Tweede Kamer wil meer spijtoptanten toelaten J W^m/hlkjËF- Boeren doen scherpe aanval op „knibbelpolitiek" van regering en bondig Mist en iets kouder Minister Beerman houdt echter voet bij stuk VAN NELLE's theebuiltjes 98 51V AGENDA ENGEL President Heilige Daad gearresteerd MENSEN Ambonezen willen het liefst in hun woonoorden blijven Monument voor de gevallenen in Schaarsbergen Geen 6000,-, maar één week salaris DERDAG 8 DECEMBER 1960 2 Ook als Uw xnurbrand opstijgt vanuit de Maag tot boog in de keel Afternoon Vergadering Hollandse Mijvan Landbouw Motie aan landbouwcom- missie van Tweede Kamer Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk Grootmeester van het Koninklijk Huis Vijfdaagse werkweek bij Wilton-Fijenoord De Socrates-affaire natuurlijk PAARLAARSTEEG 1 Begroting maatschappelijk werk aangenomen 7-december divisie Kerkelijk nieuws Zeven dagen wethouder Van alle kanten is er gisteren in de Tweede Kamer bij minister Beerman van Justitie tevergeefs op aangedrongen de Indische Nederlanders die in 1950 voor de Indonesische nationaliteit opteerden, in ruimer aantal en sneller in Nederland toe te laten omdat hun het leven in Indonesië onmogelijk wordt gemaakt. De mi nister is van mening dat hij, in vergelijking met zijn socialistische voorgangers, de toelating reeds aanmerkelijk heeft verruimd en versneld, zodat thans 2400 spijtoptanten per jaar worden toegelaten. Besloten is een commissie in te stellen die zal adviseren in gevallen waarin het departement afwijzing overweegt. De commissie zal ook kunnen adviseren over de vraag of de richtlijnen van de regering voor toelating juist zijn. Laat men de werking van het nieuwe bestel eerst eens afwachten, betoogde minister Beerman. Bij de replieken zal vandaag blijken of de Kamer daartoe bereid is. Van onze parlementaire redacteur) De critiek op het regeringsbeleid ten aanzien van de spijtoptanten was niet mild geweest. De richtlijnen voor de toelating dragen een pietepeuterig karakter, had mr. Van Doorn (K.V.P.) gezegd. Grensge vallen zijn bij afwijzing vaak zo schrij nend, had jonkvroüwe Wttewaal van Stoetwegen (C.H.U.) er aan toege voegd. Mr. D a a m s (P.v.d.A.) wist van afgewezen spijtoptanten, waarbij sterk de indruk is gewekt van feitelijke rassendis criminatie. De toestand wordt van dag tot dag hopelozer, had mej. mr. Ten Broecke Hoekstra (V.V.D.) gewaar schuwd. Men kan de spijtoptanten in Indonesië niet nog jarenlang in moordende onzeker heid laten. Het is nu het moment meer spijtoptanten toe te laten, had mr. Mei link (A.R.) geconcludeerd, omdat zij nu gemakkelijker aan werk kunnen worden geholpen. Laat alle spijtoptanten toe die een visum hebben aangevraagd, tenzij bij zondere redenen zich er tegen verzetten. Minister Beerman had bij alle sprekers het gevoel gehad dat zij geen begrip hadden van de omvang van het probleem. Het gaat om ongeveer 60.000 spijtoptanten (mannen, vrouwen en kinderen). Daarnaast is er nog een grote groep die maatschappelijk met de spijtoptanten gelijk te stellen is. De minister acht het gerechtvaardigd se lectie toe te passen omdat 17.000 mensen, blijkens het aanvragen van een visum, spijt hebben van hun optie voor de Indonesische nationaliteit, maar de grote meerderheid daarvan niet heeft blijk gegeven door het aanvragen van een visum. Iedere keer als hier in het parlement voor de spijtoptanten is gepleit, komt er weer een stroom van nieuwe aanvragen (dit jaar 3000) doordat men meent dat het gemakkelijk is naar Nederland uit te wijken. De betogen in de Kamer zouden als .con sequentie hebben de overkomst van 60.000 spijtoptanten, voor wie de overtocht moet worden betaald, kleding en huisvesting. Nederlandse emigranten die in het buiten land in moeilijkheden komen, krijgen der gelijke faciliteiten niet. Men moet ook be denken dat als de gezinnen van de spijt optanten naar Nederland komen, 't defini- Advertentïe is blussen met Rannies kwestie van 'n ogenblik. En niemand in uw omgeving heeft er weet van. Want u neemt Rennies onopvallend in. laat ze smelten op de tong en zodra de wel dadige samenstelling met uw eigen speeksel de maag bereikt, is alle leed geleden en de vuurkolom gedoofd. Rennies neutraliseren overtollig maagzuur volkomen en on-mid- del-lijk. Koop vandaag een pakje bij uw apotheker of drogist. tief is. Er moet ook voor woningen worden gezorgd. Economische en financiële motieven overheersen bij de spijtoptanten die naar Nederland willen, verklaarde minister Beerman. Daarnaast zijn er ook mensen die zich moeilijk in het nieuwe Indonesië kun nen aanpassen. Men kan de ogen ook niet sluiten voor de grote maatschappelijke verscheidenheid van aanvragers van een visum. De minister maakte er bezwaar'tegen dat mr. Daams het verwijt had laten vallen van rassendiscriminatie. Daarvan is geen sprake en het zou bepaalde wrokgevoelens kunnen oproepen zonder dat er reden voor is. Minister Beerman handhaafde als voor waarde voor toelating dat er sprake moet zijn van nood en dat er enigerlei binding moet zijn met Nederland. Advertentie doos van 20 stuks doos van. 10 stuks De Hollandse Maatschappij van Landbouw heeft zich tijdens haar woensdag in Amsterdam gehouden vergadering zeer ontevreden getoond over het garantie- beleid van de regering. Gesteld werd dat bij dit beleid sprake is van een grove achterstelling en miskenning van de boerenstand. „De landbouw vraagt niet meer dan een redelijke beloning. Men kan deze hardwerkende bevolkingsgroep niet onrechtvaardig blijven behandelen. De stijgende welvaart gaat aan de landbouw voorbij en daarom zijn de ontevredenheid en ongerustheid in deze kring volkomen begrijpelijk Dat waren enkele opmerkingen die tijdens deze vergadering wer den gemaakt. Niet alleen het garantiebeleid kreeg uitvoerige aandacht. Ge sproken werd voorts over de ernstige schade die de landbouw ten gevolge van de slechte weersomstandigheden ondervindt. „We weten dat hel w eer een groot bedrijfsrisico meebrengt en we aanvaarden dat. Maar dan moeten de goede jaren ook de mogelijkheid tot reserveren laten", aldus de voorzitter, de heer J. A. van Nieuwenhuyzen in zijn openingsrede. De Van Nieuwenhuyzen zei dat de fi nanciële positie van vele boeren slechter is dan in voorgaande jaren. Door de vele regens is de oogst aanmerkelijk slechter en kleiner dan iti voorgaande jaren.'"-Daar enboven is de structuur van de grond door de regens zo slecht geworden dat volgend jaar extra kosten voor bewerking nodig zullen zijn. Het materieel heeft trouwens ook ernstig te lijden gehad. Vele boeren die vorig jaar een goede oogst hebben gehad, lijden nu zodanige verliezen dat zij in deze twee jaren ge middeld nog niet aan het loon van een landarbeider toekomen. Bijzonder teleurstellend noemde de heer Van Nieuwenhuyzen de garantiepolitiek van de regering. Hij wees nadrukkelijk op het belang van de Nederlandse land en tuinbouw, niet alleen voor de voedsel- Minerva Theater (foyer): Vrijdag 20.15 u.: concert claveciniste Marion van Harreveld. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag 19 en 21.15 u.: „Opoffering", 14 j. Van vrijdag af 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „De laatste dagen van Pompei", 18 j. Frans Halstheater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „Zolang er mensen zijn" 14 j. Van vrij dag af 14, 19 en 21.15 u., echter zondag 14, 16.30, 19 en 21.15 u. en dinsdag 14 en 20 u.: „Het vlees en de boze geesten", 18 j. Lido Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15, zondag tevens 16.15 u.: „Hier is Lemmy Caution", 18 j. Luxor Theater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „Paris Canaille", 18 j. Van vraijdag af 14, 19 en 21.15 u-, zondag tevens 16.15 u.: „Schaduwen van het derde rijk", 18 j. Minerva Theater: Vandaag 20.15 u.: „Als de dauw hangt, komt er regen", 18 j. Vrij dag 20.15 u„ zaterdag en zondag 19 en 21.15 u.: „Babette op het oorlogspad", 14 j. Rembrandt Theater: Dagelijks 14, 19 en 21.15 u., zondag tevens 16.15 u.: „De ballade van een soldaat". 14 j. Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „Het licht aan de overkant", 18 j. Vrijdag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 u., zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: ,45e wraak met de tomahawk", 14 j. Studio Theater: Vandaag 19 en 21.15 u.: „Nachttrein", 14 j. Van vrijdag af 14.15, 19 en 21.15 u„ zondag echter 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „De mannen de baas", a.I. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag 20 u.: „Battle hymn", 14 j. Vrijdag tot en met zondag 20 u.: „De hel van Birma", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Kunsthandel Bier (Groot Heiligland): Tot 15 dec. exposities van werken van Hol landse 17de-eeuwse meesters. Dagelijks 10-17 u. Zondags 13-18 u. Museum Het Huis Van Looy (Kamper laan): Tot 12 dec. expositie van werken van H. F. Boot en zijn leerlingen. Dage lijks 10-12.30 en 13.30-17 u. Zondag 14-17 u. De Waag (Damstraat): Tot 12 dec. ex positie van reisschetsen van Margaretha Verheus en W. A. van der Kolk Dagelijks 13-17 u„ zondags 14-17 u. In 't Goede Uur: Tot 1 jan. expositie van schilderijen, tekeningen en aquarellen van D'k van Gulik. Dagelijks 10-22 u. Kustcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): Tot 1 jan. exposities van werken van Hans van Wijk Dagelijks 9-17 u., tevens ma., wo. en vr. 18-20 u. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" van 2 december). DONDERDAG 8 DECEMBER Thalia-theater, 20 u.: „Drie Franse kat jes". Rex-th eater, 20 u.: „De slavin van Haroea". VRIJDAG 9 DECEMBER Thalia-theater, 20 u.: „Makkers staakt uw wild geraas". Rex-theater, 20 u.: „Doctor in love". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 9.30—12 en 14—16.30. Hervormde Kerk, 20 u.: Kerstconcert christelijk mannenkoor en „Zang en Vriendschap" met solisten. DONDERDAG 8 DECEMBER Kennemer Theater, geen voorstelling. Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Parfum en vuil". W.B. Theater, geen voorstelling. VRIJDAG 9 DECEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De verloren wereld". Luxor Theater, 19 en 21,15 uur: „Mein Kampf". W.B. Theater, 20 uur: „Boem, de super man". Advertentie Grote Houtstraat 181 Haarlem - Tel. 14444 Met ingang van 3 december is aan de adjudant-generaal van de Koningin in bui tengewone dienst, vice-admiraal titulair b.d. N. A. Rost van Tonningen, op de meest eervolle wijze ontslag verleend als opper- ceremoniemeester. Hij blijft, deze functie tijdelijk waarnemen tot door de vervan ging in deze functie voorzien wordt. De heer Rost van Tonningen is met in gang van gelijke datum benoemd tot groot meester van het Koninklijk Huis. voorziening, maar ook gezien het aandeel dat de landbouw aan de export levert. Spr. vond dat het landbouwbeleid ook in ternationaal gezien uit de toon valt. „Ik geloof dat men ver moet zoeken om een land te vinden dat zijn landbouw durft af te breken". Ook met het oog op de E.E.G. noemde de heer Van Nieuwenhuyzen de prijsver laging-van enkele landbouwpródukter. on begrijpelijk. Andere - landen beschermen hun landbouw .en stellen -hogere- -prijzen. Door de verlaging van de Nederlandse prijzen wordt de kloof met deze landen groter gemaakt. „Wij moeten ervoor wa ken onnodige tegenstellingen te scheppen". De voorzitter zei in het regeringsbeleid een vaste lijn te missen. „Dit maakt ons ongerust voor de toekomst. We hebben ons afgevraagd of in de regering invloe den en machten aanwezig zijn die erop aansturen een deel van de landbouw zeer onrendabel en onaantrekkelijk te maken, zodat in een nog sneller tempo landarbei ders en boerenzoons de landbouw vaarwel zeggen en in andere bedrijfstakken gaan werken". Vijfdaagse werkweek Spr. zei zich erover te verbazen dat. de vijfdaagse werkweek in ons land zo ge makkelijk wordt aanvaard. Er zijn name lijk nog allerlei verlangens waaraan onvol doende is voldaan: voldoende woningen en scholen, goede wegen. De landbouw heeft echter te beseffen dat de vijfdaagse werk week voor de deur staat. Deze werktijd verkorting zal grote moeilijkheden ople veren. Er zijn nu eenmaal werkzaamhe den die ook op de zaterdag en zondag moe ten gebeuren. „Hier schuilt het grote gevaar dat de boer en zijn gezinsleden de uren zullen moeten opvangen die het personeel min der behoeft te werken. Er is nog geen koe gevonden die men twee dagen per week droog kan zetten". De heer Van Nieuwenhuyzen zei voorts dat men kan trachten door verdere me chanisering de handenarbeid te verminde ren. Dit vraagt echter grote investeringen. Ook hiervoor is een stabiel regeringsbeleid nodig, aldus spr. Hij sprak zich uit voor een goede beloning van de landarbeiders, maar dan moet worden getracht een zoda nig prijspeil voor de gegarandeerde land- bouwprodukten te verkrijgen dat de bedrijven financieel krachtig genoeg zijn om behoorlijke landarbeidersionen te beta len. Mr. J. S. Biesheuvel, secretaris van het Landbouwschap, hield een beschouwing over „Internationaal perspectief", waar in hij allereerst geruime tijd stilstond bij de binnenlandse situatie van de landbouw. Hij stelde dat de Nederlandse landbouw onredelijk wordt behandeld. De boeren mogen, aldus mr. Biesheuvel, toch wel een redelijke beloning voor de produkten ont vangen. Waarom misgunt men dit de boe ren? Dat de verlangens van de landbouw niet onredelijk zfjn'wordt aangetoond met de officiële-kostprijsberekeningen. Al deze berekeningen zijn openbaar, iedereen kan nagaan hqeveejde landbouwprodukten kosten. Dit kan beslist niet worden gezegd van de industriële produkten. Hierover wordt gezwegen, maar de landbouw speelt open kaart. Nu de regering voor sommige produkten van deze scherpe kostprijsberekeningen afwijkt, kan niet anders worden gesproken dan van' „knibbelpolitiek". Voor deze „millimeter-politiek" had mr. Biesheuvel geen goed woord- over. Hij zei. voorts dat.de boeren niet over vragen als het erom gaat een verantwoor de prijs' voor de produkten te krijgen. De Nederlandse/landbouw verdient naar het oordeel van 'mr. Biesheuvel een aparte be handeling. Zij moet beschermd worden tegen de protectionistische politiek van andere landen. Internationaal gezien zag mr. Biesheu- De hoofdingenieur-directeur van de direc- Wilton-Feijenoord te Schiedam besloot een proef te nemen met de vijfdaagse werk week, welke proef op 2 januari begint en voorlopig een half jaar zal duren. De werk tijden worden verkort tot 45 uren per week. Een speciale regeling zal het moge lijk maken een zaterdag-service voor repa raties aan schepen in het leven te roepen. Tegenover de verkorting van de werkweek staat de afschaffing van de ochtendpauze en vermijding van tijdverliezen bij begin en afloop van de arbeid. Ook bij Kromhout Bij Kromhout Motorenfabriek in Am sterdam-Noord zal zo deelt de cfirectie mede met ingang van 2 januari 1961 de 45-urige werkweek worden ingevoerd. Van die datum af is het bedrijf des zaterdags gesloten. De Vakraad voor de Metaalindus trie heeft daarvoor toestemming verleend. (Van onze correspondent) BONN Te Hattenheim in Rheingau (West-Duitsland) is dinsdag de 59-jarige zich elektrotechnisch-ingenieur noemende Adolf Th. Dreis gearresteerd, die als. pre sident-van dé geheimzinnige organisatie „De Heilige Daad" in ons land bekend is geworden. De arrestatie geschiedde, zo deelde ons gisteren de politie te Mainz me de, wegens de gevangenisstraf van vijf maanden, die Dreis nog tegoed heeft we gens bedrog. Tegen Dreis liep al geruime tijd een ar restatiebevel, men kon hem evenwel niet grijpen omdat hij geen vaste woonplaats heeft en zich in hotels pleegt op te houden. In deze hotels betaalt hij evenwel nimmer zijn rekeningen, ook al een reden voor de politie om hem te zoeken. Van de zijde van de politie te Mainz deelde men ons me de, dat van uitlevering van Dreis aan Ne derland waarschijnlijk geen sprake kan zijn: het uitleveringsverdrag tussen de Bondsrepubliek en ons land voorziet, vol gens de politie te Mainz, niet in uitlevering wegens bedrog. Advertentie LEDEREN KLEDING voor op uw motor, scooter of bromfiets Lange Jassen v a. 149 50 Jekkers va. 145.75 Vesten va. 9850 Voor het beste vel voor de Nederlandse landbouw, die op een hoog peil staat, voldoende perspectief. Een nieuwe aanpak van de internationale landbouwpolitiek achtte hij nodig om de honger in de wereld te bestrijden. „Wij hebben de middelen om hulp te bieden aan de minder-ontwikkelde landen, we moeten alleen de wil hiertoe opbrengen." De onderontwikkelde landen vormen een aanklacht tegen het democratische rijke westen", aldus mr. Biesheuvel. Bij de ver dere bespreking van de landbouwvraag stukken werd een motie aangenomen, waarin wordt gesteld dat het huidige landbouwbeleid van de regering ongerust heid veroorzaakt. Aangedrongen wordt op een realistisch landbouwbeleid dat reke ning houdt met de technische ontwikkeling in de landbouw. De motie werd telegra fisch aan de vaste commissie voor land bouw en visserij uit de Tweede Kamer gezonden. Aan de minister van Landbouw en Visserij werd een telegrafische dank betuiging gestuurd voor de hulp van mili tairen bij de oogst. (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer is woensdagmid dag geklaagd over de toestanden in de woonoorden van de Ambonezen, vooral in het kamp Lunetten in Vught. De grote moeilijkheid is, antwoordde minister Klom- pé, dat het bijna niet mogelijk is de Am bonezen uit de woonoorden naar een wo ning in een nieuwe woonwijk te krijgen. Men weigert te vertrekken uit de woon oorden, al heersen er naar onze begrippen onaanvaardbare toestanden. Toch kunnen zij in de uit houten barak ken bestaande, veelal afgezonderd gelegen woonoorden niet blijven. Nu aangenomen wordt dat de Ambonezen nog lange tijd in ons land zullen blijven, is het bovendien nodig dat zij woningen krijgen die gelijk waardig zijn aan die waarin Nederlanders wonen. Zeer veel Ambonezen willen nog bij en naast elkaar blijven wonen. Het aantal Ambonezen dat bereid is in een woonwijk bij elkaar te wonen, is nog zeer klein, maar naarmate die bereidheid toeneemt, komt in de woonoorden althans meer ruim te. Hun wordt getoond hoe veel beter de toestand is in de woonwijk voor Ambone zen in Moordrecht bijvoorbeeld. Winters wijk is geen goed voorbeeld. De woonwijk is daar gebouwd op de fundamenten van een oud militair kamp en de wijk ligt te ver van het centrum van de stad. De Am bonezen worden niet meer verplaatst dan beslist noodzakelijk is. In Lunetten is eerst geen huur geheven, omdat de toestand er slechts is, maar dat heeft ontstemming gewekt in andere woon oorden omdat men wenst dat de behande ling voor iedereen gelijk is. Naar de ver wachting zullen begin volgend jaar onge veer 300 Ambonese gezinnen gehuisvest zijn in stenen woningen, in Winterswijk 71, in Appingedam 50, in Delfzijl 48, in Cuijk 8, in Hoogkerk 25, in Moordrecht 42, in Rijssen 22, in Barneveld 6 en in Waddinx- veen 28. Voor de ouderdomsvoorziening van de Ambonezen zijn vorige week voorzieningen getroffen. De begroting van maatschappelijk werk is zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Bij het stafkwartier van de eerste di visie „7 december" in Schaarsbergen bij Arnhem is het monument ter gedachtenis aan de gevallenen van deze divisie over gedragen Generaal-majoor b.d. H. J. J. W. Dürst Britt, voorzitter van de band oud-strijders der eerste divisie, bood het monument aan de tegenwoordige divisie commandant, generaal-majoor D. C. de Vries, aan. Bij de autoriteiten waren o.m. de staatssecretaris van Defensie, luite nant-generaal b.d. M. R. H. Calmeyer, de directeur-generaal van Defensie, de heer J. H. Lieffering, de oud-minister van Oor log mr. J. Meynen, de territoriaal bevel hebber, luitenant-generaal C. J. Valk, en de plaatsvervangend chef der generale staf, generaal-majoor A. V. van den Wall Bake. De Oorlogsgravenstichting werd ver tegenwoordigd door haar presidente, me vrouw A. G. van Anrooy-De Kempenaar. Zij ledigde een cylinder met aarde van Menteng Poelo, het ereveld in Djakarta, in een bekken, dat met een koperen dek sel werd afgedekt. Generaal Dürst Britt schetste de overwe gingen. die tot de stichting van het mo nument hebben geleid. Na toespraken van de divisie-aalmoezenier en de divisie-veld prediker werd de plechtigheid besloten met het leggen van kransen en bloemen aan de voet van het monument. Namens Prin ses Wilhelmina werd een krans bij het monument geplaatst. Evang. Luth. Kerk Drietal te Hilversum: J. Blase te Den Helde:-. G. Favié te Amsterdam en S. G. van der Haagen te Schiedam. Geref. Gemeenten Bedankt voor Haarlem-Hoofddorp: A. Vergunst te Rotterdam-Centrum. Geref. Kerken Beroepen te Frenkendorf (Zwitserland): A. Donkers te Dordrecht. Antilliaanse accijnzen. De regering van de Nederlandse Antillen heeft een ont werpverordening ingediend, waarin wordt voorgesteld de accijnzen op sterke dranken, wijnen, bier en sigaretten te verhogen. Om speculaties te voorkomen is de verhoging reeds ingegaan. Tevens wordt voorgesteld de invoerrechten op tarwemeel, aardap pelen, corned beef, sardines, margarim, gebrande koffie, bonen en erwten, kazen, gedroogde en gerookte vis, rundvlees en varkensvlees af te schaffen. Protest. De „erkende gewetensbe zwaarden", tewerkgesteld in het kamp te Vledder (Gr.) hebben aan de Nederlandse politieke partijen een brief gericht, waarin zij zeggen dat in Nederland atoomwapens gestationeerd zijn zonder medeweten van de volksvertegenwoordiging. Zij protes teren hiertegen en verklaren het eerste feit niet in overeenstemming te achten met hun streven naar wereldvrede, het tweede niet met hun begrip van een werkelijke democratie. Burgemeester. Aan mr. A. H. M. Jans sen is op ziin verzoek met ingang van 1 januari 1961 eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Venray. Verduistering. De Enschedese politie heeft een 32-jarige colporteur uit Glaner- brug aangehouden wegens verduistering van ongeveer 6.000. De man, die één dag in de week werkzaam was als incasseerder voor een woningbouwvereniging, had uit de geïnde gelden tekorten, ontstaan door een te ruime levenswijze, aangevuld. Dure verplaatsing. De verplaatsing van een deel van de hoogspanningsleiding Amsterdam-Utrecht, nodig voor de uit breiding der woongebieden in Amsterdam- Noord, vergt van Amsterdam een uitgave van 3.160.000. B. en W. hebben de raad voorgesteld dit krediet beschikbaar te stellen. De totale aanlegkosten bedroegen in 1949 6.5 miljoen gulden. In een halfuur. Binnenkort komt er een elektronische rekenmachine op de markt, die h.b.s.-directeuren en rectoren van gymnasia veel tijdrovend en moeilijk werk zal besparen. Zij is namelijk in staat in een halfuur een lesrooster voor een jaar te produceren. Een middelbare school in Amsterdam heeft al een dergelijke ma chine besteld. Het samenstellen van les roosters vergt gewoonlijk vele weken. Albert Vogel gehuwd. De bekende voordrachtkunstenaar Albert Vogel is in het huwelijk getreden met Elisabeth H. van Hasselt, dochter van wijlen de direc teur van de B.P.M.. dr. B. Th. W. van Has selt. De huwelijksplechtigheid, in het Was- senaarse stadhuis, was zo sober mogelijk gehouden. Voor de Centrale Raad van Beroep te Utrecht speelde het laatste bedrijf van de geruchtmakende wethoudersverkiezingen in 1958 in Hoensbroek. Daar werd op 2 sep tember na herhaalde stemmingen de gepen sioneerde mijnwerker C. S. van Hoof tot wethouder gekozen. Zeven dagen later moest hij zijn portefeuille al weer inleve ren, omdat gebleken was, dat de drie kan didaten voor de wethouderszetel hadden meegestemd, in strijd met het bepaalde daaromtrent in de Gemeentewet. Bij een later gehouden stemming werd de heer Van Hoof niet gekozen. Zeven da gen was hij dus wethouder en nu meent hij recht te hebben op het wethouderssa laris over die dagen en op de gebruikelij ke vergoeding voor de eerste twee jaar na uittreding uit het ambt. Neerkomende op een totaalbedrag van 6.000. Het college van B. en W. bleek tot die betaling niet bereid, waarop de heer Van Hoof bij de Centrale Raad in beroep ging. Volgens de gemachtigde van de heer Van Hoof was hier sprake van een i-echtmatige toepassing en uitvoering van van kracht zijnde wettelijke voorschriften in de veror dening tot het toekennen van een uitkering en een pensioen aan gewezen wethouders der gemeente Hoensbroek, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Limburg. Maar de woordvoerder van het college van B. en W. van Hoensbroek betoogde dat hier sprake was van een onwettig raads besluit in de zin van de Gemeentewet. De Centrale Raad verklaarde de heer Van Hoof ontvankelijk in zijn beroep voor zover dit betreft zijn salaris als wethou der van de gemeente Hoensbroek over het tijdvak van 2-9 september 1958. Voor het overige verklaarde de Centrale Raad het beroep ongegrond. Een storing verplaatste zich van de Adriatische Zee via Oostenrijk en Polen naar de Oostzee. Deze bracht in Duits land nog al wat regen en donderdagmor gen bij Zweden sneeuw bij krachtige oos telijke winden. Deze depressie zal zich in de richting van Finland bewegen. Een an dere depressie trok over Spanje naar het westelijk deel van de Middellandse Zee. in Spanje regen en sneeuw veroorzakend. Op de oceaan is de luchtdrukverdeling wat ge wijzigd en bewegen enkele depressies in ongeveer noordelijke richting langs New foundland. De uitbreiding ervan in ooste lijke richting gaat maar langzaam. Boven West-Europa zal, bij langzaam verder stij gende luchtdruk, het rustige weer met op vele plaatsen mist ook het komende et maal aanhouden. De tempei-aturen worden daarbij over het algemeen opnieuw iets lager. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen j binnen- en buitenland. Neerslag; laatste 24 uur. 51 Vrijdag 9 december Zon op 8.36 uur, onder 16.29 uur. Maan op 22.45 uur, onder 12.20 uur. Maanstanden 11 dec. 10.39 uur laatste kwartier. 18 dec. 11.47 uur nieuwe maan. 25 dec. 3.30 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 8 december Hoog water 6.40 en 18.54 uur. Laag water 2.15 en 14.32 uur. Vrijdag 9 december Hoog water 7.18 en 19.36 uur. Laag water 2.49 en 15.08 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg Helsinki Stockholm Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon licht bew. mist geheel bew mist mist geheel bew motregen zwaar bew geheel bew sneeuw regen regenbui mist mist zwaar bew zwaar bew mist zwaar bew half bew. geheel bew geheel bew mist mist geheel bew geheel bew zwaar bew geheel bew geheel bew regen onweer zwaai bew geheel bew licht bew. geheel bew. zwaar bew zzo ozo zzw wzw zo windst. windst. z ono -2 no -0 n 6 windst. -2 windst. 7 zzo zzw z O windst. windst. n zw zo ozo o windst. ono wnw w zo zw 6 5 3 7 9 7 14 7 6 1 3 8 6 11 2 14 19 windst. 15 o 14 windst 3 wnw 14 n 16 1 1 0,3 0,6 0,5 0,1 2 1 0 0,1 8 3 0,1 0,2 2 1 0 0 0 0 7 0 10 5 0 8 3 34 0 17 8 0 32 14 4

IJmuider Courant | 1960 | | pagina 2