Onthullingen van een deserteur over de wreedheden in Algerije m t t t Burgemeester mr. J. C. Bührmann inspecteerde politiekorps In de vishal en op zee IJmuiden in snelle ontwikkeling bracht en brengt problemen GESTAPO-METHODEN BIJ HET LEGIOEN" Murw geslagen door ronselaars Dat zegt wel iets. 5 Eigenbouwers betrekken hun woningen Dader van vernielingen is geestelijk gestoord ,Ik sta alt ijd achter u „Neeltje Jacoba" vist stoffelijk overschot op Eisen van 454 en 4 jaar tegen berovers van taxichauffeur Arnhems culturele prijs toegekend aan schrijfster WOENSDAG 7 DECEMBER 1960 TOT DE BELANGRIJKE ACTIVITEITEN in de gemeente Velsen zal volgend jaar ongetwijfeld behoren de verdere uitvoering van de saneringsplannen. Vooral in Oud-IJmuiden valt er nogal wat te doen. Hierover is in de loop van dit jaar wel het een en ander gezegd. In het boek „De IJmond van streek tot stad" wordt de ontwikkeling van IJmuiden onder de loep genomen, waarbij er op wordt gewezen, dat ook in sociaal opzicht in het huidige IJmuiden sprake is van een vernieuwing. In de plaats van de voor een deel tot armoede vervallen kolonistenmaatschappij van voor 1940, treft men hier een geselec teerde bevolking aan in een grotendeels nieuwe woonwijk. Het spookbeeld van de werkloosheid bestaat niet meer. Men leeft er thans in het algemeen in sociale zeker heid en met vertrouwen in de eigen toe komst. Dit totaal andere sociale klimaat is mede te danken aan een tweezijdige selectie van de mensen die er thans ge huisvest zijn. In de tweede wereldoorlog is een derde van de toenmalige woning voorraad afgebroken. Terwille van het zo spoedig mogelijk weer op gang komen van het economische leven in de IJmond, heeft men in eerste instantie als eis voor het terugkeren van evacué's moeten stellen economische binding aan de woonplaats Daardoor zijn vele gezinnen niet terugge keerd. Voorts heeft na 1945 alleen voor de beter gesitueerden alleen nog de mogelijk heid bestaan tot vrije vestiging. Alle ande re naoorlogse immigranten zijn gegaan door de zeef van de personeelsselectie der werkgevers in de IJmond, waarvan de Hoogovens en aanverwante bedrijven wel de voornaamste plaats innemen. Hoog ovens had in april 1951 1320 werknemers en heeft er thans een kleine dertiendui zend. Oud en nieuw In het vernieuwde geheel van IJmuiden is echter nog wel een onderscheid tussen „oud" en „nieuw". In de gespaard ge bleven gedeelten wonen namelijk relatief veel gezinnen, die hier voor 1940 ook reeds gevestigd wax-en. Zo zijn er onmiddellijk na de oorlog teruggekeerde evacué's maar ook mensen die in tweede instantie in de gelegenheid zijn gesteld tot het opnieuw bewonen van eigen huizenbezit. In het Bomenkwartier bijvoorbeeld, in het zuid oosten van IJmuiden, wordt bijna de helft van de woningen bewoond door gezinnen die er voor 1940 ook al woonachtig waren. Het verschil tussen de bevolking in de oude en nieuwe gedeelten komt ook in de verkiezingsuitslagen tot uiting. In het oos telijke gespaax-d gebleven gedeelte wonen relatief veel K.V.P. en C.P.N.-stemmers, in het oude westelijk deel relatief veel A.R.-stemmers en in het nieuwe midden wordt relatief meer op de P.v.d.A. ge stemd. Visserij „Volgens de publieke opinie in IJmuiden vormen de inkomsten van de visser een onvoldoende vergoeding voor het primitie ve bestaan en de ontberingen aan boord. De industriearbeider voelt zich superieur aan de visser. Hierbij speelt ook een rol de oppervlakkige vereenzelviging van vis serij en visstank. In het bijzonder de ge zinnen van werknemers betrokken bij het lossen en bij de verwerking van vis geven hiertoe aanieiding. Buiten de kring van x-echtstreeks bij de visserij betrokkenen wordt de visserij niet gezien als een IJmuidense zaak. Op vlaggetjesdag toont men alleen in West-IJmuiden daadwerke lijke interesse. Met de trawlerstaking in 1956 heeft men in IJmuiden niet meege leefd. De tunnelstaking en de staking van het Amsterdamse trampersoneel zijn toen wel met belangstelling gevolgd." Door de ontwikkeling van het Hoogoven- bedrijf aan de overkant van het Noord zeekanaal en door de nieuwbouw in IJmui den zelf is men gewend geraakt aan an dere verhoudingen. Dit heeft geleid tot een andere kijk op het oude IJmuiden en ook de bewoners voelen dit als zodanig. Velen willen er weg, omdat er niets te beleven valt. Snelle ontwikkeling In het nieuwe IJmuiden verloopt de maatschappelijke vormgeving niet zonder moeilijkheden. Het is moeilijk de ontwik keling bij te houden en tijdig de nodige voorzieningen te treffen of vereiste initia- Aan de Pegasusstraat in nieuw IJmuiden is de eerste van een serie van negen eigenbouw-woningen gereedgekomen. Het is negen zelfbouwei-s gelukt binnen een jaar de huizen onder de kap te krijgen, een karwei, waarmee zij in elk vrij uurtje dx-uk bezig zijn geweest. Het zijn de heren J. Lootsma, C. en H. van de Pieterman, J. Wanmaker, A. Gx-avemaker, Th. Spren keling, A. Heykans, F. Martens en B. Lin- sen, die de woningen voor eigen rekening hebben gebouwd. Van deze heren zijn ex- twee metselaar, drie timmerman, een tegelzetter, een loodgieter en een opper man. Overigens zijn de hex-en niet de eni gen die destijds besloten tot eigenbouw, daar aan de Pegasusstraat nog enkele andere op deze manier verrezen woningen staan. De 23-jarige man, die de politie van Vel sen in de nacht van maandag op dinsdag op het terrein van de Hoogovens in IJmui den heeft aangehouden, blijkt geestelijk gestoord te zijn. De man is inmiddels over gebracht naar de psychiatrische inrichting „Duinenbosch" te Bakkum. De man woon de in Canada, (hij was geëmigreerd) maar in vex-band met het ovex-lijden van zijn moe der was hij naar ons land gekomen en ver bleef tijdelijk bij familie in Velsen-Noord. Op het terrein van de Hoogovens heeft hij in de bewuste nacht flinke vernielingen aangericht aan vrachtauto's en een afsluit boom. De schade wordt nader geraamd op 945,- en niet zoals ons van de zijde der politie was medegedeeld op 10.000,- tot 12.000,-. De man zal na zijn genezing zo spoedig mogelijk weer naar Canada wor- den gezonden. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgera op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE tieven te ontplooien. Het spreekt vanzelf dat men niet altijd tijdig daarin is ge slaagd. De daardoor ontstane spannings verhouding wordt door belanghebbenden als bezwaarlijk ondervonden of leidt tot een verwijdering tussen de leiding geven de instanties en degenen die men zou wil len bereiken. Inderdaad is het nieuwe IJmuiden meer dan IJmuiden voor 1940 woongebied ge worden voor werkers bij de Hoogovens en aanverwante bedrijven. Volgens globale aanwijzingen zou er in IJmuiden sprake kunnen zijn van sociale eenzijdigheid van de bevolkingssamenstelling. Een bezwaar voor de maatschappelijke vorming van IJmuiden is dat de functio nele structuur van dit woonmilieu nog weinig overzichtelijk is. Over de winkelstand wordt gezegd: „Er is nu een van eigen zelfstandige positie bewuste winkelstand ontstaan. Dit is van belang, omdat de winkelstand er steeds op bedacht is de interesse van de men sen plaatselijk te binden. Eer. bezwaar van het tot stand komen van een bevredigend sociaal cultureel le ven is, dat de outillage voor ontspanning en vermaak nog onbevredigend is. Dit komt ook door de verspreide ligging ervan. „Geloof die mooie verhalen over het vreem,delingenlegioen toch niet!" roept Kees de Vries uit Groningen, na twee en een half jaar dienst zelf uit Het Legioen" gedeserteerd. „Er heeft in een Nederlands weekblad een verhaal met foto's gestaan, over die zogenaamde goede zijde van het Legioen, en ik ken een jongen uit Hilversum die daarin is getippeld! Hij tekende vanwege de wui vende palmen en de vriendelijke meis jes. En wat heeft hij gevonden? Geen wuivende palmen, maar zweepslagen. Geen mooie meisjes maar een stinkend bivak in de woestijn waar je dag in dag uit, week in week uit een loeiende dorst hebt en waar je je kameraden kapot ziet gaan aan de drank. Ik ken een geval van een jongen uit Zeist, die vijf jaar had gediend, maar op de dag van z'n afzwaaien zo dronken was, dat hij voor een fles champagne opnieuw voor drie jaar heeft getekend. En waarom schreef het weekblad niet over de „Compagnie Disciplinair", waar je uren moet marcheren met een rugzak vol stenen, die met ijzerdraad om je schouders is gebonden, alleen maar om je gehoorzaamheid in te pompen! Laat dat een waarschuwing zijn voor de jon gens, d.ie het avontuur denken te vin den, maar er een hel zullen vinden!" GEMEENTELIJKE AANMOEDIGINGS PRIJZEN EINDHOVEN De wethouder van Onderwijs en Culturele Zaken te Eindhoven, de heer Th. van Eupen, heeft aan drie Eindhovense kunstenaars een gemeentelijke aanmoedigingsprijs groot 750 uitgereikt. Deze aanmoedigingsprijs, die jaarlijks wordt toegekend door een jury, bestaande uit leden van de culturele raad der gemeente Eind hoven en van de culturele commissie uit de gemeenteraad, vielen dit jaar ten deel aan de journaliste Benita Isphording (poëzie), aan Ruud Peeters (schilderkunst) en aan mej. Maria Roggen (grafisch werk en tekeningen). 99 (Van onze Amsterdamse redacteur) In een klein kroegje bij de Heiligeweg in Amsterdam brengt Kornelius Ubel de Vries langzaam het kleine glaase naar de mond, neemt een slokje en proeft nadenkend. Het is het eerste glaasje Hollandse „jajem" dat hij drinkt na ruim 21/2 jaar. Dat is vreemd voor een zeeman. Maar Kees de Vries uit de Jan Willem Frisostraat in Groningen heeft dan ook een heel vreemd avontuur achter de rug. Twee uur tevoren stapte hij uit het K.L.M.-toestel van Casablanca op Schiphol zonder bagage, zonder paspoort, zonder geld en zelfs zonder nationaliteit. Een uur later kreeg hij van de marechaussee, die zich over dergelijke reizigers pleegt te ontfermen, te horen dat hij naar huis mocht, naar Groningen. Maar als je zo lang van huis bent geweest, heb je niet zo'n haast. In het cafeetje wil hij ons eerst nog iets vertellen. „Ik heb veel meegemaakt in het Vreemdelingenlegioen en ik zal er niet over zwijgen. Ik hen niet bang geliquideerd te worden door de „rode hand". Als ik wel wordt neergeschoten is dat het bewijs, dat wat ik nu ga vertellen waar is". Kees de Vries, dertig jaar geleden in Oldekerk (Groningen) gebox-en is een ten gere, pezige blonde knaap. Hij vocht met de marine op Kox-ea, kx-eeg daar een UNO- onderscheiding en het kruis voor Recht en De burgermeester van Velsen, mr. J. C. Bührmann, heeft hedenmox-gen om tien-uur het Velsense politiekorps plus het korps x-eserve-politie geïnspecteex-d op de binnen plaats van het hoofdbureau van politie aan het Brirxioplein te IJmuiden-Oost. Al het geüniformeerde pex-soneel, zomede het niet geünifox-meerde deel (afdeling recherche en administratie) stond aangetreden op de binnenplaats. Ook de politieauto's waren, keurig gewassen, naar buiten gex-eden. Men had tevens de vaderlandse driekleur gehesen, doch deze hing slap om de stok, want het was troosteloos weer. De commissaris van politie, de heer W. Sepp, heette de burgemeester hartelijk welkom. Hij herinnex-de aan de woorden die de heer Bühirnann had gesproken over de politie bij zijn afscheid in Weesp. De heer Sepp zei dat allen met de woor den waren ingenomen, hij was blij dat de bux-gemeester de politie meer een dienen de dan een contx-olerende taak toedenkt. „Maar er wordt voor het vervullen van deze dienende taak in de gemeente veel van onze tijd gevraagd" aldus de heer Sepp die in dit vex-band wees op de moei lijkheden bij menig politiekorps als gevolg van personeelgebi'ek en verzwaring van de taak. De commissaris wees er vervolgens op, dat hier in Velsen door het korps hard wordt gewerkt. Het is voor het per soneel niet altijd eenvoudig zijn taak te vervullen. Ofschoon de werving van nieuw personeel moeilijk verloopt, was de heer Sepp niet zo heel erg ongerust over de personeelsbezetting van het plaatselijke korps. „Maar wij moeten wel de vinger op de pols houden". Goed korps De heer Sepp prees het korps en hij was er dan ook trots op om te kunnen zeggen, dat het een goed korps is, hetgeen te danken is aan allen, van hoog tot laag. Gewezen werd ook nog op de prettige sa menwerking met de loco-burgemeester, de heer H. de Boer. Tot slot zei de heer Sepp: „Wij beloven ons best te zullen doen tot heil van onze gemeente, zodat u trots kunt zijn op het kox-ps". Burgemeester Bührmann zei op het standpunt te staan, dat het ambt van po litieman moeilijker is dan dat van burge meester. De heer Bühx-mann toonde zeer veel begrip te hebben voor de moeilijke taak van de politieman, die altijd gecon- fx-onteex-d wordt met de plotselinge situa tie en dat het achteraf op het bureau al tijd gemakkelijker is om ex-over te pra ten en te theox-etiseren. De reddingboot „Neeltje Jacoba" gesta tioneerd te IJmuiden, heeft dinsdagmid dag uit zee een in verregaande staat van ontbinding verkerend lijk opgevist. Het stoffelijk overschot werd drijvende aan getroffen door de bemanning van de KW. 176' Gesina Geertruida" van de rederij N. Parlevliet te Katwijk. Het vissersvaar tuig maakte onmiddellijk melding van de lugubere vondst. De Velsense politie heeft tot nu toe nog niet de identiteit van het lijk kunnen vaststellen. Het lichaam - vrij stevig van postuur is 1.65-1.70 meter lang. De man droeg donkerblauw ondergoed, een blauwe spijkerbroek en bruine sandalen (maat 39-?ö). De bux-gemeester zei vervolgens kennis te hebben genomen van een uitvoerig x-ap- port van de commissaris van politie, waar in een achttal wensen vermeld zijn (want het korps „gaat gx-aag met zijn tijd mee" aldus de heer Sepp). De heer Bühx-mann zei: „De politie zal mijn bijzondere aan dacht hebben". Hij weet dat het hoofdbu reau te klein is en dat er dringend be hoefte is aan een nieuw bureau in Velsen- Noord, om maar enkele van de wensen te noemen. De burgemeester besloot met te zeggen, dat hij de politie aan zijn hart draagt. „Ik zal achter u staan onder alle omstan digheden om uw moeilijke taak te vervul len". Vervolgens inspecteerde de burgemees ter het korps. Boven in het gymnastiek lokaal onderhield de heer Bührmann zich nog geruime tijd met de leden van Vel- sens-politie korps. Hem werd bij het ge serveerde kopje koffiè ook een Weesper mop aangeboden, doch deze accepteerde de burgemeester niet. „Die gemeente heeft afgedaan", waarna hij een koekje in de vorm van een IJmuidense haring van de schaal nam De officier van Justitie te Roermond heeft tegen twee jongemannen van 23 jaar uit Helmond, gevangenisstraffen van x-es- pectievelijk 4 en 4Va jaar geëist omdat zij op 7 juni van dit jaar een taxichauf feur hadden beroofd en zwaar lichamelijk letsel toegebracht. Zij hadden die dag de chauffeur J. van Hout uit Helmond op dracht gegeven hen met zijn taxi naar Limburg te rijden. Bij het gehucht Meer- selo sloeg een van hen de chauffeur plot seling hard met een hamer op het hoofd. Zij trokken hem achter in de auto, reden even dooi-, namen de chauffeur al zijn geld af en gooiden hem uit de auto. Daar na zijn ze met de wagen naar Amstex-dam gereden, waar ze reeds de volgende dag konden worden geax-resteerd. Aan de schrijfster mevrouw Henriëtte de Beaufort douairière Laman Trip te Ben- nekom is de culturele prijs der gemeente Arnhem voor 1960 toegekend. De prijs bestaat uit een bedrag vam 1000. Zij heeft ondermeer geschreven de lit terair historische biografieën Gijsbert Karei van Hoogendorp. Willem de Zwijger en Cornelis van Vollenhoven, waarin zij, zo zegt de jury. het litteraire genre der littex-air-historische biografie op persoon lijke wijze in ere heeft hersteld. Daaren boven heeft zij in haar roman „Dolly van Arnhem" bewezen, dat zij als romancière een geheel tijdperk en de figuren daarin tot leven weet te brengen. TATIANA WARSCHER OVERLEDEN In Rome is óp 81-jarige leeftijd Overleden de in Moskou geboi-en ai-cheologe Tatiana Warscher. Mevrouw Warscher, die al ge durende dei-tig jaar in Italië woonde, heeft zich, grote verdiensten verworven door haar studies over fresco's die van muren in Pom- peiï verwijderd waren. Een microfilm ervan is onlangs opgenomen in het archief van de Yale Universiteit in de Verenigde Staten. Oi'de. Na zijn tex-ugkomst in Nederland ging hij varen op een Gx-oningse kustvaar der tot in 1958. Toen begon het avontuur dat hem in het Vreemdelingenlegioen bracht en hem zelfs nog het Franse oor- logskruis voor heldenmoed bezorgde. „Ik wilde eigenlijk naar m'n zuster, die in Nieuw-Zeeland woont, maar omdat ik tegen die paperassenwinkel opzag, wilde ik op mijn eigen manier emigreren. Ik zocht een boot die naar Nieuw-Zeeland zou gaan, maar van Nederland uit varen ze niet rechtstreeks. Toen ging ik naar Frankrijk. In Marseille had ik meer kans dacht ik: Maar dat viel tegen. Zo stapte ik daar Fort Nicolai binnen om, uit lou ter nieuwsgierigheid, eens wat over het Vi-eemdelingenlegioen te horen. O, ze waren grif bereid om te vertellen. Het le gioen, zo zeiden die kerels, is een volko men normaal leger en wordt zelfs dooi de UNO als het toekomstige Afrikakorps beschouwd. Ze vertelden me meer mooie dingen, deze lieden van het Deuxième Bu- x-eau. Weet u dat die zogenaamde Rode Hand-ox-ganisatie niets andex-s is dan dat Deuxième Bux-eau? Niet? Neem dat dan maar van mij aan! Ik zei dat ik er eens over zou naden ken, maar ik had het net gezegd, of ik zag dat een .jongen met een bebloede kop in een cel werd getrapt. Toen dacht ik bij mezelf: nou moet je weg wezen. Ik liep naar de poort, maar het bleek dat ik als een rat in de val zat. Ik mocht er niet uit. Protesteren hielp niet: ik kreeg een klap en een schop en daarna werd ik aangevallen door negen man! De vol gende dag hebben ze me bij bewustzijn moeten brengen Ik werd weer naar de mensen van Deuxième Bureau gebracht en daar lagen vijf pagina's Franse tekst klaar. Of ik maar wilde tekenen. Ik zei dat ik te weinig Frans sprak om het te kunnen lezen. Er was wel een tolk zeiden ze. Ik had geen vertrouwen in die tolk. Toen werd er niet meer gepraat, maar geslagen. Ze sloegen me op m'n ribben, maag en riièrën en op m'n ogen, maar die waren toch al blauw. De aframmeling duurde van tien uur tót een uur. Als ik toen had willen tekenen, had ik het niet eens meer gekund! 's Middags wex-d ik weer op het bui-eau gebracht. Er is toen niet gepraat en ook niet geslagen. Ik tekende. Ik zat immers toch zwaar in de boot. Ik tekende en ik Aanvoer van dinsdag De aanvoer van vis in IJmuiden was dinsdag 2260 kisten, waarvan 185 tong en tarbot. 1 heilbot, 120 schol, 772 haring. 785 makreel, 125 schelvis. 115 wijting, 55 ka beljauw en gul, 5 leng. 35 haai, 1 ham. 10 poon, 46 koolvis, 10 diversen. Prijzen van dinsdag Per kilo: heilbot 3.50—3. grote tong 4.804.50, grootmiddel tong 3.90— 3.60, kleinmiddel tong 3.903.60. kleine tong 1 f 3.60—ƒ3.40. kleine tong 2 f 2.70— f 2.40, tarbot 1 3.20—2.70. Per 50 kilo: tarbot 3 88. tarbot 4 f 84— 69, grote schol 55—43. grootmiddel schol 5546. kleinmiddel schol 62f60 kleine schol 1 75f 65. kleine schol 2 6848, verse haring 38f 14.60. ma kreel 2116. kleinmiddel schelvis f 74 72. kleine schelvis 1 7265, kleine schelvis 2 5525. wijting 4026. grote gul 66. middel gul 56. kleine gul 4033, kleine haai 25f 18. ham 100. poontjes 35—27. kleine koolvis zwart 4234. Per 125 kilo: grote kabeljauw 300— 198. grote koolvis zwart 114f 100. grote koolvis wit f 156. grote leng 108 Besommingen van dinsdag Een trawler 16.400. IJM 221 f 5570. KW 104 f 2830. KW 136 f 5180, KW 144 26.120 KW 52 f 7200, KW 84 f 3970, KW 114 f 4350, KW 129 f 3090, RO 27 7230, KW 95 730. Aanvoer van woensdag De aanvoer in IJmuiden was woensdag 3000 kisten, waarvan 55 schelvis. 210 wij ting, 55 gul en kabeljauw, 150 koolvis, 510 haring. 380 makreel. 25 schol, 80 varia. 60 sprot, 60 stuks kabeljauw. 3000 kilo tong 1400 kisten spanharing. IJM 97 Toronto (25 nov.) 760 kisten waarvan 80 wijting, 35 schelvis. 55 gul en kabeljauw. 100 koolvis. 330 haring, 130 makreel. 30 varia. 50 stuks kabeljauw. IJM 35 Postboy (25 nov.) 275 kleine ha ring en 645 kisten, waarvan 100 wijting, 20 schelvis, 50 koolvis. 180 haring. 250 ma kreel. 45 varia, 10 stuks kabeljauw. Prjjzen van woensdag Export: grote regels kabeljauw 242. kleine regels kabeljauw 140. kisten grote kabeljauw 334. kisten kleine kabeljauw f 314320. witte koolvis 174. grote en grootmiddel schelvis 76. grootmiddel tong 44.20, kleinmiddel tong f 3.70. tong 1 f 3.603.70. slips 2.50. Binnenland: grote gul 8182, middel gul 6771. torren f 4145, zwarte koolvis 110120, koolvis 1 46f 48. koolvis 2 41—43, leng 126, kleinmid del schelvis 76. pennen 82, braad 60— 81, wijting 4045. grote tong 4.50 schol 3 6065, schol 2 79, bonken 40—43, makreel 2124, paapjes 1216, trawlharing 17.5023, span haring 1719, sprot 2527.50. Besommingen van woensdag IJM 35 Postboy 23.400. IJM 97 Toronto 22.500. Op zee Om de noord was het nu weer mooi weer. maar de vangsten wax-en erg slecht en ongelijk; namelijk 60 tot 150 manden haring, schelvis, makreel en koolvis per etmaal. De Ellie deed een trek van 25 man den hoops, de Maria van Hattem een trek van twintig manden hoops, de Amsterdam een trek van twee pakjes, de Allan Water een dagvangst van 120 manden hoops. De loggers en kotters bij de st. 3 vingen 150 tot 250 kilo tong en 8 tot 10 manden schol per etmaal. De loggers en kotters bij de p-boei 2 en 3 vingen 200 tot 350 kilo tong en 10 tot 12 manden schol en 2 tot 3 manden tarbot per etmaal. De Jacoba Gesina. de Ariadne, de Golf stroom en de Deining zijn weer naar zee vertx-okken. Scheveningen In Scheveningen was de aanvoer 2100 spanharing. 50 rondvis. Voor donderdag KW 31 Sakina Martine met 800 kisten verplichtte me tot legionairsdienst voor vijf jaren. Dat was op negen augustus 1958. Drie maanden ben ik nog in Fort Nicolai gebleven. Ik wex-d er gekeux-d en kreeg merkwaardige injecties. Als zeeman en bij de marine heb ik heel wat injecties meegemaakt. Maar nu viel ik na zo'n pi-ik als een blok op de grond en lag ik twee dagen op bed. In november wex-d ik naar Algex-ije gestuurd, naar Sidi-Bel-Abbas. SS-methoden Daar heb ik Jan de Munnik uit Rotter- dam leren kennen. Hij was 17 toen hij werd geronseld en daarna in kazex-nes vastgehouden tot hij 18 was. Vervolgens kreeg hij de naam Karei Derwijk en werd hij op zijn papieren vier jaar ouder ge maakt. Als hij naar zijn oudex-s zou schrij ven, zo dreigden ze hem, dan zou hij niet verder behoeven te dienen, maar ook zijn ouders nooit terugzien. Jan de Munnik sneuvelde bij zijn eei-ste militaire aktie. „Pacificatie" Bij de ondex--officieren waren veel Duit se Oud-SS-ers, maar die waren nog niet zo ex-g als de Hongaarse oud-SS-ers. Ik heb zo'n kerel eens tijdens een bajonet oefening zogenaamd per ongeluk met de kolf van m'n geweer een kaakfractuur ge slagen. Ik deed het met plezier! Ik was opgeleid tot infanterist-verken ner. In het Atlasgebex-gte heb ik voor het eerst een treffen met het Algerijnse be- vx-ijdingslegex-, de A.L.N. meegemaakt. Daar ben ik ook onderscheiden omdat ik bij het volgen van voetspoi-en een spelonk ben binnengegaan en daar door een list zes gevangenen wist te maken. Ik kreeg het ooi-logskruis en werd soldaat tweede klas. De volgende episode speelde zich af in Cherryville, waar ik politiedienst kx-eeg en kennis maakte met de S.S.- en Gestapo- activiteiten. Vlak bij, in een zoutvlakte waar nomadenstammen zwierven, waren Fransen ovex-vallen en onder leiding van de officier George Picot is er toen een vergeldingsactie geweest. Wij moesten alle tenten van de nomaden met benzine overgieten en in brand steken en de be woners dood schieten. Zo iets noemt men de pacificatie van Algerije. Ik wex-d inge deeld bij de brandstichters en heb geen schot behoeven te lossen. Maar toch was die gebeurtenis voor mij het sein om te breken met het legieon. Folteringen Ik heb daar ook meegemaakt op welke wijze er met de krijgsgevangenen wordt omgegaan. Er werden de gruwelijkste fol teringen bedacht om ze aan het spreken te krijgen, zoals het lichaam onder stroom zetten, of iemand een slang in de mond zetten en er alsmaar water ingieten. Ze werden als honden afgemaakt, of ze wil den praten of niet. In feite kennen de Fransen geen krijgs gevangenen. Allen moeten werken en sjou wen en wie niet verder kan, verdwijnt op mysterieuze wijze. Ja, de Fransen hebben een commissie naar Algerije gestuurd om ze daar te laten kijken. Ze hebben een massagraf met verminkte lijken openge legd en gezegd: Kijk, dat zijn nu Algerijn se vrijheidsstrijders, die door eigen men sen zijn doodgemarteld. Het waren nota- bene slachtoffers van de Fransen zelf!, maar die commissie slikte het verhaal Enfin, ik wilde dus weg en ik heb wat mensen uitgezocht, die net als ik onder het motto „alles of niets" een ontsnap pingspoging wilden ondernemen. Ik had twee Hongaren en acht Duitsers en vier A.L.N.-krijgsgevangenen, die A.L.N.-ers hadden we nodig omdat ze de streek kenden en voor verdere contacten konden zorgen. Het is tenslotte gebeurd op 24 augustus om half negen 's avonds. We wax-en toen x-uim 13 kilometer van de Marokkaanse grens, zij het dan in een gebex-gte van 3000 tot 7000 meter hoogte. We vex-deelden ons in vijf groepjes en namen de benen, wat eenvoudig was omdat twee mannen van ons complot op wacht ston den. Een half uur later was er appèl, en onmiddellijk wex-den partouilles uitgezon den om ons te zoeken. Een deel van de nacht en een gehele volgende dag verstop ten wij ons in de bergen. Zelfs een helikop ter nam aan de opsporing deel. De nacht daarop bereikten we de strook niemands land, waar de A.L.N. was samengetrok ken. Ik mag wel zeggen dat we daar als goden zijn behandeld. We wei-den door een Algerijnse officier van een speciale „terug- voeringsdienst deserteurs" via allerlei sluipwegen naar Tanger gebracht, waar we werden overgegeven aan het hoofd van deze dienst, de heer Si Moustapha. Het vertrek naar huis heeft lang op zich la ten wachten, want er moesten allerlei fox-- maliteiten worden vervuld. De Nedex*land- se consul heeft gezox-gd voor een inreis bewijs voor Nederland en voor de vlieg tuigpassage, nadat mijn moeder het geld had overgemaakt. En nu ben ik weer thuis. Maar ik zal niet zwijgen. Ik zal iedereen die maar luisteren wil vertellen wat er daarginds gaande is. Want ik wil dat de jongelui, die uit zucht naar avon tuur naar het legioen willen, weten wat hen te wachten staat. En ook dat het Al- gex-ijnse volk vecht voor een goede zaak, namelijk voor zijn vrijheid want dat heb ik inmiddels wel gemerkt". Advertentie 6 van de 9 mensen, die zelf hun huis bouwden in de Pegasusstraat, lieten hun woning inrichten door

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 5