Mevrouw Eline Verkade won Maestro-toneelprijs heet burgemeester welkom ZEVEN BURGEMEESTERS Welkom bij gemeentegrens Velsen heeft weer een burgemeester 6 Wie rekent meubel- f oonkamers Arena speelt „Een vreemde Maanreis" Expositie in Huis Van Looy drukt bezocht Marianne Hilarides terug bij Nederlands Ballet GEEN DRÖOGPROBi-SMEN MEER L0ENDERSL001 ZATERDAG 3 DECEMBER 1960 Advertentie bezoekt vrijblijvend de van fabriek naar particulier. DEALERS MISSCHIEN IS KINDERMUSICALeen onzinnig groot woord voor het kleurige en beweeglijke spel van Jan Staal, waarvan de toneelgroep Arena deze week in het Nieuwe de la Martheater te Amsterdam de eerste voorstellingen heeft gegeven, maar dat mag ons niet verhinderen voor dit collectieve werkstuk onze hartelijke waarde ring te betuigen. Het is een kleine komedie voor de jeugd, met een paar eenvoudige liedjes en een danspasje nu en dan, waarvoor Ruud Bos de wel heen weinig preten derende muziek componeerde. Jan Staal die zopas en naar mijn mening terecht voor zijn door „Theater" vertoonde stuk „De laatste verlofganger" een Visser Neer- landiaprijs heeft gekregen beschikte niet alleen over goede smaak, hij iveet boven dien toneeltaai onder bijna alle door hemzelf bedachte omstandigheden vrij natuur lijk te laten klinken. Gelet op de reacties van de jeugdige zaalbevolking kon men tevens vaststellen, dat hij erin geslaagd is de aansluiting met de kinderlijke verbeel dingskracht niet te verliezen, behalve dan in de overigens geenszins onaardige uit schieters van verbale humor. De eerste prijs in de nationale Maestro- toneelprijsvraag 1960 is gewonnen door mevr. dr. Eline Verkade-Cartier Dissel uit Breukelen voor haar in Suriname spe lende stuk „De Kan Kan Trie". Dit to neelstuk dat de jury „een prachtig stuk met een zeer verweven plot, heldere diep gaande dialoog en tenvolle doorwerkte ka rakters" vond, stak zodanig met hoofd en schouders boven de andere 119 inzendin gen uit, dat de jury meende geen tweede prijs te kunnen toekennen. De heer A. Hauer, voorzitter van de jury, zei: „Het is een gaaf rijk stuk. Ik zou het bijzonder toejuichen wanneer de première van dit stuk ging op de planken van het beroeps toneel. Het is het waard". De derde prijs was voor de Amsterdam mer Wim Bischot, die „Dossier 300" schreef. „Een buitengewoon knap gecon strueerd stuk, dat met grote meerderheid de derde prijs kreeg", aldus de jury over deze thriller. De heer J. A. Ogtrop, even eens uit Amsterdam, zag zich beloond met de vierde prijs vóór „De geschiedenis herhaalt zich", waarvan wordt gezegd: „de kwaliteiten zijn een zeer goede op bouw, duidelijke eenvoudige karakterteke ning en een uitstekende tekstbehandeling". Het aantal van 120 inzendingen was bo ven verwachting; verheugend ook was de goede kwaliteit van vele stukken. Dit heeft de jury doen besluiten eervolle vermeldin gen te geven voor de toneelstukken van de heren R..P. Groeneveld uit Den Haag en Manuel Florith (Cees Lauw) uit Am sterdam en twee secretarieambtenaren uit Tilburg de heren F. Vernooy en Ad Vin ken. Alle met prijzen en eervolle vermeldin gen onderscheiden stukken zullen de laatste wellicht na enige correctie door de toneeluitgeverij Maestro te Amsterdam worden uitgegeven. De heer Hauer gaf voor de prijsuitrei king een overzicht van de situatie bij het amateurtoneel waar volgens hem nog ve le vergissingen worden gemaakt. Een er van is dat men slechts publiek zou kun nen trekken met een conservatieve en po pulaire keus van vooral de avondvullende stukken. De heer Hauer, die toneeladvi seur van de NATU is, meent dat de opzet moet zijn, dat spelers en publiek komen tot een waardevolle en eerlijke belevenis van de toneelkunst. Dat bereikt men niet met te trachten het beroepstoneel te eve naren. De expressie van het amateurto neel is van een intiemer aard en komt in grote zalen niet tot haar recht. „DE GEVERFDE RUITER" NIEUWE ROEZIEBUNDEL VAN CLAUS (Van onze correspondent) BRUSSEL De dichter Hugo Claus heeft voor de Vereniging van Studenten in Germaanse talen aan de universiteit van Gent, gedichten voorgelezen uit de nieu we dichtbundel van zijn hand, welke bin nenkort zal verschijnen onder de titel: „De geverfde Ruiter". De gedichten zijn ontstaan na Claus' verblijf in Amerika en Mexico. Deze twee beschavingen confron teert hij in verscheidenen gedichten van de nieuwe bundel. Claus heeft, nadat hij door Eric Stan- daert intelligent en degelijk was ingeleid, zelf ook nog iets over zijn gedichten ge zegd. Hij verklaarde, dat alleen wanneer intelligentie en gevoel „exact" zijn, er ook een basis is om een gedicht te leren lezen en te begrijpen. Claus erkent geen norm voor de schoonheid noch een be paald „prototype" voor een gedicht. De grootste vijand van de poëzie, zo zei hij, is de grootste gemene deler. „Alleen door naar het innerlijk te zoeken van de dich ter, groeit er een basis voor het genieten van de poëzie, die staat in de menselijke staat". OOSTDUITSE ONDERSCHEIDING VOOR JORIS IVENS De Nederlandse filmer Joris Ivens heeft uit handen van de Oostduitse minister van cultuur, Abusch, de kunstprijs ontvangen van de Duitse democratische republiek, als erkenning van buitengewone prestaties ten behoeve van de ontwikkeling van het do- cumentaristische filmwerk in Oost-Duits- land. De tentoonstelling van werken van „H. F. Boot met zijn leerlingen", welke gehóu den wordt onder auspiciën van het ge nootschap „Kunst zij ons Doel" in het Museum „Het Huis van Looy", ingang Kamperlaan te Haarlem, mocht tot heden reeds meer dan duizend bezoekers ontvan gen. Er werden acht werken verkocht waaronder drie van de kunstenaar H. F. Boot. De tentoonstelling is nog te bezich tigen tot en met zondag 11 december, da gelijks van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. 's Zondags van 14 tot 17 uur. Sinds gistermiddag heeft de gemeente Velsen weer een burgemeester. Mr. J. C. Bührmann en zijn gezin zijn op hartelijke wijze ingehaald en in de raadzaal van het gemeentehuis zijn toe spraken gehouden welke de nieuwe burge meester mogen doen verwachten, dat hij allerzijden medewerking zal ondervinden bij de uitoefening van zijn taak. De heer Bührmann heeft niet de indruk gewekt dat hij die taak licht opvat, maar bepaald ook niet dat ze hem overdreven veel slapeloze nachten doet verwachten. Overigens, alle overdrijving lijkt hem vreemd te zijn. Uit zijn gistermiddag afgelegde „belij denis" moge blijken, dat hij ernstig van plan is zijn wethouders het aandeel te ge ven waar ze recht op hebben en de raad wat des raads is. Even duidelijk was hij in de omlijning van zijn eigen taak en zijn bevoegdheden als burgemeester. Kon men in de sympathieke toespraak van loco-burgemeester De Boer en in de verwarmende woorden van nestor dr. Van Leusen een „voorzichting aan, niet af schrikken" beluisteren, in de rede van ir. Van Delden, als de woordvoerder der in dustrie, klonken enkele keiharde proble men door, welke niet zo gemakkelijk zijn op te lossen en die onder andere een goe de verstandhouding tussen de gemeenten van de gehele IJmond zo uitermate belang rijk maken. Een samenwerking die overi gens in de zelfde raadzaal door Velsen's buren nogmaals werd toegezegd. De aanbeveling door de heer Van Del den, om het boek „I?e IJmond, een ge bied in structuurverandering" te lezen, zal burgemeester Bührmann zeker opvolgen. Er zijn echter andere dingen die ook be langrijk zijn en eerder moeten gebeuren. Zo staat de behandeling in de raad van de begroting 1961 voor de deur, geen klei ne kluif om mee te beginnen. De juist geïnstalleerde burgemeester liet zich niet verleiden ook maar de geringste indicatie te geven in welke volorde hij de „bandjir" van lijvige rapporten en ande re gegevens die zijn woning in Weesp reeds heeft bereikt te lijf zal gaan. Een collega adviseerde hem bij zijn af scheid van Weesp om het in 't begin rustig-aan te doen in Velsen. Maar, zoals de heer Bührmann kort na het bekend wor den van zijn benoeming zei, hij was al enige tijd in de ban van de dynamische IJmond. Daarbij rustig te blijven, is een nieuw probleem. Wij wensen burgemeester Bührmann veel sterkte. Moge hij en zijn gezin in Vel sen vinden, dat wat zij hier hopen te vin den. Aan de grens van de gemeente in Santpoort werd de familie Bührmann verwelkomd door schoolkinderen. Namens het hele bedrijfsleven en de visserij, land- en tuinbouw, heeft ir. P. van Delden, directeur van de Koninklijke Hoogovens en Staalbedrijven n.v. te IJmui- den, de nieuwe burgemeester van Velsen, mr. J. C. Bührmann toegesproken. De heer Van Delden wees er op, dat in de gemeente Velsen de problematiek in hoge mate mede bepaald wordt door de aanwezige bedrijven. De ligging aan zee en het Noordzeekanaal hebben zo uiteen lopende takken van het bedrijfsleven als enerzijds de visserij en anderzijds de zeer zware industrie, om enkele voorbeelden te noemen, hier naar toe getrokken. Vooral de grotere industrieën hebben zich de laat ste decennia sterk ontwikkeld. In het alge meen kan gezegd worden dat de plaatse lijke overheid de problemen van het be drijfsleven heeft begrepen en daarnaar heeft gehandeld. Een bijzondere situatie is hierbij ontstaan doordat verschillende van de in deze gemeente gevestigde grote bedrijven in hun groei tegenover proble men komen te staan, die niet meer ten volle kunnen worden opgevangen binnen het plaatselijke kader. Zo is het personeeltal van deze indus trieën zodanig toegenomen, dat er een scheiding is ontstaan tussen het werk- en het woongebied, waardoor het bedrijfsle ven met verschillende plaatselijke overhe lleden te maken heeft. Vandaar dat 'n goede verstandhouding en samenwerking tussen de gemeenten van het gehele IJmondge- bied zo uitermate belangrijk is. „Wij stre ven ernaar deze samenwerking onderling en met ons te bevorderen. Wij heten u van harte welkom in deze kring, waar wij over en weer proberen met behoud van eikaars respectieve verantwoordelijkheden eikaars problemen zo goed mogelijk te begrijpen en te helpen oplossen". Ir. Van Delden herinnerde er aan, dat kort geleden een sociologisch onderzoek is gepubliceerd over „De IJmond een gebied in structuurverandering". In struc tuurverandering: hiermede wordt het ge beuren in deze omgeving goed geken- Nu moet aan dit laatste direct worden toegevoegd, dat het bijzonder moeilijk is ten overstaan van kinderen, die zojuist het abc hebben geleerd, een speelse verstand houding te bepalen. Wij moeten het van Jan Staal bewonderen, dat hij aantrekke lijke situaties heeft geschetst, waarin zij zich ongedwongen kunnen verplaatsen, ge bruikmakend van vertrouwde middelen en attributen bij de wonderbaarlijke ontwik keling. Het beminnelijk ironiseren van de voorgeschreven opvoedingsmoraal is ten slotte een gelukkige kwaliteit temeer. „De vreemde maanreis" is de klaar blijkelijk spannende en vermakelijke ge schiedenis van de expeditie per ballon door het luchtruim van het meisje Lotje en haar beide tot leven gekomen poppen Lisa en Dudok op zoek naar de gevluchte kraai Kibauw, gevolgd door de snibbige juffrouw Satijn (een altijd met straffen 'klaarstaande „heks") op haar bezemsteel. Regisseur Cas Baas en decorontwerpster Leontien van Beurden zijn er wonderwel in geslaagd de sprookjesachtige verbindin gen te leggen en te onderhouden tussen het dagelijkse doen en het bovennatuur lijke. De opstijgingen en romantische ex cursies zijn even verrassend eenvoudig als spectaculair in scène gezet. De ontmoetin gen met Hein de Torenhaan en met het juist zijn diamanten bruiloft vierende Maanmannetje in diens schitterende pa leis zijn mede door de aankleding echte „hoogte"-punten geworden. Ongetwijfeld is de choreografische medewerking van Kris van de Velden van gunstige invloed geweest op de toepasselijke lichtheid van de speeltrant. Het is jammer, dat op een enkele uit zondering na de vocale kwaliteiten van de overigens prijzenswaardige medewerken den aan deze voortreffelijke voorstelling niet sterk zijn. Gelukkig is het echter niet zo, dat deze minzame aanbeveling daar door minder hartelijk zou behoeven te luiden. David Koning Mary Wagenaar, Alma van Elk en Henk Votel in „Een vreemde Maan reis" van Jan Staal. Vrolijk met vlaggetjes wuivende kinderen, flitsen zonlicht op muziekinstrumenten en uitlaatpijpen van politiemotoren, strak uitwaaiende vlaggen aan slanke witte mas ten en donkerblauwe uniformen van de muzikanten, dat was het eerste wat mr. J. C. Bührmann, Velsens nieuwe burgemeester, en zijn vrouw en kinderen vrijdagmiddag van Velsen zagen. MARKTPLEIN Een hoefijzer van kinderen sloot de fa milie Bührmann. geflankeerd door locobur gemeester H. de Boer en wethouder C. P. J. Maas, in nadat het gezelschap de twee zwartglanzende auto's had verlaten. In het diepst van het hoefijzer stonden drie kin deren te wachten, de tengere Jacob van Beelen, van de Calvijnschool in zijn mooi ste pak, de 14-jarige donkere Leny Ann Benjamins van het Gymnasium Felisenum en Marianne van Kaam, leerlinge van de Antoniusschool, met een helwitte muts. Wat zenuwachtig lachend wachtten zij op een tekentje van de heer J. Algera, ge meentelijk inspecteur van onderwijs, om de familie Bührmann tegemoet te lopen en in de gemeente Velsen welkom te heten. Het tekentje kwam, de drie uitverkorenen maakten zich lo* uit de achtergrond van kameraadjes en traden met geschenken in de armen op de familie Bührmann toe. Leny Ann met een smaakvol bloemstuk. Marianne en Jacob elk met een doos bon bons in de vorm van de „V" van Velsen. De doos van Jacob was versierd met een strik in de Velsense kleuren, geel en blauw. Die van Marianne had een goud kleurige strik. De 79 schoolkinderen, één van iedere Velsense school, keken gespannen toe hoe hun kameraadjes het er af brachten. Ook de andere toeschouwers rekten hun halzen en uitten luide hun afkeuring als iemand hun uitzicht belemmerde. Leny Ann pre velde haar welkomstwoorden tot mevrouw Bührmann en overhandigde haar 't prach tige bloemstuk. Kennelijk onder de indruk van de charmante verschijning van de burgemeestersvrouw wilde zij zich daarop schuchter uit de voeten maken. „Hé, kom eens terug!" riep de heer Bührmann. Dat was de eerste opdracht die hij in de ge meente Velsen gaf. Leny Ann drukte ook hem daarop de hand. Jacob gaf zijn doos bonbons aan Dick Bührmann en Marianne de hare aan Bertien Bührmann, gevers en ontvangers allen even opgelucht dat deze spannende gebeurtenis goed was verlopen. Burgemeester Bührmann kreeg niets, die moest wachten op zijn ambtsketen. De tijd drong, in het raadhuis wacht ten de genodigden. Maar voordat hij weer in de auto plaatsnam vergat mr. Bührmann niet het fanfarekorps „Wilhelmina" te in specteren, dat de toeschouwers die al een half uur van te voren stonden te wachten schetst. „U bent dus in zoverx-e bevoor recht, dat u weet waar uw problemen lig gen, maar tevens is veel materiaal bijeen- gegaai-d dat u bij uw komende taak als grondslag voor uw handelen zal kunnen dienen. Wij spieken de hoop uit dat het u gegeven moge zijn een belangrijke bijdra- ge te leveren tot de ontwikkeling van deze streek, opdat er een evenwicht zal kunnen "worden gehandhaafd tussen de snelle ont wikkeling van t industriële element ener zijds en de gemeenschap anderzijds." In volle ontwikkeling De gemeente Velsen is ondanks het feit dat de groei van het inwonertal begi-ensd is door de beschikbare ruimte een gemeen te in volle ontwikkeling. Om maar een paar problemen te noemen de uitbouw van de havenmond met de daarvoor no dige werkkrachten, de initiatieven van de middenstand om van de gemeente meer een winkelcentrum te maken, de functie van het in de gemeente beschikbare duin terrein en het strand als recreatiemoge- lijkheid voor de eigen bevolking en ande ren, de centrale voorzieningen, de opbouw van het verenigingsleven etc. De grote taak van het oplossen van pro blemen van een sneller expanderende ge meente in een snel expanderend West-Ne derland, zal op de weg van Velsens bur gemeester komen te liggen. Het is duide lijk dat niet alleen burgemeesters en wet houders en gemeenteraden hieraan te pas komen, maar dat ook de burgerij zich ervan bewust behoort te zijn dat zij hier een opgave heeft. Zeker geldt dit voor het bedrijfsleven, dat zich hiervan ten zeerste bewust is. De overheid en bedrijfsleven kunnen in redelijk overleg en steun hierin een bijdrage leveren, ieder op zijn eigen gebied. De heer Van Delden besloot: „Ik moge u toewensen dat het uitoefenen van uw nieuwe taak u de voldoening van een goed resultaat zal geven en ten slotte het geluk zonder hetwelk de mens nu eenmaal niet wel vaart." Men ziet hier in de volgorde van boven naar beneden de zeven burgemeesters die Velsen in de loop der jaren heeft gehad. C. Schreudler, schout-burgem,eester 1 mei 181731 maart 1853 J. C. Enschedé 5 april 18531 augustus 1892 J. C. A. Weerts 23 augustus 18921 mei 1910 Mr. dr. H. Verloren van Themaat 22 juni 19101 mei 1920 R. G. Rijkehs 4 mei 192015 april 1932 F. L. J. E. Rambonnet 16 april 193228 januari 1935 Mr. M. M. Kwint 2 mei 19351 juni 1960 De danseres Marianne Hilarides is te ruggekeerd bij het Nederlands Ballet onder leiding van haar leermeesteres Sonia Gas- kell, na achtereenvolgens korte tijd bij het inmiddels als zelfstandige organisatie op geheven Ballet van de Nederlandse Opera en een seizoen bij het Nederlands Dans theater werkzaam te zijn geweest. Haar plaats in het laatstgenoemde en semble wordt thans door de Franse soliste Linda Manez ingenomen. Het is zeer ver heugend, dat Nederlands eerste ballerina, met ingang van het komende jaar weer zal optreden in het artistieke milieu, waar in haar zeer bijzondere kwaliteiten het voordeligst tot hun recht kunnen komen. DUI VENTENTOONSTELLING. Voor de vijfde achtereenvolgende maal gaat de Castricumse duivensportvereniging „De Luchtpost" een expositie houden van haar beste vliegers en mooiste vogels. Zaterdag 3 december te half acht zal deze tentoonstelling door de voorzitter worden geopend. De expositie bestaat uit ruim 200 inzen dingen van de eigen leden en de duiven zijn in 205 kooien ondergebracht in hotel Ammeraal. Keurmeester is dit keer de heer Chr. Braun uit Oegstgeest die voor de opening de duiven op vliegcapaciteit en schoonheid zal keuren. Uiteraard zijn prij zen beschikbaar gesteld, ook door tal van leden en met de duivensport sympathi- serenden. iV bij de met vlaggen gemarkeerde grens tussen Bloemendaal en Santpoort op de Bloemendaalse straatweg op zo voortref felijke wijze had warm gehouden. Ook maakte hij even kennis met de kapelmees ter. Politiefluitjes gilden, motoren sloegen brullend aan. agenten trokken de bandjes van hun witte helmen nog eens aan, het hoefijzer brak open en de wagens zetten zich in beweging met motorpolitie voor en achter. Tussen de vlaggerijen door reed de stoet Santpoort binnen. De schoolkinde ren werden weer door hun onderwijzers de bussen ingedreven, „Wilhelmina" mar cheerde af, de mensen gingen naar huis, het verkeer over de Bloemendaalsestraat- weg hex-nam zijn loop. Burgemeester Bühr mann was „binnen". Advertentie met de Principal-centrifuge v.a. 149 Vriibliivende demonstratie LANGE NÏEUWSTRAAT 433 - UMPIRE

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 6