Grote delen van Nederland staan nog blank Juwelenschat verdwenen uit Engels vrachtvliegtuig „Oorlog is beslist niet onafwendbaar HET WEER Abdoel Rahman geef! zijn bemiddelings pogingen op B.B. en militairen helpen bij evacuatie in Meppel Ook Breda en stukken van Twente nog onder water Hoogovenbedrijf op Rozenburg zou verantwoord zijn Aantal infiltranten op Nieuw-Guinea nog voortvluchtig Ingrijpen van politie leidt tot staking van grondpersoneel Strafvervolging in de affaire-Goes Conclusie in het Manifest van Moskou URBACH'S STQFFENHUIS Jee MORRIS 'Oe/ótvi/ou (Ïi/ii! F.M.-omroep in midden- en West-Nederland Moboetoe laat UNO niet toe tot Loemoemba DINSDAG 6 DECEMBER 1960 46e JAARGANG NUMMER 29 Dijk doorgebroken Jachtverbod In de krant van heden: Veel bewolking Commissie-Van Berkum: CHAOS OP LONDON AIRPORT Het woord is aan Kantoor: Lange Nieuwshraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, nv» kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Vierentwintig uur na de storm en regenval in Nederland zijn er nog enkele plaatsen die met veel wateroverlast te kampen hebben. Vooral in Meppel, Breda, Hengelo, Eibergen en in de Gel derse vallei heeft men de overvloed van water nog niet kunnen wegwerken. IN MEPPEL, de watervergaarbak van Drente, komt het water nog steeds opzet ten. De scholen in Meppel kregen vrijaf omdat de leerlingen niet naar school kon den komen. Bijna een derde gedeelte van de stad staat onder water. De voedselvoor ziening en de vrijwillige evacuatie in het overstroomde gedeelte van de stad wordt geregeld door de B.B. Militairen uit We- zep assisteren bij het leegmaken van pak huizen en opslagplaatsen en bij het be schermen van een van de kaden van de Woldse AA tussen Meppel en Ruinerwold die dreigt door te breken. Ook in Breda is de watertoevloed nog niet tot staan gebracht. Integendeel, via de Mark stroomt veel water uit België naar Nederland. De Mark, die dit vele water niet kon verwerken, is buiten de oevers getreden. Honderdtwintig militairen uit Keizersveren assisteren in Breda. Met zandzakken trachten zij dijkjes op te wer pen om het water tegen te houden. De Berkel bij EIBERGEN kon ook het vele water niet verwerken. Door het over stromen van de Berkel werd het verkeer van Eibergen in de richting Neede en Haaksbergen gestremd. Ook in TWENTE traden de beken door het vele regenwater buiten de oevers. Buiten HENGELO liepen tientallen hecta ren land onder water, doch de straten in de stad bleven droog. In OLDENZAAL kwamen tientallen straten blank te staan en drong het water de huizen binnen. Door het water traden veel storingen in het telefoondistrict Hengelo op. In de Dinkeldijk bij DENEKAMP, tus sen de Dinkelbrug en de Oldenzaalsestraal heeft het snel wassende water een gat van veertig meter geslagen. Een hotel in Denekamp is volkomen geïsoleerd. Ook de Duitse textielstad Gronau wordt over stroomd door het water van de Dinkel. In BORCULO is het water niet verder gewassen, maar men kon niet verhinderen dat via de Ruurloseweg uit de polder ach ter het dorpje Haarlo het water Borculo binnendrong. In de afgelopen nacht is veel water, dat honderden hectaren land in de Gelderse Vallei heeft blank gezet, snel afgevoerd. Toch staan nog grote gebieden onder wa ter en de toestand in Zwartebroek, Ter- schuur, Voorthuizen en bij Amersfoort is nog steeds ernstig. Tussen Lunteren en Achteveld, waar de waterstand een record hoogte van 1.10 meter bereikte, zakt het water nu ook snel. In de Gelderse Vallei zijn echter nog vele boerderijen geïso leerd. Nu door de grote regenval van de afge lopen dagen vele jachtvelden geheel of ge deeltelijk onder water staan, brengt het ministerie van Landbouw en Visserij de jagers in herinnering dat het verboden is de jacht op grof- en kleinwild, dat door de hoge waterstand zich ophoudt op hoog gelegen gedeelten van het terrein, uit te oefenen. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3, 4, 6, 11 Kunst 4 Uit stad en omgeving5 Feuilleton 7 Beeldverhalen 7 Garcia de Leon7 Horen en Zien7 In de Vishal en op zee8 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Economisch nieuws9 Sport II Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking met af en toe enige regen. Overwegend mati ge wind, in hoofdzaak tussen zuidoost en zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee (Eigen berichtgeving) Prof. dr. P. P. van Berkum meent dat een tweede Nederlandse ijzer- en staal bedrijf mogelijk en verantwoord is. Ver wezenlijking van het Rozenburgse project zou echter pas over een jaar of vijf dienen te geschieden. Dit zijn de voornaamste conclusies uit het rapport dat prof. Van Berkum heeft uitgebracht aan de minister van Economische Zaken en aan de drie op drachtgevers, te weten de Hoogovens te IJmuiden, de Nederlandse Kabelfabriek te Delft/Albasserdam en de Staatsmijnen in Limburg. De Tlburgse hoogleraar kreeg zijn op dracht vijf maanden geléden toen het ge sprek in de Rotterdamse Staalstudiestich- ting en het daaruit voortgekomen staal- syndicaat was vastgelopen. Prof. van Ber kum zou van mening zijn, dat verwezen lijking van het Rozenburgse plan op dit ogenblik niet verantwoord is op grond van rentabiliteitsoverwegingen. Aan de andere kant zou hij de opvatting zijn toegedaan dat de uitbreiding van het IJmuidense be drijf niet onbeperkt voortgang moet vin den. Van de zijde van de Koninklijke Hoog ovens en Staalfabrieken werd ons meege deeld, dat Hoogovens zich geheel achter het rapport stelt. Over de inhoud daarvan konden geen mededelingen worden gedaan. Bij de tegenactie die de Nederlandse strijdkrachten in Nieuw-Guinea, tezamen met de algemene politie, aan de zuidwes telijke kust van Nieuw-Guinea voert tegen de infiltraties, zijn tot dusver drie Indo nesische infiltranten gedood en enige hun ner gevangen genomen. Een van de infil tranten was ernstig gewond. Mariniers hebben hem op een draagbaar de berghel lingen afgedragen naar de torpedoboot- jager „Amsterdam", waar hij is geopereerd door de scheepsarts. Het mocht echter niet gelukken, zijn leven te redden. Inmiddels zijn in Hollandia meer bijzon derheden bekend geworden over het door de Nederlandse marine aangehouden be voorradingsschip van de infiltranten, de „Sunlian", dat naar Fak-Fak werd opge bracht. Het is een motorschoener van 30 ton. Er is nog een kleine groep infiltranten voortvluchtig, die zich bevindt op de hel lingen van een zeer zwaar bergterrein en daar thans wordt ingesloten. De gevangen neming van deze infiltranten wordt spoe dig verwacht. Voor wat betreft de in de pers verschenen opmerkingen over de maximale capaciteit van het IJmuiense bedrijf wordt verwezen naar het jaarverslag, aldus zei men ons van de zijde van Hoogovens. (Naar alle waarschijnlijkheid houdt Hoogovens dus vast aan een toekomstige produktie- en verwerkingscapaciteit van tenminste vijf miljoen ton staal per jaar. Over het tijdstip waarop deze capaciteit werkelijkheid zal zijn, werd, zoals bekend, in het jaarverslag niets medegedeeld). Uit een Viscount-vliegtuig van de British European Airways zijn een 24-tal aan getekende pakjes, waarvan sommige met diamanten, verdwenen. De gezamenlijke waarde van de pakketten zou 600.000 bedragen. De directie van de B.E.A. heeft dit bericht maandag bevestigd; de Engelse posterijen weigeren meer te zeggen, dan dat er mogelijk een postzak uit dit vliegtuig vermist is. Berichten uit andere bron spreken over een opengesneden postzak, waaruit de pakjes ontvreemd zouden zyn. De luchtpostzending in kwestie was af komstig uit Amsterdam en zou vandaar in de nacht van vrijdag op zaterdag j.l. via Londen naar Milaan gevlogen worden. Foto's van 6oven naar beneden: In Meppel helpen militairen de lever anciers om de huisvrouwen van melk, brood en andere levensmiddelen te voorzien. In Nijkerk staat het water op sommige plaatsen een meter hoog. De gemeente heeft loopplanken gelegd, waarover de bewoners voortschuifelen. In Musselkanaal staan de huizen nog een halve meter in het water, maar deze jongen heeft er zijn fiets niet voor thuis gelaten. De officier van Justitie in Middelburg heeft besloten een strafvervolging in te stellen in verband met de verschrijvingen in de administratie van de gemeente Goes. Het is nog niet bekend wie te zijner tijd gedagvaard zal worden. Dit zal moeten blijken in het vooronderzoek dat op het ogenblik aan de gang is. 99 LONDEN (Reuter-UPI) De commu nisten zijn het er onderling over eens, dat een „oorlog niet beslist onafwendbaar is." Deze zienswijze op het probleem van oor log en vrede vormt een deel van manifest, dat tijdens de jongste topconferentie in Moskou met algemene stemmen werd goed gekeurd door leiders van 81 landen com munistische partijen. „De volken van alle landen weten, dat het gevaar van een nieuwe oorlog nog al tijd bestaat," aldus de verklaring. „Het Amerikaanse imperialisme vormt de voor naamste drijfveer achter agressie en oor log." Er werd geen melding gemaakt over de geschillen van mening tussen de Russische en de Chinese leiders over de juiste uit leg en toepassing van de leer. In het document wordt voorzegd, dat „de oppermacht van de socialistische en vredeskrachten in de toekomst absoluut zou zijn." „In deze omstandigheden be staat er een goede mogelijkheid om de oorlog uit te bannen, zelfs nog voordat het socialisme de algehele zegepraal op aar de heeft behaald en terwijl het kapitalis me nog in een deel van de wereld be staat." In het manifest worden de Verenigde Staten de belangrijkste „steunpilaar van het kolonialisme" genoemd, „maar", werd e^- aan toegevoegd, „de totale ineenstor ting van het kolonialisme is reeds duide lijk". „De heldhaftige bevolking van Algerije zet haar strijd voort voor de onafhanke lijkheid en de vrijheid, evenals de volken van Kongo en Laos zich steeds meer ver zetten tegen de misdadige handelingen van de imperialisten." In het manifest wordt „de uitvoering van het programma voor algehele ontwa pening, zoals dit door de Sovjet Unie was voorgesteld, van historische betekenis ge noemd.. Maar indien de imperialistische maniakken een oorlog zouden beginnen, zullen de volken het kapitalisme wegva gen en het begraven." De verklaring werd vandaag gepubli ceerd in de partijorganen in de Europese landen voordat de tekst ervan in de Sov jet-Unie was omgeroepen of door het Rus sische persbureau Tass gepubliceerd. Het Britse communistische blad Daily Wor ker acht de conferentie de belangrijkste die ooit in de geschiedenis van het com munisme is gehouden. Wenen (Reuter) Waarnemers te We nen trekken uit de verklaring de conclu sie, dat het ernaar uitziet, dat de Rus- siche opvattingen hun stempel hierop heb ben gedrukt. Zij merken op dat in de verklaring de nadruk wordt gelegd op het Russische leiderschap der communistische wereld. Er wordt voorts in gezegd, dat de buitenlansche politiek der communistische staten is gebaseerd op een vreedzame in ternationale samenleving en economiscne wedijver met de kapitalistische landen. Sommige westerse waarnemers menen dat de veroordeling van het Joegoslavi sche „revisionisme" eventueel als een vriendelijk gebaar in de richting van Pe king moet worden beschouwd, dat de laat ste tijd de leiding heeft genomen bij de communistische aanvallen op Tito c.s. Zij wijzen er op dat de Sovjet-Unie en de haar onvoorwaardelijk volgende communistische staten in de laatste tijd de indruk gaven vriendschappelijker jegens Joegoslavië te willen optreden. Over de overgang van kapitalisme naar socialisme wordt gezegd dat dit zonder burgeroorlog kan geschieden wanneer de arbeidersklasse en haar voorhoede (de communistische partij) op basis van een heid van de arbeidersklasse, een volks front of andere praktische vormen van sa menwerking tussen de verschillende par tijen de meerderheid van het volk achter zich heeft. „De ineenstorting van het sy steem van kolonialistische slavernij, onder de druk van nationale bevrijdingsbewe gingen, wordt in historische belangrijkheid slechts overtroffen door de vorming van een wereldomvattende socialistische maat schappij", aldus de verklaring, die wordt besloten met een oproep tot verdere con solidatie van de communistische partijen. Blijkens het manifest zijn er momenteel 36 miljoen ingeschreven leden van com munistische partijen „werkzaam" in 87 landen. Het communisme zo wordt verklaard, is ,.de invloedrijkste politieke macht in de wereid". Volgens het Franse persbureau AFP zou het toestel echter als gevolg van het slech te weer op het Londense vliegveld zijn op gehouden tot zaterdagavond. Men neemt aan dat de diefstal gepleegd is toen het vliegtuig in Londen aan de grond stond, maar de Londense politie heeft totnogteo niets over haar onderzoek bekendgemaakt. Engelse kranten veronderstelden gisteren, dat er verband bestaat tussen deze dief stal en de golf van berovingen van post auto's en posttreinen die de laatste tijd in Engeland voorgkomen zijn. Inmiddels heeft deze vreemde histo rie nog een onprettig vervolg gekregen. Het personeel van de bagageafdeling op London Airport is namelijk gisteren in sta king gegaan uit protest tegen de „ruwe methoden van de politie", die een 18-ja- rige in- en uitlader op het vliegveld „een derdegraads-verhoor" zou hebben afge nomen in verband met de verdwenen post zak, en de man daarbij bijzonder onheus behandeld zou hebben. Volgens een woord voerder van de stakers werd de jongen „met geweld" ondervraagd, en zou hij bij herhaling geslagen en gestompt zijn en vervolgens tot maandagmorgen op het vliegveld zijn vastgehouden. De staking omvat volgens U.P.I. drie honderd leden van het bagagepersoneel. Volgens een functionaris van de BEA is de toestand op het vliegveld „chaotisch". De BEA heeft haar kantoren in het bui tenland verzocht, alle vrachtvervoer op en via Londen te staken. Administratief per soneel op London Airport heeft vrijwillig geholpen bij het laden der voor het ver trek gereedstaande vliegtuigen. Volledig embargo Het Nederlandse kantoor van de BEA in Amsterdam heeft ons desgevraagd be vestigd dat er^ een volledig embargo voor vrachtvervoer van deze luchtvaartmaat schappij naar Londen is afgekondigd en dat dit embargo vanmiddag nog niet was opgeheven. Vanmiddag omstreeks vier uur zullen BEA-vertegenwoordigers opnieuw een bespreking met de vakbondleiders hebben over de staking van het bagage- nersoneel. Nader meldt UPI vanmiddag: Scotland Yard heeft zijn beste mensen ingeschakeld voor het onderzoek van deze „grootste diamantdiefstal in de geschiedenis van de Engelse luchtvaart". De „Viscount" die de waardevolle zen ding in een ongemerkte postzak naar Lon den had gebracht, heeft achttien uur lang onbewaakt op London Airport gestaan. Dit is de enige aanwijzing welke de politie tot dusver heeft. De diamanten zaten in 24 pakjes. De postzak waar deze pakjes zaten, werd uit de postafdeling van het vliegtuig gestolen nadat het slot op deze afdeling vernield was. J. H. H o o y e r „Er zijn van die onschatbare wezens, die ons omhoog tillen en voorwaarts stuwen, eenvoudig door in ons te ge loven, zo sterk en zo vast dat wij er verlegen mee worden en onze eer er in betrokken achten hen niet teleur te stellen". Advertentie VERBOUWINGS-OPRUIMING Zie onze advertentie op pag. 12 KOEALA LOEMPOER (Malaya) (UPI/ Reuter) De premier van de Maleise federatie, prins Tengkoe Abdoel Rahman, heeft maandag in het parlement meege deeld, dat hy zyn bemiddelingspoging tus sen Nederland en Indonesië over Nieuw- Guinea heeft opgegeven. Rahman noemde als reden voor het mislukken van zyn mis sie, de „vyandige houding' va: de Indo nesische pers en „enkele Indonesische leiders". Hy zei dat het hem speet het probleem „op dit belangrijke ogenblik" te moeten los laten. Eind november had Rahman reeds ge zegd dat hy geen heil zag in verder be middelen, vanwege de afwijzende houding van Indonesië. Met zijn verklaring in het parlement heeft hy formeel toegegeven zijn taak als beëindigd te beschouwen. „Ik bid Allah dat in dit deel van Azië geen oorlog zal uitbreken. Zo ja, dan zal dit in ons land de levens kosten van vele onschul- digen", aldus de premier van Malaya. In het parlement oefenden sprekers van twee oppositiepartijen critiek op de buiten landse politiek van Rahman, in het bijzon der op zijn bemiddelingspoging. De leider van de progressieve volkspartij noemde de poging op zich lofwaardig, maar vond dat Malaya zich alleen in het geschil mag mengen wanneer 't zelfbeschikkings recht van de Papoeabevolking aan de orde komt. „Indien de inwoners (van Neder lands Nieuw-Guinea) zichzelf niet kunnen besturen, moeten zij geleid worden tot zij er gereed voor zijn. Het heeft geen enkel doel te zeggen welke partij gelijk heeft en welke niet, Indonesië of Nederland", aldus de heer Seenivasigam. De woordvoerder van de partij voor het socialistische front merkte op- „Goed of niet goed, de Indonesische regering heeft verklaard dat Rahman de Indonesische rechten heeft geschonden en ons verzocht de mond te houden. Dat moeten wij thans doen", aldus de heer David. Rahman die als een „goede Samaritaan" wilde optreden, zei zich getroffen en te leurgesteld te voelen door de vijandige aanvallen van de Indonesische pers. die hem ervan beschuldigde dat hij de andere partij is gaan steunen. „Er is geen blank bloed in mijn aderen", zo zei hij. Commentaar van Den Haag Naar aanleiding van dit bericht deelde een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken aan onze Haagse redacteur mede, dat ook het eventuele op geven van deze bemiddelingspoging geen wijziging kan brengen in het beleid van de Nederlandse regering inzake Nederlands Nieuw-Guinea. Dit beleid is en blijft erop gericht, dat de bevolking van Nederlands Nieuw- Guinea zo snel mogelijk tot uitoefening van het zelfsbeschikkingsrecht in staat wordt gesteld. De Nieuw-Guinearaad, die in april van het volgend jaar wordt ge ïnstalleerd en die de functie zal vervullen van een eigen volksvertegenwoordiging van het volk van Nederlands Nieuw- Guinea, is een belangrijke stap in die rich ting. Internationaal heeft Nederland bij herhaling duidelijk gemaakt, dat het niets te verbergen heeft en dat Nederland be reid is beleid en daden in Nieuw-Guinea te onderwerpen aan het voortdurend onder zoek en oordeel van de Verenigde Naties. De Nederlandse regering heeft ook in het gemeenschappelijk communiqué dat werd uitgegeven aan het slot van de recente be sprekingen met de minister-president van de Malayaanse federatie, haar waardering uitgesproken voor de constructieve be langstelling en de activiteit van Abdoel Rahman met betrekking tot de kwestie- Nieuw-Guinea. Dat deze pogingen door de Indonesische pers ongunstig zijn beïnvloed, is uiteraard te betreuren, zo zei men op het ministerie van Buitenlandse Zaken. Advertentie BARTBJORISSTR" HAARLEM.TEL. 13439 t' LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 2235%' LANGE SUÊDE- EN NAPPA-MANTELS De n.v. Nozema (Nederlandse Omroep- zender Maatschappijen) heeft bekendge maakt, dat met ingang van 10 december de twee F.M.-omroepzenders, die het mid den en het westen van het land moeten bestrijken, op proef in dienst zullen worden gesteld. De ene zender zal op de frequentie 92,6 mhz programma I en de andere op frequentie 96,8 mhz programma II van de Nederlandse omroep uitzenden. De zenders zijn geplaatst in de nieuwe radiotoren van het zendercomplex Lopik-Radio LEOPOLDSTAD (Reuter) Kolonel Joseph Moboetoe, het hoofd van het Kon golese leger, heeft dinsdae aan verslag gevers meegedeeld niet te zullen toestaan dat UNO-functionarissen Patrice Loe moemba in de gevangenis te Thijsstad be zoeken. l

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1