Dona Fabiola uit Madrid in Brussel aangekomen NAAIMACHINES Wereldnieuws J Lagaillardes vlucht was tot in de puntjes voorbereid Klantenservice Geen kernwapens in Noorwegen IN VLAANDEREN IS 12.000 HA POLDERLAND OVERSTROOMD 3 Manifest Nationale Vergadering bezegelt de kernbewapening Kerkelijk gesprek in Zuid- Afrika over apartheid Politieke motivering van de Noorse regering Generaal Janssens heeft 14 dagen streng arrest Celstraffen geëist tegen vroegere Turkse leiders 0p de <=Pracitóto&l Bradley bekent ontvoering van Graeme Thorne Eisenhower ontving zijn opvolger Kennedy Malinovsky in Moskou LE XINGTON WERELDMERK from America's Best Tobaccos WOENSDAG 7 DECEMBER 1960 De tendens van het manifest, dat 81 leiders van communistische partijen in Moskou hebben goedgekeurd tijdens de aldaar gehouden topconferentie van het communisme, kan worden samengevat in de volgende formulering: „Voor de vestiging van een socialisti sche orde over de gehele wereld is een oorlog geen bruikbaar middel meer". Wanneer de communistische leiders de mond vol hebben over hun vredeswil, is dat onder dwang der omstandigheden niet louter meer een holle frase. Hun streven naar socialisering (voor het gemak zul len wij dit woord gebruiken, ofschoon het in dit verband een zeer speciale interpre tatie heeft verkregen) is een streven van zeer opportunistische makelij, met ande re woorden: zij zijn gebonden aan het zoeken naar de weg die het snelst en ze kerst naar het doel leidt. Wanneer op die weg een wereldoorlog bruikbaar middel zou blijken te zijn, zou het te baat wor den genomen. Elk middel is dienstig, als het maar een werkelijk en doeltreffend middel is. De vredeswil der communisti sche leiders mag men vrijelijk vertalen door „vredesbehoefte in het licht van hun doelstellingen". Of nog duidelijker: de noodzaak tot vermijding van een wereld oorlog. omdat de uitkomst daarvan men selijkerwijs niet meer te berekenen valt in welke doelrichting ook. Wat dat be treft zouden de niet-communistische leiders het roerend met hun communistische riva len eens kunnen zijn. Welk doel men zich ook stelt als het een maatschappelijk doel is dat in bepaalde vormen een be houd en verbreiding van bestaande maat schappelijke ordesystemen voorstaat, kan het nooit gebaat zijn door een wereld oorlog. En wel eenvoudig omdat men de consequenties daarvan niet voorspellen, laat staan beheersen of leiden kan, en ook niet riskeren. Gegeven deze situatie die door de overgrote meerderheid der denkende mensen zal worden ingezien moet de keus van volksleiders vallen op andere middelen. Want hun doel ver loochenen zij nooit. Tot voor kort waren het blijkbaar de Peking-Chinezen die in een wereldoorlog nog een winstkans za gen, doch zij zijn (ook blijkbaar!) door de Russen overtuigd van de onredelijk heid hunner overtuiging. De andere mid delen: voor de communisten blijven er nog een groot aantal over, die winst be loven en niet moeilijk toe te passen zijn. Voor de democratische landen zijn er minder eenvoudige. Doch welke men ook kiest, de afwezigheid van oorlog is voor beiden eerste vereiste. Het manifest van Moskou noemt de economische wedijver, de autonomiebewegingen in koloniale lan den, politieke actie der werkende klassen, volksfronten. Het zou staatsterreur en lijf eigenschap nog hebben kunnen noemen of absolutisme en intimidatie. Maar het kon niet al te eerlijk zijn. En zelfs had 't nog voorzichtig hebben kunnen gewagen van kleine oorlogjes in ideale omstandig heden, waar het gevaar van een wereld conflict afwezig mag worden geacht. Want ook daarvan zijn de communisten niet af kerig, zoals de geschiedenis van recente feiten bewezen heeft. En het Westen? Hier is de „socialise ring" maar dan in een andere betekenis dan de communisten zouden wensen) op vele gebieden een noodgedwongen ant woord op gevaren van buiten geweest en zij schrijdt nog steeds voort, hier en daar en min of meer de communistische intriganten het gras zoveel mogelijk voor de voeten wegmaaiend. Waar ligt het einde van deze toenemende voortgang op de weg van het sociale idealisme? Zeker niet in het communisme, maar misschien wel in een toestand waar het communisme zijn greep op zijn favoriete slachtoffers verliest, omdat niemand meer reden ziet tot extremiteiten en zijn sociale verlangens in de doodgewone, burgerlijke tredmolen gemakkelijk in vervulling ziet gaan. Kan men nu zeggen dat het communis me de wereld verovert of dat het kapi- talistisch-democratisch stelsel zichzelf her vormt? Misschien is het daarbij ook nog zo, dat het communisme zichzelf hervormt onder vreemde invloeden en dat de uiter sten zo dicht bij elkaar komen, dat straks het verschil in hun principes kan worden aanvaard in een politiek-sociale oecumene gebouwd op een burgerlijke tolerantie Wie weet? Het communistische manifest is interessant genoeg om er optimistische theorieën op te bouwen. (Van onze correspondent) PARIJS. Terwijl de Nationale Ver gadering gisteren besloot, het verzoek van de regering tot opheffing van Lagail- larde's parlementaire onschendbaarheid pas later te behandelen, bevestigden vele nadere inlichtingen dat zijn vlucht naar Spanje tot in de puntjes moet zijn voorbereid. Het Franse parlement heeft gisteren wel tijd gevonden om zich voor de derde en laatste maal uit te spreken over de nationale kernbewapening, waar van het beginsel nu eindelijk definitief, ofschoon zeker niet onder algemene geestdrift, is aanvaard. Dat Lagaillarde en zijn vier oproerige makkers, die hun erewoord jegens de jus titie van hun land afgelopen weekeinde verbroken, inderdaad naar Spanje, toe vluchtsoord van fascisten aller landen die zich daar verenigen, zijn uitgeweken, is nu officieel bevestigd. Niet minder zeker is wel geworden, dat Lagaillarde zijn ver raad en zijn vlucht zorgvuldig had voor bereid, en dat heel wat politie- en andere ambtenaren een medeplichtig oogje voor hem moeten hebben gesloten. Wanneer men de getuigenissen en verhalen ver neemt en geloven wil, dan zouden de Franse politieautoriteiten de indruk van een kluchtig dilettantisme moeten maken. En aangezien die aandruk beslist mis plaatst zou zijn, moet dus wel worden aangenomen, dat ze Lagaillarde op zijn vlucht althans door hun lijdelijk toezien bewust hebben willen helpen. Vorige week vrijdag verliet Lagaillarde, zonder zelfs zijn advocaat aan wie hij niettemin zijn vrijheid dankte, te waar schuwen. Parijs, om het weekeinde bij zijn broer op diens kasteel in de pro vincie door te brengen. Een vriend, die een zelfde soort Velasquez-baardje had la ten groeien, was eveneens op het kasteel uitgenodigd. En de politie-inspecteurs, die de vluchteling moesten bewaken, waren wel zo vriendelijk die andere logé voor Lagaillarde aan te zien. Lagaillarde be hoefte toen alleen zijn ringbaardje af te scheren om, vrolijk fluitend, het kasteel te verlaten, en in een auto te stappen, die onmiddellijk in de richting van Spanje koerste. Later zouden die politie-inspec teurs door een plotselinge twijfel, of be roepsijver, aangegrepen, nog hebben ge poogd. Lagaillarde's auto te volgen. Maar een tweede tegenvaller deed zich voor, BERLIJN UPIDe fabriek van radio apparaten te Halle, in Oost-Duitsland een staalsbedvijf maakt toestellen ivaar- a.an nogal eens iets mankeert. Twee maan den geleden schreef Christian Helzig een ingezonden brief in „Junge Welt", 't jeugd blad van de Oostduitse communistische partij. Hij deelde zijn kameraden mee dat het in Halle ook niet alles was en dat de fabriek de socialistische staat betere dien sten zou bewijzen met betere produkten. Dezer dagen kreeg Helzig van de afde ling „klantenservice" van de fabriek een boze brief, die ook in „Junge Welt" werd afgedrukt. „Wij verzoeken u met klem in het ver volg voorzichtiger te zijn met het uiten van klachten via de pers. Het zou voor u heel onaangename gevolgen kunnen heb ben", aldus de directie van de fabriek. De brief besloot, zoals gebruikelijk, met de groet van „eenheid, vrede en socialisme" toen bleek dat de auto van Lagaillarde veel harder kon rijden dan die van zijn achtervolgers. De grens wierp, een paar uren later, geen obstakels, figuurlijk of letterlijk, meer op. Het moet de douaniers niet eens zijn opgevallen, dat het paspoort ten name van een zekere Bertin, dat hun door La gaillarde onder de neus werd gehouden, een foto bevatte die heel weinig trekken van gelijkenis met het nu gladgeschoren gelaat van deze pseudo-toerist zelf ver toonde. Overigens had, zo lijkt het, niemand in Spanje Lagaillarde nog ontmoet, terwijl generaal Salan, die zijn heimwee naar het vaderland nog steeds goed weet te bedwingen, in San Sebastian te kennen gaf, dat hij de „vijf kwajongens" niet wenst te ontvangen. De Franse politie heeft intussen de broer van Lagaillarde en vier andere jongelie den. die men van medeplichtigheid ver denkt, aan een verhoor onderworpen. Een tenslotte is officieel ontkend, dat ook een drietal beruchte, fascistische generaals in ruste en in ongenade, Fauré, Zeiler en Mirambeau, zich bij de overige samen zweerders in Spanje zouden hebben ge voegd. De spanning stijgt, terwijl 't wach ten is op de herverschijning van Lagail larde op het toneel. OSLO (Reuter) De Noorse minister van Buitenlandse Zaken Halvard Lange heeft verklaard, dat de Noorse regering niet van plan is kernwapens in te voeren voor de nationale verdediging. In een re de in Oslo zei de minister, dat de rege ring beseft dat haar houding een aan zienlijke verzwakking van de Noorse ver dediging betekent en een handicap in haar betrekkingen met andere landen, die wel dergelijke wapens willen hebben en die zich verplicht hebben, Noorwegen te hulp te komen als dit land wordt aangevallen. „De reden waarom wij aan onze opvat ting vasthouden wordt gevormd door een totale schatting van de economische en de buitenlandse politiek, met inbegrip van overwegingen ten aanzien van de Sovjet- Unie en onze Scandinavische buurlanden", aldus Lange. Hij zei dat de Noorse rege ring elk concreet voorstel voor de ontwik keling van de Noordatlantische Verdrags organisatie in overweging zal nemen. De minister voegde hier echter aan toe, dat het „tot dusver schijnt dat de Amerikaan se denkbeelden om met Polaris-raketten uitgeruste onderzeeboten ter beschikking van de N.A.V.O. te stellen en een kleine luchtlandingsstrijdmacht met tactische kernwapens te vormen, niet veel meer in houden dan de verdere verwezenlijking van vorige beginselbesluiten". WÊÊÊÈÊWÊÊiWwÊk v (Van onze correspondent) BRUSSEL De Belgische generaal Janssens heeft, op order van de minister van Afrikaanse Zaken, onder wie hij res sorteert, veertien dagen streng arrest ge kregen. De kleine, cholerische man zit die thans uit in de Boudewijnkazerne te Brus sel waar men een suite van twee kamers voor hem in orde heeft gemaakt. De straf werd uitgesproken omdat de generaal zon der voorafgaande toestemming van zijn meerderen een memorandum heeft gepu bliceerd over de omstandigheden waarin in juli 1960 muiterij uitbrak onder zijn troepen in Kongo, althans over zijn visie op die omstandigheden. Het is ook aan Belgische officieren niet toegelaten mededelingen aan de pers te doen of zelfs te publiceren, zonder de na drukkelijke toestemming van een minister van Landsverdediging. In het geval van generaal Janssens was ook nog de toe stemming van de minister van Afrikaanse Zaken nodig geweest. Sinds zijn terugkeer uit Kongo (hij sprak toen, staande voor het standbeeld van Leopold II te Brussel de merkwaardige woorden: „Sire, ils vous l'ont cochonné", (vrij te vertalen met „Sire, ze hebben er een zwijnepan van ge maakt) had men hem reeds verboden de Kongolese kadetten van de militaire school te bezoeken. Hij stond onder politie toezicht en er was hem een spreekverbod opgelegd. Sinds 1954 was Janssens opperbevelheb ber van de weermacht in Kongo. De weer macht bestond uit inlandse strijdkrachten onder bevel van Belgische officieren. De eerste onlusten in januari 1959 kon hij met zijn weermacht onderdrukken en hij heeft vervolgens de Belgische regering verschei dene malen laten weten, dat hij de zaak vast in de hand had zodat de orde ver zekerd zou blijven, ook na het uitroepen van de onafhankelijkheid. Later was het juist de weermacht die aan het muiten sloeg en Loemoemba zette Janssens af Het is een wonderlijke speling van het lot dat beiden thans binnen vier muren zijn opgesloten, zij het dat de generaal het vermoedelijk comfortabeler heeft dan de ex-premier. JASSI (Turkije) (AFP) De openbare aanklager heeft m het proces, dat op het Turkse eiland Jassi tegen de vroegere Turkse Democi atische leiders, wordt ge voerd. gevangenisstraffen van acht tot vijf tien jaar geëist tegen ex-president Bajar. de gewezen premier Menderes en de voor malige minister van Buitenlandse Zaken Zorloe. die ervar worden beschuldigd de hand le hebben gehad in de anti-Griekse incidenten, die zich in september 1955 met name te Istanboei hebben voorgedaan. I JOHANNESBURG (UPI) Vandaag is er in Johannesburg een conferentie ge opend die de Wereldraad van Kerken heeft belegd om de Zuidafrikaanse apartheids politiek te bespreken. De conferentie komt bijeen naar aan leiding van de onlusten te Sharpeville in maart van dit jaar. De Wereldraad heeft een delegatie van zeven gezonden, onder wie de algemene secretaris dr. W. A. Visser 't Hooft. Een van de afgevaardigden is de schrij ver Alan Paton, wiens paspoort dinsdag door de Zuidafrikaanse regering is inge trokken. SYDNEY (UPI) Stephen Leslie Brad ley, die ervan beschuldigd wordt de 8-ja- rige Australische schooljongen Graeme Thorne in juli van dit jaar om het leven te hebben gebracht, zou bekend hebben de jongen ontvoerd te hebben. Dit is voor een rechtbank te Sydney ver klaard. De rechercheur die Bradley van Colombo, waar hij aan boord van een schip gearresteerd werd, naar Sydney heeft gebracht, verklaarde bij de lijkschouwing, dat Bradley hem bekend heeft: „Ik heb dit de jongen Thorne aangedaan, wat zal er met mij gebeuren". Graëme werd op 7 juli ontvoerd. Kort hierop ontving zijn vader, die een prijs in een loterij had gewonnen, bericht, zijn zoon voor een hoge losprijs terug te kun nen krijgen. Op 16 augustus werd het jon getje dood in een bosje gevonden. De oude en de nieuwe president der Verenigde Staten tijdens hun ontmoe ting in het Witte Huis te Washington. (Telefoto) WASHINGTON (Reuter, AFP) —Pre sident Eisenhower heeft dinsdag zijn de mocratische opvolger Kennedy ontvangen voor een bespreking over het overdragen van de macht. Kennedy werd met vol ledige militaire eer op het Witte Huis ontvangen. Het was het eerste onderhoud tussen de oude en de nieuwe president sinds Kennedy's verkiezing op 8 novem ber. Eisenhower begroette Kennedy met een brede grijns en een hartelijke hand druk. Intussen klonk op de historische Pennsylvania Avenue reeds het geklop van de hamers der timmerlieden, die be zig zijn erepoorten op te richten voor Ken nedys inhuldiging op 20 januari 1961. In een communiqué werd later meege deeld, dat Eisenhower en Kennedy had den gesproken over de belangrijkste pro blemen, die de vrede, de veiligheid en de vrijheid in de wereld betreffen en spe ciale aandacht hebben geschonken aan de internationale vraagstukken, waarmede Eisenhower te maken had en die ook de aandacht zullen vergen van Kennedy. In antwoord op een vraag verklaarde Kennedy tegenover verslaggevers dat Eisenhower hem niet gevraagd heeft een waarnemer naai de NAVO-conferentie te zenden, die op 16 december in Parijs be gint, omdat deze zaak niet ter sprake is gekomen. (UPI) Uit ingelichte bron is vernomen, dat Kennedy vandaag het veertigjarige Democratische lid van het Huis van Af gevaardigden Stewart o. Udall zal aan wijzen als minister van Binnenlandse Za ken in zijn regering. LONDEN (Reuter) Maarschalk Ro- dion Malinovski, de Russische minister van Defensie, heeft dinsdag in het Krem lin een lunch bijgewoond ter ere van vi ce-president maarschalk Hakim Amer van de Verenigde Arabische Republiek, aldus meldt het Russische persbureau Tass. Dit is de eerste keer sinds 1 december, dat over de aanwezigheid van Malinovski bij een officiële gelegenheid is gerept. Een woordvoerder van de regeringspers dienst zei toen dat de minister „rust hield". Op 1 december werd maarschalk Hakim Amer door Malinovski's plaatsver vanger bij zijn aankomst in Moskou be groet. (Van onze correspondent) BRUSSEL Gistermiddag is België's toekomstige koningin, op het vliegveld van Meisbroek aangekomen. Een Belgisch militair vliegtuig had haar afgehaald in Madrid. Daar was het prach tig weer. Te Brussel kwam zij aan onder een loodgrijze regen-lucht, maar, naar men mag veronderstellen, met de zon in het hart. Koning Boudewijn was ruimschoots voor de aankomst van het vliegtuig op Mes broek aangekomen. Hij was, zoals gewoonlijk, blootshoofds, en leek bijzonder op zijn gemak en opge wekt, terwijl hij de minister van Buiten landse Zaken Wigny vertelde, hoe het be zoek dat eerste minister Tsjombe van Katanga hem had gebracht was verlopen. Vele officiële personen waren ge komen om luister bij te zetten aan de ont vangst: leden van de regering, hofdigni- tarissen, de Spaanse ambassadeur met een onwaarschijnlijk uitgebreide staf en zovoort. Op de terrassen van het vlieg veld waren verder nog een paar honderd toeschouwers, voornamelijk vrouwelijke, die luid juichten. Fabiola bedankte daar voor met terugwuiven. Vele persfotografen en mensen van de film en televisiejournaals hadden de Ko ning laten vragen of hij zijn bruid voor de camera wilde omhelzen. Doch Zijne Majesteit had hen laten weten, dat hij zulks zeker niet zou doen. Toen het vlieg tuig stilhield, liep hij snel de staatsietrap op, en verdween naar binnen. Na enige minuten verscheen het paar en bleef stil staan boven aan de trap, terwijl de mi litaire muziek de Brabangonne speelde. Fabiola droeg een nertsmantel en een kleine tulband, eveneens van nerts. Ze zag er wat vermoeid, maar toch wel stra lend uit en ze leunde licht tegen Boude wijn, die haar een arm had gegeven. On der aan de trap begon het voorstellen en het aanbieden van bloemen, hand kussen van de heren, révérences van de dames, in de verte gejuich van het pu bliek, en dichtbij de persfotografen met hun hinderlijke blitzlampen. Het duurde maar kort. Vervolgens in specteerden Boudewijn en Fabiola de ere wacht. en daarna stapten ze in een auto, die hen, begeleid door een motorescorte, naar het kasteel Laeken bracht. Ook de moeder van de bruid, die met haar uit Madrid was komen vliegen, evenals de echtgenote van de Belgische ambassadeur in de Spaanse hoofdstad, vertrokken daar heen. Gisteravond is Fabiola met haar moeder door Boudewijn naar het paleis te Brussel gebracht, waar zij tot de dag van haar huwelijk zal logeren. (Van onze correspondent) BRUSSEL. 8 Iedere winter staan als re gel een paar duizend hectaren polderland in de buurt van Diksmuide in Zuidwest- Vlaanderen onder water. De boeren zijn er bijna aan gewend. In ieder geval zijn de meeste boerderijen zo gebouwd, dat zij vrij van het water blij ven, zodat alleen de landerijen onderstro men. Dit jaar zijn de overstromingen, als gevolg van de hevige en langdurige regen val en ook door de storm van de laatste dagen, reeds vroeg in het jaar gekomen. En dat niet alleen, ook de uitgestrektheid van de ondergelopen gebieden is groter dan anders. Naar schatting staan thans 12.000 hectaren onder water. Advertentie ma Wel heeft men reeds sedert 1958 hier en daar popmstations gebouwd, doch de ca paciteit is onvoldoende. Bovendien is het probleem van de afwatering in deze stre ken nauw verbonden met de regularisa- tie van de User, het riviertje dat in de oorlog 1914-T8 zo'n belangrijke rol in de verdediging van het laatste vrije stuk Bel gische grondgebied heeft gespeeld. De User zal moeten worden ingedijkt, ver breed en uitgediept. Tot nu toe zijn er nooit genoeg kredieten voor verleend. Men hoopt thans dat deze werken binnen het nieuwe investeringsplan zullen worden uit gevoerd. Daarmee zullen echter nog wel enige ja ren verlopen, en zo lijden de Belgische landbouwers in de streek van Diksmuide en Veurne aanzienlijk schade aan hun be zittingen. BONN, Reuter) Het water, dat grote delen van Noord-en Noordwest Duitsland overstroomd heeft, heeft zich verder te ruggetrokken. Meer naar het zuiden toe is het gevaar echter nog niet geweken. Het water van de sterk gestegen Ems heeft het dorp Gimbte bij Miinster van de bui tenwereld afgesneden en in de omgeving van Rheine in Westfalen wachten boeren en hun gezinnen op de daken van hun wo ningen op redding. Er is een speciaal geoefende reddings ploeg met twee grote motorboten aan het werk. Op verschillende plaatsen zijn dij ken bezweken en enkele grote verkeers wegen zijn geheel weggespoeld door het water. LONDEN (UPI) —Terwijl het water tengevolge van de overstromingen in Enge land en Wales zakt luidt de weersvoor spelling in Engeland voor vandaag: regen in het Westen, sneeuwbuien in het Noor den. Achttien graafschappen hebben nog te lijden van de overstromingen. In acht hiervan is de toestand ernstig. Begeerte holt voort Ik zag plaatjes in de Engelse kran ten van de Londense straatversieringen en illuminaties die, vanwege Christmas, nu reeds in volle gloed en glorie prijken en stadgenoot en vreemdeling bewondering afdwingen. Men is er vroeg bij. Reeds twee maan den geleden trouwens hadden de Britse bladen al advertenties van hotels voor hun kerstarrangementen en de scheepvaartjon gens lieten er óók geen gras over groeien; hun aanbevelingen voor zonne-reizen naar de verte, in de tijd dat men thuis zou moe ten zitten kleumen van de kou, lieten niets aan verleidingskracht te wensen over: al lemaal boten vol gracieuze vrouwen en tarzan-achtige don Juans in avondkleding, glijdend door het maanlicht over een glad de, zoele zee. Men is er vroeg bij en dat blijkt nood zakelijk te zijn, anders zou men zich niet zo haasten. De dukaten lokken in de verte en wie zou zich dan niet beijveren om er zijn deel van in de wacht te slepen? De massa en u en ik moeten ons voor al niet verbeelden, dat wij daar niet toe behoren laat zich gemakkelijk meevoe ren op de lieve liedjes van verlangen, waarmee de commercie haar in trance zingt. Het is alles koek en ei, marsepein en plumpudding wat de kerstklok slaat en vertederd laten wij ons in de wollige witte watten pakken. Wij gaan onze graan tjes meepikken van de welvaart, waarin wij menen te leven. Ondanks al onze vooruitgang, al het nieuws, dat wij onder ogen krijgen, blijft het scala der menselijke lusten hetzelfde wat het altijd is geweest: eten, drinken, kijken, kopen, dansen, zingen en zo veel mogelijk in de wacht en naar ons hol slepen; in wezen is het allemaal precies zo als het gedurende de gehele geschiede nis der mensheid altijd is geweet. Alleen is de mate waarmee en waarin vergroot, maar in wezen blijft het precies hetzelf de, omdat alles betrekkelijk is. Over hon derd jaar zal men ónze weelde wel een schamele bedoening vinden: u bent met het cadeautje van vijfentwintig gulden, dat u nu van sinterklaas of de kerstman krijgt, niet vijentwintig maal gelukkiger dan met dat van vroeger, dat een gulden waard was. Misschien zelfs wel integen deel. En de kinderen zijn niet verrukter van sinterklaas met honderd zwarte pie ten, dan wij het waren met ónze Klaas met één mor ia an. De mogelijkheden zijn onbeperkt. Wat let ons om de volgende klazen door tweeduizend of vijduizend zwarte jongens te laten omhuppelen? Of om, als wij daar de gelegenheid, toe krijgen, ons cadeautjes budget. te verhonderdvoudigen? Denk niet dat ik versterving en onthou ding predik en dat ik u en mijzelf de irarmste weelde misgun. De enige fout, die wij maken, is een denkfout: de verbeelding dat het in de steeds vermeerderende hoeveelheid zit. Want dat is uitsluitend een zaak van betrekkelijkheid en van wat anderen doen. Als niemand meer dan vijf gulden voor zijn wintervreugde te besteden had, zou die vreugde niet minder zijn dan die wij nu met het tien- of honderdvoudige bele ven. Wij blijven voorthollen. Er is geen stop pen aan. Het is heerlijk. En heerlijk dom. Elias Advertentie VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE F N fl F 3 GROTE HOUTSTRAAT 181 II U b K. TEL. 14444 Rel. Bij een verkiezingsrel in de buurt van Kitega, de hoofdplaats van het beheer- schapsgebied Oeroendi, is een neger gedood en zijn er drie gewond geraakt. Volgens in Brussel ontvangen berichten, viel een groep negers Belgische solda ten aan om zich van hun wapens mees ter te kunnen maken. De Belgische sol daten waren belast met het bewaren van de orde. Gratie. De Britse minister van Binnen landse Zaken, R. A. Qutler heeft gis teravond de 20-jarige John Rogers gra tie verleend die vanmorgen opgehan gen zou worden wegens moord op een taxi-chauffeur. Staking luchtvaartpersoneel. De vakbon den van het Franse luchtvaartperso neel hebben bekendgemaakt dat zij een staking zonder tijdsduur" met in gang van vrijdag af zullen kondigen op alle Franse luchtroutes waar Boeing- straalvliegtuigen worden gebruikt. In een communiqué werd verklaard, dat de staking bedoeld is als protest tegen een voorgestelde salarisvermindering van tien percent voor al het vliegend personeel. Ongedeerd onder trein. Op het station van Sutton in Engeland werd dinsdag de zestigjarige Fred Adams door een dui zeling bevangen. Hij viel van het per ron en kwam op de rails terecht, juist voor 'n aanstormende elektrische trein. Het vier-wagen-stel donderde over A- dams heen. Omstanders snelden naar de plaats van het ongeluk. Zij vonden er een hevig geschrokken, maar spring levende Adams, met zelfs zijn bril nog op zijn neus. Gevaar geweken. President Somozo van Nicaragua heeft via zijn ambassadeur in Washington het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken verzocht de patrouillering door de Amerikaanse marine in de territoriale wateren van Nicaragua te staken. Het gevaar voor een invasie door pro-communistische elementen zou volgens hem zijn gewe ken. Spitsbergen. De National Geographic So ciety te Washington heeft verklaard dat door de verwarming van de aar de in de eerste helft van deze eeuw nieuwe kaarten moeten worden ge maakt van het in het Noordpoolgebied liggende eiland Spitsbergen. „Er is thans in de zomer zoveel land vrij van sneeuw en ijs dat luchtkaarten die in de jaren dertig van het gebied werden gemaakt, thans verouderd zijn," aldus de vereniging.

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 3