Storm en watermassa's brachten ravage en ellende in Nederland Saloemoe in Stanleystad wenst afscheiding van Kongo Overstromingen en instortingen op tal van plaatsen Aanhang van Kamitatoe in gevecht met para's HET WEER Storm en water richtten ook in IJ mond veel schade aan Loemoemba weer mishandeld Ramp voorkomen ipiiy! Weer meer wind Meeste schepen passeren Hembrug zonder wachten Het woord is aan Natuurrampen eisten in 10 jaar een miljoen levens In de krant van heden: In Heemskerk „BOUWPAKKETTEN" o.a. MAANDAG 5 DECEMBER 1960 46e JAARGANG NUMMER 2J Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, m* kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN.IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije De zware najaarsstorm die het afgelopen weekeinde af en toe met orkaan kracht en gepaard gaande met een langdurige en bijzonder hevige regenval ook Nederland striemde, heeft in tal van plaatsen grote schade en overlast aangericht. In sommige delen van het land was er sprake van een noodtoestand. De storm ontwortelde talloze bomen, rukte dakpannen, schoorstenen en soms zelfs hele daken af, drukte ruiten in, ontzette muren en joeg op meren en in rivieren en kanalen het water zeer hoog op. Er ontstonden overstromingen, dijkwachten kwamen in het geweer en in verscheidene steden en dorpen moesten de be woners hun huizen ontruimen. Meppel, Nijkerk, Hengelo, Assen om maar enkele plaatsen te noemen staan grotendeels onder water. Het noodweer heeft ook doden geëist. In Stadskanaal greep een felle stormstoot het vier jarige zoontje van het gezin Tiben en wierp het in een sloot. Het kind verdronk. Bij Den Hulst (O.) werd de 22-jarige J. Zandink uit Dalfsen door een ruk wind naar links de weg opgedrukt en door een auto aangereden. De man over leed in het ziekenhuis. In Koog aan de Zaan verloor de 21-jarige A. Kruiswijk uit Zaandam door een windstoot de macht over het stuur van zijn auto. Via de heg en een boom sloeg hij tegen een geparkeerde auto en was op slag dood. De man was getrouwd en vader van een kind. In Kerkrade stak de 46-jarige mevrouw P. de Lang-Ossen geheel verscholen achter haar parapluie plotseling over. Zij werd door een bestelauto aangereden en overleed even later. Het slachtoffer was moeder van vijf kinderen. Het Noorden van het land is het zwaarst door het stijgende water getroffen. In Gro ningen en Drente verzamelde het zich vooral in de oostelijke regionen. Van de Hondsrug liepen massa's water juist naar deze gebieden af. Zuid-oost-Drente heeft de strijd tegen het water verloren. Een week lang heeft men in de omgeving van het Dommerskanaal walletjes opgeworpen en zandzakken aangesleept, maar in de nacht van zaterdag op zondag steeg het water zo hoog dat de landerijen vrijwel geheel overstroomden. MEPPEL staat grotendeels blank. Mili tairen helpen bij de evacuatie van bewo ners en assisteren met platte boten bij de voedelvoorziening. In Friesland namen de overstromingen zo'n omvang aan dat de commissaris der Koningin, mr. Linthorst Homan en enke le Gedeputeerden het noodzakelijk vonden een uitgebreide inspectietocht door de pro vincie te maken. Onder meer stroomden de Makkumer- en de Workumerwaard, totaal ongeveer 2000 hectare, onder water en er verdronk kleinvee. De totale opper vlakte aan water in het Friese land is door het noodweer verdubbeld. Aan de Comeniusstraat in Am-ster dam--Slotermeer werd het dak van een flatgebouw gerukt. De restanten vielen in het plantsoen. Arbeiders trachtten zondagmiddag het dak enigszins te dichten. De ringvaart van de Haarlemmermeer kon het water soms niet meer ver werken. Bij Osdorp moest de dijk met zandzakken worden versterkt. Uit de stortvloed van berichten over storm- en waterschade in het hele land springen verder de volgende naar vo ren. In AMSTERDAM liepen vele souter- tains en kelders onder. In de tuinstad Slotervaart woei van een vier etages hoog flatgebouw het grote platte dak af. Het beschadigde het dak van een ander flat gebouw en viel tussen twee flatcomplexen in de tuin, waarbij enkele auto's werden beschadigd. Gevaarlijk werd de toestand in een ge deelte van de Lutkemeerpolder en in de aangrenzende Middelveldsche Akerpolder ten zuiden van de Haarlemmerweg. Hier dreigde het water van de Ringvaart over de dijk te slaan. Ook nadat de storm wat was gaan liggen werd de dijkwacht ge handhaafd. In de Amsterdamse haven sloeg in de ochtenduren het Liberiaanse Libértyschip „Periolos" (6700 brt) van de trossen, sleepte een paar langszij liggende graanzuigers mee en botste tegen vijf binnenschepen. De schepen liepen schade op. Voorts pikte de havendienst vijf losgeslagen dekschuiten op. Snel ingrijpen heeft in RIJNSATERWOU- DE bij de Braasemermeer een ramp voor komen. Het water sloeg met grote kracht tegen de waterkering en ging er op ver scheidene plaatsen overheen. In allerijl werden honderden zandzakken aangevoerd en zeventig boeren spitten bagger op om de dijken te versterken. De storm stond pal op de dijk en bij breuk zouden de grote en de kleine Heiligegeestpolder, en de Rynsaterpolder zijn ondergelopen. De toestand is nog steeds kritiek. In diverse huizen liep het water binnen en ook bloe menkassen kregen waterschade. Ook in het Westland richtte het water grote scha de aan. Vijftig tuinderijen kwamen volle dig blank te staan. (Men zie ook pag. 2) STANLEYSTAD (Kongo) (UPI) De Kongolese Oost-provincie, waarin Stanleystad is gelegen, heeft zichzelf afgescheiden van de overige delen van de republiek. De nieuwe leider ervan, de 31-jarige Bernhard Saloemoe, was secretaris van Loemoemba, totdat deze gearresteerd werd. De provincie geldt als het gebied waar Loemoemba de grootste steun geniet. Saloemoe verklaarde in dit verband: „Wij scheiden ons af van het regime in Leopoldstad. Verscheidene Afrikaanse en Europese landen hebben ons hulp beloofd". Er is reeds een decreet uitge vaardigd, volgens welke niemand het gebied mag betreden of verlaten. Saloemoe weigerde overigens mee te delen welke landen hem steun hebben beloofd. Poli tieke waarnemers echter hebben opgemerkt, dat Saloemoe bezoeken heeft ge bracht aan Moskou, Praag en Peking. De nieuwe leider heeft verder ver anderingen aangebracht in het provinciale bestuur en de burgemeester van Stanleystad vervangen. Saloemoe die de plaatselijke gendarmerie onder zijn con trole heeft, gaf vorige week bevel alle Europeanen meer dan duizend in getal te arresteren. Advertentie BARTEUORISSTR. ..HAARLEM TEL. 13439- 3 LEIDSESTRAAT (BIJ, KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Verwachting tot morgenavond: Wisselend bewolkt met enkele buien. Aanvankelijk krachtige tot matige zuidwestelijke wind, later krachtige tot harde naar west tot noordwest ruimende wind. Iets lagere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. LEOPOLDSTAD (UPI) Marokka-anse eenheden van de UNO zyn het afgelopen weekeinde ingezet om te trachten de orde te herstellen in Kikwit een stad op 400 kilometer ten zuid-oosten van Leopoldstad. Kikwit is het bolwerk van Cleophas Kami tatoe, premier van de provincie Leopold stad. Volgens de laatste berichten zijn tydens gevechten van de afgelopen twee dagen 13 personen, waaronder een soldaat va«n het Kongolese leger, om het leven gekomen. Meer dan 20 Afrikanen werden gewond, van wie de helft ernstig Uit Kongolese bron is vernomen, dat een parachutisteneenheid van kolonel Moboe- toe naar de stad is gezonden, omdat er onrust zou heersen onder de 20.000 in woners. Aanhangers van Kamitatoe zouden leden van de Bakongostam vam Kasavoe- boe hebben aangevallen. De gehele vorige week was de toestand al gespannen geweest in de stad en toen vrijdag parachutisten een groep Afrikanen tegenhielden die naar het vliegveld mar cheerde, waar Kamitatoe zou landen, be gonnen de onlusten. De bevolking van Kikwit heeft Loemoemba bij zijn ontsnap pingspoging naar Stanleystad geholpen en is, nu de parachutisten de stad zijn bin nengedrongen, in paniek het oerwoud in gevlucht. Zondag zouden de parachutisten de politiepost te Kikwit omsingeld hebben en alle politiemannen die hier gelegerd waren, ontwapend hebben. Een woordvoerder van de UNO in Leo poldstad heeft zondagavond verklaard, dat Marokkaanse UNO-troepen nieuwe ge welddaden zouden moeten verhinderen. Naar Thysstad De militaire machthebber in Kongo, ko lonel Moboetoe. heeft meegedeeld dat de Raad van Commissarissen-generaal op 31 december niet zal worden ontbonden, zoals aanvankelijk het. plan was. Moboetoe ver klaarde in Brazzaville de naam van de Raad te zullen wijzigen in „voorlopige re gering van de republiek Kongo", omdat het volgens hem onmogelijk is een werkelijk De voormalige Kongolese premier Pa trice Loemoemba na aankomst op het vliegveld in Leopoldstad. Aan touwen gebonden en met een onthutste blik in de ogen werd de ex-premier op een open truck, streng bewaakt door grim mige soldaten, door de straten van Leopoldstad gereden. representatief parlement bijeen te roepen. Ex-premier Patrice Loemoemba is zater dag van Leopoldstad overgebracht naar Thysstad, waar de pantserbrigade van het Kongolese leger in garnizoen ligt. Deze brigade geldt voor kolonel Moboetoe als het meest betrouwbare onderdeel van de strijdkrachten: in Thysstad wonen boven dien slechts weinig aanhangers van de ex-premier. Ir. Leopoldstad daarentegen heeft Loemoemba zeer veel aanhang. Vrijdagavond, toen hij het legerkamp Binza werd binnengebracht, heeft Loe moemba de woede van de Kongolese sol daten ondergaan. Zij moeten hem bijna bewusteloos geslagen hebben. (Men zie ook pag. 3) Hinderpaal nummer één in de Amster damse haven, de Hembrug, blijkt volgens de cijfers van het Bureau van Statistiek der gemeente Amsterdam in het eerste halfjaar van 1960 slechts weinige schepen tot wachten te hebben genoopt. Ruim 92 percent van alle schepen is de Hembrug zonder wachten gepasseerd. Van de res terende zeven a acht percent was de wachttijd 10 tot en met 19 minuten. Dat zo'n hoog percentage schepen zonder wach ten de brug wist te passeren is mogelijk geworden doordat men steeds meer reke ning houdt met de openingstijden van de brug. Overigens vallen de wachttijden mee wanneer men bedenkt dat een totale vaar- duur van het binnenkomen in de sluizen te IJmuiden af tot hét westelijk havenge bied gemiddeld 2 uur en 38 minuten be draagt; naar de oostelijke haven drie uur. Het is echter te verwachten dat bij het toenemende verkeer met zeer grote sche pen de brug belangrijke hinder zal ver oorzaken. Overigens betekent het reke- ninghouden met de openingstijden voor de reders vaak niet onbelangrijke extra kos ten. Sir Oliver Lodge: „Als wij op een hoger levensniveau komen, merken wij aan onszelf dat wij doelbewust de voorkeur geven aan moeite en verdriet boven rust en ge mak". PARIJS (AFP) Van 1948 tot 1957 zijn ongeveer een miljoen mensen bij natuur rampen omgekomen, aldus heeft Georges Laclavere, secretaris-generaal van de In ternationale landmeet- en aardrijkskun dige unie meegedeeld. In deze tien jaar werden vierenzestig grote natuurrampen geregistreerd, te weten vijfentwintig over stromingen, zeventien aardbevingen, zes tien cyclonen van oceanische oorsprong, drie tornado's van continentale oorsprong, twee vulkaarerupties en een vloedgolf. In Rijnsaterwoude joeg de storm het water over de dijken. Het drong hui zen en kassen binnen en richtte veel schade aan. Door het in allerijl aan voeren van zandzakken en het opspit- ten van bagger tegen de dijken werd hier een ramp voorkomen. De storm die in het afgelopen weekeinde ook over IJmuiden raasde en de honderden tonnen regenwater die zyn gevallen, heb ben voor veel last en narigheid gezorgd. Een twintigjarige visknecht wilde een schuifdeur van een vispakhuis aan de hal kade in IJmuiden openen. Hij zag niet dat een andere deur al wagenwijd open stond. Door de enorme trek vloog de schuifdeur uit de rails en de man kreeg de deur op zich. Met enkele gekneusde ribben werd hy in het Antoniusziekenhuis opgenomen. Veel schade werd aangericht aan ge bouwen. Zondag sloeg het dak van de ma chinefabriek „IJmuiden" los. Brandweermannen en personeel van openbare werken hadden het druk. Tal rijke televisieantennes kwamen naar be neden. In de Ogelwichtstraat in Velsen-Noord sloeg de storm zondagmorgen een stuk gevel van een huis. De bewoners waren af wezig. Twee politieagenten in Velsen- Noord trokken een boom om, die de Wij- kerstraatweg dreigde af te sluiten. Op de Grote Hout- of Koningsweg in Velsen-Noord stortte een boom op een ge parkeerde personenauto. In IJmuiden beleefde de brandweer een hachelijk moment. Toen een der brand weerlieden een deur wilde openen van een huis aan de Keizer Karelstraat, stond de knop onder stroom. Daarna bleek zelfs het hele huis op 220 volt spanning te staan. Het P.E.N. moest er eerst bij komen, alvorens de brandweer de losgeslagen dakgoot kon verwijderen. Een lantaarnpaal aan het Pleiadenplant- soen in IJmuiden waaide zondag om. Van een huis aan de Eenhoornstraat sloeg de dakgoot los. In Santpoort aan de Hyacin- thenstraat verwijderde de Velsense brand weer een losgeslagen dakkapel. pag. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Op de Praatstoel 3 Uit het binnenland 3, 5 Buitenlands nieuws 3, 10 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4 Kunst 5 Toch Is Het Zo 6 Feuilleton 6 Horen en Zien 6 Beeldverhalen 6' Economisch nieuws7 Beurs 7 Scheepsberichten 7 Sport 8, 9 Dit nummer bestaat uit tien pagina's In de nieuwe wijk „Oosterwijk" is het water weer gesiegen. Er stond al een laag water als gevolg van een vorige regen periode. Daar nog niet op alle plaatsen in het nieuwe gedeelte riolering is, vloeit het regenwater zeer moeilijk af. Kalkputten zijn door het water verzwolgen en grote lappen bouwgrond staan blank. Het is er zeer gevaarlijk, vooral voor kinderen. Onlangs i? een kind. dat in een weiland speelde, bijna om het leven ge komen. toen het plotseling diep in de grond wegzakte. Het gemeentebestuur van Heemskerk heeft daarna via een circulaire de ouders op net gevaar gewezen. Op dit ogenblik is de waarschuwing zeer zeker weer op zijn plaats. Een gedeelte van de Scheybeeklaan is door het water verzakt. Noodbruggen, van veilingkisten en plan ken, hielpen de bewoners van de Rijks straatweg onder Heemskerk zondag van hun erf komen; tuintjes en plantsoenen waren geheel overstroomd door het steeds hoger wordende water in een aantal sloten, die al het water niet konden verwerken. De zware regenval heeft de streek Ken- nemerland op vele plaatsen blank gezet. De toestand was het ergst op de kale tui nen en in het poldergebied. Weilanden en bouwakkers zijn op vele plaatsen geheel onder water komen te staan. Het zijn vooral de pas beplante bloem bollenakkers die te lijden hebben van het water. De grond zat al tot boven vol en door de regens in het afgelopen weekeinde kon op vele plaatsen het water niet weg komen, zodat er een „merengebied" is ont staan. Rond de Strengweg onder Heemskerk komt het water uit het duin via enige stroombeken in een brede sloot aan de Rijksstraatweg. Vervolgens moet het water nabij het benzinestation onder de Rijksweg door om dan verder zijn weg naar de pol der te zoeken. Maar de duiker kon al het sterk opdringende water niet verwerken en het gevolg was dat de sloten overliepen. Steeds meer water kwam er uit het duin. Rond de huizen stond spoedig alles onder water. De bewoners konden tenslotte hun erf niet meer af en men legde zo goed en zo kwaad als het ging hulpbruggetjes. Op de Rijksstraatweg kwam het water tot aan het fietspad te staan. De weilanden bieden een troosteloze aan blik. De zware storm heeft hier en daar enige schade veroorzaakt. Verscheidene kwekers kregen schade aan hun kassen of broei- ramen en vele schuren werden van hun dak beroofd. Advertentie 1 deurs kast geheel hang 79.75 „DE HOUTHAL" HOUT - TRIPLEX en BOARD XENNEMERLAAN 159 - TELEFOON 7770

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1