In Meppel verjaagde het water 1200 mensen HET WEER Overleg over loonvoorstellen metaal mislukt Kongo-zitting Veiligheidsraad ging niet door Winstuitkering kan wel doorgaan In sommige delen van het land is de situatie nog steeds kritiek 46e JAARGANG NUMMER 3x. Rustig weer Stakingen bij Demka en Werkspoor De politiesalarissen Amsterdamse bonden handhaven hun eisen Kroesjtsjev heeft griep Het woord is aan „BOUWPAKKETTEN" o.a. „DE HOUTHAL" In de krant van heden: V.S. wenst humane behandeling van Loemoemba WOENSDAG 7 DECEMBER 1960 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, nh kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije Minister Van Rooij deelde de pers mede, dat de regering op het standpunt is blijven staan dat collectieve arbeidsovereenkom sten tussentijds niet mogen worden „open gebroken". Staatssecretaris Roolvink zei te geloven dat het niet nodig was omstan dig in te gaan op de gehele historie van de loonvoorstellen van de Vakraad. De staatssecretaris onderstreepte tijdens de persconferentie nog eens dat de regering tegen winstuitkeringsregelingen in het al gemeen geen bezwaar heeft, integendeel, goede winstdelingsregelingen hebben haar hartelijke instemming. Vorige week heeft het College van Rijks bemiddelaars overleg gepleegd met verte genwoordigers van de Vakraad en laten blijken dat 't gebonden was aan de alge mene aanwijzing der regering en dat het derhalve de loonvoorstellen niet in behan deling zou kunnen nemen. De Vakraad heeft, nadat hij kennis had genomen van dit standpunt van het college, een beroep gedaan op de regering en een onderhoud aangevraagd, dat vorige week dinsdag is gehouden. Het gesprek met de ministers Van Rooij en De Pous is vrijdagavond gehouden. Van de zijde van de Vakraad is tijdens dit beraad de suggestie gedaan dat hij bereid was de in zijn oorspronke lijk voorstel voorziene loonsverhoging van drie percent per 1 januari 1961 te verschui ven naar 1 april 1961 en deze dan vier percent te doen zijn, indien de regering van haar kant dan bereid zou zijn toe te staan dat het percentage der winstuitke ring verhoogd zou kunnen worden van anderhalf op twee percent en de tweede verhoging van de loonschalen niet te laten ingaan op 1 juli 1961, zoals in het oor spronkelijk voorstel van de Vakraad, maar op 1 oktober 1961. Dit betekende toch een openbreking van de CAO en de minister raad vond geen aanleiding zijn houding op dit stuk te wijzigen. Gistermorgen heeft een delegatie uit de Ministerraad het be stuur van de Stichting van de Arbeid over deze zaak ingelicht. Gistermiddag heeft de delegatie uit de Ministerraad aan de dele gatie uit de Vakraad medegedeeld dat het College van Rijksbemiddelaars zich onver kort moet houden aan de algemene aan wijzing. In het voortgezette beraad is duidelijk geworden dat ook de suggesties van de Vakraad geen basis kunnen vormen voor overeenstemming met de regering. De Vakraad heeft daarop medegedeeld dat hij dan de oorspronkelijk ingediende voorstel len handhaaft. De regering maakte echter geen bezwaar tegen een verhoging van het percentage van extra-uitkeringen uit de winst. De regering heeft er in toegestemd dat zo spoedig mogelijk een voorschot over de te verwachten winst in 1960 wordt uitge keerd. Van het „pakket" van voorstellen zal het loongedeelte dus worden afgewe zen. De voorstellen betreffende de winst uitkering staan formeel en materieel bui ten de „openbrekingsclausule". De staats secretaris zei tenslotte te moeten consta teren dat het overleg niet tot de gewenste overeenstemming heeft geleid. Het is aan de Vakraad om met eventuele nieuwe voor stellen te komen die in overeenstemming met de algemene aanwijzing van de rege ring aan 't College van Rijksbemiddelaars moeten zijn per 1 juli 1961. De minister en de staatssecretaris heb ben nog verklaard dat de produktiviteit aan het afzwakken is. De regelingslonen zijn circa elf percent gestegen. Daarnaast is er de arbeidstijdverkorting. Dit is een zodanig zwaar beladen programma dat tus sentijdse loonsverhogingen naar het oor deel der regering tot ongewenste spannin gen zullen moeten leiden. Andere bedrijfs takken zouden het voorbeeld van de metaal spoedig volgen. De betalingsbalans ver toont een trend naar beneden. Een loon- golf zou naar de mening van de regering, rampzalige gevolgen hebben voor de gehe le Nederlandse economie. Wat de suggesties van de Vakraad be treft was er een verschil van drie maan den, maar dit verschil was voor de rege ring te groot. Bij de gedifferentieerde loonpolitiek en coördinatie is spreiding in de tijd essentieel. De regering acht het normaal dat een collectieve arbeidsover eenkomst een van te voren overeengeko men looptijd heeft. De regering zou zich ook verzetten tegen openbreken van een C.A.O. naar beneden. 'Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM ;TEL 13439 LEIDSESTRAAJ (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM; TEL 223596 WOLLEN TWEEDJASSEN Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking met enkele ver spreid voorkomende buien en hier en daar mist. Weinig wind, dezelfde temperaturen of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. Van ondernemerszijde in de Stichting van de Arbeid is de minister en de staats secretaris verzekerd dat indien de rege ring de voorstellen van de Vakraad zou goedkeuren van andere ondernemers zeer binnenkort soortgelijke voorstellen te ver wachten waren. Een nieuwe loongolf zou dan het gevolg zijn. De voorzitter van de Vakraad, ir. A. J. Versfeit, heeft na afloop van het overleg in tegenwoordigheid van de delegatie uit de Vakraad, op een persconferentie mede gedeeld dat van de zijde van de Vakraad geen nieuwe voorstellen zijn gedaan toen bleek dat de regering niet op de suggesties in ging. In de bespreking met de delega tie uit de Ministerraad ging het er om, zo deelde de heer I. Baart, voorzitter van de A.N.M.B. mede, vast te stellen wie er nu beslissingen neemt. De verantwoor delijkheid voor de loop der dingen ligt, zo is nu vastgesteld, bij de regering. Het College zal nog een brief moeten schrijven aan het bestuur van de Vakraad waarin wordt medegedeeld dat de voorstellen niet in behandeling kunnen worden genomen. „Daar moeten dan nog de handtekeningen onder. Verdere bevoegdheid heeft dit Col lege niet meer," zo zei de heer Baart. Nieuwe voorstellen van de Vakraad voor de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst zullen zeer tijdig aan het College ter goed keuring worden voorgelegd; zeer tijdig vóór het verlopen van de thans van kracht zijnde. Men liet er weinig twijfel over be staan dat deze nieuwe voorstellen er wel eens anders zouden kunnen uitzien dan die waarover het overleg nu is mislukt. De Vakraad (werkgevers en werknemers) heeft zich thans neergelegd bij de be slissing der regering. Naar verwacht word'; kan ongeveer tachtig percent van de in totaal circa honderdnegentigduizend werknemers in de metaalindustrie voor de verhoogde winstuitkering in aanmerking komen. Bij Werkspoor en Demka in Utrecht zijn vanmorgen stakingen uitgebroken. Het ziet er naar uit dat de deelneming bij Werkspoor het grootst is. Tweeduizend man staken daar. Een delegatie van sta kers van Werkspoor heeft werknemers in In het overstroomde Meppel is dins dagavond de kentering ingetreden. Het water begint te zakken. Het gaat heel langzaam, maar in de huizen waar het water door de naden in de vloeren om hoog kwam, blijkt het nu onder de planken. Het noordelijk deel van het overstroomde gebied raakt water kwijt in het poldergebied van het waterschap Havelte, het zuidoostelijk deel loost via het waterschap de Brandemaatsloot op de Hoogeveense Vaart, terwijl het overige gedeelte het water via het Malle- gat kwijt moet. Het zal echter nog wel enkele dagen duren voor de straten weer droog zijn. Er zijn nu ongeveer twaalf honderd mensen vrijwillig of verplicht geëvacueerd.. De voedselvoorziening in het noodge- bied verloopt naar wens. De bakkers wer ken samen en nemen, geassisteerd door militairen, elk een gedeelte voor hun re kening. De melkbezorging is eveneens goed georganiseerd ook de slagers hebben de hoofden bij elkaar gestoken. Zij slachten nu gezamenlijk op een plaats, waar het af valwater geen kwaad kan. De straten in het noodgebied zijn vrij wel onbegaanbaar door gaten in het pla veisel. Elk autoverkeer is in dit stadsge deelte dan ook verboden, uitgezonderd voor het ophalen van zieken en voor de evacua tie. In andere delen van 't land is de situa tie nog kritiek. De dijk aan de Meerweg in Paterswolde is ondanks de massale hulpverlening en de tienduizenden in al lerijl aangevoerde zandzakken op enke le plaatsen bezweken. Het water stroomt de daarachter gelegen landerijen in. Toch weet het leger van vrijwilligers telkens nog de situatie meester te blij ven. Ruim 100 militairen uit Zuidlaren met groot materiaal en vrachtwagens hebben versterking gekregen van al het beschikbare materieel en manschappen van openbare werken in Groningen. Ook de oevers van het Noord willems kanaal moeten voortdurend verhoogd wor den met zandzakken, daar het water nog steeds stijgt. De genie uit Wezep is in de loop van de nacht op de bedreigde plaats gearriveerd met platboomde vaartuigen voo 't aanvoe ren van zandzakken naar moeilijk bereik bare plaatsen. Grote hoeveelheden zand worden met in allerijl gerequireerde vracht wagens aangevoerd en in voertuigen klaar gezet om bij een eventuele doorbraak Na het mislukte loonoverleg tussen een regeringsdelegatie en een delegatie uit de Vakraad metaal, verlaat de laatste het gebouw van het Departe ment van Sociale Zaken. andere bedrijven bezocht. Bij de Demka zijn hierop enkele ondergeschikte afdelin gen van de gietafdeling en de machine bouw in staking gegaan. Ook bij de Hollandse Constructiewerk plaatsen te Leiden is vanmorgen een groot deel van het personeel in staking gegaan uit protest tegen de weigering van de re gering, een tussentijdse openbreking van de collectieve arbeidsovex-eenkomst der metaalindustrie toe te staan. Een delega tie van de stakers heeft nadrukkelijk te kennen gegeven dat de actie niet tegen de direktie gericht is en over de duur er- van is nog geen beslissing genomen. Op T. Duijvendijk's Scheepswerf in Op- perduit onder de gemeente Lekkerkerk is heden een proteststaking uitgebroken on der een deel der ax'beidex\s. Van de cix-ca 180 employees is ongeveer 75 percent in staking gegaan. De staking is bedoeld als een protest tegen het mislukte overleg inzake de lonen in de metaalindustrie. Het is in de metaalsector in de IJmond ovei-al rustig geweest. Alleen bij de n.v. Plaatwellc-rij leek er aanvankelijk een kan te bestaan op onrust, waarbij zelfs een korte staking tot de mogelijkheden behoor de. De bespi-eking van de ondei'nemings- raad met de directie verliep echter rustig. Vooral doordat de toezegging werd ge daan dat de anderhalf pex-cent van het jaax-loon in de eerste helft van de vol gende week zal worden uitbetaald. Intussen is ook bij Stork Jaffa n.v. het werk neergelegd. Het aantal stakers be- di-aagt hier 1500. onmiddellijk te kunnen worden gebruikt. Men hoopt op deze wijze de steeds slech ter wordende situatie meester te blijven. De gevolgen van een door-braak kunnen omvangrijk zijn. De bewoners van het nieuwe uitbreidingsplan in de stad Gro ningen, Corpus den Hoorn, een stadswijk met 5000 inwoners en de bewoners van Helpman, een wijk in de x-ichting van Ha ren houden vol spanning het peil van slo ten en vaarten en de waterstand in het Noordwillemskanaal in de gaten. In Tweede Valthermond dreigt een dijk doorbraak. Op de weg Zandberg-Nieuw- Weerdinge staat het water over een af stand van drie en een halve kilometer on geveer een halve meter hoog. Drie gezinnen moesten hun woningen verlaten. Het water in deze omgeving stijgt nog steeds. De kans op een totale overstroming van Borculo is nu bijna geweken. Het water in de Berkel boven de stuw in Borculo is iets gezakt. Dat waterstand beneden de stuw is echter niet verandei-d. Met zakken zand wordt het binnenstromen van het water in de stad gestuit. De overstroming is be perkt tot enkele delen van de stad. De meeste last van deze overstroming hebben de boeren om Borculo. Overal staan de boerenhoeven midden in het water. Het vee moet woi-den geëvacueerd. Even ten zuiden van Tilburg is het ri viertje de Leij buiten zijn oevers getre den. Honderden hectaren land zijn hierdoor overstroomd. In allerijl werden woningen ontruimd en dieren in veiligheid gebracht. Een in het overstroomde gebied gelegen wollen stoffenfabriek liep onder water. Het werk moest worden gestaakt en de circa 150 werknemers gingen naar huis. In een tropische plantenkwekerij wei-d grote schade aangex-icht, omdat in de kas sen het water tot bijna een halve meter steeg. Uit de omliggende dorpen Bex-kel- Enschot, Oistex-wijk, Moergestel en Goir- le wordt eveneens grote watex-overlast ge meld. Door het opwerpen van .zandzak- dammen wordt getracht het water te ke- x-en. Zal de Vechtdijk ter hoogte van de Haan- drik ten noorden van Gramsbergen het houden? De situatie is er de laatste uren niet beter op geworden. Het bestuur van het waterschap de Bovenvecht overweegt de ingelanden van Holthem op te x-oepen om te assistei'en bij het versterken van de dijk. Het peil van de Vecht is hier gestegen tot 10.13 meter boven N.A.P. De Vecht krijgt extra water te vex-werken uit de omgeving van Neuenhaus in Duitsland, waar een groot gebied blank staat. De afdeling Amsterdam van de Centrale van Politie-organisaties (C.P.O.), waarin de drie politiebonden samenwerken, heeft een telegram gezonden aan het landelijk C.P.O.-bestuur. Daax-in wox-dt handhaving gevraagd van de gestelde eis: tachtig gul den voor de gehele linie, gedaan tijdens de vergaderingen in Den Haag op 21 en 24 oktober, op basis van het x-apport Werk- classificatie Politie. In een toelichting wordt verklaard dat er onder het Amsterdamse politieperso neel gx-ote ongerustheid bestaat. De re- gering zou voor het pex-soneel een vaste toeslag bieden van veertig tot zeventig gulden per maand met een diffex-entiatie per rang. met dien verstande dat het grootste deel van het personeel, namelijk de agenten en hoofdagenten, veertig res pectievelijk vijftig gulden per maand zou den ontvangen. Brigadiers en opperwacht meesters kregen zestig gulden per maand en adjudanten en rijksrechercheux-s zeven tig gulden per maand. Dit achten de Amsterdamse politiebon den onaanvaardbaar, omdat het laagste politiepei-soneel niet of nauwelijks meer zou krijgen dan de al eerder door de bon den vex-worpen inconveniëntentoeslag van veertig gulden per maand en althans aan zienlijk minder dan de bij herhaling door de bonden gestelde eis: tachtig gulden voorschot in elk geval voor het lagere po litiepersoneel en verdere salarisbespreking op basis van het wex-kclassificatierapport. Deze eis heeft de afdeling Amstex-dam van de Nederlandse Politiebond (aangesloten bij het N.V.V.) onlangs nog eens nadruk kelijk gesteld. „De leden van de afdeling Amsterdam van de N.P.B. zullen nimmer genoegen nemen met een andei-e basis tot onderhandelen. Indien de minister of de regering daartoe niet bereid is. dienen de daarvoor geëigende acties te worden on- dernomen", zo wordt gezegd. Met recht kan Meppel in deze dagen het Venetië van het Noorden worden genoemd. Maar dan ontdaan van alle romantiek die deze, gewoonlijk voor Amsterdam gereserveerde, benaming suggereert. Deze luchtfoto van het bu reau Stevens en Magielsen geeft een beeld van de situatie in het noorde lijke stadsdeel. Tot dusver heeft het vuile water 1200 bewoners verdreven. Maar gelukkig zakt het nu, zij het heel langzaam. LONDEN (UPI) Premier Kroesjtsjev ligt ziek te bed met een kou op de borst, aldus meldt het blad van de Britse com munistische partij, de „Daily Worker". In een verslag uit Moskou wordt bericht, dat mevrouw Nina Kx-oesjtsjev dit aan de Amerikaanse industrieel Cyrus Eaton en zijn vrouw heeft verteld. Eaton die een bezoek brengt aan Moskou is dinsdag op de thee gevraagd bij de familie Kroesj tsjev. Gisteravond heeft de Engelsman Noel- Baker, die vorig jaar de Nobelprijs voor de vrede heeft ontvangen, bij zijn terug keer uit Moskou verklaax-d, dat Kroesj tsjev hem vorige week niet kon ontvan gen wegens een aanval van influenza, maar dat hij weer „geheel hersteld" was. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft gisteren meegedeeld dat het de Kongolese leiders in Leopold- stad heeft verzocht Patrice Loemoemba humaan te behandelen en eerlijk te be- x-echten. In de Kongolese hoofdstad zijn dinsdag twee Amerikaanse senatox-en en een broer van de gekozen president Kennedy aange komen. De Amerikanen zullen worden ont vangen door president Kasavoeboe en mo gelijk ook door kolonel Moboetoe alvorens donderdag weer te vertrekken. LAGOS (Nigex-ië) (UPI) De nationale partij voor Nigerië en de Kameroens heeft gisteren gepleit voor de onmiddellij ke in vrijheidsstelling van de Kongolese ex-premier. De pax-tij beschuldigde de U.N.O. van het aannemen van een „vex-- raderlijke" houding in deze kwestie. De nationale partij, die samen met het volks congres de federale x-egering van Nigerië vormt, noemde de arrestatie van Loe moemba „brutaal, onwettig, onmenselijk en irhmoréel" en rampzalig voor de kou de oorlog tussen Oost en West. Botsingen LEOPOLDSTAD (UPI/Reuter/AFP) Honderdvijftig man van kolonel Moboetoe zijn gisteren per vliegtuig vertrokken naar Coquilhatstad, de hoofdstad van de Eve naarsprovincie, vanwaar zij naar Boemba zullen oprukken, een plaats op de grens van de Evenaar en de afgescheiden Oostprovincie. U.N.O.-troepen van de Ver enigde Arabische Republiek in Boemba be richtten dat er botsingen zijn geweest tus sen Moboetoe- en Loemoemba-soldaten. Er zouden daarbij twee militairen zijn gewond In het gebied van Kikwit, circa 400 kilometer ten zuid-oosten van Leopoldstad, is een wapenstilstand afgekondigd. De af gelopen dagen was het daar tot gevechten gekomen tussen burgers en militairen van kolonel Moboetoe, waarbij twintig perso nen zouden zijn gedood. In Leopoldstad heeft het U.N.O.-com., mando de wachtposten bij de woningen van president Kasavoeboe en de provin ciale gouverneur Kamitatoe teruggetrok ken. Een woordvoerder van de Volkenor- i Stanley Jones: „Niet gelukkig zijn zij, die zich op zichzelf concentreren en weigeren iets voor anderen te doen ten koste van zichzelf; zij beginnen zich te vervelen en worden het leven moe. Werkelijk ge lukkig zijn zij die doelbewust ook pijn aanvaarden ter wille van anderen". Advertentie 1 deurs kast geheel leg ƒ84.75 HOUT - TRIPLEX en BOARD KENNEMERLAAN 159 - TELEFOON 7770 ganisatie deelde mee dat een permanente bewaking niet meer noodzakelijk is. Compromis Van doorgaans goedingelichte zijde is verder vernomen dat momenteel in Leo poldstad besprekingen worden gevoerd over de vorming van een „gemengde" regering, bestaande uit leden van de Raad van Hoge Commissarissen van kolonel Moboetoe en ministers van het kabinet-Ileo de regering die door Kasavoeboe werd be noemd, nadat hij Loemoemba als premier had afgezet. Een compromis kan volgens deze bronnen in de praktijk slechts met instemming van de militaire machthebber en de president tot stand komen. Welis waar heeft Moboetoe een deel van het Kon golese leger onder zijn bevelen, maar Ka- saboeboe beschikt eveneens over de mo gelijkheid om pressie uit te oefenen om dat een groot aantal van de soldaten lid zijn van Kasavoeboe's Bakongo-stam. Een tweede belangrijke groep in de strijd krachten vormen de Bangalas van de po liticus Jean Bolikango. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Langs sluizen en havens4 Uit stad en omgeving 4, 5 In de Vishal en op zee5 Scheepsberichten 7 Feuilleton 7 Horen en Zien7 Beeldverhalen 7 Economisch nieuws9 Beurs 9 Sport 11 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Staatssecretaris Roolvink heeft gisteravond na afloop van het voortgezet beraad tussen een delegatie uit de ministerraad en een delegatie uit de Vakraad voor de Metaalindustrie medegedeeld, dat dit beraad mislukt is, voor wat de loon voorstellen betreft. De winstuitkeringsregelingen kunnen goedgekeurd worden en van 3 op 4y2 percent worden gebracht. Een deel ervan kan, bij wijze van voorschot, zo spoedig mogelijk worden uitgekeerd. Het gisteren in bet gebouw van het departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid voortgezette beraad duurde ruim drie uur. NEW YORK (UPI) De Russische afgevaardigde bg de UNO had gisteren in zyn kwaliteit van voorzitter van de Veiligheidsraad een avondzitting van de Raad uit geschreven ter bespreking van de arrestatie van ex-premier Loemoemba. Dit plan strandde echter op westelijk verzet. De Verenigde Staten en een aantal andere leden van de Raad maakten bezwaar tegen het houden van de bijeenkomst, omdat die door de Rus was uitgeschreven zonder dat met hen overleg was gepleegd. Deze groep landen was overigens wel bereid vanmiddag te vergaderen. Zorin liet daarop zyn plan varen; er werd geen nieuwe datum voor een zitting vastgesteld.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1