WATER EN WIND HIELDEN HUIS IN NEDERLAND Storm trof ook Duitsland, België en Engeland Morgen weer veel wind West-Europese Ministerraad bespreekt landbouwpolitiek Prinses Beatrix terug uit Canada Veel ongerief door wateroverlast, maar weinig persoonlijke ongelukken AGENDA Zweedse kustvaarder in moeilijkheden Nederlandse ministers gaan een zware vergadering tegemoet Zes doden in het verkeer Huiszoeking in villa van Jansma Film van Nederlandse graven in Thailand en Birma Loeiende sirenes Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk „Doorman" voer in Rio hijskraan omver Simon sleepte stuurloos schip naar IJmuiden Het begon met een ballonnetje De Socrates-affaire Si ft MAANDAG 5 DECEMBER 1960 In ZAANDAM werd het dak van het bejaardencentrum Oostererf door een stormstoot losgerukt. Op diverse plaatsen werd het trein- en wegverkeer gestagneerd. Vele wegen wer den versperd door ontwortelde bomen. Tussen AMSTERDAM en .HAARLEM moes ten de treinen zondagmiddag enkele uren langzamer rijden, doordat stukken grond van de spoorbaan waren weggeslagen. De Amsterdamsevaart was door de hevige re genval buiten zijn oevers getreden op een plaats, waar de Rijkswaterstaat een duiker heeft aangebracht. Tussen AALTEN en WINTERSWIJK stond het baanvak hon derden meters onder water. Bussen onder hielden de verbinding. In UTRECHT stort te op het genoemde Kanaleneiland de in aanbouw zijnde r.k. Christus Koningkerk gedeeltelijk in. In BOXTEL bezweek het dak van de begin oktober in gebruik ge nomen Maria Reginakerk. Puin en .regen richtten grote schade aan het interieur van de kerk aan. In MAASTRICHT werd van een noodkerk eveneens het' dak bescha digd. De kerkgangers moesten het gebouw verlaten. De mis werd in een school voort gezet. IN HENGELO, dat voor een groot deel onder water staat, werd de bevolking zon dagmorgen opgeschrikt door een half uur lang geloei van de sirenes van de Be scherming Bevolking. Deze bliezen onop houdelijk „alles veilig" als gevolg van een door het water veroorzaakte storing in de elektriciteits- en telefoonnetten. IN ZEELAND staan uitgestrekte gebie den bij Haamstede onder water. Het „Oos tenrijkse dorp" in Renesse, bestaande uit veertig houten woningen, werd herschapen in een binnenmeer. Doordat er geen riole ringen aanwezig zijn, ontstond een onhoud bare toestand. Overigens bleef de schade aan de zeeweringen in Zeeland beperkt tot enkele kleine gaten in de zeedijk bij Zie- rikzee. In West-Brabant zijn de Roosendaalse en Steenbergse vliet, de Markel, de Dintel en de Roodevaart niet in staat al het hier en in België gevallen hemelwater af te voeren. Bewoners van Roosendaal zagen In de Henri Polaklaan te Amsterdam viel een door de storm ontwortelde boom tegen de gevel van een huis. zondagmiddag met verbazing hoe de an ders nauwelijks vier meter brede rustig kabbelende Roosendaalsevliet een water vlakte was geworden van ruim 250 meter breed. Ten zuiden van Steenbergen is de dijk gebroken en stroomt het water de Kraggenpolder in. In Appingedam overstroomde de com mandokelder van de BB. onder een school gebouw. Ok in ROTTERDAM en DEN HAAG kwamen straten blank te staan en liepen kelders onder water. In de Waalhaven in de Maasstad sloegen twee schepen los en brachten schade toe aan de huidplaten van andere schepen. In het hele land konden de brandweren het aantal meldingen van losgeraakte an tennes, markiezen, neonbuizen, omgewaai de schoorstenen en schuttingen onzovoort niet af. Volgens de laatste berichten is de situa tie in Friesland thans vrij gunstig, althans aanmerkelijk beter dan in Drente. Het boezempeil is enkele centimeters gezakt, maar het zal nog geruime tijd duren voor het weer normaal is. Verscheidene pol ders staan nog gedeeltelijk onder water. Het plaatsje Achteveld krijgt op het ogenblik zeer veel water te verwerken dat uit de Gelderse Vallei stroomt. In de buurt schap Havikhorst staat het water ruim veertig centimeter hoog. Een dame, die met de auto trachtte vijf kinderen naar de school in Achteveld te brengen, raakte door de windkracht en het stuwende water in de berm. De angstige bestuurster en de vijf kinderen hingen aan de ene zijde van de kantelende auto. Een verslaggever bracht de inzittenden in veiligheid. Wat de hevigheid van de regenval be treft, is het veelzeggend dat op vele plaat sen in het land de normale hoeveelheden van 55 a 65 mm. voor de hele maand de cember al zijn overschreden. Het regende 30 uur onafgebroken. In Den Helder viel 93 mm., in Volkel 82, op het vliegveld Deelen 73 en in Gilze-Rijen 66 mm. Op enkele uitzonderingen na werd in het hele land meer dan 50 mm. afgetapt. Aan de kust woedde de westerstorm nu en dan met windkracht elf. Prinses Beatrix, die zaterdag in Ottawa het huwelijk van haar vriendin Renée Roëll met de heer T. Bradbrook-Smith, rechtskundig adviseur van het Canadese ministerie van Financiën, heeft bijge woond, is vanochtend met het DC-8 lijn- toestel van de K.L.M. uit Montreal op Schiphol teruggekeerd. Zij was vorige week dinsdag naar Canada vertrokken en maakte de reis in gezelschap van de hof dame van de Koningin, jonkvrouwe C. E. B. Roëll, een tante van de bruid, en de heer C. Sesink, hoofd Veiligheidsdienst van het Koninklijk Pluis. Zij werd vanochtend op Schiphol begroet door haar particulier secretaresse, mej. M. C. C. Wijnen, en de particulier secreta ris van Koningin Juliana, mr. J. van der Hoeven. De Prinses stapte van het vlieg tuig in de op het platform gereedstaande auto, die haar naar paleis Soestdijk bracht. KORT NIEUWS Tegen A.O.W. De Gereformeerde Kerk van Uithuizermeeden heeft, mede namens enige andere Gereformeerde Ker ken, een verzoekschrift gezonden aan de Koningin. De Gereformeerde Kerken ver zoeken daarin voor haar predikanten om godsdienstige redenen vrijstelling van de verplichtingen ten aanzien van de Alge mene Ouderdomswet. Tekort. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben op de begroting 1961 voor de veerdiensten op de Westerschelde een exploitatie-tekort van 5.450.500 gulden ge raamd. Het rijk draagt in dit tekort 5.044.000 gulden bij. Van onze correspondent) BONN In de bondsrepubliek heeft het afgelopen weekeinde een orkaanachtige storm gewoed als gevolg waarvan dui zenden hectares weideland, vooral in Neder-Saksen en Sleeswijk-Holstcin, zijn ondergelopen. Het verkeer heeft ten zeer ste te lijden onder overstromingen. Ver scheidene mensen zijn als gevolg hiervan om het leven gekomen. Langs de gehele Westduitse Noordzee kust moesten de kustvaart en de vissery reeds zaterdagmorgen worden gestaakt. Het water steeg hier en daar tot onrust barende hoogten, bijvoorbeeld bij de klei ne Noordzeehaven Husum in Sleeswijk- Holstein twee meter boven normaal. Er ger bleek de toestand in het binnenland van de bondsrepubliek benoorden de lijn Bonn-Kassei. In de Harz trok een wilde storm honderden bomen omver, waardoor vele wegen werden versperd en mensen werden gedood of gewond. In de haven BIOSCOPEN Cinema Palace: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „Ridders van het zwaard", 14 j. Van avond alleen 19 u.). Frans Halstheater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., echter dinsdag 14 en 20 u.: „Zo lang er mensen zijn," 14 j. Vandaag ge sloten. Lido Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „Hier is Lemmy Caution", 18 j. Luxor Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u. „Zij die van de zonde leven", 18 jaar. Minerva Theater: Vandaag gesloten. Dinsdag en woensdag 20.15 u.: „De kin derrechter", 14 j. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u.: „Paradies der Matrosen", 14 j. Roxy Theater: Vandaag 19, dinsdag en woensdag 14.30, 19 en 21.15 u.: „Het licht aan de overkant", 18 j. Studio Theater: Dagelijks 14.15, 19 en 21.15 u.: „Nachttrein", 14 j. Theater Monopole (Zandvoort): Dinsdag tot en met donderdag 20 u: „Battle hymn" 14 j. TENTOONSTELLINGEN Kunsthandel Bier (Groot Heiligland): Tot 15 dec. exposities van werken van Hol landse 17de-eeuwse meesters. Dagelijks 10-17 u. Zondags 13-18 u. Museum Het Huis van Looy (Kamper laan): Tot 12 dec. expositie van werken van H. F. Boot en zijn leerlingen. Dage lijks 10-12.30 en 13.30-17 u. Zondag 14-17 u. De Waag (Damstraat): Tot 12 dec. ex positie van reisschetsen van Margaretha Verheus en W. A. van der Kolk. Dagelijks 13-17 u.,zondags 14-17 u. In 't Goede Uur: Tot 1 januari expositie van schilderijen, tekeningen en aquarellen van Dik van Gulik. Dagelijks 10-22 u. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tot 1 jan. expositie van werken van Hans van Wijk. Dagelijks 9-17 u., te vens ma., wo. en vr. 18-20 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van 2 december). MAANDAG 5 DECEMBER Thalia-theater, 20 u.: „De Pelsjager van de Slangenrivier". Rex-theater, 20 u.: „Angst". DINSDAG 6 DECEMBER Patronaatsgebouw, 19.30 u.: Onderwij zers spelen „De Gouden Spiegel van Piere wiet". Thalia-theater, 20 u.: „De Pelsjager van de Slangenrivier". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.30—12 en 14—16.30 u. MAANDAG 5 DECEMBER Kennemer Theater, 19 u.: „Die Brücke" (Eén voorstelling) Luxor Theater, geen voorstelling. W. B. Theater, 20 uur- „Opstand achter tralies". DINSDAG 6 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „U spreekt met. uw moordenaar". Luxor Theater. 19 en 21.15 uur: „Parfum en vuil". W. B. Theate;, geen voorstelling. Het vliegkampschip „Karei Doorman" is zaterdag met zes uur vertraging uit Rio de Janeiro de thuisreis begonnen. De jagers „Groningen" en „Limburg" vertrokken op het vastgestelde tijdstip. Het vliegkamp schip, dat tegelijk zou afvaren, werd echter tegen een op de kade staande hijskraan gedrukt. De kraan kantelde en viel op een loods. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De schade aan het schip is van geen betekenis. Het vliegkampschip heeft na overleg met Braziliaanse marineautori teiten zes uren later zee gekozen. In Rijnsaterwoude spoelde het water van het Brasemermeer over de dijk., waardoor onder meer tuinderijen onder water liepen. In een bootje gin gen de kwekers de schade opnemen. Zaterdagavond om half acht zond de Zweedse kustvaarder „Baltica" van de rederij Friberg te Visby noodseinen uit. Het schip dreef toen met een defecte stuur inrichting rond op 20 mijl ten west-noord westen van IJmuiden op de Noordzee rond. In het stormweer met windkracht 10 uit het westen dree? de stuurloze „Baltica" snel in de richting van de Nederlandse kust. Uit IJmuiden voer de zeesleepboot „Sim- son" uit om te trachten de „Baltica" as sistentie te verlenen en op sleeptouw te nemen. De „Simson" bereikte om half twaalf zondagmorgen dc stuurloos ronddrijvende kustvaarder en had binnen het half uur vastgemaakt. Meteen werd op hoge zee met zware storm naar IJmuiden koers ge zet. De „Baltica", die dit jaar in de vaart is gekomen, was op weg naar Gent. Zon dagavond omstreeks acht uur is de „Sim son" in IJmuiden binnengelopen met de „Baltica" op sleeptouw. Ook het 955 ton metende Spaanse schip „Maipa". riat in ballast voer en dat door stormweer naar de kus! werd gedrongen en geen Nederlandse haven kon binnen lopen omdat de loodsdiensten waren ge staakt. is erin geslaagd zondagavond om streeks acht uur zonder loods IJmuiden binnen te lopen De Zweedse ertstanker „Malgomaj", die 24.228 bruto register ton meet, probeert al sinds zaterdag IJmuiden binnen te komen Het slechte weer heeft dit echter zaterdag zondag en maandagmorgen verhinderd Het schip heef' een grote lading erts in, welke bestemd is voor Amsterdam. van Hamburg verdronk een fotograaf die bij het fotograferen van,een onweersbui uit een bootje viel. Reddingsploegen die wegen in de Harz wilden vrijmaken, kwa men nauwelijks vooruit door de boom- versperringen. Ook de drukke Autobahn van het Ruhr- gebied naar Hannover moest het ontgel den. Er kwamen vele decimeters water op te staan ten zuiden van de stad Hamm, waardoor de automobilisten over zijwegen omgeleid moesten worden. De Duivelsbrug over de rivier de Wupper dreigde gister avond in te storten als gevolg van de druk van vele omgevallen boomstammen. Met man en macht tracht men dit voor het weg- en waterverkeer belangrijke bouw werk te redden. In Nedersaksen is hier en daar de noodtoestand afgekondigd. BRUSSEL Ook België heeft zijn deel van de storm en regen van het afgelopen weekeinde gehad. Gelukkig is er voorlopig slechts materiële schade te melden. Voor het Centraal Station van Brussel zijn op het parcours dat eind volgende week de koninklijke huwelijksstoet zal volgen, een aantal, -'grote vlaggemasten afgeknapt. In dé Streekvan Gent zijn landerijen onder water gelopen, evenals in de buurt van Denderleeuw. In de Ardennen zijn vele bomen ontworteld door de zware storm. Hier en daar zijn ze op elektrische leidingen terecht gekomen en werd de elektriciteitsvoorziening gestoord. De vis sersvloot van Oostende is niet uitgevaren, de veerdienst op Dover is normaal ge bleven; die van Duinkerken op Dover is echter stilgelegd. In het gehele land wer den vele sportwedstrijden afgelast of vroegtijdig beëindigd. Bij een voetbalwed strijd in Claussen (Luxemburg) verdween de balmeegevoerd door de wind. Een boom is zondag op de spoorlijn Namen-Dinant terecht gekomen terwijl een trein in aantocht was. De trein reed over de boom heen. De locomotief werd beschadigd. (ANP) Het wegverkeer in België on dervond ernstige vertraging. Op twee gro te verkeersaders, van Brussel naar Ant werpen en van Brussel naar Oostende, moest het verkeer over secundaire wegen worden omgeleid nadat de overvloedige regens over afstanden van honderd me ter en meer plassen van 15 tot 30 cm. diep hadden veroorzaakt. In Antwerpen werd de bevolking zondagavond aangera den maatregelen tegen overstroming te ne men, daar het water van de Schelde een gevaarlijk peil had bereikt. Overal in België is de brandweer zon dag in de weer geweest om ondergelopen kelders leeg te pompen en omver gewaai de televisie-antennes op te ruimen. LONDEN (UPI) Als gevolg van de overvloedige regenval van het afgelopen weekeinde zijn duizenden mensen in En geland en Wales dakloos, zijn grote ge bieden van de buitenwereld afgesloten, en zijn wegen en spoorwegverbindingen over ruim de helft van het land onderbroken. In vele steden en dorpen is het leger te hulp geroepen om met het reddings- en opruimingswerk te helpen. In Cardiff al leen al zijn zesduizend huizen onder wa ter gelopen. Uit steden en afgelegen dor pen moesten meer dan tienduizend gezin nen worden geëvacueerd. Zestig belangrijke verkeerswegen staan onder water en het spoorwegverkeer in de ondergelopen streken is tot stilstand gekomen. Het aantal afgeknapte telefoon palen is niet te tellen. Het graafschap Herefordshire is door het water ontoegankelijk geworden. Plaat sen als Dover en Deal aan de zuidkust van Engeland, hebben zwaar te lijden van hoge vloedgolven. De spoorwegrails in Sussex werden geblokkeerd door aardver schuivingen. In het Londense West-End beschadigde de storm de kerstversiering. Een kinderballonnetje is er de directe aanleiding toe geweest, dat zaterdag het huwelijk zal worden gesloten tussen de Nederlandse Diny Kommerkamp uit Kla- renbeek en Kalle Iiakansson uit Baster- mala, Urshult, in de provincie Smaland in Zweden. In mei 1949 liet een groepje meis jes, waarbij mej. Kommerkamp. ballonne tjes op waaraan kaartjes met naam en adres bevestigd waren. De ballon van mej. Kom merkamp kwam in het dal van Urshult neer. waar hij gevonden werd door een broer van Kalle Hakansson, die naar het onbekende meisje in Nederland schreef Hieruit ontstond een briefwisseling met een huwelijk als resultaat. (Van onze Haagse redacteur) De Nederlandse ministers van Buiten landse Zaken, Economische Zaken en Landbouw nemen dinsdag en woensdag deel aan de te Brussel te houden verga dering van de ministerraad van de Euro pese Economische Gemeenschap. De Ne derlandse belangstelling gaat daarbij voor al uit naar de zitting van woensdag. Dan zal namelijk het gemeenschappelijk land bouwbeleid ter sprake komen, althans wan neer dit punt niet alsnog wordt uitgesteld tot de op 19 en 20 december te houden bij eenkomst van E.E.G.-ministers. Een der gelijk uitstel is, gezien de praktijk wan neer het om de netelige problemen gaat, niet uitgesloten. Een van de door de ministers te behan delen vragen betreft de voortgang van het gemeenschappelijk landbouwbeleid sinds de moeilijke vergadering van 12 mei van dit jaar, toen Nederland de erkenning van zijn standpunt bevocht, dat de versnelling van de liberalisatie van het handelsver keer in landbouwprodukten gelijke tred dient te houden met die voor de industriële goederen. Het dossier bevat een door de Europese Executieve Commissie opgesteld overzicht van wat er op het stuk van de gemeen schappelijke landbouwpolitiek aan voor uitgang is geboekt. De ministers moeten nu beoordelen of deze resultaten al dan niet voldoende zijn om reeds nu tot een ver snelde afbraak van de tariefmuren voor de landbouwprodukten te kunnen over gaan. Het ligt dus voor de hand, dat iede re minister de mate van vooruitgang zal bekijken tegen de achtergrond van de ver langens van zijn eigen land. Zo zal minis ter Marijnen, geruggesteund door de mo tie-Biesheuvel waarin wordt geëist dat de landbouw voor de Euromarkt op één lijn wordt gesteld met de industrie, waar schijnlijk van oordeel zijn, dat er goede vorderingen zijn gemaakt, terwijl zijn Duitse ambtgenoot daar wel anders over zal denken. Komt de Ministerraad van de E.E.G. tot de conclusie, dat er niet voldoende voortgang is gemaakt, dan dient de Execu tieve Commissie met gewijzigde, dat wil zeggen minder verstrekkende voorstellen te komen. Het is zeer de vraag of deze voor de Nederlandse landbouw aanvaardbaar zijn. Men dient echter wel te bedenken, dat minister De Pous ook aan de bespre kingen deelneemt en dat de industrie in het algemeen de versnelling toejuicht. Wellicht is dat wel de oorzaak dat men zich op Economische Zaken aanzienlijk De 38-jarige verzekeringsagent W. J. F. Peek, gehuwd en vader van een kind, wo nende te Maastricht, is 's nachts met zijn auto in het kanaal Maastricht-Luik gere den en verdronken. Het ongeluk werd ontdekt doordat ver nielingen aan het1 hekwerk langs de. wa terkant de aandacht trokken van grens beambten. De politie haalde enkele uren later de auto van de heer Peek met diens stoffelijk overschot op. Na Horst is op de Venloseweg een auto, waarin vier personen zaten, in een bocht tegen een boom gebotst. Twee inzittenden waren op slag dood. De andere twee in zittenden werden ernstig gewond. De slachtoffers zijn de heren J. Janssen uit Venray en L. Jacobs uit Horst. Beiden waren ongehuwd. Bij Maarssen is de 68-jarige wielrijder M. door een auto aangereden en dodelijk ge wond, toen hij plotséling de rijweg over stak. De 74-jarige heer C. Voerman uit Vier lingsbeek is bij het passeren van een niet- beveiligde overweg in de spoorlijn Box meer-Vierlingsbeek door een trein aange reden. Hij was op slag dood. De 43-jare heer M. Dijkman uit Alphen aan de Rijn is in een ziekenhuis te Utrecht overleden aan de verwondingen, die hij twee weken geleden opliep toen hij met zijn motor in Utrecht tegen een gepar keerde vrachtwagen botste. terughoudender toonde bij de beantwoor ding van onze vraag of Nederland in zijn ferme houding van 12 mei zal blijven vol harden dan op Landbouw. Nederland kan in het voor de deur staande debat gedeeltelijk rekenen op de steun van de Italianen en ook van de Fran sen. De laatsten klagen de laatste tijd steen en been over de beperkingen van hun vleesimporten in Duitsland, terwijl het Deense vlees in grote hoeveelheden wordt toegelaten. Maar hoeveel critiek de Fran sen ook op het Duitse landbouwgebied heb ben, zij zullen zeker niet zover gaan de versnelling in de industriële sector afhan kelijk te stellen van de agrarische. In de villa van de ex-„Socrates" direc teur J. Jansma te Bussum, die tien dagen geleden onder verdenking van oplichting c.q. verduistering werd gearresteerd, is zaterdagmiddag huiszoeking verricht door de plaatselijke politie. Hierbij waren aan wezig de rechter-commissaris, mr. A. W. Kamminga, de officier van Justitie mi\ J. F. Hartsuiker en een rijksaccountant. Er zijn enige mappen met boekhoudkun dige bescheiden, voor een nader onder zoek door de accountant, in beslag geno men. Vooronderzoek De president van de rechtbank te Am sterdam heeft zaterdag besprekingen ge voerd met bij het vooronderzoek in de strafzaken tegen Den Besten c.s. betrok kenen. Die besprekingen hebben hem het inzicht verschaft, dat althans de eerstvol gende weken die zaken een zo voortduren de en intensieve arbeid zullen vergen dat daardoor de gewone dienst der instructie zou worden verstoox'd en het gewenst is voor het vooronderzoek een lid van de rechtbank geheel vrij te maken. Hij heeft thans als rechter-commissaris uitsluitend belast met het vooronderzoek in gemelde zaken aangewezen mej. mr. J. H. Kroe- sen. Als officier van Justitie is hiervoor vrijgemaakt mr. J. F. Hartsuiker. Na een inspectie van twee weken langs de erebegraafplaatsen van Birma en Thai land, waar 2800 Nederlandse slachtoffers van de Birmaspoorweg rusten, is mevrouw H. G. van Anrooy-De Kempenaer, presi dente van het Nederlandse Oorlogsgraven- comité, in Nederland teruggekeerd. Hoofd doel van de reis is geweest een film sa men te stelleq voor de familieleden van deze slachtoffers, voor wie deze graven uiteraard onbereikbaar zijn. Zij werd ver gezeld door de Haarlemse cineast G.C. H. Vos van Marken. De graven waren zonder uitzondering uitstekend verzorgd. Inplaats van een kruis zijn er kleine grafstenen aangebracht, waarop een bronzen plaat is bevestigd met naam, geboorte- en overlijdendata. Op de Nederlandse graven is bovendien een Nederlandse leeuw aangebracht. Op de begraafplaats te Thambuyziat in Birma, waar 600 Nederlanders rusten, stonden tussen de Nederlandse graven hon derden oranje bloemen. De heer Vos van Marken heeft van de begraafplaatsen kleurenfilms gemaakt, die de nabestaanden een indruk zullen geven van de omgeving en de inrichting. Bo vendien heeft de heer Vos van Marken een zwart-wit filmpje gemaakt, dat ter beschik king zal worden gesteld van de televisie. Eervol ontslag. Bij Koninklijk Besluit is aan mr. J. H. H. Dautzenberg op zijn verzoek met ingang van 1 april 1961 eervol ontslag verleend uit zijn ambt van procu reur-generaal bij het gerechtshof te 's-Her- togenbosch. Het KNMI deelt mede: Het afgelopen weekeinde heeft het weer in West-Europa onder invloed gestaan van een stormdepressie, die over Engeland en de Noordzee naar het noordoosten trok. De wind nam boven zee tijdelijk tot wind kracht 10 a 11 toe. Boven land kwamen zondagochtend hevige rukwinden voor tot 33meter per seconde. Een en ander ging gepaard met langdurige en intensieve re genval. In vrijwel het gehele land viel meer dan 50 mm, in Den Helder in 36 uur zelfs 93 mm. Maandagochtend was de de pressie al boven Finland aangekomen. De winden waren toen in onze omgeving aanzienlijk minder geworden, hoewel er op een deel van de Noordzee nog wind kracht 9 voorkwam. Deze storm werd veroorzaakt door een andere depressie, die in een langzaam tempo van IJsland naar het noordelijke deel van de Noordzee was getrokken. Deze depressie wordt geleide lijk minder diep, maar ten westen van Ierland bevindt zich nog een randstoring, die Nederland de komende nacht of mor genochtend zal voorbijtrekken. Op de na dering ervan zal de wind in eerste instan tie afnemen, maar aan de achterzijde van de storing zal in de loop van mor gen de wind weer aanwakkeren uit west tot noordwest. Het onrustige weer duurt dus nog voort, waarbij geleidelijk koudere lucht wordt aangevoerd. Vooral tijdens het passeren van de storing kunnen er enke le buien vallen. WEERRAPPORTEN Dinsdag 6 december Zon op 8.32 uur, onder 16.30 uur. Maan op 19.45 uur, onder 10.42 uur. Maanstanden 11 dec. 10.39 uur laatste kwartier. 18 dec. 11.47 uur nieuwe maan. 25 dec. 3.30 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 5 december Hoog water 4.58 en 17.09 uur. Laag water 0.38 en 12.55 uur. Dinsdag 6 december Hoog water 5.32 en 17.43 uur. Laag water 1.10 en 13.27 uur. Het boog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen O» binnen- en buitenland. r u 0 Neerslag; laatste 24 uur. i 5-S E <D <1) aa tU 2 cS Den Helder half bew. w 12 5 Ypenburg licht bew w 12 16 Vlissingen licht bew. zzw 11 28 Eelde regenbui wzw 11 12 De Bilt licht bew. zw 11 24 Twente half öew wzw 11 15 Eindhoven onbewolkt zw 12 35 Zd-Limburg licht bew. zw 12 25 Helsinki zwaar bew zw 4 4 Stockholm regen zw 6 2 Oslo poolsneeuw windst. 0 1 Kopenhagen onbewolkt wzw 8 15 Aberdeen zwaar bew w 6 0,1 Londen onbewolkt zw 12 5 Amsterdam onbewolkt wzw 12 15 Brussel half bew. zw 11 28 Luxemburg regen w 8 21 Parijs zwaar bew wzw 13 10 Bordeaux regen zzw 14 6 Grenoble geheel bew windst. 14 0 Nice zwaar bew n 17 0 Berlijn half bew. zw 12 4 Frankfort half bew. wzw 11 14 München geheel bew wzw 14 0 Zürich regen zw 15 2 Genève regen wzw 14 0,1 Locarno geheel bew 5 0 Wenen zwaar bew z 5 0 Innsbruck geheel bew w 13 0 Belgrado licht bew. windst. 13 0 Athene onbewolkt nno 20 Rome licht bew. zzw 17 0 Ajaccio onbewolkt O 18 0 Madrid geheel bew windst. 11 0 Mallorca licht bew. windst. 19 0 Lissabon half bew. wnw 14 0

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2