Er komt een noodwet voor een toto met geldprijzen „Terugtrekken van Kongo betekent UNO-troepen uit ineenstorting" Een fles voor NOG ENIGE ONRUST IN DE METAALSECTOR FLUISTERCAMPAGNE IN ALGIERS EN ORAN HET WEER (pm Tm Korte staking bij Figee Recordprijs voor aan Hals toegeschreven schilderij Voorlopige oplossing in afwachting van een definitieve regeling Geruchten in Parijs over een poging om De Gaulle in Algerije te ontvoeren Edelhout - Parketvloeren Mozaïek - Parket Overleg tussen minister en politiebonden Zieke Kroesjtsjev ontving de president van China 46e JAARGANG NUMMER 31 HAMMARSKJOELD IN VEILIGHEIDSRAAD: Plaatselijk mist Noordpier afgesloten In de krant van heden: Het woord is aan Personeel Hoogovens krijgt uitkeringen Uitkering van 1,5 pet bij Stork DONDERDAG 8 DECEMBER 1960 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 uur. Zat 9-1 uur. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, m» kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 c., p. kwartaal 7,65, franco per post 8,15. Losse nummers 12 ct. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.Vn Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije De in Londen gevestigde Nederlandse kunsthandelaar Leonard Koetser heeft een rekordprijs van 182.000 pond sterling be taald voor een aan Frans Hals toegeschre ven schilderij. Het werk is „Onbekende Ridder" genoemd en bracht op de vei ling van Sotheby's te Londen deze hoge prijs op. Koetser vestigde verleden jaar een re cord door een Rubens „De Aanbidding der drie Koningen" voor 275.000 pond ster ling te kopen. De prijs die betaald is voor de „Onbekende Ridder" is een rekord voor werken van Nederlandse meesters en de op twee na de hoogste die ooit voor een „oude meester" is betaald. Het doek laat het bovenlichaam zien van een man gekleed in een zwart kostuum met man tel, met een witzijden kraag en manchet ten. Het lijkt de tegenhanger te zijn van Frans Hals' „De lachende Ridder". Het doek is 72 bij 60 cm. groot en is verkocht door majoor David Warde-Aldam, een landeigenaar uit Northumberland. (Van onze parlementaire redacteur Binnenkort hoopt minister Beerman bij de Tweede Kamer een noodwet in te dienen voor een toto met geldprijzen, waarvan de hoofdprijs ten hoogste 50.000 gulden mag bedragen. Daarmee heeft hij dus de oplossing gekozen die prof. Oud bij de algemene politieke beschouwingen in september had gesuggereerd om uit de huidige moeilijkheden te geraken. Er wordt aldus naar een voorlopige oplossing gestreefd in afwachting van een nader advies voor een definitieve regeling van de Commissie-Wiarda die ook het in de Eerste Kamer afgewezen wetsontwerp had voorbereid. Bij de verwerping in de Eerste Kamer gaf in zekere zin de V.V.D.-fractie de doorslag, omdat zij niet een definitieve wettelijke re geling wenste van een zaak. die nog in ontwikkeling is. De noodwet met een voorlopige oplossing zou echter een goede kans maken in de Eerste Kamer te worden aangenomen. Tegen het voornemen van de minister had de woordvoerder van de K.V.P., mr. Van Doorn, gisteren in de Tweede Kamer geen ernstige bezwaren, hoewel hij zijn voorkeur handhaafde voor de oplossing die prof. Romme bij de algemene politie ke beschouwingen had gesuggereerd: een wijziging van artikel 3 van de Loterijwet, welk artikel het verlenen van een blijven de vergunning voor een toto met geldprij zen belet. Mr. Berkhouwer (V.V.D.) juichte uiter aard de voorlopige oplossing toe en mr. Vrolijk (P.v.d.A.) kon het waarderen dat de minister „tot redelijkheid was geko- 'Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 lEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERPAM. TEL.' 223596 SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES NEW YORK (UPI en Reuter) Secretaris-generaal Dag Hammarskjoeld heeft gisteren tegen de leden van de Veiligheidsraad gezegd, dat een terugtrekken van de UNO-troepen uit Kongo op dit moment zou betekenen, dat alles ineen zal storten. Hierdoor zou de weg worden geopend voor een buitenlandse mogendheid om de zaken over te nemen. Hammarskjoeld legde zijn verklaring af tijdens de zitting van de Raad welke na aanvankelijk uitstel op verzoek van de Sovjet-Unie was bijeengeroepen. De Sovjetrussische afgevaardigde Zorin had bij de opening van de vergadering geweigerd te voldoen aan het verzoek van de Amerikaan Wadsworth om af te heden als voorzitter van de Raad van deze maand, dit in verband met Ruslands belangstelling voor het lot van Loemoemba. „Wat nu op de stoep van de UNO wordt gelegd als een mislukking is in feite het mislukken van de politieke leiders in Kongo en van zijn bevolking, die er niet in zijn geslaagd om profijt te trekken van de ongeëvenaarde internationale hulpver lening door weer een normaal politiek leven in het land te scheppen aldus Hammarskjoeld. „Dit zijn harde woorden", ging hij ver der, en ik aarzel ze uit te spreken, maar ik geloof ook, dat deze organisatie al te dikwijls en te gemakkelijk als zon debok heeft moeten dienen voor hen die hun verantwoordelijkheden van zich wil- Algiers, (Reuter/AFP/UPI In Algiers en Oran wordt een fluistercampagne ge voerd om morgen, de dag dat president De Gaulle voor zijn bezoek van zes da gen aan Algerije aankomt, een algemene staking te houden. Sommige huisvrouwen zijn begonnen ex tra voorraden in te slaan. De fluistercam pagne wordt ook in Oran gevoerd. In Parijs gaan geruchten dat een groep poging zal doen om De Gaulle te ontvoe ren. Bepaalde personen zouden „een ongewone en verontrustende" belangstelling aan de dag leggen voor bijzonderheden over De Gaulle's reis waar hij zal eten en slapen, en welke veiligheidsmaatregelen zijn ge nomen. In Algiers is de censuur verscherpt. De bladen mogen geen politieke verklaringen onder meer de uitlatingen van generaal Salan publiceren. Strooibiljetten met anti-gaullistische leu zen die door uiterst rechtse kolonisten verspreid zijn, hebben de spanning in Al giers, na de vlucht van Lagaillarde naar Spanje reeds tot het toppunt gestegen, nog doen toenemen. „Het uur nadert dat u moet deelnemen aan een actie waarvan uw toekomst en die van het land kan afhangen". „Wacht niet totdat er een generaal of een politi cus opstaat om een einde te maken aan Verwachting tot morgenavond: Overwegend droog weer met op vele plaatsen mist of laaghan gende bewolking. Weinig wind. Dezelfde of iets lagere tempe raturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. de politiek van de maniak van het Elysée. Sluit u aan bij hen die reeds vechten voor een nieuwe nationalistische staat, de enige regeringsvorm die in staat zal blijken Al gerije voor Frankrijk te behouden. „Slaat acht op de ernst van de toestand en houdt u gereed voor de strijd", aldus de tekst van de strooibiljetten. De politie heeft Europese automobilisten in de omgeving van Algiers aangehouden en hun auto's doorzocht. Verscheidene be kende anti-gaullistische personen blijken uit Algiers verdwenen te zijn. Er is een zeer strenge controle ingevoerd in havens en op vliegvelden. Particuliere luchtvaartverenigingen zijn onder bewa king. Vanochtend is een krachtige bom bij het stadhuis van Oran ontploft. De schade is aanzienlijk, maar er zijn geen doden of ge wonden. Advertentie ZÉÉR DECORATIEF 9 mm dik, massief Edelhout Kan op alle ondervloeren worden aangebracht Diverse, fraaie, warme houtsoorten Redelijk in prijs Vraagt inlichtingen a. d. Showroom EDELHOUTVLOEREN Zijlstraat 96 - Telefoon 20340 De noordpier in IJmuiden is weer voor het publiek afgesloten in verband met werkzaamheden. De zuidpier zal naar wordt verwacht over enkele weken niet meer voor het publiek toegankelijk zijn. den afwentelen. Deze organisatie vertegen woordigt echter waarden en verwach tingen die uitgaan boven de belangen van de enkeling, of van de ene politieke groepering en zelfs, waarom niet? bo ven die van een enkel land. Nieuwe en ernstiger pogingen zijn nodig om het Kongolese leger in een vorm te kneden die het in staat zal stellen zelf moeilijke situaties het hoofd te bieden. Wanneer de UNO dit moet klaarspelen, dan kan dit niet gebeuren in omstandigheden, waarin dit leger een politieke rol speelt en op ongrondwettige wijze de democratische voorschriften van de regering omver werpt". De secretaris-generaal verklaarde ver der dat het ontstaan van particuliere le gers kolonel Moboetoe als militair leider naar voren had gebracht. „Het is moei lijk in te zien hoe de kolonel erin ge slaagd is in Leopoldstad aan de macht te komen, zonder dat hem van bui tenaf enige financiële hulp is geboden", meende Hammarskjoeld. Hij vervolgde: „Dit leidde tot de instelling van gezags- organisaties, die vaak het UNO-gezag openlijk uitdaagden. Vele malen is hier door het optreden der UNO om orde en Advertentie Uw handelaar geeft U bij elke zes flessen of 3 gezinsflessen een fles Green Spot ter waarde van 27 cent voor 1 cent Spaar de Green Spot kroon kurken! rust te handhaven, doorkruist. Dit was niet slechts het geval in hét gebied van Leopoldstad en in dat gedeelte van het leger, dat kolonel Moboetoe volgde, doch het kwam ook voor in andere Kongolese gebieden, zoals Katanga en de oostelijke provincies". Hammarskjoeld merkte ten slotte op, dat de ter beschikking van de UNO staande middelen onvoldoende zijn gebleken voor het scheppen van een sta biel politiek leven in Kongo. „Doch hoe kan dit ook anders, tenzij de UNO wordt belast met de taak het nodige te doen voor de totstandkoming van stabiele po litieke instellingen?" aldus de secretaris generaal. „Het wezenlijke probleem in de huidige situatie is niet dat de UNO zou hebben gefaald, doch raakt de vraag wat onder de gewijzigde situatie de toekomsti ge functie van de Volkenorganisatie moet zijn. Het antwoord op deze vraag, die bij zonder ernstige overweging verdient, is bepalend voor de voortzetting van de UNO- operaties in Kongo". Na een debat van veertig minuten be sloot de Raad tenslotte met negen tegen twee stemmen (de Sovjet-Unie en Polen) de vergadering te verdagen tot vanavond negen uur Nederlandse tijd. ACCRA (UPI) De afdeling Accra van de Ghanese volkspartij heeft een resolutie aangenomen, waarin geëist wordt, dat de Ghanese UNO-troepen in de Kongo wor den teruggetrokken, om te worden ge bruikt als de kern van een algemene Afri kaanse strijdmacht. Joegoslavië zal zijn diplomatieke af vaardiging terugtrekken uit Leopoldstad en tevens de piloten en ander personeel die op verzoek van de UNO naar Kongo wa ren gestuifrd. Dit besluit werd kenbaar gemaakt in een memorandum dat giste ren door de Joegoslavische ambassadeur Vidic is overhandigd aan secretaris-ge neraal Hammarskjoeld. In het memorandum wordt scherpe cri- tiek geleverd op het werk van de UNO in Kongo. Ceylon heeft evenals de Verenigde Ara bische Republiek besloten zijn militairen uit de UNO-strijdkrachten in Kongo terug te trekken, zo is woensdag in regerings kringen te Colombo vernomen. BRUSSEL (ANP) België heeft Neder land verzocht de Belgische belangen in Ghana te behartigen. De Nederlandse re gering heeft nog niet officieel op dit ver zoek geantwoord doch aangenomen wordt, dat ons land zich met deze taak gaat be lasten. pag. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld3 Buitenlands nieuws 3, 9 Uit stad en omgeving5, 6, 7 In de Vishal en op zee6' Feuilleton 11 Horen en Zien 11 Beurs 13 Economisch nieuws13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Kunst 17 Garcia de LeonU Beeldverhalen 11 k Dit nummer bestaat uit zestien pagina's men" en zich niet strikt aan de letter van de Loterijwet had gehouden, waardoor een toto onmogelijk zou zijn geweest. Jkvr. Wttewaal van Stoetwegen (C.H.U.) betwijfelde of de Commissie-Wiarda nog wel een definitieve oplossing zal kunnen vinden na de verwerping van het moei zaam verkregen compromis. Mr. Meilink (A.R.) meende dat men alles nu maar moet laten zoals het is. Dan zullen de Anti-revolutionairen daarvoor wel de ver antwoording dragen, zei hij. Minister Beerman stelde het op prijs te verklaren dat hij voor de noodzaak heeft gestaan de toto wettelijk te regelen, nadat onder vroegere kabinetten een onhoudba re toestand was gerezen. Hij beschouwde de „Beerman-Toto" als die van de vader, die het kind van een ander gewettigd heeft. De huidige toestand vond hij niet bevre digend en daarom achtte hij een nieuw wetsontwerp dringend nodig. De vertegenwoordigers van de politie bonden zullen dinsdagmorgen op het de partement van Binnenlandse Zaken komen om de nieuwe regeringsvoorstellen inzake de politiesalarissen te bespreken. De ver tegenwoordigers van de bonden zijn tot dit overleg uitgenodigd door minister Toxo- peus, die de besprekingen zal bijwonen. Het overleg met de politiebonden gaat vooraf aan de besprekingen, die in de Cen trale Commissie voor Georganiseerd Over leg in Ambtenarenzaken over de kwestie zullen worden gehouden. Wanneer de Cen trale Commissie bijeen komt is nog niet vastgesteld. Katherine Mansfield: Men kan één mens ruilen tegen een menigte zoals men een goudstuk kan ruilen tegen bankpapier. Maar men moet niet treuren, als men ziet wat men na de vuurproef overhoudt: as inplaats van onveranderd goud. MOSKOU (UPI) De Russische pre mier Kroesjtsjev, die het bed moet houden wegens een verkoudheid, heeft woensdag president Lioe Sjao-Tsji van China ont vangen, aldus meldt het Russische pers bureau Tass. Woensdag zei de Russische vice-premler Anastas Mikojan dat Kroesjtsjev met griep in bed lag. De Russische leider heeft alle andere afspraken afgezegd. President Lioe heeft Moskou vandaag verlaten en is naar Peking teruggekeerd. Ter receptie, gaven Russische functiona rissen te kennen dat de ziekte van Kroesjt sjev niet ernstig was en dat de premier over enkele dagen hersteld zou zijn. Het personeel van de Koninklijke Neder landse Hoogovens en Staalfabrieken en aangesloten bedrijven zal begin januari van het volgend jaar een tussentijdse uit kering in gevolge artikel ex. 43 van de statuten van het bedrijf ontvangen van drie procent van het jaarloon berekend over 1960. In het kader van de regeringsbeslissin gen zal het personeel een extra uitkering ontvangen in verband met de winst over 1960. Op deze extra uitkering, die ander half percent van het jaarloon zal bedra gen, zal in de week voor de kerstdagen een voorschot worden gegeven. De ondernemingsraad van de Konink lijke Machinefabrieken van Stork in Hen gelo heeft vanmorgen vergaderd en over eenstemming bereikt over een uitkering van 1.5 percent op het loon per 22 decem ber. Zowel op het Hengelose hoofdbedrijf als in de andere vestigingen in den lande zullen de werknemers van deze uitkering profiteren, aldus werd desgevraagd mee gedeeld. Het overgrote deel van het personeel van de Haarlemse Machinefabriek Gebr. Figee is vanmorgen gedurende enkele uren in staking gegaan als protest tegen het stand punt van de regering dat de metaalionen vóór 1 juli 1961 niet verhoogd mogen worden. Bij deze werkonderbreking waren ongeveer 250 man betrokken. Om tien uur werd het werk hervat. Gistermorgen hebben by de n.v. Werf Conrad en Stork Hyscb in Haarlem naar schatting 300 arbeiders het werk neergelegd om de toestand met de ondernemingsraad en de directie te bespreken. Een en ander had een rustig verloop. Om drie uur 's middags ging men weer aan het werk. Bij de Hoogovens in IJmuiden is het vandaag niet tot stakingen of acties van het personeel gekomen. Deze worden ook niet verwacht. Bij de Koninklijke Wagonfabriek n.v. Beijnes in Beverwijk is het weliswaar niet helemaal rustig, maar het werk gaat gewoon door. Het personeel van dit bedrijf krijgt volgende week vrijdag anderhalf percent van het jaarloon uitbetaald als een uitkering op de gemaakte winst. De meeste metaalarbeiders in Amster- Bij de foto: Een grote groep metaalarbeiders in Utrecht verzamelde zich voor een van de vakbondsgebouwen. Het kwam echter niet tot ongeregeldheden. Wel richtten de bestuurders van de bond zich tot de stakers. dam zijn vanochtend op normale wijze naar hun werk getogen, ook op de werven van Verschure en Co en Kromhouts Motoren- fabriek, waar het werk gisteren voor een belangrijk deel heeft stil gelegen. Men heeft het werk terstond hervat, behoudens bij Kromhout, waar het nog geruime tijd onrustig is geweest. Eerst nadat in dit be drijf 'n vergadering van de ondernemings raad was gehouden en de arbeiders was meegedeeld dat vrijdag zal worden over gegaan tot uitbetaling van de ll/i percent extra-winstuitkering bij wijze van voor schot is het personeel in de werkplaatsen tegen 9 uur ook hier aan het werk gegaan. De politie deelde mee, dat het bij de be drijven in Amsterdam-Noord volkomen rustig is geweest. Bij enkele bedrijven zijn pamfletjes uitgereikt. De arbeiders bij Stork's Apparatenfabriek Amsterdam had den gisteren het werk neergelegd. Bij de A.D.M. was besloten tot een proteststaking van een uur. (Vervolg op pag. 9)

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 1