EEG-ministers stellen de beslissingen uit Verbetering handel tussen EEG en EVA wordt gezocht Maudling volgt harde lijn tegen Britse auto-industrie Nieuw plan ingediend Geldersche Tram emitteert Obligatielening Nat. Grondbezit Fokker hoop op nieuwe samenwerking met KLM Beleggingsfonds Onroerende Goederen Geringe gevolgen voor Nederland SCHEEPVAARTBERICHTEN Buitenlandse economische betrekkingen Antillen en EEG Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Obligatielening 5 a pari Obligatielening Ger. Kerk Rotterdam-Charlois Geweeklaag veroorzaakt crisistoestand" Interim-dividend van 6 percent bij Hoogovens Deelneming ABP aan industriële ontwikkeling Vermogen met 30 pet gestegen Indonesië naast nu de Levensverzekeringsmi j en DONDERDAG 8 DECEMBER 1960 ivl Zolang het overleg over een oplossing van de vraagstukken op langere termijn tussen de „zes" en de „zeven" niet wordt hervat, zal de aandacht moeten worden gericht op het zoeken van oplossingen voor concrete moeilijkheden, welke in het Europese handelsverkeer reeds be staan of op korte termijn zijn te ver wachten als gevolg van de handelspoli tieke maatregelen, welke in beide Euro pese groeperingen zijn of zullen worden getroffen. BH het overleg ter oplossing van de concrete moeilijkheden wordt onder meer gedacht aan de mogelijkheid van tariefs verlagingen op produkten die in het Euro pese handelsverkeer een belangrijke rol spelen, 7,0 deelt de minister van Economi sche Zaken in zijn Memorie van Ant woord op de begroting voor 1961 van Eco nomische Zaken de Tweede Kamer mede. De voorstellen van de Europese Execu tieve Commissie tot uitbreiding van de versnelling met. name op het terrein van. de handelspolitieke preferenties tot de geassocieerde landen en gebieden over zee kunnen in beginsel positief worden be naderd, 7.0 zegt de minister. Bij de uitein delijke standpuntbepaling ten aanzien van de Commissie-vooi-stellen zal mede reke ning moeten worden gehouden met de be langen van derde landen. De gevolgen van deze versnelling voor de Nederlandse eco nomie zullen slechts van geringe betekenis zijn. Het laat zich aanzien, dat het ultracen- trifugeproject in het kader van de natio nale inspanning kan worden uitgevoerd. Het ligt derhalve minder voor de hand om dit project in zijn huidige fase onder te brengen bij Euratoom, aldus de Memorie van Antwoord. ConcurrentieprHs De minister wil de concurrentieprijs als uitgangspunt zien bij een „gecoördineerd energiebeleid en heeft daarom bezwaren tegen een oriëntatieprijs, zoals in het in terimrapport van de interexecutieve com missie van de drie gemeenschappen is aan gegeven. Wil men tot een gemeenschappe lijk energiebeleid komen, dan is het eerst noodzakelijk, dat men het over de doelein den van een dergelijk beleid eens wordt. Naar van welingelichte zijde in Brussel wordt vernomen heeft de regering van het Koninkrijk een gewijzigd voorstel inge diend voor de associatie van de Neder landse Antillen met de Europese Econo mische Gemeenschap. Het document is dezer dagen ter kennis gebracht van de Ministerraad van de EEG. Naar verluidt zou in het nieuwe voor stel een speciale regeling worden voorge steld voor de invoer van olie uit de Neder landse Antillen in de EEG-landen. Deze zou er op neerkomen, dat maatregelen, zullen worden getroffen indien zou blijken, dat de invoer van Antilliaanse olie zou lei den tot handelsdistorties op de gemeen schappelijke markt. De bezwaren tegen het aanvankelijke Nederlandse voorstel voorde associatie waren vooral gericht op de vrees, dat de vrije invoer van olie uit de Antillen zou leiden tot concurrentieverstoring. Het voorstel zou voorts inhouden, dat de associatie wordt geregeld volgens de be palingen van het verdrag, die van toepas sing zijn op de met name daarin genoem de gebieden overzee. Indien deze regeling tot moeilijkheden in de praktijk zou lei den, zou daarvoor een „gemeenschapsop lossing" moeten worden gevonden. Ford V.S. betaalt dividend over 1960 aan Britse ex-aandeelhouders De Amerikaanse Fordfabrieken hebben bekend gemaakt, dat zij het jaarlijks dividend zullen uitbetalen aan houders van aandelen van de Brit se industrie, ook al hebben deze aandeelhouders hun bezittingen reeds verkocht aan de Ameri kaanse onderneming. Men oordeelde deze maat regel noodzakelijk omdat het Amerikaanse bod op de aandelen zo vlak voor het einde van het jaar kwam. Amerikaanse leningen aan India De Verenigde Staten en India hebben overeen komsten gesloten voor leningen aan India ten be drage van 114.1 miljoen dollar van het Amerikaanse Development Loan Fund. Tezamen met de drie leningen waarvoor nog overeenkomsten moeten worden getekend, leent dit fonds in totaal 423.3 miljoen dollar aan India. De werkloosheid In Wcst-Duitsland Het aantal werklozen in West-Duitsland is in november met 14.624 toegenomen tot 136.355. Voor de tijd van het jaar is deze toeneming gering. Het aantal vacatures verminderde met 53.200 tot 447.300, maar was nog ongeveer 162.000 groter dan een jaar tevoren. Het aantal werklozen vertegen woordigde eind november 0.7 percent van het arbeidspotentieel. Uit conjunctureel oogpunt zou de sanering versneld kunnen worden, waarbij onder meer de sociale omstandigheden in aan merking zouden dienen te worden geno men. De doelstelling zal een stabiele leve ring van energie tegen zo laag mogelijke prijzen moeten inhouden. Zou men willen spreken van een ver dringing van steenkool door olie, dan zou dat in die zin dienen te worden opgevat dat het accrès van de elektriciteitsproduk- tie grotendeels ten goede komt aan de olie. Vele onzichtbare belemmeringen in het handelsverkeer vloeien voort uit de in de Beneluxlanden uiteenlopende warenwet- geving. Daarnaast bestaan nog andere wettelijke voorschriften in de drie landen, die aanleiding geven tot min of meer ern stige belemmeringen (postwet, de veilig heidswet en de ijkwet). Op het gebied van de warenwetgeving en de veterinaire voor schriften wordt sinds geruime tijd overleg gepleegd met België en Luxemburg. De regering is van oordeel, dat de her vorming van de O.E.E.S. niet zou mogen leiden tot een aantasting van die resulta ten, welke in de O.E.E.S. hun nut duide lijk hebben bewezen. Het ware wenselijk, dat een aantal essentieel geachte beslui ten van de O.E.E.S. door de nieuwe orga nisatie worden ovei'genomen. Op 16 dcc. zal (bij Pierson, Heldring en Pierson), blijkens een prospectus, de in schrijving open staan op 2,3 min 5 pet 25-jarige obligaties van 1000 a pari ten laste van de n.v. Geldersche Tramwegmaat schappij in Doetinchcm. De obligaties maken deel uit van een lening van 3,5 min, waarvan reeds 1,2 min op inschry- vingsvoorwaarden is geplaatst. De stor tingsdatum is 28 dcc. Officiële notering zal worden aangevraagd. Aflossing geschiedt a pari in 25 jaar lijkse termijnen van 140.000, voor het eerst op 1 dec. 1961. Vervroegde algehele of gedeeltelijke aflossing is slechts toege staan van 1 dec. 1970 af en wel vóór 1 dec. 1975 tegen 101% pet. en daarna tegen 101 pet. Het doel der emissie is verdere investe ring in verband met expansie van het be drijf. Bovendien wenst de directie de nog uitstaande twee onderhandse leningen, respectievelijk per saldo groot 450.000 en 1,4 min, waarvan de aflossingsvoorwaar- den in verhouding nogal zwaarzijn en waarop de rente 5,25 pet per jaar is, af te lossen. De resultaten tot dusver in 1960 behaald stemmen tot tevredenheid. Ook het laatste kwartaal laat zich tot dusverre gunstig aanzien. De directie is er daarom van overtuigd ook over 1960 een onveranderd dividend van 6 pet uit te kunnen keren. BRUSSEL. Zoals reeds gemeld heeft de ministerconferentie van de Europese Economische Gemeenschap, welke dinsdag en woensdag in het Ravensteinpaleis te Brussel is gehouden, weinig spectaculaire resultaten opgeleverd en die werden ook eigenlijk niet verwacht. Wel heeft men met betrekking tot verscheidene kwesties weer enige stappen in de goede richting gedaan. De ministers zullen trouwens 19 en 20 de cember weer te Brussel bijeenkomen. Minister Luns, die de bijeenkomst van deze week heeft gepresideerd, heeft er de nadruk op gelegd, dat men, ten aanzien van verscheidene onderwerpen, over veertien dagen dan ook wel tot concrete conclusies zal moeten komen. Dat geldt in de eerste plaats voor de landbouwvraagstukken. Het speciale comi té van experts zal veel werk te verzet ten hebben. Het probleem dat om een op lossing vraagt is nog steeds de lange ter mijncontracten en de Duitse politiek in zake invoer-en handelsakkoorden met der de landen. Ook de kwestie van de dertig percent invoerrechten op tabak is opnieuw naar de experts verwezen. Om een algehele toe passing van verlaging van invoerrechten te verkrijgen, hetgeen ook van belang is in de totstandkoming van de associ atie met Griekenland, vragen de Benelux- industrieën van tabaksartikelen een bete re toegang tot de Duitse markt, maar ook een grotere plaats op de Franse en Itali aanse markten, waar de tabak onder het staatsmonopolie valt. Met Athene zal de vertegenwoordiger Nationaal Grondbezit n.v. in Den Haag gaat, blijkens een prospectus, over tot de afgifte van maximaal 5 min obligaties van de 4% pet obligatielening 1960, in stuk ken van 1000 nominaal. De koers van af gifte is i00 pet. De afgifte geschiedt van 14 dec. af tot nadere aankondiging. De lening is verdeeld in 10 series van 500.000 elk. Aflossing geschiedt a pari. Jaarlijks, voor het eerst in 1966, zal van elke per 31 dec. van het voorafgaande jaar volledig geplaatste serie 25.000 nominaal a pari worden afgelost en van elke per 31 dec. van het voorafgaande jaar gedeelte lijk geplaatste serie vijf percent van het oorspronkelijk geplaatste nominale bedrag. Vervroegde gehele gedeeltelijke aflos sing a pari is eerst na 1 januari 1966 toe gestaan. Officiële notering ter beurze is aangevraagd. De gang van zaken bij het concern is in 1960 bevredigend geweest. In de eerste ne gen maanden zijn de financiële resultaten hoger geweest dan in de overeenkomstige periode van 1959. De activiteiten in de wo ningbouwsector noemt de directie zeer aanzienlijk. De bij de verkoop behaalde re sultaten stemmen tot tevredenheid. De Zuidhollandse Bank stelt vanaf heden de inschrijving open op 500.000 dertig jarige 4% percent obligaties 1961, gerefor meerde kerk van Rotterdam-Charlois, tegen 100 percent. De stukken aan toonder zijn groot 1000 en 500. Storting maandag 2 januari. (Van onze correspondent LONDEN Reginald Maudling, de Brit se minister van Handel, volgde in een dinsdagavond gehouden Lagerhuisdehat over de slapte in de automobielindustrie een harde lijn. Ily verzette zich tegen het denkbeeld van de oppositie om de auto industrie door speciale noodmaatregelen te hulp te snellen. Het Lagerhuis ging in grote meerderheid met hem mee. Maudling wilde geen voorkeursbehande ling van de auto-industrie, omdat er andere industrieën zijn welke in hetzelfde schuitje zitten. Bovendien is hij van mening dat de klachten van de auto-industrie schromelijk overdreven zijn. Hoewel zich tijdelijke moeilijkheden voordoen heeft de industrie een grote toe komst. In het eerste halfjaar lag de auto- mobielproduktie in Engeland namelijk 34 pet. hoger dan een jaar tevoren. Er zijn thans weliswaar 7000 man zonder werk gekomen, maar het aantal arbeidskrachten in de automobielindustrie is in de afge lopen twaalf maanden met niet minder dan 40.000 toegenomen. Een zekere tei-uggang is daarom onvermijdelijk. Maudling zei echter, dat het onmogelijk is de internatio nale handelstoestand, met name de situatie van de Amerikaanse markt te voorspellen. De slotsom van het debat is dat de regering zich veel bezorgder maakt over de Britse handelsbalans dan over de toe stand van de automobielindustrie en de eveneens getroffen aanverwante bedrijven Zij acht daarom het juiste ogenblik nog niet aangebroken om de binnenlandse vraag te bevorderen. Maudling zei ook nog dat de auto-indu strie zich door haar eigen geweeklaag in een crisis praat, omdat het publiek, hopen de op lagere prijzen, terugdeinst voor kopen. De voornaamste crjtiek op de regering is dat zij nog altijd vasthoudt aan een remming van de binnenlandse vraag, het geen door de critici wordt beschouwd als een hoogst twijfelachtig middel om de ex port te bevorderen. Verzwakking van de binnenlandse vraag betekent namelijk een kostenverhoging. Een andere klacht is. dat de regering slechts gebrekkige leiding geeft bij de uitbreidingsplannen voor de auto mobielindustrie en nagelaten heeft ver ge noeg vooruit te zien. voor Buitenlandse Zaken van de Europe se Executieve Commissie reeds morgen de onderhandelingen kunnen hervatten. De ministers zijn akkoord over een cre- diet van 125 miljoen dollar aan Grieken land over een periode van vijf jaren, over het verminderen van de Griekse invoer rechten respectievelijk over perioden van 12 en 22 jaren naar gelang van de sec toren. Het speciale comité voor de Griek se associatie zal op 19 en 20 december zijn laatste conclusies voorleggen, dat hoopt men tenminste. De directie van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken in IJmuiden deeU mede, dat na goedkeuring door de Raad van Commissarissen is besloten tot uitkering van een interim-dividend van zes percent over het jaar 1960. Het dividend is betaalbaar op 15 december aanstaande. Bij de doopplechtigheid van de zevende DC-8, die de K.L.M. van de Amerikaan se Douglasfabrieken heeft gekocht en die de naam „Anthony Fokker" heeft gekre gen, hebben enkele sprekers gisteren op Schiphol de nauwe samenwerking gepre zen, die vóór de oorlog tussen Nederlands wereldvermaarde vliegtuigbouwer Antho ny Fokker en de grootste luchtvaartpio nier van ons land, Albert Plesman, be stond. Zowel de Fokkerfabrieken als de K.L.M. hadden daarvan de vruchten ge plukt: De K.L.M. was groot geworden dankzij de roemruchte Fokker-vliegtuigen en de naam Fokker was daardoor in de hele wereld bekend geworden. Wel sprak de heer A. M. van der Paauw, directeur K.L.M.-Nederland, met veel waardering over het laatste produkt van de Fokker-fabrieken, de „Friendship", maar zelf vliegt de K.L.M., zoals men weet, niet met deze toestellen. Prof. ir. E. van Emden, directeur van Fokker, zei in dit verband: „Laten zij als Nederlan ders dicht bij huis blijven en daar rond kijken. De levenscentra van de K.L.M. en Fokker liggen op luttele honderden me ters van elkaar, ze zijn slechts enkele minuten gaans van elkaar verwijderd. Het is daarom dat ik in deze naamgeving meer wil zien: dat zij niet alleen geste maar ook een symbool moge zijn voor de blijvende samenwerking". De heer Van der Paauw vermeldde in zijn welkomstwoord tot de vele K.L.M.- agenten, aan wie een rondvlucht in de DC-8 werd aangeboden, dat in de loop van 1961 nieuwe vliegtuigen zullen worden besteld. Voor het eerst gaf hij een indruk van de omvang dezer nieuwe bestellingen, toen hij zei, dat de capaciteit van de K.L.M.-vloot, gemeten in ton-kilometers, met 30 percent zou worden uitgebreid. De waarnemend president-directeur van de K.L.M., de heer E. H. van der Beugel, sprak met grote bewondering over de in 1940 overleden Anthony Fokker, wiens ar beid hem stempelde „tot een der grote vliegtuigbouwers, maar ook tot een taai doorzetter en een organisator van de eer ste orde". Volgens de heer Van der Beu gel demonstreerde deze doopplechtigheid op symbolische wijze „onze lange en nut tige samenwerking". Een neef van Anthony Fokker heeft hier na de nieuwe DC-8 gedoopt. In het voorlopig verslag van de Eer ste Kamer op de algemene financiële be schouwingen wordt door vele leden een suggestie gedaan om voortaan bij verkoop van aandelen door de staat diverse al gemene fondsen, met name het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds in staat te stel len deze aandelen, liefst beneden markt waarde, over te nemen. Zij wijzen op de in 1956 gewijzigde be- leggingswet, die het mogelijk maakt, dat deze fondsen zullen meewerken aan de industriële ontwikkeling. Voor het Al gemeen Burgerlijk Pesnioenfonds zou het bij een langzaam voortschrijdende geld ontwaarding die tot hogere pensioenen leidt, aantrekkelijk zijn in zakelijke waar den te beleggen. Gevraagd wordt naar het verloop der beleggingen in aandelen en onroerend góed door het Pensioenfonds, de Sociale Ver zekeringsbank en de Rijkspostspaarbank. Het vermogen van het Beleggingsfonds Onroerende goederen te Amsterdam is in het per 30 sept. afgesloten boekjaar 1959/60, blykens het verslag, met ruim 30 pet. ge stegen van bijna 15.5 min. tot ruim 20,1 min. Het aantal uitstaande partlcipatiebe- wüzen nam met 18,5 pet. toe van 14.477,2 tot 17.167,8 stuks. De groei was geringer dan in 1958/59. In dat jaar trad ruim 5 min. nieuw kapitaal toe tegen byna 3 min. nu. Ondanks deze 3 min. nieuw kapitaal namen de tijdelijke bele.gde middelen af van 6 tot 3,8 min., welk bedrag geheel nodig is voor aanbetalingen op bouwcon tracten. De waarde per participatiebewijs steeg met circa 11 pet. van 1093 tot 1.202. Voornamelijk door ingebruikneming van gereed gekomen bouwobjecten steeg de huuropbrengst met ruim 15 pet. tot f 779.705. De totale inkomsten namen met circa 38 pet. toe van 870.000 tot 1,2 min., terwijl de uitgaven met ruim 25 pet. stegen van f 225.000 tot 280.000. Als saldo res teert 916.545 (v.j> f645.902). Na toevoeging van 6.465 (ƒ50.395) is 923.010 696.297) voor uitkering beschikbaar. Middels inte rim- en slotuitkerinaen van elk respectie velijk f 27.50 en f 2.75 werd dit bedrag in middels gebruikt voor onveranderde uit keringen van respectievelijk 55 en 5.50 op de hele en l/10de particioaties. De waarde van de onroerende goederen werd per 30 sept. getaxeerd op ruim 16.5 min De koop Amerikaans „actie" Als gevolg van de nieuwe Amerikaanse maatregel om een eind te maken aan de besteding van Amerikaanse buitenlandse hulp in 19 landen, welke in financieel op zicht gezond worden geacht, zal Japan de grootste verliezen lijden. De maatregel, die maandag werd bekendgemaakt, betekent dat goederen en diensten ten behoeve van onderontwikkelde gebieden op grond van het buitenlandse hulp-programma van de International Cooperation Administration voortaan elders moeten worden gekocht. Men hoopt hiermee te bereiken dat er meer in de Verenigde Staten zal worden besteed, dat het tekort op de betalings balans zal verminderen en dat er een einde komt aan de afvloeiing van goud uit de Verenigde Staten. De I.C.A. heeft gisteren de volgende lijst uitgegeven, waarop de landen zijn vermeld en de bedragen, die daar zijn besteed door de landen, die in het in juni geëindigde be grotingsjaar hulp hebben ontvangen: Ne derland 11,2 miljoen dollar, Japan 115,8 miljoen dollar, West-Duitsland 78,5 miljoen dollar, het Verenigd Koninkrijk 64,5 mil joen dollar. Frankrijk 39,5 miljoen dollar, Italië 23,7 miljoen dollar, België 18,8 mil joen dollar. Zweden 10.4 miljoen dollar. Australië 7,6 miljoen dollar, Canada 6 mil joen dollar. Oostenrijk 5,7 miljoen dollar, Zwitserland 4,8 miljoen dollar en Hong kong. Singapore en het omliggende gebied 9,3 miljoen dollar. Aagtedijk 8 te Mombasa. Aardijk 7 v. Rotterdam n. Miami. Abbedijk 7 v. Rotterdam n. Antwerpen. Abida il te Las Palmas verwacht. Achilles 7 te Brnnsbüttel. Acila 7 te Rotterdam. Acmaea 9 te Curacao verwacht. Aegis 8 te Khorramshar. Alamak 7 v. Napels, 8 te Genua verwacht. Albireo 7 te Stettin. Alcinous 7 90 m. z.o. Minicoy n. Aden. Alcor 7 v. Adelaide n. Melbourne. Aldabi 8 v. Rotterdam n. Santos. Algol 8 v. Brisbane n. Newcastle. Alhena 7 188 m. n.n.o. St. Paulsrocks n. L. Palm. Alkaid 7 v. Goa n. Suez. Almdijk 7 v. Adelaide n. Melbourne. Almkerk 7 v. Aden n. Fremantle. Alnitak 7 v. Rio de Janeira n. Vltoria. Alphacca 7 te Chittagong. Alphard 6 v. Londen n. Freetown. Aiudra 7 38 m. z. Startpoint n. Antwerpen. Ameland 7 130 m. z.z.o.- Muscat n. Turku. Ammon 8 te Saint Mare. Amslelkroon 7 720 m. z.z.w. Colombo o. Italië. Anistellaan 7 380 m. n.o. St. Helena n. Dakar. Amstelsluis 7 240 m. z.z.o. Cocos eil. n. W.-Austr. Annenkerk 7 v. Mombasa n. Aden. Area 7 te Sydney. Archimedes 8 te Rotterdam. Asmidiske 7 148 m. w.z.w. Bishopsrocks n. A'dam Asterope 7 738 m. w. Landsend n. Hampt.roads. Atys 7 v. Trinidad n. Landsend. Averdijk 8 te Antwerpen. Baarn 8 v. Philadelphia n. New York. Barendrecht 18 te Landsend verwacht. Batavia 8 te Bangkok v. Singapore. Batu 7 te Singapore. Bawean pass. 7 Kp. Finisterre n. Port Said. Boissavain 8 te Kaapstad. Bonita 7 120 m. z.w. Kp. S. Antonio n. N. Orleans. Borneo 7 360 m. z. Newfoundland n. Savona. Calt. Delft 7 60 m. w.n.w. K. Comorin n. Bahrein. Calt. Eindhoven 7 40 m. z.z.w. Lissab. n. P. Said. Caltex Leiden 7 v. Vlissingen n. Arabische Golf. Caltex Pernis 7 42 m. n.w. Malta n. Port Said. Camerounkust 7 145 m. z.z.w. L. Palm. n. Le Havre. Camitia 8 bij Hoek van Holland verw. n. R'dam. Carrillo 8 te New York. Cartogo 8 v. Puerto Barrios n. Charlestown. Castor 6 te Tanger verwacht v. Thessaloniki. Chiron 7 te Rotterdam n. Antwerpen Cinulla 6 te Thameshaven. Cities Serv. Valley Forge 11 te Rastanura verw. Cor.gokust 7 40 m. n. Dakar n. Freetown. Cradle of Liberty 16 te Rastanura verwacht. Cumulus (weerschip) 8 te Rotterdam verwacht. Delft 8 te IJmuiden. Dinteldijk 7 te San Francisco. Diogenes 7 te Rotterdam n. Hamburg. Dordrecht 18 te Melbourne verwacht. Dorestad 7 v. Rotterdam n. Ornskoldsvik. Doris 7 57 m. z.w. Azoren n. Bridgetown. Drente 8 te Poesan. Duivendrecht 12 t Wismar verwacht. Esso Amsterdam 7 te Bandar Mashur verwacht. Esso Rotterdam 7 315 m. n.o. Azoren n. Aruba. Forest Hill 7 185 m. o.n.o. Curacao n. Lavera. Forest Lake 8 te Isle of Grain. Forest Town pass. 7 Algiers n. Finnaert. Fravizo 7 25 m. n.w. Alexandrië n. Valencia. Friesland SSM 7 op Elbe, 12 te Stettin verwacht Gaasterkerk 7 te Antwerpen. Gaasterland 7 te Angra dos Reis v. Santos. Geertje Buisman 7 v. Rotterdam n. Oran. Giessenkerk pass. 7 Ouessant n. Antwerpen. Gulneekust 8 op Congonvier n. Matadi. Hector 7 v. Valencia n. Tunsi. Hecuba 8 te St. Thomas verwacht. Heelsum 7 v. Monrovia n. Dakar. Hera 7 800 m. w. Azoren n. Amsterdam. Hestia 7 1400 m. n.o. Trinidad n. Bremen. Holendrecht tot 10 te New Orleans. Hoogkerk 8 te Port Sudan. Houtman 8 te Tiko. Hydra 7 v. Hamburg n. Bremen. Iberia 7 v. Bilbao n. Gent. Ittersum 7 4400 m. w.n.w. Flores n. Le Havre, Jacob Verolme pass. 7 San Salvador n. Ph.delph. Jagersfontein 7 v. Las Paumas n. Southampton. Japara 6 500 m. n.o. Ascencion n. Kaapstad. Jason 7 3 m. z.o. Beachyhcad n. Demerara. Java pass. 7 Lnccadiven n. Madras. Johannes Frans 7 v. Moecoquimbo, 8 te Chanaral Johan v. Oldebarnevelt 7 v. Singap. n. Brisbane Jos. Frering 7 190 m. n.n.o. L. Palm. n. Monrovia. Kaap Hoorn 7 420 m. z.w. Azoren n. Curacao. Kabylia 7 te Holtenau verwacht v. Turku. Kalydon 8 te Napels verwacht. Kamperdijk 7 v. New York n. Antwerpen. Karimata 7 80 m. w.z.w. Minicoy n. Aden. Katelysia 7 v. Luanda n. Punta Cardon. Keizerswaard 7 12 m. w.n.w. Ouessant n Curaga< Kelletia 7 165 m. z. Goa n. Abadan. Kenia 7 v. Mena n. Iskenderun. Kennemerland 8 te Amsterdam. Kerkedijk 8 v. Boston n. Philadelphia. Kermia 8 te Durban verwacht. Khasiella 7 te Rotterdam. Kieldrecht 8 te Bremen. Kinderdijk 7 te Rotterdam. Koningswaard 7 ten anker Heysh3m. Kopionella 9 ter hoogte Landsend verwacht. Koratia 8 bij Hoek v. Hoil. verw. n. Rotterdam. Korenia 9 te Trinidad verwacht. Kosicia 7 v. Guayequil, 8 te Pto. Rico verwacht. Kreon 7 te IJmuiden verwacht. Kryptos 18 te Curacao verwacht. Kylix 8 te Stanlow verwacht. Laertes 7 360 m. o. Guardafui n. Penang. Laga 8 te Napels. Leersum 7 115 m. z.w. Gibraltar n. Bari. Leiderkerk 7 25 m. z.w. Finisterre n. Le Havre. Lekhaven 7 210 m. z.w. Pt. Etienne n. Rotterdam. Lekkerkerk 7 te Antwerpen v. Bremen. Lelykerk 7 te Londen. Lemsterkerk 7 v. Hodeida n. Akaba. Leopoldskerk 7 55 m. z.w. Finisterre n. Pt. Said Liberty Bell 16 te Genua verwacht. Limburg 8 te Los Angeles. Lindekerk 7 75 m. n.n.o. Harlingen n. Antwerpen Lissekerk 8 v. Port Said, 9 te Akaba verwacht. Lombok 7 v. Djibouti n. Suez. Loosdrecht tot 9 te Basrah. Loppersum 7 te Amsterdam. Maaskerk 7 v. Amsterdam n. Marseille. Maaslloyd verm 11 v.' Bombay n. Madras. Madisonllovd verm. 7 v. Hamburg n. Rotterdam Mariekerk 7 te Amsterdam. Marnelloyd pass. 7 Kp. Bon n. Immingham. Maron 7 v. Puerto Cabello n. Puerto Sucre. Mataram 7 40 m. o.z.o. Minicoy n. Suez. Maureen 7 dwars Miami n. Jacksonville. Meemskerk 7 te Lorenco Marques verwacht. Meerdrecbt 12 te Norfolk verwacht. Mentor 6 20 m. z.w. Beachvhead n. Tripoli. Merseylloyd 7 300 m. z.w. Bikini n. Callao. Merwelloyd 8 te Aden. Minos pass. 7 Oland n. Hangö. Mitra 18 te Rotterdam verwacht. Modjokerto 7 te Bilbao verwacht v. Rotterdam. Moh. Reza Shah 7 60 m. n. Finist. n. Isle of Gr tia naar Hamburg. Prins Willem van Oranje 7 920 m. w.n.w. Valen- Montferland pass. 7 Kp. Verd. eil. n. Santos. Moordrecht 17 te Ravenna verwacht. Munttoren 7 1030 m. o.z.o. P'maribo n. Curacao. Mylady 8 te Dakar. Naess Comm. 7 100 m. z.z.w. Madeira n. Fawley Naess Lion pass. 7 Vlissingen n. Tripoli. Naess Tiger 7 35 m. z. Sicilië n. Piraeus. Nanusa 7 v. Karachi n. Bombay. Neder-Ebro 8 tc IJmuiden. Neder-Eems 8 te Napels. Neder-Waal 6 v. Manilla, 8 te Miri verwacht. Neder-Weser 7 te Boston. Neverita 10 te Curacao verwacht. Nias 7 360 m. n.w. Azoren n. La Valetta. Nieuw Amsterdam 7 te Cristobal. Noordwijk 7 110 m. n.w. Lissabon n. Monrovia. Notos 6 te Hamburg n. Gothenburg. Ommenkerk 7 v. Hamburg n. Antwerpen. Oranje Nassau 7 v. Aruba n. Puerto Limon. Oostkerk 7 v. Beira n. Mtwara. Ossendrecht 10 te Antwerpen verwacht. Papendrecht 23 të Havana verwacht. Pendrecht pass 7 Kreta n. Sete. Peperkust 6 te Amsterdam. Pericles 8 te Valparaiso. Philine 9 in Suezkanaal verwacht n. Gibraltar. Philippia 7 v. Lavera n. Mena. Prins Alexander 7 300 m. w. Scillys n. Le Havre Prins Casimir 7 105 m. z.z.w. Ouess. n. Gibraltar Pr. Job. Willem Friso 7 v. R'dam. 8 te Le Havre Prins d. Nederlanden 7 v. A'dam, 8 te Hamburg Prins Willem George Frederik 7 te Quebec. Prins Willem V 8 te Rotterdam verwacht. Randfontein 7 te Lorrenco Marques v. Durban. Rempang 7 40 m. z. Las Palmas n. Kaapstad. Reza Shah The Great 7 180 m. o.z.o. Malta naar Port Said. Riouv.- 7 te Genua. Roebiah 8 te Seattle. Roepat 7 te Bangkok. Roggeveen 7 v. Melbourne n. Sydney. Rondo 7 480 m. o.z.o. Svestra n. Aden. Rossum 6 480 m. o.n.o. Recife n. Antarctic. Rotterdam 7 te New York. Saloum 7 v. Rouen n. Casablanca, Sarangan 7 te Beira verwacht. Schelpwijk 7 v. Plymouth n. Thameshaven. Scherpendrecht 16 te Novorossisk verwacht. Schie 7 70 m. n.o. Kp. Villano n. Oran. Schiedijk 7 v. Bremen n. Rotterdam. Sigli 7 te Sydney. Sirrah 7 te Corpus Christi verwacht. Sliedrecht 9te Rotterdam verwacht. Skadi pass. 7 Mallorca n. Genua. Sccrates 7 v. Vigo n. Barbados. Soestdijk 8 te Boston. Solon E te New York. Stad Amsterdam 8 te IJmuiden verwacht. Stad Breda 6 rede Vitoria. Stad Delft 7 rede Vitoria. Stad Gouda 7 350 m. z.o. Halifax n. Vlaardlngen Stad Haarlem 7 40 m. z.w. Ouessant n. Rovla. Stad Leiden verm. 9 v. Kaapstad n. Lor. Marques Stad Rotterdam 7 27 m n. Ushant n. Ferrol. Stad Schiedam 7 te Terneuzen. Statue of Liberty tot 20 te Marseille (rep.). Stentor 7 40 m. z.z.w. Wight n. Amsterdam. Steven 7 v. Sete n. Tunis. Straat Bali 5 te Yawata. Straat Banka 8 te Sydney verwacht. Straat Clement 7 90 m. n. K. Howe n. M'bourne Straat Madura 8 te Zanzibar verwacht. Straat Malakka 7 te Melbourne verwacht. Sumatra 7 v. Kuwait n. Khorramshar. Sunetta 9 te Rotterdam verwacht. Tabian 7 te Singapore. Tamara 7 te Anglebay verw. v. Bandar Mashur Tamo 7 180 m. z. Dakar n. Las Palmas. Taria 14 te Aden verwacht, verm. n. Singapore Telamon 7 780 m. n.o. Martinique n. Pampatar. Texel 7 te Ummsaid verwacht. Thuredrecht 22 te Triest verwacht. Tjikampek 7 210 m. n.w. Okinawa n. Hongkong Tjipanas 7 v. Singapore n. Hongkong. Tjitarum 7 te Auckland. Togokust 8 te Le Havre. Triton 7 te Maracaibo verwacht v. N. Ormleans Van Heemskerk 7 1200 m. z. Bombay n. Singap Van Neck pass. 7 noordkust Timor n. Suva. Van Spilbergen 7 150 m. z. Chagos n. Kaapstad. Vasum 12 in Panamakanaal verw. v. Curagao. Viana 17 te Portland (Maine) verwacht. Vlieland 7 te Dundee verwacht. Vlist 7 48 m. z.w. Plymouth n. Amsterdam. Waal 7 v. Famagusta n. Iskenderun. W, Aa Jones 30 te Philadelphia verwacht. Waterman 7 265 m. z.o. Padang n. Suez. Westland 6 v. Santos n. Montevideo. Wieldrecht verm. 8 v. Pto. La Cruz n. R'dam. Willem Ruys 7 v. Callao n. Balboa. Witmarsum 7 225 m. n.o. Horta n. Houston. Woensdrecht 13 te Paulsboro verwacht. Wonosari 9 te Antwerpen verwacht. Wonosobo pass. 7 Kreta n. Port Said. Zaankerk 8 te Penang. Zafra 10 te Mena Al Ahmadi verwacht. Zaria 7 v. Port Said n. Rotterdam. Zeeland 7 v. Port Swettenham n. Singapore. Zwündrecht tot 14 te Haifa. KLEINE VAART Adine 10 v. Lissabon te Antwerpen verwacht. Ank T 7 op Elbe n. Zaandam. Arnaudspolder verm. 8 v. Rotterdam n. Antw. Atlas 7 5 m. n.o. Ouessant n. Rotterdam. Audacia 7 v. Vannes n. Bordeaux. Bab T 6 v. Zaandam te Delfzijl. Batavier I 7 20 m. o. Estacapt. n. Londen. Beekbergen 8 v Rotterdam te Bordeaux verw. Brouwersgracht 6 te Helsinki. Cornelis B 8 te Dordrecht verwacht. Diligentia 7 v. Coryton te Antwerpen. Fiducia 2 7 v. Middelharnis te Londen. Flevo 6 100 m. o. Flamboroughhd. n. Bridlington. Flores 8 te Trollhattan verwacht. Grebbestroom 7 20 m. w.z.w. IJmuid. n. Londen. Heerengracht 6 te Greymouth. Helvetia verm. 10 v. Londen n. Rotterdam. Helvetia S 4 v. Antwerpen te Aberdeen. Hoogvliet 8 v. Hamburg te Huil verwacht. Joost 7 op Noordzee bij Weser n. Zaandam. Koningin Juliana 7 10 m. z. Landsend n. Lorient Leliegracht 7 Kiel gepass. n. Abö. Lelystad pass. 7 ET-6 v. Wemeldinge n. Wijk. Marjan 8 te Colchester verwacht. Markab 7 22 m. w. Ouessant n. Hamburg. Meidoornsingel verm. 7 v. Cardiff n. Arklow. Myson verm. 8 v. Parijs n. Stockholm. Nassauhaven 7 dwars Egmond n. Rotterdam. Nero 7 te Amsterdam n. Kopenhagen. Netta 6 50 m. z. Finisterre n. Bordeaux. Pasteursingel verm. 7 v. Westport n. Ballina. Plato 6 v. Cartagena n. Mostaganem. Regina 8 v. Par te Brunsbüttel verwacht. Schinkelstroom 7 15 m. o. Startpoint n. A'dam. Schippersgracht 6 te Helsinki. Spoorsingel 7 v. Barrydock te Fremington verw Strabo 7 100 m. z.z.w. Barcelona n. Barcelona. Trias Trader verm. 9 v. Rotterdam n. Londen. Trompenburgh 7 te Cromer n. Boston. Urkersingel verm. 7 v. Bordeaux n. Aberdeen. Waverstroom 7 dwars Longships n. Amsterdam Westereems verm. 7 v. Hamina. Westerdok 7 te Smithknoll n. Kingslynn. Willi Böhmer verm. 8 v. Dakar n. Duinkerken. SLEEPVAART Elbe 6 240 m. w.n.w. Fayal n. Bairny Friesland 6 400 m. n.n.o. Fayal n. Engeland Schelde 6 n. Famagusta. Utrecht 6 125 m. o.n.o. Hawai n. Japan. Zeeland 8 te Glasgow verwacht. Negen in Indonesië werkende Neder landse levensverzekeringsmaatschappijen zijn door de Indonesische regering genatio naliseerd, zo bericht radio Republiek In donesië. De maatregel heeft terugwerken de kracht tot december 1957, aldus het in Tokio ontvangen radio-bericht. Het bericht meldde dat de overneming op 30 novem ber was begonnen. ADVIESKOERSEN BUITENTLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier vandaag gelden in Amster dam luiden: Engels pond 10,5510,65, Amerikaanse dollar 3,74y23,78%, Cana dese dollar 3,833,88, Franse frank (100) 75,90—76,40, Belgische frank (100) 7,48— 7,53, Duitse mark (100) 90,1090,60, Zweed se kroon (100) 72,4073,40, Zwitserse frank (100) 87,35—87,85, Italiaanse lire (10.000) 59,7561,75, Deense kroon (100) 54,25 55,25, Noorse kroon (100) 52,40—53,40, Oos tenrijkse schilling (100) 14,4514,55. Portu gese escudo (100) 13,1513,30, Spaanse pe seta (100) grotecoupures 6,206,35. Krachtig herstel voor Philips De Philipsaandelen gaven gisteren bij de opening op 1172 een zeer krachtig koers- herstel te zien (circa 15 punten). Ook de overige internationals konden bij de ope ning koerswinsten boeken van 2 tot 6 pun ten. Kon. Olie noteerde op f 121 praktisch onveranderd. AKU werd op 456 verhan deld (455%). Philips was op 1170. na 1173, circa 13 punten hoger. Unilever opende plus 5 punten op 786. Kon. Olie schom melde rond de 121.10 (onveranderd) Hoogovens was op 810 twee punten hoger. De scheepvaartafdeling was tamelijk goed gedisponeerd, waardoor de aandelen een kleinigheid monteerden. Cultuurfond sen rond de vorige slotkoersen. Javasche Cultuur werd een punt hoger op 32 gead viseerd. Staatsfondsen waren fractioneel hoger met geringe omzetten. Vredestein iets hoger op de gunstige orderportefeuille. Claims Wyers werden geadviseerd op 37 33,50), terwijl claims Spaarnestad, Schuppen Sajet en Bernet onveranderd werden Geadviseerd op respectievelijk 630. 320 en 800. (ANP) Boeke Huidekoper van i57 op 158, Spaarnestad van 565 op 581%. verhandei.de fondsen. 6 dec. 7 dec. Totaal 445 453 Hoger 125 (28.1%) 145 (32.0%) Lager 213(47.8%) 191(42.2%) lelijk 107 (24.1%) 117(25.8%) avondverkeer van gisteren. Slot A.K.U458—459 459 Kon. Olie120.80—122.— 121.50 Philips 1171—1198 1190 Unilever 782—795 790 Hoogovens 808820 820 voorbeurs van heden. Slot A.K.U458—459 458 Kon. Olief 121.70—121.80 121.80 Philips 1187—1192 gl 1187 Unilever 787—792 gl 788 'J-ormvens 817—819 818 Amsterd. Bank Ned Handel Mij. Rotterd Bank Twentsche Bank. A'dam Rubber H.V.A A.K.U Van Berkel's Pat. Deli Mij Fokker Nederl. Ford Van Gelder Pap. Hoogovens Müller Nat. Bezit Ned. Kabelfabr. Philips Gem. Bez. Philips Pref Unilever Wilton Fijenoord Billiton Mij. II Dordfsche Olie Kon. Olie H.A.L K.L.M K.N.S.M Stoomv. Mij. Ned. Ommeren, Phs. v. N. Scheenv. Unie Interunie Robeco Unitas Ver. Bezit v. 1894 Albert Heijn Amstel Bier Bols Föbi rr.- rin Papier Npd Gist- en Sp Van der Heem Hei nek en's Hoogenbosch Sch Tndola K et jen Kon. Ned. Zout Sikkens Groep Stokvis R.S Thomassen Dr. Ver. Maehinefabr Wessanen r7"">r",nberg-0rg. Aluminium Ltd... American Motors Anaconda Bethlehem Steel.. Cities Service General Motors.. Kennecott Copper Republic Steel Shell Oil U.S. Steel Gedane noteringen 390 307 325% 321 111 145% 456% 333 172.50 457 550 328% 811 420% 608 1171 325% 783 208 422 566% 121.20 146 96.50 192 169% 301% 149% 214.50 234.— 472.— 130.— 415 543% 596 520 410 1 375 615 282 535 485 1050 810 256 710 239 321 869% 31% 19"/,a 44% 39% 44% 40% 76% 51 77% 72% (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) New York: Flinke winsten De Newyorkse effectenbeurs kwam gis teren goed voor de dag en de grote indu striële fondsen boekten hun beste winsten sedert 10 november. De omzet volgde de prijsstijging aardig. De flink gevraagde staalgroep leidde het avans. Youngstown en U.S. Steel monteerden 2 of meer. terwijl Jones and Laughlin. Lukens en Republic meer dan 1 en Bethlehem omstreeks stegen. De chemicaliën stegen tot 3% voor Eastman Kodak en 2 voor Dupont. De meeste elektronische fondsen verbeterden meer dan 1 of 2 dollar. Er werden 3 660 000 aandelen omgezet. In totaal werden 1242 fondsen verhandeld, waarvan 699 hoger en 312 lager. Het industriegemiddelde kwam van 597,11 op 604,62. dat van spoor wegen van 126.86 op 1??P3 er dat van openbare nutsbedrijven van 9« T r. 96,76 (UPI)

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 13