods, harts tochtelijke minnaars van de vrijheid, ook al weten zij die lang niet altijd op de juiste wijze te gebruiken. Deze hartstocht voor de vrijheid is een der belangrijkste oorzaken geweest, die geleid hebben tot de breuk met Rome Want aan het ont staan van elke afscheiding en van elk schisma ziet men steeds dat daar een kwestie van autoriteit en jurisdictie toe heeft bijgedragen. Met deze woorden heeft hij goed en duidelijkgezegd, dat de anglicaanse kerk geenszins van plan is toe te geven op het punt van de a'gehele onafhankelijkheid. En dat werd nog duidelijker, toen hij zei: „Concurrerende jurisdicties kunnen zeer wel vreedzaam naast elkaar bestaan, sa men werken en samen scheppen, want alle kerken zijn vrij in Christus, en werken tezamen voor de ware eenheid van zijn kerk. Ik zeg met opzet eenheid en niet hereniging, want hereniging is een juri disch vraagstuk terwijl eenheid een zaak is van de geest, die tot uiting komt in we derzijdse liefde van de verschillende ker ken voor elkaar." Daarmee heeft hij dus aangegeven, wat de ware betekenis van zijn bezoek kan zijn. We hebben niet te doen met het be gin van een poging van hereniging der kerken, hetgeen zou neerkomen op een on derwerping van de anglicaanse kerk aan Rome, en op aanvaarding van alle dog ma's en het zijn er niet weinige, die de rooms-katholieke kerk verschillend maken van de protestantse kerken. Integendeel het is een zuiver beleefdheidsbezoek, waar bij van beide zijden wordt erkend, dat in Christus alle christelijke belijdenissen hun eenheid vinden. De Osservatore Romano, het pauselijk orgaan, begint een zeer sober verslag met deze wooiden: Zijne Heiligheid Joannes XXIII heeft in particuliere audiëntie ont vangen zijne gratie dr. Geoffrey angli caans aartsbisschop van Canterbury, die, zoals reeds werd bekendgemaakt, heeft verzocht, een bezoek tot eerbied en be leefdheid te mogen brengen aan de Paus. „We vernemen dan, dat dr. Geoffrey door de Paus hartelijk werd ontvangen in diens particuliere bibliotheek. Paus Joannes XIII heeft met zijn gast gedurende een uur een onderhoud gehad, voornamelijk pratende over diens reis door de landen van het Nabije Oosten. In de loop van het gesprek heeft zo leest men dan verder Zijne Heiligheid de vereerde herinne ring opgeroepen van zijn grote voorgan ger de Heilige Gregorius I, die heilige en vermaarde missionarissen naar Groot- Brittannië heeft gezonden." Tijdens het gesprek, dst gekarakteriseerd werd door gevoelens van wederzijdse sym pathie, heeft men ook gesproken over „on ze persoonlijke herinneringen op het ge bied van geestelijke ervaringen". In de namiddag heeft de Britse aarts bisschop en bezoek gebracht aan kardi naal Bea, die verblijf houdt in het Brazi liaanse piiestercollege. Ook dit bezoek wordt door de aartsbisschop aangeduid „als een gebaar van welwillendheid en achting met het oog op het werk dat de ze kardinaal verricht als hoofd van de commissie ter voorlichting van de niet rooms-katholieke christelijke kerken over het komende concilie. Wij wijzen er nog op dat over het be zoek aan de Paus geen verdere bijzonder heden zullen uitlekken. Er waren uiterst strenge maatregelen genomen, om journa listen, en vooral fotografen, uit Vaticaan stad te weren. Men mocht zelfs niet op het Sint-Pietersplein komen. Als reden voor deze ongewone maatregel wordt op gegeven, het particuliere karakter van dit bezoek. De enige persoon, die bij het ge sprek aanwezig was, en als tolk dienst deed, was monseigneur Somaré, hoofd van de eerste sectie in buitengewone kerkelij ke aangelegenheden van het staatssecre tariaat. Dit was een verrassing want tot het laatste ogenblik meende ieder dat monseigneur Ryan, een eerste geestelijke sedert vele jaren monseigneur Roncal- li en die ook thans nog de Paus les geeft in Engels, als tolk zou optreden. Kennelijk heeft het staatssecretariaat er op gestaan dat een vertrouwenspersoon van de Curie-kardinalen, dat was mon seigneur Somaré, als tolk zou optreden De Osservatore Romano vermeldt deze bijzonderheid niet. LONDEN (Reuter) De uitvoering van het plan van Groot-Brittannië en de Vere nigde Arabische Republiek (V.A.R.) om weer ambassadeurs uit te wisselen is voor onbepaalde tijd uitgesteld, aldus is van gezaghebbende zijde te Londen vernomen. Dit is een gevolg van een besluit van de V.A.R. In diplomatieke kringen te Lon den zei men dat de V.A.R. heeft meege deeld dat haar besluit het gevolg is van het feit dat de Britten geen consuls van de V.A.R. in de Britse protectoraten aan de Perzische Golf hebben toegelaten. Waarnemers in de Britse hoofdstad zijn echter van mening dat er ook diepere re denen zijn, bijvoorbeeld de huidige onze kere verhouding tussen de V.A.R. en an dere landen in het Nabije-Oosten waar mee Groot-Brittannië nauwere betrekkin gen heeft. BRUSSEL (UPI) België heeft zijn ambassadeur in Cairo opdracht gegeven naar België terug te keren na een „sterk protest" bij de regering van de Verenig de Arabische Republiek te hebben inge diend tegen de naasting van Belgische eigendommen. De belgische regering heeft de V.A.R. gewaarschuwd dit land voor het forum van „internationale organisaties" te zullen dagen, indien de Belgische belan gen niet worden beveiligd. Nadat het. dek/eet van de naasting was uitgevaardigd, maakte een woordvoerder van de Egyptische regering duidelijk, dat het hier een vergeldingsmaatregel betreft voor de uitwijzing uit Kongo door Kasavoe- boe van de ambassadeur der V.A.R. De woordvoerder zei, dat de V.A.R. België verantwoordelijk stelt voor deze uitwij zingsmaatregel. (Van onze correspondent) PARIJS De verkoudheid van de bij na 85-jarige bondskanselier Adenauer waarachter men in Parijs over het alge meen geen diplomatieke ziekte wil zoe ken is de oorzaak dat de topconfe rentie van de zes regeringsleiders van de landen der Europese Economische Ge meenschap, die voor maandag in Parijs op het programma stond, zal worden af gelast. De bondskanselier werd oorspron kelijk zondag in Parijs verwacht om met president De Gaulle eerst een onderhoud onder vier ogen te houden. Ten gevolge van Adenauers ongesteldheid zullen de Ne derlandse bewindslieden.minister-president professor De Quay en minister Luns het vaderlandse sinterklaasfeest tenminste te midden van hun familieleden kunnen vie ren. Peron. Argentijnse regeringsfunctionaris sen hebben in Buenos Aires meegedeeld dat de recente neergeslagen opstanden in het land geleid werden door de vroe gere dictator Juan Domingo Peron, uit zijn verbanningsoord in Spanje. MOSKOU (AFP-Reuter) De poging om het derde Russische ruimteschip be houden naar de aarde te doen terugke ren, is mislukt, zo heeft radio-Moskou vrij dagavond bekendgemaakt. Van de grond af had het ruimteschip „order" gekregen om te dalen, maar het viel in stukken uit een toen het in de dichtere luchtlagen kwam, aldus de Russische radio. De laats te trap van de raket zette zijn tocht in een baan om de aarde voort. Het vijf ton wegende ruimteschip was donderdag gelanceerd. Aan boord bevon den zich twee honden en andere dieren, waai'onder insecten. Eerder was van Rus sische zijde gemeld, dat men sinds elf uur Nederlandse tijd niets meer van het ruimteschip had gehoord. Ook was van de ze zijde gezegd, dat het vaartuig niet lang in de ruimte zou blijven, gezien het feit dat het dichtste bij de aarde gelegen punt in zijn baan slechts 180 km. ver was. M aanreis De directeur van het Poelkofo-observa- torium nabij Leningrad, Alexander Mik- hailof, verklaarde gisteren dat de recen te lancering een belangrijke fase is ge weest bij het oplossen van het ingewik kelde vraagstuk hoe de mens meester van de ruimte kan worden. Nikolai Varabas- hof, lid van de Oekraïnische academie voor wetenschappen en een bekend Rus sisch geleerde op het gebied van de as tronomie, zei dat de dag niet ver meer af is waarop een door een mens bestuurd ruimteschip een reis naar de maan zal maken. Toen het in Parijs bekend werd dat de Westduitse bondskanselier niet van de partij kon zijn, werd in diplomatieke krin gen eerst nog verwacht dat de conferen tie, in aanwezigheid van minister Von Brentano als vertegenwoordiger van Ade nauer, toch nog zou doorgaan. Na over leg met de andere hoofdsteden werd ech ter besloten de conferentie voor onbepaal de tijd uit te stellen. Men spreekt als nieuwe datum nu van half januari, maar men fluistert ook wel van een uitstel dat eventueel een afstel zal kunnen worden. Begrafenis Men herinnert zich dat het geprojecteer de beraad op topniveau een uitvloeisel was van de vijf bilaterale gesprekken, die generaal De Gaulle in de loop der laatste maanden met de zes regeringsleiders en ministers van Buitenlandse Zaken had ge voerd over zijn voorstel een politiek secre tariaat voor de E.E.G.-landen te stichten Geestdrift is er onder Frankrijks partners voor deze gedachten eigenlijk nooit ge weest, en diplomatieke kringen waren dan ook geneigd de bedoelde conferentie voor al te beschouwen als een gelegenheid waarbij het Franse plan op nette en eer zame wijze in het graf der doodgeboren kindertjes der gaullistische diplomatie zal kunnen worden bijgezet. Komende weken en maanden ontbreekt het, met het de buut van Kennedy als Amerikaans presi dent, het referendum in Frankrijk en voor al de uitvoering van De Gaulle's Algerijn se plannen zeker niet aan werk in de win kel der diplomatie te Parijs, zodat het ook om die redenen twijfelachtig lijkt of er voor de topconferentie der zes op af zienbare termijn tijd gevonden zal kunnen worden. Wees maar niet zwartgallig Hoe u er verder ook over denkt, knus ser zal het er in onze toch al zo kneute- rig-gezellige wereld in ieder geval wèl op worden. Iedere minuut komen er hon derd mensen bij en ieder jaar 48 miljoen. In het jaar 2000 zullen er dus 2.000.000.000 méér zijn dan nu en daar wij er nu 2.900 miljoen hebben, zal de aarde over nog geen zestig jaar zijn inwoneraantal hebben verdubbeld. Wanneer uw pasge boren zoon aan z'n Drees toe is, zal hij dus vermoedelijk zijn auto nergens kun nen parkeren, maar dit zal niet zijn enige ongemak zijn; hij zal waarschijnlijk ook wel groenstrookbewoner zijn in een tent tussen bouwvallen van wat wij nu de nieuwste stadswijken noemen. Met dit vooruitzicht zou hij toch nog heel blij kunnen zijn, want het is best mogelijk, dat de levensomstandigheden, die zich al tijd aanpassen aan de ontwikkeling der dingen, het surplus aan mensen brengen zal naar de nu nog lege plekken op aar de. Dat zijner héél wat, maar ze lig gen een beetje verderop: in Noordwest China, Afghanistan, Groenland en zo. Het is dus zeer wel mogelijk, dat uw achter kleinkind Afghaan, Chinees of Groenlan- der zal zijn. U zoudt verstandig doen daar mee rekening te houden. Ik geloof stellig, dat wij vooralsnog dankbaar mogen zijn voor onze levens omstandigheden. Het feit alleen reeds, dat u nu, in 1960, zonder honger naar bed gaat, vormt een voorrecht, want meer dan de helft der huidige wereldbevol king is ondervoed. Ik vraag mij af, hoe dat over zestig jaar zal zijn en zestig jaar is maar een heel korte spanne tijds. Zou de bouwnijverheid het bij kunnen houden? Zij kan dit nu reeds niet meer. Ziet u enig argument tegen mijn stel ling dat in het jaar 2000 het woningte kort nog veel groter zal zijn dan nu? En u denkt toch zeker niet, dat deze fabelachtige aanwas van mensen niet een vruchtbare kweekbodem voor oorlogen zal zijn? Nu begrijp ik anderzijds wel dat men honderd of tweehonderd jaar geleden de toekomst van de wereld óók heel donker in zag. De feiten hebben dit pessimisme trou wens niet ten volle gelogenstraft, al heeft iedere generatie handen vol argumenten om te bewijzen dat zij het allemaal beter geschoten heeft dan de vorige. De mens past, zich verrukkelijk gemak kelijk aan en dat zal hij anno 2000 óók wel doen. Umoet dus maar niet zwartgallig zijn, al is er, dacht ik, wèl reden voor ons om het prettig te vinden, dat wij er over een eeuw niet meer zullen zijn om al het heerlijks van dan mee te maken en er van te genieten, zoals uw achterkleinzoon in China ongetwijfeld zal doen. Floris Flaneur Ravage. De natte moesson heeft in geheel Indonesië veel schade aangericht. In Midden-Java zijn zeven distrikten met 37 dorpen overstroomd als gevolg van drie dagen ononderbroken regenval. Een oppervlakte van bijna 3.500 hecta re bouwland staat thans onder water en 126 huizen zijn totaal vernield. Men kan zich veel aange naams voorstellen bij een be zoek aan Parijs op vele dagen van het jaar maar weinig Ne derlanders zouden eigener be weging besluiten om er nu juist met Sint Nicolaas heen te gaan. Wat dat aangaat, zal menigeen lichtelijk medelijden hebben gehad met onze minis ter-president en met minister Luns, die op die dag uitge nodigd zijn om in Parijs over de toekomst van Klein-Europa te spreken. Een gedachtenwis- seling, waarbij het plan van generaal De Gaulle van de af gelopen zomer op de voorgrond zal staan: een vorm te vinden voor periodiek politiek over leg tusSen de leiders van de landen, die in de drie gemeen schappen van kolen en staal, de gemeenschappelijke markt en de vreedzame toepassing van kernenergie verenigd zijn. Dit plan, dat bij eerdere be sprekingen nog weinig con creet van inhoud en uitwerking bleek te zijn, heeft inmiddels heel wat geesten in beroering gebracht: in Bonn, Rome, Brussel en niet in de laatste plaats ook in Londen. In ons eigen land is er over geschre ven en gesproken, en dat maar heel zelden in een opbouwende of waarderende zin. Er bestaat weinig reden om aan te nemen dat professor De Quay of mi nister Luns veel enthousiaster zijn dan het gros van de Ne derlanders die zich in de afge lopen maanden over het plan hebben uitgesproken en wan neer dit zo is, dan zal hun enthousiasme om met Sint Nicolaas Parijs te bezoeken er zeker niet groter op worden. Het is interessant en ook nuttig om na te gaan, waarom de plannen van De Gaulle be strijding hebben gevonden nog vóór zij als een welomlijnd geheel zijn ingediend. Wat de vorm ervan betreft, kan men er De Gaulle, buiten Frankrijk zelf, toch nauwelijks een ge grond verwijt van maken dat hij niet al dadelijk met een complete uitwerking is ge komen. Wie de Franse geest kent, weet dat een ontwikkel de Fransman zeker niet de minste moeite heeft met duide lijke en scherpe formuleringen en wie aangaande De Gaulle nog in de minste twijfel mocht verkeren op dit. punt, die leze zijn glasheldere, scherp analy serende memoires over de oor logsjaren. Neen, wanneer De Gaulle niet concreter is ge weest, dan was dat met een vooropgezette bedoeling. De bedoeling om Adenauer, Von Brentano en de overige ver antwoordelijke staatslieden van de „Zes" tijdig in de plan nen te betrekken, hen niet te overrompelen met een pan klaar project, „a prendre ou a laisser". In Franki-ijk zelf is niet iedereen er gelukkig over dat de generaai namens het land met alsnog enigszins vage voorstellen komt waarover het parlement zich niet heeft kun nen uitspreken dit is de Franse kant, of althans één Franse kant, van het vraag stuk, doch niet de onze. Dat er volop tijd en gelegenheid is voor intei-nationaal ovei-leg tussen de betrokken landen, en dat er ook ruime mogelijkheid is om de plannen te amen deren, lijkt ons een gelukkige omstandigheid en is zeker niet een reden voor critiek. Maar gewichtiger dan de vorm en ook de wijze van uit werking is de inhoud van de plannen. Deze beogen in ieder geval een grotex-e mate van po litieke samenwerking in (Klein)-Europees vei-band, en het lijkt ons wel goed om dui delijk te stellen dat dit. naar ons voorkomt, van uitermate groot nut is. In onze wei-eld van steeds gi-otere machtsgroe pen zijn de Europese landen elk op zichzelf niet heel veel meer; dit geldt voor Frankrijk en voor Duitsland en zeker voor ons land. Geheel tei-echt heeft dan ook de gedachte van een toenemende Europese samenwerking in Nederland steeds steun gevonden, in het pai-lement nog meer dan bij de regering. Tegen het uit gangspunt van de Franse pre sident kan men op zichzelf on mogelijk bezwaar maken, wanneer men het goed meent met de toekomst van de West- eux-opese landen als een col lectiviteit die zich door ge zamenlijke inspanning weet te handhaven en te ontwikkelen. De Westeuropese landen heb ben, elk op zichzelf staande, geen toekomst meer in een wereld waarin niet slechts de Sovjet-Unie en Amerika, maar ook China en straks wellicht het onlangs gevormde Vrijhan- delsgebied van Latijns Ameri ka naar voren treden als steeds formidabelere machten. Geen zinnig mens in deze Westeuropese landen zou dan ook wensen dat de economische integi-atie welke er i-eeds tot stand is gebracht, werd teniet gedaan. Maar het zou dan ook onverantwoordelijk zijn om zich te kanten tegen een na dere politieke samenwerking die de kracht van West-Europa slechts kan versterken. Maar, zeggen degenen die bezwaar maken tegen de voor lopige plannen van De Gaulle, Engeland is hierbij niet be trokken. Dit is volkomen juist, en het is ook te betreuren. Al leen op deze grond die plannen af te wijzen is echter daarom onjuist, omdat Engeland er in dit stadium zeker niet toe zou bijdi-agen dat zij inderdaad zouden slagen. Wanneer de plannen omgezet zouden wor den in daden, en Klein-Europa zou indei-daad gaan beschikken over een soort politiek directo raat, bestaand uit zijn minis ter-presidenten. dan maar ook eerst dan is het zeer wel mogelijk dat Engeland nauw met dit dii'ectoraat zal willen samenwerken. Het is zelfs waarschijnlijk; de Engelse po litiek houdt altijd rekening met realiteiten en in wezen zijn de belangen van Engeland en de Zes op internationaal politiek gebied niet zeer verschillend van elkaar. Het is daarentegen ondenkbaar dat Engeland zich zou willen vex-genoegen met een rol en een plaats van één der zeven leden van een Euro pees directoi-aat. Wil men dus en het is het goede recht van Nederland om zulks te verlangen Engeland nader bij het Europa van de Zes be trekken, dan is het in de eerste plaats van belang om dit zelf de Europa politiek nader bijeen te brengen. Een ander schijnbaar ge wichtig bezwaar is, dat zonder Amerika Europa zich toch niet kan handhaven en dat der halve de NAVO zo stei-k mo gelijk moet worden gemaakt en niet het Europa-van-de-Zes tegen de NAVO in. Wie dit be- zwaar opwerpen, herinneren aan de weinig meegaande hou ding van De Gaulle jegens de NAVO. Maar zal het de NAVO ver zwakken wanneer de partners ervan op het vasteland van Europa één politiek directoraat gaan vormen en daardoor tot een grotere kracht worden dan voorheen? Het tegendeel kan zeer wel het geval blijken te zijn. Wat de invloed van De Gaulle in het directoraat oe- treft, die zal zonder twijfel aanzienlijk zijn maar omdat hij samen met vijf anderen moet regeren zal het mogelijk wor den om de gezamenlijke poli tiek zodanig te i-ichten dat de NAVO erdoor versterkt, en niet verzwakt wordt. Juist op een ogenblik dat de Verenigde Staten zelf in financiële moei lijkheden geraken is het voor dit land en voor de NAVO van niet te onderschatten belang, dat zij in Europa te maken krijgen met een krachtige samenbundeling van staten die het Atlantische bondgenoot schap willen en ook kunnen schragen. „Alles goed en wel, maar Frankrijk wordt verzwakt door de oorlog in Algerije", zeggen vele tegenstanders van de plannen van De Gaulle: Inder daad vormt die oorlog een zware last voor Fi-ankiüjk, en verzwakt hij daardoor voors hands ook alles wat het Euro- pa-van-de-Zes collectief kan presteren. Wij moeten die strijd in Algei-ije dan ook betreuren en wij kunnen zeer wel inzien dat het aanzien van De Gaulle en van zijn plannen voor een politiek directoi-aat ei-onder lij den. Maar alleen, wanneer die strijd tot een bevredigend ein de zou zijn gebracht en men kan van De Gaulle zeker niet zeggen dat hij dat doel niet nastreeft zouden dan niet weer velen bezwaar maken tegen zijn Europese plannen omdat zij hem te machtig achtten? Dan komen er ook nog be- zwaren van de federalisten pur-sang, die wél een geïnte greerd Europa willen, maar dan door middel van sterke, supra-nationale gemeenschap pen. Zij zien in de plannen van De Gaulle een aantasting van de i-eeds functionerende econo mische gemeenschappen. Het hangt geheel vande uitwerking van de plannen van De Gaulle af of dit laatste al dan niet hun gevolg zal zijn. Voorshands heeft men in de kringen der federalisten al klachten te over omtrent de remmende werking van de regeringen, niet in de laatste plaats ook de Neder landse regering, op de commis sies van Bi-ussel en Luxem- bui-g. Men kan dit betreuren en trachten er remedies voor te vinden. Maar in ieder geval kan de taak van de bestaande Europese commissies, hoe wijd ook opgevat, toch nimmer zijn om te doen wat De Gaulle wil bereiken: een politiek directo raat voor de Zes. Willen de federalisten dus meer dan De Gaulle nu voorstelt, wanneer zij begrip hebben voor wat in de politiek van heden praktisch te verwezenlijken is dan kun nen zij alleen maar dankbaar zijn voor het thans gebodene. Nederland heeft enkele staatslieden gehad die met een grote visie hebben gewerkt aan de verwezenlijking van de Eux-opese eenheid. Mogen onze minister-pi-esident en onze hui dige minister van Buitenland se Zaken op de dag van Sint Nicolaas in Parijs tonen dat die visie bij hen niet ontbreekt! Caracas. Meer dan duizend links georiën teerde studenten in Caracas (Vene zuela) zijn vrijdagnacht uit hun „ves ting Stalingrad" in de universiteitsge bouwen gekomen. De uittocht verliep rustig. De lopen van de geweren van de soldaten en kanonnen van de tanks waren op hen gericht. Teruggave. De Verenigde Staten hebben de Cubaanse regering om teruggave gevraagd van de op Cuba gevonden delen van de Amerikaanse raket, die twee dagen geleden kort na de lance ring van de basis Cape Canaveral door middel van een signaal van de grond werd vei-nietigd, nadat een defect was geconstateerd. Grotewohl ziek. Premier Otto Grotewohl van Oost-Duitsland, die met Walter Ul- bricht, de Oostduitse president en par tijleider, de communistische topconfe rentie in Moskou heeft bijgewoond, is ziek in de Sovjet-Unie achtergebleven. Niet slap. Zes gebaarde cowboys uit Cali- fornië zijn te paard naar Washington gereden, waar zij op het Witte Huis een binef voor president Eisenhower afgaven. Hiei-in verklaren zij dat Ame rika niet slap, week en decadent is ge- woi'den, „zoals onze vijanden beweren". De 5.000 km. hadden zij in 22 dagen afgelegd, waai-bij zij langs de weg kam peerden. Visa. Na België, Frankrijk, Nederland en Noorwegen, hebben nu ook Zweden en Denemarken krachtens een overeen komst van de raad van Europa, de noodzaak van visa voox vluchtelingen afgeschaft. Critiek. Nederland is aan critiek onder worpen in de UNO-assemblee, omdat het nog „koloniën" zou hebben in Zuid- Amerika en het Caraibische gebied. De afgevaardigde van de Middenameri- kaanse staat Honduras zei. dat de Afro- Aziatische delegaties de indruk maken kolonialisme te beschouwen als iets, dat tot hun landen bepei'kt is. „Maar zelfs in Latijns-Amerika bestaan er kolo niën". Kernproeven. Vijf Afrikaanse delegaties hebben een ontwerp-resolutie ingediend bij de politieke commissie van de UNO, welke bezig is met het debat over de ontwapening. In de ontwerp-resolutie vragen de vijf (Ghana, Ethiopië, Gui nea, Mali en Marokko) aan alle landen om na te laten kernwapens te beproe ven in Afi-ika. Zuiver water. Siegfried Balke, de West duitse minister van kernenergie en wa terstaat, heeft vrijdag aan de Duitse vereniging van waterbescherming meegedeeld, dat hij West-Duitsland bin nen tien jaar even zuiver water zal kunnen verschaffen als het land zeven tig jaar geleden had. De industrie, zo zei hij, zou meer voor de zuivering van water dienen uit te geven. Staking. Vrijdag zijn dokwei-kers van de haven Southampton voor 24 uur in sta king gegaan uit protest tegen de weige ring van de werkgevers om hun dele gaties te accepteren in de commissie voor de havenbelangen. Diamanten gestolen. Dieven hebben dia manten ter waai-de van meer dan 26.000 pond sterling gestolen van de hei-togin van Rutland, aldus heeft de politie te Londen vandaag bekendgemaakt. De 22 jaar oude hertogin bewaarde de sie raden in een koffer, toen zij dinsdag per auto naar het station in Grantham, Lincolnshire, reed. vanwaar zij met de trein naar Londen reisde.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3