ZEEBANKET VELO Schaakclubs in IJmond waren heel druk in de weer aan de borden Havenberichten milder Eerste stuurman berispt voor de stranding van de „Geertje Buisman" Agrarische bevolking telt in ons land blijkbaar niet meer mee In de vishal en op zee Verhoging van produktiviteit bij Hoogovens in IJmuiden Noordholland damt tegen Zuid-Holland Actie is begonnen Uit warenhuizen totaal 70.000.- gestolen Om de damtitel van Kennemerland Piet Roozenburg secretaris Damas MAANDAG 5 DECEMBER 1960 4 II T00NKAMERS f69.- STOFZUIGERS de NATUURPERMANENT Dameskapsalon JAN SUYK G. P. Schelvis begraven Toch afbraak perceel in Velsen-Dorp VOORZITTER AKKERBOUWERS L.T.B.: Noors-Nederlandse samenwerking ER IS IN DE AFGELOPEN WEEK bij de IJmond-schaakclubs weer grote bedrijvigheid geweest. In het Cultureel Centrum in IJmuiden heeft Kijk Uit in de eerste afdeling haar clubkampioen K. Steijn twee overwinningen zien behalen. Hoewel Steijn enkele partijen meer heeft gespeeld dan zijn concurrenten, heeft hij toch alweer zo'n veilige voorsprong genomen, dat zijn positie voorlopig onaan tastbaar is geworden. C. J. Gordijn werkte zich uit de gevaarlijke zone door middel van een overwinning op A. Kistemaker. In degradatiegevaar verkeren nu vooral de spelers G. Maas, M. J. Warnez en H. van Nieuwenhuizen. 9 5 2 2 6 8 3 3 2 4 Y 8 3 3 2 4Y 6 3 1 2 3 Y-3 7 2 3 2 3H 5 2 2 1 3 6 1 4 1 3 8 2 2 4 3 8 2 2 4 3 6 0 5 1 2K 7 2 1 4 2 K, afgebroken partijen In de tweede groep duurt de opmars van J. L. Wijdoogen voort. P. Kramer jr. liet zich hier weer van de eerste plaats ver dringen door een nederlaag tegen A. v. d. Plas. H. Aarts maakte tegen J. G. Bonten bal geen fout en neemt nu weer de ere plaats in. De derde groep beleefde de tweede nederlaag voor leider J. v. d. Doel. Ook nu was het C. Donker die voor dit feit zorgde; hij bewees niet alleen zichzelf maar ook J. Plugboer en J. Verlaak een goede dienst. Dat in deze afdeling nog volop spanning heerst, blijkt uit de ranglijst. Deze ziet er als volgt uit: J. v. d. Doel J. Plugboer J. Verlaak C. Donker (1) C. Gravemaker R. Kroese (2) F. J. Broertjes (1) A. J. v. Ni ek erken J. Vis W. v. d. Berg H. v. Bockhooven aan. In de vierde groep duurt de opmars van J. E. v. d. Wel voort. Overigens had hij het tegen de nestor geenszins gemakkelijk. De remise die uiteindelijk uit de bus kwam vormde het besluit van een mooie strijd. De uitslagen zijn: Afd. 1: T. A. LangedijkP. Lanser 0—1; H. van NieuwenhuizenJ. Blok 01; K. Steijn—G H. H. C. Maas 1—0; K. Steijn— M. .T. Warnez 1—0; C. J. Gordijn—A. Kis temaker 10. Afd. 2: P. Kramer jr.—A. v. d. Plas 01; J. G. Bontenbal—H. Aarts 0—1; P. Heiden- reich—G. L de Haas afg.; J. L. Wijdoogen —Th. Hölscher 1—0. Afd. 3: R. KroeseA. J. van Niekerken 0—1; J. Verlaak—J. Plugboer remise: C. Donker—J. v. d. Doel 1—0; A. J. van Nie kerkenJ. Vis 10. Afd. 4: J. E. v. d. Wel—C. Zijl 1—0: A. Oldenmark—J. E. v. d. Wel 0—1: V. Meijn A. van Maanen 01; J. E. v. d. WelC. Abspoel remise. Assendelft 2—Kyk uit 4, bord 1: T. Les- meisterJ. v. d. Doel 01; 2. D. de Graaf R. Kroese 0—1; 3. B. v. d. Outenaar—W. v. d. Berg remise; 4. P. HeyneC. Grave maker 1—0; 5. P. Bijl—C. Abspoel 0—1; 6. B. JongejansJ. B. Cleeren 01; 7. D. Winter—J. Slager 0—1; 8. G. IJff—G. Bak ker oi; 9. F. Bersee—P. Kramer sr. 0—1; 10. P. KleyneC Bouman 1—0. Totaal 2Y,lYt. Driehuis Bij Driehuis geven de favorieten elkaar geen duimbreed toe. Het is dan nu ook wel duidelijk dat de toekomstige clubkampioen gezocht moet worden uit het driemanschap Schouten jr.HeemskerkZeijlmans. On deraan duurt de spanning nog onvermin derd voort. In de tweede afdeling is G. B Valk nog steeds ongeslagen. De uitslagen zijn: Gr. 1: G. Schouten jr,T. A. Stals 10; L SchoutenA. Zeijlmans 01; A. H. Stik ker—G. Schouten jr. afg.; A. de Ruyter— W. van Heemskerk 01; W. van Heems kerkA. de Ruyter 10. Gr. 2: K. E Willems—J. H. Kruyer afg.; A. Rolloos—G. B. Valk 0—1; W. Philips— D. v. d. Kooi; J. A. Berkhout—G. Schouten sr. remise: D. v. d. KooiA. Rolloos 10. Algemene competitie: G. KapitanyA. Rolloos 10. Beverwijk Bij het Beverwijker Pat Mat viel de grote verrassing in de eerste groep. Club kampioen M. P. Suiker werd hier namelijk Advertentie UIT ONZE MARKTPLEIN Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Wexford van Boston, ledig naar Zaandam; Amigo, Col chester, ledig Binnenhaven; Prinses Irene, Ant werpen, Buitenhaven Hoogovens; Argo, Fowey; Heinz Wilhelm, Kopmansholmen, bijlegger; Reg- geborg, Scarborough, laden Staalhaven; Medusa, Swansea; Twente, Londen; Medon, Rotterdam; Aardenburg, Köping; Wubbiena, Londen, naar Zaandam. Zondag kwamen in IJmuiden aan: Hunzestroom van Par; IJsselborg, Swansea; Grebbestroom, Hull;Netherlands Coast, Newcastle; Baltica met sleepboot Simson van de Noordzee naar Amster dam; Petrel, Londen; Maypa, Londen, bijlegger; Zaanstroom, Grangemouth. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Johnny naar Ahus; Monica Parchmann, Korsoer; Aste- rope, Hampton Roads; Angolakust, Bordeaux; Leeds, Goole; Elpenor, Marseille: Heriot, Leith; Socrates, Barbados; Hinde, Londen. Zondag vertrokken uit IJmuiden: Lingestroom naar Londen: Bawean, Nieuw-Guinea. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). door K. Slings verslagen. De spanning is daarmee weer geheel teruggekeerd. J. Rodenberg en H. Bannenberg zijn Suiker nu weer op korte afstand genaderd. In de tweede groep was het een zwarte dag voor de witspelers! Alle zwartspelers wonnen namelijk hun partij waarmee werd be wezen dat 't gezegde „wit begint en wint" lang niet altijd opgaat. Hetgeen nog eens in de derde groep werd onderstreept waar 3 Yo punt naar zwart en slechts een halve punt naar wit ging. De uitslagen zijn: Afd. 1: B. WulmsJ. Rodenberg 0—1; Wulms—Tijssen 1—0; Huygen—Rodenberg remise; ZwartHart afg.; SlingsSuiker 1—0; Sonneveld—Comis remise Afd. 2: De Heer—De Haas 0—1Falter— v. Voorts Vader 01; SoetemanJanssen 0—1. Afd. 3: Oost—Doets 0—1; De Ruiter— Duin 01; VerkooijenMostertman 01; AltingVan Vuuren remise. Afd. 4: Moolenaar—Bijwaard 0—1; Wor- telboerA. Hagen 10; Burgerv. d. Lely 10; R. CramerWinkelaar 10. Jeugdafd. H. Vrugt—E. Hagen 0—1; Van HoofKuys 01. Algemene comp.: WinkelaarJ. Hagen 1—0. Bij Weenink was de opkomst weer groot. Van verrassende uitslagen was echter geen sprake. De behaalde resultaten waren voor het merendeel overeenkomstig de ver wachtingen. De uitslagen zijn: Afd. 1: Slings—v. d. Sluis 1—0; Burger hout—Stet afg.; De Bruyn—Wortel afg.; Baker—De Koter 1—0; Koomen—Muyen 1—0. Afd. 2: v. d. Does—Oostendorp 0—1; DuinmeyerJ. Meijer 10: Van Verseveld Nijkamp 1—0; Vos—Beekhoven 1—0; R. MeijerMoeijes 01; De LangeNijman afg. Afd. 3: Mallien—De Jong 0—1; Noorde man—Franck 10. Afd. 4: v. d. Outenaar—Koster 1—0; Schlukeber—Bos afg.; v. d. Heijde—Van Wendel 01. De competities werden deze week voort gezet. ETAOÏLUU Advertentie Electrolux, Excelsior. Erres, Holland Electro. Ruton. AEG. Philips enz. VERKOOP - REPARATIE Betaling in overleg VELSER DUINWEG 173 TELEFOON 4402 Op zaterdag 10 december zal in Den Haag de iaarlijkse ontmoeting tussen de sterkste damtientallen van de dambonden van Noord- en Zuid-Holland plaats vinden. Het is zeker een grote eer voor de Dam club IJmuiden dat er vier DCY-ers in het provinciale tiental zijn opgesteld. De opstelling van Noordholland ziet er als volgt uit: 1. W. de Jong. 2. P. Roozenburg, 3. B Dukel, 4 J. H. Ansems, 5. J. H. Beeke. 6. P. v. d. Berg, 7 R. C. Keiler, 8. H. Laros, 9. N. N., 10. .Tan Metz. Reserves zijn Herm de Jong en P. Beers. Advertentie Heeft n ook al zo'n prettige moderne gehad? by wykerstraatweg 259. Velsen-Noord, Tel. 3585 Onder grote belangstelling is zaterdag morgen te Beverwijk het stoffelijk over schot ter aarde besteld van de heer G. P. Schelvis, die op 18 november van dit jaar op de Hooghy-rivier bij Calcutta in India bij een ongeluk met de cutterzuiger „Lake Fithian" van de Amsterdamse Ballast Mij. om het leven is gekomen. Er bestond voor deze uitvaart een grote belangstelling. Ka pelaan C. Stet heeft in de r.k. kerk een heilige mis voor de overledene opgedra gen, waarna op de r.k. begraafplaats het stoffelijk overschot ter aarde werd be steld. Tegenwoordig waren hierbij, na mens de Amsterdamse Ballast Maatschap pij: de directeur, de heer G. Voys; ir. M. Atak, chef van de directie; de heer J. M. Kortman, personeelschef en de heer C. Scheijbelaex\ Onder de vele bloemstuk ken was ook een grote krans van de Am sterdamse Ballast Maatschappij. Het stof felijk overschot van wijlen de heer G. P. Schelvis was vrijdagavond per vliegtuig uit India op Schiphol aangekomen. Aangezien door de Provinciale Monu mentencommissie te kennen is gegeven, dat zij geen bezwaar heeft tegen de af braak van het in de raad veelomstreden pand Meervlietstraat 38 te Velsen-dorp, wordt de raad van Velsen thans voorge steld het pand te doen afbreken. In de raadsvergadering van 26 oktober bleek de gehele V.V.D.-fractie tegen slopen van het oude, historische pand. Na lange discussies besloot 't college het voorstel in een latere vergadering te behandelen, zulks in af wachting van het advies van de Provin ciale Monumentencommissie. Het gemeen tebestuur vindt dat het pand moet ver dwijnen om de toegang tot het raadhuis te verruimen. By de Koninkïyke Nederlandse Hoog ovens en Staalfabrieken en aangesloten bedrijven te IJmuiden is de actie „werk tijd verkortmg-produktiviteitsverhoging" officieel begonnen. Het gaat er hierbij om dat werkgevers en werknemers zoeken naar wegen om de produktiviteitsverhoging te bevorderen en op die manier de werk tijdverkorting verantwoord mogelijk te maken. Het gezamenlijk streven vloeit voort uit het overleg tussen de werkgeversvertegen woordigers en der epresentanten van de werknemersoi-ganisaties in de Vakraad voor de Metaalindustrie. Hier is overeen stemming bereikt omtrent de verkorting van de werktijd. (Men zal zich herinne ren, dat in ons blad van vrijdag jongst leden melding is gemaakt van de invoe ring van de vijfenveertig-urige werkweek op 7 juni 1961 bij Hoogovens te IJmui den). Bij dit streven is de directie van Hoog ovens in overleg geti'eden met de onder nemingsraad. Besloten is tot het instellen van een bedrijfscommissie voor werktijd verkorting en produktiviteitsverhoging. De commissie heeft een paritair karakter, het geen zoveel wil zeggen, dat het personeel evenveel vertegenwoordigers heeft geko zen als die welke door de dmectie zijn aangesteld. Intensiever De actie Werktijdverkorting Produk tiviteitsverhoging (kortweg de actie W.P. genoemd) is ingeluid met een aantal ver gaderingen, waarop de vraag, hoe de werk nemers die voorheen niet of slechts indi- rekt bij de bevordering van de produkti viteit betrokken waren, hieraan in ruime re mate een bijdrage zouden kunnen leve ren, uitvoerig is besproken. Men was het er bij Hoogovens vrij spoe dig over eens, dat de centrale commissie zelf weinig voorstellen betreffende concre te mogelijkheden tot verdere bevordering van de produktiviteit zou kunnen doen, maar dat deze voornamelijk uit de afde- De Raad voor de Scheepvaart te Amster dam heefi de eerste stuurman van het Nederla-ndse motorschip „Geertje Buis man", H. G. T., schuldig bevonden aan de stranding van genoemd schip op de Vienna Shoal in het Michiganmeer en hem gestraft door net uitspreken van een berisping. Op 18 juni 1960 was de „Geertje Buis man" in het Michiganmeer op weg van Chicago naar Montreal. Het schip zou te circa 19.50 uur Grays Reef Passage pas seren. Het was de bedoeling deze engte overeenkomstig de gestippelde koerslijnen in de kaart in een voorliggende koers van 37 graden rechtwijzend te naderen en in de engte koers te veranderen naar 6 gra den rêchtwi jze'nd. De eerste stuurman, betrokkene H. G. T.. had op die dag van 16.00 tot 20.00 uur de wacht en het was dus op zijn wacht, dat deze passage en koersveran dering moesten geschieden. Kapitein T. heeft aan de betrokkene geen opdracht ge geven, hem te waarschuwen bij het na deren van de engte. De raad wil niet zeg gen, dat de kapitein er verkeerd aan ge daan heeft, de verantwoordelijkheid bij zijn 1ste stuurman te laten. Het zou aan de andere kant geen verwondering heb ben gewekt, indien de kapitein zich wel had laten waarschuwen, nu het hier een stuurman gold, die pas sedert circa één jaar zijn 1ste rang bezat en die nog slechts enkele maanden onder zijn commando op dit schip voer. Betrokkene bevond zich dus vanaf 16.00 uur op die dag als wachthebbend officier „De mechanisatie in de landbouw moet, mede door het tekort een arbeidskrachten, meer en meer worden toegepast. Hieraan zyn voordelen, doch ontegenzeglijk ook uadelen verbonden. De ruimere werkgele genheid in de industrie is aan het perso neelstekort niet vreemd. De betere ar beidsvoorwaarden in de industrie doen de werknemer het open veld verlaten. De gro te vraag rijst of niet ernstig gestreefd moet worden naar een beter evenwicht van de beloning en andere arbeidsvoorwaarden tussen industrie en landbouw. Ten aanzien van de arbeidsvoorwaarden kan men zich in de industrie nu eenmaal blijkbaar meer veroorloven. Als een industrieel produkt in prijs stijgt, reageert het publiek maar weinig of in het geheel niet. Maar als de melk of het brood één cent duurder wor den, is ons goeie Holland in last. We tellen met onze dertien percent agrarische bevol king blijkbaar niet meer mee, er is im mers geen honger meer." Deze opmerkingen plaatste de heer H. A. Giesen vanmorgen aan het begin van de in café-restaurant Brinkmann in Haar lem gehouden jaarvergadering van de vak groep akkerbouwers der Katholieke Land en Tuinbouwbond. Hij zei voorts dat op sociaal gebied voor de land- en tuinbouwer nog wel het een en ander mankeert. Daar om is het niet te verwonderen dat er bij vele boeren en tuinders ontevredenheid heerst, omdat zij met inzet van buitenge wone krachtsinspanning, met zware arbeid en met werktijden waaraan geen ander meer wil denken, geen beloning krijgen waarop zij gezien dit alles recht hebben. Gelukkig kunnen we nu constateren, aldus de heer Giesen, dat een wettelijke kin derbijslagregeling voor zelfstandigen wordt voorbereid en dat het principe van een inkomstenbelasting berekend naar de op brengsten over meer jaren, meer aandacht krijgt. Geen enthousiaste geluiden kon de voor zitter over de oogstresultaten laten horen. Als we de stand der werkzaamheden be kijken, is er reden voor weinig voldoening, aldus spr. Menig perceel aardappelen moet nog worden gerooid en bij vele boe ren rijst de ernstige vraag, of hij zijn aai-dappelen niet beter in de grond kan laten zitten, omdat de kosten de opbrengst niet overtreffen of omdat eenvoudig niet kan worden gerooid door de slechte ge steldheid van ae grond. Mede door een uitbreiding van het are aal wordt van de suikerbieten een hoge opbrengst verwacht, al moet zeer zwaar materieel worden ingezet om de bieten uit de grond te halen. Het suikergehalte ligt echter beneden het gemiddelde. De vraag rijst of mede met het oog op de wereldmarktprijs een of andere con tingenteringsregeling moet worden inge voerd. Aangenomen wordt dat ongeveer een kwart van de tarwe wegens een te hoog schot-percentage niet voor broodgraan kan wox-den bestemd. Uit alles blijkt dat men de mechanisa tie in de natuur niet zomaar kan toepas sen door als in een fabriek op een knop te drukken, doch dat de weersomstandig heden de boer grote parten spelen. Het oogstrisico wordt trouwens bij de prijsbe paling te laag aangeslagen, aldus de heer Giesen. Hij wees erop dat de graanvoorraden in de vier belangrijkste exportlanden van graan de Verenigde Staten, Canada, Argentinië en Australië per 1 juli een record-omvang hadden. Met het oog hier op is voorzichtigheid in het prijsbeleid ge boden. Tenslotte wees hij op het optreden van het, nieuwe, Y-virus bij aardappelen. Met het oog op de uitvoer van pootaardappe- len is een krachtige bestrijding noodzake lijk. In Gouda is in de nacht van zaterdag op zondag uit de brandkast van een warenhuis vijftigduizend gulden gestolen. De dieven zijn het pand door een raam aan de achterzijde binnengekomen, nadat zij spijlen voor dat raam hadden doorge zaagd. Na het forceren van een aantal deu ren bereikten zij het kantoor op de tweede etage. Daar werd de brandkast opzij gezet en aan de achterkant opengesneden. Ook in Sneek is ingebroken in een warenhuis. Door het indrukken van een ruit aan een steeg is men in het kantoor gekomen, waar in de brandkast de ont vangsten van de laatste dagen, ongeveer 20.000 gulden, waren opgeborgen. Deze brandkast is met de sleutel geopend, die in het kantoor hing. op de brug met als roerganger een vol matroos. Het weer was goed helder en er was geen wind. Men voer volle kracht in de koers van 37 graden rechtwijzend. Betrokkene had opdracht te varen volgens de gestippelde koerslijnen in de kaart. Be trokkene verkreeg te circa 19.30 uur een kruispeiling, waaruit hem bleek, dat de „Geertje Buisman" westelijk van de koers- lijn in de kaart stond. In verband daar mede veranderde hij koers naar 50 graden rechtwijzend. In deze koers varende, kreeg de „Geertje Buisman" te 19.50 uur Grays Reef Lt. dwars op korte afstand aan bak boord. Betrokkene achtte toen het ogen blik aangebroken om de koers te verleg gen. Hij stond op dat ogenblik aan s.b.- kant Van de brug. in de deuropening van het stuurhuis. Hij beval toen: „Bakboord- uit, zes graden."' De roerganger herhaal de: „zes graden." Betrokkene zag daarop, dat de boeg bakboorduit kwam en begaf zich vervolgens in de kaartenkamer, ten einde aldaar een vuiltje te verwijderen uit het oog van de inmiddels bovengeko men aflossende roerganger. Terwijl hij daarmede bezig was. kwam de kapitein in de kaartenkamer en besprak met de inmiddels ook daar gekomen aflosstuur- man de koers in de kaart. Betrokkene be gaf zich daarop weer naar de brug. Daar aangekomen, zag hij aanstonds, dat men verkeerd lag. Hij zag in plaats van White Shoal Lt. een andere toren ongeveer recht vooruit. Hij controleerde toen de koers en zag, dat men 46 graden rechtwijzend voorlag. Betrokkene heeft toen meteen het roer bakboord laten leggen. De ..Geertje Buisman" zwaaide naar bakboord en liep tijdens dat zwaaien te 19.57 uur bij Vienna Shoal vast. De stranding van de „Geertje Buisman" dient te worden toegeschreven aan een samenloop van een misverstand en een fout. Er was kennelijk misverstand geweest bij de roerganger over de order tot koers wijziging. Betrokkene bedoelde, dat de koers 44 graden naar bakboord zou wor den verlegd tot 6 graden rechtwijzend. De roerganger heeft vermoedelijk begrepen, dat hij de koers 6 graden moest verleg gen naar 44 graden rechtwijzend. Betrokkene heeft betoogd, dat het ont staan van dit misverstand niet aan hem mag worden toegeschreven. Hij heeft ter ondersteuning daarvan ter zitting aange voerd: dat hij gewoon was om een koers wijziging van bijvoorbeeld 6 graden naar bakboord te formuleren met de woorden „zes graden naar bakboord", terwijl hij in het onderhavige geval gezegd heeft „bakboorduit zes graden" of „bakboorduit tot zes graden", en voorts: dat de roer ganger een ervaren volmatroos was, in wie men vertrouwen mocht stellen. De raad kan de vraag of dit misver stand nu al dan niet geweten moeten wor den aan de wijze, waarop de betrokkene zijn order formuleerde, verder buiten be schouwing laten, aangezien dit misver stand op zich zelf niet als de oorzaak van de ramp kan worden aangemerkt. In we zen immers is de ramp het gevolg niet van het misverstand, maar van het feit, dat dit misverstand niet tijdig is ontdekt, en dit laatste is zonder twijfel het gevolg van een fout van betrokkene. In stede van gelijk bij een zo grote koersver andering toch stellig geboden was de roerganger aan de hand van het kompas te controleren, heeft betrokkene volstaan met te constateren, dat de boeg van het schip bakboorduit ging. en daarna heeft hij zich van de brug verwijderd zonder dat daartoe dringende aanleiding bestond. Het verwijderen van het vuiltje uit het oog van de opkomende roerganger had zij kunnen uitstellen tot een ogenblik, dat de navigatie zijn aandacht niet meer zou op eisen. Betrokkene heeft derhalve schuld aan aan de stranding van de „Geertje Buis man". Hij dient deswege te worden ge straft. Bij de bepaling van de straf neemt de raad te zijnen gunste in aanmerking, dat betrokkene metterdaad heeft getoond inzicht te hebben in de ernst van zijn te kortkoming. Hij heeft naar aanleiding van deze stranding zijn ontslag ingediend en is in afwachting van de beslissing van de raad aan wal gebleven. De raad straft mistdien de 1ste stuur man door het uitspreken van een beris ping. lingen zouden moeten komen. Vandaar dan ook dat men kwam tot het instellen van afdelingscommissies. In deze commissies zou het overleg over de mogelijkheden om tot produktiviteits verhoging te komen plaats vinden tussen mensen die de feitelijke situatie voldoen de kennen om daarover met vrucht van gedachten te wisselen. Een gelukkige om standigheid daarbij is dat de werknemers zich bereid hebben verklaard in zo ruim mogelijke mate een bijdrage te willen le veren tot de noodzakelijke produktiviteits verhoging. Om zoveel mogelijk arbeidei'S bij de ac tie W. P. in te schakelen kwam men tot de oprichting van ploegcommissies. Hierdoor zullen degenen die steeds weer een gehele wacht samen werken opzich ters, bazen voorlieden en arbeiders on der leiding van de opzichter in de eer ste plaats ploegsgewijze zoeken naar mo gelijkheden om de produktiviteit van de ploeg verhogen. Dus ideeën De samenhang tussen de hierboven be schreven actie en de reeds enkele jaren bestaande ideëenbus bij Hoogovens is dui delijk, als men bedenkt, dat doormiddel van de ideeënbus harhaaldelijk produkti- viteitsverhogende maatregelen een feit zijn geworden. De man die de idee lanceerde, werd (èn wordt) beloond met een geldbe drag. In het kader van genoemde W.P.-actie is het nu mogelijk geworden, dat arbeiders bij Hoogovens in IJmuiden als leden van een ploegcommissie allen delen in de be loning, die het gevolg is van de idee tot verhoging van de produktiviteit in hun af deling. Naast dit alles blijft natuurlijk de gewo ne wijze van inzenden van ideeën open staan voor de werknemers van dit groot ste metaalbedrijf in de IJmond. In een spe ciale pagina in het bedrijfsblad „De Grijper" wordt op duidelijke wijze'de aan dacht van de werknemer gevestigd op de werktijdverkorting en de daai'uit voort vloeiende verhoging van de produktivi teit. In de eerste klasse van de damcompe- titie in Kennemerland heeft DCY II ge wonnen van Beverwijk, met 13-7. Sportief klopte Santpoort met 13-7. Sant poort won van Killegom met 13-7. De strijd om de leiding tussen VKD en Haarlemse Damclub II is coor de HDC-ers gewonnen met 11-9. De stand in de 1ste klasse: H D C 2 5 10 Beverwijk 6 6 Over de gehele linie was er, speciaal aan het einde van de week, een tekort aan vis. Er waren twee dagen, dat alleen een paar kustvissers voor wat rondvis zorgden. Ook de tongaanvoer aan het einde van de week was een grote teleurstelling. Zo was er zaterdag slechts 20.000 kilo (de handel was de laatste weken „verwend" met 40.000 tot 50.000 kilo). De aanvoer van schol liet eveneens alles te wensen over; zaterdag liep de schol III op tot 40. De vislossers hebben al twee weken geen „zootje" gehad. Het schijnt, dat de reders niet boven een zekere prijs willen gaan. Dat de kabeljauw-prijs toch niet buiten sporig opliep, was alleen maar te danken aan het feit dat Denemarken voor een flinke zending naar België zorgde. Voor de binnenlandse handel zou het prettig geweest zijn, om in de St. Nicolaas- week met matige prijzen te komen, maar de schrale aanvoer maakte dit onmogelijk. Dat speciaal de tongen voor export (de kleinste drie sorteringen) een oplopende markt lieten zien, ligt voor de hand. Doch ook de grootmiddeltongen lieten zich niet onbetuigd, en liepen tot 4 per kg. Lap pen kostten wederom 4.50; de slips lieten vergeleken met maandag een stijging zien van ongeveer 1per kilo. Haring en makreel was er nog wel te koop, doch de kwaliteit liet veel te wen sen over. Gelukkig zorgde Breskens za terdag nog voor een aanvoer van 4.000 kis ten. Het was dus niet bepaald een goede week voor de handel. Daarbij kwam nog dat de invoer uit West-Duitsland stop staat, en er dus, behoudens een enkele zending filets uit Denemarken, ook in dit soort vis niet veel viel te doen. Dat de aanvoer deze week ook wel het een en ander te wensen over zal laten, is, gezien het ruwe weer, te verwachten. Advertentie V K D 1 Hillegom D C Y 2 Sportief Santpoort Zandvoort Na haar overwinning op HDC 4 gaat KNC met HDC 3 aan de kop in de 2de klasse. UIT en tóch THUIS Met PHILIPS TELEVISIE gezellige winteravonden. Ook voor het allerlaatste sportnieuws 100% SERVICE PHILIPS-DEALER Trompstraat 68 - Telefoon 5198 - 8191 Aanvoer van zaterdag In IJmuiden werden in totaal aangevoerd 3170 kisten, waarvan 589 tong en tarbot. 2 heilbot, 385 schol, 838 haring, 261 makreel, 296 wijting, 155 kabeljauw en gul. 45 leng, 51 haai, 8 ham, 23 poon, 195 koolvis, 20 diversen. Pryzen van zaterdag Per kilo: heilbot 2.802.10-, grote tong 4.20— 4.60, grootmiddel tong 43.70, kleinmiddel tong 3.30—3.00. kleine tong I 3.10—2.90, kleine tong II 2.40—2.00. tarbot I 3.50—3.00. Per 50 kilo: tarbot III 110—96, tarbot IV 9060, grote schol 6257, grootmiddel schol 6257. kleinmiddel schol 6260, kleine schol I 6557. kleine schol II 7036, verse haring 26.4015, makreel 40—12, grote schelvis 56- 50. grootmiddel schelvis I 51—36, kleine schelvis II 40—18. wijting 21—12, grote gul 48—46, mid del gul 44—38. kleine gul 23—18, kleine leng 27, kleine haai 3718, ham 11082, poontjes 3621, kleine koolvis zwart 2817. Per 125 kilo: grote kabedjauw 164132, gro te koolvis zwart 9670, grote koolvis wit 130, grote leng 7612. Besommingen van zaterdag Een trawler 18.000; IJM 18 Ariadne 17.600; KW 69 3770;'KW 126 6290; KW 10 ƒ4110; KW 34 10.050; KW 117 13.710; KW 91 f 10.440; KW 72 ƒ3180; KW 63 3240; KW 137 f 5720; IJM 73 5380; IJM 52 2780; IJM 45 3570; IJM 206 7990; WR 33 2960; WR 7 f 4020; WR 50 4330; WR 32 6000; MO 1 f 4180. Aanvoer van maandag De totale aanvoer van vis in IJmuiden was maandag 6000 kisten, waarvan 80 schelvis. 285 wijting, 65 gul en kabeljauw, 90 koolvis, 2785 haring, 680 kleine haring, 150 makreel, 810 schol, 205 tarbot, 310 varia, 195 stuks kabel jauw. 55.000 kilo tong. Voor de eerste beurt werden door drie trawlers en negen loggers aangevoerd. 62 schelvis, 125 wijting, 62 gul en kabeljauw. 90 koolvis, 2750 haring. 680 kleine haring, 150 makreel, 45 diversen, 85 schol. 25 tarbot, 75 stuks kabeljauw, 8000 kilo tong. Voor de tweede beurt losten 64 vaartuigen de volgende vangst: 16 schelvis, 10 radio. 150 wijting, 4 gul en kabeljauw, 35 haring, 265 diversen, 725 schol, 180 tarbot, 120 stuks ka beljauw, 50.000 kilo tong. Pryzen van maandag Export: grote regels kabeljauw f 148—f 165, kleine regels kabeljauw £71f 80, kisten grote kabeljauw f 212, kisten kleine kabeljauw f 176, witte koolvis f 146. grote schelvis f 76, grootmiddel schelvis f 65, grote schol f 54 f 61, middel schol f 58f 62, zetschol en schol I f 66f 68, grootmiddel tong 4.00f 4.20, kleinmiddel tong f 3.60f 3.70. tong I f 2.50— f 2.70. slips f 2.20—f 2.60, tarbot 2.40—2.60. Binnenland; grote gul f 5459, middel gul f 42f 52, torren f 33f 36, zwarte koolvis f 112f 90, koolvis I f 35f 37, koolvis II f 31—f 33, leng f 116, kleinmiddel schelvis f 70; pennen f 65, braad 45f 54, wijting f 21—f 31, schol II f 64—f 72, schol III f 54— f 63, grote tong f 4.90f 5.00, haring f 19—f 24, makreel f 20i 31. Scheveningen De aanvoer in Scheveningen was 550 kanaal haring, 800 vleetharing, 5000 zoute haring. Voor dinsdag IJM 240 35 kisten, IJM 8 40 kisten, KW 114 45 kisten. In het kort Cuxhaven heeft er weer een nieuwe hek trawler bij, namelijk de bij de Rickmers- werf gebouwde „Hessen", die 1222 ton meet. Het is het grootste schip van de Duitse diepzeevloot. Voor Bremerhaven werd de trawler „Würzburg" te water ge laten. Dit schip meet 972 ton. Filmster John Wayne heeft veel geld ge ïnvesteerd in een grote garnalenvloot, sa men met Aristoteles Onassis. Ook bij zalmen kent men rassenver schillen. Tussen de Aziatische, Canadese en Verenigde Staten-zalm bestaat een ver schil, dat alleen via bloedtesten en X-stra- len kan worden vastgesteld. Voor Cuxhaven is de motortrawler „Ro- tersand" afgeleverd door de werf Unter- weser. Het is het tweede schip van een serie van vijf. In Zweden sloeg een man zijn vrouw met een levende paling. De man is ver oordeeld tot twee pond boete..wegens dierenmishandeling De „Nordsee'-rederij zal dit jaar nog drie nieuwe trawlers in dienst stellen. Eerst komt de „Berlin", een hektrawler, dan de zijtrawler „Nordenham" en dan de hektrawler „Cuxhaven". Tot april 1961 komen er dan nog twee hektrawlers en een zijtrawler bij. Noorwegen zoekt nieuwe markten. Van 25 oktober tot 5 november heeft men een proef genomen met diepvrieszendingen tus sen Noorwegen en Frankrijk. Men zorgde er voor dat de temperatuur nergens bo ven 5-18 graden kwam. Verschillende ver pakkingsmiddelen werden beproefd. In Delfzijl heeft het havenschap vergun ning en medewerking verleend aan een gezamenlijk plan van de gemeente Delfzijl en de visserijvereniging om bij de nieuwe ligplaats voor visserschepen boxen te ma ken. Minstens twintig schepen krijgen daar door een betere lig- en losplaats. (Dag blad voor de Scheepvaart). Als opvolger van wijlen de heer B. Springer, oud wereldkampioen dammen, als secretaris van het genootschap ter be vordering van de internationale dambe- langen (Damas), is gekozen de heer Piet Roozenburg, eveneens oud-wereldkam pioen. Dit gebeurde op een dit weekeinde in Vlaardingen gehouden vergadering van het genootschap, waarop men zich beraadde over de voortzetting en de vorm van de werkzaamheden nu de oprichter is overle den. Men besloot met onverminderde kracht de propaganda op internationale schaal voort te zetten, in het bijzonder in die lan den, waar men nog niet tot het 100-ruitige spel is „bekeerd". Het bestuur wordt thans gevormd door de heren dr. K. Venema (Den Haag), P. Roozenburg (IJmuiden), H. de Jongh (Am sterdam), G. J. A. van Dam (Amsterdam) en J. H. de Kluyver (Vlaardingen). In het kader van de samenwerking tus sen het Noorse instituut voor kernenergie en het Reactor Centrum Nederland is op 2 en 3 december in Nederland een ver gadering gehouden van de samenwer- kingscommissie onder voorzitterschap van prof. B. Trumpy. Tijdens deze vergade ring zijn het gezamenlijke werkprogram ma en de begroting voor 1961 vastgesteld. In het programma zijn een aantal onder zoekprojecten opgenomen, die zowel in Noorwegen als in Nederland zullen wor den uitgevoerd.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 4