Ria van Velsen onttroonde Bep Ipenburg met miniem verschil Burnley liep 4-0 achterstand tegen Tottenham geheel in Martens benoemd tot directeur van sportcentrum KNVB Zeist Troosteloze boel op voetbalvelden Haarlem-dames versloegen onvolledig VZV met 7-0 TURNKAMPIOENSCHAPPEN IN ZWOLLE Voetbalprogramma week verschoven Real Madrid nam revanche met 5-3 Martin Lauer tot 31 mei geschorst Jimmy Greaves scoorde weer eens vijf goals Twee trainingsreizen van de NVBHS Denemarken behield de koning Gustaafbeker 8 Ria bleef haken De laatste ronde Vloerbedekking Evenals trouwens de toto Het D. E. van Leersum- waterpolotoernooi Het waterpoloprogramma Drobny voert Italiaanse Davis Gupploeg niet aan Testmatch India-Pakistan MAANDAG 5 DECEMBER 1960 Ria van Velsen, de nieuwe kampioene Een kreet van schrik klonk op uit de dichte rijen toeschouwers rond de hel verlichte vloer in het Zwolse Odeon. De spanning in de strijd om het Nederlands turnkampioenschap dames had zijn hoogtepunt bereikt. De finale tussen vijf tien turnsters had zich in die laatste fase toegespitst tot een hard duel tussen twee meisjes: kampioene Bep Ipenburg van het Amsterdamse DOS en Ria van Vel sen van Hercules uit Bodegraven. Met 0.40 punten voorsprong bemachtigde Ria de titel. De voorsprong van 0,5 punten, die zij na de halve eind strijd had genomen, was aanvankelijk vergroot tot 0,60, vervolgens weer ge slonken tot 0,45. Toen kwam het onder deel brug met ongelijke leggers. Bep Ipenburg vergastte het publiek op een schitterende oefening in hoog tempo en met schier volmaakte beheersing uit gevoerd. Het samenstelsel van mooie tech nisch en goed in elkaar overlopende acties werd besloten met een hoge, spectaculaire afsprong. Turnen De jury zelfs de opvallend laag. maar bijzonder verstandig en deskundig beoor delende oud-kampioene Lenie Lens bleek al evenzeer onder de indruk te zijn als het publiek en als cijfer kwam een 9.50 uit de bus. Voor Ria van Velsen werd de druk in deze nerveuze tweekamp daarmee nog groter. Zij mocht iets verliezen, want de voorsprong was vrij ruim. maar het mocht ook weer niet teveel zijn, want bij het ringenzwaaien, het laatste hiernavolgende onderdeel,, kon ook licht iets onverwachts gebeuren. Tot het uiterste gespannen trad de naamgenote van onze snelste rugslag- zwemster naar voren. Het begin was veel belovend, maar ineens stokte er iets in het samenspel der spieren. Bij een poging tot overspreiden was de aanzet niet krachtig genoeg, met het gevolg dat de enkels even achter de hoogste legger bleven haken. Gelijk met die kreet van de tribunes constateerde men de schrikreactie op het gelaat van de turnster. De cadans was er een moment uit en hoe voortreffelijk het herstel ook was, de jury vond een negen het juiste gemiddelde. Dat betekende dat Bep Ipenburg de lei ding had overgenomen. Het verschil in het voordeel van de kampioene was slechts 0.05 punten en van een voorsprong kon men eigenlijk nauwelijks spreken. Maar de verwachting was dat het psychologische effect van de fout van Ria van Velsen de doorslag wel zou geven. Bep Ipenburg straalde van zelfvertrouwen, haar conditie was subliem. De grotere routine zou de rest doen tegenover het aangetaste moreel van de jongere turnster. Maar sport zou geen sport zijn wanneer men voor het ein de van de strijd met zekerheid een win naar zou kunnen aanwijzen. Het rlngentoestel was opgesteld. Het ge roezemoes verstomde, de turnsters traden aan voor de laatste ronde. Weer was Bep Ipenburg de eerste van de twee die aan de beurt was. Bijzonder hoog zweefde zü voor en achter het plafond tegemoet, het gra cieuze, soepele in zwart tricot geklede fi guurtje wentelde en disloqueerde, het scheen niets te wegen. Toen, ineens ging er iets mis. Bij een stut in de achterzwaai kon de titelhoudster de goede steun niet vinden en in de voorzwaai ging zü er volkomen door heen. Weer ging er een schok door de aanwezigen en men kon slechts de grootste bewondering heb ben voor de beheerste manier waarop de Amsterdamse turnster haar oefening met een daverende salto besloot. Maar de jury was even ongenaakbaar als bij de fout van Ria van Velsen in haar brugoefening: 8,95. De strijd was verloren. Of zou.Maar hoewel ook bij Ria van Velsen de ringentoer niet helemaal vlek keloos verliep, was er van een mislukking geen sprake en met een 9.40 werd de voor sprong waarmee de damestitel naar Bode graven ging dus 0,40 pnt: 93,65 tegen 93,25 in de totalen. Het waren overigens niet alleen Ria van Velsen en Bep Ipenburg die deze middag de aandacht trokken. Menigmaal werden ook de handen op elkaar gebracht voor het werk van de Friezinnetjes Ali van Es sen (die met 9,45 voor de beste balkoefe- ning zorgde) en Grietje van Essen, die in geen enkel onderdeel onder het cijfer negen bleef. Ook Nel Reinecke en Nel Een actiefoto van Ria van Velsen bij een afsprong aan de ringen. (links), en Bep Ipenburg-Drommel, de verslagene. Fritz (sublieme vrije oefening) lieten fraai turnen zien. Bijzonder veel bewondering oogstte tenslotte de gracieuze Elly Wie- schen die alle aanleg heeft om onder goede leiding een groot turnster te worden. De uitslag was: 1. en kampioene van Nederland: Ria van Veisen (Hercules, Bodegraven) 93,65 pnt; 2. Bep Ipenburg (DOS, Amsterdam) 93.25 pnt; 3. Grietje van Essen (Quick, Huizum) 92,30 pnt; 4. Nel Reinecke Kralingen, Rotterdam) 91.25 pnt; 5. Ali van Essen (Quick, Hui zum) 91,20 pnt; 6. Nel Fritz (VTV. Vlis- singen) 90.90 pnt; 7. Lineke Muller (Doves, Heiloo) 90,00 pnt; 8. Elly Wieschen (Spar ta, Dordrecht) 89,30 pnt; 9. Nel Sallé (DOS, Amsterdam) 88.35 pnt; 10./11. Dini Valkenburg (Sparta, Driebergen) en Cor- rie Volken (Kralingen, Rotterdam) beiden 87,45 pnt. Jeugdkampioene bij de dames werd N. van Bekkum (Alkmaar) met 46,10 pnt. Tweede plaatste zich N. van Zetten (Zoe- termeer) 45.85 pnt. en derde werd A. van Soolingen (Zandvoort) 45,75 pnt. Het KNGV was in Leeuwarden een er varing rijker geworden. De vloer, die daar tijdens de halve finale turnen allesbehalve deugdelijk kon worden genoemd, waardoor o.a. Rini de Wolf uit Haarlem een ernstige val maakte, had het KNGV-bestuur tot nadenken gestemd. Zoiets, als in de Friese hoofdstad, moest elders worden voorko men. Men besloot in de gisteren in Zwolle's Odeon gehouden turn-finale dames te gaan experimenteren met een nieuwe vloerbe dekking, een dun soort zeildoek. Bij het leggen vrijdag jl. bleek de dienst openbare werken van Zwolle echter aller minst gerustgesteld over het te verwachten resultaat. Men voorzag (gevaarlijke) glij partijen ondankt de mening van KNGV- deskundigen, die zeiden dat door de stof op de vloer te plakken risico's zouden zijn uitgesloten. Openbare werken van Zwolle voelde er nochtans weinig voor en besloot na volledige instemming van het organi serende ZGV (Zwolse Gymnastiekvereni gingen) en het KNGV-bestuur in allerijl een andere vloerbedekking te gaan gebrui ken. Men trad in contact met een lino- leumfabriek in Krommenie, die terstond bereid was de helpende hand te bieden. Zaterdagochtend vroeg vertrokken uit Zwolle gemeente-auto's westwaarts om de bestelde rollen kurklinoleum op te halen. In Zwolle werd nog in de loop van de dag begonnen met het uitleggen van het kurk linoleum. Het bondsbestuur van de KNVB nam in zijn vergadering van zaterdag een be langrijk besluit. Het benoemde de heer A. H. (Toon) Martens tot directeur van het KNVB-sportcentrum in Zeist. De conse quentie van deze benoeming is, dat Mar tens voor al zijn functies in de KNVB moet bedanken. Hij zal zijn nieuwe functie op 1 maart 1961 aanvaarden. Voetbal Welke zijn de functies die Martens als „betaalde kracht" moet vaarwel zeggen?: 1. vice-voorzitter van de KNVB, 2. voorzitter van de sectie betaald voet bal, 3. voorzitter van ADO. En dan laten wij de vele commissies in de KNVB, waaraan Martens zijn tijd en kracht gegeven heeft, maar verder buiten beschouwing. Vanaf het moment, dat Martens zich des tijds in de zware debatten over de toekom stige status van ons voetbal mengde, ge schiedde zulks met zo'n kennis van zaken en tegelijkertijd met zo'n energie, zo'n liefde voor de zaak, dat de keuze van de voorzitter betaald voetbal toen de ko gel eenmaal door de kerk ging niet De K.N.V.B. heeft zondagavond beslo ten alle voor zondag 4 december vastge stelde voetbalwedstrijden te laten spelen op zondag 11 december. Dit geldt zowel voor het betaalde als voor het amateur voetbal. Het programma voor 11 decem ber wordt verschoven naar 18 december. Met het gehele voetbalprogramma is ook de toto één week verschoven. De totale in leg bedraagt 784.172 gulden: de eerste prijs is 117.626 gulden, de tweede en derde prijs zijn ieder 58.813 gulden. Degenen, die hun formulier niet hebben ingeleverd, kunnen aan deze toto niet meer meedoen. Real Madrid heeft zondag in een wed strijd voor de Spaanse competitie revan che op Barcelona genomen voor de ne derlaag, die de Madrilenen kortgeleden tegen Barcelona leden, waardoor zij ver dwenen uit het toernooi om de Europa cup, waarin zij immer de hoofdrol had den vervuld. In hetzelfde stadion, Nuevo Campo in Barcelona, waar Barcelona toen met 2-1 won, zegevierde Real Madrid nu met 5-3. De wedstrijd werd bijgewoond door 120.000 toeschouwers. Real Madrid heeft nu de leiding in de Spaanse competitie met 20 punten uit 12 wedstrijden, op de tweede plaats gevolgd door Barcelona met 16 punten. De derde plaats wordt gedeeld door Sevilla en At- letico Madrid, die beide 15 punten hebben. De Madrileense ploeg was, evenals elf dagen geleden, superieur aan Barcelona, maar de sterren voorhoede van Real was nu niet te stuiten. Di Stefano en Gento scoorden beiden tweemaal. Het vijfde doel punt kwam van Del Sol. Hiermee heeft Real veruit de beste kansen op het kam pioenschap, dat de Madrileense club het recht geeft, het volgende seizoen weder om aan het toernooi om de Europa-cup deel te nemen. Atletiek De Duitse wereldrecordhouder op de 110 meter horden Martin Lauer is zon dag door de Westduitse Atletiekbond naar aanleiding van zyn „onkameraadschappe lijke houding tijdens landenwedstrijden en bij de „Olympische Spelen" geschorst tot 31 mei 1961. Armin Hary, tegen wie om dezelfde re denen een klacht was ingediend, kon we gens een knieblessure, die hij onlangs bij een auto-ongeluk opliep, niet gehoord wor den. De veroordeling was het gevolg van uitingen, door Lauer gedaan in een arti kel, gepubliceerd in een Westduits geïlus- treerd blad. De commissie wees de be schuldiging van de hand, dat Lauer zijn amateurstatus geweld zou hebben aange daan door het gewraakte artikel, omdat de atleet voor het artikel 3500 Duitse mark zou hebben ontvangen. De schorsing van Lauer wordt niet als een zware straf beschouwd, omdat in de periode tussen nu en 31 mei betrekkelijk weinig belangrijke atletiekwedstrijden op het programma staan. De toeschouwers moesten bij Chelsea- West Bromwich Albion aan Ted Drake, Dixie Dean, David Jack en Alex James denken. De 20-jarige Jimmy Greaves, aanvalsleider van Chelsea en van het En- gels elftal, was daar de oorzaak van. Voor de derde maal in dit seizoen scoorde de produktieve Londenaar in een wedstrijd vijf doelpunten. Met een smadelijke 7-1 nederlaag moest West Bromwich Albion naar huis terugkeren. Maar Jimmy Grea ves mocht dan de grote man op deze kou de, regenachtige zaterdag zijn, de groot ste belangstelling ging toch uit naar het duel tussen league-kampioen Burnley en Tottenham Hotspur, de voornaamste kan didaat voor de titel in dit seizoen. Maar liefst 58.600 toeschouwers waren naar White Hart Lane getrokken om beide ploe gen aan het werk te zien. Al heel spoedig moeilijk was. Hij leidde de toen heus niet eenvoudige en vaak stormachtige ver gaderingen, alsof hij nooit anders ge daan had. Slag voor ADO Meer nog dan de KNVB zal zijn eigen club ADO het heengaan van Martens als voorzitter voelen. Martens mag dan door zijn vele werk in de KNVB niet ten volle voorzitter van ADO zijn geweest, hij had er toch zijn deel aan en drukte zijn stem pel erop. Toen Martens het besluit nam voor de vacature te solliciteren was hem dat alles bekend. Hij laat ook een goede maatschappelijke functie achter. Met de voorbereidingen voor het sport centrum zo vernemen wij is men praktisch klaar. Er waren, zoals men weet, nogal wat bezwaren van bosbeheer, bezwaren, die dank zij persoonlijk initia tief van de burgemeester van Zeist gro tendeels zijn opgelost. Schaatsenrijden De traditionele trainingsreis van de Ne derlandse Vereniging tot Bevordering van het Hardrijden op de Schaats naar Hamar is voor dit seizoen vervangen door twee reizen en wel naar Davos en naar Inzeil in Zuid-Beieren. De eerste groep rijders (18 man) ver trekt dinsdagavond onder leiding van Her man Buyen voor drie weken naar Davos. Op vrijdagavond 16 december gaat een groep van 30 rijders en 5 rijdsters naar Inzeil om daar onder leiding van Jan Cha- risius uit Leeuwarden en A. Steneker uit Apeldoorn tezamen met de Duitse A-ploeg vier weken op de op ongeveer 1000 meter hoogte gelegen Frillensee te oefenen. Op deze baan wordt op 8 januari een internationale junior-wedstrijd gehouden, waaraan behalve een aantal uit de NVBHS- groep geselecteerde rijders ook schaatsen rijders uit Zwitserland. Italië, Oostenrijk en Duitsland deelnemen. had het er alle schijn van dat er ditmaal beslist geen titanen-strijd gestreden zou worden. Nog geen half uur nadat het be- ginsignaal gegeven was leidde Tottenham al met 4-0. Doelpunten van Maurice Nor- man, Cliff Jones (2x) en Dave Mackay waren daar de oorzaak van. Burnley gaf zich echter niet gewonnen. Rechtsbuiten John Connelly zorgde er voor dat de ruststand 4-1 werd. Bijzonder Voetbal in Engeland enerverend werd het duel een kwartier na de hervatting, toen Jimmy Robson en Ray Pointer de achterstand hadden verkleind tot 4-3. Een briljante solo van Connelly bezorgde Burnley, dat zich deze week in de kwart finales van het toernooi om de Europese beker heeft geplaatst, de ver diende gelijkmaker (4-4). Nog steeds voeren de Spurs de ranglijst van de eerste divisie onbedreigd aan. De voorsprong bedraagt thans acht punten. Tottenham vergaarde in 20 wedstrijden 36 punten. Everton 28. De derde plaats is voor Sheffield Wednesday, dat deze zater dag de belangrijke wedstrijd tegen Ever- ton met 4-2 verloor. Ook de leider van de tweede divisie, Sheffield United, behield zijn eerste plaats. Hoewel de ploeg van het lang-geklasseerde Bristol Rovers verloor, bedraagt de voor sprong op de concurrenten nog vier pun ten. De uitslagen waren: Eerste divisie. Aston Villa-Manchester City 5-1, Blackburn Rovers-Fulham 51, Blackpool-Birmingham City 1-2, Bolton Wanderers-Newcastle United 2-1, Chelsea- West Bromwich Albion 7-1, Everton-Shef- field Wednesday 4—2, Leicester City-Not tingham Forest 1-1, Manchester United- Preston North End 1-0, Tottenham Hot- spur-Burnley 4-4, West Ham United-Car diff City 2-0, .Wolverhampton Wanderers- Arsenal 5-3. Tweede divisie: Charlton Athletic-Derby County 3-1, Huddersfield Town-Brighton and Hove Albion 0-1, Lincoln City-Leeds United 2-3, Luton Town-Southampton 4-1, Norwich City-Leyton Orient 3-2, Plymouth Argyle-Scunthorpe United 3-1, Sheffield United^Bristol Rovers 2-3, Stoke City-Li verpool 0-0 (bij de rust gestaakt), Sunder land-Ipswich Town 2-0. In het Sportfondsebad in Haarlem ver scheen VZV met vijf dames om voor de bekercompetitie KNZB de strijd aan te binden tegen Haarlem dat voltallig was maar één dame liet toekijken. In de on gelijke strijd probeerde VZV vruchteloos door de Haarlem-verdediging heen te ko men. De kecpster had met de verre scho ten van Marijke van Koten weinig moeite. Haarlem benutte de speelsters-meerder heid door twee doelpunten van Thea Höls- ken, twee van Annie Fransen en één van Corry Holm. Na rust liep Haarlem uit tot 7-0 door twee doelpunten van Thea Höls- ken. VZV bezet nu in afdeling II A de derde plaats op de ranglijst met 6 punten uit 5 wedstrijden. Haarlem volgt met 4 uit 4. Voor afdeling III B heren van de be kercompetitie KNZB was ZWIP uit Den Haag de gast van DWT. De Haarlemmers verschenen in een gewijzigde opstelling die goede combinaties liet zien en met wat rustiger schieten zeker als overwin naar uit de strijd was gekomen. Theo de Dood en Rob van Gaaien hadden ieder een DWT-aanval afgerond toen Weyts de ruststand op 2-1 bracht. Na de hervatting zetten de aanvallers Het jaarlijks waterpolotoernooi van de Haarlemse zwem- en poloclub „De Wa terratten" wordt zaterdagavond in het Sportfondsenbad in Haarlem gehouden. De ploegen van DWR, DWT, Haarlem, HPC, HVGB en VZV zullen daarin de strijd aanbinden. Voor de competitie district Noordhol land zijn voor dinsdagavond de volgende wedstrijden vastgesteld. In het Sportfond senbad in Zaandam: heren tweede klasse: Nereus 2 DWR 1. Heren eerste klasse: Neptunus 1 HPC 1. In het Sportfondsenbad in Haarlem kwart over negen: dames eerste klasse: DWT 1 Waterlelie 1. Dames derde klas- sel Haarlem 2 HPC 1. Woest en leeg, dat was het beeld op vele voetbalvelden dit weekeinde. De doélmond volledig open maar moeilijk te verdedigen tegen wind en water. Het moet zelfs naar Engelse begrippen een onmogelijke taak zijn geweest om op deze „meervelden" een normale partij voetbal te spelen. T ennis Denemarken heeft met succes de Ko ning Gustaafbeker verdedigd door in de finale van het toernooi, die in het Cou- bertin-stadion in Parijs werd gespeeld Duitsland te verslaan. De zege stond reeds vast na de beide enkelspelen, waarvan de resultaten wa ren: Jan Leschly (Den.) verslaat Bodo Nitsche (Did.), die de geblesseerde Eckle- be verving, met 6-4, 8-6, Jörgen Ulrich (Den.) verslaat Peter Scholl (Did.) met 6-2, 6-3. Ook de strijd om de derde plaats tus sen Zweden en Frankrijk was reeds na de beide enkelspelen beslist ten gunste van de Zweden. In het eerste enkelspel versloeg Thomas Halberg de Fransman Christian Duxin met 6-4, 6-3, waarna Jan- Erik Lundquist met 6-4, 7-5 Jean-Claude Barclay overwon. De Denen en de Zwe den zegevierden eveneens in het dubbel spel, waardoor beide ontmoetingen, De- nemarken-Duitsland en Zweden-Frankrijk eindigden met de stand 3-0. De Denen Jörgen Ulrich en Jan Leschly wonnen met 6-8, 6-2, 6-0 van de Duitsers Scholl en Nitsche. De Zweedse combinatie Lund- quist-Halberg versloeg de Fransen Contet en Duxin met 6-3, 6-3. De voormalige Wimbledonkampioen Ja- roslav Drobny zal niet het aanvoerder schap van de Italiaanse Davis Cupploeg in de volgende week te spelen interzone-fina- le tegen Amerika op zich kunnen nemen. De reglementen voor het toernooi om de Davis Cup staan niet toe voor meer dan één land uit te komen. Drobny heeft in het verleden voor de Davis Cup gespeeld voor Tsjechoslowakije. Hij verblijft als manager van de Italiaanse Davis Cup- ploeg in Melbourne. van DWT de ZWIP-verdediging flink on der druk, waaruit verscheidene vrije wor pen voox-tkwamen, totdat Jan Eichhoorn op de rechtervleugel de bal goed op de hand kreeg en de bal meteen in de lin kerhoek van het ZWIP-doel joeg. De scheidsrechter kon echter geen doelpunt toekennen, daar een DWT-er zich binnen de twee meter had opgesteld. Kort daar na bracht van Oosterom de stand op 2-2, waarmee de strijd gestx-eden was. DWT gaat nu met 5 punten uit 4 wedstrijden aan de top van de i-anglijst. DWR volgt met 4 punten uit 3 wedstrijden. Voor de dei'de klasse dames competitie district Nooi-dholland "kreeg DWR het Alk- maai-se DAW op bezoek. In de eerste helft bestookten de zusters Drogtrop het Alk- Waterpolo maarse doel flink. Alie Drogtrop joeg de bal drie keer het doel in. Daarna pas seerde Ineke Moermond de keepster van DWT. Na de hervatting werd Alie Drog- trop voor het vasthouden van haar tegen speelster het water uitgezonden. DAW buitte de speelstersmeerderheid uit en Me- ta Brouwer bracht de eindstand op 3-2. Bij HPC 2—DWT 2 kwamen de Heem stedenaren door inschieten van Hans Lip- pe en Hertog Enthoven aan een 2-0 rust stand. Na de hervatting werkten Lex van Gaaien en Theo Kramer de achterstand van DWT weg maar kort voor het einde bezorgde Enthoven HPC de zege (3-2). HVGB 3 kwam uit tegen het meer ge routineerde DWT 3 dat met de rust een 2-0 voorsprong had en deze niet meer afstond. Cricket Hanif Mohammad, die op de eerste dag van de eerste testmatch tussen India en Pakistan met 128 runs not out bleef, na vijf uur aan bat te hebben gestaan, kwam in de eerste innings van Pakistan uit op een score van 160. Saeed Ahmed bracht het totaal voor Pakistan in de eerste in nings op 350. Bij het sluiten van de twee de dag had India geantwoord met 50 voor 1.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 8