CHIPBREUK Markiezenhof in Bergen op Zoom wordt gerestaureerd Propje papier bezegelde lot van Amerika's Pacificvloot PANDA EN DE MEESTER*VODDENRAPER „Wonderdokters" krijgen elke week 60.000 klanten Autobaan werd lijdensweg Zoek ia l\et zo r~ Mysterie van het verraad van Pearl Harbor na 19 jaar opgehelderd Professor Zmipovsk en zijn vreemde avontuur RA'vische televisie onder heovsrwnnLor Voor het koninküik huweliik A AN DAG 5 DECEMBER 196 0 6 Het weekeinde De radio geeft dinsdag Televisieprogramma A7e der land'er s bekroond in Benelux-fotowedstrijd Elfjarige chanteert vriendinnetje Roken is ouder dan u denkt J ONS VERVOLGVERHAAL DOOR RUTH ASP1NALL 40- Het was al laat en de maansikkel stond aan de hemel, toen Panda en de bei de oudjes de vervallen herberg bereikten. Panda luisterde beklemd naar het geklap- per van de kapotte luiken en het geknars van het roestige uithangbord, die door een kille zeebries werden bewogen. „Wat een akelig huis", daccht hij. Maar opa be keek de ruïne met andere ogen. „Dit wordt een paleis van een voddenhandel, jong!" kraaide hij. „Ik snap echt niet waarom deze tent zolang leeg heeft ge staan Voordat Sammie kon antwoor den dook uit het duister een zeeman op. „Ga niet naar binnen!" waarschuwde hij op onheilspellende toon, „het spookt er!" „Je maakt me nieuwsgierig!" kraaide opa, de deur openduwend. „Kom, Sammie! Kijk nou eens, wat er op die tafel ligt! Een spel kaarten. Nou kunnen we een lek ker potje gaan ruitenjagen, net als vroe ger, weet je nog wel?" Panda was echter minder blij verrast. Dubbend keek hij naar de tafel. „Hoe komen die twee brandende kaarsen daar, als deze herberg al jaren leeg staat.vroeg hij zich af. Wat de V.P.R.O. ons zaterdagavond te zien gaf viel deels binnen, deels buiten de normale maat. Wij konden ons opnieuw bezig houden met Maya Bouma. De eerste keer flonkerde zij als een nieuwe ster aan het televisiefirmament. Ziedaar, zeiden wij, een persoonlijkheid. De tweede keer kregen we het gevoel Maya eerder gezien te heb ben. Nu, bij de derde keer, weten wij het. Maya bevalt ons het meest in het persi flerende genre. Ze heeft het temperament van Betsy Hutton, maar het reikt niet zo ver. Daarom interviewt Maya Bouma gas ten, graag geziene als ze van de allure zijn van Fred Kaps. Maar aan de persoonlijk heid, de t.v.-komeet Maya Bouma, is toch wel wat afbreuk gedaan. Wij willen als maar super, super. Er zit een brok onrede lijkheid in, dat zij toegegeven. Geldt dat ook voor Simon van Collem met zijn Oude Draaidoos? De draaidoos zouden we niet willen missen, de heer Van Collem wel, vooral als hij persoonlijk wordt en dat wordt hij naar onze smaak te vaok op een nare manier. De wijze, waarop hij ons de inhoud van een aan hem gerichte brief toevertrouwde, was beledigend zowel voor de briefschrijver als voor de kijker, die werd verondersteld deelgenoot te zijn van 's heren Van Collems gebrek aan be leefdheid. We zwijgen er verder maar over. Het genoegen Deanna Durbin terug te zien hielp ons over deze deceptie heen. En nu we toch de zaterdag op de t.v. bespreken: wat doen „Coco en de Vliegende Knorre pot" het toch goed. Ze zijn populair zonder ooit banaal te worden. Dat tekent het ni veau, waarop deze kinderuitzending (van de N.C.R.V.) staat. „Interpol" was zondagavond weer span nend en bloedig, waarbij deze keer speciaal de vraag rees of de archieven van de in ternationale politie-organisatie niet wat al te vrij worden geïnterpreteerd. Maar dat doet niets af aan het feit dat er vakbe kwame filmers aan het werk bleken te zijn geweest. Voordat het ditmaal zeer interessante „Sport in Beeld" begon, werd een en ander medegedeeld over het kinderboek, in een gesprek met An Rutgers Van der Loeff— Basenau. die heel wat over de psychologie van het lezende kind wist te vertellen. Het programma was begonnen met „Vanavond bij Bruce", waarover slechts te zeggen is dat men van dit soort „human interest" moet houden om geboeid te wor den door de roerend eenvoudige praatjes en liedjes van Bruce en de gefilmde inter mezzos, die eveneens gericht zijn op de eenvoud des harten. Beeldschermer HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.30 Lichtbaken, lezing. 10.40 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Volaan.. vooruit, le zing. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Ben je zestig? 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Piano spel. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platennieuws. 13.30 Lichte muz. 13.50 Gram. 14.10 Idem. 14.35 Voor de plattelandsvrouwen. 14.45 Gevar. progr. (herh.). 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Rege- ringsuitz.: De Joodse bevolkingsgroep in Surina me, door Ph. A. Samson. 18.00 Trompet en orgel 18.20 Kaarten op tafel, gespr. 18.30 Radio-volks universiteit: Techniek en samenleving: Transis tors, opbouw en werking, door de heer J. J. A Ploos van Amstel. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Gram. 20.30 Avondcollege, radiolessen. 21.00 Operaconcert. 22.15 Gram. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nieuws. 22.40 Gehuwd en onge huwd, lezing. 22.55 Nouveauté's 23.55—24.00 Nws HILVERSUM II. 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram VPRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Pianospel. 11.15 Voor de zieken. 12.00 Orgelspel. 12.20 Regeringsuitz.: Uitzend, voor de landbouw. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lich te muz. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. of meded. 13.20 Metropole-ork. 13.55 Beursber. 14.00 Kamermuz. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Viool en piano. 16.00 Van mens tot mens, lezing. 16.15 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Amateursprogr 18.00 Nieuws. 18.15 Zang en piano. 18.30 A. A. A. moet u horen, praatje 18.35 Lichte muziek. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Gram. 20.00 Nieuws. 20.05 Quizprogr. 22.00 Piano recital. 22.30 Nieuws, beursber. van New York en meded. 22.45 Journaal. 23.00 Swing Expres. 23.30 Licht programma. 23.55—24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.0 Nieuws. 12.03 Gram. 12.15 Pianospel. 12.30 Weerber. 12.35 Tuinb.kron. 12.40 Pianospel (verv.). 12.50 Koersen. 13.00 Nieuws en weerbericht. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Kamermuz. 16.00 Koersen. 16.06 Duitse les. 16.21 Kamermuz. (verv.) 17.00 Nieuws en weerber. 17.10 Kamermuz. 17.40 Boekbespr. 17.50 Voor de jeugd. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Sportkron. 19.00 Nieuws en weer ber 19.40 Gram. 19.50 Lezing. 20.00 Kindercantate. 20.40 Gram. 21.00 Gram. 21.45 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Pianorecital met comm. 22.5523.00 Nieuws. VOOR MAANDAG NTS: 17.00—17.30 Voor de kinderen. 20.00 Journ en weeroverz. AVRO: 20.20 Filmsurprises. 21.20— 22.05 Russisch ballet. VOOR DINSDAG NTSf 19730 Int. agrauscn nieuws. 20.00 Journ 20.20 Film. 20.30—23.30 Hoofdfilm. In Bergen op Zoom worden plannen ge maakt voor de restauratie van het be roemde vijf eeuwen oude markiezenhof. Men schat dat het een werk wordt dat tenminste tien, doch wellicht zelfs vijf tien jaar zal duren. Hoeveel geld er mee gemoeid zal zijn, is nog niet te becijferen, doch dat er miljoenen in gaan steken is wel duidelijk. Het is de bedoeling om van het Markiezenhof een cultureel centrum te maken. Dat is al een heel oud plan van de gemeente Bergen op Zoom, die immers vele jaren geijverd heeft om het histo rische bouwwerk dat vooral in de krijgs kundige historie van ons land een be langrijke rol gespeeld heeft in haar bezit te krijgen. Naar schatting roepen wekelijks 60.000 mensen in ons land de hulp in van para normale genezers en dit aantal neemt nog regelmatig toe. Dit is zaterdagmiddag medegedeeld op de in Amsterdam gehou den jaarvergadering van de Koninklijke Vereniging tegen de Kwakzalverij. Tijdens de vergadering droeg de scheidende voor zitter dr. H. Funke zijn functie over aan dr. A. de Groot uit Hilversum, oud-hoofd inspecteur voor de Volksgezondheid. Dr. De Groot zei in een toespraak, dat hjj het bijzonder betreurde dat slechts 200 van de ongeveer 12.000 Nederlandse artsen lid zijn van de Vereniging tegen de Kwak zalverij. De vereniging telt op het ogen blik 1009 leden. Hij deelde mee, dat men in de nabije toe komst zal trachten ook de maatschappijen voor de geneeskunde, de dierkunde en de farmacie te interesséren voor "het streven van de vereniging, zodat gezamenlijk zou kunnen worden opgetreden tegen de vele uitwassen op deze gebieden. „Het is, voorzover mij bekend", aldus dr. De Groot, „nog nooit bewezen dat paranor male begaafdheden kunnen leiden tot ge neeskunde. De zaak is niet. dat wij moeten bewijzen dat paranormale geneeskunde niet bestaat, maar dat zogenaamde paranormaal begaafden moeten aantonen, dat paranor male geneeskunde bestaat". Hij zei voorts dat regelmatig rapporten worden gepubliceerd van genezingsgeval- len, maar dat tot dusverre nog nooit weten schappelijk is aangetoond, dat deze geval len inderdaad door ingrijpen van paranor maal begaafden blijvend zouden zijn ge nezen. Het was de laatste tijd in gebruik als kazerne, voor welk doel het helemaal niet deugde, omdat, het vervallen, lek en tochtig was, en bovendien volstrekt ondoelmatig. Het is enige tijd geleden aan de gemeen te Bergen op Zoom overgedragen, en uit verschillende fondsen - gemeente, provin cie, rijk alsmede Monumentenzorg - zal nu de broodnodige restauratie bekostigd kun nen worden. Twee architecten gaan er de definitieve plannen voor maken. Het uit 1485 daterende gebouw heeft oorspronke lijk de heren van het markiezaat Bergen op Zoom gehuisvest. De Fransen misbruik ten het prachtige gebouw als lazaret, en al sedert lang voor de laatste oorlog was het in gebruik als kazerne. Een typerende bijzonderheid is, dat minister-president Co- lijn op verzoek van een gewoon soldaat destijds enige dringend noodzakelijke ver beteringen liet aanbrengen. Het verzoek van de militair sprak de minister-president daarom zo sterk aan, omdat hij zelf ook in het Markiezenhof ge legerd was geweest. Overigens heeft het getimmer op last van Colijn weinig uitge haald. Het markiezenhof bleef de schrik van elke soldaat in Bergen op Zoom en ver daar buiten. Het gedeelte waar het cultureel centrum zal worden onderge bracht, komt nu het eerst voor restauratie in aanmerking. Dit deel van het omvang rijke herstelwerk zal naar voorlopige schat ting vier of vijf jaar vergen. In de loop der jaren is er zoveel verbouwd en ver knoeid aan het bouwwerk, dat er van de oorspronkelijke architectuur meer intact is. Men heeft b.v. een paar rijen colonna- den eenvoudig dichtgemetseld. De dienst der Genie van het leger heeft ook het een en ander tot de ontluistering bijgedragen door hier en daar gebouwtjes tegen de oorspronkelijke gevel aan te zetten. De burgemeesler van Mechelen, de heer Spinoy. heeft zaterdag prijzen uitgereikt aan de winnaars van de Benelux-kleuren- fotowedstrijd, waaraan voornamelijk Ne derlanders en Luxemburgers hebben deel genomen. De eerste prijs werd door de Nederlander H. van Corven van de Foto kring Rosendaal gewonnen. Hij kreeg de gouden mec'aill-: van de stad Mechelen. De tweede pins. een zilveren medaille, ging naar de Nederlander H. Nijland van de Fotokring Huizen De derde en vierde prijs werden dooi Luxemburgers gewonnen. De Benelux-kleurenfotowedstrijd werd georganiseerd door de Koninklijke Mechel- se fotokring ter gelegenheid van haar 25- jarig bestaan. Een meisje van elf jaar in Saarbrücken heeft enige weken lang een tienjarig vriendinnetje gechanteerd en aan de rand van een zenuwcrisis gebracht. Hannelore had opgemerkt dat Gisela in haar aan tekenboekje de handtekening van haar moeder had nagemaakt. Zij wist haar vrees in te boezemen en als prijs voor haar zwij gen eiste zij om te beginnen een kwart pond koffie, vervolgens twee poppen, een mantel, grammofoonplaten, een zilveren lepel en de rolschaatsen, poppenwagen en zelfs de fiets van het meisje. Toen zij dit allemaal had gekregen, zette zij Gisela aan tot het. stelen van geld en incasseerde hier mee in totaal 230 mark. In het gezin van Gisela ontstonden ruzies over het verdwe nen geld en tenslotte bekende het kind in tranen alles aan haar ouders. Het politie-onderzoek wees uit dat de ouders van Hannelore zich niet hadden af gevraagd waar hun dochter het geld en de voorwerpen vandaan had gehaald. Zij had den zelfs het geld gebruikt om sigaretten te kopen. Zaterdag heeft de Italiaanse premier Fanfani officieel de „Autostrada del Sole" tussen Florence en Bologna geopend, die zeventig miljard lire heeft gekost. Zondag besloten duizenden automobilis ten uit Bologna en Florence de nieuwe 85 kilometer lange weg, die volgens ver slaggevers de mooiste ter wereld is, eens met eigen ogen te gaan aanschouwen. De toeloop van automobilisten werd nog ge stimuleerd door het bericht, dat er de eer ste 48 uur geen tol betaald zou hoeven te worden. Men kreeg de indruk dat iedere autobezitter uit Toskane wilde controleren of op de weg werkelijk kruissnelheden van 100 kilometer gehaald konden worden, zo als de kranten geschreven hebben. Ze hadden beter kunnen gaan lopen. Meer dan 20.000 auto's bumper aan bum per, veroorzaakten een volledige chaos. Twintig automobilisten moesten met lichte kwetsuren in ziekenhuizen worden opge nomen en meer dan 70 voertuigen werden bij kettingbostingen ernstig beschadigd. Duizenden auto's stonden met kokend koelwater langs de weg of moesten wegens gebrek aan benzine de tocht onderweg staken. Ziekenauto's moesten langs binnenwegen bij de plaatsen van de vele ongelukken zien te komen. Kort voor middernacht wachtten nog duizenden automobilisten op parkeer plaatsen langs de „autobaan" op een kans om op de weg, of gewoon maar weg te komen. Bij het roken van een pijp, sigaar of sigaret, geven we er ons geen rekenschap van, dat dit genotmiddel een magische oor sprong heeft, noch dat het oorspronkelijk gebezigd werd voor waarzeggerij, genezing, verdoving en het opwekken van trance toestanden. Hierop thans in te gaan, zou waarschijnlijk te veel van uw geduld ver gen. Genoeg zij, dat het roken in velerlei vorm bij talloze oude culturen kan worden geconstateerd. Reeds 3000 jaar voor Chr. was het o.m. bij de Egyptenaren bekend en er bestaat een prachtige afbeelding van de rokende pharao Set-hos I (ongeveer 1300 v. Chr.). De Grieken uit de oudheid wisten reeds te ver tellen van vreemde volken bij de Donaumonding en in het oosten, die de narcotiserende rook van sommige planten in ademden, niet als geneesmid del, of ter beoefening van de magie, zoals bij de Grieken, de Romeinen, of vele volken in Mesopota- mië voorkwam, maar als genotmiddel. Hoewel we dus kunnen aannemen dat het roken zeer oud is, mag ons dit toch niet tot de conclusie verleiden dat ook de tabak toentertijd reeds bekend moet zijn geweest Immers, deze oude volken kunnen hiervoor allerlei andere minder of meer welriekende planten hebben gebezigd. De priesters bij het orakel van Delphi ge bruikten bijvoorbeeld de rook van laurier bladen en gerst, en voorts zullen ook wie rook en myrrhe in vele gevallen een rol hebben gespeeld. Maar aan de andere kant is het eveneens voorbarig de stelling op te werpen, dat de tabak vóór Columbus' ont dekking van Am.erïka in andere wereld delen onbekend zou zijn geweest. Het heeft immers na 1492 een volle eeuw geduurd eer de tabak enige vaste voet in West- Europa kreeg (en Oost-Europa deed er nóg ee?i eeuw langer over). Is het dan rede- lijkerwijs aan te nemen dat deze plant na dat zij in 1605 door de Portugezen naar Japan was gebracht, slechts luttele jaren heeft nodig gehad om in de reusachtige uitgestrektheid van Azië overal in cultuur te worden gebracht? Is het aannemelijk, dat de talrijke en uitermate conservatieve bevolking van deze gebieden in een hand omdraai zich een vreemde gewoonte zou hebben eigen gemaakt, die strijdig was met hun traditie en bovendien afkomstig was van vreemdelingen, van wie vrijwel niets werd overgenomen? Laten we kort zijn. Reeds sinds 551 jaar vóór Christus roken de Chinezen, het meest conservatieve volk ter wereld, dat thans nog precies dezelfde pijpen gebruikt als de af beeldingen uit de tijden van vroegere dynastieën ons laten zien. Bovendien groeit daar te lande de nicotine rustica, een tabaks plant die door vele deskimdigen als inheems voor Zuidoost-Azië wordt be schouwd en waartoe ook de in Turkije verbouwde soorten behoren. Wat ligt er dan meer in de rede dan het oosten de eer te laten van oudsher zijn eigen tabak te hebben gerookt? Bij de tabak kunnen we nog wél iets langer verwijlen, want u was in de oor logstijd ongetwijfeld ook de mening toe gedaan dat die surrogaatsigaretten alle rookgenot illusoir maakten, om de een voudige reden dat de nicotine er in ont brak? Die opvatting was dan beslist on juist, want nicotine geeft niet de smaak aan de sigaret. Daarover morgen. H. Pétillon (Nadruk verboden Tien dagen voor de verraderlijke Japanse aanval op Pearl Harbor, de hoofdbasis der Amerikaanse vloot in de Stille Oceaan, wandelde een Japanse steward het gebouw van het Japanse consulaat in Honoloeloe binnen. Hij vertrok, na een in elkaar ge frommeld balletje rijstpapier in de handen van de consul te hebben achtergelaten. De steward was een marine-officier en ook de consul was niet echt. Hij was ingeschreven als vice-consul Morimoera. maar in wer- 5253. Op het horen van de roep kwam er opeens leven in de brouwerij Uit een gat in de grond kwamen een heleboel wezentjes naar buiten, die er net zo uitzagen als de eerste. Wel, wel, zei de professor. Kijk eens aan nog meer maanbewonertjes. Goeien- dag, heren, hoe maakt u het? De maanwezentjes kwamen toegesneld, maar ze kwamen vast niet met kwade be doelingen, want ze lachten al even vriendelijk als nummer één. Toen vormden ze een grote kring om de professor en maakten een vrolijke en uitbundige rondedans om hem heen Vertaling: Margot Bakker 38) „Paul", zei zij en zij zag de plaagzieke vrolijkheid weer in zijn ogen doorbreken, zodat het haar moeilijk viel te geloven, dat hij dezelfde man was, die zich vlak tevoren zo onzeker van zichzelf had getoond. Even later klemden zijn armen zich weer om haar heen. ,Je bent niet te verzadigen", zei zij lachend, zodra hij haar losliet. „Ik zou niet graag het konijn zijn, als jij op jacht ging". „Dat zou je wel", zei Paul. „Wedden, dat je het heerlijk zou vinden? Slaap lekker, lieveling". HOOFDSTUK XIII Wat, vroeg zij zich met enige vrolijkheid af, toen zij de volgende middag van het ziekenhuis wegreed, was er met haar gebeurd? Wat was er overgebleven van die gesloten vrouw, die zo zelfverzekerd haar eigen weg ging, grotendeels doordat zij zo onkwetsbaar was? Die vrouw had schipbreuk geleden, was met de Alexia naar de diepte gegaan, was tenslotte in Pauls armen verdwenen en had een geheel nieuwe vrouw met een hart vol liefde achtergelaten. Valentine draaide het portierraam open en zoog de lucht diep in haar longen. Er hing iets voorjaarsachtig in de atmosfeer, al werd dat mogelijk alleen opgeroepen door haar eigen zin nen, die verliefd waren geworden op Paul en nu meen den dat alles op aarde daarmee in overeenstemming moest zijn. Het voorjaar kondigde zich aan, al hing er een naargeestige mist over het landschap, die dich ter werd terwijl zij door de stad reed en opklom naar de zeekant. De weg onder de wielen was nat en de warme stroming in de lucht was bijna tastbaar. De langzame dooi, zo lang in het vooruitzicht gesteld, was eindelijk gekomen. De winter werd teruggedron gen. Zij bekende zichzelf, dat zij niet de minste lust voelde, nu nog naar Joe te gaan. Zij wilde liever naar huis, waar Paul was. Zij wilde opnieuw die blijheid en verrukking beleven, waarmee zij de vorige dag boosheid, wederzijdse beschuldingen en een wanhopige somberheid hadden verjaagd. Zij moest zekerheid heb ben, dat het alles waar was. Toen zij op de deur van mevrouw Spencer klopte droomde zij nog. „O, dokter Manning, wat ben ik blij, dat u er bent!" Valentine schrok en de dromen waren plotseling weg gevaagd. De deur was al opengevlogen nog voor zij zich goed en wel had aangediend en de stem van me vrouw Spencer klonk hard en scherp van bezorgdheid, heel anders dan haar normale gemoedelijke toon. Me vrouw Spencers ogen hadden ook al een gejaagde uit drukking. „Wat is hier gebeurd, mevrouw Spencer?" „Joe is er slecht aan toe, dokter. Ik weet geen raad met hem. Zo is hij al sedert die juffrouw uit het ziekenhuis er vanmorgen geweest is. Ik begrijp niet wat hij heeft, ik begrijp er niets meer van". Valentine dacht na. „Welke juffrouw uit het ziekenhuis?" Maar het kon immers alleen juffrouw Bruce zijn ge weest. Juffrouw Bruce, die geweten had dat zij van middag zou komen en die haar voor was geweest, om dat zij meende meer te zullen bereiken. „De sociaal werkster uit het ziekenhuis", zei me vrouw Spencer. „Ik begrijp niet, wat zij tegen hem gezegd kan hebben. Ik heb mijn man al naar dokter Griffiths ge stuurd en die heeft ons een slaapmiddel gegeven. Maar Joe wil het niet innemen. Ik weet werkelijk niets met hem te beginnen. Ik weet me geen raad meer". Zij maakte opeens plaats in de deuropening. „Toe, komt u toch binnen. Ik weet nauwelijks meer wat ik doe, ik laat u maar op de stoep staan". Valentine ging naar binnen, misselijk van angst, hoorde zij zichzelf zeggen: „Het spijt me zo, dat dit ge beurd is, mevrouw Spencer". Het klonk als van verre afstand. Langgeleden, toen zij aan ernstige verwondin gen nog moest wennen, had haar stem ook zo ge klonken op ogenblikken, dat zij noodgedwongen snel af stand moest scheppen tussen arts en de vrouw, die niet tegen de aanblik bestand was. „Gaat u naar boven, dokter?" „Ja, natuurlijk". Haar lichaam beklom de trap en haar geest begon de macht erover te hernemen. Joe's deur was recht tegenover de trap. Zij klopte aan. Er kwam geen ant woord en daarom ging zij maar naar binnen. Dwars door de kamer staarde Joe haar aan. Zij kreeg de indruk, dat hij even tevoren met dezelfde blik naar de deur had gekeken. Zij zag. dat hij er nog slechter aan toe was dan zij had gevreesd. Lang zaam vroeg hij: „Wat komt u doen?" Terwijl zij vlug de kamer doorliep voegde hij er schor en moeilijk aan toe: „U komt me zeker weer vragen of ik nog fami lie heb, waar die is, waar ik vandaan kom en of ik in de gevangenis heb gezeten. Daar gaat het toch om? Daar daat het toch om?" Valentine ging op de stoel naast zijn bed zitten. „Ik ben niet gekomen om je iets te vragen, Joe". „Dat bent u wel", zei hij. „Maar die andere had ik liever. U doet u vriendelijk voor. U hebt geprobeerd me uit te horen en me dingen te laten vertellen, waar naar u helemaal niet gevraagd had. En toen hebt u haar ingelicht. Ik kon wel uit een tuchthuis zijn ont snapt en er moest iets aan mij gedaan worden. Die andere wond er geen doekjes om. Die was tenminste eerlijk". Bang leek hij niet meer te zijn, maar een andere emotie, schadelijker nog en tot dusver verborgen ge bleven. leek bezit van hem te hebben genomen. Zij schrok ervan, bij deze jongen, die altijd zo beschaafd was opgetreden. „Je vergist je, Joe", zei Valentine en zij dacht even na, voor zij op alles wat hij gezegd had inging. Maar Joe verwachtte geen antwoord van haar en maakte gebruik van haar zwijgen. „Ik vergis me niet!" riep hij. „Eerst heb ik u ge loofd. Maar dat overkomt me geen tweede keer!" „Ik ben eerlijk tegen je geweest, Joe. Het ging er mij om, je te helpen". „Ja, dat beweerde zij ook. Helpen wilde ze me. Hel pen door me ergens naar toe te sturen waar ik niet wil zijn. Helpen, door haar neus in allerlei dingen te steken, die geen mens iets aangaan". Hij haalde diep en trillend adem. Toen schreeuwde hij: „Maar u komt er niet achter. Ik maak me liever van kant dan erover te praten". Zijn stem werd zwakker en zachter kwam er: „Ik zou net zo lief dood zijn". Het kostte hem inspanning de woorden over zijn lippen te krijgen. Daar na kwarr.en de tranen. Hij verstopte zijn gezicht in het kussen en zijn handen grepen in de deken, trillend en krampachtig. „Joe!" Valentine legde haar hand op zijn schouder, zo krachtig en geruststellend als zij kon. De heftigheid van zijn gevoelsuitbarsting was bijna even onverdraag lijk als de uitbarsting van lichamelijk geweld, die zij bij Deryk had ondervonden. Joe leek het niet te merken en zij liet hem huilen Haar hand, de schakel tussen hem en de buitenwereld, liet zij op zijn schouder liggen. Het had geen zin nog iets te zeggen, Joe had zich volledig in zijn eigen wan hoop teruggetrokken. Zo bleef zij zitten, terwijl zij neer keek op het resultaat van juffrouw Bruces ingrijpen en zich kwaad en angstig afvroeg wat er nu nog te redden viel. Eindelijk bedaarde Joe en bleef stil liggen. „Joe", zei Valentine, „hier heb je de mijne". Zij duwde haar zakdoek in zijn hete zoekende hand. Die nam hij van haar aan Hij snoot zijn neus, wreef zijn ogen droog en liet haar zijn gezicht niet zien Tenslotte stopte hij de zakdoek onder zijn kussen en draaide zich om. Een ontstellend jong en wanhopig ge zicht staarde haar aan. „Ga weg". „Joe. ,,G' nu weg!" Moest zij nog verstandig proberen te praten met dit volkomen uitgeputte kind? Hij was niet meer tot luiste ren in staat. Valentine zei: „Goed, dan ga ik maar. Overigens moet je eerst je drankje innemen". Joe schudde het hoofd, in een laatste moedeloze po ging tot weigeren. „Jawel, Joe. Als je dat opdrinkt voel je je niet meer zo ellendig en ga je straks lekker slapen. En morgen ziet alles er dan weer anders uit". kelijkheid was hy de enige Japanse spion op Honoloeloe, Takeo Joshikawa. Op het verfrommelde papiertje stonden 97 vragen, waarvan er een luidde: „Op welke dag van de week bevinden zich de meeste oorlogs schepen in Pearl Harbor?" Joshikawa's antwoord luidde: „Zondag". En in de vroege ochtend van zondag 7 december 1941 voerde de Japanse vloot haar verra derlijke aanval uit. Toen Joshikawa het daverende geluid der bomontploffingen hoorde, wist hij zyn werk goed gedaan te hebben. De onthulling van deze spionage-affaire is opgenomen in een recente publikatie van het Amerikaanse marine-instituut. Joshi kawa had zich reeds vier jaar in de V.S. bezig gehouden met een nauwlettende be studering van de Amerikaanse marine, waarbij hij speóiaal aandacht wijdde aan de Pacific-vloot, voordat hij in 1941 naar Hawaii werd gezonden. Hij werd na de oorlog naar Japan teruggezonden zonder dat de Amerikaanse autoriteiten van zijn rol rin-.het verraad, van Pearl Harbor op de hoogte waren gekomen. Joshikawa heeft nu zelf meegedeeld dat hij destijds weinig of geen inlichtingen heeft ontvangen van de grote Japanse ge meenschap in Hawaii of van Amerikaanse zeelieden. Hij zou veel van zijn kennis hebben opgedaan door gewoon naar het uiteinde van het schiereiland Pearl City, dat in Pearl Harbor uitsteekt, te wandelen en zijn ogen goed de kost te geven. Hij huurde ook een klein vliegtuig, van waar uit hij foto's maakte van vliegtuigen, die zich op de vliegvelden van het Amerikaan se leger in Hawaii bevonden. De dag vóór de Japanse aanval op Pearl Harbor zond Joshikawa zijn opdracht gevers een boodschap, dat de Amerikaanse vliegdekschepen Enterprise en Lexinton, vergezeld door verscheidene kruisers, de haven van Pearl Harbor hadden verlaten. Hij meldde ook dat er geen ballonversper- ring boven de haven lag zodat het Japanse smaldeel, dat de aanval op Pearl Harbor moest uitvoeren, gebruik kon maken van laagvliegende torpedo-bommenwerpers. Doch Joshikawa was niet ingelicht over het tijdstip waarop de grote aanval zou beginnen. Hij wist het tegelijk met de Amerikanen op Hawaii, toen zondag zeven december 1941. in de oehf^ndcnViom^r'ng de °erst,e Japanse bommen insloegen, die het begin van de grote strijd in de Stille Oceaan inluidden. De Belgische televisie staat onder hoog spanning. Op 15 december aanstaande, de dag van het huwelijk van koning Boude- wijn, zal zij de grootste reportage van haar bestaan te verzorgen krijgen met 25 camera's. 8 reportagewagens (waarvan er 1 van ons land is geleend, en 1 van Duitsland), 20 vrachtauto's, 100 micro foons. 180 controleschermen, 12 relaiszen- ders en ongeveer 50 kilometer elektrische kabel. De uitzending duurt van kwart voor tien tot tegen twee uur des middags; 180 technici en 45 omroepers en leden van de programmadienst zijn sedert enige weken in touw. Veertien Europese televisiezen ders zullen de plechtigheden eveneens uit zenden, evenals zenders in Canada en de Verenigde Staten. Al met al zal de Euro pese televisie de vijftiende voor een krachtsinspanning komen te staan, die slechts te vergelijken is met die van de B B.C. bij de kroning van koningin Eliza- hplh van Engeland. Drie camera's zullen de voltrekking van het burgerlijk huwelijk in de troonzaal van het Koninklijk Paleis bespieden. Drie zijn er ook in de Sint Goedele, de kerk waar het huwelijk wordt ingezegend, opgesteld. Verder staan er camera's langs de weg tussen het paleis en de kerk en op de plaatsen langs welke de stoet na afloop zal terugkeren. Voor de reportages van televisie en de radio heeft men ongeveer 300 extra telefoonlijnen moeten installe ren. Natuurlijk verwachten de handelaren in televisietoestellen in België ter gelegen heid van het huwelijk goede zaken te doen Er gaat dan ook vrijwel geen dag voorbij of de Brusselaars en zeker ook wel de an dere Belgen vinden in hun brievenbussen brieven, krantjes en circulaires waarin hun op de meest voordelige voorwaarder televisieontvangtoestellon te koop worde (Wordt vervolgd) aangeboden.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 6