Amsterdam in Sinterklaastijd een wereldstad Bandrecorders voor blinden Puzzel nummer veertien NEW DELHI 1961 iOSRAM Tuindersknecht gedood door ontploffende stoomketel Stichting in Noordholland opgericht Voor dodelijke messteek tijdens nozemgevecht V/z jaar Jaat-taxia Nalatigheid van patroon de oorzaak Staatssecretaris Bot naar Nieuw-Guinea JOHNNIE WALKER 4 Het oor vervangt het oog KERKELIJK LEVEN AMSTERDAMS ALLERLEI ZATERDAG 3 DECEMBER 1960 In Noordholland is dezer dagen opgericht een stichting, die tot doel heeft de blinden in deze provincie aan technische hulpmiddelen te helpen, voornamelijk bandrecorders, waardoor hun vorming, ontwikkeling, inschakeling in het normale arbeidsproces en deelneming aan het maatschappelijke en culturele leven kunnen worden bevorderd. De voorzitter van deze stichting is de Commissaris der Koningin in deze provincie, dr. M. J. Prinsen, vice-voorzitter de heer C. Lijnzaad, directeur der stichting Noord holland voor Maatschappelijk Werk. Het bestuur bestaat verder uit de afge vaardigden van de onderscheidene blin- denorganisaties, de heren C. A. Verlinde, A. J. Pelk en P. J. van Vuuren. Secretaris penningmeester is drs. H. J. Houtman te Heemstede. De stichting voor de beschikbaarstelling van technische Hulpmiddelen aan blinden in Noordholland gevestigd Kleine Hout weg 32 te Haarlem, die een beroep wil doen op financiële steun van provinciale en ge meentelijke bestuursorganen, organisaties, verenigingen, het bedrijfsleven en par ticulieren dezer provincie, stelt zich voor gelden bijeen te brengen die haar in staat zullen stellen zoveel moge lijk blinden die daaraan behoefte hebben en zelf niet of moeilijk in staat zijn de las ten van de aanschaffing te dragen, in het bezit' te stellen van een bandrecorder. Dit bij uitstek maatschappelijke doel, dat niet alleen de levensvreugde van vele gehan dicapten zal verhogen doch tevens voor de blinden het sluitstuk kan vormen voor hun geschiktheid om een normale en welkome bijdrage in het openbare beroepsleven te leveren, spreekt des te duidelijker wan neer men zich realiseert, welke betekenis de moderne techniek kan hebben in het leven van een blinde en tot welke moge lijkheden deze techniek hem in staat stelt. Er zijn in Noordholland ongeveer acht- a negenhonderd blinden, al of niet geor ganiseerd in diverse verenigingen en fe deratieve bindingen. De hulp, die de nieu we stichting aan de daarvoor in aanmer king komende blinden wil geven, zal be stemd zijn voor allen die hulp nodig heb ben, ook de ongeorganiseerden. De uitvinding van de bandrecorder heeft voor de blinden een nieuwe horizon ge opend, die wijder en grootser is dan me nigeen zal beseffen. Meer dan ooit is voor de blinde thans immers de mogelijkheid geopend, zijn oor ae rol te doen waarne men die bij anderen voor een deel door het gezichtsvermogen wordt vervuld. Een belangrijk onderdeel van het contact met de buitenwereld, actief zowel als passief, is voor de mens het oog. Hij leest, hij ziet afbeeldingen, geniet van films en dia's en neemt televisiebeelden waar, waardoor hij wetenswaardigneden en wijsheid opdoet. De blinde heeft zich op bewonderenswaardi ge wijze bekwaamd in diverse werkzaam heden, doch bij hem is het het ontbreken van de visuele waarneming toch vaak een onoverkomelijke drempel om kennis te nemen van de dingen, die op de normale wijze visueel dus worden uitgedrukt. Hij kan geen boeken of kranten lezen, geen beelden zien die een bepaalde mededeling doen en moet zich tevreden stellen met datgene wat hij kan vóelen en horen. Voelen dat betekent Braille-lezen. Doch Braille is een kostbaar en omvang rijk procédé, dat daardoor slechts beperk te mogelijkheden biedt. Horen echter dat betekent een direct, goedkoop contact, waaraan geen ingewikkelde technische co des verbonden zijn. Alles wat in voor zien den leesbaar schrift is afgedrukt of neer gelegd, kan in klanken worden omgezet. De voorlezing is voor de blinde een onont beerlijk en dierbaar hulpmiddel om op de hoogte te blijven en zich te bekwamen. Nu de techniek de „voorlezer" is komen vervangen in de vorm van de bandrecor der, kan de blinde zich een gesproken bi bliotheek verwerven, kennisnemen van al les wat in gesproken woord kan worden vastgelegd. Hij kan colleges volgen en dictaten opnemen, boeken beluisteren, pe riodieken volgen en een verzameling cul turele en wetenschappelijke publikaties aan leggen, voor het „lezen" waarvan hij nie mand meer nodig heeft.. Hij kan^studeren aan de hand van de door de leraar gespro ken lessen en zich bekwamen in alle vak ken die op theoretisch onderwijs zijn ge baseerd. Het belang van de bandrecorder is reeds jaren geleden ingezien en heeft geleid tot een organisatorische voorziening, waaruit band-bibliotheken zijn ontstaan in Amster dam, Den Haag, Grave en Ermelo. Behalve de gesproken boeken, die door de verschillende bibliotheken beschikbaar wor den gesteld, zijn er nog de gesproken weekbladen. De bibliotheken te Amsterdam, Den Haag en Ermelo geven gezamenlijk een week blad uit, waartoe door genoemde biblio theken een stichting in het leven werd ge roepen. Ook de R. K. bibliotheek geeft een gesproken weekblad uit. Getracht wordt deze weekbladen ook werkelijk het karakter van een weekblad te geven en hierin slaagt men tot nu toe voortreffelijk. Rubrieken op velerlei gebied komen we kelijks in de bladen voor en de gebeurte nissen in binnen- en buitenland worden op de voet gevolgd en van commentaren voor zien. Voor studerende blinden opent de band recorder ongekende mogelijkheden. De kans om zich meer in intellectuele beroepen te bekwamen is aanmerkelijk vergroot. Het zou ondoenlijk zijn om alle boeken nodig voor een bepaalde studie over te zetten in het Brailleschrift en al zou dit mogelijk zijn, dan nog zou plaats ruimte een probleem vormen, want Brail- leboeken nemen veel plaats in, daar deze boeken veel groter zijn. Het verzenden van gesproken boeken en weekbladen naar en van de lezer kan zeer goedkoop ge schieden, daar de P.T.T. de verzending hiervan rekent als te zijn Brailledruk- werk en dit kan worden verzonden voor een cent per duizend gram. Het Nederlands Bijbelgenootschap is thans bezig de bijbel op de band vast te leggen en het is niet uitgesloten, dat bin nenkort verschillende bijbelgedeelten via de band kunnen worden beluisterd. Sinds enige jaren verschijnt het maandblad „De Levende Kerk" in Brailleschrift. De uit gave van dit blad werd mogelijk door me dewerking van verschillende protestantse kerken in Nederland en de meeste in dit blad voorkomende artikelen zijn exclusief. Ook dit blad zal binnenkort via de 'band te beluisteren zijn. Het stüdentensanatorium te Laren geeft een wetenschappelijk maandblad uit op de band en ook dit wordt op verzoek aan blinden ter beschikking gesteld. Uit deze beknopte opsomming moge blij ken, dat een bandrecorder voor een blinde de verlossing kan betekenen uit een iso lement een isolement dat hem tot dusver heeft verhinderd normale contacten en mo gelijkheden in de maatschappij tot zijn be schikking te krijgen. Vooral voor hen die Horizontaal: 1. paardenkracht (Eng.); 3. rietgras; 7. per procuratie; 9. munt; 11. af grijselijk; 14. planeet; 16. opzet; 18. ruwe; 20. hoop; 22. beschadigd kippenei; 24. C- kruis (muz.); 25. liet een kraak horen; 28. uitholling in muur; 29. getijde; 31. opge rold wafeltje; 33. voorzetsel; 34. boordsel; 36. plaats, gemeente; 39. achter de rug; 40. zeil a. d. achtermast; 42. foudraal; 44. deel van stenen berg; 46. tijdelijk (Lat. afk.); 48. muziekinstrument dat speelt doordat de wind erdoor blaast; 51. element (afk.); 52. maand (afk.); 54. aanbieding; 56. ener gie; 57. spoor (Eng.); 59. brood; 60 maar; 62. voedsel; 64 intelligent; 65. ver-: ver leppen; 67. lichaamsgesteldheid; 68. keer om (het blad) afk. in muziek; 69. bloed verwanten; 70. oosterlengte. Verticaal: 1, teelaarde; 2. vlak, ondiep; 3. getal; 4. voegwoord; 5. U; 6. boom; 7. zie 16 horizontaal; 8. smarten; 10. vuil; 12. iedere; 13. gezwel, ontsteking; 15. plaats in Limburg; 17. stad in Drente; 19. deel v. h. skelet; 20. uitstekend reepje (kaart systeem!); 21. sneeuwschaats; 23. afwezig; 26. gebraden lendenstuk; 27. teerst; 30. hoogmoed; 32. Schijntje; 34. gesloten; 35. Nederl. kaasfabriek, afk. 37. uitroep; 38. zojuist; 41. brandbare aardolie; 43. potte- bakkersaarde; 45. rivier in België; 47. Europeaan; 49. minderbroeder, afk.; 50. voorm. Nederl. eiland: 51. zo staat het er; 53. uMgensspunten van milit. operaties; 54. guitig: 55. een maal; 56. populier; 58. in plaats van, afk.; 61. de van de dag af; 63. de oudere, afk.; 64. werkwoords vorm van- bekend zijn met; 66. element, afk.; 67. U. Inzenden voor donderdag per briefkaart. OPLOSSING PUZZEL No. 13 door een of andere omstandigheid niet in de gelegenheid zijn geweest het Braille schrift te leren, betekent het bezit van een bandrecorder een ware bevrijding en opent het een verschiet, dat de ontplooiing van een ganse persoonlijkheid met zich kan brengen. Het is bekend dat mensen die het ge zichtsvermogen missen, er vaak een gron dige hekel aan nebben beklaagd te worden. Zij doen liever een beroep op het inzicht van hun medemens dan op het medelijden. Dat inzicht kan bestaan in hulp die ge richt is op het bevorderen van de onaf hankelijkheid der blinden, een onafhanke lijkheid die voor deze mensen kostbaarder en van groter betekenis zal kunnen zijn dan welke charitas ook. De arbeid van de nieuwe stichting tot verstrekking van band recorders is dan ook geen liefdewerk, doch een streven van praktische en maatschap pelijke aard, dat waard is door de steun van alle instanties en particulieren dezer provincie tot een succes te worden ge maakt. Advertentie Advertentie N.V. MIJ. „HOLSTER" - OVERVEEN Tel. K 2500 - 60002, 57290 en 57833 Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook Een 19-jarige lompensorteerder uit Go- rinchem, die voor de rechtbank te Dor drecht heeft terecht gestaan, omdat hij tijdens een nozemgevecht in Sliedrecht de 19-jarige Sliedrechtse jongen K. Kraaije- veld met een dolkmes in de borst had gestoken, tengevolge waarvan deze jongen vrijwel onmiddellijk overleed,, is veroor deeld tot twee jaar en zes maanden ge vangenisstraf. Kraaijeveld had niets met het nozem gevecht te maken, maar hij bemoeide zich er mee toen hij zag, dat een jongen, die op de grond lag, van alle kanten werd besprongen en mishandeld. Hij sloeg de lompensorteerder tegen de grond, waarop deze met een van de twee messen die hij bij zich had, Kraaijveld stak. PRIJSWINNAARS VORIGE PUZZEL 7.50: Mevr. Schie, O. de Bruijnstr. 169, Haarlem; ƒ5,Lenie v. d. Putte, Zeeweg no. 192, IJmuiden-Oost; 2.50: P. Poelgeest. Harmenjansstraat 65, Haarlem. In de nabije toekomst zullen twee uitermate belangrijke kerkelijke bijeen komsten worden gehouden. In de eerste plaats bedoelen wij het oecumenisch concilie van de rooms-katholieke kerk, waarover wij in deze rubriek in de loop van dit jitar al enkele malen schreven. Daarnaast zullen christelijke leiders uit de hele wereld over één jaar precies in New Delhi (India) bijeenkomen voor een van de voornaamste vergaderingen van kerkelijke voormannen uit onze gene ratie. Van 18 november tot 6 december 1961 zal de Indiase hoofdstad het toneel zijn van de Derde Assemblee van de Wereld raad van Kerken, het voornaamste be leidsorgaan van deze internationale orga nisatie die 178 leden-kerken telt. Deze ker ken vertegenwoordigen naar schatting 315 miljoen christenen van protestantse, angli caanse, orthodoxe en oud-katholieke ge zindten. Het thema van de Assemblee zal zijn: „Jezus Christus-het Licht der We reld". De beide voorafgaande Assemblees wer den gehouden in Evanston (Illinois-U.S.A.) in 1954 en in Amsterdam, waar de We reldraad in 1948 officieel werd geconsti tueerd. Meer dan duizend kerkelijke leiders, van wie 625 de officieel benoemde gedele geerden van de aangesloten kerken in meer dan vijftig landen zullen zijn, zul len aan de vergadering in New Delhi deel nemen. De deelnemers die geen gedele geerden zijn, zullen bestaan uit adviseurs, jongeren, vertegenwoordigers van landelij ke oecumenische raden en van andere christelijke lichamen, waarnemers en spe ciale gasten. Onder de waarnemers zullen vertegenwoordigers zijn van de Rooms- Katholieke Kerk en van de Russische Orthodoxe Kerk. Speciale aandacht zullen de deelnemers wijden aan drie met het hoofdthema sa menhangende thema's, te welen „Wit ness" (getuigenis, verkondiging, „Servi ce" (dienstbetoon) en „Unity" (eenheid). Deze onderwerpen zullen respectievelijk handelen over het brengen van de christe lijke boodschap aan hen die buiten de ker ken staan, over de verantwoordelijkheid van de christenen voor de samenleving in haar geheel en over de eenheid van de kerken. Een belangrijke gebeurtenis tijdens de eerste zittingen zullen de handleidingen vormen die gericht zijn op de integratie van de Wereldraad van Kerken en de In ternationale Zendingsraad, die thans „als geassocieerden" werkzaam zijn. Agendapunten Belangrijke agendapunten van de vol tallige zittingen zijn onder meer: be slissingen over in de lagere organen aangenomen resoluties. Dit houdt in dat onder andere in behandeling zullen wor den genomen het voorstel om de basis formule voor het lidmaatschap van de Wereldraad uit te breiden; Christelijke verkondiging, proselytisme en gods dienstvrijheid; geloof en kerkorde; internationale betrekkingen; sociale vraagstukken; evangelisatie; en betrek kingen met andere organisaties en met kerken, die niet bij de Wereldraad zijn aangesloten. De Assemblee zal ook een presidium van zes kerkelijke voormannen kiezen, die verschillende gezindten vertegenwoordi gen. Bovendien moet er een nieuw Centraal Comité benoemd worden, dat is het negen tig leden tellende beleidsorgaan van de Wereldraad, dat tussen de verschillende Assemblees ieder jaar eenmaal bijeen komt. Het huidige presidium en Centraal Comité werd op de Assemblee in Evan ston in 1954 benoemd. Vele manifestaties Naast de officiële zittingen van de As semblee zullen verscheidene openbare op wekkingsbijeenkomsten worden gehouden waarin sprekers van diverse landen, ras sen en kerken de nadruk zullen leggen op het belang van persoonlijk feestelijk le ven, van roeping en van de openbare ver kondiging van het Evangelie. Op andere niet-officiële vergaderingen zal men zich bezig houden met rapporten en interpreta ties van het werk van de Wereldraad in zijn hoofdlijnen. Zo zal er bijvoorbeeld ge sproken worden over de invloed van het christendom op het internationaal-politie- ke, economische en sociale leven; over de bijbel en de kerken; over zending en evangelisatie; over de rol van de gemeen teleden in het zoeken naar eenheid; over de activiteiten van de afdeling van de We reldraad voor Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen. Kerkdiensten met velerlei liturgieën staan eveneens op het programma, zoals de openingsdienst op zondagmorgen 19 no vember 1961 voor alle deelnemers. Zij zul len eveneens deelnemen aan de bijbelstu diebijeenkomsten, die 's morgens geregeld zullen worden gehouden, alsmede aan de ochtenddiensten en dagsluitingen. Alle belangrijke vergaderingen van de Assemblee zullen plaats hebben in de Vi- gyan Bhavan Conference Hall die oor spronkelijk door de Indiase regering werd gebouwd om een in 1954 gehouden UNES- CO-conferentie te huisvesten. ^Iinillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ONTHULLING Het Algemeen Handels- blad verraste rpij met de consta- tering: Op iedere Nederlander zijn er ruim twee legkippen. MOEILIJK Het Vaderland daarentegen H had het in zijn feuilleton over een moeilijk kunststukje: „het ademloze hijgen van de drie mannen". Heb het onmiddellijk geprobeerd. Is mij niet gelukt. SPECTACULAIR Van Melle heeft iets nieuws: nassi- H cracks, en vertelt in zijn adverten- ties dat deze „spectaculair lekker" H zijn. En de man zei tot de opticien: „Ik proef het allemaal zo goed niet meer; hebt u een bril voor mij?" Wife, ,DAME" Over wantoestanden en huiselijke immoraliteit gesproken; deze stond in Beurs- en Nieuwsbe richten (Curasao): Alleenstaande dame (b.b.h.h.) zoekt pension bij Hollands gezin in Oranjestad. Liefst met huwelijk verkeer. HELM Altijd heb ik onvoorwaardelijk ge loof gehecht aan alles wat de A 1 k - maarscb,e Courant ver telde; maar dit geloof heeft even gewankeld toen ik in dat blad las: „de motorrijder kreeg een hersen schudding en een kapotte knie, hetgeen te danken was aan het feit dat hij een helm droeg". „Danken" is trouwens ook niet kwaad. Talarius (Van onze Amsterdamse redacteur) Eén van de vele charmes van Amster dam Is volgens velen dat de stad het mid den houdt tussen een provincieplaats en een wereldstad. Op de decemberdagen voor Sint Nicolaas is zij echter alleen maar wereldstad. De enorme mensenme nigte die zich gedurende de koopavonden door de binnenstad beweegt op jacht naar cadeautjes, heeft in de hoofdstad een sfeer gebracht van steden als Parijs of Londen. Verlichte straten, geïllumineerde waren^ huizen en feestelijk versierde etalages hebben tienduizenden en tienduizenden naar de binnenstad gelokt. Zij die de overbelaste trams en bussen mijden en de voorkeur geven aan het ver voer met eigen auto, ervaren echter dat de Sint Nicolaasdrukte het parkeerpro bleem van overdag ook tot in de late avond heeft doorgetrokken. En zij vonden het be wijs van het wijze woord dat oud-com missaris Cohen, voormalig chef van de verkeerspolitie eens heeft gesproken: „Een wegennet zonder parkeerplaatsen is als een spoorweg zonder stations". Sinds jaren wordt er bij de begrotings behandeling in de gemeenteraad gespro ken over ae wenselijkheid van parkeerga rages, zoals die in tientallen, zelfs kleine, Duitse steden in de winkelcentra zijn ge bouwd. Hopelijk zal er spoedig ook in Am sterdam worden begonnen met de uitwer king van dergelijke garageplannen e'n wor den deze niet zonder meer van de baan geschoven, omdat ze niet in het oude stads beeld zouden passen. Havenexpansie Zij die van Amsterdam door de Grote IJpolder naar Velsen (tunnel) rijden, zul len bemerken dat de Velserweg over enige kilometers is afgesloten en dat er een nieuwe weg is aangelegd die zich ter hoog te van Halfweg weer op de oude Velser weg langs het Noordzeekanaal aansluit. Wij zouden de mensen die menen dat er in Amsterdam zo weinig gebeurt, willen aanraden deze weg eens te rijden. Zij zul len dan zien, dat er westelijk van de Ford fabrieken in het havengebied grote ontwik kelingen aan de gang zijn. De oude Velserweg wordt op twee plaat sen door grote insteekhavens doorbroken en de aangrenzende terreinen worden in gereedheid gebracht voor de vestiging van bij de haven betrokken industrieën, zoals een nieuw bedrijf van de Amsterdamse Droogdokmaatschappij n.v. De bedrijvigheid in de Amsterdamse ha ven neemt van jaar tot jaar toe. Toen de jonge, entnousiaste directeur van de ge meentelijke havens en handelsinrichtingen, ir. N. Snijders, ruim een jaar geleden de gigantische uitbreidingsplannen van de havenbekkens (die zullen reiken tot aan Velsen toe) ontvouwde, werd er door som migen meesmuilend op gereageerd. Dat was immers nog zeer verre toekomstmu ziek. Thans blijkt dat hij geen dag te vroeg is geweest. De tweede stukgoedha- ven bijvoorbeeld die eigenlijk voor over 25 jaar was ontworpen, zal volgend jaar al moeten worden gegraven. Het blijft niet bij graven, want er moeten ook be hoorlijke kaden komen. Amsterdam zal de komende jaren een bedrag van 42 miljoen aan deze uitbrei dingen moeten besteden. De aan de ha venbekkens grenzende terreinen die nog moeten worden gereedgemaakt, zijn nu reeds grotendeels uitgegeven. En ir. Snij ders verzucht: „Van ieder plan kan ik wel zeggen dat het gisteren klaar had moe ten zijn." Dat is een verheugend teken. Maar aan de andere kant kan men zich afvragen of Amsterdam in de toekomst alleen de handen uit de mouwen moet ste ken in dit havengebied. De haven is zo langzamerhand geen eng gemeentelijk be lang meer, maar een probleem dat de ont- Wegens dood door schuld heeft de offi cier bij de rechtbank in Den Haag 250 gulden boete en een maand gevangenis straf voorwaardelijk geëist tegen de 39- jarige grondstomer en tuinder F. H. K. De dood van de tuindersknecht Arie van Dam op 7 december 1959 zou aan zijn nalatig heid te wijten zijn geweest. K. had medio 1959 geconstateerd, dat een van zijn stoomketels lekkage vertoon de. De ketel was eind 1958 gecontroleerd door de Dienst voor het Stoomwezen en daarom had hij de overtuiging dat er slechts een klein mankement kon zijn. Hij was naar een lasser gegaan die geregeld werkzaamheden voor hem uitvoerde en had hem gevraagd het euvel te verhelpen. De lasser stond op het punt te emigreren en had hem verwezen naar een collega. Deze voerde de reparatie uit. K. liet na, de Dienst voor het Stoomwezen te melden, dat er iets aan de stoomketel gemankeerd had. Dergelijke meldingen zijn in de Stoom- wet voorgeschreven. Na de reparatie werd een tweede lek ontdekt. Ook dit werd ge dicht zonder kennisgeving aan het stoom wezen. Na enkele maanden ontplofte de ketel waarbij de tuindersknecht Van Dam werd gedood. De officier onderscheidde in deze zaak een juridische en een technische kant. Jurisich achtte hij K. volledig aansprake lijk, daar deze heeft verzuimd de wette lijke voorschriften in acht te nemen. Ook technisch achtte hij K. verantwoordelijk, omdat hij de opdrachtgever is geweest van de lasser, die de reparatie bijzonder slecht heeft uitgevoerd. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de reparatie van het tweede lek de oorzaak is geweest van de ontploffing. De overheid is mede aanspra- wikkeling van het hele Noordzeekanaal- gebied betreft. De Hortus Nu de Hortusbrug in de Plantage Mid denlaan, na twee jaar achter schuttingen verborgen te zijn geweest, in een geheel nieuwe versie voor het verkeer is openge steld, komen dagelijks weer duizenden Amsterdammers en niet-Amsterdammers langs „d'Artsenijhoff", de Hortus Botani cus. Het is een stil plekje Amsterdam, want hoewel men voor slechts een paar dubbeltjes toegang kan krijgen tot deze wondermooie plantentuin van de Gemeen te Universiteit, schijnt dit alleen bekend te zijn als de beroemde victoria regia bloeit. De Hortus is in 1618 door een aantal artsen en apothekers als „medicinalen cruythoff" opgericht. Weinigen weten, dat een potplant koffie uit deze tuin de stam moeder is geweest van alle koffiebonen, die in Amerika worden geoogst of dat alle belangrijke oliepalmcultures van Deli zijn gegroeid uit plantjes, afkomstig uit de Hortus in Amsterdam. Sinds de Hortus in 1877 naar de univer siteit overging, is de teelt van geneeskun dige kruiden verdrongen tot een afdelink je dat uit curiositeit wordt gehandhaafd. Het is nu een plantensystematische tuin met kassen die de klimaten van verschil lende werelddelen bevatten en derhalve ook de plantengroei uit die streken. Er zijn palmen die reeds enkele honderden jaren oud zijn en tal van plantensoorten die nergens anders in ons land zijn te vinden. De staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, mr. Th. H. Bot, is als gast van de KLM van Schiphol naar Biak vertrokken. De KLM had nog een 13-tal andere gasten uitgenodigd voor deze vlucht met 'n DC-8, waarmee de luchtvaartmaatschappij de op neming van Biak in het „straalverkeers- net" viert. Onder hen bevinden zich drs. D. Roe mers, voorzitter van het Nederlands Ver bond van Vakverenigingen; C. J. van Mas- trigt, voorzitter van het Christelijk Natio naal Vakverbond; mr. F. J. F. M. van Thiel, voorzitter van de Algemene Katholieke Werkgeversvereniging; E. J. H. Volkmaars uit Zandvoort, hoofdcommissaris van de Nederlandse Padvinders; L. Brunt, secre taris van de KNVB; mevrouw G. H. Key- ser-Hardick, voorzitster van de Nederland se Vereniging van Huisvrouwen; mej. G. J. Veeger, staflid van het Nederlandse Rode Kruis; ir. G. C. van Wageningen, directeur van het Nederlandse Ontwerpbureau van Luchthavens. Voor de KLM maakt presi dent-directeur I. A. Aler de reis mee. De staatssecretaris zal in Hollandia uit voerige besprekingen voeren met gouver neur Platteel over de meest uiteenlopende onderwerpen, ook over de zaak-Gonsalves. Samen met de heer Aler hoopt de staats secretaris naar de Baliem-vallei te vliegen. In maart hoopt hij opnieuw naar Nieuw- Guinea te gaan om aanwezig te zijn bij de opening van de Nieuw-Guinea-Raad. De overige gasten op deze re;s zullen be halve aan Biak en Hollandia ook bezoeken brengen aan Sorong, Manokwari en de Wisselmeren. Advertentie 80 RN 1820 STILL C OIN.C STRONG kelijk voor de toestand van stoomketels, zo merkte de officier in zijn requisitoir op. Daarom moet zij kennis krijgen als er iets aan de hand is en moet zij kunnen con troleren hoe een reparatie wordt uitge voerd. In dit geval was een beter controle wenselijk geweest. K. heeft echter alles zelf willen doen en draagt dus alle schuld. De verdediger vond de controle van de Dienst van het Stoomwezen zeer onvol doende en was van mening, dat zijn cliënt op de eerdere bevindingen van het stoom wezen had mogen afgaan. Deze had, naar zijn smaak, de ketel geheel in orde be vonden. De man heeft verzuimd kennis te geven, maar de verdediger vond dit wel begrijpelijk. De uitspraak in deze zaak valt op 15 december a.s.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 4