Mr. J. C. Bührmann geïnstalleerd als burgemeester van de gemeente Velsen Loco-burgemeester hangt mr. Bührmann amtsketen om '^"'iTpsptóT „Laat ons eendrachtig dit goede Velsen beschermen ZATERDAG 3 DECEMBER 1960 De aankomst op het Oude Dorpsplein bij het Raadhuis van Velsen. 'Aldus besloot donderdagmiddag mr. J. C. Bührmann zijn eerste rede in de raad zaal ten gemeentehufze tijdens de open bare vergadering van de raad, welke werd gehouden ter gelegenheid van zijn instal latie als burgemeester der gemeente Vel sen. De nieuwe burgemeester ving zijn rede aan met uiting te geven aan zijn gevoe lens van dankbaarheid voor zijn benoe ming jegens Hare Majesteit de Koningin. De regering, de minister van Binnenlandse Zaken en de Commissaris der Koningin voor Noord-Holland dankte hij voor hun medewerking bij het tot stand komen van het Koninklijk Besluit zijner benoeming. De heer Bührmann gaf dan een uiteen zetting over het ambt van burgemeester zoals hij deze functie ziet. „Met het res pect, dat ik de raad, krachtens de wet aan het hoofd der gemeente staande, be hoor toe te dragen, durf ik te stellen, dat dit orgaan uit zijn aard meer is een instru ment om geleid te worden, dan om te leiden." De raad beschikt niet over het ambte narenapparaat. Dit apparaat staat ter be schikking van het college en de burge meester. Spreker gaf overigens toe, dat in de praktijk een stormachtige ontwikkeling gaande is, die de wethouders individueel een zelfstandige taak doet uitoefenen. Hoe het ook zij, er is bij de gemeentelijke huis houding sprake van leiden en beslissen. Leiden behoort bij de burgemeester en be slissen bij de raad. „Indien de burgemeester overigens mocht denken, dat de raad er is voor hem en niet hij voor de raad, slaat hij de plank grandioos mis. Want de burgemeester is er voor de gemeente en niet de gemeente voor hem." In dit licht bezien, zei mr. Bührmann, wordt de uitspraak van prof. Oppenheim bewaarheid, dat de burgemeester kan zijn: de goede genius of de demon der gemeente. Hoe het niet moet Wanneer wij in dit verband onze blik richten op de in deze dagen, bestuurlijk gesproken, beruchte gemeente Goes, dan zien wij duidelijk hoe het niet moet. Een burgemeester weggestuurd, alle wethou ders ontslag genomen, verschrijvingen in de financiële administratie. Zonder een oordeel te willen uitspreken, waar de hoofdschuld in deze gemeente ligt, noem ik het een schande wat daar in Zeeland is geschied. Men heeft daar de hoogheid van het ge zag aangerand, men heeft het besturen ener gemeente belachelijk gemaakt het geen, buiten kijf, geleid heeft tot reper cussies voor alle plaatselijke overheden. De eerbied van de burger voor de over heid heeft ernstig geleden. De vergadering van een raad reageert vooral op de houding van de voox-zitter zelf, vervolgde spreker. De voorzitter die zich zelf weet te beheei-sen, zal dit ook de vergadering doen. De voorzitter, die de zaken en zich zelf beheerst, de raad in onpartijdigheid geeft waarop deze recht heeft, zal bij de leiding van dit ox-gaan geen moeite hebben. Het decorum dat hij zelf in acht neemt, zal ook de raad wox-- den geëei-biedigd. Burgemeester en wethouders Over zijn vex-houding tot de wethoudei's, zei de burgemeester het volgende. De evolutie die het wethoudei'schap on dergaat, is duidelijk mei-kbaar. Wethou- „Leden van de gemeenteraad van Velsen, voor u en mij zal, met ingang van heden, gelden een variant op de beroemde woorden van Willem de Zwijger: „So laet ons dan tesamen met eendrachtige herte ende wille de bescherminghe van dit goede Velsen aangrijpen". Tegenover u bevestig ik de eed, die ik in handen van de Commissaris der Koningin heb afgelegd, namelijk dat ik de be langen van Velsen met al mijn vermogen zal voorstaan en bevorderen. Met blij gemoed en verzekerd van de hulp van mijn vrouw aanvaard ik thans het ambt van burgemeester. Ik doe dit diep doordrongen van de waarheid, dat mensen werk feilbaar is en afhankelijk van hoger macht. Onder het uitspreken van de bede, dat het Gode moge behagen mij in de komende jaren bij te staan, verklaar ik het ambt van burgemeester der gemeente Velsen te hebben aanvaard". Burgemeester Bührmann zei, dat hij zich plaatselijk niet met de politiek zou inlaten. De nieuwe burgemeester is van mening, dat iedere politieke partij behoorlijke kan didaat-ambtenaren pleegt voort te bren gen. Hij zei te zullen weigeren bij be noemingen zich te laten leiden door de po litiek en slechts de beste te willen. Waardering voor loco-burgemeester Een persoonlijk woord tot loco-burge meester H de Boer richtend zei bux'ge- meester Bührmann erkentelijk te zijn voor de wijze waarop de heer De Boer hem had geïnstalleerd. Hij bracht in herinne ring, dat het raadslid de heer J. Nuijens de gevoelens van de raad in de vorige vei-gadei-ing reeds tot uiting had gebracht. Gedurende een jaar had de heer De Boer het bux-gemeesterschap van Velsen waar- genomen. Zulks tot grote tevredenheid van de raad. Ook tot voldoening van de Com missaris der Koningin. Na afloop van de begrotingsdebatten zal de raad van zijn dankbaarheid getuigen. De heer De Boer is wars van elk huldebetoon en dit is een siei-ende eigenschap, maar hij zal zich hieraan dienen te onderwerpen. De raad staat niet voor niets aan het hoofd der gemeente. „Ik maak thans deel uit van de x-aad van Velsen en zal dus daai-bij tegen woordig zijn. Ik beschouw dit overigens niet als een plicht, maar als een genoegen. Het is mij tot steun, iemand als u in de toekomst mijn rechterhand te weten", zei burgemeester Biihrman. ders zijn medebestuurders geworden. Dit behoeft op zich zelf geen bezwaar te zijn. De collegevorm, dus als het goed is de collegialiteit, waax'borgt eenheid in be stuur en voox-komt meerdere kapiteins op één schip. De bux-gemeester heeft te zor- gen, dat hij in het college het bindende element is en dat een geest van gesloten heid ontstaat. Hij dient er ten opzichte van raad en college voor te zoi-gen, dat hij blijft de „omnis homo", die de wet wil, dat hij zijn 'zal. De hoge eisen waaraan een burgemees ter moet voldoen, brengen mede, dat hij ruggegx-aat moet kunnen tonen, wanneer hij er ten minste een heeft. Voor dit ambt zijn nodig: wijsheid, genegenheid, moed en x-echtvaardigheid. Burgemeester en politiek Bux-gemeester Bühx-mann ziet „politiek" als een „heilige zaak". Voor zover men door aanleg er toe wordt gex-oepen, is men verplicht te doen op het veld der staat kunde, wat zijn hand vindt om te doen en moet men dit met alle macht verrichten. Maar men dient er voox-tdurend op te let ten, dat men op geen enkel gebied des levens zozeer gevaar loopt om met de waardigheid in botsing te komen, wanneer men de waax-heid dienen wil, als juist op politiek gebied. Het zijn de x*aadsleden die de politieke stromingen in een gemeente vertegen woordigen. En de burgemeester? Spreker zei het eens te zijn met prof. mr. dr. G. van den Bergh, tot voor kort hoogleraar in het Staatsrecht te Amster dam, die stelt, dat de burgemeester bij verkiezingen en politieke vergaderingen een zekex-e terughoudendheid aan de dag moet leggen, doch aan de andei-e kant hoeft hij niet onder stoelen of banken te steken, dat hij een bepaalde politieke over tuiging heeft. Na zijn feestelijke intocht in de gemeente werd de nieuwe burgemeester van Velsen door het college van B. en W. de raadzaal binnengeleid, samen met zijn echtgenote. De openbare raadsvergadering, die buiten door talrijke mensen via de luidsprekers werd gevolgd, werd geopend met het voorlezen van het Konink lijk Besluit van 9 november 1960 nummer 10 door de gemeentesecretaris, de heer Veenstra. Loco-burgemeester H. de Boer sprak daarna mr. Bührmann toe. Hy zei dat mr. Bührmann de vertegenwoordigers van Velsen bfj de eerste ontmoeting in het fraaie stadhuis van Weesp rustig en vriendelijk tegemoet was getreden. „Vriendelijkheid en hartelijkheid zijn goede eigenschappen van het echtpaar Bührmann, dat is ons al duidelijk geworden", zei hij. wachtend op de nieuwe burgemeester, maar één wens had: „de kleur doet er niet toe, als het maar een krachtige leider is. De roep die van u is uitgegaan doet het beste verwachten". Dokter Van Leusen meende, dat het goed is, dat de man die leiding geeft aan de gemeenschap duidelijk uitspreekt wel ke richtsnoeren hij in het leven wenst te volgen. Hij moet niet partijdig zijn, maar wel tonen wat zijn innerlijk is. „Een burgemeestersvrouw wordt niet be noemd. Maar de gemeente verwacht van haar wel dat ze haar taak vervult. Het is een mooie taak". De heer De Boer zei vol vertrouwen te zijn dat het onder leiding van de nieuwe burgemeester goed zal gaan in Velsen. „Heb jij vrij, jó, nou dan bof jij," sprak burgemeester Bührmann vrijdagmiddag tot een jongetje, dat nonchalant over het gemeentehekje leunde in het oude dorpje Velsen. De nieuwe burgemeester van Vel sen kneep het knaapje in de wang. De jongen behoorde tot een groepje kin deren, dat in Velsen-Zuid getuige was van de aankomst van de heer en mevrouw Bührmann. Het dorpspleintje bij de Velser ponten lag te baden in het zonlicht en wanneer men zijn blik in de Zuiderbuurtstraat wierp, dan werd het oog getroffen door een felheid van kleuren, veroorzaakt door de vlaggen van de tientallen verenigingen in de gemeente. Jongelui en ouderen waren hier in het nauwe straatje opgesteld in verenigings tenue. De „IJmuider Hax-monie" speelde en trommelde op vx-olijke wijze. Kapel meester D. de Groot had zelfs „When the Saints go marching in" ingestudeerd. De mannen van de IJHK hadden de witte pluimen op de knalrode mutsen en midden op het pleintje voor het raadhuis stond een muziektent, waarin het dx-umkorps was opgesteld. De burgex-ij had de vlaggen uitgehangen en het particulier initiatief was zelfs zo ver gegaan, dat de heer Gerband Bakker de gevel van zijn kruidenierszaak van een glimmend witte verflaag had voorzien. De daklijst had een blauwe kleur. Gezegd moet worden dat dit de entree, die de heer en mevx-ouw Bühx-mann moesten ma ken, zeer verlevendigde. Op het dorpspleintje werd het gezelschap (de heer en mevx-ouw Bührmann, loco burgemeester H. de Boer, de wethouders R. Vex-beek, A. 3. de Jong en C. P. J. Maas) verwelkomd door de heer Mathijssen, voorzitter van de Velser Jeugd Centrale, ds. Tiemens. vice-voorzitter van de Velser Gemeenschap en de heer R. Vos, van de Velser Sportstichting. De kinderen van het burgemeestersecht paar kregen ieder een boek namens de Velser Jeugdcentrale. Het gezelschap be gaf zich vervolgens naar het Raadhuis, langs de afgevaax-digden met verenigings- vlaggen. In de kleine ramen van de oude huisjes in Velsen-Dorp zag men de inwo ners met foto-toestellen: het tafereeltje leende zich dan ook prima voor vastleg ging op de gevoelige plaat De IJrnuider Harmonie speelde 3e mars „Stad Amersfoort" en gaf er een voor treffelijke show bij. Onmiddellijk hierna maakte de heer Bührmann kennis met kapelmeester D. de Groot. Bertien en Dick Bührmann luisteren goed naar wat pa zegt pastoor de geestelijkheid kon vertegen woordigen en als zodanig een protestantse burgemeester toespreken en beloofde ir. Van Delden dat een van zijn eerste daden een bezoek aan Hoogovens zou zijn. Tot ds. Tiemens ze: hij tenslotte graag straks samen met zijn vrouw als doodgewone burger een begroetingsavond te willen meemaken. Een receptie vormde het sluitstuk, waar bij velen met de nieuwe burgemeester kon den kennismaken 's Avonds bestond die gelegenheid voor vertegenwoordigingen. Burgemeester Bührma.nn spreekt zijn rede uit; links loco-burgemeester De Boer en rechts mevrouw Bührmann. ken van voldoende gemeentelijke autono mie. Maar weer overgaande naar de op timistische kant wees hij mr Bührmann er op, dat hij een groot politiekox-ps krijgt. „Het is van groot belang" zo zei de heer De Boer, „dat de gehele gemeen schap samenwerkt aan dat ene: het be sturen van de gemeente. Het gaat er in feite om om een beetje meer geluk te bren gen voor de andere mens. We moeten er zorg voor dragen, dat de mens zinvol kan wonen met de grootst mogelijke vrijheid. U viert uw intrede in de mooiste maand, met de symbolische feesten van Sinter klaas, Kerstmis en Oud en Nieuw. Ik hoop dat u een succesvolle ambtsperiode zult hebben in Velsen". De loco-burgemeester hing daarna bur gemeester Bührmann de ambtsketen om, er aan toevoegend „we zullen u helpen op dat de keten u niet te zwaar wordt". Dokter van Leusen Daarna sprak de nestor van de raad, dokter A. J. van Leusen. Hij zei ont roerd te zijn. dat hy de eerste was, die de burgemeester kracht mocht toe wensen bij de taak die hem wacht. „Het is voor u een dag van ernst en van vreugde" zei hij. „De overgang is voor u groot. U gaat van de indus trie van zachte chocolade naar die van ijzer en staal, van de Weesper mop pen naar de haring". De heer Van Leusen wees er op, dat Velsen een wonderlijke gemeente is. Men zou een oeroude bevolking vei-wachten in dit Velsen, dat een van de oudste kerken van het land heeft en onder meer op een ruïne van Bx-ederode kan wijzen. Maar toch zijn de meeste inwoners pas twee of drie geslachten hier woonachtig. „Velsen, die wonderlijke gemeente, heeft het grootste aantal stations van Nedex-land. Het kan wijzen op grote macht, maar het laat in ieder geval duidelijk de wonderlij ke wijze zien, waarop de gemeente is ge bouwd. Velsen heeft veel industrie, maar ook veel natuurschoon. Wie zich hier ves tigt, gaat van de gemeente houden". Dokter Van Leusen vervolgde: „Het kwam onverwacht, de benoeming tot bur gemeester van een lid van een der kleine re politieke partijen. Maar ik kan zeggen, dat de gemeente, Vier burgemeesters naast elkaar: bur gemeester Van Hall van Amsterdam gebukt en „broedend" wat hij straks over de Amsterdamse havenplannen zal zeggen; rechts burgemeester Nielen van Heemskerk en links-achter burge meester Peereboom Voller van Bloe- mendaal. Samenwerking Na de rede van mr. Bührmann drong burgemeester nu Van Hall van Amster dam aan op samenwerking. Burgemees ter Haspels van Bussum meende ook dat de samenwerking een dringende eis is in het IJmondgebied. Hij verzekerde de aanwezigen, dat de nieuwe burgemeester van Velsen met hem altijd goed tot samenwerking had kunnen komen. „We zochten altijd naar de meest rechtvaardige oplossing". Burgemeester J. G. S. Bruinsma van Beverwijk, vice- voorzitter van het IJmond-adviescollege, zei dat de problemen in de IJmond alleen kunnen worden opgelost als er begrip en vertrouwen heerst en de burgemeester van Bloemendaal, mr. D. H. Peereboom Vol ler bood daarna zijn gelukwensen aan na mens de burgemeesters van de kring Ken- nemerland. Mr Nass, wethouder van Weesp richtte een afscheidswoord tot mr. Bühr mann. Als vertegenwoordiger van de geeste lijkheid in Velsen voerde pastoor Bik het woord. Ir. van Delden sprak namens het bedrijfsleven. Ds. Tiemens tenslotte sprak namens de Velser Gemeenschap. Hij zei ondeugend, dat de gemeente een reserve heeft doordat verschillende taken niet zijn vex-richt, terwijl de Velser Gemeenschap geen reserve heeft, tex-wijl vele taken zijn verricht. Hij hoopte nu maar op een Sint Nicolaas-surprise, maar daarin moest de nieuwe burgemeester hem toch teleurstel len, want het college komt voor 5 decem ber niet meer bijeen. Ds. Tiemens zei tot mr. Bührmann: „Wees u zelf, geef u zelf". En tot mevrouw Bührmann: „Als u een goede vrouw bent voor uw man en een goede moeder voor uw kinderen, is Velsen al tevreden. De rest is toegift". Mr. Bührmann dankte tenslotte de spre- kex-s. Hij was met mr. Van Hall overtuigd van het belang van samenwerking. Hoe groter de bloei van Amsterdam hoe groter de bloem van Nederland „Ik ben niet bang in het IJmondadviescollege te verschij nen" zei hij tot burgemeester Bxniinsma: „Ik heb hier aan de groene tafel prima secondanten, dus ik lust die strijd wel". Hij toonde zich vei'heugd dat in Velsen een „U verliet een groot stadhuis, u verliet een gemeente met historie maar ook een gemeente met een snelle ontwikkeling. U verliet een raad, die uw heengaan betreur de, juist zoals de bevolking dat deed. Ik zal u inlichten over de vele moeilijke pro blemen die. u hier kunt ontmoeten". De loco-burgemeester gaf daarna een opsomming van de vele problemen: de bestuurlijke indeling van het IJmondge bied en de problematiek van dit gebied, de ontwikkeling van de randstad Holland, de ontwikkeling van Amsterdam en de in greep in de havengebieden, die daarmee verband houdt, het plan Zeebad, een taak, door het streekplan aan Velsen opgelegd, de sanering van de oude wijken, het grond gebrek voor de woningbouw, de bouw van een raadhuis en een centraal kantorenge bouw, en het behoud van wat historische waarde heeft in Velsen. „U zult op pijnlijke wijze ontdekken wat een overspannen arbeidsmarkt betekent" zei de heer De Boer, die signaleerde, dat de woningnood het grootst is voor de min der draagkrachtigen. Hij noemde ook enkele lichtzijden. Er is een reserve van achttien miljoen, die echter ontstaan is door het niet verrich ten van enkele taken. De verhouding van school- en kerkbe sturen en die tussen alle oi-ganisaties, die zich op opvoedkundig en maatschappelijk terrein bewegen is voortreffelijk. De ver houding met andere gemeenten is goed, maar ook de verhouding in de bevolking. Amsterdam De heer De Boer zei, dat er misschien wel eens een klein verschil van mening is met Amsterdam. Maar toch is men trots in de provincie te wonen waar de hoofd stad des lands ligt. „Ook Amstex-dam zal onder de goede leiding van burgemeester Van Hall de noodzakelijke taken, die ons zijn toebedeeld, wel willen erkennen". De heer De Boer kon ook optimistische geluiden laten horen over zorg voor sociaal zwakkeren, chronisch zieken en gehandi capten. Hij hoopte dat mevrouw Bührmann binnenkort het tehuis voor chronische zieken zou willen openen. De spreker signaleerde verder de moei lijkheden, die ontstaan door het ontbre- Loco-burgemeester De Boer hangt burgemeester Bührmann de ambs- keten om.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 5